New Page 2

Na podlagi 110., 117., 119. in 282. člena Zakona o urejanju prostora (Uradni list RS, št. 61/17; v nadaljevanju: ZUreP-2) in 29. člena Statuta Občine Hajdina (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 32/17) je župan Občine Hajdina sprejel

 

SKLEP

O PRIPRAVI OBČINSKEGA PODROBNEGA PROSTORSKEGA NAČRTA ZA DEL OBMOČJA ENOTE UREJANJA PROSTORA ZH07 - ZG. HAJDINA 1 – OBMOČJE DOMA STAROSTNIKOV

 

1.

(potrditev izhodišč)

S tem sklepom se potrdijo Izhodišča za pripravo Občinskega podrobnega prostorskega načrta za območje enote urejanja prostora ZH07 - Zg. Hajdina 1 – območje doma starostnikov (v nadaljevanju: Izhodišča za pripravo OPPN), ki jih je izdelal UMARH d.o.o. pod št. projekta 20-OPPN-05 z datumom december 2020.

 

2.

(območje načrtovanja)

Območje OPPN zajema stavbni del zemljišča s parcelno številko 117/1, k.o. 397 Hajdina in je definirano kot enota urejanja prostora (EUP)  ZH07. Površina celotnega območja je cca 0,8 ha in se v času priprave OPPN lahko spremeni.

Območje se nahaja ob osrednjem delu občinskega središča Hajdina, južno od Župnijske cerkve sv. Martina in meji na odprti prostor. Zemljišče je v naravi kmetijska površina in je v lasti pobudnika OPPN.

Zaradi potreb načrtovanja se območje OPPN v nadaljnjih fazah izdelave lahko tudi delno spremeni.

Če se izdela OPPN samo za del območja, za katerega je predvidena izdelava OPPN, se pripravijo strokovne podlage za celotno območje OPPN, s katerimi se predvidijo celovite rešitve GJI za celotno območje.

 

3.

(predmet načrtovanja)

Predmet načrtovanja je umestitev novega doma starejših občanov ob občinsko središče občine Hajdina. Predvidena je gradnja sodobno oblikovanega kompleksa. Etažnost osnovnih objektov bo (K) + P + 1, etažnost povezovalnih delov med osnovnimi deli pa bo P. Predvidena je gradnja ravnih streh, zaradi želene majhne skupne višine objektov, saj se s tem ohranja veduta na Župnijsko cerkev sv. Martina z njene južne strani.

Kompleks je zasnovan na način, da je celota razbita v več manjših med seboj povezanih osnovnih volumnov, ki tvorijo kvalitetne zunanje vrtove, namenjene neposredno uporabnikom doma.

Dostop do območja z avtomobilom je predviden z južne strani z novo dostopno cesto širine 5,5 m, ki je predvidena za dvosmerni promet. S severne strani je predvidena peš navezava na območje ob Župnijski cerkvi sv. Martina, ki omogoča peš povezavo z občinskim središčem. V neposredni bližini so predvidena parkirna mesta za zaposlene in obiskovalce.

OPPN bo določal največje gabarite predvidene stavbe (gradbene meje), etažnost, oblikovanje in način priključevanja na javno infrastrukturo.

Območje predvidenega OPPN ureja Odlok o Občinskem prostorskem načrtu občine Hajdina (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 31/2019 – v nadaljevanju OPN), ki opredeljeno območje določa kot enoto urejanja prostora ZH 07 in podrobno namensko rabo zemljišča SB - stanovanjske površine za posebne namene. Za območje EUP ZH 07 je v skladu z OPN predvidena izdelava OPPN.

Namen priprave OPPN je preveriti prostorske danosti, zasnovati primerno urbanistično morfološko in strukturno zapolnitev prostora in v prostor urbanistično umestiti dom starejših občanov (DSO). Pri tem bodo spoštovani urbanistični regulacijski elementi in uporabljeni instrumentarij v prostorskem načrtovanju, hkrati pa bo izdelava OPPN omogočila takšne pogoje gradnje, ki bodo podlaga za načrtovanje in izvedbo objekta DSO.

