New Page 1
 

Na podlagi Zakona o varnosti cestnega prometa (UPB4 – Uradni list RS, št. 133/2006), Zakona o prekrških  (UPB4 – Uradni list RS, št. 03/2007) in 17. člena Statuta Občine Piran (Uradne objave Primorskih novic, št. 10/1999, 15/2004) je Občinski svet Občine Piran na 10. redni seji dne 27.11.2007 sprejel

 

 

ODLOK

 

 

O UREDITVI CESTNEGA PROMETA V OBČINI PIRAN

 

 

I. UVODNE DOLOČBE

 

 

1. člen

 

 

S tem odlokom se na območju občine Piran ureja:

 

 

-         OMEJITVE UPORABE JAVNIH PROMETNIH POVRŠIN,

-          UREDITEV CESTNEGA PROMETA NA OBMOČJU MESTA PIRAN,

-          POSTOPEK ODVOZA NEPRAVILNO PARKIRANIH VOZIL,

-          POSTOPEK PRIKLENITVE NEPRAVILNO PARKIRANIH VOZIL,

-          POSTOPEK Z ZAPUŠČENIMI, POKVARJENIMI ALI POŠKODOVANIMI VOZILI,

-          PARKIRANJE KOLES, KOLES Z MOTORJEM IN MOTORNIH KOLES,

-          NADZOR,

-          PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE,  

 

 

2. člen

 

 

Pomen izrazov v odloku:

 

 

1.      Javne prometne površine v občini Piran so kategorizirane javne ceste, lokalne ceste, javne poti in javne poti za kolesarje, pločniki, kolesarske steze, ulice, parki, zelenice, rekreacijske površine, javni parkirni prostori na javnih cestah in izven njih, rezervirane parkirne površine, dovozne ceste k javnim in poslovnim stavbam, garažam ter stanovanjskim stavbam in drugim objektom kakor tudi prometne površine ob teh objektih, ki so v upravljanju izvajalca rednega vzdrževanja občinskih cest in površin ter je raba pod enakimi pogoji namenjena vsem.

 

 

2.      Pristojni organ je organ Občine Piran, ki je pristojen za področje prometa, v skladu z občinskimi predpisi in drugim veljavnimi predpisi v Republiki Sloveniji.

 

 

3.      Lisice so posebne naprave, s katerimi se vozniku prepreči odpeljati nepravilno parkirano vozilo.

 

 

4.      Posebno vozilo je tovorno vozilo z dvigalom za odvoz nepravilno parkiranega vozila.

 

 

5.      Intervencijska vozila so vozila organov in organizacij, ki opravljajo intervencijske naloge skladno z zakonskimi pooblastili. V to skupino spadajo reševalna in gasilska vozila, vozila policije, občinske inšpekcije in redarstva, vozila zdravstvene in socialne oskrbe oziroma pomoči na domu ter vozila službe za zaščito in reševanje. Navedena vozila se šteje kot intervencijska vozila samo v času, ko se z njimi opravlja delovne naloge.

 

 

6.      Vozila javnih služb so vozila izvajalcev, ki opravljajo dejavnost na področju gospodarskih javnih služb. V to skupino spadajo vozila poštnih, telekomunikacijskih in elektroenergetskih služb ter služb vzdrževanja javne infrastrukture, vozila za vzdrževanje in čiščenje cest oziroma ulic, vozila za odvoz komunalnih odpadkov, vozila državnih inšpekcijskih služb ter vozila služb za varovanje premoženja in oseb.

 

 

7.      Servisna vozila so vozila, ki jih uporabljajo izvajalci storitvenih dejavnosti na domu oziroma v poslovnih prostorih naročnika, kadar tovor ali naprave, od katerih je odvisno opravljanje konkretnega načina oziroma posla, neobhodno terjajo vožnjo, ustavljanje in parkiranje v mestu Piran s tem, da je čas in kraj prevoza oziroma razlog prisotnosti vozila razviden iz naročilnice, računa ali drugega ustreznega dokumenta. Servisna vozila morajo biti označena tako, da so njihov servisni značaj ter podatki o izvajalcu servisne dejavnosti na vozilu trajno ali začasno označeni.

 

 

8.      Dostavno vozilo je motorno vozilo, ki je projektirano in izdelano izključno ali predvsem za prevoz blaga. To vozilo je v prometnem dovoljenju opredeljeno kot tovorno vozilo in spada v kategorijo N.

 

 

9.      Fizične zapore so naprave za nadzorovanje vstopanja in izstopanja vozil ali za preprečitev prometa. Lahko se uporabijo različne tehnične izvedbe, kot so zapornice, potopni stebrički, avtomatski potopni stebrički, mehanični potopni stebrički in verige.

 

 

10.  Prometna signalizacija je ustrezna prometna signalizacija in prometna oprema v skladu z veljavnimi predpisi o prometni signalizaciji in prometni opremi v Republiki Sloveniji.

 

 

11.  Staro jedro mesta Piran zajema vse javne prometne površine na zaprtem območju mesta Piran od vhodno–izhodne fizične zapore pri stanovanjskem objektu Dantejeva 31.

