New Page 2

 

Na podlagi 29. člena Zakona o lokalni samoupravi (Ur.l. RS št. 72/93, 57/94, 14/95, 26/97, 70/97, 10/98 in 74/98) je Svet Občine Ajdovščina na seji dne 15.7.1999 sprejel

 

 

STATUT

 

 

OBČINE AJDOVŠČINA

 

 

I. SPLOŠNE DOLOČBE

 

 

1. člen

 

 

Občina Ajdovščina (v nadaljnjem besedilu: občina) je temeljna samoupravna lokalna skupnost prebivalcev naselij, ki so povezana s skupnimi potrebami in interesi prebivalcev in sicer:

 

 

Ajdovščina, Batuje, Bela, Brje, Budanje, Cesta, Col, Črniče, Dobravlje, Dolenje, Dolga Poljana, Gaberje, Gojače, Gozd, Grivče, Kamnje, Kovk, Kožmani, Križna Gora, Lokavec, Male Zabije, Malo Polje, Malovše, Otlica, Planina, Plače, Podkraj, Potoče, Predmeja, Ravne, Selo, Skrilje, Stomaž, Šmarje, Tevče, Ustje, Velike Zabije, Vipavski Križ, Višnje, Vodice, Vrtovin, Vrtovče, Zavino, Žagolič in Žapuže.

 

 

Območje občine ter postopek in pogoje za spremembo območja občine določa zakon. Območje občine je lahko v naravi označeno z ustreznimi prometnimi in neprometnimi znaki.

 

 

2. člen

 

 

Občina v okviru ustave in zakonov samostojno ureja in opravlja lokalne zadeve javnega pomena, ki jih določi s tem statutom, drugim splošnim aktom ali so določene z zakoni.

 

 

Poleg lokalnih zadev iz izvirne pristojnosti lahko občina opravlja posamezne naloge, ki jih na občino po njenem predhodnem soglasju, z zakonom prenese država, če za to zagotovi tudi sredstva.

 

 

3. člen

 

 

Občina je pravna oseba.

 

 

Sedež občine je v Ajdovščini, Cesta 5. maja 6/a.

 

 

Občina ima grb, zastavo ter pečat.

 

 

Oblika in uporaba grba in zastave ter oblika pečata se določijo z odlokom.

 

 

4. člen

 

 

V spomin na osvoboditev izpod fašizma in priključitev Primorske Sloveniji praznuje občina 5. maja, ko je bila ustanovljena Narodna vlada Slovenije, svoj praznik.

 

 

Občina podeljuje priznanja. Vrsta občinskih priznanj, njihova oblika ter postopek in način podeljevanja se določijo z odlokom.

 

 

5. člen

 

 

Občani občine Ajdovščina (v nadaljnjem besedilu: občani) so osebe, ki imajo stalno prebivališče na območju, navedenem v 1. členu tega statuta.

 

 

Občani uresničujejo lokalno samoupravo v občini preko organov občine in neposredno.

 

 

6. člen

 

 

Del nalog občine, določenih s tem statutom, opravljajo samostojno krajevne skupnosti.

 

 

Statut podrobneje določa način razdelitve območja občine na krajevne ali vaške skupnosti, način financiranja nalog, ki jih ožji deli občine opravljajo samostojno in naloge, ki jih opravljajo v sodelovanju z občinskimi organi, načela za organiziranost in delovanje njihovih organov ter njihov pravni status.

 

 

7. člen

 

 

Pri uresničevanju skupnih nalog in zaradi reševanja zadev širšega pomena, sodeluje občina s sosednjimi in drugimi občinami ter širšimi samoupravnimi lokalnimi skupnostmi.

 

 

V ta namen se občina lahko poveže v skupnost, zvezo in združenje občin, lahko pa se tudi z drugimi občinami poveže v pokrajino.

 

 

Občina sodeluje z drugimi občinami po načelih prostovoljnosti in solidarnosti in lahko v ta namen z njimi združuje sredstva, oblikuje skupne organe in organ skupne občinske uprave, sklade, javne zavode, javna podjetja in ustanove.

 

 

Občina lahko sodeluje tudi z lokalnimi skupnostmi drugih držav ter z mednarodnimi organizacijami lokalnih skupnosti.

 

 

II. NALOGE OBČINE

 

 

8. člen

 

 

Občina v okviru izvirne pristojnosti omogoča pogoje za gospodarski, prostorsko in ekološko usklajen razvoj občine, pogoje za kulturni in vsestranski razvoj njenih občanov, njihovo socialno in drugo varnost ter za uresničevanje pravic do posrednega in neposrednega odločanja o zadevah lokalne samouprave.

 

 

V ta namen občina:

 

 

1. Na normativnem področju:

 

 

- sprejema statut občine,

 

 

- sprejema občinski proračun, zaključni račun in premoženjsko bilanco,

 

 

- sprejema načrt razvoja občine, prostorske plane in prostorske akte ter predpise s področja urejanja prostora.

 

 

- sprejema odloke in druge občinske akte s katerimi predpiše organizacijo in delovanje občinske uprave, določa občinske javne službe varstva okolja, druge gospodarske in ostale javne službe, način njihovega izvajanja ter način upravljanja z objekti za izvajanje dejavnosti, predpisuje lokalne davke pod pogoji, ki jih določa zakon, določa stavbno zemljiško politiko, ureja način in pogoje upravljanja z občinskim premoženjem, predpisuje prometno ureditev, določa komunalni red, javni red in mir v občini, ureja varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami ter določa organizacijo in način dela v vojni, določa prekrške in denarne kazni za prekrške s katerimi se kršijo predpisi občine in opravlja inšpekcijsko nadzorstvo nad izvajanjem občinskih predpisov in drugih aktov občine ter ureja druge lokalne zadeve javnega pomena.

 

 

2. Pridobiva in razpolaga z vsemi vrstami premoženja. Občina zagotavlja sredstva za:

 

 

- delovanje občinskega sveta in njegovih delovnih teles, župana, podžupana, nadzornega odbora, občinske volilne komisije, občinske uprave ter za delovanje občinskih javnih služb v skladu z zakonom,

 

 

- gradnjo in vzdrževanje lokalnih cest in javnih poti ter drugih javnih površin, vodovodnega, energetskega in drugega infrastrukturnega omrežja ter objektov in naprav za lokalne javne službe, socialnih stanovanj in javnih zaklonišč,

 

 

- s svojimi sredstvi in ukrepi:

 

 

pospešuje delovanje služb socialnega skrbstva, predšolskega varstva, osnovnega varstva otrok in družine;

 

 

skrbi za socialno ogrožene, invalide in ostarele, vzgojno, izobraževalno, informacijsko, dokumentacijsko, društveno ter kulturne dejavnosti, razvoj športa in rekreacije, ustvarja pogoje za izobraževanje odraslih.

 

 

3. S svojimi ukrepi:

 

 

- spodbuja gospodarski razvoj občine in opravlja naloge s področja gostinstva, turizma in kmetijstva,

 

 

- spodbuja ohranjanje naravne krajine,

 

 

- skrbi za varstvo naravne in kulturne dediščine,

 

 

- skrbi za varstvo zraka, tal, vodnih virov, varstvo pred hrupom,

 

 

- skrbi za požarno varnost in organizira reševanje in pomoč,

 

 

- skrbi za urejanje lokalnega prometa.

 

 

4. Zagotavlja in organizira:

 

 

- zagotavlja javni red in mir,

 

 

- nadzorstvo nad javnimi prireditvami in nadzorstvo nad izvajanjem občinskih javnih služb,

 

 

- organizira komunalni nadzor, občinsko redarstvo, gasilstvo in zaščito, pomoč in reševanje za primere elementarnih in drugih nesreč, izvensodno poravnavo sporov, mrliško ogledno službo.

 

 

5. Ustanavlja javne zavode in javna ter druga podjetja, jih vodi ter izvaja druge naloge ustanovitelja.

 

 

6. Opravlja zadeve, s katerimi omogoča občanom uresničevanje pravice do posrednega in neposrednega odločanja o zadevah lokalne samouprave:

 

 

- zadeve, ki se nanašajo na vodenje evidence volilne pravice, razgrinjanje volilnih imenikov, organizacijo in izvedbo volitev, izvedbo referendumov.

 

 

7. S posamičnimi akti odloča v postopku neposrednega izvrševanja zakonov in drugih na zakonu temelečih predpisov o upravnih stvareh in lastne pristojnosti.

 

 

8. Sklepa pogodbe o pridobivanju in odtujitvi premičnin in nepremičnin, o najemu, zakupu, hipoteki in drugih obremenitvah nepremičnin, o koncesijah, o uporabi občinskih javnih površin in občinskega javnega dobra, s katerim upravlja in o drugih razmerjih v katere stopa občina.

 

 

9. Opravlja statistično, evidenčno in analitično funkcijo za svoje potrebe.

 

 

10. Opravlja tudi vse druge upravne in z njimi vezane strokovne naloge iz lastne pristojnosti.

 

 

Po predhodnem soglasju občine lahko država z zakonom prenese na občino opravljanje posameznih nalog iz državne pristojnosti.

 

 

Zadeve iz prenesene pristojnosti ureja občina z odloki in drugimi predpisi, določenimi z zakonom, o upravnih stvareh iz prenesene pristojnosti pa odloča s posamičnimi akti.

 

 

III. PREMOŽENJE IN FINANCIRANJE OBČINE

 

 

9. člen

 

 

Občina lahko v skladu z zakoni poseduje, pridobiva in razpolaga z vsemi vrstami premoženja.

 

 

Premoženje občine sestavljajo nepremične in premične stvari v lastni občine, denarna sredstva in pravice. Vrednost premoženja izkazuje občina v premoženjski bilanci v skladu z zakoni.

 

 

10. člen

 

 

Odsvojitev delov premoženja občine je dopustna le proti plačilu, ki postane del premoženja občine, razen, če se del premoženja podari za humanitarne, znanstveno raziskovalne, izobraževalne ali druge tovrstne namene.

 

 

Če ni z zakonom drugače določeno, se za odprodajo ali zamenjavo nepremičnin v lasti občine smiselno uporabljajo predpisi, ki veljajo za odprodajo ali zamenjavo državnega premoženja.

 

 

Pridobivanje, razpolaganje in upravljanje s finančnim in stvarnim premoženjem občine se ureja po postopku in na način, kot ga določa zakon. Če z zakonom to ni urejeno, se smiselno uporabljajo predpisi, ki veljajo za pridobivanje, razpolaganje in upravljanje državnega premoženja.

 

10.a člen

 
 

Za brezplačno pridobitev premoženja je potrebno pridobiti predhodno soglasje občinskega sveta, če bi takšna pridobitev povzročila večje stroške ali če je lastništvo povezano s pogoji, ki bi lahko povzročili obveznosti za občino.

 

 

11. člen

 

 

Občini pripadajo prihodki iz davkov in drugih dajatev, določenih v zakonu o lokalni samoupravi in prihodki iz davkov, pristojbin in drugih dajatev, v skladu s posebnimi zakoni, ter dohodki od njenega premoženja.

 

 

12. člen

 

 

Naloge, ki jih v skladu z ustavo in zakoni opravlja občina, se glede financiranja delijo na:

 

 

- naloge javnega pomena (v nadaljnjem besedilu primerna poraba) in

 

 

- druge naloge.

 

 

13. člen

 

 

Primerno porabo na prebivalca določi Državni zbor RS za posamezno proračunsko leto.

 

 

Kadar občina z lastnimi prihodki ne more zagotoviti sredstev za financiranje primerne porabe v celoti, ji država zagotovi sredstva za finančno izravnavo iz državnega proračuna skladno z zakonom.

