New Page 6

 

Na podlagi 10. in 29. člena Zakona o lokalni samoupravi  (Uradni list RS št. 72/93, 57/94 in 14/95) ter 5. člena  Statuta občine Mozirje (Uradno glasilo občin Mozirje,  Nazarje, Gornji Grad, Ljubno in Luče št. 1/95) je Občinski svet občine Mozirje na svoji  15. redni seji dne 2. 12. 1996 sprejel

 

 

ODLOK

 

 

o grbu in zastavi Občine Mozirje

 

 

I. TEMELJNE DOLOČBE

 

 

1. člen

 

 

 Občina Mozirje ima grb in zastavo, ki se uporabljata v skladu z določbami tega odloka.

 

 

Grb in zastava sta stalni oznaki občine Mozirje in simbolizirata občino kot lokalno skupnost.

 

 

2. člen

 

 

 Geometrijska, likovna in barvna pravila za oblikovanje  grba in zastave so sestavni del odloka.

 

 

3. člen

 

 

 Grba in zastave ni dovoljeno uporabljati, če sta poškodovana ali po zunanjosti neprimerna za uporabo.

 

 

 Grba in zastave ni dovoljeno uporabljati v nasprotju z  javnim redom ali tako, da se krni ogled občine Mozirje.

 

 

4. člen

 

 

 Grba, zastave ali njunih sestavnih delov se ne sme  avtorsko zavarovati po drugih osebah, prav tako ne zavarovati ali uporabljati kot blagovno znamko, vzorce ali model za označevanje blaga in storitev.

 

 

5. člen

 

 

 Če sta grb in zastava ob uradnih priložnostih postavljena, položena oz. izobešena skupaj z grbom ali zastavo Republike Slovenije, morata biti grb in zastava Republike Slovenije postavljena na častno mesto.

 

 

 Če sta grb ali zastava ob uradnih priložnostih, ki se odvijajo na območju občine Mozirje, postavljena, položena  oz. izobešena skupaj z znamenji drugih občin ali tujih teritorialnih enot, morata biti postavljena na častno mesto.

 

 

II. GRB

 

 

6. člen

 

 

 Splošno: Grb občine je upodobljen na ščitu poznogotskega stila, sanitske oblike. Zgoraj je v modrem na zelenem trohribu srebrna cerkev z rdečimi strehami, kar simbolizira trg Mozirje; spodaj je na zelenem hribcu v zlatem polju zelena lipa, kar simbolizira trg Rečico.

 

 

 Predstavitev grba (blazon): Zeleni trak, širok eno štiridesetino višine ščitovih polj, obrobljen z dvakrat širšo črno črto, kot so črte atributov v grbu, tvori trohrib, ki deli ščit na modro in zlato polje.

 

 

 Iz trohriba raste v prvo polje srebrna cerkev, predstavljena simetrično enako, z desnim in levim traktom; nad njunim spojem v sredini ščita se po njegovi simetrali dviga srebrn stolp, ki ima vidni dve steni, pokriti od zgoraj z  dvema stranicama visoke rdeče koničaste strehe in zlato kroglo nad njenim vrhom. Stolp ima zgoraj v vsaki od sten po eno kvadratasto črno okno.

 

 

 Tanki zlati zidni venec deli oba trakta v pritlični in visokopodstrešni del; poslopje z desne in leve strani je zaključeno s čelno steno, ki ima spodaj po ena polkrožno zaključena črna vrata, v zgornjem trikotnem delu pa nad zidnim vencem po dve pravokotni pokončni črni okni; zunanji strani v trikotnik oblikovanih sten nosita rdečo strešno obrobo, med notranjima stranicama obeh traktov pa sta vidni prednji strani dvokapnih, rdečih streh; notranje zidove obeh traktov, oblagajo križno na zidni venec, štirje zlati pilastri, po eden na desnem in levem traktu, srednja dva pa se stikata po simetrali poslopja.

 

 

 Dno ščita pokriva zelen hribec, iz katerega raste v drugo  zlato polje črno lipovo drevo z vrhom pod srednjim hribcem delilnega traku, s štirimi pari v desno in levo upognjenih vej, obloženih z zelenimi lipovimi listi.

 

 

 Zlati trak, ki ga nosi ščit ob svojih zunanjih robovih,  lahko služi le kot grbovni okras.

 

 

Upodobitev grba v narisu, črno belem odtisu, v pečatni grafiki, v heraldični šrafuri in v barvah, skupaj z barvnimi  kodami v prilogi, so sestavni del tega odloka.

 

Splošno: Grb občine je upodobljen na ščitu poznogotskega stila, sanitske oblike. Grb opisuje pod modrim nebom, srebrno cerkev, z rdečo streho, na zelenem trohribu in s tem simbolno opiše trg Mozirje.