 

 

12.  Mesto Piran zajema staro jedro mesta Piran in preostali del območja KS Piran.

 

 

13.  Dovolilnica je potrdilo, iz katerega je razvidna pravica do parkiranja na določenem območju, in mora biti nameščena na vidno mesto armaturne plošče pod prednjim vetrobranskim steklom.

 

 

14.  Vstopno–izstopni medij je tehnični pripomoček, ki omogoča uporabnikom vožnjo preko vstopno–izstopnih fizičnih zapor, to je lahko magnetna kartica, daljinski upravljalec, transponder in podobno.

 

 

15.  Posamezni izrazi, uporabljeni v tem odloku, imajo enak pomen kot izrazi v veljavnih predpisih o cestnem prometu v Republiki Sloveniji in v Občini Piran.

 

 

16.  Dvojezičnost prometne signalizacije; vse dopolnilne table na prometnih znakih turističnih tablah in drugi prometni signalizaciji morajo biti izpisane dvojezično v slovenskem in italijanskem jeziku, kar velja tudi za vse dokumente, izhajajoče iz tega odloka.

 

 

3. člen

 

 

Popolno vlogo za izdajo kateregakoli dovoljenja iz tega odloka, razen za posebno dovolilnico, mora vlagatelj vložiti na pristojni organ najmanj 30 dni pred predvidenim začetkom veljavnosti dovoljenja.

 

 

4. člen

 

 

(1)   Komisija za tehnično urejanje prometa (v nadaljevanju: tehnična komisija) pripravlja županu strokovne predloge za odločanje o prometni ureditvi na območju občine Piran.

 

 

(2)   V pripravljenih predlogih tehnična komisija predlaga:

 

 

1.            območja za pešce,

 

 

2.            območja umirjenega prometa,

 

 

3.            območja omejene hitrosti,

 

 

4.            omejitve hitrosti vožnje na občinskih cestah,

 

 

5.            ukrepe za umirjanje hitrosti,

 

 

6.            ureditev prometa pešcev,

 

 

7.            ureditev prometa s kolesi in kolesi z motorjem,

 

 

8.            omejitve uporabe cest,

 

 

9.            prepovedi in omejitve prometa za posamezne vrste vozil,

 

 

10.        enosmerne ceste,

 

 

11.        prednostne in stranske ceste,

 

 

12.        prometno signalizacijo in prometno opremo na občinskih cestah,

 

 

13.        javne parkirne površine,

 

 

14.        območja kratkotrajnega parkiranja,

 

 

15.        območja, kjer se plačuje parkiranje,

 

 

16.        rezervirane parkirne površine,

 

 

17.        način parkiranja,

 

 

18.        območja prepovedi parkiranja in ustavljanja,

 

 

19.        postavitev vstopno–izstopnih fizičnih zapor in prometni režim,

 

 

20.        postavitev in vzdrževanje varovalnih ograj,

 

 

21.        posebne tehnične in druge ukrepe za varnost otrok, slabotnih oseb ter telesno in duševno prizadetih oseb,

 

 

22.        ureditev prometa posebnih prevoznih sredstev in vprežnih vozil.

 

 

(3)   O predlagani prometni ureditvi in o višini vrednosti točk, parkirnih tarif ter drugih parkirnin na območju občine Piran, odloči župan s sklepom.

 

 

(4)   Tehnično komisijo imenuje župan s sklepom.

 

 

(5)   Prometna ureditev mora biti označena s prometno signalizacijo. Prometno signalizacijo in opremo vzdržuje in postavlja izvajalec vzdrževanja občinskih cest ter jo spreminja le s soglasjem pristojnega občinskega organa. Vso prometno signalizacijo in opremo pristojni organ vpiše v register prometne signalizacije.

 

 

II. OMEJITVE UPORABE JAVNIH PROMETNIH POVRŠIN

 

 

5. člen

 

 

(1)    Pristojni organ določi, da se posamezne javne prometne površine (rezervirani parkirni prostori) uporabljajo izključno za parkiranje vozil:

 

 

1.      šol,

 

 

2.      vrtcev,

 

 

3.      javnih organov,

 

 

4.      občine,

 

 

5.      zdravstvenih domov.

 

 

(2)    Parkiranje na teh površinah je dovoljeno le s pridobitvijo posebnega dovoljenja za parkiranje, ki ga izda pristojni organ na podlagi pogodbe med Občino in upravičencem.

 

 

(3)    Vse površine iz prvega odstavka tega člena morajo biti označene s prometno signalizacijo.

 

 

(4)    Navedene površine se lahko rezervirajo tudi za določene časovne termine (dneve, ure). Izven določenih časovnih terminov se uporabljajo kot javne parkirne površine. Časovni termini morajo biti označeni s prometno signalizacijo.

 

 

(5)    Na rezerviranih parkirnih prostorih lahko parkirajo le motorna vozila, katerim to dovoljuje prometna signalizacija. Parkirana vozila morajo na vidnem mestu v vozilu imeti dovolilnico.

 

 

(6)    Na površinah, namenjenim upravičencem iz 1., 2. in 3. točke 1. odstavka tega člena, lahko parkirajo samo službena vozila.

 

 

(7)    Na površinah, namenjenim upravičencem iz 4. točke 1. odstavka tega člena, lahko poleg službenih vozil parkirajo tudi vozila občinskih predstavnikov in vabljenih gostov.

