New Page 2

 

Na podlagi 3. in 7. člena Zakona o gospodarskih javnih službah (Uradni list RS, št. 32/1993, 30/1998-ZZLPPO, 127/2006- ZJZP), 149. člena Zakona o varstvu okolja (Uradni list RS, št. 39/2006-UPB1, 49/2006-ZMetD, 33/2007-ZPNačrt), 8. člena Zakona o javnih cestah (Uradni list RS, št. 33/2006-UPB-1) ter 10. člena Statuta Občine Ruše (Medobčinski uradni vestnik, št. 5/99 in 18/00), je Občinski svet Občine Ruše na 8. redni seji, dne 10. marca 2008, sprejel

 

 

O D L O K

 

 

o občinskih gospodarskih javnih službah v Občini Ruše

 

 

I. SPLOŠNE DOLOČBE

 

 

1. člen

 

 

S tem odlokom se določajo načini in oblike izvajanja občinskih gospodarskih javnih služb, strokovno-tehnične in pospeševalne naloge, varstvo uporabnikov javnih dobrin in viri financiranja ter druga vprašanja, ki se nanašajo na izvajanje javnih služb.

 

 

2. člen

 

 

Kot občinske gospodarske javne službe se opravljajo dejavnosti, ki so z zakonom določene kot obvezne občinske gospodarske javne službe in dejavnosti, ki so kot izbirne gospodarske javne službe določene s tem odlokom. Uporaba dobrin, ki se zagotavljajo z obveznimi javnimi službami, je obvezna, če zakon ali na njegovi podlagi izdan predpis ne določa drugače.

 

 

II. VRSTE JAVNIH SLUŽB

 

 

3. člen

 

 

Obvezne občinske gospodarske javne službe na območju občine so:

 

 

1. Oskrba s pitno vodo;

 

 

2. Zbiranje in prevoz komunalnih odpadkov;

 

 

3. Odlaganje ostankov predelave ali odstranjevanja komunalnih odpadkov;

 

 

4. Odvajanje in čiščenje komunalne in padavinske odpadne vode;

 

 

5. Vzdrževanje občinskih javnih cest;

 

 

6. Urejanje in čiščenje javnih površin.

 

 

4. člen

 

 

Izbirne občinske gospodarske javne službe na območju občine so:

 

 

1. Urejanje in čiščenje površin za pešce in zelenih površin;

 

 

2. Pokopališka in pogrebna dejavnost ter urejanje pokopališč;

 

 

3. Urejanje javne razsvetljave;

 

 

4. Dejavnost sistemskega operaterja distribucijskega omrežja zemeljskega plina;

 

 

5. Distribucija toplote;

 

 

6. Upravljanje javne tržnice;

 

 

7. Gradnja, upravljanje in vzdrževanje žičniških naprav.

 

 

Kot izbirne občinske gospodarske javne službe se lahko izvajajo tudi druge dejavnosti, ki jih določi občinski svet občine z odlokom.

 

 

5. člen

 

 

Javne službe iz 3. in 4. člena tega odloka se opravljajo na celotnem območju občine, če z odlokom za posamezno občinsko gospodarsko javno službo ni določeno drugače.

 

 

6. člen

 

 

Občina z enim ali več odloki podrobneje uredi način opravljanja posamezne ali več občinskih gospodarskih javnih služb iz 3. in 4. člena tega odloka oz. podrobneje določi:

 

 

- organizacijsko in prostorsko zasnovo opravljanja občinskih gospodarskih javnih služb po vrstah in številu izvajalcev;

 

 

- vrste in obseg javnih dobrin ter njihovo prostorsko razporeditev;

 

 

- pogoje za zagotavljanje in uporabo javnih dobrin;

 

 

- pravice in obveznosti uporabnikov;

 

 

- vrste in obseg objektov in naprav, potrebnih za izvajanje občinskih gospodarskih javnih služb;

 

 

- druga dejstva, ki so pomembna za opravljanje in razvoj posamezne občinske gospodarske javne službe.

 

 

7. člen

 

 

Infrastrukturni objekti in naprave, namenjeni za izvajanje občinskih gospodarskih javnih služb, se opredelijo v odloku o načinu opravljanja posamezne občinske gospodarske javne službe.

 

 

III. NAČINI IZVAJANJA OBČINSKIH GOSPODARSKIH

 

 

JAVNIH SLUŽB

 

 

8. člen

 

 

Izvajanje občinskih gospodarskih javnih služb občina izvaja neposredno ali v okviru javno-zasebnega partnerstva. Občina zagotavlja neposredno izvajanje občinskih gospodarskih javnih služb z ustanavljanjem režijskih obratov, javnih gospodarskih zavodov ter javnih podjetij.