Predstavitev grba (blazon): Grb s svojo vertikalno simetrijo enači levo ter desno polovico grba. Ta je sestavljen iz trohriba, cerkve, modrega neba v ozadju ter obrobe grba.

Trohrib je sestavljen iz treh posameznih krivin. Črna obroba krivin nakazuje njihov vrstni red v prostoru. Sledijo si od prve na levi proti tretji na desni. Centralna krivina je največja ter je od stranskih locirana višje.

Iz spoja krivin trohriba se dvigata stranici srebrne cerkve, upodobljene z belo barvo. Cerkev je, kot celotni grb, orientirana na vertikalno simetrijo z enako levo ter desno polovico. Pročelje cerkve okrašuje zidni venec, kateri deli cerkev na pritlični in podstrešni del. Zidni venec pravokotno prekinjajo štirje pilastri, eden na levi in eden na desni polovici poslopja ter dva, stikajoča se v sredini, ki združujeta simetrični polovici fasade.

Cerkev se na desnem ter levem koncu zaključi s stransko fasado, na kateri se poleg zidnega venca nahajajo vrata ter nad njimi dve okni, locirani vsako na svojo stran vrat. Okna in vrata so upodobljena s črno barvo.

Fasada cerkve se v obeh polovicah poslopja v višino nadaljuje z visoko rdečo streho, katero združuje bel stolp z rdečo streho. Rdeča koničasta streha stolpa se zaključi s kroglo, iz katere se v višino nadaljuje tanka črna linija. Stolp je na obeh simetričnih polovicah opremljen s črnim oknom.

V ozadju cerkve je modro nebo.

Grb je zaključen s tremi obrobami. Te so črne, bele in črne barve. Notranja črna ter bela obroba sta optično enakih debelin, zunanja črna obroba je tanjša.

Upodobitev grba v barvni, črno-beli, monokromatski (enobarvni) varianti ter barvne kode v prilogi so sestavni del tega odloka.

 

 

7. člen

 

 

 Grb občine se uporablja zlasti:

 

 

- v pečatu, žigu, oznakah dokumentov in drugih označbah občine,

 

 

 -na poslopju in v uradnih prostorih občine ter krajevnih skupnosti v občini,

 

 

 -v poročnih prostorih,

 

 

 -na neprometnih znakih, ki označujejo območje občine,

 

 

 -na prireditvah, ki jih organizira, se jih udeležuje ali ki  predstavljajo občino,

 

 

- na listinah oz. priznanjih, ki jih v svečani obliki izdaja oz. podeljuje občina,

 

 

 -na vabilih, čestitkah, vizitkah in podobnih uradnih izkazih, ki jih v službene namene uporabljajo funkcionarji in uslužbenci občine ter člani občinskega sveta,

 

 

- v vseh drugih primerih, ko občinski svet ali župan to ocenita za primerno.

 

 

 Grb občine se lahko uporablja tudi v pečatu, žigu, oznakah dokumentov in drugih označbah krajevnih skupnosti v občini Mozirje.

 

 

8. člen

 

 

 Uporabo grba v namene izven določb 7. člena dovoljuje župan ali tajnik občine.

 

 

 V dovoljenju iz prejšnjega odstavka se lahko uporaba omeji samo na določen namen ali za določen čas. Dovoljenje se prekliče, če uporabnik ne upošteva pogojev, ki so v njem zajeti, če ne skrbi za primeren videz grba ali če  s svojim poslovanjem krni ugled občine.

 

 

9. člen 

 

 

 Če se grb občine na območju občine uporablja poleg drugega grba, mora biti, gledano od spredaj, vselej na levi  strani, razen, kadar se uporablja skupaj z državnim grbom ali grbom druge države in v primerih, določenih z zakonom.

 

 

 Če se grb občine na območju občine uporablja skupaj z dvema grboma, mora biti grb občine v sredini, razen, če  se uporablja skupaj z državnim grbom in v primerih določenih z zakonom.

 

 

III. ZASTAVA

 

 

10. člen

 

 

 Splošno: Zastava občine Mozirje je v modri in rumeni barvi, ki ju pred njeno sredino razdeljuje v trohrib oblikovan zeleni trak.

 

 

 Opis: Razmerje zastavine višine "V" proti njeni dolžini "L" je 1:2,5 (ena proti dve celi pet desetin) s tem, da je njena ruta razdeljena vertikalno na dva neenaka dela v razmerju 40% modrega polja: 60% rumenega polja (štirideset odstotkov proti šestdeset odstotkov); deli jo v trohrib oblikovani in v vertikalo postavljeni, s črno črto očrtani zeleni trak.

 

 

Detajlni prikaz razmerij zastavinih polj in kode njenih barv so sestavni del tega odloka.