 

 

(8)    Na površinah, namenjenim upravičencem iz 5. točke prejšnjega odstavka, lahko poleg službenih vozil parkirajo tudi vozila uporabnikov zdravstvenih storitev zdravstvenih domov.

 

 

6. člen

 

 

(1)   Na javnih prometnih površinah, kjer je dovoljeno parkiranje ali ustavitev vozil imetnikov dovolilnic, morajo vozniki na vidno mesto armaturne plošče pod prednjim vetrobranskim steklom namestiti ustrezno dovolilnico.

 

 

(2)   Na javnih prometnih površinah, kjer je parkiranje plačljivo ali časovno omejeno, mora voznik na vidno mesto armaturne plošče pod prednjim vetrobranskim steklom namestiti ustrezni parkirni listek, iz katerega sta razvidna čas prihoda in dovoljeni čas parkiranja.

 

 

(3)   Voznik ne sme prekoračiti omejenega časa parkiranja, ki je določen s prometno signalizacijo. Po preteku omejenega časa mora voznik odstraniti vozilo.

 

 

(4)   Z globo 50,00 evrov se kaznuje za prekršek voznik, ki ravna v nasprotju s prvim, drugim ali tretjim odstavkom tega člena.

 

 

7. člen

 

 

(1)  Pristojni organ lahko omeji uporabo javnih prometnih površin, prepove promet posameznih vozil ali prepove promet v celoti zaradi:

 

 

1.       prireditev,

 

 

2.       protokolarnih obiskov,

 

 

3.       gradbenih del,

 

 

4.       rednih vzdrževalnih del,

 

 

5.       čiščenja,

 

 

6.       stanja ceste,

 

 

7.       izvajanja zimske službe,

 

 

8.       drugih utemeljenih razlogov.

 

 

(2)  Za kategorizirane ceste se smiselno uporablja določbe Odloka o občinskih cestah.

 

 

8. člen

 

 

(1)    Pristojni organ občine lahko v postopku izdaje dovoljenja za izredni prevoz na podlagi 36. člena Odloka o občinskih cestah vlagatelju odredi obveznost plačila varščine do višine predvidenih stroškov, potrebnih za odpravo posledic izredne uporabe javne prometne površine.

 

 

(2)    Ugotavljanje stanja javne prometne površine pred pričetkom izredne uporabe, njenih poškodb in primerno višino varščine opravlja izvajalec rednega vzdrževanja cest.

 

 

(3)    Višino varščine določi župan s sklepom na podlagi mnenja izvajalca rednega vzdrževanja cest.

 

 

(4)    V primeru, da po opravljenem prevozu na javni prometni površini ni ugotovljenih poškodb zaradi izredne uporabe, se varščino vrne vlagatelju.

 

 

(5)    Za intervencijska vozila ni potrebna izdaja dovoljenja iz prvega odstavka tega člena.

 

 

9. člen

 

 

(1)   Kdor potrebuje omejitev uporabe javnih prometnih površin zaradi prireditev, gradbenih del ali drugih utemeljenih razlogov, mora pridobiti dovoljenje pristojnega organa. Za kategorizirane ceste se smiselno uporablja določbe Odloka o občinskih cestah.

 

 

(2)   Uporaba javnih prometnih površin se sme omejiti brez dovoljenja pristojnega organa, če je nujno, da se dela nemudoma opravijo zaradi preprečevanja velike ali nepopravljive škode. V takem primeru mora izvajalec del takoj, najkasneje pa v dveh urah po vzpostavljeni omejitvi uporabe javne prometne površine, o tem obvestiti policijo in pristojni organ Občine Piran.

 

 

(3)   Če je zaradi omejitve uporabe javnih prometnih površin potrebna sprememba prometne ureditve zaradi zagotovitve varnega prometa udeležencev v prometu, lahko pristojni organ zahteva, da vlagatelj predloži elaborat prometne ureditve v času omejene uporabe javnih prometnih površin.

 

 

(4)   Elaborat izdela pooblaščena organizacija na stroške vlagatelja. Potrdi ga pristojni organ občine Piran.

 

 

(5)   Pristojni organ lahko iz utemeljenih razlogov spremeni čas trajanja omejitve uporabe javnih prometnih površin ali spremeni prometno ureditev iz elaborata prometne ureditve.

 

 

(6)   Z globo 400,00 evrov se kaznuje za prekršek fizična oseba, ki ravna v nasprotju z določbami tega člena.

 

 

(7)   Z globo 800,00 evrov se kaznuje za prekršek samostojni podjetnik, ki ravna v nasprotju z določbami tega člena.

 

 

(8)   Z globo 1200,00 evrov se kaznuje pravna oseba, ki ravna v nasprotju z določbami tega člena, odgovorna oseba pravne osebe pa se kaznuje z globo 400,00 evrov.

 

 

10. člen

 

 

(izvajalec omejitve uporabe javnih prometnih površin)

 

 

(1)    Izvajalec omejitve uporabe javnih prometnih površin mora:

 

 
  1. najmanj tri dni pred pričetkom omejitve obveščati javnost o omejitvi uporabe javnih prometnih površin. Javnost obvešča na lastne stroške preko sredstev javnega obveščanja na primeren način, ki bo omogočal čim bolj popolno obveščenost,

 

 
  1. pred pričetkom omejitve javno prometno površino pravočasno opremiti s prometno signalizacijo in prometno opremo,

 

 
  1. po končani omejitvi čim prej vzpostaviti javno prometno površino v prvotno stanje.

