New Page 2

Na podlagi 7. člena Zakona o gospodarskih javnih službah (Ur. l. RS št., 32/93), 26. člena Zakona o varstvu okolja (Ur. l. RS, št. 32/93), 21. člen Zakona o lokalni samoupravi (Ur. l. RS št. 92/93) ter 7. člena statuta občine Cerklje (Uradni vestnik Gorenjske, št. 7/95, 19/96, 1/97) je občinski svet občine Cerklje na 29. redni seji dne 19. 12. 1997 sprejel

 

ODLOK

O GOSPODARJENJU Z JAVNIMI VODOVODI V OBČINI CERKLJE

 

I.                SPLOŠNE DOLOČBE

1.     člen

Ta odlok ureja razmerja med upravljalcem, ki upravlja z javnim vodovodnim omrežjem (v nadaljevanju – upravljalec) ter občani, kot uporabniki tega omrežja z namenom oskrbe s pitno vodo iz javnega vodovoda. Določa tudi ostale pogoje za oskrbo prebivalstva z zdravstveno ustrezno in varno vodooskrbo in način uporabe, obnove in vzdrževanja javnega vodovodnega omrežja, objektov in ostalih naprav.

2.     člen

Javni vodovodni sistem je sistem, ki zagotavlja oskrbo s pitno vodo najmanj petih gospodinjstev ali dvajset ljudi ali javnih objektov  ali objektov za proizvodnjo in promet z živili (Pravilnik o zdravstveni ustreznosti pitne vode Ur. l. RS, št. 46/97).

 

Lokalni vodovod  po tem odloku je vodovodno omrežje, ki ne izpolnjuje pogojev iz prvega odstavka tega člena. Z lokalnimi vodovodi lahko upravljajo in gospodarijo (Vaška vodna skupnost Stiška vas – Davovec, Vaška vodna skupnost – Štefanja gora, Vaška vodna skupnost – Sidraž, Vaška vodna skupnost – Vrhovlje, Viševca in RTC Krvavec s solastniki)..

 

I.                VODOVODNO OMREŽJE IN NAPRAVE

3.     člen

Za javni vodovod se po tem odloku šteje:

 

a)    magistralno omrežje in naprave:

 

-        objekti za hranjenje, transport in čiščenje vode, ki so pomembni za oskrbo več občin in regije

-        tranzitni cevovodi od črpališča ali zajetij do primarnega omrežja

-        vodna črpališča, prečrpališča, zajetja, naprave za bogatenje podtalnice in naprave za čiščenje ter pripravo vode, ki služijo več občinam ali regij.

 

a)    primarno omrežje in naprave:

 

-        omrežje in naprave, ki služijo za oskrbovanje dveh ali več stanovanjskih ali drugih območij v ureditvenem območju naselja (industrijskih območij, turističnih območij), kot so: vodnjaki, črpališča, prečrpališča, zajetja, naprave za bogatenje podtalnice

-        naprave za čiščenje in pripravo vode na primarnem omrežju

-        vodohram

-        cevovodi od črpališč ali zajetih do sekundarnega vodovodnega omrežja in vodohramov

-        cevovoi med posameznimi stanovanjskimi ali drugimi območji v ureditvenem območju naselja (industrijskimi območji, turističnimi območji, manjšimi naselji).

 

a)    sekundarno omrežje in naprave:

 

-        omrežje in naprave za neposredno priključevanje porabnikov na posameznem stanovanjskem ali drugem območju (industrijsko območje, turistično območje, manjše naselje)

-        omrežje in naprave za preprečevanje požara (hidrantna mreža)

-        omrežje za vzdrževanje javnih površin

-        črpališča in naprave za dvigovanje ali reduciranje tlaka vode na sekundarnem omrežju

-        naprave za čiščenje in pripravo vode na sekundarnem omrežju.

 

4.     člen

Naprave in objekti za katere je odgovoren upravljalec so:

 

-        magistralni objekti in naprave

-        primarni objekti in naprave

-        sekundarni objekti in naprave

-        vodovodni priključki z vodomerom.