 

 

14. člen

 

 

Prihodki občine za financiranje primerne porabe so prihodki od:

 

 

- dohodnine,

 

 

- davka na dediščine in darila,

 

 

- davka na dobitke od iger na srečo,

 

 

- davka na promet nepremičnin,

 

 

- upravne takse,

 

 

- posebne takse za uporabo igralnih avtomatov zunaj igralnic,

 

 

- davka od premoženja,

 

 

- nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča,

 

 

- krajevne turistične takse,

 

 

- komunalne takse,

 

 

- pristojbin,

 

 

- odškodnine zaradi spremembe namembnosti kmetijskega zemljišča in gozda,

 

 

- odškodnine in nadomestila za degradacijo prostora in onesnaževanje okolja,

 

 

- prihodkov uprave in

 

 

- prihodkov določenih z drugimi akti.

 

 

Prihodki iz tega člena pripadajo občini v višini, določeni z zakonom oziroma z aktom o njihovi uvedbi.

 

 

15. člen

 

 

Pri izračunu lastnih prihodkov občine se ne upoštevajo prihodki od:

 

 

- obresti na depozite,

 

 

- najemnin za stanovanja in poslovne prostore,

 

 

- prodaje premoženja,

 

 

- drugih prihodkov od premoženja,

 

 

- vrnjenih depozitov, akreditivov in garantnih pisem,

 

 

- nakupov in prodaje vrednostnih papirjev,

 

 

- komunalnih prispevkov,

 

 

- samoprispevka,

 

 

- drugih prihodkov od občanov za sofinanciranje določenih nalog in obveznosti na lokalni ravni.

 

 

16. člen

 

 

Občina v okviru sistema javnih financ določa svoj proračun v katerem morajo biti zajeti prihodki in izdatki za posamezne namene javne porabe občine.

 

16.a člen

 
 

Župan v zakonsko določenem roku predloži občinskemu svetu predlog proračuna za naslednje proračunsko leto, z naslednjo vsebino:

– predlog odloka o proračunu z obrazložitvami,

– program prodaje občinskega finančnega in stvarnega premoženja z obrazložitvami,

– predloge finančnih načrtov javnih skladov in agencij, katerih ustanovitelj je občina z obrazložitvami,

– predlog predpisov občine, ki so potrebni za izvršitev proračuna.

Sestavni del obrazložitve predloga proračuna so načrti delovnih mest in načrt nabav z obrazložitvami.

Župan lahko predloži občinskemu svetu skupaj s predlogom proračuna za naslednje proračunsko leto tudi predlog proračuna za leto, ki temu sledi, vendar samo znotraj mandatnega obdobja, za katero je bil občinski svet izvoljen.

Občinski svet mora spremembe proračuna sprejeti pred začetkom leta, za katerega velja, in sicer po postopku, ki ga določa poslovnik občinskega sveta.

 

16.b člen

 
 

Odlok o proračunu določa ukrepe za zagotavljanje likvidnosti proračuna, prerazporejanje sredstev, začasno zadržanje izvrševanja proračuna, ukrepe za zagotavljanje proračunskega ravnovesja ter druge ukrepe za izvrševanje proračuna, določa obseg zadolževanja in vsa predvidena poroštva občine, druge elemente, ki jih določa zakon ter pooblastila župana pri izvrševanju proračuna.

Sestavni del odloka o proračunu je: splošni del, posebni del in načrt razvojnih programov.

Splošni del proračuna sestavljajo skupna bilanca prihodkov in odhodkov, račun finančnih terjatev in naložb ter račun financiranja. Posebni del proračuna sestavljajo finančni načrti neposrednih uporabnikov. Načrt razvojnih programov sestavljajo letni načrti oziroma plani razvojnih programov neposrednih uporabnikov, ki so opredeljeni z dokumenti dolgoročnega načrtovanja.

V splošnem in posebnem delu proračuna se prikažejo:

– ocena realizacije prejemkov in izdatkov za preteklo leto,

– ocena realizacije prejemkov in izdatkov za tekoče leto in

– načrt prejemkov in izdatkov za prihodnje leto. Predmet sprejemanja na občinskem svetu je samo načrt prejemkov in izdatkov za prihodnje leto.

 

 

17. člen

 

 

Proračun občine sestavljata bilanca prihodkov in odhodkov ter račun financiranja.

 

 

V bilanci prihodkov in odhodkov se izkazujejo načrtovani prihodki iz davkov, taks, pristojbin, drugih dajatev in drugi dohodki ter prihodki od upravljanja in razpolaganja z občinskim premoženjem in načrtovani odhodki.

 

 

V računu financiranja se izkaže odplačevanje dolgov in zadolževanje občine.

 

 

Občinski svet mora odlok o proračunu sprejeti v roku, ki omogoča njegovo uveljavitev s prvim januarjem leta, za katerega se sprejema.

 

17.a člen

 
 

Pri sprejemanju proračuna morajo predlogi za povečanje izdatkov proračuna obsegati predloge za povečanje prejemkov proračuna ali za zmanjšanje drugih izdatkov proračuna v isti višini, pri čemer ti ne smejo biti v breme proračunske rezerve ali splošne proračunske rezervacije ali v breme dodatnega zadolževanja.

 

 

18. člen

 

 

Občinski proračun se sprejme za proračunsko leto, ki se začne in konča hkrati s proračunskim letom za državni proračun.

 

 

Za sprejem občinskega proračuna mora glasovati dve tretjini navzočih članov sveta.

 

 

Župan predloži občinski proračun ministrstvu, pristojnemu za finance, v tridesetih dneh po njegovem sprejetju.

 

18.a člen

 
 

Če proračun ni sprejet pred začetkom leta, na katero se nanaša, se financiranje funkcij občine ter njenih nalog začasno nadaljuje na podlagi proračuna za preteklo leto in za iste programe kot v preteklem letu.

V takem primeru sprejme župan sklep o začasnem financiranju. O tem obvesti občinski svet in nadzorni odbor ter sklep objavi na način, kot se objavijo občinski predpisi.

Obdobje začasnega financiranja lahko traja največ tri mesece. Če proračun ni sprejet v tem roku, se začasno financiranje občinskega proračuna lahko podaljša na predlog župana, s sklepom občinskega sveta, če je to potrebno za financiranje funkcij občine.

 

 

19. člen

 

 

Občina lahko razpolaga samo s tistimi dohodki, ki so bili vplačani v proračun do konca proračunskega leta.

 

 

Sredstva proračuna se smejo uporabljati le za namene, ki so določeni s proračunom. V imenu občine se smejo prevzemati obveznosti le v okviru sredstev, ki so v proračunu predvideni za posamezne namene.

 

 

Za izdatke, ki v tekočem letu niso predvideni v proračunu občine ali zanje ni bilo predvidenih dovolj sredstev, se uporabljajo sredstva tekoče proračunske rezerve.

 

 

Proračunskih sredstev ni mogoče prerazporejati, razen pod pogoji in na način, ki jih določa zakon in odlok o proračunu. Župan mora o izvršenih prerazporeditvah šestmesečno poročati občinskemu svetu.

 

 

20. člen

 

 

Občina oblikuje svoje rezerve, v katere izloča del skupno doseženih prihodkov iz bilance prihodkov in odhodkov, ki se določi vsako leto s proračunom, vendar najmanj v višini pol odstotka prihodka.

 

 

Odstotek izločanja sredstev in njegovo dinamiko določi občinski svet na predlog župana. Izločanje prihodkov v rezerve preneha, ko dosežejo rezerve občine dva odstotka letnih doseženih prihodkov iz bilance prihodkov in odhodkov za zadnje leto.

 

V proračunu se zagotavljajo sredstva za proračunsko rezervo, ki deluje kot proračunski sklad. Ta sredstva se uporabljajo za financiranje izdatkov za odpravo posledic naravnih nesreč, kot so potres, poplava, zemeljski plaz, snežni plaz, visok sneg, močan veter, toča, žled, pozeba, suša, množični pojav nalezljive človeške, živalske ali rastlinske bolezni, druge nesreče, ki jih povzročijo naravne sile in ekološke nesreče.

V sredstva proračunske rezerve se izloča del skupno doseženih letnih prejemkov proračuna v višini, ki je določena s proračunom, vendar največ do višine 1,5% prejemkov proračuna. Del sredstev se izloča v rezerve začasno vsak mesec, dokončno pa po zaključnem računu proračuna za preteklo leto.

O uporabi sredstev proračunske rezerve v posameznem primeru do višine, ki jo določa odlok o proračunu, odloča župan, na predlog za finance pristojnega organa občinske uprave in o uporabi sredstev obvešča občinski svet.

 

 

21. člen

 

 

Če se zaradi neenakomernega pritekanja prihodkov proračuna izvrševanje proračuna ne more uravnovesiti, se lahko za začasno kritje odhodkov uporabijo sredstva rezerve občine ali najame posojilo največ do višine pet odstotkov sprejetega proračuna.

 

 

Sredstva rezerve občine in posojilo morajo biti vrnjena do konca leta.

 

 

O uporabi sredstev rezerv iz tega člena odločata župan oziroma občinski svet, o najetju posojila pa župan.

 

V proračunu se del predvidenih proračunskih prejemkov zadrži kot splošno proračunsko rezervacijo, ki se uporabi za nepredvidene namene, za katere v proračunu niso zagotovljena sredstva, ali niso zagotovljena v zadostnem obsegu. Sredstva splošne proračunske rezervacije ne smejo presegati 2% prihodkov iz bilance prihodkov in odhodkov.

Če se zaradi neenakomernega pritekanja prejemkov izvrševanje proračuna ne more uravnovesiti, občina lahko najame posojilo največ do višine pet odstotkov zadnjega sprejetega proračuna, pod pogoji, ki jih določa zakon.

O uporabi sredstev splošne proračunske rezervacije in o najetju posojila odloča župan, v višini, ki je določena z odlokom o proračunu.

 

 

22. člen

 

 

Višina sredstev tekoče proračunske rezerve, obvezne rezerve in posojila, do katere je za odločanje o uporabi oz. najetju pristojen župan, se določi z odtokom o proračunu občine.

 

 

Z odtokom o proračunu občine se določi tudi vrednost premičnega premoženja, do katere je za pridobitev in odtujitev pristojen župan, ter vrednost nepremičnega premoženja, do katere je za pridobitev premoženja pristojen župan.

 

 

23. člen

 

 

Poleg primerov iz 21. člena tega statuta se rezerve uporabljajo:

 

 

- za odhodke, nastale kot posledica naravnih in drugih nesreč, kot so suša, potres, požar, poplave in druge naravne in ekološke nesreče v skladu z zakonom, epidemije, živalske kužne bolezni in rastlinski škodljivci,

 

 

- za kritje proračunskega primanjkljaja.

 

 

Sredstva za te namene se dajejo praviloma brez obveznosti vračanja, o njihovi uporabi pa odloča občinski svet.

 

 

24. člen

 

 

Občina se sme zadolževati z izdajo vrednostnih papirjev ali z najetjem posojil.

 

 

Občina izda vrednostne papirje v skladu z zakonom.

 

 

Občina se ne sme zadolževati v tujini, razen na podlagi zakona.

 

 

25. člen

 

 

Občina se lahko dolgoročno zadolži le za financiranje investicije, ki jo potrdi občinski svet. Pogodbo o zadolžitvi sklene župan na podlagi sprejetega proračuna in ob predhodnem soglasju ministrstva, pristojnega za finance.

 

 

26. člen

 

 

Javna podjetja in javni zavodi, katerih ustanoviteljica je občina, se smejo zadolževati le s soglasjem ustanovitelja. Izdano soglasje se šteje v obseg možnega zadolževanja občine.

 

 

Občina sme dajati poroštva za izpolnitev obveznosti svojih javnih podjetij in javnih zavodov, vendar največ do višine pet odstotkov realiziranih prihodkov v letu, v katerem se daje poroštvo.

 

 

O soglasju za dolgoročno zadolževanje in o poroštvu odloča občinski svet, soglasje za kratkoročno zadolževanje pa daje župan.

 

 

27. člen

 

 

Za izvrševanje proračuna je odgovoren župan občine, ki je tudi odredbodajalec za sredstva proračuna.

 

Župan je dolžan v mesecu juliju predložiti v obravnavo občinskemu svetu poročilo o izvrševanju proračuna v prvem polletju tekočega leta. Vsebina poročila je določena z zakonom.

 

 

Župan lahko za izvrševanje proračuna pooblasti podžupana.

