New Page 2

Na podlagi 44. člena Zakona o pokopališki in pogrebni dejavnosti ter urejanju pokopališč (Ur. I. SRS, št, 34/84), 3. in 25. člena Zakona o prekrških (Ur, I. SRS. št. 25/83, 42/35 in 47/37) ter na podlagi 202. člena Statuta občine Zagorje ob Savi, je Skupščina občine Zagorje ob Savi na zasedanju Zbora združenega dela, dne 4.1,1990 in na zasedanju Zbora krajevnih skupnosti, dne 4.1.1990 sprejela

ODLOK

O POGREBNIH SVEČANOSTIH NA OBMOČJU OBČINE ZAGORJE OB SAVI

1. člen

Na območju Občine Zagorje ob Savi se opravljajo pogrebne svečanosti tako. kot to določa poslednja volja pokojnika, želja ožjih svojcev ali naročnika pogreba, v skladu z določbami tega odtoka, o upoštevajoč krajevne običaje in zakonske predpise. Pogreb s pokopom umrlega občana ima javno pietetni značaj. Vsakemu občanu je potrebno zagotoviti dostojen pogreb.

2. člen

Na željo pokojnika, na zahtevo ožjih svojcev ali naročnika pogreba se lahko pogreb opravi v ožjem družinskem krogu in se temu prilagodi tudi obseg in organizacija pogreba.

Na območju Občine Zagorje ob Savi se opravljajo pokopi, krst žar in raztros pepela.

3. člen

Udeleženci pogrebne svečanosti so osebe, ki prisostvujejo pogrebu v lastnem imenu in vsi ki se udeležujejo pogreba kot zastopniki organizacij združenega dela, drugih organizacij in skupnosti, društev in verskih skupnosti. Vsi udeleženci pogrebne svečanosti svobodno in nemoteno prisostvujejo pogrebu kot enakopravni člani,

4. člen

Upravljalec pokopališča, na katerem bo pokojnik pokopan, skrbi za organizacijo pogrebnih svečanosti, razen v primerih iz 12,, 13 in 15 člena tega odloka, ko organizacijo pogrebnih svečanosti prevzamejo predstavniki oboroženih sil milice in pogrebnega od­bora. Tiso dolžni sodelovati z upravljalcem pokopališča na katerem bo pokojnik pokopan.

5. Člen

Upravljalec določi osebo, ki vodi pogrebne svečanosti In usklajuje vrstni red izvajanja najavljenih poslovilnih govorov.

Ta poskrbi tudi za ustrezno povezavo z organizacijami združenega dela, drugimi organizacijami, skupnostmi in društvi ter verskimi skupnostmi katerih član je bil pokojnik, zaradi njihovega sodelovanja pri pogrebnih svečanostih.

6. člen

Na željo pokojnika, ožjih svojcev ali naročnika pogreba pri pogrebnih svečanostih sodeluje tudi duhovnik, ki opravi verski obred.

7. člen

Pri mrliški vežici ali pred pokojnikovim domom oziroma drugim prostorom se opravi prvi dej. pogrebne svečanosti. Ta del svečanosti se praviloma prične z žalostinko in pozdravom duhovnika. Sledijo govori predstavnikov organizacij združenega dela, drugih or­ganizacij in skupnosti ali društev. Pogrebna svečanost se nadaljuje z žalostinko pevcev in se zaključi s prvim delom verskega obreda.

8. člen

Na željo pokojnika ali svojcev kot naročnika pogreba, se lahko pred pokopom opravi pogrebna maša v navzočnosti krste ali žare pokojnika. Prevoz krste ali žare pokojnika v cerkev in iz nje se opravi brez navzočnosti sprevoda.

Pogrebni stroških ki so posledica širitve pogrebne svečanosti, bremenijo naročnika pogreba.

9. člen

Na čelu pogrebnega sprevoda gre zastavonoša, ki nosi slovensko zastavo z žalnim trakom, če je pokojnik iz druge republike ali tuj državljan je načelu sprevoda državna zastava. Za zastavonošo se zvrsti prvi del udeležencev pogrebne svečanosti, godba, pevci, nosilci drugih zastav in praporov, enota JLA, nosilci odlikovanj in priznanj pokojnika, verska obeležja, duhovnik, krsta s pokojnikom ali žara pokojnika, najožji svojci ter drugi del udeležencev pogrebne svečanosti.

