New Page 2

Na podlagi 25. člena Zakona o pokopališki dejavnosti ter o urejanju pokopališč (Uradni list SRS, št. 34/84, 25/83, 36/83, 42/85, 2/86, 47/87, 5/90 in Uradni list RS, št. 26/90, 10/91, 13/93, 66/93, 61/96) in Zakona o prekrških (Uradni list SRS, št. 25/83, 42/85, 47/87, 5/90 in Uradni list RS, št. 10/91) ter 17. člena Statuta občine Nazarje (Uradno glasilo občin Mozirje, Nazarje, Gornji Grad, Ljubno, Luče, št. 1/95) je Občinski svet občine Nazarje na svoji 23. redni seji, dne 26. 06.1997 sprejel

ODLOK

o pokopališkem redu in pogrebnih svečanostih v Občini Nazarje

SPLOŠNE DOLOČBE

1. člen

S tem odlokom se določa način pokopališke in pogrebne dejavnosti ter urejanje in vzdrževanje pokopa­lišč na območju občine Nazarje.

2. člen

Na območju občine Nazarje sta dve pokopališči in sicer v ­v krajevni skupnosti Nazarje (1, ki se deli na enote A, B in C. Enota A obsega staro pokopališče ob cerkvi, ki se bo ukinilo. Enota B obsega novi del starega pokopališča ob cerkvi in enota C obsega novo pokopališče ob mrliški vežici.) ­v krajevni skupnosti Šmartno ob Dreti (1).

3. člen

Eno pokopališče v krajevni skupnosti Nazarje je posebno. Služi samo za pokop redovnic ­sester Klaris. Za to pokopališče ne veljajo določbe tega odloka.

4. člen

Pokopališča na območju občine Nazarje so sanitarno komunalni objekti v upravljanju krajevne skupnosti, na območju katere je pokopališče.

5. člen

Upravljalec pokopališča opravlja pokopališko in pogrebno dejavnost ter ureja pokopališča na krajevno običajen način, z dostojanstvom in spoštovanjem do umrlih ter v skladu s tem odlokom.

6. člen

Na pokopališčih se pokopavajo:

­vsi, ki umrejo v okolišu za katerega je pokopališče namenjeno z izjemo oseb, ki so izrazile željo, da želijo biti pokopane na drugem pokopališču ali če tako želijo svojci

­umrli v drugem kraju, če je umrli pred smrtjo tako želel, oz. če tako želijo svojci umrlega, ki imajo po zakonu pravico izbirati pokopališče.

7. člen

O ustanovitvi novih, razširitvi ali opustitvi obstoječih pokopališč odloči občinski svet občine Nazarje na predlog upravljalca pokopališča ter v skladu z prostorsko dokumentacijo.

PRISTOJNOSTI UPRAVLJALCA POKOPALIŠČA

8. člen

Občinski svet občine Nazarje ima v zvezi z upravljanjem pokopališč naslednje pristojnosti:

­sprejema splošne akte s katerimi se ureja opravljanje pogrebnih in pokopaliških storitev v skladu s tem odlokom;

­sprejema pokopališki kataster in načrt pokopališča z razdelitvijo na pokopališke oddelke in grobove;

­opravlja druga dela in naloge v skladu z veljavnimi predpisi s tega področja.

9. člen

Župan občine Nazarje lahko predlaga sprejem odloka o izvajanju gospodarskih javnih služb s podelitvijo koncesije in v skladu z javnim razpisom podeli koncesijo enemu ali več koncesionarju, ki bo opravljal na pokopališčih vsa dela v skladu z razpisom in koncesijo. V ta namen se s koncesionarjem sklene posebna pogodba.

10. člen

Upravljalec pokopališča (krajevna skupnost) ima naslednje pravice in obveznosti:

 ­vodi pokopališki kataster in načrt pokopališča z razdelitvijo na pokopališke oddelke in grobove;

­vodi knjigo pokopov s podatki umrlih, evidenco najemnikov ter plačil najemnine za posamezne grobove ter kartoteko grobov z vsemi podatki;

­sklepa najemne pogodbe z najemniki grobov;

­vodi ustrezno evidenco prihodkov in izdatkov ter v zvezi s tem ustrezno finančno poslovanje;

­ugotavlja pravilnost pokopaliških dokumentov za dovolitev pokopa;

­opozarja kršitelje pokopališkega reda in jih prijavlja sodniku za prekrške in pristojnim inšpekcijskim službam; ­enkrat letno poroča občinskemu svetu občine o svojem delu;

­sprejema cenik pokopaliških storitev, pristojbin in višino najemnin za grobove.

11. člen

Pokopališke storitve, najemnino za grobove in pokopališko pristojbino zaračunava krajevna skupnost, na območju katere je pokopališče, po ceniku, ki ga sprejme svet krajevne skupnosti.