Konkretne usmeritve za izdelavo OPPN so določene v 4. odstavku 99. členu Odloka (dodatni pogoji in merila za izdelavo OPPN) in sicer:

“(4) V EUP ZH 07 Zgornja Hajdina – dom starostnikov – je poleg splošnih usmeritev potrebno upoštevati:

1. izhodiščno namensko rabo prostora v EUP, ki je SB (stanovanjske površine za posebne namene). Dopustne so dejavnosti namenjene občasnemu ali stalnemu bivanju ostarelih (dom starostnikov) in spremljajoče dejavnosti, ki služijo za potrebe opravljanja osnovnih dejavnosti;

2. tehnične predpise, ki urejajo gradnjo stanovanjskih objektov za bivanje starostnikov;

3. v skladu z zakonskimi določili iz področja varovanja kulturne dediščine je potrebno pred izvedbo investicije izdelati posebne strokovne zasnove oz. konzervatorski program, ki bo na podlagi dodatnih arheoloških predhodnih raziskav v smislu detekcije in vrednotenja arheoloških ostalin (površinski arheološki pregled v mreži s sondiranjem in geofizikalne arheološke raziskave), podal izhodišča tako za varovanje arheološke dediščine kot za načrtovanje oz. izdelavo projektne dokumentacije. Dokončna podrobna namembnost zemljišč se določi šele na podlagi rezultatov arheoloških zavarovalnih izkopavanj na zemljiščih z izdelavo ustrezne dokumentacije, ki omogoča znanstveno obdelavo najdišča in ustrezno zaščito arheoloških najdb. Zagotoviti bo potrebno prezentacijo eventuelno odkritih arheoloških zidanih struktur »in situ«, to je na mestu najdbe, in predstavitev v sklopu nove arhitekture in /ali v ureditvi njene okolice oz. spremembo izvedbenega načrta, ki bi utegnil škoditi arheološki dediščini;

4. posebno pozornost je potrebno nameniti ustrezni oblikovni zasnovi stavbnega kompleksa zaradi ohranjanja značilne zahodne Hajdinske vedute s cerkvijo sv. Martina;

5. kritina mora biti iz žgane opeke ali iz betona v obliki in barvi kritin iz žgane opeke;

6. dopustna maksimalna višina objektov je K+P+1;

7. druge varstvene režime v prostoru.«

Z OPPN bo načrtovana naslednja gospodarska javna infrastruktura:

·   navezava na javno pot JP 829531,

·   interna prometna ureditev območja,

·   navezana območja na obstoječe elektroenergetsko, telekomunikacijsko in vodovodno omrežje,

·   izvedba hidrantnega omrežja,

·   navezava na kanalizacijsko omrežje.

Skupaj s postopkom priprave OPPN je predvidena izdelava elaborata ekonomike, ki bo za izvedbo OPPN opredelil:

·   komunalno opremo in drugo gospodarsko javno infrastrukturo in družbeno infrastrukturo, ki jo bo treba dograditi ali zgraditi za ta namen;

·   oceno investicij ter določitev vira finančnih sredstev za izvedbo ureditev iz prejšnje alineje;

·   etapnost izvajanja načrtovanih ureditev v OPN in OPPN, ki se nanašajo na komunalno opremo in drugo gospodarsko javno infrastrukturo in družbeno infrastrukturo.

Elaborat ekonomike bo osnova za pripravo programa opremljanja stavbnih zemljišč za gradnjo. Elaborat se bo izdelal v skladu s vsebino in obliko, ki bo določena s predvidenimi predpisi.

OPPN bo določal največje gabarite predvidene stavbe (gradbene meje), etažnost, oblikovanje in način priključevanja na javno infrastrukturo.

OPPN bo podrobno definiral pozidavo oziroma rabo posameznih mikrolokacij območja obdelave, pa tudi velikost in medsebojna razmerja novih zemljiških parcel.