10. člen

Ko pride pogrebni sprevod do groba se krsta s pokojnikom položi na odprti grob, žaro pa nosilec drži v rokah do začetka žalostinke. Neposredno ob grobu se zagotovi prostor za nosilce zastav in praporov, nosilce odlikovanj, nosilca križa, duhovnika in svojce pokojnika. Za njimi se razporedijo drugi udeleženci pogrebne svečanosti. Ob prvem taktu žalostinke se krsta ali žara položi v grob, pri tem se poklonijo zastave in opravi verski obred. Nato zapojejo pevci, izvrši se pozdrav z zastavami, nakar se od pokojnika poslovijo svojci in ostali udeleženci pogreba na krajevno običajen način, s čemer se pogrebna svečanost ob grobu zaključi.

11. člen

Če pri pogrebnih svečanostih sodeluje častna enota z vojaškim orožjem se častne salve izstrelijo ob pozdravu zastav. Pri tem mora biti zagotovljena popolna varnost občanov in premoženja, za Kar je odgovoren poveljnik oziroma vodja enote.

12. člen

Za enote oboroženih sil in milice, ki sodelujejo pri pogrebnih svečanostih kakor tudi za organizacijo in potek vojaških pogrebov, veljajo pravila oboroženih sil ali milice. Pri tem se v največji možni meri upoštevajo določbe tega odloka in krajevnih običajev.

13. člen

V primerih, ko je upravljalec pokopališča krajevna skupnost, se pogrebna svečanost izvaja v skladu z odlokom in krajevnimi običaji.

14. Člen

Najkasneje uro po končanem pogrebu je upravljalec pokopališča dolžan zasuti grob in ga začasno primerno urediti. Z delom se lahko prične, ko večina udeležencev pogrebne svečanosti zapusti pokopališče. Pri tem se ne sme poškodovati sosednjih grobov.

15. člen

Tisti ki je dolžan poskrbeti za pokop pokojnika mora najmanj 24 ur pred pogrebom obvestiti upravljal ca pokopališča o pogrebu pokojnika. Udeležbo duhovnika pri pogrebu na željo pokojnika ali ožjih svojcev, zagotovi naročnik pogreba.

16. člen

Ob smrti občana, ki je s svojim delom pomembno prispeval k razvoju družbe, lahko pogrebni odbor s sklepom določi kraj. kjer bo pokojnik ležal do pogreba, kakor tudi druge podrobnosti v zvezi z pogrebno svečanostjo, Če to ni v nasprotju s poslednjo voljo pokojnika.

Pred sprejemom sklepa Iz prvega odstavka tega člena mora pogrebni odbor pridobiti soglasje ožjih svojcev. Predstavniki verske skupnosti lahko truplo pokojnega duhovnika položijo v cerkev, kjer leži do pokopa.

17. člen

Izvršni svet Skupščine občine Zagorje ob Savi je pristojen, da ne glede na določbe tega odloka v primeru elementarnih in drugih nesreč odredi drugačno organizacijo in potek pogrebov oziroma pogrebnih svečanosti.

18. člen

Z denarno kaznijo od 1.250 din do 250.000 din se kaznuje posameznik, ki je storil prekršek iz 8. člen tega odloka .Pravna oseba, ki je stori prekršek iz 1., 2., 4. in 14 člena do 1,500.000 din.

Za dejanje iz prejšnjega odstavka tega člena se kaznuje tudi odgovorna oseba pravne osebe z denarno kaznijo od 1.250 din do 250.000 din.

19. člen

Izvajanje tega odloka nadzorujejo organi javne varnosti in pristojni inšpekcijski organ,

20. člen

Z dnem uveljavitve tega odloka preneha veljati odlok o pogrebnih svečanostih na območju Občine Zagorje ob Savi (Uradni vestnik Zasavja, št. 4/78).

21. člen

Ta odlok začne veljati 8 dni po objavi v Uradnem vestniku Zasavja.

Številka: 512-1/75-1

Datum: 4.1.1990

PREDSEDNIK SKUPŠČINE OBČINE ZAGORJE OB SAVI

Marijan MANFREDO, l.r.