 

 

9. člen

 

 

Režijski obrat se ustanovi, kadar ni pogojev za ustanovitev javnega gospodarskega zavoda ali javnega podjetja, ker bi bilo to neekonomično in neracionalno zaradi majhnega obsega dejavnosti občinske gospodarske javne službe, pa tudi ni pogojev za vzpostavitev javno zasebnega partnerstva ali le-to ne bi bilo smotrno. Režijski obrat se ustanovi kot notranja organizacijska enota občinske uprave. Vprašanja, povezana z delovnim področjem režijskega obrata, pooblastili in odgovornostjo vodje režijskega obrata ter druga vprašanja, se uredijo v aktu o organizaciji in delovnem področju občinske uprave.

 

 

10. člen

 

 

Opravljanje občinske javne gospodarske službe v javnem gospodarskem zavodu za izvajanje ene ali več gospodarskih dejavnosti se uredi, kadar se v celoti izvajajo kot neprofitne, njihovo izvajanje pa zahteva samostojno organizacijo izven uprave ali občinskih služb. Odlok o ustanovitvi, ki ga sprejme občinski svet, vsebuje sestavine, ki jih področni zakon določa kot obvezne sestavine akta o ustanovitvi, kakor tudi druge sestavine, pomembne za urejanje razmerja med občino in javnim gospodarskim zavodom.

 

 

11. člen

 

 

Javno podjetje ustanovi občina kot podjetje v lasti ene ali več občin. Opravljanje javne gospodarske službe v javnem podjetju se uredi, kadar gre za opravljanje ene ali več gospodarskih služb večjega obsega ali kadar to narekuje narava monopolne dejavnosti, ki je določena kot občinska gospodarska javna služba, gre pa za dejavnost, ki jo je mogoče opravljati kot profitno. Vprašanja, povezana z dejavnostjo javnega podjetja in njenim izvajanjem, z uporabo objektov in naprav, potrebnih za izvajanje dejavnosti ter medsebojne pravice in obveznosti med občino kot ustanoviteljico ali javnim podjetjem, se uredijo z aktom o ustanovitvi javnega podjetja.

 

 

Ustanoviteljske pravice do javnega podjetja izvršuje pristojni organ lokalne skupnosti.

 

 

12. člen

 

 

Za izvajanje občinskih gospodarskih javnih služb lahko občina sklene javno-zasebno partnerstvo. Občina lahko z ozirom na specifičnost izvajanja občinske gospodarske javne službe sklene javno-zasebno partnerstvo za celotno območje občine ali le za geografsko zaokroženo območje občine. Javno-zasebno partnerstvo se lahko izvaja kot razmerje pogodbenega partnerstva ali kot razmerje statusnega partnerstva. Postopki sklepanja in izvajanja javno-zasebnega partnerstva se izvajajo na podlagi zakona o javno-zasebnem partnerstvu, na podlagi posebnega zakona ali na njegovi podlagi sprejetim predpisom za posamezne oblike javno-zasebnega partnerstva.

 

 

IV. STROKOVNO-TEHNIČNE, ORGANIZACIJSKE IN

 

 

RAZVOJNE NALOGE

 

 

13. člen

 

 

Strokovno-tehnične, organizacijske in razvojne naloge na področju gospodarskih javnih služb opravlja občinska uprava.

 

 

14. člen

 

 

Naloge iz prejšnjega člena se nanašajo zlasti na:

 

 

- razvoj, načrtovanje in pospeševanje občinskih gospodarskih javnih služb;

 

 

- investicijsko vzdrževanje in gospodarjenje z objekti in napravami, potrebnimi za izvajanje občinskih gospodarskih javnih služb;

 

 

- določanje pogojev in dajanje soglasij k dovoljenjem za posege v prostor in okolje, če ti zadevajo infrastrukturne objekte in naprave občinskih gospodarskih javnih služb; dajanje predpisanih dovoljenj za priključitev na infrastrukturne objekte in naprave občinskih gospodarskih javnih služb;

 

 

- informacijsko bazo za potrebe občinskih gospodarskih javnih služb;

 

 

- postopke ustanavljanja in organiziranja javnih gospodarskih zavodov oziroma javnih podjetij;

 

 

- postopke sklepanja javno-zasebnih partnerstev;

 

 

- strokovni nadzor nad izvajalci občinskih gospodarskih javnih služb;

 

 

- financiranje občinskih gospodarskih javnih služb;

 

 

- opravljanje strokovno-tehničnih opravil za Komisijo za vloge, pritožbe in varstvo pravic uporabnikov javnih dobrin.

 

 

15. člen

 

 

Kadar to narekujejo razlogi racionalnosti in ekonomičnosti ali če so potrebna posebna strokovna znanja ali oprema, lahko občina naloge iz 1. do 5. alineje prejšnjega člena kot javno pooblastilo prenese na izvajalca občinske gospodarske javne službe.