 

 

(2)    Z globo 400,00 evrov se kaznuje za prekršek fizična oseba, ki ravna v nasprotju z določbami tega člena.

 

 

(3)    Z globo 800,00 evrov se kaznuje za prekršek samostojni podjetnik, ki ravna v nasprotju z določbami tega člena.

 

 

(4)    Z globo 1200,00 evrov se kaznuje pravna oseba, ki ravna v nasprotju z določbami tega člena, odgovorna oseba pravne osebe pa se kaznuje z globo 400,00 evrov.

 

 

11. člen

 

 

(1)    Kjer je s prometno signalizacijo in prometno opremo označena omejitev uporabe javne prometne površine, lahko organ, pristojen za redarstvo, ukrepa zoper tiste, ki ne upoštevajo omejitve uporabe javne površine v skladu z veljavnimi predpisi s področja prometa.

 

 

(2)    Organ, pristojen za redarstvo, lahko odreja premike vozil ali drugih predmetov, ki so bili na omejeni javni prometni površini pred postavitvijo predpisane prometne signalizacije iz 2. odstavka prejšnjega člena, vendar jih lastniki kljub obveščanju niso odmaknili ali lastnikov ni bilo mogoče obvestiti.

 

 

(3)    Če lastniki kljub obveščanju niso odmaknili svojih vozil ali drugih predmetov, se premike odreja na stroške lastnikov.

 

 

(4)    Če lastnikov vozil ali drugih predmetov ni mogoče ugotoviti, se premike odreja na stroške izvajalca omejitve javne površine.

 

 

(5)    Višino stroškov premika vozila ali drugih predmetov določi župan s sklepom.

 

 

IV. UREDITEV CESTNEGA PROMETA NA OBMOČJU MESTA PIRAN

 

 

 

 

 

12. člen

 

 

(1)    Promet z motornimi vozili je na območju mesta Piran dovoljen po sledečih javnih prometnih površinah:

 

 

1.     Aškerčeva ulica,

14. Prešernovo nabrežje,

2.     Cankarjevo nabrežje,

15. Prežihova ulica,

3.     Dantejeva ulica,

16. zgornji del Rozmanove ulice,

4.     Engelsova ulica,

17. Stjenkova ulica,

5.     Goriška ulica,

18. Tartinijev trg,

6.     Gortanova ulica,

19. Tomažičeva ulica,

7.     Gradnikov trg,

20. Trg bratstva,

8.     Grudnova ulica,

21. Vodnikov trg,

9.     Kidričevo nabrežje,

22. Vrtna ulica,

10. Leninova ulica,

23. zgornji del Bolniške ulice,

11. Matteottijeva ulica,

24. zgornji del Ulice IX. korpusa,

12. Marušičeva ulica,

25. Župančičeva ulica.

13. Oljčna pot,

 

 
 

(2)    Vse ulice, deli ulic in trgi na območju mesta Piran, ki niso navedeni v prejšnjem odstavku tega člena, se štejejo kot območja za pešce. Na teh javnih prometnih površinah sta prepovedani vožnja z motornimi vozili in parkiranje motornih vozil.

 

 

(3)    Območja za pešce so, kjer je potrebno zaradi preprečevanja vožnje z vozili, varovana s fizičnimi zaporami in prometno signalizacijo. Parkiranje pred fizičnimi zaporami je prepovedano.

 

 

(4)    Vožnja in parkiranje vozil na območjih za pešce je dovoljena le dostavnim vozilom v času opravljanja dostave ter intervencijskim vozilom.

 

 

(5)    Izjemoma se vožnja in parkiranje vozil na območjih za pešce dovoli tudi:

 

 

1.     vozilom, povezanim z organizacijo javnih prireditev in podobnih dogodkov na teh območjih,

 

 

2.     v primerih napovedane nevarnosti visokega plimovanja morja, nevarnosti poplave obalnih površin ali drugih izrednih dogodkov, vendar le za čas trajanja nevarnosti.

 

 

13. člen

 

 

(komisija)

 

 

(1)    Izdajo dovolilnic in vstopno–izstopnih medijev na območju mesta Piran odobri komisija za preverjanje upravičenosti do dovolilnice (v nadaljevanju: komisija).

 

 

(2)    Komisijo sestavljajo trije člani, in sicer:

 

 

1.       predstavnik občinskega organa, pristojen za gospodarstvo in turizem,

 

 

2.       predstavnik občinskega organa, pristojen za občinsko inšpekcijo,

 

 

3.       predstavnik Krajevne skupnosti Piran.

 

 

(3)    Komisijo imenuje župan s sklepom.

 

 

(4)    Komisija lahko kadarkoli preverja poslovanje upravitelja prometnega režima pri izdaji dovolilnic in vstopno–izstopnih medijev.

 

 

(5)    Komisija odloča o odvzemih in preklicih dovolilnic v primerih zlorab ali neupravičenih uporab dovolilnic.