Cenik se objavi na krajevno običajen način in sicer ob vsaki spremembi cen. En izvod cenika se izobesi tudi na oglasni deski na pokopališču.

Cene za najemnino grobov se določijo enkrat letno do konca meseca marca.

 Upravljalec pokopališča je dolžan zaračunavati in pobirati najemnino za grob enkrat letno po veljavnem ceniku. O vsakem plačilu najemnine izda upravljalec potrdilo o plačilu najemniku, en izvod pa hrani za svojo evidenco.

 Najemnino za grob in pokopališko pristojbino je najemnik groba dolžan plačati upravljalcu. Ob prvem pokopu oz. najemu novega groba upravljalec zaračuna najemniku groba pokopališko pristoj­bino v enkratnem znesku. Sredstva, zbrana iz naslova najemnin in pokopališke pristojbine upravljalec pokopališča namensko upo­rablja za vzdrževanje in morebitna razširitvena dela na obstoječem pokopališču ali za gradnjo in vzdrže­vanje objektov in opreme, ki služijo pokopališki dejavnosti.

12. člen

Stroški socialnih pokopov in stroški skrbniških socialnih pokopov se krijejo iz občinskega proračuna. Občina ima pravico do povračila pogrebnih stroškov iz zapuščine umrlega.

13. člen

Pred izkopom jame je oseba, s katero je dogovorjen izkop dolžna ustrezno zavarovati sosednje grobove in spomenike ter paziti, da se jih pri izkopu ali zasipu jame ne poškoduje.

Kolikor nastane poškodba na sosednjih grobovih ali spomenikih, upravljalec pokopališča ugotovi vzroke ter oceni nastalo škodo in odredi, kdo je dolžan škodo poravnati.

14. člen

Oseba, ki je zadolžena za izkop jame, je dolžna zavarovati vrednostne predmete, ki jih najde pri preko­pu groba ter jih varno shraniti. O najdbi takoj, najkasneje pa v treh dneh obvesti in izroči predmete upravičencu, če je ta znan. Če upravičenec ni znan, se s temi predmeti ravna v skladu z veljavnimi predpisi o najdenih stvareh.

15. člen

Za opravljanje pokopališke službe in pogrebne dejavnosti imenuje upravljalec pokopališča pokopališki odbor, ki mu praviloma predseduje predsednik sveta krajevne skupnosti in gospodarja pokopališča, ki je član pokopališkega odbora.

16. člen

Pokopališki odbor se izvoli za štiri leta in ima naslednje pristojnosti:

­skrbi za urejenost in vzdrževanje pokopališča ter vseh objektov, skupnih delov pokopališča ter vseh objektov, ki sodijo k pokopališču (mrliška vežica...) ter določa hortikulturno ureditev površin na pokopališču in izven

­enkrat letno poroča svetu krajevne skupnosti o svojem delu, predlaga izboljšave na pokopališču in njegovih skupnih projektih

- vodi točno evidenco o grobovih in pokopanih osebah. Gospodar pokopališča opravlja dela, ki se določijo s pogodbo o delu.

UREJANJE POKOPALIŠČ

17. člen

Pokopališča v občini Nazarje morajo imeti ustrezne prostore za hrambo orodja ter urejeno mesto z zabojnikom za odlaganje odpadkov. Odvoz odpadkov se opravlja v skladu z veljavnim odlokom, ki določa in opredeljuje ravnanje z odpadki.

Odlaganje odpadkov je dovoljeno le na prostoru, ki ga določi upravljalec pokopališča.

Vsako pokopališče mora biti zavarovano z ustrezno kovinsko, leseno ali žično ograjo ali ograjo iz zelenih okrasnih dreves.

Na pokopališču mora biti tudi možna oskrba z vodo in elektriko ter dostop z motornim vozilom in parkirišče.

18. člen

Na pokopališčih v občini Nazarje navedenih v 2. členu tega odloka so naslednje vrste grobov:

­enojni grobovi

­dvojni grobovi (družinski)

­žarni grobovi

­grobnice

­grobovi za duhovnike in redovne brate ter redovne sestre

­partizanski grobovi

19. člen

Upravljalec pokopališča lahko določi poseben prostor na pokopališču za skupen pokop umrlih oseb v primeru elementarnih in drugi nesreč, za anonimne pokope ter za raztrositev pepela.

20. člen

Enojni in dvojni grobovi so globoki 1,80 m in se lahko poglobijo do 3,50 m. Širina enojnih grobov je 0,80 m do 1,20 m; širina dvojnih grobov je od 1,20 m do 1,80 m.

 Dolžina enojnih in dvojnih grobov je 1,90 m.