 

 

28. člen

 

 

Po preteku leta za katero je bil sprejet proračun, sprejme občinski svet zaključni račun proračuna za preteklo leto.

 

 

V zaključnem računu proračuna se izkažejo predvideni in doseženi prihodki, predvideni in doseženi odhodki ter predvidena in dosežena izvršitev računa financiranja ter sredstva rezerv.

 

 

Občinski svet sprejme, hkrati z zaključnim računom proračuna, tudi premoženjsko bilanco občine na dan 31. decembra leta, za katerega se sprejema zaključni račun.

 

 

Zaključni račun se predloži občinskemu svetu do konca marca tekočega leta za preteklo leto.

 

 

Zaključni račun in premoženjsko bilanco pošlje občina Ministrstvu za finance.

 

 

IV. ORGANI OBČINE

 

 

1. Skupne določbe

 

 

29. člen

 

 

Organi občine so : občinski svet, župan, nadzorni odbor in občinska volilna komisija.

 

 

V občini se lahko v skladu s statutom organizira Svet krajevnih skupnosti.

 

 

30. člen

 

 

Organi občine se volijo za štiri leta.

 

 

Občinski svet in župana se voli na podlagi splošne in enake volilne pravice z neposrednim in tajnim glasovanjem.

 

 

Člani kolegijskih organov občine opravljajo svojo funkcijo nepoklicno. Župan opravlja svojo funkcijo praviloma nepoklicno.

 

 

31. člen

 

 

Delo občinskih organov je javno.

 

 

Javnost dela se zagotavlja z obveščanjem javnosti o delu občinskih organov, z navzočnostjo občanov in predstavnikov javnih občil na sejah občinskega sveta in odborov ter na druge načine, ki jih določa ta statut in poslovnik občinskega sveta.

 

 

Javnosti niso dostopni podatki in dokumenti sveta in drugih organov, ki so zaupne narave.

 

 

Način postopanja s podatki in dokumenti zaupne narave ureja poseben pravilnik.

 

 

32. člen

 

 

Občinski organi so sklepčni, če je na seji navzoča večina vseh članov. Odločitve sprejemajo z večino opredeljenih  glasov navzočih članov, če ni za posamezne primere v zakonu, s tem statutom ali drugim aktom izrecno določeno drugače.

 

 

2. Občinski svet

 

 

33. člen

 

 

Občinski svet je najvišji organ odločanja o vseh zadevah v okviru pravic in dolžnosti občine.

 

 

Na področju normativnega urejanja sprejema:

 

 

- statut občine,

 

 

- občinski proračun, zaključni račun in premoženjsko bilanco,

 

 

- prostorske in druge plane razvoja občine,

 

 

- odloke, odredbe, pravilnike in navodila glede zadev iz svoje pristojnosti oziroma odloke in druge predpise, določene z zakoni, ko urejajo zadeve iz prenesene pristojnosti,

 

 

- imenuje in razrešuje člane nadzornega odbora, člane sveta za varstvo porabnikov javnih dobrin, člane sosveta načelnika upravne enote, člane komisij in odborov občinskega sveta ter na predlog župana imenuje in razrešuje podžupana.«

 

 

- daje mnenje k imenovanju načelnika upravne enote,

 

 

- nadzoruje delo župana, podžupana, občinske uprave glede izvajanja odločitev občinskega sveta in pa izvajanje občinskih javnih služb,

 

 

- potrjuje začasne nujne ukrepe, ki jih je sprejel župan v primeru izrednih razmer, ko se svet ni uspel pravočasno sestati,

 

 

- odloča o pridobitvi in odtujitvi občinskega premoženja, v kolikor ni s statutom občine ali odlokom občinskega sveta za odločanje o tem pooblaščen župan,

 

 

- odloča o ugotovitvi javnega interesa za gradnjo občinskih objektov in naprav,

 

 

- odloča o najemanju posojil, uporabi rezerv, lastni zadolžitvi in zadolžitvi javnih podjetij in zavodov, katerih ustanovitelj je občina ter o dajanju poroštev za izpolnitev obveznosti teh podjetij in zavodov, kolikor ni s tem statutom ali drugim aktom določen drug organ,

 

 

- ustanavlja javna in druga podjetja ter gospodarske in druge javne zavode in opravlja naloge ustanovitelja,

 

 

- določa predmet in pogoje podeljevanja koncesij, v skladu z zakonom,

 

 

- daje pobudo za sklicevanje zborov občanov in razpisuje referendume,

 

 

- določa cene, prispevke oziroma tarife za storitve občinskih javnih služb,

 

 

- daje soglasje za opravljanje posameznih nalog iz pristojnosti države, ki jih država z zakonom prenese na občino in o teh zadevah odloča, če zakon ne določa, da o teh zadevah odloča drug občinski organ,

 

 

- odloča o drugih zadevah, ki jih določa zakon in ta statut.

 

 

34. člen

 

 

Občinski svet šteje 26 članov, izvoljenih v skladu z zakonom na podlagi splošne in enake volilne pravice z neposrednim in tajnim glasovanjem po proporcionalnem načelu.

 

 

Za volitve občinskega sveta se občina razdeli v volilne enote, ki jih določi odlok občinskega sveta.

 

 

Člani občinskega sveta so občinski funkcionarji.

 

 

S funkcijo člana občinskega sveta je nezdružljiva funkcija župana in člana nadzornega odbora, funkcija načelnika upravne enote in vodje notranje organizacijske enote v upravni enoti, ter druge funkcije, za katere tako določa zakon, kot tudi delo v državni upravi na delovnih mestih, na katerih delavci izvršujejo pooblastila v zvezi z nadzorstvom nad zakonitostjo oziroma primernostjo in strokovnostjo dela organov občine ter delo v občinski upravi.

 

S funkcijo člana občinskega sveta so nezdružljive naslednje funkcije in dela:

– funkcija župana,

– članstvo v nadzornem odboru občine,

– delo v občinski upravi,

– funkcija načelnika upravne enote,

– vodenje notranje organizacijske enote v upravni enoti,

– funkcija v organu državne uprave, ki izvaja nadzorstvo nad zakonitostjo oziroma primernostjo in strokovnostjo dela organov občine in občinske uprave,

– delo v državni upravi na delovnih mestih, na katerih delavci izvršujejo pooblastila v zvezi z nadzorstvom nad zakonitostjo oziroma primernostjo in strokovnostjo dela občinskih organov in občinske uprave,

– drugo delo ali funkcija, za katero tako določa zakon.

 

 

35. člen

 

 

Mandatna doba članov občinskega sveta se prične s potekom mandatne dobe prejšnjih članov občinskega sveta, traja pa do prve seje novoizvoljenega sveta.

 

 

Članu občinskega sveta preneha mandat:

 

 

- če izgubi volilno pravico,

 

 

- če postane trajno nezmožen za opravljanje funkcije,

 

 

- če je s pravnomočno sodbo obsojen na nepogojno kazen zapora, daljšo od šest mesecev,

 

 

- če v treh mesecih po potrditvi mandata ne preneha opravljati dejavnosti, ki ni združljiva s funkcijo člana občinskega sveta,

 

 

- če nastopi funkcijo ali začne opravljati dejavnost, ki ni združljiva s funkcijo člana občinskega sveta,

 

 

- če odstopi.

 

 

Članu občinskega sveta preneha mandat z dnem, ko občinski svet ugotovi, da so nastali razlogi iz prejšnjega odstavka.

 

 

V primeru prenehanja funkcije člana občinskega sveta, zaradi razlogov za prenehanje mandata iz prve do pete alinee drugega odstavka tega člena, nadomesti člana občinskega sveta, ki mu preneha funkcija, naslednji kandidat z iste liste kandidatov. Če takega kandidata ni, ga nadomesti kandidat istoimenske liste v volilni enoti, v kateri je imela lista največji ostanek glasov v razmerju do količnika v volilni enoti.

 

 

Član občinskega sveta, ki kot podžupan opravlja funkcijo župana v primeru predčasnega prenehanja mandata župana, v času opravljanja te funkcije ne more opravljati funkcije člana občinskega sveta.

 

 

V tem času ga v funkciji člana občinskega sveta nadomesti naslednji kandidat z iste liste kandidatov.

 

 

Če takega kandidata ni, opravlja funkcijo člana občinskega sveta kandidat z istoimenske liste v volilni enoti, v kateri je imela lista največji ostanek glasov v razmerju do količnika v volilni enoti.

 

 

36. člen

 

 

Občinski svet se konstituira na svoji prvi seji, na kateri je izvoljena komisija za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja in je potrjenih več kot polovica mandatov članov sveta.

 

 

37. člen

 

 

Občinski svet dela in odloča na sejah, ki jih sklicuje župan. Občinski svet predstavlja župan, ki tudi vodi njegove seje, nima pa pravice glasovanja.

 

 

Župan lahko za vodenje sej občinskega sveta pooblasti podžupana ali drugega člana občinskega sveta.

 

 

Če nastopijo razlogi zaradi katerih župan ne more voditi že sklicane seje, jo vodi podžupan, če pa tudi ta ne more voditi seje, jo vodi najstarejši član občinskega sveta.

 

 

Župan sklicuje sejo občinskega sveta na lastno pobudo, mora pa jo sklicati, če tako zahteva najmanj četrtina članov občinskega sveta ali nadzorni odbor, seja pa mora biti v petnajstih dneh po tem, ko je bila podana pisna zahteva za sklic seje. Če seja občinskega sveta ni sklicana v roku sedmih dni po prejemu pisne zahteve, jo lahko skličejo tisti, ki so zahtevo podali. Zahtevi za sklic občinskega sveta mora biti priložen dnevni red. Na dnevi red morajo biti uvrščene predlagane točke. Župan lahko predlagani dnevni red dopolni še z novimi točkami. Ne glede na gornje določbe mora župan sklicati seje občinskega sveta najmanj štirikrat letno.

 

 

Strokovno in administrativno delo za potrebe občinskega sveta ter pomoč pri pripravi in vodenju sej občinskega sveta in njegovih delovnih teles zagotavlja občinska uprava.

 

 

38. člen

 

 

Dnevni red seje občinskega sveta predlaga župan.

 

 

Vsak član občinskega sveta lahko predlaga občinskemu svetu v sprejem odloke in druge akte iz njegove pristojnosti, razen proračuna in zaključnega računa proračuna in drugih aktov, za katere je v zakonu ali v statutu občine določeno, da jih sprejme občinski svet na predlog župana.

 

 

Župan mora predloge aktov, vloženih s strani delovnih teles občinskega sveta, ter predloge članov občinskega sveta iz prejšnjega odstavka, uvrstiti na dnevni red 1. naslednje seje občinskega sveta, ko so pripravljeni skladno z določili tega statuta in poslovnika občinskega sveta.

 

 

a) Delovna telesa občinskega sveta

 

 

39. člen

 

 

Občinski svet imenuje komisije, odbore in druga stalna in začasna delovna telesa sveta.

 

 

Člane komisij in odborov imenuje izmed članov občinskega sveta, lahko pa tudi izmed drugih občanov, vendar največ polovico članov. Delovno telo občinskega sveta vodi član občinskega sveta. Članstvo v delovnem telesu občinskega sveta ni združljivo s članstvom v nadzornem odboru občine ali delom v občinski upravi.

 

 

Mandat stalnih delovnih teles je vezan na mandat občinskega sveta.

 

 

40. člen

 

 

Občinski svet imenuje izmed svojih članov komisijo za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja.

 

 

Komisija ima predsednika in štiri člane. Glasovanje se izvede na podlagi kandidatnih list. Na posamično listo se uvrstijo kandidati, ki so jih predlagali najmanj trije člani občinskega sveta.

 

 

Komisija obravnava vsa vprašanja v zvezi z volitvami in imenovanji, ki so v pristojnosti občinskega sveta, in daje svetu ustrezne predloge.

 

 

Komisija določi predlog pravilnika, s katerim se uredijo plače občinskih funkcionarjev, nagrade članov delovnih teles občinskega sveta ter organov občine in povračilo stroškov.