 

 

(6)    Za posamezna vprašanja v zvezi s posebnimi primeri izdaje dovolilnic (kategorije zaščitenih oseb, kot so otroci, starejše in slabotne osebe, invalidi, osebe s posebnimi potrebami in ostali primeri) odloči župan s sklepom.

 

 

14. člen

 

 

(vrste dovolilnic)

 

 

     Ob izpolnjevanju pogojev se lahko pridobi:

 

 
  1. modro dovolilnico,

 

 
  1. zeleno dovolilnico,

 

 
  1. rdečo dovolilnico,

 

 
  1. posebno dovolilnico.

 

 

15. člen

 

 

(modra dovolilnica)

 

 

(1)    Za parkiranje v starem jedru mesta Piran se izda modro dovolilnico ter vstopno–izstopni medij. Z modro dovolilnico je možno parkiranje tudi na javnem parkirišču Fornače in na Ulici IX. korpusa.

 

 

(2)    Modro dovolilnico lahko pridobi:

 

 

1.       oseba s stalnim prebivališčem na območju starega jedra mesta Piran,

 

 

2.       pravna oseba ali samostojni podjetnik, ki opravlja dejavnost na območju starega jedra mesta Piran,

 

 

(3)    Pridobi se lahko ena dovolilnica na gospodinjstvo za osebne avtomobile, ki:

 

 

1.       so v lasti oseb iz skupnega gospodinjstva,

 

 

2.       jih oseba ali osebe iz skupnega gospodinjstva uporabljajo na podlagi pogodbe o lizingu,

 

 

3.       so v lasti družbe (službeno vozilo), če ima uporabnik ustrezno pogodbo za uporabo vozila.

 

 

(4)    Pravna oseba ali samostojni podjetnik, ki opravlja dejavnost na območju mesta Piran, lahko pridobi eno modro dovolilnico.

 

 

(5)    Dovolilnica vsebuje sledeče podatke:

 

 

1.       številko dovolilnice,

 

 

2.       rok veljavnosti dovolilnice,

 

 

3.       ulico imetnika dovolilnice.

 

 

(6)    Dovolilnica velja dve leti.

 

 

(7)    V roku 30 dni pred potekom veljavnosti dovolilnice mora uporabnik dovolilnice komisiji dostaviti vsa dokazila o izpolnjevanju pogojev za nadaljnjo uporabo, da se veljavnost dovolilnice lahko podaljša.

 

 

(8)    Lastniki osebnih avtomobilov, ki svoje avtomobile parkirajo v svojih zasebnih garažah, ne pridobijo dovolilnice za parkiranje na javnih površinah. Upravičeni so le do pridobitve ustreznega vstopno–izstopnega medija, za katerega ni potrebno plačati mesečnega nadomestila.

 

 

16. člen

 

 

(zelena dovolilnica)

 

 

(1)    Za parkiranje osebnih avtomobilov na območju mesta Piran, razen starega jedra mesta Piran, se izda zeleno dovolilnico in vstopno–izstopni medij, ki omogoča mesečno 15 ur prostega vstopa v staro jedro mesta Piran.

 

 

(2)    Zeleno dovolilnico lahko pridobi:

 

 

1.       oseba s stalnim prebivališčem na območju Krajevne skupnosti Piran,

 

 

2.       pravna oseba ali samostojni podjetnik, ki opravlja dejavnost na območju Krajevne skupnosti Piran.

 

 

17. člen

 

 

(rdeča dovolilnica)

 

 

(1)    Za opravljanje dostave na območju mesta Piran se izda rdeča dovolilnica.

 

 

(2)    Dovolilnico se lahko pridobi samo za dostavna vozila, katerih skupna masa ne presega 3,5 tone.

 

 

(3)    Dostavna vozila lahko prosto vstopajo na območje starega jedra mesta Piran samo zjutraj med 05:00 in 10:00 uro.

 

 

(4)    V staro jedro mesta Piran lahko naenkrat vstopi največ 15 dostavnih vozil. Ostala dostavna vozila morajo počakati izven tega območja, dokler vsaj eno od vozil ne odpelje z območja.

 

 

18. člen

 

 

(posebna dovolilnica)

 

 

 

 

 

Posebna dovolilnica:

 

 

1.       velja za območje mesta Piran. Pridobijo jo lahko servisna vozila za čas opravljanja servisne dejavnosti,

 

 

2.       velja med 5.00 in 24.00 uro,

 

 

3.       izda jo pooblaščena uradna oseba Občinske uprave občine Piran,

 

 

4.       oproščena je plačila nadomestila za parkiranje.

 

 

19. člen

 

 

(1)    Imetniki dovolilnic plačujejo nadomestilo po sledeči tarifi:

 

 

 

 

 

Vrsta dovolilnice

Letno nadomestilo, plačljivo  po mesecih

Mesečno nadomestilo

MODRA

840 točk  = 12 x 70 točk

140 točk

ZELENA

  96 točk  = 12 x   8 točk

  70 točk

RDEČA

brezplačno

 

POSEBNA

brezplačno

 

 

 

 

(2)    Vrednost točke določi župan s sklepom.

 

 

(3)    Če imetnik dovolilnice ne plača nadomestila, pravica do dovolilnice in vstopno–izstopnega medija preneha.

