New Page 1

 

Na podlagi 37. člena Statuta Občine Trbovlje (UVZ, št. 19/04 – UPB, 24/05 in 21/06) ter 80. in 109. člena Poslovnika občinskega sveta (UVZ, št. 11/04 – UPB, 24/05 in 21/06) je Občinski svet Občine Trbovlje na svoji 7. redni seji, dne 24.09.2007 sprejel naslednje:

 

 

SPREMEMBE IN DOPOLNITVE

 

 

P O S L O V N I K A OBČINSKEGA SVETA

 

 

1. člen

 

 

9. člen:

 

 

• V četrtem odstavku se spremeni 1. stavek, tako, da leta glasi: »Mandatna komisija na podlagi poročila Občinske volilne komisije o izidu glasovanja za župana predlaga svetu tudi odločitve o morebitnih pritožbah drugih kandidatov za župana, predstavnikov kandidatur oziroma kandidatnih list«.

 

 

Spremenjeni člen se glasi:

 

 

Prvo sejo sveta vodi župan.

 

 

Na prvi seji svet izmed navzočih članov najprej imenuje tričlansko mandatno komisijo. Člane komisije predlaga župan, lahko pa tudi vsak član. Svet glasuje najprej o županovem predlogu, če ta ni izglasovan pa o predlogih članov po vrstnem redu kot so bili vloženi, dokler niso imenovani trije člani komisije. O preostalih predlogih svet ne odloča.

 

 

Mandatna komisija na podlagi poročila in potrdil o izvolitvi volilne komisije predlaga, kateri kandidati so bili izvoljeni za člane sveta, predlaga svetu odločitve o morebitnih pritožbah kandidatov za člane ali predsednikov kandidatnih list in predlaga potrditev mandatov za člane.

 

 

Mandatna komisija na podlagi poročila Občinske volilne komisije o izidu glasovanja za župana predlaga svetu tudi odločitve o morebitnih pritožbah drugih kandidatov za župana, predstavnikov kandidatur oziroma kandidatnih list.

 

 

2. člen

 

 

11. člen:

 

 

• 3. odstavek tega člena se spremeni tako, da se za besedno zvezo »javnih podjetij ter skladov« zapiše »katerih ustanoviteljica je občina«.

 

 

Spremenjeni člen se glasi:

 

 

Ko se svet konstituira in ugotovi izvolitev župana, nastopijo mandat novoizvoljeni člani in novi župan, mandat dotedanjim članom in županu pa preneha, novo izvoljeni župan s tem prevzame vodenje seje sveta.

 

 

S prenehanjem mandata članov sveta preneha članstvo v nadzornem odboru občine ter stalnih in občasnih komisijah sveta.

 

 

Članom, ki jim je prenehal mandat, preneha članstvo v vseh občinskih organih in organih javnih zavodov, javnih podjetij ter skladov, katerih ustanoviteljica je občina, v katere so bili imenovani kot predstavniki sveta.

 

 

3. člen

 

 

17. člen:

 

 

• V prvem stavku tega člena se za besedno zvezo »pisni obliki« črta »ali« in se zapiše vejica, na koncu tega stavka pa se črta pika, tako, da se stavek nadaljuje »ali na oba načina«.

 

 

Spremenjen člen se glasi:

 

 

Član zastavlja vprašanja in daje pobude v pisni obliki, ustno ali na oba načina.

 

 

Na vsaki redni seji sveta se za točko dnevnega reda: pregled realizacije prejšnje seje, doda točka dnevnega reda: pobude in vprašanja članov sveta in informacije župana.

 

 

Vprašanja oziroma pobude morajo biti kratke in postavljene tako, da je njihova vsebina jasno razvidna. V nasprotnem primeru župan ali za vodenje seje pooblaščeni podžupan oziroma član na to opozori in člana pozove, da vprašanje oziroma pobudo ustrezno dopolni.

 

 

Ustno postavljeno vprašanje ne sme trajati več kot 3 minute, obrazložitev pobude pa ne več kot 5 minut.

 

 

Pisno postavljeno vprašanje mora biti takoj posredovano tistemu, na katerega je naslovljeno.

 

 

Pri obravnavi vprašanj in pobud morata biti na seji prisotna župan in direktor oziroma direktorica občinske uprave.

 

 

Če sta župan ali direktor oziroma direktorica občinske uprave zadržana, določita, kdo ju bo nadomeščal in odgovarjal na vprašanja in pobude.