 

 

Komisija zbira in obravnava predloge in prijave za odlikovanja in priznanja ter v skladu z določbami občinskega odloka pripravlja predlog za njihovo podelitev.

 

 

41. člen

 

 

Statutarno pravno komisijo imenuje svet izmed svojih članov in drugih občanov.

 

 

Komisija ima predsednika in štiri člane.

 

 

Komisija pripravlja predlog statuta občine in poslovnik za delo sveta.

 

 

Na predlog sveta obravnava odloke in druge normativne akte, ki jih sprejema svet, nadzira njihovo skladnost z zakoni in drugimi predpisi ter pripravlja prečiščena besedila aktov, kadar jo za to zadolži svet.

 

 

42. člen

 

 

Komisija za vloge in pritožbe ima predsednika in dva člana.

 

 

Komisija obravnava prošnje, pritožbe in predloge, ki jih občani in druge stranke v postopkih naslavljajo na občinski svet, pridobiva podatke in obvestila zaradi preverjanja njihove utemeljenosti ter predlaga pobudnikom ustrezne rešitve, upravne in druge organe pa opozarja na roke, v katerih je treba odločiti, zlasti, če gre za upravne postopke.

 

 

43. člen

 

 

Predsednik in člani komisije in drugih delovnih teles sveta so lahko razrešeni na predlog najmanj četrtine članov sveta.

 

 

44. člen

 

 

Občinski svet ima naslednje odbore:

 

 

- odbor za finance in premoženjske zadeve,

 

 

- odbor za gospodarstvo in gospodarske javne službe,

 

 

- odbor za urejanje prostora in varstvo okolja,

 

 

- odbor za družbene zadeve.

 

 

Občinski svet lahko s statutarnim sklepom določi tudi druge odbore, njihovo sestavo in delovno področje.

 

 

45. člen

 

 

Odbor občinskega sveta v okviru svojega delovnega področja:

 

 

- predlaga svetu sprejem odločitve iz njegove pristojnosti,

 

 

- spremlja delo občinske uprave,

 

 

- spremlja delo občinskih javnih služb,

 

 

- obravnava predloge splošnih in drugih aktov iz svojega delovnega področja, ki so predlagani v razpravo in sprejem občinskemu svetu,

 

 

- opravlja druge zadeve določene s statutom ter zadeve, ki mu jih poveri občinski svet iz svoje pristojnosti.

 

 

46. člen

 

 

Odbor za finance in premoženjske zadeve ima pet članov, od teh sta dva imenovana izmed drugih občanov.

 

 

Odbor opravlja naslednje naloge:

 

 

- obravnava proračun in zaključni račun občine ter premoženjsko bilanco,

 

 

- v okviru svojih pristojnosti spremlja in daje mnenja k izvrševanju proračuna,

 

 

- obravnava odloke s katerimi občina prepisuje svoje davke ter spremlja njihovo izvajanje,

 

 

- obravnava predloge o pridobitvi in odtujitvi premičnega in nepremičnega premoženja, o obremenitvah nepremičnin (hipoteke, služnosti...) ter o podelitvi koncesij na naravnih dobrinah, ki so v lasti občine,

 

 

- na zahtevo sveta daje mnenje glede vprašanj s področja financ in premoženjskih zadev iz pristojnosti občine in krajevnih skupnosti.

 

 

47. člen

 

 

Odbor za gospodarstvo in gospodarske javne službe šteje pet članov, od teh sta dva imenovana

 

 

izmed drugih občanov.

 

 

Odbor opravlja naslednje naloge:

 

 

- obravnava letni gospodarski načrt občine, odloke in druge predpise, ki vplivajo na gospodarski razvoj občine,

 

 

- obravnava vprašanja s področja kmetijstva, turizma, drobnega gospodarstva in obrti,

 

 

- obravnava vprašanja glede ureditve gospodarskih lokalnih javnih služb, daje mnenje k izbiri koncesionarja, k oblikovanju cen proizvodov in storitev, za katere je pristojna občina (cene, tarife, takse, nadomestila ali povračila),

 

 

- na zahtevo občinskega sveta daje mnenje glede posameznih vprašanj s področja gospodarstva.

 

 

48. člen

 

 

Odbor za urejanje prostora in varstvo okolja šteje pet članov, od teh sta dva imenovana izmed drugih občanov.

 

 

Odbor opravlja naslednje naloge:

 

 

- obravnava in predlaga politiko prostorskega razvoja občine in spremlja njeno izvajanje,

 

 

- obravnava prostorske plane občine in prostorsko izvedbene akte

 

 

- oblikuje mnenje k izjemnim posegom v prostor za objekte lokalnega pomena v skladu zveljavnimi predpisi ter obravnava druga vprašanja s področja urbanizma,

 

 

- obravnava vprašanja prometne ureditve,

 

 

- na zahtevo občinskega sveta daje mnenje glede posameznih vprašanj s področja urejanja prostora, urbanizma in varstva okolja.

 

 

49. člen

 

 

Odbor za družbene zadeve ima pet članov.

 

 

Dva člana sta imenovana izmed drugih občanov.

 

 

Odbor opravlja naslednje naloge:

 

 

- obravnava odloke in druge predpise s katerimi občina ureja posamezno področje družbenih dejavnosti,

 

 

- spremlja izvajanje ukrepov socialne politike iz pristojnosti občine,

 

 

- skrbi za povečanje fonda najemnih stanovanj,

 

 

- obravnava vprašanja v zvezi z zdravstvom, otroškim varstvom, socialnim varstvom izobraževanjem, kulturo, informacijsko dokumentacijsko dejavnostjo ter športom in rekreacijo,

 

 

- daje mnenja v zvezi z ustanovitvijo javnih zavodov s področja družbenih dejavnosti ter o podeljevanju koncesij na teh področjih,

 

 

- opravlja druge zadeve s področja družbenih dejavnosti in socialnega varstva.

 

 

50. člen

 

 

O imenovanju članov odbora občinskega sveta se glasuje na podlagi liste kandidatov. Na listo se uvrstijo kandidati, ki so jih predlagali najmanj trije člani sveta. Kandidate iz vrst drugih občanov lahko predlagajo tudi zainteresirane organizacije v občini in občani.

 

 

Če je predlaganih več kandidatov, kot je članov odbora, imajo prednost uvrstitve na listo kandidati iz različnih političnih strank, ki so zastopane v občinskem svetu in sicer v sorazmerju z zastopanostjo strank v svetu. Ne glede na to mora biti na listo uvrščenih toliko kandidatov izmed drugih občanov, kot se jih voli izmed drugih občanov v posameznem odboru.

 

 

51. člen

 

 

Na predlog najmanj četrtine svojih članov lahko občinski svet izreče nezaupnico odboru.

 

 

Nezaupnico lahko izreče le tako, da obenem z večino glasov vseh članov sveta izvoli nov odbor.

 

 

Nezaupnico lahko izreče le tako, da obenem izvoli nov odbor.

 

 

3. Nadzorni odbor

 

 

52. člen

 

 

Nadzorni odbor je najvišji organ nadzora javne porabe v občini. V okviru svojih pristojnosti nadzorni odbor:

 

 

- opravlja nadzor nad razpolaganjem s premoženjem občine,

 

 

- nadzoruje namenskost in smotrnost porabe sredstev občinskega proračuna,

 

 

- nadzoruje finančno poslovanje uporabnikov proračunskih sredstev.

 

 

Nadzor vsebuje ugotavljanje zakonitosti in pravilnosti poslovanja organov občine, krajevnih skupnosti, javnih zavodov, podjetij in skladov, katerih ustanovitelj je občina ter drugih organov in organizacij, ki so porabniki občinskega proračuna oz. pooblaščenih oseb za gospodarjenje z občinskimi javnimi sredstvi in občinskim javnim premoženjem, kot tudi ocenjevanje učinkovitosti in gospodarnosti porabe občinskih proračunskih sredstev. V okviru svoje pristojnosti nadzorovanja finančnega poslovanja uporabnikov proračunskih sredstev opravlja tudi računovodski nadzor.

 

 

53. člen

 

 

Nadzorni odbor opravlja redne in izredne preglede poslovanja uporabnikov proračunskih sredstev. Redne preglede poslovanja opravlja v skladu s svojim letnim programom dela, ki ga potrdi občinski svet. Na lastno pobudo lahko opravi nadzorni odbor tudi izredni pregled poslovanja uporabnikov proračunskih sredstev, mora pa ga opraviti na zahtevo občinskega sveta ali župana.

 

 

Nadzorni odbor najmanj dvakrat letno poroča občinskemu svetu o svojih ugotovitvah.

 

 

Sredstva za delo nadzornega odbora se zagotavljajo v občinskem proračunu v sredstvih za delo

 

 

občinskih organov in uprave.

 

 

Strokovno in administrativno pomoč za delo nadzornega odbora zagotavljata župan in občinska uprava. Ta zajema predvsem tekoče obveščanje nadzornega odbora o premoženjsko pravnem in finančnem poslovanju občine, aktih in sklepih občinskega sveta in župana, predložitev dokumentacije, tehnično pomoč pri izvedbi nadzorovanj in strokovno sodelovanje ter administrativno pomoč pri vodenju sej nadzornega odbora. Posamezne posebne strokovne naloge nadzornega odbora lahko opravi izvedenec, ki ga na predlog nadzornega odbora imenuje občinski svet.

 

 

Vsak član nadzornega odbora ima pravico zahtevati in dobiti podatke od občine, ki so mu potrebni pri opravljanju njegovih nalog, če teh podatkov na njegov predlog ne zahteva nadzorni odbor.

 

 

54. člen

 

 

Nadzorni odbor je pri svojem delu dolžan varovati osebne podatke ter državne, uradne in poslovne skrivnosti, ki so tako opredeljene z zakonom, drugim predpisom ali z akti občinskega sveta in organizacij uporabnikov proračunskih sredstev in spoštovati dostojanstvo, dobro ime in integriteto posameznikov.

 

 

Z ugotovitvami nadzora, ocenami in mnenji je dolžan seznaniti nadzorovano osebo in ji omogočiti, da poda svoj odgovor pred oblikovanjem dokončnega poročila. V primeru ugotovljenih nepravilnosti se dokončno poročilo, razen proračunskemu porabniku, pri katerem je bil opravljen nadzor, dostavi tudi občinskemu svetu in županu, ki so dolžni obravnavati poročilo ter upoštevati njegova priporočila in predloge v skladu s svojimi pristojnostmi.

 

 

O svojih dokončnih ugotovitvah nadzorni odbor lahko obvešča javnost, sme pa tudi zahtevati postopek pristojne inšpekcije, računskega sodišča ali drugega pristojnega organa in prijaviti sum storitve kaznivega dejanja.

 

 

Če nadzorni odbor v okviru svoje pristojnosti ugotovi hujšo kršitev predpisov ali nepravilnosti pri poslovanju občine, ki so opredeljene v poslovniku, mora o teh kršitvah v roku 15 dni obvestiti pristojno ministrstvo in Računsko sodišče RS.

 

 

Na podlagi ugotovitev nadzornega odbora lahko občinski svet zahteva izvedbo postopka razrešitve članov poslovodstev uporabnikov proračunskih sredstev oz. jih razreši sam, če je njihov ustanovitelj oz. je za to pristojen.

 

 

55. člen

 

 

Nadzorni odbor šteje pet članov.

 

 

Člane nadzornega odbora imenuje občinski svet izmed občanov.

 

  Člane nadzornega odbora imenuje občinski svet izmed občanov, najkasneje v 45 dneh po svoji prvi seji.  

 

Člani nadzornega odbora so imenovani na podlagi liste kandidatov z večino glasov navzočih članov občinskega sveta. Listo kandidatov določi župan na podlagi predlogov najmanj četrtine občinskega sveta, zainteresiranih organizacij v občini in občanov. Pri oblikovanju liste kandidatov je potrebno upoštevati zahtevo po strokovni usposobljenosti ter znanju in izkušnjah kandidatov s finančno-računovodskega področja.