 

 

20. člen

 

 

(drugi imetniki vstopno-izstopnih medijev)

 

 

Vstopno-izstopni medij, lahko pridobijo tudi:

 

 
  1. Drugi prebivalci občine Piran, ki prebivajo izven območja krajevne skupnosti Piran in zaposleni v starem jedru mesta Piran za parkiranje na Fornačah. V ceno je vključenih tudi do 5 ur prostega vstopa na mesec v staro jedro mesta Piran po sledeči tarifi:

 

 

 

 

 

 

Mesečno nadomestilo

Drugi prebivalci Občine Piran

20 točk

Zaposleni v starem jedru mesta Piran

20 točk

 

 

 

V primeru prekoračitve 5-urnega prostega vstopa se plačilo obračunava po tarifi iz 2. odstavka 21. člena tega odloka.

 

 
  1. avtotaksi prevozniki za vozila z veljavnim občinskim dovoljenjem za ustavitev in parkiranje v starem jedru mesta Piran, za katerega se ne plača nadomestila in velja do prenehanja veljavnosti občinskega dovoljenja za opravljanje avtotaksi prevozov na območju občine Piran;

 

 
  1. upravičenci iz 1. odstavka 5. člena tega odloka za ustavitev in parkiranje v starem jedru mesta Piran brez plačila nadomestila;

 

 
  1. vozila javnih služb brez plačila nadomestila.

 

 

21. člen

 

 

(1)    Na območje starega jedra mesta Piran in Fornač lahko vstopajo obiskovalci s prevzemom parkirnega listka na vstopni točki.

 

 

(2)    Ob izhodu z območja starega jedra mesta Piran se plačuje parkirnino po sledeči tarifi:

 

 

Čas

Štev. točk

do 20 min.

0

do 1 ure

3

do 2 ur

6

do 3 ur

12

do 4 ur

24

do 5 urh

48

od 5 do 24 ur

96

 

 

 

Ob izhodu z območja Fornač se plačuje parkirnino po sledeči tarifi:

 

 

 

 

 

Čas

Štev. točk

do 1 ur

0,80

do 2 ur

1,60

do 3 ur

2,40

do 4 ur

3,20

do 5 ur

4,00

do 6 ur

4,80

do 7 ur

5,60

do 8 ur

6,40

do 9 ur

7,20

do 10 ur

8,00

do 11 ur

8,80

do 12 ur

9,60

dnevno parkiranje 12–24 ur

9,60

5-dnevno neprekinjeno parkiranje

30

10- dnevno neprekinjeno parkiranje

60

15- dnevno neprekinjeno parkiranje

90

 

 
 

(3)    Vrednost točke določi župan s sklepom.

 

 

V. POSTOPEK ODVOZA NEPRAVILNO PARKIRANIH VOZIL

 

 

22. člen

 

 

(1)    Pooblaščena uradna oseba odredi odvoz nepravilno parkiranega vozila s posebnim vozilom, če ugotovi, da nepravilno parkirano vozilo izpolnjuje pogoje za odvoz po Zakonu o varnosti cestnega prometa, ali če je vozilo parkirano:

 

 

1.       tako, da onemogoča vključitev v promet že parkiranemu vozilu,

 

 

2.       tako, da preprečuje normalno funkcioniranje ali onemogoča vzdrževanje prometne opreme in signalizacije,

 

 

3.       na prehodu za pešce ali v razdalji, manjši od 5 m pred prehodom,

 

 

4.       na mestu, kjer zakriva postavljeno prometno signalizacijo ali napravo, ki daje svetlobne signale,

 

 

5.       na območju razvrstilnih pasov pred križiščem,

 

 

6.       na cesti z dvema ali več prometnimi pasovi za vožnjo v eno smer,

 

 

7.       na območju, kjer je uporaba ceste, njenega dela ali javnih parkirnih površin omejena z javnim pozivom zaradi zimske službe, rednih vzdrževalnih del, čiščenja, prireditev in podobno.

 

 

23. člen

 

 

(1)    Odvoz nepravilno parkiranega vozila opravi izvajalec, ki ga za to dejavnost na osnovi razpisa določi župan (v nadaljevanju: izvajalec odvoza).

 

 

(2)    Odvoz se opravi na stroške lastnika oziroma voznika vozila. Vozilo se odstrani na varovan prostor, posebej določen za ta namen.

 

 

(3)    Če pride voznik k vozilu po tem, ko je pooblaščena uradna oseba že napisala odredbo za odvoz in pozvala izvajalca odvoza, vendar vozilo še ni bilo odpeljano, mora voznik ob prihodu plačati 50 odstotkov višine stroškov za odvoziroma

 

 

(4)    Višino stroškov odvoza ter stroškov hrambe in varovanja vozila določi župan s sklepom.

 

 

24. člen

 

 

(1)    Šteje se, da je vozilo odpeljano, ko posebno vozilo spelje z mesta, kjer je naložil parkirano vozilo.

 

 

(2)    Vozilo se preda vozniku ob plačilu stroškov odvoza, hrambe in varovanja vozila. Izvajalec ima pridržno pravico na vozilih, dokler niso plačani vsi stroški.

 

 

(3)    Izvajalec zagotavlja celodnevno (24 ur) izdajo vozil ter hrambo in varovanje prevzetih vozil pred poškodbami in tatvinami ter škodno zavarovanje vozil v času hrambe.

