New Page 1

 

Na podlagi 18. člena Zakona o naravni in kulturni dediščini (Uradni list SRS, št. 1/81 in 42/86 in Uradni list RS, št. 26/92, 19. člena Zakona o varstvu okolja (Uradni list RS, št. 31/93), 15. člena Statuta Občine Zagorje ob Savi (Uradni vestnik Zasavja, št. 6/95) in na predlog Ljubljanskega regionalnega zavoda za varstvo naravne in kulturne dediščine je Občinski svet Občine Zagorje ob Savi na svoji 10. seji dne 1. 2. 1996 sprejel

 

 

O D L O K

 

 

O RAZGLASITVI DENDROLOŠKIH NARAVNIH SPOMENIKOV

 

 

1. člen

 

 

Na področju Občine Zagorje ob Savi razglašamo za naravne znamenitosti z lastnostmi dendroloških naravnih spomenikov drevesa, grmovja in vzpenjalke, ki imajo zaradi svojih dimenzij, vrste, izgleda in lege posebno veliko znanstveno – raziskovalno, poučno, krajinsko – estetsko in simbolno vrednost.

 

 

V gozdnem prostoru imajo take lastnosti dominantna drevesa, ki po doseženih dimenzijah močno prekašajo ostale osebke svoje vrste ali izstopajo med okoliškim drevjem. Zaradi svoje mogočnosti in redkosti so pomemben dendrološki in poučno-vzgojni objekt, v obdobju razpadanja pa biotop mnogim rastlinskim in živalskim vrstam.

 

 

V urbanem in agrarnem okolju pomenijo posamična drevesa, grmovnice in vzpenjalke nepogrešljiv element oblikovanja prostora, ki mu s svojo lego na dominantnih točkah dajejo identiteto in krajinsko – estetsko vrednost. Z doseženimi dimenzijami so tudi velike dendrološke, učno-vzgojne in simbolne vrednosti.

 

 

2. člen

 

 

Dendrološki naravni spomeniki (v nadaljnjem besedilu spomeniki) so:

 

 

Objekt

k.o.

parc. št.

7 lip pri cervki v Šentgotardu

Hrastnik pri Trojanah

387/1, 388/1

Trta v Hrastniku pri Trojanah

Hrastnik pri Trojanah

62

Lipi nad Čemšenikom

Čemšenik

921

4 pušpanji pri Vrtačniku

Kolovrat

389, 386/2

Pušpanj v Strmih njivah

Kolovrat

485

Lipa pri cerkvi v Strmih njivah

Kolovrat

471

lipa in 3 črni bori na Sveti gori

Šentlambert

3215, 3219

Lipa pri cerkvi v Zagorju

Zagorje ob Savi

1479/1

Tepka v Ravenski vasi

Zagorje ob Savi

1355/1

Tepka pod Golčami

Šentlambert

2948

Bodika in divji kostanj v Kolku

Šentlambert

1777, 1778/1

Bukev nad Boričami

Rodež

799

Lipa pri Pavlinu

Podkum

2308

Lipa pri hiši Osredek 10

Podkum

2332

Lipi pri Mahu, Osredek 11

Podkum

2329, 2330

Lipa pri hiši Osredek 12

Podkum

2327

Lipa v Podkumu pri hiši št. 1

Podkum

1806/1

jesen v Podkumu pri hiši št. 2

Podkum

1805

lipa pri cerkvi v Podkumu

Podkum

1808, 1813

divja kostanja pri Knezu,

 

 

Podkum 6

Podkum

1818/1

Lipa pri Brložniku

Podkum

1872

 

 

 

3. člen

 

 

Za spomenike velja naslednji varstveni režim:

 

 

Prepovedano je:

 

 

- sekati, obsekavati, lomiti oziroma drugače nasilno uničevati ali poškodovati spomenike,

 

 

- slabšati rastiščne pogoje z odstranjevanjem zemlje, odkrivanjem korenin,    zasipavanjem debla in površine nad koreninami , spreminjati višino talne vode in kislost oz. bazičnost tal, spuščati škodljive tekočine ali plinaste snovi na območju rastišča ter odlagati kakršenkoli material in odpadne snovi,

 

 

- spreminjati obstoječo osončenost spomenikov in rastišča,

 

 

- obešati, pritrjevati, postavljati ali naslanjati tuja telesa na deblo, korenine ali veje (razen oznake naravnega spomenika) ali jih odlagati pod krošnjo

 

 

- zgraditi večje stalne objekte na območju neposrednega rastišča.

 

 

Po predhodnem soglasju pooblaščene organizacije za varstvo naravne in kulturne dediščine je možno:

 

 

- spreminjati značaj površine neposrednega rastišča, če to ne ogroža spomenika,

 

 

- postavljati manjše občasne ali stalne objekte na območju neposrednega rastišča,

 

 

- postopno spreminjati osončenost spomenika,

 

 

- izvajati sanitarne in sanacijske ukrepe,

 

 

- znanstveno raziskovalno poseganje, ki ne škoduje zdravstvenemu stanju spomenika.