 

 

Člani nadzornega odbora so imenovani na podlagi liste kandidatov. Listo kandidatov določi župan na podlagi predlogov najmanj četrtine občinskega sveta, zainteresiranih organizacij v občini in občanov. Člani nadzornega odbora morajo imeti strokovno izobrazbo in delovne izkušnje s pravnega ali ekonomskega področja. Najmanj trije člani morajo imeti strokovno usposobljenost in delovne izkušnje iz finančno računovodskega področja. Najmanj trije člani morajo imeti najmanj visoko strokovno izobrazbo.

 

 

Člani nadzornega odbora ne morejo biti člani občinskega sveta, župan, podžupan, člani sveta krajevne skupnosti, tajnik občine, delavci občinske uprave ter člani poslovodstev organizacij, ki so uporabniki proračunskih sredstev.

 

 

56. člen

 

 

Konstitutivno sejo nadzornega odbora skliče župan, ki predlaga članom nadzornega odbora izvolitev predsednika. Nadzorni odbor izmed svojih članov izvoli predsednika, ki predstavlja nadzorni odbor in zastopa njegove ugotovitve, mnenja, priporočila in predloge pred organi občine in pri nadzorovanih osebah, organizira delo, pripravlja in vodi seje ter podpisuje akte nadzornega odbora.

 

 

Za opravljanje posameznih nalog ali za nadomeščanje v času svoje odsotnosti lahko predsednik pooblasti drugega člana nadzornega odbora.

 

 

57. člen

 

 

Glede razrešitve člana nadzornega odbora se primerno uporabljajo razlogi iz 35. člena tega statuta. Razrešitev opravi občinski svet na predlog nadzornega odbora. Članstvo v nadzornem odboru preneha z dnem razrešitve.

 

 

Če je s poslovnikom nadzornega odbora določeno, da lahko njegovi člani delujejo kot posamezniki pri izvajanju nadzora oz. poročevalci v posameznih zadevah, je predsednik nadzornega odbora, ki organizira njegovo delo, dolžan izvesti postopek izločitve tistega člana iz obravnave, pri katerem njegove sorodstvene vezi z odgovornimi osebami, oziroma delovnopravni ali pogodbeni odnosi z nadzorovano osebo lahko vzbujajo dvom v njegovo neodvisnost in objektivnost v tej posamezni zadevi.

 

 

Podrobneje je postopek in način dela nadzornega odbora določen s poslovnikom, ki ga v skladu s tem statutom sprejme nadzorni odbor.

 

 

4. Župan

 

 

58. člen

 

 

Občina ima župana in podžupana, ki sta občinska funkcionarja in opravljata svojo funkcijo nepoklicno.

 

 

Župan se lahko odloči, da bo opravljal funkcijo poklicno, o čemer je dolžan obvestiti občinski svet.

 

 

V soglasju z županom se podžupan lahko odloči, da bo funkcijo opravljal poklicno.

 

 

O poklicnem opravljanju funkcije podžupana odloči občinski svet na predlog župana.

 

 

Funkcija župana ni združljiva s preostalimi funkcijami in deli iz 34. člena tega statuta.

 

 

Funkcija podžupana ni združljiva s preostalimi funkcijami in deli iz 34. člena, razen s funkcijo člana občinskega sveta.

 

 

59. člen

 

 

Župan predstavlja in zastopa občino.

 

 

Župan predlaga občinskemu svetu v sprejem proračun občine in zaključni račun proračuna, odloke in druge akte iz pristojnosti občinskega sveta ter skrbi za izvajanje odločitev občinskega sveta.

 

 

Občinski svet lahko določi, da bo določene naloge iz pristojnosti občinskega sveta opravljal župan. Odločitev o tem sprejema občinski svet z dvotretjinsko večino glasov navzočih članov sveta.

 

 

Župan skrbi za objavo statuta, odlokov in drugih splošnih aktov občine. Župan zadrži objavo splošnega akta občinskega sveta, če meni, da je neustaven ali nezakonit, in predlaga občinskemu svetu, da o njem ponovno odloči na prvi naslednji seji, pri čemer mora navesti razloge za zadržanje. Če občinski svet vztraja pri svoji odločitvi, se splošni akt objavi, župan pa lahko vloži pri ustavnem sodišču zahtevo za oceno njegove skladnosti z ustavo in zakonom.

 

 

Župan zadrži izvajanje odločitve občinskega sveta, če meni, da je nezakonita, ali je v nasprotju s statutom ali drugim splošnim aktom občine, in predlaga občinskemu svetu, da o njej ponovno odloči na prvi naslednji seji, pri čemer mora navesti razloge za zadržanje. Ob zadržanju izvajanja odločitve občinskega sveta župan opozori pristojno ministrstvo na nezakonitost take odločitve. Če občinski svet ponovno sprejme enako odločitev, lahko župan začne postopek pri upravnem sodišču.

 

 

Če se odločitev občinskega sveta nanaša na zadevo, ki je z zakonom prenesena v opravljanje občini, župan opozori pristojno ministrstvo na nezakonitost oziroma neprimernost take odločitve.

 

 

60. člen

 

 

V primeru razmer, v katerih bi bilo lahko v večjem obsegu ogroženo življenje in premoženje občanov, občinski svet pa se ne more pravočasno sestati, lahko župan sprejme začasne nujne krepe. Te mora predložiti v potrditev občinskemu svetu takoj, ki se ta lahko sestane.

 

 

61. člen

 

 

Župan ima pravico udeleževati se sej komisij in odborov občinskega sveta ter na njih razpravljati.

 

 

Sej nadzornega odbora pa se župan lahko udeleži le na povabilo odbora.

 

 

62. člen

 

 

Za pomoč pri opravljanju nalog župana ima občina največ dva podžupana. Podžupana imenuje in razrešuje občinski svet na predlog župana izmed svojih članov.

 

 

V primeru imenovanja dveh podžupanov, določi občinski svet s sklepom o imenovanju, na predlog župana, podžupana, ki bo v primeru predčasnega prenehanja mandata župana opravljal funkcijo župana v času od sprejema sklepa o predčasnem prenehanju mandata in razpisa nadomestnih volitev do izvolitve novega župana.

 

 

Podžupan pomaga županu pri njegovem delu ter opravlja posamezne naloge iz pristojnosti župana, za katere ga župan pooblasti.

 

 

Podžupan, ki ga določi župan - če ga ne določi, pa najstarejši podžupan, nadomešča župana v primeru njegove odsotnosti ali zadržanosti. V času nadomeščanja opravlja podžupan tekoče naloge iz pristojnosti župana in tiste naloge, za katere ga župan pooblasti.

 

 

Kadar nastopijo razlogi, da tako župan kot tudi noben izmed podžupanov ne more opravljati svoje funkcije, nadomešča župana član občinskega sveta, ki ga določi župan; če ga ne določi, pa najstarejši član občinskega sveta.

 

 

V času nadomeščanja opravlja član občinskega sveta tekoče naloge iz pristojnosti župana.

 

 

63. člen

 

 

Če je tako določeno v zakonu ali drugem predpisu, lahko tudi župan imenuje komisije in druga strokovna delovna telesa.

 

 

Župan lahko ustanovi komisije in druga delovna telesa kot strokovna in posvetovalna telesa za proučevanje posameznih zadev iz svoje pristojnosti.

 

 

64. člen

 

 

Glede prenehanja mandata župana in podžupana se primerno uporabljajo določbe 35. člena tega statuta.

 

 

Županu preneha mandat tudi, če je po odločitvi državnega zbora razrešen.

 

 

Podžupanu preneha mandat tudi, če ga razreši občinski svet na predlog župana.

 

 

Prenehanje mandata podžupana zaradi njegove razrešitve kot podžupana na predlog župana ne vpliva na mandat, ki ga ima kot član občinskega sveta.

 

 

Če županu preneha mandat več kot 6 mesecev pred potekom mandatne dobe, razpiše občinska volilna komisija nadomestne volitve.

 

 

Odstop podžupana se šteje le za njegovo razrešitev s te funkcije, če ne izjavi, da odstopa tudi kot član občinskega sveta.

 

 

V. OBČINSKA UPRAVA

 

 

65. člen

 

 

Notranjo organizacijo in delovno področje občinske uprave določi občinski svet z odlokom na predlog župana.

 

 

Sistemizacijo delovnih mest v občinski upravi določi župan.

 

 

66. člen

 

 

Občinski svet lahko na predlog župana skupaj z drugimi občinami ustanovi organ skupne občinske uprave.

 

 

Organizacija in delo organa skupne občinske uprave se določi s splošnim aktom o ustanovitvi, ki ga na skupen predlog županov sprejmejo občinski sveti občin.

 

 

67. člen

 

 

Predstojnik občinske uprave je župan, delo občinske uprave pa neposredno vodi tajnik občine, ki ga imenuje in razrešuje župan.

 

 

68. člen

 

 

 Občina lahko skupaj z drugimi občinami ustanovi skupen organ občinskega pravobranilstva.

 

 

VI. OBČINSKE JAVNE SLUŽBE

 

 

69. člen

 

 

Z občinskimi javnimi službami se zagotavljajo javne dobrine kot proizvodi in storitve, ki jih ni mogoče uspešno zagotavljati na trgu, njihovo trajno in nemoteno proizvodnjo oziroma izvajanje pa zaradi zadovoljevanja javnih potreb, v javnem interesu zagotavlja občina.

 

 

Na podlagi pooblastila iz zakona lahko občina predpiše, da se na način in v oblikah, ki je določen za javne službe, zagotavljajo tudi drugi proizvodi in storitve, kadar:

 

 

- so takšne dejavnosti pogoj za izvrševanje nalog iz njene pristojnosti

 

 

- so takšne dejavnosti pogoj za izvrševanje gospodarskih, socialnih ali ekonomskih funkcij občine

 

 

- občina prevzame subsidiarno sanacijsko odgovornost.

 

 

70. člen

 

 

Javne dobrine so pod enakimi, z zakonom ali odlokom občine oziroma širše lokalne skupnosti določenimi pogoji, dostopne vsakomur.

 

 

Uporaba javnih dobrin, ki se zagotavljajo z obveznimi javnimi službami je obvezna, tistih, ki se zagotavljajo z izbirnimi javnimi službami pa neobvezna, če zakon ali na njegovi podlagi izdan predpis oziroma odtok občine, za posamezne primere ne določa drugače.

 

 

71. člen

 

 

Občinske javne službe se kot obvezne javne službe določijo z zakonom ali na podlagi pooblastila iz zakona, z odlokom občine.

 

 

Občina lahko uredi določeno javno službo kot izbirno.

 

 

72. člen

 

 

Z odlokom o občinski javni službi se poleg vrste javne službe določi tudi način in oblika njenega izvajanja, to je prostorska osnova njenega opravljanja, ki zagotavlja izvajanje v okviru funkcionalno in prostorsko zaokroženih oskrbovalnih sistemov ter organizacijska zasnova z določitvijo vrste in števila izvajalcev. Za izvajanje javnih služb ustanovi občina režijski obrat, javno podjetje in javne zavode, lahko pa podeli koncesijo fizični ali pravni osebi, ki izpolnjuje pogoje za opravljanje te dejavnosti.

 

 

73. člen

 

 

V primerih, ko razlogi ekonomičnosti in funkcionalnosti narekujejo, da se javna služba izvaja skupno za območje dveh ali več občin, določijo način in obliko njenega izvajanja občine sporazumno. Z usklajenim odlokom določijo tudi pogoje za ustanovitev in delovanje skupnega javnega podjetja ali javnega zavoda kot tudi pristojnosti pri podeljevanju in izvajanju koncesije in pogoje, ki jih mora pri poslovanju upoštevati koncesionar.

 

 

VII. SPLOŠNI IN POSAMIČNI AKTI

 

 

1. Splošni akti

 

 

74. člen

 

 

Občinski svet sprejema statut občine, občinski proračun, zaključni račun in premoženjsko bilanco, prostorske in druge plane razvoja občine, odloke, odredbe, pravilnike in navodila o zadevah iz izvirne pristojnosti občine ter odloke in druge predpise določene z zakonom, o zadevah iz prenesene pristojnosti.