 

 

Na seji se odgovarja na vsa vprašanja in pobude, ki so bile oddane do začetka seje ter na ustna vprašanja, dana ob obravnavi vprašanj in pobud članov sveta. Župan ali delavec občinske uprave, ki ga določi župan, odgovori na posamezna vprašanja ali pobude pisno. Pisno morajo odgovoriti na vprašanja in pobude za katere tako zahteva vlagatelj. Pisni odgovor mora biti posredovan vsem članom sveta najkasneje v roku 30 dni od postavljenega vprašanja oziroma dane pobude, razen v primeru, če zahteva odgovor na vprašanje oz. pobudo podrobnejši pregled dokumentacije oziroma proučitev posameznega vprašanja ali pobude. V tem primeru mora biti odgovor podan najkasneje v roku 60 dni od postavljenega vprašanja oziroma dane pobude.

 

 

4. člen

 

 

24. člen:

 

 

• Prvi odstavek člena se dopolni tako, da se za besedo »telefonsko« zapiše vejica ter besedna zveza »preko elektronske pošte«.

 

 

• Drugi odstavek se dopolni tako, da se na koncu črta pika, tako, da se stavek nadaljuje »in ostalimi odločitvami, pomembnimi za razvoj občine Trbovlje«.

 

 

Spremenjen člen se glasi:

 

 

Župan lahko na predlog upravičenih predlagateljev iz 21. člena razpiše korespondenčno sejo sveta. Za takšno sejo mora biti članom poslano gradivo z utemeljitvijo in predlogi sklepov. Člani se morajo o predloženih sklepih opredeliti telefonsko, preko elektronske pošte ali osebno s podpisom izjave pri strokovnem sodelavcu v občinski upravi, ki je zadolžen za delo sveta, in sicer v treh dneh po prejemu gradiva za sejo.

 

 

Korespondenčna seja se lahko skliče le za odločanje o formalnih in nujnih uskladitvah občinskih aktov z zakoni ali drugimi državnimi predpisi in ostalimi odločitvami, pomembnimi za razvoj občine Trbovlje.

 

 

Korespondenčne seje ni mogoče sklicati za spreminjanje oz. dopolnjevanje statuta občine, proračuna, poslovnika sveta ter odlokov, s katerimi se na novo uvajajo ali spreminjajo že sprejete finančne obveznosti za občino ali občane ali če se pomembneje spreminjajo prostorski dokumenti v občini.

 

 

5. člen

 

 

31. člen:

 

 

• Tretji odstavek tega člena se dopolni tako, da se nadaljuje s stavkom: »Zadeve, za katere tako predlaga član, se umaknejo z dnevnega reda po opravljeni razpravi in glasovanju«.

 

 

Dopolnjeni člen glasi:

 

 

Svet na začetku seje določi dnevni red.

 

 

Pri določanju dnevnega reda svet najprej odloča o predlogih, da se posamezne zadeve umaknejo z dnevnega reda, nato o predlogih, da se dnevni red razširi in nato o morebitnih predlogih za skrajšanje rokov, združitev obravnav ali hitri postopek.

 

 

Zadeve, za katere tako predlaga predsedujoči, se brez razprave in glasovanja umaknejo z dnevnega reda, pri čemer poda predsedujoči kratko pojasnilo. Zadeve, za katere tako predlaga član, se umaknejo z dnevnega reda po opravljeni razpravi in glasovanju.

 

 

Predlogi za razširitev dnevnega reda se lahko sprejmejo le, če so razlogi za razširitev nastali po sklicu seje in če je bilo članom izročeno gradivo, ki je podlaga za uvrstitev zadeve na dnevni red najkasneje do pričetka seje. V takih primerih mora predlagatelj podati ustrezno obrazložitev.

 

 

O predlogih za razširitev dnevnega reda svet razpravlja in glasuje.

 

 

Vsebina gradiva mora biti natančno opredeljena.

 

 

Vsebovati mora naslov, uvod, ustrezno obrazložitev in predlog sklepa o zadevi o kateri naj bi se na seji razpravljalo in glasovalo.

 

 

Po sprejetih posameznih odločitvah za umik oziroma za razširitev dnevnega reda da predsedujoči na glasovanje predlog dnevnega reda v celoti.

 

 

6. člen

 

 

60. člen:

 

 

• V prvem stavku tega člena se za besedno zvezo »ustanovi svet« zapiše »na predlog člana sveta«.