 

 

(4)    Izvajalec mora imeti na vidnem mestu izobešen postopek izdaje vozil in cenik stroškov odvoza, hrambe in varovanja vozil.

 

 

25. člen

 

 

(1)    Pooblaščena uradna oseba mora vsako vozilo, za katerega je odredila odvoz, fotografirati in v odredbi zapisati vse podatke o stanju vozila, morebitne poškodbe in če je vozilo zaklenjeno ali odklenjeno.

 

 

(2)    V primeru poškodovanja vozila ali drugih poškodb, nastalih zaradi izvajanja odvoza, je izvajalec odvoza dolžan poravnati nastalo škodo.

 

 

(3)    Pooblaščena uradna oseba mora o vsakem opravljenem odvozu ali premiku vozil takoj obvestiti policijo ter sporočiti:

 

 

1.       registrsko označbo vozila, za katerega je bil odrejen odvoz,

 

 

2.       datum in uro odvoza,

 

 

3.       izvajalca odvoza,

 

 

4.       mesto hrambe vozila oziroma mesto, kjer je možno vozilo prevzeti.

 

 

VI. POSTOPEK PRIKLENITVE NEPRAVILNO PARKIRANIH VOZIL

 

 

26. člen

 

 

(1)    Pooblaščena uradna oseba odredi priklenitev lisic na vozilo, ki je nepravilno parkirano, vendar ne izpolnjuje pogojev za odvoz s posebnim vozilom ali odvoz ni mogoč.

 

 

(2)    Pooblaščena uradna oseba mora vsako vozilo, za katero je odredila priklenitev lisic, fotografirati in v odredbi zapisati vse podatke o stanju vozila, morebitne poškodbe in če je vozilo zaklenjeno ali odklenjeno.

 

 

(3)    Pooblaščena uradna oseba mora na priklenjeno vozilo namestiti pisno odredbo za voznika. Odredbo se namesti na vetrobransko steklo ali na steklo voznikovih vrat oziroma na drugo primerno in dobro vidno mesto na priklenjenem vozilu. Z odredbo se voznika obvesti o storjenem prekršku in o postopku odstranitve lisic ter plačilu stroškov priklenitve in odstranitve lisic.

 

 

(4)    Priklenitev in odstranitev lisic se opravi na stroške lastnika oziroma voznika vozila.

 

 

27. člen

 

 

(1)    Priklenitev in odstranitev lisic opravlja izvajalec, ki ga za to dejavnost pooblasti župan (v nadaljevanju: izvajalec priklenitve in odstranitve lisic).

 

 

(2)    Lisice se praviloma priklene na sprednje levo kolo, če to ni možno, lahko tudi na drugo kolo.

 

 

(3)    V primeru poškodovanja vozila ali drugih poškodb, nastalih zaradi priklenitve vozila, je izvajalec priklenitve in odstranitve lisic dolžan poravnati nastalo škodo.

 

 

(4)    Če pride voznik k vozilu med postopkom priklenitve lisic na vozilo, plača 50 odstotkov višine stroškov priklenitve in odstranitve lisic.

 

 

(5)    Šteje se, da je vozilo priklenjeno, ko so na vozilu nameščene lisice zaklenjene.

 

 

28. člen

 

 

(1)    Voznik ne sme odpeljati ali premikati priklenjenega vozila, dokler niso odstranjene lisice.

 

 

(2)    Stroške priklenitve in odstranitve lisic ter stroške uporabe lisic se plača izvajalcu priklenitve in odstranitve lisic, ki izda potrdilo o plačilu.

 

 

(3)    Izvajalec priklenitve in odstranitve lisic mora z vozila odstraniti lisice takoj oziroma najpozneje v eni uri po plačilu stroškov priklenitve in odstranitve lisic.

 

 

(4)    Višino stroškov za priklenitev in odstranitev lisic določi župan s sklepom.

 

 

(5)    Voznik mora po odstranitvi lisic z vozila takoj odstraniti vozilo z mesta, kjer je bilo vozilo parkirano. Če tega ne stori, se na vozilo ponovno priklene lisice.

 

 

29. člen

 

 

(1)    Odstranjevanje lisic se opravlja ob delavnikih med 6. in 22. uro.

 

 

(2)    Odstranjevanje lisic se opravlja lahko tudi v nočnem času med 22. in 6. uro in ob praznikih ter dela prostih dnevih, vendar se v tem primeru stroški odstranitve lisic zaračunajo v dvakratnem znesku.

 

 

(3)    Če ni podane zahteve za odklep vozila ali če niso poravnani stroški za priklenitev in odstranitev lisic v osmih urah od priklenitve, pooblaščena uradna oseba odredi odvoz vozila.

 

 

(4)    Za odstranitev lisic nepooblaščene osebe, namerno poškodovanje, uničenje ali odtujitev lisic se zaračuna odškodnina v višini nabavne vrednosti lisic na dan namernega poškodovanja, uničenja ali odtujitve lisic. Izvajalec priklenitve lisic poda prijavo na pristojni policijski postaji.

