New Page 2

 

Na podlagi 37. člena Statuta Občine Trbovlje (UVZ, št. 28/07 - PB) ter 80. in 109. člena Poslovnika občinskega sveta (UVZ, št. 28/07 - PB, 5/09) je Občinski svet Občine Trbovlje na svoji 28. redni seji, dne 21. 6. 2010 sprejel naslednje:

 

 

SPREMEMBE IN DOPOLNITVE

 

 

POSLOVNIKA OBČINSKEGA SVETA

 

 

1. člen

 

 

17. člen:

 

 

- V 7. odstavku se spremenita zadnja dva stavka tako, da se spremenjena glasita: "Pisni odgovor mora biti posredovan vsem članom sveta najkasneje z gradivom za prvo naslednjo sejo razen, če je iz vsebine vprašanja oziroma pobude razvidno, da je potrebno odgovoriti prej. V tem primeru mora član sveta, ki je postavil vprašanje oziroma dal pobudo navesti realen rok, v katerem želi odgovor.".

 

 

Spremenjeni člen se glasi:

 

 

Član zastavlja vprašanja in daje pobude v pisni obliki, ustno ali na oba načina.

 

 

Na vsaki redni seji sveta se za točko dnevnega reda: pregled realizacije sklepov prejšnje seje, doda točka dnevnega reda: pobude in vprašanja članov sveta in informacije župana.

 

 

Vprašanja oziroma pobude morajo biti kratke in postavljene tako, da je njihova vsebina jasno razvidna.

 

 

V nasprotnem primeru župan ali za vodenje seje pooblaščeni podžupan oziroma član na to opozori in člana pozove, da vprašanje oziroma pobudo ustrezno dopolni.

 

 

Ustno postavljeno vprašanje ne sme trajati več kot 3 minute, obrazložitev pobude pa ne več kot 5 minut.

 

 

Pisno postavljeno vprašanje mora biti takoj posredovano tistemu, na katerega je naslovljeno.

 

 

Pri obravnavi vprašanj in pobud morata biti na seji prisotna župan in direktor oziroma direktorica občinske uprave. Če sta župan ali direktor oziroma direktorica občinske uprave zadržana, določita, kdo ju bo nadomeščal in odgovarjal na vprašanja in pobude. Na seji se odgovarja na vsa vprašanja in pobude, ki so bile oddane do začetka seje ter na ustna vprašanja, dana ob obravnavi vprašanj in pobud članov sveta.

 

 

Župan ali delavec občinske uprave, ki ga določi župan, odgovori na posamezna vprašanja ali pobude pisno. Pisno morajo odgovoriti na vprašanja in pobude za katere tako zahteva vlagatelj. Pisni odgovor mora biti posredovan vsem članom sveta najkasneje z gradivom za prvo naslednjo sejo razen, če je iz vsebine vprašanja oziroma pobude razvidno, da je potrebno odgovoriti prej. V tem primeru mora član sveta, ki je postavil vprašanje oziroma dal pobudo navesti realen rok, v katerem želi odgovor.

 

 

2. člen

 

 

22. člen:

 

 

- Doda se nov, 3. odstavek, ki se glasi: "Vabilo in gradivo se pošljeta po pošti v fizični obliki na papirju, če tako s pisno izjavo naroči prejemnik pa lahko tudi na zgoščenki, drugem podobnem nosilcu podatkov ali po elektronski pošti.".

 

 

Spremenjeni člen se glasi:

 

 

Vabilo za redno sejo sveta s predlogom dnevnega reda se pošlje članom najkasneje 7 dni pred dnem, določenim za sejo, če pa so na dnevnem redu odloki ali proračun, mora biti vabilo poslano najkasneje 10 dni pred dnem, določenim za sejo. Skupaj z vabilom se pošlje tudi gradivo, ki je bilo podlaga za uvrstitev zadev na dnevni red.

 

 

Vabilo na sejo sveta se pošlje županu, predsedniku nadzornega odbora občine, direktorju ali direktorici občinske uprave in predstojnikom organov občinske uprave.

 

 

Vabilo in gradivo se pošljeta po pošti v fizični obliki na papirju, če tako s pisno izjavo naroči prejemnik pa lahko tudi na zgoščenki, drugem podobnem nosilcu podatkov ali po elektronski pošti.

 

 

3. člen

 

 

24. člen:

 

 

- Na koncu 1. odstavka se namesto pike zapiše vejica in doda besedna zveza "vendar najkasneje v petih dneh po tem, ko je bilo gradivo poslano".