V sklopu ureditve gospodarske javne infrastrukture se izvedejo vsi predpisani komunalni in energetski vodi ter naprave, v skladu s pridobljenimi mnenji nosilcev urejanja prostora.

Rešitve v OPPN bodo izhajale iz potrjenih Izhodišč za pripravo OPPN in strokovnih podlag, ki se bodo izdelale tekom postopka priprave akta. OPPN lahko predvidi tudi izgradnjo potrebne javne gospodarske infrastrukture izven območja obdelave. Območje morebitnih prestavitev, novogradenj oziroma rekonstrukcij javne gospodarske infrastrukture sme obsegati vse tiste površine oziroma zemljišča izven območja podrobnega načrta, ki so minimalno zahtevana za potrebne navezave. Morebitni posegi izven območja OPPN pa niso predmet tega podrobnega načrta.

 

4.

(način pridobitve strokovnih rešitev)

Izdelovalec OPPN pridobi geodetski načrt območja urejanja, izdelan skladno s Pravilnikom o geodetskem načrtu (Uradni list RS, št. 40/04 in 33/07-ZPNačrt).

Pri pripravi osnutka se upoštevajo prikaz stanja prostora, obstoječe omejitve v prostoru,  izražene investicijske namere ter tudi morebitne že pridobljene smernice in/ali priporočila nosilcev urejanja prostora.

Ureditev območja bo natančneje določil OPPN, ki bo tudi določil možnost dopustnih odstopanj.

Potrebne strokovne podlage in strokovno rešitev se izdela z upoštevanjem veljavnih predpisov, ki določajo vsebino, obliko in način priprave podrobnega prostorskega načrta.

OPPN se izdela tudi v digitalni obliki, pripravljeni skladno z zahtevami veljavnih predpisov, da je možen vnos v prostorski informacijski sistem.

 

5.

(vrsta postopka)

Priprava OPPN se izvede v postopku priprave prostorskega akta, kot je za OPPN predpisan v ZUreP-2 v členih 118 in 119 ter se pripravi in sprejme ob smiselni uporabi določb, ki veljajo za postopek priprave in sprejetja občinskega prostorskega načrta.

 

6.

(roki za pripravo OPPN in njegovih posameznih faz)

V postopku priprave OPPN so predvideni naslednji roki:

·   izhodišča za pripravo OPPN (pri oblikovanju izhodišč vključitev zainteresirane javnosti) in   začetek priprave elaborata ekonomike: februar 2021,

·   sklep o pripravi OPPN: marec 2021,

·   posredovanje sklepa o pripravi OPPN in izhodišč za pripravo OPPN ministrstvu, pristojnemu za prostor, da dodeli identifikacijsko številko v prostorskem informacijskem sistemu: marec  2021; vpis identifikacijske številke po prejemu le-te: 2320,

·   javna objava sklepa o pripravi OPPN skupaj z izhodišči za pripravo OPPN v prostorskem informacijskem sistemu (objava sklepa o pripravi OPPN v uradnem glasilu in na spletni strani občine, objava izhodišč za pripravo OPPN na spletni strani občine): po prejemu identifikacijske številke ministrstva,

·   poziv državnim nosilcem urejanja prostora, ki sodelujejo pri celoviti presoji vplivov na okolje (v nadaljevanju: CPVO), da podajo mnenje o verjetnosti pomembnejših vplivov OPPN na okolje (poziv lahko vključuje tudi poziv za podajo konkretnih smernic): 30 dni od prejema poziva,

·   ministrstvo, pristojno za okolje, na podlagi mnenj državnih nosilcev urejanja prostora, ki sodelujejo pri CPVO, odloči  ali je potrebno izvesti CPVO: v 21 dneh od prejema vloge s priloženimi mnenji nosilcev urejanja prostora,

·   priprava osnutka OPPN (v času priprave osnutka se vključi zainteresirano javnost): 15 dni po prejetju odločitve glede potrebnosti izvedbe CPVO,

·   če je za OPPN potrebno izvesti CPVO, je za potrebe postopka CPVO potrebno izdelati okoljsko poročilo: okvirni rok izdelave okoljskega poročila je 30 dni,