Žarni grobovi so globine 0,70 m do 1,10 m; širine od 0,70 m do 1,10 m in dolžine od 0,80 m do 1,30 m. Če se žara shrani v obstoječi enojni ali dvojni grob, se tak grob ne smatra kot žarni grob.

21. člen

Žare se shranjujejo v žarnih grobovih, v obstoječih grobovih in grobnicah. Globina žarnega groba je najmanj 0,70 m, širina do 1 m, dolžina pa do 1,20 m. Žarni grob se lahko poglobi za 0,30 m za no­ve žare.

22. člen

Anonimni pokopi se opravijo s pokopom krste, žare ali z raztrošenjem pepela na posebnem prostoru pokopališča.

23. člen

Raztrositev pepela se opravlja s posebnim priborom na posebno urejenem prostoru pokopališča, na katerem so napisana imena umrlih in skupnem prostoru za polaganje cvetja in prižiganjem sveč.

24. člen

V grobnici na pokopališču je dovoljeno pokopavati le v kovinskih krstah ali v krstah iz trdega lesa s kovinskim vložkom.

25. člen

Poti med grobovi morajo biti široke najmanj 0,50 m. Spomeniki, nagrobne ograje, razne zrasti oz. druga znamenja ne smejo posegati izven meja določenega grobnega prostora, v višino pa smejo segati največ 1,50 m.

26. člen

Ponoven pokop v isti grob je mogoč po poteku mirovalne dobe, ki ne sme biti krajša od 10 let.

Če je ta nagrobna jama predhodno poglobljena, je ponoven pokop v isto jamo možen tudi pred potekom 10 let. Če je grob odprt pred potekom mirovalne dobe, mora nad zadnjo krsto ostati vsaj 0,10 m, zgornja plast zemlje pa mora biti visoka najmanj 1,50 m.

PRIPRAVA POKOPA IN SKLENITEV NAJEMNE POGODBE

27. člen

Pokop odredi mrliški preglednik po ugotovljeni smrti in tudi določi okvirni čas pokopa.

Svojci umrlega prijavijo pokop upravljalcu pokopališča in se istočasno z njim dogovorijo o vseh pokopaliških in pogrebnih storitvah.

Upravljalec pokopališča ne sme dovoliti pokopa, če mu ob prijavi oz. pred pokopom niso predložena dokazila o prijavi smrti.

28. člen

Upravljalec pokopališča oddaja prostore za grobove v najem s pisno najemno pogodbo in skladno s tem odlokom. Najemna pogodba mora vsebovati:

­subjekte najemnega razmerja

­čas najema

­vrsto, zaporedno številko in velikost grobnega prostora

­višino najemnine in pogoje plačevanja

­obveznosti najemodajalca glede urejanja grobov oz. prostora za grobove

-ukrepe v primeru neizvrševanja obveznosti iz pogodbe.

29. člen

Prostor za grobove se oddaja v najem za nedoločen čas.

30. člen

Upravljalec pokopališča razveljavi sklenjeno najemno pogodbo v naslednjih primerih:

­če najemnik grobnega prostora po predhodnem opozorilu ne poravna najemnine za preteklo leto za čas opredeljen v najemni pogodbi

­če najemnik ne vzdržuje redno groba kljub posebnemu opozorilu

­kadar tako zahteva načrt razdelitve pokopališča. Neredno vzdrževan je grob takrat kadar nagrobnik ogroža varnost ljudi oziroma je tako zanemarjen, da kvari estetski videz pokopališča.

31. člen

Po razveljavitvi najemne pogodbe se smatra grobni prostor kot opuščen grob do konca mirovalne dobe, nakar se lahko prekoplje in odda drugemu najemniku. V času od odstranitve opreme groba do poteka mirovalne dobe in ponovne oddaje grobnega prostora drugemu najemniku, skrbi za minimalno vzdrževanje opuščenega groba upravljalec pokopališča. Sredstva za kritje vzdrževanja iz prejšnjega odstavka tega člena zagotavlja upravljalec.

NAČIN POKOPA

32. člen

Pokop umrlega je lahko:

­zemeljski pokop posmrtnih ostankov umrlih v krsti

­položitev žare s pepelom v zemljo

­raztros pepela

 Vsi pokopi so lahko anonimni, skladno z voljo umrlega ali najbližjega sorodnika.

33. člen

Pokop umrlega se opravi na pokopališču. Način pokopa je treba opraviti v skladu z voljo umrlega. Če umrli ni izrazil svoje volje, odloči o tem oseba, ki je stalno živela z njim oz. druga pooblaščena oseba.

34. člen

Na območju občine Nazarje se umrli polagajo na mrtvaški oder praviloma v mrliški vežici.

Čuvanje umrlega na domu se dovoli samo izjemoma, na izrecno željo umrlega ali njegovih svojcev.