 

 

- Doda se nov, 2. odstavek, ki se glasi: "Korespondenčna seja je sklepčna, če je bilo vabilo poslano vsem članom sveta, od katerih jih je osebno vročitev potrdilo več kot polovica. Šteje se, da so osebno vročitev potrdili člani, ki so glasovali."

 

 

- Doda se nov, 3. odstavek, ki se glasi: "Predlog sklepa, ki je predložen na korespondenčno sejo je sprejet z večino opredeljenih glasov članov, ki so do roka oddali svoj glas, razen če zakon določa drugačno večino."

 

 

- Dosedanja drugi in tretji odstavek postaneta četrti in peti odstavek.

 

 

Spremenjen člen se glasi:

 

 

Župan lahko na predlog upravičenih predlagateljev iz 21. člena razpiše korespondenčno sejo sveta. Za takšno sejo mora biti članom poslano gradivo z utemeljitvijo in predlogi sklepov. Člani se morajo o predloženih sklepih opredeliti telefonsko, preko elektronske pošte ali osebno s podpisom izjave pri strokovnem sodelavcu v občinski upravi, ki je zadolžen za delo sveta, in sicer v treh dneh po prejemu gradiva za sejo, vendar najkasneje v petih dneh po tem, ko je bilo gradivo poslano.

 

 

Korespondenčna seja je sklepčna, če je bilo vabilo poslano vsem članom sveta, od katerih jih je osebno vročitev potrdilo več kot polovica. Šteje se, da so osebno vročitev potrdili člani, ki so glasovali.

 

 

Predlog sklepa, ki je predložen na korespondenčno sejo je sprejet z večino opredeljenih glasov članov, ki so do roka oddali svoj glas, razen če zakon določa drugačno večino.

 

 

Korespondenčna seja se lahko skliče le za odločanje o formalnih in nujnih uskladitvah občinskih aktov z zakoni ali drugimi državnimi predpisi in ostalimi odločitvami, pomembnimi za razvoj občine Trbovlje.

 

 

Korespondenčne seje ni mogoče sklicati za spreminjanje oz. dopolnjevanje statuta občine, proračuna, poslovnika sveta ter odlokov, s katerimi se na novo uvajajo ali spreminjajo že sprejete finančne obveznosti za občino ali občane ali če se pomembneje spreminjajo prostorski dokumenti v občini.

 

 

4. člen

 

 

26. člen:

 

 

- Na koncu 4. odstavka se namesto pike zapiše vejica in doda besedna zveza "razen v primerih, ko je iz gradiva razvidna smiselnost drugačnega vrstnega reda obravnave in sprejema gradiva".

 

 

Spremenjen člen se glasi:

 

 

Predlog dnevnega reda seje sveta pripravi župan.

 

 

Pred oblikovanjem dnevnega reda se lahko župan posvetuje s predstavniki svetniških skupin in samostojnimi in neodvisnimi svetniki.

 

 

Predlog dnevnega reda lahko županu predlagajo tudi vsi, ki imajo pravico zahtevati sklic seje sveta.

 

 

V predlog dnevnega reda seje sveta se lahko uvrstijo le točke, za katere obravnavo so izpolnjeni pogoji, ki so določeni s tem poslovnikom.

 

 

Na dnevni red se prednostno uvrstijo odloki, ki so pripravljeni za drugo obravnavo, nato skrajšani postopki, sledijo pravilniki in nato prve obravnave odlokov, razen v primerih, ko je iz gradiva razvidna smiselnost drugačnega vrstnega reda obravnave in sprejema gradiva.

 

 

O sprejemu dnevnega reda odloča svet na začetku seje.

 

 

Svet ne more odločiti, da se v dnevni red seje uvrstijo zadeve, če članom ni bilo predloženo gradivo oziroma h katerim ni dal svojega mnenja ali ni zavzel stališča župan, kadar ta ni bil predlagatelj, razen v primerih, ki jih določa ta poslovnik.

 

 

5. člen

 

 

28. člen:

 

 

- 6. odstavek se spremeni tako, da se glasi "Predsedujoči predlaga svetu, da s sklepom zapre sejo za javnost v celoti ali ob obravnavi posamezne točke dnevnega reda, če to terja zagotovitev varstva podatkov, ki v skladu z zakonom niso informacije javnega značaja".

 

 

Spremenjen člen se glasi:

 

 

Seje sveta so javne.

 

 

Javnost seje se zagotavlja z navzočnostjo občanov in predstavnikov sredstev javnega obveščanja na sejah sveta.