 

Upravljalec vodovoda mora zagotavljati zdravstveno ustreznost pitne vode in varnost vodooskrbe.

 

5.     člen

Naprave, za katere je odgovoren uporabnik so vse notranje instalacije za obračunskim vodomerom, vključno z vodomernim jaškom oz. nišo. Notranje vodovodne instalacije so objekti in naprave uporabnikov, ki jih od javnega omrežja ločuje merilno oz. obračunanano mesto.

 

Uporabnik je odgovoren za hidrantno omrežje, ki služi varovanju objekta oz. skupini objektov, katere lastnik je uporabnik, v primeru, da je vodomer pred hidrantnim omrežjem. Te naprave so last, oz. osnovno sredstvo uporabnika in z njim upravlja in razpolaga.

 

6.     člen

Gospodarsko javno službo oskrbe s pitno vodo občina zagotavlja v naslednjih oblikah:

 

-        v  javnem podjetju

-        s podelitvijo koncesije.

 

Za opravljanje oskrbe s pitno vodo v občini je ustanovljen upravljalec, ki opravlja to službo za vse vodovodne sisteme, razen za tiste, za katere je posebej podeljena koncesija.

 

Koncesija se podeli za manjše samostojne sisteme oskrbe s pitno vodo. Te sisteme določi občinski svet z odlokom, v katerem mora biti določen način podelitve koncesije.

 

Koncesijo se podeli na podlagi javnega razpisa, v katerem morajo biti določeni standardi in normativi za opravljanje oskrbe s pitno vodo. O izbiri koncesionarja pristojna občinska služba izda upravno odločbo.

 

Občinski svet lahko prenese koncesijo za opravljanje oskrbe s pitno vodo z odlokom neposredno na zasebne, zadružne ali druge organizacijske oblike uporabnikov javnih dobrin oz. vaških vodnih  skupnosti, kadar to narekuje lokacijska pogojenost ali če to narekujejo potrebe lokalnega prebivalstva.

 

V tem primeru lahko ta organizacijska oblika opravlja gospodarsko javno službo sama ali prek druge pravne in fizične osebe, vse pod pogoji, da so izpolnjeni vsi predpisani tehnični, sanitarni in drugi standardi in normativi.

 

V primeru, da upravljalec iz prejšnjega odstavka ne izpolnjuje predpisanih tehničnih, sanitarnih in drugih normativov  in standardov, zagotovi izvajanje službe občina preko javnega podjetja na stroške uporabnikov.

 

7.     člen

Kadra je zaradi načrtovanih del na vodovodnem omrežju in drugih vodovodnih napravah nujno, začasno prekiniti dobavo vode, razen pri  okvarah, mora upravlalec vodovoda o prekinitvi dobave obvestiti uporabnike po sredstvih javnega obveščanja oz. na drug krajevno običajen način, večje in tehnološko od vode uporabnike pa neposredno.

 

I.                PRIKLJUČITEV NA VODOVODNO OMREŽJE

 

8.     člen

Vsak uporabnik ima pravico in dolžnost pridobiti na območju oskrbovalnega sistema priključek na vodovodno omrežje na podlagi prijave in predpisane investicijsko tehnične dokumentacije.

 

9.     člen

Upravljalec je dolžan dati soglasje za vodovodni priključek, če uporabnik k svoji vlogi predloži ustrezno odločbo o dovolitvi priglašenih del, lokacijsko dovoljenje, dovoljenje za gradnjo oz. enotnega dovoljenja za gradnjo in če to dopuščajo razpoložljive kapacitete vodnih virov in prepustnost omrežja.

 

10. člen

Pri izdaji soglasja iz prejšnjega člena tega odloka mora upravljalec določiti:

 

-        minimalni odmik novogradnje od vodovodnega omrežja

-        pogoje in navodila za zaščito vodovodnega omrežja proti vplivom novogradnje

-        traso, globino, profil  priključnih cevi in priključno mesto na javno omrežje

-        lokacijo, obliko in velikost vodovodnega jaška

-        profil vodomera in tip

-        pogoje za križanje podzemnih komunalnih in drugih vodov z vodovodnimi

-        pogoje zunanje ureditve objektov na mestu, kjer je predvidena trasa vodovodnega priključka

-        posebne zaščitne ukrepe za objekte, ki so locirani na vplivnem območju podtalnice oz. vodnega vira.