 

 

Spremenjen člen se glasi:

 

 

Občasne komisije ustanovi svet na predlog člana sveta s sklepom, s katerim določi naloge komisije in število članov ter opravi imenovanje.

 

 

Župan lahko za pripravo predlogov, za katere je pooblaščen po statutu, oblikuje razne strokovne občasne skupine.

 

 

7. člen

 

 

61. člen:

 

 

• V drugem odstavku tega člena se na koncu stavka črta pika in doda beseda »sveta«.

 

 

Dopolnjen člen se glasi:

 

 

Predlog kandidatov za člane komisij pripravi komisija za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja, razen za predlog za imenovanje navedene komisije, katere člane lahko predlaga vsak član. V komisiji so lahko največ trije zunanji člani.

 

 

Predsednik komisije, ki vodi njeno delo je član sveta.

 

 

Prvo sejo komisije skliče župan.

 

 

Članstvo v komisiji sveta ni združljivo s članstvom v nadzornem odboru občine ali z delom v občinski upravi.

 

 

8. člen

 

 

64. člen:

 

 

• Zadnji stavek tega člena se spremeni tako, da se za prvo besedo »za« zapiše »sklic in«.

 

 

Spremenjen člen se glasi:

 

 

Predsednik komisije predstavlja komisijo, organizira in vodi delo komisije, sklicuje njene seje in zastopa njena mnenja, stališča in predloge v svetu.

 

 

Seje komisij se skličejo za obravnavo dodeljenih zadev po sklepu sveta, na podlagi dnevnega reda seje sveta, na zahtevo župana in na predlog predsednika.

 

 

Gradivo za sejo komisije mora biti poslano članom komisije najmanj pet dni pred sejo komisije, razen v izjemnih in utemeljenih primerih.

 

 

Komisija dela na sejah. Komisija lahko veljavno sprejema svoje odločitve, če je na seji navzoča večina njenih članov. Komisija sprejema svoje odločitve - mnenja, stališča in predloge z večino glasov navzočih članov, če njen poslovnik ne določa drugače.

 

 

Strokovno in administrativno tehnično pomoč pri pripravi in vodenju sej komisije zagotavlja občinska uprava, ki za sejo zagotovi tudi vse potrebne podatke in dokumente, ki jih komisija rabi za svoje delo, zagotavlja pa tudi arhiviranje gradiva posameznih sej komisije.

 

 

Glasovanje v komisiji je javno.

 

 

Za sklic in delo komisije se smiselno uporabljajo določila tega poslovnika, ki se nanašajo na delo sveta ali določila njihovih poslovnikov.

 

 

9. člen

 

 

66. člen:

 

 

• Prvi stavek se spremeni tako, da se za besedno zvezo »in statutom naslednje« doda beseda »splošne«.

 

 

Dopolnjen člen se glasi:

 

 

Svet sprejema statut občine in v skladu z zakonom in statutom naslednje splošne akte:

 

 

- poslovnik o delu sveta,

 

 

- proračun občine in zaključni račun,

 

 

- planske in razvojne akte občine ter prostorske izvedbene akte,

 

 

- odloke,

 

 

- odredbe,

 

 

- pravilnike,

 

 

- navodila.

 

 

Svet sprejema tudi stališča, priporočila, poročila, obvezne razlage določb statuta občine in drugih splošnih aktov ter daje mnenja in soglasja v skladu z zakonom ali statutom občine.

 

 

Vsebina splošnih aktov občine je določena z zakonom in statutom občine.

 

 

10. člen

 

 

103. člen:

 

 

• Na začetku tega člena se v prvem stavku brišeta besedi »Člani in«.

 

 

Spremenjen člen se glasi:

 

 

Občinski funkcionarji imajo pravico odstopiti. Občinskim funkcionarjem na podlagi odstopa v skladu z zakonom in statutom občine predčasno preneha mandat.

 

 

Pravico odstopiti imajo tudi člani komisij, drugih organov in člani nadzornega odbora ter drugi imenovani, tudi če niso občinski funkcionarji. Izjava o odstopu mora biti dana v pisni obliki komisiji za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja.

 

 

Svet ugotovi prenehanje članstva zaradi odstopa na predlog komisije za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja.

 

 

Številka: 034-2/2007-10

 

 

Datum: 24.09.2007

 

 

Župan Občine Trbovlje

 

 

Bogdan BAROVIČ