 

 

Gradivo za sejo občinskega sveta mora biti najkasneje 5 dni pred sejo občinskega sveta dostopno na spletnih straneh občine Trbovlje.

 

 

Občan, ki se želi udeležiti seje, ima pravico vpogleda v gradiva, ki so predložena članom sveta za to sejo.

 

 

Predsedujoči mora poskrbeti, da ima javnost v prostoru, v katerem seja sveta poteka, primeren prostor, da lahko spremlja delo sveta ter pri tem dela ne moti.

 

 

Prostor za javnost mora biti vidno ločen od prostora za člane. Če občan, ki spremlja sejo, ali predstavnik sredstva javnega obveščanja moti delo sveta, ga predsedujoči najprej opozori, če tudi po opozorilu ne neha motiti dela sveta, pa ga odstrani iz prostora.

 

 

Predsedujoči predlaga svetu, da s sklepom zapre sejo za javnost v celoti ali ob obravnavi posamezne točke dnevnega reda, če to terja zagotovitev varstva podatkov, ki v skladu z zakonom niso informacije javnega značaja.

 

 

Kadar svet sklene, da bo izključil javnost oziroma kako točko dnevnega reda obravnaval brez navzočnosti javnosti, odloči, kdo je lahko poleg predsedujočega in članov sveta navzoč na seji.

 

 

6. člen

 

 

33. člen:

 

 

- V zadnjem stavku 2. odstavka se beseda "telesa" nadomesti z besedo "sveta".

 

 

Spremenjen člen se glasi:

 

 

Na začetku obravnave vsake točke dnevnega reda lahko poda župan ali oseba, ki jo določi župan oziroma predlagatelj, kadar to ni župan, dopolnilno obrazložitev.

 

 

Dopolnilna obrazložitev sme trajati največ petnajst minut, če ni s tem poslovnikom drugače določeno. Kadar svet tako sklene, je predlagatelj dolžan podati dopolnilno obrazložitev.

 

 

Če župan ni predlagatelj, poda župan ali od njega pooblaščeni podžupan oziroma direktor ali direktorica občinske uprave mnenje k obravnavani zadevi. Potem dobi besedo predsednik komisije sveta, ki je zadevo obravnavala. Obrazložitev županovega mnenja in beseda predsednika komisije sveta lahko trajata največ po deset minut.

 

 

Po tem dobijo besedo člani po vrstnem redu, kakor so se priglasili k razpravi. Razprava posameznega člana lahko traja največ sedem minut. Svet lahko sklene, da posamezen član iz utemeljenih razlogov lahko razpravlja dalj časa, vendar ne več kot petnajst minut.

 

 

Razpravljavec lahko praviloma razpravlja le enkrat, ima pa pravico do replike po razpravi vsakega drugega razpravljavca. Replika mora biti konkretna in se mora nanašati na, v napovedi replike označeno razpravo, sicer jo lahko predsedujoči prepove. Replike smejo trajati največ tri minute.

 

 

Ko je vrstni red priglašenih razpravljavcev izčrpan, predsedujoči vpraša, ali želi še kdo razpravljati.

 

 

Dodatne razprave lahko trajajo le do tri minute.

 

 

7. člen

 

 

44. člen:

 

 

- Spremeni se 1. odstavek tega člena tako, da se glasi: "Svet je sklepčen, če na seji potrdi navzočnost več kot polovica vseh članov.".

 

 

- Dopolni se 2. odstavek tako, da se na koncu namesto pike zapiše vejica in se doda naslednje besedilo: "s pritiskom na ustrezen gumb glasovalne naprave ali z dvigom rok".

 

 

- Spremeni se 3. odstavek tega člena tako, da se glasi: "Za sklepčnost je odločilna navzočnost članov ugotovljena na način iz prejšnjega odstavka."

 

 

- Spremeni se 4. odstavek tega člena tako, da se glasi: "Kadar je za sprejem odločitve potrebna dvotretjinska večina, svet veljavno odloča, če sta pred glasovanjem potrdili navzočnost najmanj dve tretjini vseh članov."

 

 

Spremenjen člen se glasi:

 

 

- Svet je sklepčen, če na seji potrdi navzočnost več kot polovica vseh članov.

 

 

- Navzočnost se ugotavlja na začetku seje, pred vsakim glasovanjem in na začetku nadaljevanja seje po odmoru oziroma prekinitvi, s pritiskom na ustrezen gumb glasovalne naprave ali z dvigom rok.