 

Če je vloga popolna, je upravljalec dolžan izdati soglasje za vodni priključek najkasneje v 30 dneh od dneva vložene vloge

11. člen

Vsak investitor novogradnje, uporabnik, mora predložiti k vlogi za izdajo soglasja naslednjo dokumentacijo:

 

-        lokacijsko dovoljenje za gradnjo ali

-        odločbo o dovolitvi priglašenih del

-        situacijski načrt v merilu 1:1000

-        katastrsko kopijo v merilu 1:2880 ali 1:2000 ali 1:1000 ali 1:5760 ali 1:1440

-        projekti in sheme notranjih instalacij (na vpogled)

-        navesti kote najvišjega odjemnega mesta

-        pozitivno mnenje občine

 

Uporabnik si mora pridobiti soglasje upravljalca za vse gradnje, rekonstrukcije in adaptacije, ki vplivajo na dobavo pitne vode.

12. člen

Upravljalec je dolžan izvesti priključek, če je uporabnik izpolnil pogoje, ki so določeni v soglasju za priključek.

 

Vodovoni priključek pomeni spojno cev od sekundarnega vodovodnega omrežja do vključno vodomera z vsemi vgrajenimi elementi. Vsak vodovodni priključek mora imeti vgrajen vodomer.

 

Vodovodni priključek izdela upravljalec na stroške uporabnika, po končani gradnji pa ga uporabnik brezplačno prenese v upravljanje upravljalcu. Stroški vzdrževanja priključka, zamenjave ter kontrole vodomera so zajeti v ceni vode. Vsak vodomer mora imeti vtisnjeno številko od pristojnega urada za kontrolo meril in plemenitih kovin. Vodomer namesti, premešča in določi tip le upravljalec vodovoda. Prav tako skrbi za redno kontrolo in preizkus točnosti vodomera.

 

13. člen

Vodovodni priključek se izvede praviloma za vsak objekt uporabnika posebej, pri  čemer se mora upoštevati velikost in namembnost objekta ter količina predvidene porabe vode. Uporabnik je dolžan zgraditi prostor za vodomer v skladu z veljavnimi sanitarno – tehničnimi predpisi ter tehničnimi navodili.

Prostor, v katerem je vgrajen vodomer mora biti dostopen upravljalcu vodovoda.

 

14. člen

Upravljalec je dolžan izdati soglasje tudi za začasen priključek na vodovodno omrežje ob upoštevanju pogojev iz 10. in 11. člena tega odloka.

 

Upravljalec določi v soglasju poleg ostalih pogojev tudi rok za odstranitev začasnega priključka.

 

15. člen

Uporabnik si mora poleg soglasja za priključitev na vodovodno omrežje pridobiti tudi soglasje lastnikov zemljišč po katerih bo potekala trasa vodovodnega priključka.

 

16. člen

Vsa obnovitvena in vzdrževalna dela na javnem vodovodnem omrežju izvaja in nadzira upravljalec javnega vodovoda. Upravljalec mora voditi kataster podzemnih naprav vodovodnega omrežja ter ga stalno dopolnjevati.

 

17. člen

Na oskrbnem območju občine Cerklje je investitor novogradnje dolžan plačati prispevek za priključitev na vodovodno omrežje pred izdajo  gradbenega dovoljenja. Ta sredstva so namenska in se morajo uporabiti za gradnjo in obnovo vodovodnega sistema oz. za reševanje vodooskrbe v občini. Občinski svet občine Cerklje sprejem v 6 mesecih po uveljavitvi tega odloka Merila in kriterije za določitev višine prispevka za priključitev na vodovodno omrežje, katere izdela upravljalec.

 

18. člen

Uporabnik je dolžan vsako okvaro na priključku ali vodomeru takoj prijaviti upravljalcu vodovoda.