 

 

75. člen

 

 

Statut je temeljni splošni akt občine, ki ga sprejme svet z dvotretjinsko večino vseh članov sveta.

 

 

S poslovnikom, ki ga občinski svet sprejme z dvotretjinsko večino navzočih članov sveta, se uredi organizacija in način dela občinskega sveta, njegovih odborov, komisij in delovnih teles, postopek odločanja in razmerja do drugih občinskih organov.

 

 

76. člen

 

 

Z odlokom ureja občina na splošen način zadeve iz lastne pristojnosti, predpisuje organizacijo občinske uprave in določa način njenega dela ter določa javne službe. Z odlokom ureja občina tudi zadeve iz prenesene pristojnosti v skladu z zakonom.

 

 

Z odredbo občina uredi določene razmere, ki imajo splošen pomen ali odreja način ravnanja v takih razmerah.

 

 

S pravilnikom se razčlenijo posamezne določbe odloka v procesu njenega izvrševanja.

 

 

Z navodilom se lahko podrobneje predpiše način dela organov občinske uprave pri izvrševanju določb statuta ali odloka.

 

 

2. Postopek za sprejem odloka

 

 

77. člen

 

 

Občinski svet sprejema odloke v rednem postopku na dveh obravnavah.

 

 

Predlog odloka mora vsebovati naslov odloka, uvod, besedilo členov in obrazložitev.

 

 

Uvod obsega opis razlogov za sprejem odloka, oceno stanja na področju, ki se ureja z odlokom, cilje in načela odloka ter oceno finančnih in drugih posledic, ki jih bo imel sprejem odloka. Besedilo členov mora biti jasno in v skladu z zahtevami pravnega jezika. V obrazložitvi se na razumljiv način pojasni posamezne člene odloka.

 

 

78. člen

 

 

prvi obravnavi predloga odloka se razpravlja o razlogih, ki zahtevajo sprejem odloka, o ciljih in načelih ter o temeljnih rešitvah v predlogu odloka.

 

 

drugi obravnavi predloga odloka lahko predlagajo njegove spremembe in dopolnitve člani občinskega sveta in predlagatelj ali župan z amandmaji.

 

 

Amandma mora biti posredovan županu najmanj sedem dni pred dnem, določenim za sejo, ta pa ga mora članom občinskega sveta predložiti najmanj pet dni pred dnem, določenim za sejo občinskega sveta, na kateri bo obravnavan predlog odloka, h kateremu je predlagan amandma.

 

 

Na sami seji lahko predlaga amandma najmanj ena četrtina prisotnih članov občinskega sveta.

 

 

79. člen

 

 

Kadar to zahtevajo izredne potrebe občine, naravne nesreče ali kadar gre za manj pomembne premembe odlokov, lahko občinski svet sprejme odlok po hitrem postopku.

 

 

Pri hitrem postopku lahko predlaga amandma vsak član občinskega sveta, župan oz. predlagatelj odloka na sami seji vse do konca obravnave predlaganega odloka oz. posameznega člena.

 

 

80. člen

 

 

Določbe, ki opredeljujejo postopek za sprejem odloka se uporabljajo tudi za druge splošne akte, v kolikor niso za posamezen akt v tem statutu določeni drugačni pogoji glede možnih predlagateljev samega akta ali njegove spremembe; faznosti ali potrebne večine za njegov sprejem.

 

 

Določbe, ki opredeljujejo postopek za sprejem odloka, se uporabljajo tudi za druge splošne akte, razen če ni za posamezen akt v tem statutu ali v drugem predpisu določeno drugače.

 

 

Za sprejem odloka o prostorskem izvedbenem aktu se ob prvi obravnavi (osnutek odloka) sprejme tudi sklep o javni razgrnitvi in določi rok za javno obravnavo.

 

 

81. člen

 

 

Pristojno ministrstvo nadzira zakonitost splošnih aktov, ki jih iz svoje pristojnosti izdajajo organi občine.

 

 

Župan mora odloke, s katerimi občina ureja zadeve iz prenesene pristojnosti države brez odlašanja, najpozneje pa hkrati z objavo, predložiti vladi oziroma ustreznemu ministrstvu.

 

 

Statut, odloki in drugi predpisi občine morajo biti objavljeni v Uradnem listu RS in pričnejo veljati petnajst dni po objavi, če ni v posameznem predpisu določen drugačen rok za njegovo uveljavitev.

 

 

3. Posamični akti

 

 

82. člen

 

 

Posamični akti občine so odločbe, sklepi in potrdila. S posamičnimi akti odloča občina o upravnih stvareh iz lastne pristojnosti in iz prenesene pristojnosti.

 

 

83. člen

 

 

Organi občine odločajo o pravicah in dolžnostih posameznikov in pravnih oseb ter o njihovih pravnih koristih v upravnih stvareh v upravnem postopku.

 

 

O upravnih stvareh iz občinske prisojnosti odloča na prvi stopnji občinska uprava, na drugi stopnji pa župan, če ni z zakonom ali drugim predpisom drugače določeno.

 

 

V upravnih zadevah na prvi stopnji iz prenesene pristojnosti odloča župan, ki lahko za odločanje pooblasti zaposlenega v upravi, ki izpolnjuje z zakonom predpisane pogoje za vodenje upravnega postopka in odločanje v upravnem postopku.

 

 

Zoper odločitev župana oz. zoper odločitev občinskega sveta, kadar ta odloča o upravnih stvareh je dopusten upravni spor.

 

 

VIII. OBLIKE NEPOSREDNEGA ODLOČANJA OBČANOV

 

 

84. člen

 

 

Oblike neposrednega odločanja občanov o lokalnih zadevah so: zbor občanov, referendum in ljudska iniciativa.

 

 

85. člen

 

 

Zbor občanov se lahko skliče kot zbor občanov za celotno občino, zbor občanov za posamezno krajevno skupnost ali zbor občanov za več krajevnih skupnosti.

 

 

Kadar se zbor občanov skliče za celotno občino ali za več krajevnih skupnosti se zbor lahko izvede v obliki delnih zborov po posameznih krajevnih skupnosti.

 

 

Pri odločanju na zboru občanov lahko sodelujejo le občani s stalnim bivališčem na območju, za katero se zbor sklicuje.

 

 

86. člen

 

 

Zbor občanov v občini:

 

 

- razpravlja o spremembah statuta

 

 

- razpravlja o spremembah območja občine ter o povezovanju z drugimi občinami v širše samoupravne lokalne skupnosti

 

 

- razpravlja o delu občinskega sveta, župana in drugih organov ter obravnava poročila o njihovem delu če občinski svet oziroma župan organizira o teh vprašanjih razpravo na zborih občanov.

 

 

Zbor občanov o zadevah iz zgornjih alinei tudi oblikuje stališča, daje predloge, pobude in mnenja.

 

 

87. člen

 

 

Zbor občanov v krajevni skupnosti:

 

 

- razpravlja o lokalni problematiki

 

 

- razpravlja o delu občinskih organov z vidika interesov svoje skupnosti

 

 

- razpravlja o delu sveta krajevne skupnosti ter obravnava njegovo poročilo

 

 

- zbor občanov o zadevah iz zgornjih alinei oblikuje stališča, daje predloge, pobude in mnenja.

 

 

88. člen

 

 

Zbor občanov v krajevni skupnosti skliče župan, če se zbor izvede za občino kot celoto ali več krajevnih skupnosti.

 

 

Če se zbor izvede za posamezno krajevno skupnost, ga lahko skliče tudi predsednik sveta krajevne skupnosti.

 

 

Zbor občanov lahko skliče župan na lastno pobudo ali na pobudo sveta krajevne skupnosti. Župan mora sklicati zbor na zahtevo občinskega sveta, na zahtevo najmanj petih odstotkov volivcev z območja, za katero naj bi se zbor sklical oz. kadar tako določa zakon.

 

 

89. člen

 

 

Zahteva volivcev za sklic zbora občanov mora vsebovati pisno obrazložen predlog zadeve, ki naj jo zbor obravnava. Zahtevi je treba priložiti seznam volivcev, ki so zahtevo podprli. Seznam mora vsebovati ime in priimek volivca, datum rojstva in naslov stalnega prebivališča ter njihove podpise. Župan lahko zahtevo s sklepom zavrne, če ugotovi, da zahteve ni podprlo zadostno število volivcev. Sklep z obrazložitvijo se vroči pobudniku zahteve ali prvemu podpisanemu volivcu na seznamu. Župan skliče zbor občanov najkasneje v tridesetih dneh po prejemu pravilno vložene zahteve.

 

 

90. člen

 

 

Sklic zbora občanov mora vsebovati območje, za katerega se sklicuje zbor občanov, kraj in čas zbora občanov ter predlog dnevnega reda.

 

 

Sklic zbora občanov je treba objaviti na krajevno običajen način.

 

 

91. člen

 

 

Zbor občanov vodi župan ali od njega pooblaščeni podžupan. Župan lahko zboru občanov predlaga imenovanje predsedstva zbora, ki naj zbor vodi.

 

 

Zbor občanov veljavno sprejema svoje odločitve, predloge, pobude, stališča in mnenja, če na zboru sodeluje najmanj pet odstotkov volivcev z območja, za katero je zbor sklican. Odločitev zbora občanov je sprejeta, če zanjo glasuje najmanj polovica volivcev, ki sodelujejo na zboru.

 

 

Delavec občinske uprave, ki ga določi tajnik občine, ugotovi sklepčnost zbora občanov, koliko volivcev je glasovalo za odločitev zbora ter vodi zapisnik o odločitvah zbora. Z zapisnikom zbora občanov tajnik občine seznani občinski svet in župana ter ga na krajevno običajen način objavi.

 

 

92. člen

 

 

Občani lahko odločajo na referendumu o vprašanjih, ki so vsebina splošnih aktov občine, razen o proračunu in zaključnem računu občine ter o splošnih aktih, s katerimi se v skladu z zakonom predpisujejo občinski davki in druge dajatve.

 

 

Referendum se opravi kot naknadni referendum.

 

 

Občinski svet lahko o splošnem aktu iz prejšnjega odstavka razpiše referendum na predlog župana ali člana občinskega sveta.

 

 

Občinski svet mora razpisati referendum, če to zahteva najmanj pet odstotkov volivcev v občini in če tako določa zakon.

 

 

Predlog za razpis referenduma lahko vloži župan ali član občinskega svete najkasneje v petnajstih dneh po sprejemu splošnega akta občine.

 

 

Najkasneje v petnajstih dneh po sprejemu splošnega akta občine je treba občinski svet pisno seznaniti s pobudo volivcem za vložitev zahteve za razpis referenduma.

 

 

Če je vložen predlog za razpis referenduma ali je dana pobuda volivcem za vložitev zahteve za razpis referenduma, župan zadrži objavo splošnega akta do odločitve o predlogu ali pobudi oz. do odločitve na referendumu.

 

 

93. člen

 

 

Če je sprejeti splošni akt občine ali njegove posamezne določbe na referendumu potrjen, ga mora župan objaviti skupaj z objavo izida referenduma.

 

 

Če je sprejeti splošni akt občine ali njegove posamezne določbe zavrnjen, se splošni akt ne objavi, dokler se ob upoštevanju volje volivcev ne spremeni.

 

 

Odločitev volivcev na referendumu, s katero je bil splošni akt občine zavrnjen ali so bile zavrnjene njegove posamezne določbe, zavezuje občinski svet, ki je splošni akt, o katerem je bil izveden referendum, sprejel, do konca njegovega mandata.

 

 

94. člen

 

 

Pobuda volivcem za vložitev zahteve za razpis referenduma o splošnem aktu občine ali njegovih posameznih določbah, lahko da vsak volivec, politična stranka v občini ali svet krajevne skupnosti. Pobuda mora vsebovati že oblikovano zahtevo za razpis referenduma. Pobuda mora biti podprta s podpisi najmanj petdesetih volivcev v občini. Pobudnik o pobudi volivcem za vložitev zahteve za razpis referenduma pisno seznani občinski svet in pobudo predloži županu. Zahteva mora vsebovati jasno izraženo vprašanje, ki naj bo predmet referenduma in obrazložitev.