 

 

- Za sklepčnost je odločilna navzočnost članov ugotovljena na način iz prejšnjega odstavka.

 

 

- Kadar je za sprejem odločitve potrebna dvotretjinska večina, svet veljavno odloča, če sta pred glasovanjem potrdili navzočnost najmanj dve tretjini vseh članov.

 

 

8. člen

 

 

53. člen:

 

 

- Zadnji stavek drugega odstavka se spremeni, tako da se glasi "Arhivskemu izvodu zapisnika je treba priložiti original ali kopijo gradiva, ki je bilo predloženo oziroma obravnavano na seji."

 

 

- V zadnjem odstavku se črta besedna zveza "se zapisnik pošlje predstavnikom sredstev javnega obveščanja, ki so bili prisotni na seji in se izobesi na oglasni deski v avli občinske zgradbe" in se nadomesti z besedno zvezo "se zapisnik objavi na spletni strani občine."

 

 

Spremenjen člen se glasi:

 

 

O vsaki seji sveta se piše zapisnik.

 

 

Zapisnik obsega glavne podatke o delu na seji, zlasti pa podatke o udeležbi na seji, o predlogih, o izidih glasovanja o posameznih predlogih in o sklepih, ki so bili sprejeti. Arhivskemu izvodu zapisnika je treba priložiti original ali kopijo gradiva, ki je bilo predloženo oziroma obravnavano na seji.

 

 

Za organizacijo vodenja zapisnika skrbi direktor oziroma direktorica občinske uprave.

 

 

Na vsaki redni seji sveta se obravnavajo in potrdijo zapisniki prejšnje redne in vseh vmesnih izrednih in korespondenčnih sej sveta. Vsak član sveta ima pravico podati pripombe na zapisnik. O utemeljenosti pripomb odloči svet. Če so pripombe sprejete, se zapišejo v zapisnik ustrezne spremembe. Član sveta lahko zahteva, da se njegova razprava vnese v zapisnik dobesedno, o čemer svet ne glasuje.

 

 

Sprejeti zapisnik podpišeta predsedujoči sveta, ki je sejo vodil, in direktor oziroma direktorica občinske uprave oziroma pooblaščeni delavec občinske uprave, ki je vodil zapisnik.

 

 

Po sprejemu se zapisnik objavi na spletni strani občine. Zapisnik nejavne seje oziroma tisti del zapisnika, ki je bil voden na nejavnem delu seje sveta, se ne prilaga v gradivo za redno sejo sveta in ne objavlja.

 

 

Člane z njim pred potrjevanjem zapisnika seznani predsedujoči.

 

 

9. člen

 

 

64. člen:

 

 

- V 4. odstavku tega člena se pred besedo "glasov" doda beseda "opredeljenih".

 

 

Spremenjen člen se glasi:

 

 

Predsednik komisije predstavlja komisijo, organizira in vodi delo komisije, sklicuje njene seje in zastopa njena mnenja, stališča in predloge v svetu.

 

 

Seje komisij se skličejo za obravnavo dodeljenih zadev po sklepu sveta, na podlagi dnevnega reda seje sveta, na zahtevo župana in na predlog predsednika.

 

 

Gradivo za sejo komisije mora biti poslano članom komisije najmanj pet dni pred sejo komisije, razen v izjemnih in utemeljenih primerih.

 

 

Komisija dela na sejah. Komisija lahko veljavno sprejema svoje odločitve, če je na seji navzoča večina njenih članov. Komisija sprejema svoje odločitve - mnenja, stališča in predloge z večino opredeljenih glasov navzočih članov, če njen poslovnik ne določa drugače.

 

 

Strokovno in administrativno tehnično pomoč pri pripravi in vodenju sej komisije zagotavlja občinska uprava, ki za sejo zagotovi tudi vse potrebne podatke in dokumente, ki jih komisija rabi za svoje delo, zagotavlja pa tudi arhiviranje gradiva posameznih sej komisije.

 

 

Glasovanje v komisiji je javno.

 

 

Za sklic in delo komisije se smiselno uporabljajo določila tega poslovnika, ki se nanašajo na delo sveta ali določila njihovih poslovnikov.

 

 

10. člen

 

 

66. člen:

 

 

- V drugi alineji 1. odstavka se za besedno zvezo "proračun občine" doda vejica in besedna zveza "polletno poročilo".

 

 

- V tretji alineji 1. odstavka se črta beseda "izvedbene".

