New Page 1

Na podlagi 3., 18., 20. in 21. člena Zakona o športu (Uradni list RS, št. 22/1998 in nadaljnj.), 21. in 29. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 72/93 in nadaljnj.) in 5. in 14. člena Statuta Občine Lovrenc na Pohorju (UGSO št. 13/2011), je Občinski svet Občine Lovrenc na Pohorju, na svoji 19. redni seji, dne 4.6.2013, sprejel

PRAVILNIK

 O UPORABI VEČNAMENSKE ŠPORTNE DVORANE PRI OŠ LOVRENC NA POHORJU

 

I. Splošne določbe

1.  člen

Ta pravilnik določa namene uporabe, upravičence do uporabe ter njihove obveznosti, način in pogoje za izbor uporabnikov Večnamenske športne dvorane pri OŠ Lovrenc na Pohorju (v nadaljevanju: VŠD).

2.  člen

(1) Lastnik VŠD je Občina Lovrenc na Pohorju (v nadaljevanju: občina), upravitelj le-te pa je Osnovna šola Lovrenc na Pohorju (v nadaljevanju: upravitelj), ki imenuje osebo zadolženo za izvajanje hišnega reda v VŠD.

(2) Občina Lovrenc na Pohorju je izročila VŠD v upravljanje Osnovni šoli Lovrenc na Pohorju s pogodbo o uporabi in upravljanju premičnega in nepremičnega premoženja.

II. POGOJI IN NAČIN ODDAJE VŠD V UPORABO

3.  člen

Uporaba VŠD obsega koriščenje:

a)  vadbenih površin,

b)  tribun za gledalce,

c)   garderob, sanitarij, umivalnikov in tušev v sklopu VŠD,

d)  športnega orodja in opreme v objektu.

4.  člen

VŠD se uporablja za naslednje namene:

·      izvajanje obveznega šolskega pouka športne vzgoje in športne vzgoje predšolskih otrok,

·      športno vzgojo otrok in mladine ter članov usmerjenih v kakovostni in vrhunski šport,

·      športno rekreacijo klubov in športnih društev v občini Lovrenc na Pohorju ter športne tekme teh klubov in društev,

·      športno rekreacijo drugih domačih društev in rekreativnih skupin,

·      športno vadbo društev in klubov izven občine,

·      prireditve Občine Lovrenc na Pohorju,

·      VŠD se lahko uporablja tudi za druge prireditve in shode, kot so koncerti, zabavno-glasbene prireditve in druge podobne komercialne prireditve, za kar mora organizator predhodno pridobiti dovoljenje Občine Lovrenc na Pohorju ter skleniti z upraviteljem pogodbo o enkratni uporabi VŠD. Prav tako mora organizator za takšno prireditev pridobiti dovoljenje pristojnega organa oz. jo priglasiti pri pristojnem organu v skladu z zakonom.

5.  člen

(1) Organizator športne oz. druge prireditve mora poskrbeti za varnost vseh udeležencev in gledalcev, zagotoviti nujno medicinsko pomoč ter poskrbeti za vse druge ukrepe, ki jih določajo predpisi in hišni red.

(2) Upravitelj ne odgovarja za poškodbe igralcev in nastopajočih pri uporabi VŠD, ki bi nastale ob treningih, tekmah in prireditvah.

(3) Uporabniki VŠD iz 1. do 5. alineje 4. člena tega pravilnika, morajo v času uporabe le-te uporabljati športno opremo, ostali uporabniki pa morajo poskrbeti za primerno zaščito tal. Vstop na parket je dovoljen samo v čistih športnih copatih.

(4) Podrobnejši pogoji uporabe VŠD ter pooblastila odgovornih delavcev upravitelja se določijo s hišnim redom, ki ga sprejme župan na podlagi 23. člena tega pravilnika ter sklenjeno tripartitno pogodbo z društvi oziroma pogodbo o enkratni uporabi z drugimi uporabniki.

6.  člen

(1) Pri usklajevanju in pripravi urnika uporabe VŠD mora upravitelj upoštevati naslednji prioritetni vrstni red uporabnikov:

a)    OŠ Lovrenc na Pohorju za izvedbo šolskega pouka športne vzgoje, predšolskih in šolskih interesnih dejavnosti ter drugih prireditev šole in vrtca (npr. valeta, zaključne prireditve…);

b)    programi športnih društev in klubov za otroke in mladino, usmerjenih v kakovostni in vrhunski šport iz Občine Lovrenc na Pohorju;

c)    programi športnih društev in klubov za odrasle, usmerjenih v kakovostni in vrhunski šport iz Občine Lovrenc na Pohorju;

d)    drugi klubi, društva in skupine iz občine, ki izvajajo športno rekreacijo;

e)    društva in klubi izven občine;

f)     drugi uporabniki.