·   objava osnutka OPPN in okoljskega poročila (če je bilo okoljsko poročilo pripravljeno) v prostorskem informacijskem sistemu (na spletni strani občine),

·   poziv nosilcem urejanja prostora, da podajo mnenje k objavljenemu gradivu osnutka OPPN (če je potrebno izvesti CPVO, nosilci urejanja prostora, ki sodelujejo pri CPVO, hkrati z mnenjem podajo tudi mnenje o sprejemljivosti  vplivov izvedbe OPPN na okolje ali mnenje o ustreznosti okoljskega poročila): 30 dni od prejema poziva (na zahtevo nosilca urejanja prostora se lahko rok podaljša za največ 30 dni),

·   ministrstvo, pristojno za okolje, po prejemu mnenj državnih nosilcev urejanja prostora, ki sodelujejo pri CPVO, odloči glede ustreznosti okoljskega poročila (odloči, da je okoljsko poročilo ustrezno ali pa zahteva njegovo dopolnitev): v roku 30 dni od prejema vloge s priloženimi mnenji nosilcev urejanja prostora,

·   dopolnitev osnutka OPPN (in morebitna dopolnitev okoljskega poročila (okoljsko poročilo se izdela, če je zahtevan postopek CPVO)): v roku 15 dni po prejemu mnenj nosilcev urejanja prostora oziroma (če je potreben postopek CPVO) v roku 15 dni po prejemu odločitve glede ustreznosti okoljskega poročila,

·   objava javnega naznanila o javni razgrnitvi in javni obravnavi osnutka OPPN (in okoljskega poročila, če je izdelano): objava javnega naznanila na krajevno običajen način in v svetovnem spletu najmanj 7 dni pred začetkom javne razgrnitve,

·   javna objava osnutka OPPN in okoljskega poročila (če je bilo okoljsko poročilo pripravljeno), dopolnjenih po pridobitvi mnenj in po pridobitvi odločitve glede ustreznosti okoljskega poročila, v prostorskem informacijskem sistemu (na spletni strani občine): 30 dni v času trajanja javne razgrnitve,

·   izvedba javne obravnave v času javne razgrnitve: kraj in čas javne obravnave sta določena v javnem naznanilu,

·   ob javni razgrnitvi osnutka OPPN se javnost seznani tudi z morebitnim nasprotjem interesov (nasprotje interesov glede na predpis, ki ureja integriteto in preprečevanje korupcije),

·   priprava stališč do pripomb in predlogov javnosti: 15 dni po zaključku javne razgrnitve,

·   prva obravnava in sprejem dopolnjenega osnutka OPPN na občinskem svetu (del gradiva za obravnavo na občinskem svetu je tudi elaborat ekonomike) ter obravnava in sprejem stališč do pripomb in predlogov javnosti: do 30 dni po zaključku javne razgrnitve,

·   javna objava stališč, zavzetih do pripomb in predlogov javnosti, v prostorskem informacijskem sistemu in na krajevno običajen način: 7 dni po sprejemu stališč na občinskem svetu,

·   priprava predloga OPPN (na podlagi sprejetih stališč občinskega sveta do pripomb in predlogov javnosti): 15 dni po sprejemu stališč na občinskem svetu,

·   objava predloga OPPN in okoljskega poročila (če je bilo okoljsko poročilo pripravljeno) v prostorskem informacijskem sistemu (na spletni strani občine),

·   poziv nosilcem urejanja prostora, da podajo mnenje k objavljenemu gradivu predloga OPPN (če je potrebno izvesti CPVO, nosilci urejanja prostora, ki sodelujejo pri CPVO, hkrati z mnenjem podajo tudi mnenje o sprejemljivosti vplivov izvedbe OPPN na okolje, če tega niso podali že v mnenju na osnutek OPPN): 30 dni od prejema poziva (na zahtevo nosilca urejanja prostora se lahko rok podaljša za največ 30 dni),