 

 

VII. POSTOPEK Z ZAPUŠČENIMI, POKVARJENIMI ALI POŠKODOVANIMI VOZILI

 

 

30. člen

 

 

(1)    Na vseh javnih cestah ali nekategoriziranih cestah, ki se uporabljajo za javni cestni promet, ter drugih javnih prometnih površinah in drugih javnih površinah ter na raznih zemljiščih je prepovedano puščati zapuščena, pokvarjena ali poškodovana motorna vozila, priklopna vozila ali plovila.

 

 

(2)    V primeru, da pooblaščena uradna oseba najde zapuščeno vozilo, smiselno uporabi določbe 244. člena Zakona o varnosti cestnega prometa.

 

 

(3)    Če je mogoče takoj ugotoviti lastništvo vozila, mora pooblaščena uradna oseba poleg pisne odredbe, nameščene na vozilu, poslati pisno odredbo lastniku vozila tudi po pošti.

 

 

31. člen

 

 

(1)    Če zapuščeno vozilo v določenem roku ni odstranjeno se odredi odvoz zapuščenega vozila.

 

 

(2)    Hrambo odpeljanih zapuščenih vozil opravlja izvajalec odvozov.

 

 

(3)    Če je bilo pred izvedbo odvoza ugotovljeno lastništvo vozila, se lastniku vozila pošlje opozorilo, s katerim se ga seznani, da, če vozila ne bo prevzel pri izvajalcu hrambe v roku 30 dni od prejema opozorila, bo vozilo uničeno.

 

 

(4)    Zoper lastnika vozila se na dan, ko je bil opravljen odvoz zapuščenega vozila, začne voditi postopek o prekršku.

 

 

32. člen

 

 

(1)    Če za vozilo ni bilo ugotovljeno lastništvo, se na dan odvoza vozila objavi razglas na oglasni deski organa, ki vodi postopek. Razglas mora biti objavljen 30 dni. Razglas mora vsebovati: opis vozila, kraj, od koder je bilo vozilo odstranjeno, datum odvoza vozila in navedbo, da mora lastnik pred prevzemom odpeljanega vozila poravnati vse nastale stroške.

 

 

(2)    Če v roku 30 dni od dneva objave razglasa lastnik vozila predloži uradni osebi overjeno izjavo ali če lastnik vozila neposredno pri pooblaščeni uradni osebi podpiše izjavo, da vozila ne želi več imeti v svoji lasti in posesti, se šteje, da je lastnik vozilo opustil, in se ga preda v uničenje. Zoper lastnika vozila se začne postopek o prekršku.

 

 

(3)    Če se po preteku 30dnevnega roka od objave razglasa lastnik vozila ne javi, se šteje, da je lastnik vozilo opustil. Za odpiranje takih vozil se sestavi komisija, ki jo sestavljata pooblaščena uradna oseba, ki vodi postopek, in izvajalec hrambe vozila. O odpiranju vozila se napiše poseben zapisnik, v katerem se navede vsa ugotovljena dodatna dejstva in podatke o vozilu.

 

 

(4)    Če se po opravljenem komisijskem odpiranju vozila ugotovi lastništvo vozila, se zoper lastnika vozila začne postopek o prekršku. Lastniku vozila se pošlje tudi opozorilo, s katerim se ga seznani, da, če vozila ne bo prevzel pri izvajalcu hrambe v določenem roku od prejema opozorila bo vozilo uničeno.

 

 

(5)    Če se ugotovi, da je zapuščeno vozilo last osebe, ki ni državljan Evropske unije, pooblaščena uradna oseba o tem obvesti pristojne organe policije in carine.

 

 

VIII. PARKIRANJE KOLES, KOLES Z MOTORJEM IN MOTORNIH KOLES

 

 

33. člen

 

 

(1)    V naseljih občine Piran je prepovedano naslanjati kolesa, ali kolesa s pomožnim motorjem, ali kolesa z motorjem, ali motorna kolesa ob zgradbe in druge objekte, ki mejijo neposredno na javne prometne površine, ter na robnike kolesarskih stez in pločnikov.

 

 

(2)    Za prislonjeno kolo, kolo s pomožnim motorjem, kolo z motorjem ali motorno kolo, ki ovira promet drugih udeležencev v prometu, lahko pooblaščena uradna oseba odredi odvoz.

 

 

(3)    Z globo 50 evrov se kaznuje za prekršek fizična oseba, ki ravna v nasprotju s prvim odstavkom tega člena.

 

 

IX. NADZOR

 

 

34. člen

 

 

Nadzor nad izvajanjem določil tega odloka opravlja občinski organ, pristojen za inšpekcijo in redarstvo.

 

 

X. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

 

 

35. člen

 

 

(1)    Ta odlok začne veljati osmi dan po uradni objavi, s tem pa preneha veljati Odlok o cestnoprometni ureditvi v občini Piran (Uradne objave Primorske novice, št. 49/2003; 35/2004), uporabljati pa se ga prične 01.03.2008

 

 

(2)    Sklepe predvidene v tem odloku, mora župan sprejeti do 01.01.2008.

 

 

(3)    Dovolilnice, izdane na podlagi določb Odloka o cestnoprometni ureditvi v občini Piran (Uradne objave Primorske novice, št. 49/2003; 35/2004), prenehajo veljati s 01.03.2008.

 

 

 

 

 

Številka: 371-23/2007                                                              

 

 

Piran, 27. 11. 2007

 

 

Župan Občine Piran

 

 

Tomaž Gantar