 

 

V. FINANCIRANJE OBČINSKIH GOSPODARSKIH

 

 

JAVNIH SLUŽB

 

 

16. člen

 

 

Občinske gospodarske javne službe se financirajo:

 

 

- s ceno proizvoda ali storitve, ki se lahko določi tudi v obliki tarife, takse, nadomestila ali povračila;

 

 

- iz proračunskih sredstev;

 

 

- iz prihodkov izvajalcev gospodarskih javnih služb;

 

 

- iz drugih virov, ki so določeni z zakoni ali s tem odlokom.

 

 

17. člen

 

 

Za uporabo javnih dobrin, ki so glede na posameznega uporabnika ali glede določljive skupine uporabnikov izmerljive, plačujejo uporabniki ceno proizvoda ali storitve glede na količino porabe.

 

 

Uporabniki, katerim so zagotovljene storitve obveznih občinskih gospodarskih javnih služb, morajo te storitve obvezno uporabljati in plačevati.

 

 

Cene določa izvajalec občinske gospodarske javne službe v soglasju z občinskim svetom, razen če občinski odlok ali zakon ne določata drugače. Občinski svet lahko določi, da se cene posameznih proizvodov oz. storitev določijo diferencialno glede na posamezne vrste uporabnikov ali za posamezne količine porabljenih storitev.

 

 

Cene se lahko subvencionirajo. Z aktom, s katerim se odloči o subvencioniranju cene, se določita tudi višina in vir subvencij. Tudi subvencije so lahko podeljene po kategorijah uporabnikov in količini porabljenih ali nudenih javnih dobrin. Sredstva za subvencije se zagotavljajo iz proračuna občine.

 

 

18. člen

 

 

Iz proračunskih sredstev se financirajo občinske gospodarske javne službe, s katerimi se zagotavljajo javne dobrine, katerih uporabniki niso določljivi ali katerih uporaba ni izmerljiva.

 

 

19. člen

 

 

Prihodki javnega gospodarskega zavoda, javnega podjetja ali javno-zasebnega partnerja, ki izvirajo iz opravljanja lokalne gospodarske javne službe oz. iz zagotavljanja javnih dobrin, se določijo z aktom o ustanovitvi javnega zavoda, javnega podjetja oz. z aktom o javno-zasebnem partnerstvu.

 

 

20. člen

 

 

Občina lahko za financiranje in razvoj občinskih gospodarskih javnih služb predpiše davek v skladu s predpisi, ki urejajo financiranje javne porabe. Infrastrukturni objekti gospodarskih javnih služb se lahko financirajo tudi iz sredstev, dobljenih s kratkoročnimi in dolgoročnimi posojili. V skladu s pogoji, ki jih določa področni zakon, se lahko sredstva za investicijsko izgradnjo objektov in naprav, namenjenih za izvajanje gospodarskih javnih služb v občini, pridobivajo tudi preko javno-zasebnih partnerstev.

 

 

21. člen

 

 

Javni gospodarski zavod in gospodarsko podjetje vodita računovodstvo po določilih zakona, ki ureja gospodarske družbe. Dotacije in subvencije iz proračuna se štejejo za prihodek osebe iz prejšnjega odstavka. Pri obračunu amortizacije za osnovna sredstva, za nabavo katerih so bila pridobljena sredstva iz proračuna, se njihova nabavna vrednost zmanjša za višino prejetih proračunskih sredstev.

 

 

VI. VARSTVO UPORABNIKOV JAVNIH DOBRIN

 

 

22. člen

 

 

Za varstvo uporabnikov javnih dobrin je pristojna Komisija za vloge, pritožbe in varstvo pravic uporabnikov javnih dobrin.

 

 

23. člen

 

 

Komisija za vloge, pritožbe in varstvo pravic uporabnikov javnih dobrin po tem odloku zastopa in usklajuje interese občanov v zvezi z izvajanjem občinskih gospodarskih javnih služb ter daje predloge občinskemu svetu in županu. Slednja sta dolžna Komisijo za vloge, pritožbe in varstvo pravic uporabnikov javnih dobrin o svojih stališčih ter ukrepih obvestiti. Sestava, delovno področje ter podrobnejše pristojnosti in pravice komisije so določene v aktu o ustanovitvi Komisije za vloge, pritožbe in varstvo pravic uporabnikov javnih dobrin.

 

 

VII. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

 

 

24. člen

 

 

Ureditev obveznih gospodarskih javnih služb v skladu z določbami tega odloka se izvede postopoma, vendar najkasneje do 31.12.2010.

 

 

25. člen

 

 

Z dnem uveljavitve tega odloka preneha veljati Odlok o lokalnih gospodarskih javnih službah v Občini Ruše (MUV, št. 7/95, 10/98 in 8/02).

 

 

26. člen

 

 

Ta odlok začne veljati osmi dan po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku.

 

 

Številka: 007 2/2008                                                      Župan občine Ruše

 

 

Datum: 10. marec 2008                                                Vili Rezman, prof., s. r.