 

 

Če župan meni, da pobuda z zahtevo ni oblikovana v skladu s prvim odstavkom tega člena ali je v nasprotju z zakonom in statutom občine, o tem v osmih dneh po prejemu pobude obvesti pobudnika in ga pozove, da ugotovljeno neskladnost odpravi v osmih dneh. Če pobudnik tega ne stori, se šteje, da pobuda ni bila vložena. Župan o tem nemudoma obvesti pobudnika in občinski svet.

 

 

Pobudnik lahko v osmih dneh po prejemu obvestila iz predhodnega odstavka zahteva, naj odločitev župana preizkusi upravno sodišče.

 

 

95. člen

 

 

Volivci dajejo podporo zahtevi za razpis referenduma s podpisovanjem na seznamu ali z osebnim podpisovanjem.

 

 

O načinu dajanja podpore odloči župan z aktom, s katerim določi obrazec seznama ali obrazec za podporo z osebnim podpisovanjem in rok za dajanje podpore.

 

 

Šteje se, da je zahteva za razpis referenduma vložena, če jo je v določenem roku podprlo s svojim podpisom z zakonom predpisano število volivcev.

 

 

96. člen

 

 

Občinski svet razpiše referendum v petnajstih dneh po sprejemu odločitve o predlogu župana ali občinskega svetnika za razpis referenduma oz. v petnajstih dneh od vložitve zahteve volivcev za razpis referenduma v skladu s prejšnjim členom.

 

 

Referendum se izvede najprej trideset in najkasneje petinštirideset dni od dne razpisa, v nedeljo ali drug dela prost dan.

 

 

Z aktom o razpisu referenduma določi občinski svet vrsto referenduma, splošni akt, o katerem se bo odločalo oz. njegove določbe, o katerih se bo odločalo, besedilo referendumskega vprašanja, o katerem se bo odločalo na referendumu tako, da se bo obkrožilo »ZA« oz. »PROTI«, dan razpisa in dan glasovanja ter referendumsko območje.

 

 

Akt o razpisu referenduma se objavi na način, ki je s tem statutom določen za objavo splošnih aktov občine.

 

 

97. člen

 

 

Občani lahko odločajo na referendumu o samoprispevkih in drugih vprašanjih, če tako določa zakon.

 

 

98. člen

 

 

Občinski svet lahko pred odločanjem o posameznih vprašanjih iz svoje pristojnosti razpiše svetovalni referendum.

 

 

Svetovalni referendum se razpiše za vso občino ali za njen del.

 

 

Svetovalni referendum se izvede v skladu z določbami tega statuta, ki urejajo referendum o splošnem aktu občine.

 

 

Odločitev volivcev na svetovalnem referendumu ne zavezuje občinskih organov.

 

 

99. člen

 

 

Pravico glasovati na referendumu imajo vsi občani, ki imajo pravico voliti člane občinskega sveta, če zakon ne določa drugače. Odločitev na referendumu je sprejeta, če zanjo glasuje večina volivcev, ki so glasovali.

 

 

Odločitev o uvedbi samoprispevka je sprejeta, če je zanjo glasovala večina vseh volivcev v občini oz. delu občine, za katerega se bo samoprispevek uvedel.

 

 

Odločitev o uvedbi samoprispevka je sprejeta, če je zanjo glasovala večina glasovalnih upravičencev v občini oziroma delu občine, ki so glasovali, pod pogojem, da se jih je glasovanja udeležila večina.

 

 

O ugovoru zaradi nepravilnosti pri delu volilnega odbora odloča občinska volilna komisija.

 

 

Poročilo o izidu glasovanja na referendumu pošlje občinska volilna komisija občinskemu svetu ter ga objavi na način, ki je določen za objavo splošnih aktov občine.

 

 

Postopek za izvedbo referenduma vodijo organi, ki vodijo lokalne volitve. Glede glasovanja in drugih vprašanj, ki niso urejena v tem statutu, se uporabljajo določbe zakona o lokalni samoupravi in zakona o referendumu in ljudski iniciativi, če ni z zakonom, ki ureja referendum, drugače določeno če ni z drugim zakonom drugače določeno.

 

 

100. člen

 

 

Najmanj pet odstotkov volivcev v občini lahko zahteva izdajo ali razveljavitev splošnega akta ali druge odločitve iz pristojnosti občinskega sveta oziroma drugih organov občine.

 

 

Če se zahteva nanaša na izdajo ali razveljavitev splošnega akta občinskega sveta, mora ta obravnavo zahteve uvrstiti na prvo naslednjo sejo in o njej odločiti najkasneje v treh mesecih

 

 

Če se zahteva nanaša na druge odločitve organov občine, mora pristojni organ o njej odločiti najkasneje v enem mesecu.

 

 

Glede pobude volivcem za vložitev zahteve iz 1. odstavka tega člena in postopka s pobudo, se primerno uporabljajo določbe zakona in tega statuta, ki urejajo referendum o splošnem aktu občine.

 

 

101. člen

 

 

Občani se na organe občine lahko obračajo s peticijo ali drugo pobudo splošnega pomena.

 

 

Organ, na katerega je vložena peticija oziroma pobuda, mora občanom odgovoriti najkasneje v tridesetih dneh.

 

 

IX. KRAJEVNE SKUPNOSTI

 

 

102. člen

 

 

Območje občine Ajdovščina je razdeljeno na naslednje krajevne skupnosti, z naselji:

 

 

1. AJDOVŠČINA (Ajdovščina, Grivče)

 

 

2. BATUJE

 

 

3. BRJE

 

 

4. BUDANJE

 

 

5. CESTA

 

 

6. COL (Col, Gozd, Križna Gora, Malo Polje, Žagolič)

 

 

7. ČRNIČE (Črniče, Ravne)

 

 

8. DOBRAVLJE

 

 

9. DOLGA POLJANA

 

 

10. GABERJE

 

 

11. GOJAČE (Gojače, Malovše)

 

  11. Gojače – Malovše (Gojače, Malovše)  

 

12. KAMNJE - POTOČE (Kamnje, Potoče)

 

 

13. OTLICA - KOVK (Kovk, Otlica)

 

 

14. LOKAVEC

 

 

15. PLANINA (Planina, Tevče)

 

 

16. PODKRAJ ( Podkraj, Višnje, Vodice, Bela)

 

 

17. PREDMEJA

 

 

18. SELO

 

 

19. SKRILJE

 

 

20. STOMAŽ

 

 

21. ŠMARJE (Šmarje, Vrtovče, Zavino)

 

 

22. USTJE ( Ustje, Dolenje)

 

 

23. VELIKE ŽABLJE

 

 

24. VIPAVSKI KRIŽ (Vipavski Križ, Male Zabije, Plače)

 

 

25. VRTOVIN

 

 

26. ŽAPUŽE (Žapuže, Kožmani)

 

 

103. člen

 

 

Občinski svet lahko s spremembo statuta ustanovi novo krajevno skupnost, ukine obstoječo krajevno skupnost ali pa spremeni njeno območje. Pred ustanovitvijo nove krajevne skupnosti ali pred spremembo njenega območja mora občinski svet na zborih krajanov ali na referendumu ugotoviti interes prebivalcev tistih naselij oz. posameznih območij, na katere se spremembe nanašajo. Ugotavljanje interesa se nanaša na ime in na območje krajevne skupnosti. Pobudo za ustanovitev nove krajevne skupnosti ali za spremembo območja obstoječe krajevne skupnosti lahko da zbor krajanov tistih naselij, ki naj bi jih sprememba zajela, oz. najmanj pet odstotkov volilnih upravičencev s tega območja.

 

 

Občinski svet mora pobudo obvezno obravnavati.

 

 

104. člen

 

 

Krajevna skupnost je pravna oseba.

 

 

Kadar krajevna skupnost nastopa v pravnem prometu s svojimi sredstvi oziroma sredstvi, ki niso lastnina občine ali s sredstvi, ki niso del občinskega proračuna, sklepa pravne posle v svojem imenu in za svoj račun.

 

 

105. člen

 

 

Krajevna skupnost opravlja določene naloge na področju socialnega varstva s tem, da evidentira socialne stike in težave krajanov ter v sodelovanju s Centrom za socialno delo organizira nepoklicne storitve za odpravljanje socialnih stisk in težav krajanov. Te storitve so zlasti pomoč družini na domu ter socialni servis v primeru invalidnosti, starosti, v primeru nesreč ter v drugih primerih, kadar ta pomoč lahko nadomesti institucionalno varstvo. V ta namen sodeluje tudi z dobrodelnimi in drugimi organizacijami.

 

 

Krajevna skupnost opravlja tudi naloge, ki se nanašajo na:

 

 

- pospeševanje dejavnosti društev s področja kulture in telesne kulture

 

 

- gradnjo komunalnih, infrastrukturnih, rekreacijskih in drugih objektov in naprav, kadar teh ne gradi občina oziroma izvajalec javnih služb

 

 

- vzdrževanje teh objektov in naprav dokler občina z odloki na posameznem področju ne zagotovi izvajanja gospodarskih javnih služb v skladu z zakonom

 

 

- varstvo okolja

 

 

- organizacijo izvensodne poravnave sporov

 

 

- sodelovanje z organi občine, ki so zadolženi za pomoč in reševanje v primeru elementarnih nesreč

 

 

- sodelovanje z občinsko volilno komisijo pri izvedbi referendumov in volitev

 

 

- upravljanje njenega premoženja.

 

 

106. člen

 

 

Podrobneje se naloge, ki se prenesejo v izvajanje krajevnim skupnostim, določijo z odlokom.

 

 

Za ta namen določi občinski svet tudi ustrezna sredstva.

 

 

107. člen

 

 

Organ krajevne skupnosti je Svet krajevne skupnosti

 

 

Svet krajevne skupnosti volijo volivci s stalnim prebivališčem v krajevni skupnosti za dobo štirih let. Število njegovih članov določi občinski svet.

 

 

Svet krajevne skupnosti odloča o zadevah v okviru nalog iz pristojnosti krajevne skupnosti.

 

 

Svet krajevne skupnosti izmed svojih članov izvoli predsednika in podpredsednika ter imenuje

 

 

tajnika.

 

 

Predsednik sveta krajevne skupnosti je odgovorna oseba krajevne skupnosti, ki predstavlja ter zastopa krajevno skupnost.

 

 

Predsednik sveta vodi delo sveta krajevne skupnosti, podpisuje akte, ki jih sprejme svet krajevne skupnosti in skrbi za izvajanje aktov krajevne skupnosti ter odločitev sveta krajevne skupnosti.

 

 

Tajnik pomaga predsedniku sveta pri njegovem delu, vodi zapisnik in opravlja druge naloge po nalogu predsednika.

 

 

Svet lahko imenuje stalna ali začasna delovna telesa in določi njihove pristojnosti v okviru nalog sveta krajevne skupnosti.

 

 

108. člen

 

 

Akti delovanja krajevne skupnosti ne smejo biti v nasprotju s tem statutom in drugimi akti občine.

 

 

Glede načina dela sveta se smiselno uporabljajo določbe tega statuta in poslovnika občinskega sveta.

 

 

Svet krajevne skupnosti lahko sprejme statut krajevne skupnosti.

 

 

109. člen

 

 

Premoženje krajevne skupnosti sestavljajo premične in nepremične stvari v lasti krajevne skupnosti, denarna sredstva in pravice.

 

 

Krajevna skupnost mora s premoženjem gospodariti kot dober gospodar. Za svoje obveznosti odgovarja z vsem svojim premoženjem, subsidiarno pa odgovarja za obveznosti krajevne skupnosti občina.

 

 

O pridobitvi premoženja, obremenitvi in najemu nepremičnin ter odtujitvi premičnin odloča svet krajevne skupnosti.

 

 

O pridobitvi, odtujitvi, obremenitvi ali najemu nepremičnin v lasti krajevne skupnosti, odloča svet krajevne skupnosti, po predhodnem soglasju občinskega sveta.