(2) V primeru, da se znotraj istega prioritetnega razreda pojavi več interesentov za isti termin, imajo prednost do terminov v zgodnejših urah tisti interesenti, katerih člani so pretežno učenci, dijaki in študentje.

(3) Ob praznikih in vikendih se VŠD oddaja v uporabo prvenstveno za športna tekmovanja in druge komercialne ter nekomercialne prireditve.

(4) V kolikor pride do prezasedenosti VŠD, ima upravitelj pravico uporabniku omejiti število vadbenih ur in velikost vadbenega prostora.

(5) Po preteku roka za prijavo, objavljenega v javnem razpisu, upravitelju ni več potrebno upoštevati prioritetnega vrstnega reda.

7.  člen

(1) VŠD obratuje praviloma od začetka do konca šolskega leta.

(2) Termini za uporabo VŠD se določijo:

·      od 16. do 22. ure od ponedeljka do petka,

·      od 8. do 22. ure ob sobotah, nedeljah in praznikih.

(3) Izjemoma se lahko termin določi tudi izven časa določenega v predhodni točki.

(4) Posamezni termin časovno traja eno šolsko uro oziroma 45 minut.

8.  člen

Uporabnik VŠD je upravičen do največ treh terminov tedensko za isto vadbeno skupino.

9.  člen

VŠD se daje v uporabo praviloma v dveh polovicah. Zaradi narave vadbe se lahko da v uporabo v celoti.

10.  člen

(1) Upravitelj VŠD, praviloma enkrat letno na krajevno običajen način, objavi javni poziv za uporabo VŠD za naslednje šolsko leto oziroma za obdobje od 1. septembra do 30. junija prihodnjega leta. Pisne prijave želenih terminov se posredujejo upravitelju VŠD.

(2) Upravitelj, na podlagi urnika OŠ Lovrenc na Pohorju za izvedbo predšolske športne vzgoje ali obveznega športnega programa šolske športne vzgoje in na podlagi zbranih pisnih predlogov uporabnikov, pripravi letni program uporabe VŠD (urnik) ter ga pred začetkom uporabe predloži v potrditev županu in sicer najkasneje do pričetka šolskega leta.

(3) Upravitelj določene termine posreduje uporabnikom oziroma skliče sestanek, kjer vodje skupin dobijo pisne napotke za uporabo VŠD.

(4) Rok za odpoved ali spremembo že dogovorjenega termina je štirinajst (14) dni.

11.  člen

(1) Ne glede na obstoječ letni program uporabe VŠD lahko upravitelj, zaradi izvedbe športnih tekem ali prireditev občine ali uporabe VŠD v komercialne namene, kateremukoli uporabniku posamezne termine uporabe VŠD odpove ali prestavi na druge proste termine, če so le-ti na razpolago. Obenem mora upravitelj poskrbeti, da ni motena izvedba pouka športne vzgoje šolskih in predšolskih otrok.

(2) Pisna prijava za enkratno uporabo VŠD se posreduje vsaj trideset (30) dni pred želenim datumom uporabe.

(3) Rok za odpoved ali spremembo že dogovorjenega datuma enkratne uporabe je osem (8) dni.

12.  člen

(1) Društvom se določi upravičeno število ur uporabe VŠD po normativih skladnih s sprejetim Pravilnikom za vrednotenje športnih programov v občini Lovrenc na Pohorju.

13.  člen

(1) Upravitelj pripravi in z uporabniki ter občino sklene tripartitne pogodbe o uporabi in plačilu stroškov uporabe VŠD. Sestavni del pogodbe je ta pravilnik, cenik najema ter hišni red za uporabo VŠD.

(2) Pogodba mora vsebovati naslednje sestavine:

·      osnovne podatke pogodbenih strank;

·      termine vadbe oziroma uporabe;

·      seznam prostorov, ki se uporabljajo;

·      nazive ekip ali vadbenih skupin;

·      odgovorno osebo uporabnika, ki je tudi skrbnik pogodbe;

·      višino uporabnine za posamezen termin;

·      način in vzroke odpovedi pogodbe;

·      druge pogoje uporabe.

(3) Tripartitne pogodbe o uporabi VŠD morajo obvezno vsebovati proračunsko postavko na kateri so zagotovljena sredstva v občinskem proračunu.

(4) Določi se odgovorna oseba upravitelja, ki bo mesečno preverjala podatke in jih uskladila s pogodbenimi določili sklenjenih tripartitnih pogodb o uporabi VŠD.

(5) Upravitelj pripravi seznam vseh tripartitnih pogodb iz katerega mora biti razvidno, kdo je odgovorna oseba  (skrbnik pogodbe) upravitelja in uporabnika za spremljanje pogodbenih določil ter roki veljavnosti pogodb.

