New Page 2

V 12. členu Zakona o gostinstvu (ZGos, Uradni list RS, št. 93/07-UPB-2) je določeno na slednje:

   "Merila za določitev obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost, predpiše minister, pristojen za gostinstvo.

   Gostinec oziroma kmet določi svoj obratovalni čas v skladu s predpisom iz prejšnjega odstavka in ga prijavi za gostinstvo pristojnemu organu samoupravne lokalne skupnosti.

   Samoupravna lokalna skupnost lahko sprejme akt, v katerem glede na potrebe gostov in značilnosti ter potrebe kraja v skladu s predpisom iz prvega odstavka tega člena določi podrobnejša merila za določitev obratovalnega časa.

   Gostinec oziroma kmet mora poslovati v obratovalnem času, določenem v skladu z drugim oziroma s tretjim odstavkom tega člena.

   Gostinec oziroma kmet mora obvestilo o razporedu obratovalnega časa objaviti na vidnem mestu ob vhodu v gostinski obrat oziroma kmetijo.

   Pritožba zoper odločbo iz četrtega odstavka tega člena ne zadrži izvršitve."

 

 

Na uresničitev navedenega 12. člena Zakona o gostinstvu se nanašajo določbe Pravilnika o merilih za določitev obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost (Uradni list RS, št. 78/99, 107/200, 30/06, 93/07). Priloga tega pravilnika je tudi 'Obrazec za prijavo obratovalnega časa gostinskega obrata (kmetije)', ki ga povzemamo.

 

Na navedenem obrazcu občinska uprava (oziroma uradna oseba v občinski upravi):

-          potrdi redni obratovalni čas,

-          soglaša s podaljšanim obratovalnim časom

 

Pri navedeni potrditvi oziroma soglasju gre pravzaprav za "odločbo v obliki uradnega zaznamka" po 218. členu Zakona o splošnem upravnem postopku (ZUP, Uradni list RS, št. 24/06-UPB2, 105/06-ZUS-1, 126/07, 65/08):

"(1) Kadar se v zadevah manjšega pomena ugodi strankinemu zahtevku, pa se ne posega v javno korist ali v korist koga drugega, zadostuje, da ima odločba samo izrek v obliki uradnega zaznamka v zadevi.
   (2) Taka odločba se praviloma sporoči stranki ustno, lahko pa se izda tudi pisno, če organ tako odloči ali če stranka to zahteva. Pisna odločba se lahko izda na predpisanem obrazcu ali samodejno z uporabo informacijskega sistema in praviloma nima obrazložitve, razen če je po naravi stvari obrazložitev potrebna."

 

V primeru, da občinska uprava zavrne POTRDITEV REDNEGA OBRATOVALNEGA ČASA oziroma zavrne zahtevek za SOGLASJE K PODALJŠANEMU OBRATOVALNEMU ČASU,

 

se mora izdati pisna odloča