 

 

Odsvojitev delov premoženja je dopustna le proti plačilu, ki postane del premoženja krajevne skupnosti, razen če se del premoženja podari za humanitarne, znanstveno raziskovalne, izobraževalne ali druge podobne namene.

 

 

Če ni z zakonom in s tem statutom drugače določeno, se za pridobivanje, razpolaganje in upravljanje s premoženjem v lasti krajevne skupnosti, smiselno uporabljajo predpisi, ki urejajo pridobivanje, razpolaganje in upravljanje s premoženjem občine.

 

 

Odsvojitev gradbenih objektov je možna, kadar se je zanjo opredelila večina volivcev, na referendumu, odsvojitev ostalih nepremičnin pa je možna, kadar se je zanjo opredelil svet krajevne skupnosti soglasno. Če soglasja ni, lahko na predlog predsednika sveta krajevne skupnosti o tem odločajo krajani na zboru.

 

 

Referendum iz prejšnjega odstavka je veljaven, če se ga udeleži več kot polovica volivcev z območja krajevne skupnosti, zbor občanov pa veljavno odloča, če se ga udeleži najmanj pet odstotkov volivcev z območja krajevne skupnosti.

 

 

Odločitev je sprejeta, kadar se je zanjo opredelila večina navzočih.

 

 

110. člen

 

 

Delovanje krajevne skupnosti se financira iz občinskega proračuna, s prostovoljnimi prispevki fizičnih in pravnih oseb, s plačilom za storitve, s samoprispevkom in s prihodki od premoženja krajevne skupnosti.

 

 

Krajevna skupnost se ne sme zadolževati. Prihodki in odhodki krajevne skupnosti morajo biti zajeti v njenem finančnem načrtu, ki je sestavni del občinskega proračuna.

 

 

Za opravljanje nalog iz 105. člena in določenih zadev, ki jih v skladu s 106. členom statuta na krajevno skupnost prenese občinski svet, se zagotavljajo sredstva v občinskem proračunu.V okviru teh sredstev se kot sredstva za redno delovanje krajevnih skupnosti krijejo stroški tekočega poslovanja in stroški za redno vzdrževanje objektov, ki jih imajo krajevne skupnosti v uporabi oziroma vzdrževanju, ter stroški njihovega obratovanja.

 

 

Za investicijsko vzdrževanje objektov in naprav in novogradnjo pomožnih in manj zahtevnih objektov, za katere se določi prioriteta, se zagotavlja sredstva iz občinskega proračuna. Pri določitvi prioritete se lahko upošteva tudi udeležba krajevne skupnosti pri investiciji.

 

 

111. člen

 

 

Kadar odloča občinski svet o zadevah, ki se nanašajo na interese prebivalcev samo določenih krajevnih skupnosti, si mora predhodno pridobiti mnenje sveta teh krajevnih skupnosti.

 

 

Svet krajevne skupnosti je dolžan posredovati zaprošeno mnenje v roku trideset dni.

 

 

112. člen

 

 

Za obravnavanje zadev in dajanje mnenj občinskemu svetu in županu glede sprememb statuta, občinskega proračuna ter prostorskih planov občine in odlokov, s katerimi se urejajo zadeve, ki se nanašajo na delovanje krajevne skupnosti ter zaradi zastopanja interesov krajevne skupnosti v občini, ustanovijo krajevne skupnosti Svet krajevnih skupnosti.

 

 

Svet krajevnih skupnosti je sestavljen iz predstavnikov krajevnih skupnosti, pri čemer svet vsake krajevne skupnosti izvoli v svet krajevnih skupnosti po enega predstavnika.

 

 

Svet krajevnih skupnosti izvoli izmed sebe predsednika in podpredsednika. Predsednik sklicuje in vodi seje ter podpisuje sklepe, ki jih sprejme svet krajevnih skupnosti. Svet krajevnih skupnosti veljavno sklepa, če je na seji navzoča najmanj polovica članov, odločitve pa sprejema z večino glasov navzočih članov. Svet krajevnih skupnosti veljavno sklepa, če je na seji navzoča večina njegovih članov, odločitev pa je sprejeta z večino opredeljenih glasov navzočih članov.

 

 

Postopek za konstituiranje sveta krajevnih skupnosti izvede občinska uprava.

 

 

X. POVEZOVANJE OBČINE V POKRAJINO IN DRUGO SODELOVANJE

 

 

113. člen

 

 

Občina se povezuje s sosednjimi in drugimi občinami zaradi opravljanja skupnih zadev in uresničevanja skupnih koristi svojega prebivalstva na načelih prostovoljnosti in solidarnosti.

 

 

Občinski svet sprejme odločitev, da se občina poveže v skupnost dveh ali več občin, če je to koristno za urejanje zadev širšega pomena. z dvotretjinsko večino navzočih članov.

 

 

114. člen

 

 

Zaradi urejanja in opravljanja zadev širšega pomena se občina v skladu z zakonom povezuje v pokrajino.

 

 

Odločitev o vključitvi občine v pokrajino sprejme svet z dvotretjinsko večino vseh članov sveta.

 

 

Občinski svet lahko sprejme sklep, da se o njegovi odločitvi glede vključitve občine v pokrajino izvede referendum. Odločitev o vključitvi občine v pokrajino je na referendumu sprejeta, če se za to odloči večina volivcev, ki so glasovali.

 

 

115. člen

 

 

S statutarnim sklepom o vključitvi občine v pokrajino se določijo okvirne naloge, ki jih bo občina prenesla na pokrajino. S potrditvijo statuta pokrajine občinski svet dokončno določi prenesene občinske pristojnosti na pokrajino.

 

 

116. člen

 

 

Člane pokrajinskega sveta izvoli občinski svet izmed svojih članov in župan na tajnem glasovanju. Izvoljeni so tisti predlagani kandidati, ki so dobili največ glasov. Med kandidati, ki so dobili enako število glasov, se glasovanje ponovi.

 

 

XI. VARSTVO OBČINE V RAZMERJU DO DRŽAVE IN ŠIRŠIH LOKALNIH SKUPNOSTI

 

 

117. člen

 

 

Občinski svet ali župan lahko vloži zahtevo za presojo ustavnosti in zakonitosti predpisov države, s katerimi se posega v ustavni položaj in v pravice občine oziroma, če se s predpisi pokrajine, brez pooblastila oziroma soglasja občine, posega v njene pravice.

 

 

118. člen

 

 

Občinski svet ali župan lahko začneta pred ustavnim sodiščem spor o pristojnosti, če Državni zbor ali vlada s svojimi predpisi urejata razmerja, ki so po ustavi in zakonih v pristojnosti občine. Enako lahko postopa, če pokrajina ali druga občina posega v njeno pristojnost.

 

 

119. člen

 

 

Župan po pooblastilu občinskega sveta lahko kot stranka v upravnem sporu spodbija konkretne upravne akte in ukrepe, s katerimi državni organi izvršujejo oblastni nadzor. Upravni spor lahko sproži tudi, če osebe javnega in zasebnega prava z dokončnimi upravnimi akti uveljavljajo pravice na škodo javnih koristi občine.

 

 

120. člen

 

 

Župan lahko vstopi v upravni ali sodni postopek kot stranka ali kot stranski intervenient, če bi lahko bile v teh postopkih oziroma, če so z že izdanimi akti prizadete pravice in koristi občine, določene z ustavo in zakoni.

 

 

121. člen

 

 

Odbori občinskega sveta so dolžni za potrebe občinskega sveta oblikovati mnenje glede zakonov in drugih predpisov, ki jih pripravlja Državni zbor in se v skladu z ustavo tičejo koristi občine.

 

 

V predpisu, ki se nanaša na občino Ajdovščina oziroma posega v njene koristi oblikuje občinski svet na podlagi mnenja odborov svoje mnenje, ki ga pošlje Državnemu zboru.

 

 

Na tej podlagi oblikuje občinski svet svoje mnenje, ki ga pošlje Državnemu zboru.

 

 

XII. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

 

 

122. člen

 

 

Predpisi in drugi splošni akti, ki jih je sprejela Skupščina Občine Ajdovščina, njen Izvršni svet ter upravni organi ostanejo v veljavi.

 

 

Ti predpisi se v delu, ki urejajo pristojnosti ter pravice in obveznosti občine kot lokalne samoupravne skupnosti smiselno uporabljajo za območje Občine Ajdovščina kot njeni predpisi, v kolikor niso v neskladju z veljavno pravno ureditvijo.

 

 

Občinski svet in drugi organi morajo predpise iz prejšnjega odstavka uskladiti s tem statutom v roku dveh let po njegovi uveljavitvi.

 

 

123. člen

 

 

V šestih mesecih po uveljavitvi tega statuta sprejme občinski svet spremembe poslovnika občinskega sveta ter akt o organizaciji in delovnem področju občinske uprave. V enem mesecu po sprejemu akta o organizaciji in delovnem področju občinske uprave izda župan akt o sistemizaciji delovnih mest v občinski upravi.

 

 

Občinski predpisi, s katerimi je delovnim telesom občinskega sveta dana pristojnost odločanja, morajo biti usklajeni s tem statutom v šestih mesecih po njegovi uveljavitvi.

 

 

Do uskladitve predpisov iz prejšnjega odstavka, opravljajo delovna telesa občinskega sveta tudi naloge, ki so določene s temi predpisi.

 

 

124. člen

 

 

Odbor za gospodarske zadeve in urejanje prostora nadaljuje z delom v okviru dosedanjega delovnega področja do konstituiranja odbora za urejanje prostora in varstvo okolja.

 

 

Po konstituiranju odbora iz prejšnjega odstavka, do izteka svojega mandata, nadaljuje odbor za gospodarske zadeve in urejanje prostora z delom v dosedanji sestavi, kot odbor za gospodarstvo in gospodarske javne službe.

 

 

125. člen

 

 

Do uveljavitve odloka, s katerim se določita oblika in uporaba grba ter oblika pečata, uporablja občina pečat okrogle oblike. V sredini je kot grb občine upodobljen znak občine Ajdovščina, ob zgornjem robu je napis »Občina«, ob spodnjem pa napis »Ajdovščina«.

 

 

126. člen

 

 

Do končne ureditve medsebojnih premoženjsko pravnih razmerij med občinama Ajdovščina in Vipava, občina Ajdovščina vstopa kot pravni naslednik z vsemi pravicami in obveznostmi dosedanje občine v tista pravna razmerja, ki jih je možno opredeliti kot razmerja dosedanje občine, ki se tičejo izključno njenih občanov.

 

 

Če se odloča o pravicah, koristih oz. obveznostih bivše občine iz razmerij, ki jih ni možno opredeliti kot pravna razmerja dosedanje občine, ki se tičejo izključno njenih občanov, nastopata občini Ajdovščina in Vipava solidarno.

 

 

127. člen

 

 

Spremembe in dopolnitve statuta občine lahko predlaga najmanj četrtina članov občinskega sveta ali župan. Za postopek sprejemanja sprememb se uporabljajo določbe tega statuta, ki se nanašajo na sprejem odloka.

 

 

Spremembe in dopolnitve statuta so sprejete, če sta zanje glasovali dve tretjini vseh članov občinskega sveta.

 

 

128. člen

 

 

Ta statut se objavi v Uradnem glasilu občin. Veljati prične petnajsti dan po objavi.

 

 

Z dnem, ko začne veljati ta statut, preneha veljati Statut občine Ajdovščina, objavljen v Uradnem glasilu št. 4/95.

 

 

 

 

 

Številka: 013-1/99

ŽUPAN

 

 

Datum: 16.7.1999

Kazimir BAVEC

 

 

 

 

 

Spremembe statuta Občine Ajdovščina (Uradni list Republike Slovenije, št. 2/2002) vsebuje naslednjo prehodno in končno določbo:

 

 

2. člen

 

 

Te spremembe statuta začnejo veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.

 

     

 

Spremembe in dopolnitve statuta Občine Ajdovščina (Uradni list Republike Slovenije, št. 41/2005) vsebuje naslednjo prehodno in končno določbo:

 

 

34. člen

 

 

Te spremembe in dopolnitve statuta začnejo veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.