New Page 2
Na podlagi 18. alinee drugega odstavka 21. člena in druge alinee drugega odstavka 29. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št 94/07 – uradno prečiščeno besedilo, 76/08, 79/09, 51/10, 40/12 – ZUJF in 14/15 – ZUUJFO), 16. člena Statuta Občine Škofja Loka (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 3/2016 – uradno prečiščeno besedilo in 35/2016) je Občinski svet Občine Škofja Loka na svoji 19. redni seji dne 19.1.2017 sprejel

 

ODLOK

O PODELJEVANJU PRIZNANJ OBČINE ŠKOFJA LOKA

 

I.         Splošne določbe

 

1. člen

(1) Odlok o podeljevanju priznanj Občine Škofja Loka (v nadaljnjem besedilu: odlok) določa pogoje, postopek in način podeljevanja priznanj Občine Škofja Loka (v nadaljnjem besedilu: občina), njihovo obliko ter način vodenja evidence podeljenih priznanj občine.

(2) O podelitvi priznanj občine odloča Občinski svet občine (v nadaljevanju: občinski svet) na predlog Komisije za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja (v nadaljnjem besedilu: komisija), razen če ta odlok ne določa drugače.

 

2. člen

Priznanja občine so:

naziv Častni občan občine,

Zlati grb občine,

Srebrni grb občine,

Bronasti grb občine.

 

3. člen

(1) Priznanja občine se lahko podelijo posameznikom, pravnim osebam zasebnega in javnega prava, različnim skupnostim in organizacijam ter društvom, s prebivališčem oziroma sedežem v občini, razen priznanja iz prve alinee prejšnjega člena, ki se lahko podeli samo posameznikom.

(2) Priznanja občine se lahko podelijo tudi drugim državljanom Republike Slovenije in tujim državljanom za njihov prispevek k razvoju in ugledu občine.

(3) Občinski funkcionarji v času opravljanja funkcije ne morejo biti dobitniki priznanj občine za delo, ki je povezano z njihovo funkcijo.

(4) Dobitnik lahko prejme posamezno priznanje samo enkrat.

 

4. člen

Izrazi v tem odloku, ki se nanašajo na osebe in so zapisani v moški slovnični obliki, se uporabljajo kot nevtralni za ženski in moški spol.

 

II.        Priznanja občine

 

5. člen

(1) Naziv Častni član občine je priznanje, ki se podeli občanu, ki je z izrednim delovanjem in stvaritvami na posameznih področjih družbenega življenja in dela pomembno prispeval k razvoju in ugledu občine v širšem družbenem prostoru.

(2) Naziv Častni občan občine se podeli z umetniško izdelano listino, ki vsebuje besedilo sklepa o podelitvi in jo podpiše župan občine.

(3) Vsako leto se lahko podeli en naziv Častnega občana občine ob pogoju, da zanj glasuje 2/3 vseh članov občinskega sveta.

 

6. člen

(1) Zlati grb občine je najvišje priznanje, ki se podeli osebam iz prvega in drugega odstavka 3. člena tega odloka za dolgoletno izredno uspešno in družbeno pomembno delo na posameznih področjih družbenega življenja ali za dosežke, ki so trajnejšega pomena, s katerimi so pomembno prispevali k razvoju in ugledu občine.

(2) Vsako leto se podeli največ en zlati grb občine.

 

7. člen

(1) Srebrni grb občine se podeli osebam iz prvega in drugega odstavka 3. člena tega odloka za večletno uspešno in družbeno pomembno delo ter za zgledne uspehe in požrtvovalnost na posameznih področjih družbenega življenja.

(2) Vsako leto se podelita največ dva srebrna grba občine.

 

8. člen

(1) Bronasti grb občine se podeli osebam iz prvega in drugega odstavka 3. člena tega odloka za pomembne dosežke na posameznih področjih družbenega življenja.

(2) Vsako leto se podelijo največ trije bronasti grbi občine.

 

9. člen

(1) Zlati, srebrni in bronasti grb občine je okrogle oblike premera 52 mm in je kopija originalnega pečata mesta Škofja Loka, ki ga hrani Narodni muzej v Ljubljani.

(2) Zlati grb občine je pozlačen, srebrni grb občine je posrebren, bronasti grb občine pa je izdelan iz bakra.

(3) Vsak grb je položen v šatuljo, poleg je zlata ali srebrna ali bakrena miniatura grba občine z iglo v velikosti 12 mm.

(4) Miniaturo grba občine z iglo lahko dobitnik priznanja občine nosi v javnosti ob različnih priložnostih.