 Verske skupnosti lahko v skladu s pokopališkim redom položijo pokojnega stanovskega predstavnika do pokopa izjemoma tudi v objekt, ki je namenjen za opravljanje verskih obredov.

Soglasje za to da župan občine Nazarje na pisno zahtevo verske skupnosti.

35. člen

Pokopi so vsak dan. Upravljalec pokopališča določi čas, v katerem so na pokopališču pogrebi.

36. člen

Uporabo mrliške vežice in njen obratovalni čas določi svet krajevne skupnosti.

POGREBNE SVEČANOSTI

37. člen

Pogrebna svečanost se organizira v skladu z voljo umrlega ali najbližjega sorodnika.

 Pogrebna svečanost se ne organizira, če se opravi pogreb skladno z voljo umrlega ali njegovih najbližjih sorodnikov v družinskem krogu.

Pogrebne svečanosti se lahko udeleži vsakdo in je dolžan upoštevati pravila dostojanstva in spoštovanja do umrlega.

38. člen

Pogrebne svečanosti na pokopališču se pričnejo na prostoru, ki je določen za ta namen.

 Pogrebna svečanost se odvija na krajevno običajen način. Praviloma se od umrlega najprej poslovijo govorniki, nato lahko sledijo pevci, recitatorji, orkestri ter verski obred. Po končani svečanosti se oblikuje pogrebni sprevod.

39. člen

Pogrebni sprevod se razvrsti tako, da so na čelu nosilci zastav, verskih simbolov in praporov, nato nosilci vencev, nosilci javnih odlikovanj in drugih priznanj ter duhovniki s spremstvom.

Za krsto oz. žaro sledijo sorodniki, nato drugi udeleženci pogreba do mesta pokopa.

40. člen

Udeleženci pogrebne svečanosti se razvrste ob grobu. Med spuščanjem krste ali žare s posmrtnimi ostanki v grob se lahko vrši verski obred. Po minuti molka, poklonitvi zastav in praporov ter po govorih je pogreb končan. Najkasneje dve uri po končani svečanosti je potrebno grob zasuti. Z delom se sme pričeti, ko večina udeležencev zapusti grob.

Pri anonimnih pokopih se pogrebna svečanost zaključi na prostoru, ki ga upravljalec določi v ta namen.

VZDRŽEVANJE REDA, UREJENOSTI IN MIRU NA POKOPALIŠČU

41. člen

Obiskovalec pokopališča oz. mrliške vežice je dolžan opustiti vse, kar žali spoštovanje do umrlih oz. svojce pokojnika.

 Na pokopališču in mrliški vežici je prepovedano:

­nedostojno vedenje, vpitje, glasno smejanje, razgrajanje in podobno;

­odlaganje odpadkov ob ograji ali na tuje grobove oz. izven zato odločenega prostora;

­stopanje in hoja po grobovih;

­trganje zelenja in cvetja na tujih grobovih in nasadih;

­onesnaževanje pokopališkega prostora in mrliške vežice;

­vožnja s kolesi, motornimi vozili ali njihovo shranjevanje na pokopališču;

­poškodovanje grobov, mrliške vežice, ograje, nasadov, naprav in predmetov na pokopališču;

­odtujevanje predmetov z grobov, mrliške vežice in pokopaliških prostorov.

KAZENSKE DOLOČBE

42. člen

Z denarno kaznijo od 5.000,00 SIT do 30.000,00 SIT se kaznuje za prekršek posameznik če:

­uredi grob ali poti med grobovi tako, da je širina poti med grobovi manjša od 0,50 m

­uredi spomenik, nagrobno ograjo in druga znamenja tako, da posegajo izven meje določenega grobnega prostora ali pa segajo višje kot 1,50 m

­sadi ali odstranjuje drevje in okrasno grmovje na pokopališču brez dovoljenja upravljalca

­ne vzdržuje groba ali vmesnih poti med grobovi

­opravlja prevoze, zidarska, kamnoseška, kovinostrugarska in druga dela brez soglasja upravljalca.

PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

43. člen

Svet krajevne skupnosti je dolžan v roku štirih mesecev po uveljavitvi tega odloka sprejeti cenik za najem grobov in ostalih pokopaliških uslugah.

44. člen

Z dnem uveljavitve tega odloka, preneha veljati Odlok o pokopališkem redu za pokopališča v območju občine Mozirje (UL SRS, št. 40/85) in Odlok o pogrebnih svečanostih na območju občine Mozirje (UL SRS, št. 3/79).

45. člen

Ta odlok začne veljati osmi dan po objavi v Uradnem glasilu občin Mozirje, Nazarje, Gornji grad, Ljubno in Luče.

 

Številka: 068­1/95­97­23

Datum: 27. 06. 1997

PREDSEDNIK OBČINSKEGA

SVETA OBČINE NAZARJE

Pavel BITENC, l.r.