 

 

Spremenjen člen se glasi:

 

 

Svet sprejema statut občine in v skladu z zakonom in statutom naslednje splošne akte:

 

 

- poslovnik o delu sveta,

 

 

- proračun občine, polletno poročilo in zaključni račun,

 

 

- planske in razvojne akte občine ter prostorske akte,

 

 

- odloke,

 

 

- odredbe,

 

 

- pravilnike,

 

 

- navodila.

 

 

Svet sprejema tudi stališča, priporočila, poročila, obvezne razlage določb statuta občine in drugih splošnih aktov ter daje mnenja in soglasja v skladu z zakonom ali statutom občine.

 

 

Vsebina splošnih aktov občine je določena z zakonom in statutom občine.

 

 

11. člen

 

 

73. člen:

 

 

- Doda se nov, drugi odstavek, ki se glasi: Pri sprejemanju prostorskih aktov časovno obdobje med dvema obravnavama ni omejeno.

 

 

Spremenjen člen se glasi:

 

 

Časovno obdobje med dvema obravnavama ne sme biti krajše od 30 in ne daljše od 105 dni.

 

 

Pri sprejemanju prostorskih aktov časovno obdobje med dvema obravnavama ni omejeno.

 

 

12. člen

 

 

77. člen:

 

 

- V zadnjem stavku 1. odstavka tega člena se za besedo "bil" doda besedna zveza "predhodno že". Spremenjen člen se glasi:

 

 

- V drugi obravnavi predloga odloka lahko predlagajo njegove spremembe in dopolnitve člani sveta in predlagatelj z amandmaji. Amandma mora biti predložen svetu najmanj 5 dni pred dnem, določenim za sejo sveta, na kateri bo obravnavan predlog odloka, h kateremu je predlagan amandma. Župan lahko predlaga amandmaje tudi, kadar ni sam predlagatelj odloka. Na sami seji, do konca obravnave posameznega člena, h kateremu je bil predhodno že vložen amandma, lahko predlaga amandmaje najmanj 7 članov ali predlagatelj odloka.

 

 

- Amandma mora biti predložen v pisni obliki in obrazložen.

 

 

Predlagatelj lahko amandma na seji tudi ustno obrazloži. Župan in predlagatelj odloka imata pravico podati mnenje k vsakemu amandmaju.

 

 

- Svoje mnenje o amandmaju lahko poda tudi komisija sveta, v katerega področje spada predlagani odlok.

 

 

- Predlagatelj amandmaja ima pravico na seji do konca obravnave spremeniti ali dopolniti amandma oziroma ga umakniti.

 

 

13. člen

 

 

78. člen:

 

 

- V 2. odstavku tega člena se za besedo "večino" doda beseda "glasov".

 

 

Spremenjen člen se glasi:

 

 

- Svet v drugi obravnavi odloka razpravlja in glasuje po vrstnem redu samo o amandmajih in členih, h katerim so bili amandmaji vloženi, in sicer o vsakem amandmaju in členu posebej.

 

 

- Amandmaji in členi, h katerim so podani amandmaji, se sprejemajo z večino glasov, ki je potrebna za sprejem odloka.

 

 

- Po končanem glasovanju po prejšnjih odstavkih predsedujoči ugotovi, kateri amandmaji so bili sprejeti in v kakšnem besedilu so bili členi odloka sprejeti z ozirom na sprejete amandmaje. Na koncu svet glasuje še o naslovu odloka in o predlogu odloka v celoti. Svet lahko sklene, da se o predlogu odloka v celoti glasuje na podlagi celovitega besedila predloga odloka z vnesenimi in sprejetimi amandmaji. Celovito besedilo pripravi statutarno-pravna komisija ali drug organ, ki ga določi svet. Če statutarno-pravna komisija ali član ugotovi, da so v odloku očitna neskladja med posameznimi členi odloka, lahko predlaga amandmaje za uskladitev.

 

 

Če ni mogoče pripraviti celovitega besedila na isti seji, glasuje svet o sprejemu odloka na prvi prihodnji seji.

 

 

14. člen

 

 

80. člen:

 

 

- 3. odstavek se črta in se nadomesti z novim, ki se glasi: "Prostorski akti se sprejemajo po postopku, ki velja za sprejem odlokov, s tem da se uskladita čas javne razgrnitve in čas javne obravnave na občinskem svetu."

 

 

Spremenjen člen se glasi:

 

 

- Poslovnik o delu sveta se sprejema po enakem postopku, kot je določen za sprejemanje statuta.