 

Splošno: Podlaga zastave Občine Mozirje je modre, bele ter zelene barve, na kateri leži grb občine. Zastava obstaja v navpični in ležeči varianti, prilagojeni načinu njenega razobešanja.

Opis navpične zastave: Razmerje širine zastave proti njeni višini je 1:2,5 (ena proti dve celi pet desetin). Zastava je razdeljena v tri navpične barvne pasove. Ti so iz leve proti desni modre, bele in zelene barve. Modra ter zelena pasova zavzemata vsak po oseminštirideset stotin širine zastave. S centralno postavitvijo ju ločuje bel pas, ki zavzema štiri stotine širine zastave.

Grb na zastavi stoji centralno glede na širino, po višini pa je od zgornjega roba zastave oddaljen za sedemnajst stotin višine zastave. Sam grb je visok šestnajst stotin višine.

Opis ležeče zastave: Razmerje višine zastave proti njeni širini je 1:2,5 (ena proti dve celi pet desetin). Zastava je razdeljena v tri ležeče barvne pasove. Ti so od zgoraj navzdol modre, bele in zelene barve. Modra ter zelena pasova zavzemata vsak po oseminštirideset stotin višine zastave. S centralno postavitvijo pa ju ločuje bel pas, kateri zavzema štiri stotine višine zastave.

Grb je na zastavi od levega roba odmaknjen osemnajst stotin širine zastave, od zgornjega roba pa dvaindvajset stotin višine zastave. Sam grb je visok štirideset stotin višine zastave.

Detajlni prikaz razmerij polj zastave in kode njenih barv so sestavni del tega odloka.

 

 

11. člen

 

 

 Zastava se izobeša zlasti:

 

 

 - v počastitev državnih, občinskih in krajevnih praznikov,

 

 

 - ob pomembnejših kulturnih, športnih in drugih prireditvah,

 

 

 - ob uradnih obiskih tujih delegacij,

 

 

 - v drugih primerih, ko občinski svet ali župan to ocenita za primerno.

 

 

 Zastava je stalno izobešena na poslopju občine, v sejni  sobi občine in v poročni dvorani.

 

 

12. člen

 

 

 Zastava je pravilno izobešena na navpičnem kopju (drogu), dopustno pa na drogu pod kotom, ne manjšim od 45 stopinj.

 

 

13. člen

 

 

 Glede položaja zastave v konkurenci drugih zastav se  analogno uporablja 9. člen tega odloka.

 

 

IV. KAZENSKE IN KONČNE DOLOČBE

 

 

14. člen

 

 

 Z denarno kaznijo od 10.000,00 SIT do 50.000,00 SIT se  kaznuje za prekršek pravna oseba:

 

 

 1. če izdeluje ali uporablja grb ali zastavo občine v nasprotju z njuno grafično podobo, opredeljeno s tem odlokom (2. člen);

 

 

 2. če uporablja grb ali zastavo, ki sta poškodovana ali po zunanjosti neprimerna za uporabo (1. odstavek 3. člena);

 

 

 3. če uporablja grb ali zastavo v nasprotju z javnim redom ali tako, da je krnjen ugled občine (2. odstavek 3. člena);

 

 

 4. če postavlja ali izobeša grb oz. zastavo v nasprotju s pravili (5., 9., 12. in 13. člen);

 

 

 5. če uporablja grb brez dovoljenja ali v nasprotju z izdanim dovoljenjem (8. člen).

 

 

 Za prekršek iz 1. odstavka tega člena se kaznuje odgovorna oseba pravne osebe z denarno kaznijo od 5.000,00  do 25.000,00 SIT.

 

 

 Za prekršek iz 1. odstavka tega člena se kaznuje fizična oseba z denarno kaznijo od 1.000,00 do 10.000,000 SIT.

 

 

15. člen

 

 

 Za pravilno uporabo grba in zastave skrbi občinska uprava, ki daje potrebna pojasnila, sprejema vloge, izdaja  dovoljenja in vodi evidenco o njih.

 

 

16. člen

 

 

 Ta odlok prične veljati z dnem objave v Uradnem glasilu občin Mozirje, Nazarje, Gornji Grad, Ljubno in Luče.

 

 

 

Številka: 01211/9613

Datum: 2. 12. 1996

PREDSEDNIK  

OBČINSKEGA SVETA

OBČINE MOZIRJE

Dr. Anton JEZERNIK, l.r.

 

 

 

Odlok o spremembi Odloka o grbu in zastavi Občine Mozirje (Uradni list Republike Slovenije, št. 61/2006) vsebuje naslednjo prehodno in končno določbo:

 

 

3. člen

 

 

Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu RS, uporablja pa se od 1. 1. 2007 dalje.