14.  člen

(1) V pogodbi navedena odgovorna oseba uporabnika (skrbnik pogodbe) odgovarja za dogovorjeno uporabo VŠD, upoštevanje hišnega reda, za morebitno povzročeno škodo na objektu in opremi ter za varnost uporabnikov in vadbe.

(2) Uporabnik in upravitelj VŠD morata voditi dnevno evidenco vadbe, iz katere so razvidni naslednji podatki:

·      naziv uporabnika,

·      odgovorna oseba uporabnika ter vodja (trener),

·      čas oziroma termin uporabe,

·      število udeležencev,

·      podpis vodje (trenerja),

·      ugotovitve o morebitnih pomanjkljivostih oziroma poškodbah na objektu in opremi po zaključku uporabe.

(3) Uporabnik VŠD je dolžan Občini Lovrenc na Pohorju mesečno dostavljati evidence o vadbi. Dostaviti jih je dolžan do petega (5) v mesecu za pretekli mesec.

15.  člen

(1) Upravitelj mora uporabnikom, katerih termini so določeni z letnim programom uporabe VŠD, na podlagi podpisane pogodbe in dostavljene evidence, izstaviti račun za uporabo VŠD, najkasneje do petnajstega (15.) v mesecu za pretekli mesec.

(2) V primeru enkratne uporabe se v roku petnajst (15.) dni pred uporabo izstavi predračun z osem (8) dnevnim plačilnim rokom.

(3) Upravitelj mora obračune za uporabo VŠD izvajati mesečno glede na dejansko realizacijo ur. Ure, ki presegajo dovoljen obseg uporabe, mora upravitelj obračunati po redni (ekonomski) ceni uporabniku.

Uporabnik je dolžan račun za uporabnino VŠD plačati v roku petnajstih (15.) dni po prejemu računa. V kolikor računa ne poravna, izgubi pravico uporabe VŠD do poravnave računa. To določilo ne velja za uporabnike iz 7. alineje 4. člena tega pravilnika (enkratne uporabnike).

(4) V primeru zamude plačila računa za več kot šestdeset (60) dni, se razveljavi pogodba o uporabi VŠD.

16.  člen

(1) V dvajsetih (20) dneh po prejemu pogodbe morajo uporabniki podpisani izvod pogodbe vrniti upravitelju. V kolikor pogodba ni vrnjena se šteje, kot da je uporabnik odstopil od pogodbe.

(2) En izvod podpisane pogodbe o uporabi VŠD je upravitelj dolžan posredovati občini.

17. člen

(1) Pogodba z uporabniki VŠD se lahko predčasno sporazumno prekine, če se tako dogovorita upravitelj in uporabnik.

(2) Pogodbo o uporabi lahko upravitelj prekine enostransko:

·      če uporabniki ne uporabljajo VŠD v terminih, za katere so sklenili pogodbo,

·      če se kršijo določila hišnega reda VŠD, pogodbe o uporabi in drugih predpisov,

·      v primeru kršitev javnega reda in miru,

·      v primeru neustrezne rabe prostorov in opreme.

(3) Uporabnik lahko enostransko odpove pogodbo o uporabi z enomesečnim odpovednim rokom.

III.  Način določanja cene za uporabo VŠD

18. člen

(1) Cenik za uporabo VŠD sprejme župan na predlog upravitelja, praviloma za obdobje 1 (enega) šolskega leta.

(2) Cenik je sestavni del tega pravilnika.

19.  člen

Predlog cenika uporabe VŠD pripravi upravitelj za čas uporabe ene šolske ure (45 minut). Osnova za določitev cene je ekonomska cena uporabe, ki je sestavljena iz materialnih stroškov ter stroškov upravljanja.

a) stroški materiala in storitev zajemajo:

·      stroške ogrevanja in prezračevanja,

·      stroške električne energije,

·      stroške komunalnih storitev,

·      stroški potrošnega materiala ki je potreben za redno delovanje objekta (sanitarni in sanitetni material, čistila ipd.),

·      stroški zavarovanja objekta,

·      drugi materialni stroški.

b) stroški upravljanja:

·      stroški plač in drugih osebnih prejemkov tehničnega osebja in čistilk.

20.  člen

(1) Uporabnina se ne zaračunava v naslednjih primerih:

·      za redno vzgojno izobraževalno dejavnost, ki se izvaja v okviru zakonsko predpisane dejavnosti javnega zavoda,

·      za tekme v sistemu uradnih tekmovanj I., II. ali III. državne lige, ki jih organizirajo klubi/društva, ki so registrirana v občini Lovrenc na Pohorju in plačujejo treninge v VŠD,

·      prireditve občinskega pomena tj. prireditve katerih organizator oz. soorganizator je Občina Lovrenc na Pohorju in so  v občinskem interesu,

·      dobrodelne in humanitarne prireditve, ki imajo prost vstop,

·      kongrese, seminarje, delavnice in druga podobna srečanja oz. izobraževanja, ki jih organizirajo organizacije in domicilna društva iz občine Lovrenc na Pohorju in nimajo kotizacije.