·   (če je potrebno izvesti CPVO) vloga ministrstvu, pristojnemu za okolje, da ugotovi, ali so vplivi izvedbe predloga OPPN na okolje sprejemljivi: 30 dni po prejemu vloge s priloženimi mnenji nosilcev urejanja prostora, ki sodelujejo pri CPVO,

·   priprava predloga OPPN, usklajenega s pridobljenimi mnenji: 7 dni po pridobitvi mnenj nosilcev urejanja prostora,

·   objava predloga OPPN (usklajenega s pridobljenimi mnenji) in okoljskega poročila (če je bilo okoljsko poročilo pripravljeno) v prostorskem informacijskem sistemu (na spletni strani občine),

·   občina posreduje ministrstvu v potrditev usklajen predlog OPPN, ministrstvo preveri in v 30 dneh potrdi predlog OPPN s sklepom, če so bili izpolnjeni vsi pogoji določeni v 115. členu,

·   po potrditvi predloga OPPN ministrstvo javno objavi predlog OPPN v prostorskem informacijskem sistemu,

·   druga obravnava in sprejem predloga OPPN na občinskem svetu (del gradiva za obravnavo na občinskem svetu je tudi elaborat ekonomike): do 30 dni po pripravljenem usklajenem predlogu,

·   objava odloka v uradnem glasilu: po preteku petnajstdnevnega roka od sprejema predloga na občinskem svetu,

·   priprava končnega OPPN: v času do začetka veljavnosti odloka.

Zgoraj navedeni roki so okvirni. Zaradi nepredvidljivih zahtev in pogojev udeležencev v postopku se lahko spremenijo.

 

7.

(nosilci urejanja prostora, ki bodo pozvani za podajo mnenj)

Nosilci urejanja prostora, ki bodo pozvani za podajo mnenj:

·   Ministrstvo za okolje in prostor, Direkcija RS za vode, Sektor območja Drave, Krekova ulica 17, 2000 Maribor (za področje voda);

·   Zavod RS za varstvo narave, Območna enota Maribor, Pobreška cesta 20, 2000 Maribor (za področje varstva narave);

·   Ministrstvo za kulturo, Direktorat za kulturno dediščino, Maistrova ulica 10, 1000 Ljubljana (za področje varstva kulturne dediščine);

·   Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Območna enota Maribor, Slomškov trg 6, 2000 Maribor (za področje varstva kulturne dediščine) (v vednost - zaradi predhodne seznanitve s predvidenim OPPN);

·   Ministrstvo za obrambo, Uprava RS za zaščito in reševanje. Vojkova cesta 61, 1000 Ljubljana (za področje varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami, vključno z varstvom pred požarom);

·   Ministrstvo  za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, Direktorat za socialne zadeve,Kotnikova 28, 1000 Ljubljana (za področje socialnih zadev, socialnega razvoja in varstva)

·   Ministrstvo za zdravje, Direktorat za javno zdravje, Štefanova 5, 1000 Ljubljana (za področje zdravstvenega varstva);

·   Ministrstvo za infrastrukturo, Direktorat za kopenski promet, Langusova ulica 4, 1535 Ljubljana (za področje državne cestne infrastrukture);

·   Ministrstvo za infrastrukturo, Direkcija RS za infrastrukturo, Sektor za upravljanje cest, Območje Ptuj, Trstenjakova 5 a, 2250 Ptuj (za področje državne cestne infrastrukture – v vednost zaradi predhodne seznanitve s predvidenim aktom);

·   Elektro Maribor, d.d., Vetrinjska ulica 2, 2000 Maribor (za področje oskrbe z električno energijo);

·   Komunalno podjetje Ptuj, d.d., Puhova ulica 10, 2250 Ptuj (za področji oskrbe z vodo, odvajanja odplak in ravnanja z odpadki);

·   Telekom Slovenije d.d., Sektor za dostopovna omrežja, Center za dostopovna omrežja Maribor - Murska Sobota, Titova cesta 38, 2000 Maribor (za področje umeščanja fiksne telefonije);

·   Telemach d.o.o., Brnčičeva cesta 49A, 1231 Ljubljana Črnuče (telekomunikacije);