 

 

- O predlogih drugih splošnih aktov, če zakon ne določa drugače, odloča svet na eni obravnavi.

 

 

Prostorski akti se sprejemajo po postopku, ki velja za sprejem odlokov, s tem da se uskladita čas javne razgrnitve in čas javne obravnave na občinskem svetu.

 

 

15. člen

 

 

83. člen:

 

 

- V zadnjem odstavku se besedna zveza "Po končani prvi obravnavi" nadomesti z besedno zvezo "Po končani razpravi in pred glasovanjem". Spremenjen člen se glasi:

 

 

- Svet lahko na obrazložen predlog predlagatelja odloči, da bo na isti seji opravil obe obravnavi odlokov ali drugih aktov, ki se sprejemajo po dvofaznem postopku, če gre za:

 

 

- manj zahtevne spremembe in dopolnitve odlokov,

 

 

- prenehanje veljavnosti posameznih odlokov ali njihovih posameznih določb v skladu z zakonom,

 

 

- uskladitve odlokov z zakoni, državnim proračunom, drugimi predpisi državnega zbora in ministrstev ali odloki sveta,

 

 

- spremembe in dopolnitve odlokov v zvezi z odločbami ustavnega sodišča ali drugih pristojnih organov.

 

 

V skrajšanem postopku se amandmaji vlagajo samo k členom sprememb in dopolnitev odloka. Amandmaji se lahko vlagajo na sami seji vse do konca obravnave člena odloka, h kateremu je bil amandma vložen.

 

 

Odločitev iz prvega odstavka tega člena ne more biti sprejeta, če ji nasprotuje najmanj 9 navzočih članov sveta.

 

 

Po končani razpravi in pred glasovanjem lahko vsak član sveta predlaga, da svet spremeni svojo odločitev iz prvega odstavka tega člena in da se druga obravnava opravi po rednem postopku. O tem odloči svet takoj po vložitvi predloga.

 

 

16. člen

 

 

88. člen:

 

 

V tem členu se črta beseda "Trbovlje".

 

 

Spremenjen člen se glasi: Predlog odloka o proračunu občine za posamezno proračunsko leto se sprejema po enakem postopku kot odloki s tem, da za postopek sprejemanja proračuna ne velja zadnji stavek 1. odstavka 77. Člena poslovnika sveta.

 

 

17. člen

 

 

93. člen:

 

 

- Spremeni se 1. odstavek tako, da se glasi: "Župan pošlje predlog zaključnega računa proračuna predsedniku nadzornega odbora, vsem članom sveta, predsedniku komisije za gospodarstvo in proračun ter predsedniku komisije za družbene dejavnosti. Komisija za gospodarstvo in proračun ter komisija za družbene dejavnosti pripravita za svet mnenje k zaključnemu računu proračuna.".

 

 

- Spremeni se 2. odstavek tako, da se glasi: "Pred pričetkom razprave o zaključnem računu proračuna poda obrazložitev vodja oddelka za finance, gospodarstvo in družbene dejavnosti, za njim pa obrazložijo mnenje predsednika komisije za gospodarstvo in proračun ter komisije za družbene dejavnosti in predsednik nadzornega odbora.".

 

 

Spremenjen člen se glasi:

 

 

Župan pošlje predlog zaključnega računa proračuna predsedniku nadzornega odbora, vsem članom sveta, predsedniku komisije za gospodarstvo in proračun ter predsedniku komisije za družbene dejavnosti. Komisija za gospodarstvo in proračun ter komisija za družbene dejavnosti pripravita za svet mnenje k zaključnemu računu proračuna.

 

 

Pred pričetkom razprave o zaključnem računu proračuna poda obrazložitev vodja oddelka za finance, gospodarstvo in družbene dejavnosti, za njim pa obrazložijo mnenje predsednika komisije za gospodarstvo in proračun ter komisije za družbene dejavnosti in predsednik nadzornega odbora.

 

 

Razprava o zaključnem računu proračuna se lahko deli na splošno razpravo in razpravo po delih, kar se vse opravi na eni seji.

 

 

Po končani razpravi glasuje svet o zaključnem računu proračuna v celoti.

 

 

18. člen

 

 

Vsi ostali členi ostanejo nespremenjeni.

 

 

19. člen

 

 

Spremembe in dopolnitve začnejo veljati 15. dan po objavi v Uradnem vestniku Zasavja.

 

 

Številka: 034 - 4/2010 - 8

 

 

Datum: 21. 6. 2010

 

 

Župan

 

 

Bogdan BAROVIČ