(2) Nižjo uporabnino se lahko zaračunava za dejavnost v tržno nezanimivih terminih ter dejavnosti izvajalcev letnega programa športa, ki so sofinancirani iz občinskega proračuna.

(3) Cena uporabe VŠD za namen komercialnih prireditev se oblikuje po tržnih zakonitostih in je lahko višja od uporabnine po ceniku. Cena uporabe je namreč izračunana za primer minimalne obremenitve in se lahko spreminja glede na povečano obremenitev, posebne karakteristike obremenitve, zahtevnost prireditve ter druge parametre, ki bi lahko vplivali na obračun uporabe VŠD. Cena se določi individualno za vsakega uporabnika posebej s pogodbo in ne sme biti nižja od izhodiščne.

21.  člen

(1) Uporabniki VŠD iz 7. alineje 4. člena tega pravilnika morajo ceno uporabe poravnati pred izvedbo prireditve in položiti varščino, ki znaša 2-kratni znesek uporabnine.

(2) Varščino za uporabo VŠD zahteva upravitelj kot denarna sredstva, ki so ob morebitni nastali škodi, po izteku enkratne uporabe VŠD, potrebna za vzpostavitev prostorov VŠD v prvotno stanje.

(3) Upravitelj in uporabniki VŠD opredelijo medsebojne obveznosti v zvezi s plačilom in vračilom varščine v pogodbi o enkratni uporabi VŠD. Varščina se zadrži, vrne ali poračuna ob prenehanju pogodbe o enkratni uporabi.

22.  člen

(1) Prihodki od uporabe VŠD so namenski prihodek upravitelja in se vodijo na posebni postavki. Pridobljeni prihodki so namenjeni izključno za pokrivanje materialnih stroškov VŠD, tekočega ter investicijskega vzdrževanja in upravljanja VŠD.

(2) Morebitni presežek prihodkov se v naslednjem letu (s soglasjem lastnika) nameni izključno za investicijsko vzdrževanje VŠD.

(3) Upravljavec je dolžan zagotoviti ločeno spremljanje prihodkov in odhodkov iz naslova sklenjenih pogodb o uporabi VŠD.

(4) Upravitelj mora vsako leto ob zaključku šolskega leta, najkasneje pa do 31. avgusta tekočega leta, podati poročilo o poslovanju z objektom, ki mu je bil dan v upravljanje in vzdrževanje.

(5) V skladu z veljavno zakonodajo mora podati upravitelj Občini kot lastniku VŠD tudi plan potreb po:

·      večjih dodatnih vzdrževalnih delih,

·      investicijskemu vzdrževanju,

·      nabavi opreme,

kar je temeljna osnova za planiranje obsega in višine potrebnih sredstev za sofinanciranje VŠD.

(6) V primeru negativnega poslovanja upravitelj poda predlog ukrepov. Župan Občine Lovrenc na Pohorju le-te obravnava in poda soglasje k sprejemu ustreznih ukrepov (povečanje deleža za sofinanciranje stroškov, povečanje cen najema ipd.), kateri bi vodili k pozitivnemu poslovanju.

IV. Druga določila

23.  člen

(1) Župan najkasneje v roku petnajst (15) dni po sprejemu tega pravilnika, na predlog občinske uprave, sprejme hišni red za uporabo VŠD. Hišni red mora biti izobešen v prostorih VŠD.

(2) V hišnem redu se podrobneje določijo pravila ravnanja uporabnikov VŠD ter pooblastila odgovornih delavcev, ki skrbijo za upravljanje športne dvorane.

24.  člen

(1) Nadzor nad uporabo VŠD zagotavlja upravitelj VŠD.

(2) V času šolskega pouka športne vzgoje in šolskih ter predšolskih interesnih dejavnosti zagotavlja nadzor nad uporabo VŠD OŠ Lovrenc na Pohorju s svojim strokovnim kadrom.

25.  člen

(1) Upravitelj mora voditi posebno evidenco uporabe VŠD iz katere morajo biti razvidni zlasti naslednji podatki:

·      naziv uporabnika,

·      odgovorna oseba uporabnika ter vodja (trener),

·      čas uporabe,

·      število in imena udeležencev,

·      ugotovitve o morebitnih pomanjkljivostih oziroma poškodbah na objektu in opremi po zaključku uporabe.

(2) Evidenco uporabnikov posameznih terminov posreduje upravitelj občini, na način, ki ga dogovorita občina in upravitelj, do petega (5) v mesecu za pretekli mesec.

26.  člen

Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

Številka: 0075-0004/2013

Lovrenc na Pohorju, 04.06.2013

 

Občina Lovrenc na Pohorju

Joško Manfreda, župan