·   Občina Hajdina, Zgornja Hajdina 44a, 2288 Hajdina (za področje prometa, za občinske ceste);

·   RS, Ministrstvo za okolje in prostor. Direktorat za okolje, Sektor za celovito presojo vplivov na okolje (CPVO), Dunajska cesta 48, 1000 Ljubljana (udeleženec na podlagi 4. odstavka 58. člena ZPNačrt - potrebnost izvedbe postopka CPVO);

V primeru, da se v postopku priprave utemeljeno ugotovi, da je potrebno vključiti tudi nosilce urejanja prostora, ki niso navedeni v tem sklepu, se v postopku pridobi tudi njihova mnenja.

 

8.

(načrt vključevanja javnosti)

Razgrnjeno gradivo je bilo v času javne razgrnitve zaradi ukrepov preprečitve nadaljnjega širjenja koronavirusa in z njim povezane bolezni (COVID 19) dostopno v elektronski obliki, in sicer na spletni strani občine Hajdina, pod zavihkom »https://hajdina.si/objava/381325« od 26. februarja 2021 do 8. marca 2021. Zainteresirani so imeli možnost pripombe na izhodišča poslati na občino Hajdina po pošti v pisni obliki ali v elektronski obliki na naslov uprava@hajdina.si. Zadnji rok za podajo pripomb je bil ponedeljek 8. 3. 2021.

V okviru priprave osnutka OPPN se ponovno vključuje zainteresirano javnost, usklajujejo se različni interesi v prostoru. Izvede se javno predstavitev osnutka OPPN, v sklopu katere ima zainteresirana javnost možnost podati svoje pripombe in predloge pri pripravi osnutka OPPN.

Osnutek OPPN, dopolnjen glede na pridobljena mnenja k osnutku (in okoljsko poročilo, ko je potrebno izvesti postopek CPVO), se javno razgrne. Za javno razgrnitev se pripravi povzetek za javnost. V času javne razgrnitve se izvede javno obravnavo razgrnjenih gradiv. V času javne razgrnitve se javnost tudi seznani z morebitnim nasprotjem interesov.

Stališča do pripomb in predlogov javnosti se javno objavi na spletni strani občine in na krajevno običajen način.

Tekom celotnega postopka se gradiva objavljajo na spletni strani občine, in sicer se na spletni strani občine objavi: izhodišča za pripravo OPPN, sklep o pripravi, osnutek OPPN (in okoljsko poročilo, če je potrebno izvesti postopek CPVO), javno naznanilo o javni razgrnitvi in obravnavi (objava javnega naznanila tudi na krajevno običajen način), stališča do pripomb in predlogov javnosti (objava tudi na krajevno običajen način), predlog  OPPN (in okoljsko poročilo, če je potrebno izvesti postopek CPVO).

Po potrebi (predvsem v odvisnosti od interesa javnosti in zakonskih določil) se izvede tudi druge oblike vključevanja javnosti.

 

9.

(seznam podatkov in strokovnih podlag ter obveznosti udeležencev pri urejanju prostora glede njihovega zagotavljanja)

Naročnik izdelave OPPN financira pripravo in izdelavo OPPN, stroške objav, geodetski načrt območja urejanja, elaborat ekonomike in program opremljanja zemljišč.

Izdelovalec prostorskega akta mora predati Skupni občinski upravi občin v Spodnjem Podravju tri kompletne podpisane izvode sprejetega prostorskega akta (število izvodov za investitorje določa pogodba). Obenem je potrebno celoten prostorski akt s prilogami predati tudi v digitalni obliki, pripravljeni skladno z zahtevami veljavnih predpisov.

 

10.

(objava sklepa)

Ta sklep se objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin ter na spletnem naslovu Občine Hajdina

(www.hajdina.si)

Sklep začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

Številka: 350-6/2020-6

Identifikacijska številka v prostorskem informacijskem sistemu: 2320

Datum: 16. 3. 2021

 

 

Občina Hajdina

 

mag. Stanislav Glažar, župan