(5) Z zlatim, srebrnim ali bronastim grbom občine se podeli tudi listina, ki jo podpiše župan občine. Listina vsebuje ime in priimek oziroma naziv prejemnika priznanja ter besedilo sklepa občinskega sveta o podelitvi priznanja občine.

 

10. člen

Poleg priznanj občine iz 2. člena tega odloka, se v občini podeljujejo tudi priznanja najboljšim prostovoljkam in prostovoljcem in projektom na področju prostovoljstva, ter posebna priznanja župana, ki pa niso predmet urejanja tega odloka.

 

III.      Postopek podeljevanja priznanj

 

11. člen

(1) Pobude za podelitev priznanj lahko podajo občani, skupine občanov, pravne osebe zasebnega in javnega prava, skupnosti in organizacije ter društva.

(2) Pobuda mora vsebovati:

navedbo vlagatelja pobude,

ime in priimek, datum rojstva fizične osebe, naziv pravne osebe in naslov predlaganega dobitnika priznanja občine,

utemeljitev pobude za prejem priznanja občine, dosežene uspehe pri delu in javnem delovanju na posameznih področjih družbenega življenja v občini, Sloveniji in svetu,

predlog za podelitev vrste priznanja občine iz 2. člena tega odloka.

(3) K utemeljitvi pobude so lahko priložena tudi druga mnenja, ki podpirajo pobudo.

(4) Pobudnik za podelitev priznanja ne more predlagati samega sebe ali svojega družinskega člana.

 

12. člen

(1) Priznanja občine se podeljujejo na podlagi razpisa, ki ga v sredstvih javnega obveščanja objavi komisija najkasneje v začetku marca za tekoče leto.

(2) Razpis mora vsebovati:

podatke iz drugega odstavka 11. člena tega odloka,

kriterije za podelitev priznanj občine, določenih v tem odloku,

vrsto in število priznanj občine,

rok, do katerega je treba pobudo vložiti,

naslov, na katerem je treba pobudo vložiti.

 

13. člen

(1) Nepravočasnih in nepopolnih vlog komisija ne obravnava.

(2) Pobuda za podelitev priznanj občine je nepravočasna, če do dneva, določenega v razpisu, ni prispela na občino oziroma tega dne ni bila priporočeno oddana na pošto.

(3) Pobuda za podelitev priznanj občine je nepopolna, če ne vsebuje katerega izmed podatkov oziroma priloge iz drugega odstavka 11. člena tega odloka.

 

14. člen

(1) Komisija lahko poda pobudo predlagatelju, da spremeni vrsto priznanja.

 

15. člen

(1) Priznanja občine podeli župan občine oziroma njegov pooblaščenec.

(2) Priznanja občine morajo biti podeljena na svečani način, praviloma na slovesnosti ob občinskem prazniku.

 

IV.       Evidenca priznanj in sredstva za podeljevanje

 

16. člen

Strokovna in administrativna dela v zvezi s podeljevanjem in evidenco priznanj občine opravlja občinska uprava.

 

17. člen

(1) Gradivo v zvezi s podelitvijo priznanj občine je javno in je na vpogled pri pristojni službi občinske uprave.

(2) Vsa podeljena priznanja občine se vpišejo v častno knjigo prejemnikov priznanj občine.

(3) Častna knjiga prejemnikov priznanj občine vsebuje naslednje podatke:

zaporedno številko,

ime in priimek oziroma naziv prejemnika ter njegov naslov,

številko sklepa občinskega sveta o podelitvi priznanja občine.

18. člen

Sredstva za podeljevanje priznanj občine se zagotovijo v proračunu občine.

 

V.         Odvzem priznanj občine

 

19. člen

Če je prejemnik s pravnomočno odločbo sodišča obsojen na nepogojno kazen zapora za kaznivo dejanje zoper človekove pravice in svoboščine, zoper varnost Republike Slovenije in njeno ustavno ureditev, zoper človečnost in mednarodno pravo ter če se ugotovi, da je bilo priznanje občine podeljeno na podlagi neresničnih podatkov, se mu podeljeno priznanje občine odvzame.

 

VI.       Končni določbi

 

20. člen

Z dnem uveljavitve tega odloka preneha veljati Odlok o podeljevanju priznanj Občine Škofja Loka (Uradni list RS, št. 10/92, 31/97, 19/02 in 31/06).

 

21. člen

Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v uradnem glasilu slovenskih občin.

 

Številka: 094-0001/2016

Datum: 19. 1. 2017

 

 

Občina Škofja Loka

 

Miha Ješe, župan