 

 

4. člen

 

 

Imetnik spomenika je dolžan površino pod krošnjo čistiti grmovne zarasti in obveščati pooblaščeno organizacijo za varstvo naravne in kulturne dediščine o vseh bistvenih spremembah stanja spomenika in njegovih rastnih pogojev.

 

 

Zaradi izvajanja učno – vzgojnih, znanstveno – raziskovalnih in kulturnih dejavnosti, je imetnik dolžan omogočiti prost dostop v območje spomenika.

 

 

Imetnik je upravičen do enkratne odškodnine v višini vrednosti mase lesa na panju. Lesno maso in vrednost dreves oceni sodni izvedenec in cenilec gozdarske stroke in je uradna osnova za izplačilo enkratnih odškodnin lastnikom dreves, ki so s tem odlokom razglašeni za naravne spomenike.

 

 

5. člen

 

 

Pristojni občinski upravni organ mora preprečevati posege, s katerimi bi bil ogrožen obstoj ali prizadete lastnosti spomenikov. Za vsak predviden poseg na tem območju mora pridobiti soglasje pooblaščene organizacije za varstvo naravne in kulturne dediščine.

 

 

Drevo, ki je v skladu s tem odlokom razglašeno za naravni spomenik, se odstrani ali sanira, če je zaradi njegovega slabega stanja ogrožena varnost ljudi, prometa ali stavb. Sklep o odstranitvi ali sanaciji sprejme pooblaščena strokovna organizacija v roku 15 dni od dneva prejema obvestila. Stroške sanacije ali odstranitve nosi občina.

 

 

6. člen

 

 

Razvojne možnosti zavarovanih objektov so v okviru spomeniške, znanstveno – raziskovane, učno – vzgojne in biotske namembnosti.

 

 

7. člen

 

 

Občinski upravni organ pristojen za kulturo zagotovi enotno označbo naravnih spomenikov. Občinski upravni organ pristojen za okolje poda predlog za vpis spomenikov v zemljiško knjigo.

 

 

8. člen

 

 

Z denarno kaznijo 60.000,00 SIT se kaznuje imetnik naravnega spomenika ali pravna oseba, ki je imetnik pravice upravljanja na spomeniku, če:

 

 

- ne dopušča ali ne omogoča strokovnim organizacijam ali osebam, ki jih one pooblastijo, preučevanja, popisovanja ali snemanja znamenitosti v znanstvene namene

 

 

- ne omogoča občanom dostopa do naravnega spomenika, pa to ni nevarnost za sam spomenik oz. njegovemu imetniku ne povzroča škode ali nesorazmernih neprijetnosti

 

 

- ne obvesti v roku 14 dni strokovne organizacije, pri kateri je naravni spomenik registriran ali popisan, o vseh spremembah stvarnih in pravnih dejstev, pomembnih za register

 

 

- ne skrbi za oznako naravnega spomenika

 

 

- opravi na naravnem spomeniku poseg, ki ni v skladu z navodili strokovne organizacije

 

 

- kljub opominu ne opravi potrebnih del na naravnem spomeniku v roku, ki mu ga je določila strokovna organizacija

 

 

- rabi spomenik v nasprotju z določbami tega odloka in je taka raba nevarna za obstoj in neokrnjenost naravnega spomenika.

 

 

Če krši 1. ali 5. alineo 3.člena tega odloka, se pravna oseba ali posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, kaznuje z denarno kaznijo 90.000,00 SIT, posameznik – fizična oseba in odgovorna oseba pravne osebe pa s 50.000,00 SIT.

 

 

Za kršitve ostalih alinej (2.,3.,4.,6.,7.,8. in 9.) 3.člena tega odloka, se pravna oseba ali posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, kaznuje z denarno kaznijo 50.000,00 SIT, posameznik – fizična oseba in odgovorna oseba pravne osebe pa z denarno kaznijo 20.000,00 SIT.

 

 

9. člen

 

 

 Strokovni nadzor nad spomeniki opravlja pooblaščena organizacija za varstvo naravne in kulturne dediščine, upravni nadzor nad izvajanjem tega odloka pa Nadzorna služba za varstvo okolja v Občini Zagorje ob Savi.

 

 

10. člen

 

 

Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem vestniku Zasavja.

 

 

Številka: 616-1/91

 

 

Datum: 1.2.1996

 

 

PREDSEDNIK

 

 

OBČINSKEGA SVETA

 

 

OBČINE ZAGORJE OB SAVI

 

 

Janez VOVK, dipl.ing.rud.

 

 

s.r.