 

Uporabnik lahko vsak čas sam zahteva kontrolo točnosti vodomera. Če ugotovi, da je točnost vodomera izven dopustnih meja, nosi strošek upravljalec, v nasprotnem primeru pa uporabnik.

 

I.                UGOTAVLJANJE IN OBRAČUNAVANJE PORBLJENE VODE

 

19. člen

Količina porabljene vode iz omrežja javnega vodovoda se mrei v kubičnih metrih, po stanju, odčitanem na glavnem vodomeru. Upravljalec vodovoda ne registrira, ne vzdržuje in ne odčitava odštevalnih vodomerov, ter ne obračunava porabe vode po njih.

 

Vodomere odčitava pooblaščeni delavec upravljalca vodomera najmanj 1x letno za gospodinjstva in mesečno za gospodarstvo, tromesečno pa za skupnosti stanovalcev (bloki). Za gospodinjstvo se računi izstavljajo dvomesečno, za ostale koristnike pa mesečno.

 

20. člen

Uporabniki plačujejeo tekočo porabo na podlagi računa upravljalca. V primeru, da upravljalec ali uporabnik ugotovita, da je vodomer v okvari in ni mogoče odčitati dejanske porabe vode, se obračuna količina porabljene vode na osnovi povprečne porabe v preteklem obračunskem obdobju.

 

V primeru, ko upravljalec povzame v upravljanje nov vodovodni sistem, katerega uporabniki nimajo vodomerov, so uporabniki dolžni naročiti in omogočiti upravljalcu, da v 6 mesecih od prevzema na stroške uporabnika vgradi vodomer. Dokler priključek ni opremljen z vodomerom, se za obračun upošteva mesečna pavšalna poraba vode:

-        6 m3 na osebo

-        3 m3 na glavo živine (govedo, konji)

-        1 m3 na glavo drobnice

 

21. člen

Uporabnik vode plačuje vodo takoj po prejemu računa oz. najkasneje v 15 dneh po izstavitvi računa. Če uporabnik vode ne plač v 15 dneh po prejemu opomina, v katerem mora biti navedena posledica neplačanega računa, lahko dobavitelj uporabniku brez predhodnega opozorila prekine dobavo vode.

 

22. člen

Če je v objektu več uporabnikov, se račun za porabljeno vodo izstavi upravniku objekta oz. lastniku objekta. Notranja delitev porabljene vode opravi lastnik objekta oz. upravnik.

 

23. člen

Upravljalec vodovoda lahko uporabnikom prekine dobavo pitne vode v naslednjih primerih:

 

-        če interna instalacija ni brezhibna in je zaradi te instalacije ogrožena kvaliteta pitne vode v omrežju javnega vodovoda

-        če je bil priključek na omrežje izveden brez soglasja upravljalca ali če uporabnik brez soglasja upravljalca spremeni način izvedbe priključka

-        če uporabnik onemogoča pooblaščenim delavcem upravljalca odčitavanje, zamenjavo in pregled vodomera in notranje instalacije

-        če uporabnik ne plača računa za dobavo za dobavo vode v roku 15 dni po prejemu opomina

-        če uporabnik ne dobusti na svojih nepremičninah upravljalcu opravljanja nujnih vzdrževalnih del na javnem vodovodu, priključku, vodomeru

-        če je prostor, kjer se nahaja vodomer, nedostopen ali tako zanemarjen, da ni mogoče odčitati vodomera

-        če v roku, ki ga je določil upravljalec ne odpravi teh pomanjkljivosti

-        če uporabnik krši odredbo o varčevanju z vodo.

 

24. člen

V izrednih razmerah in na podlagi strokovnega mnenja Zavoda za zdravstveno varstvo Gorenjske je upravljalec dolžan obveščati uporabnike o obveznem prekuhavanju vode kot preventivnem zdravstvenem ukrepu.

25. člen

Upravljalec ima pri oskrbi s pitno vodo zlasti naslednje obveznosti:

-        v okviru svojih pristojnosti skrbi za zadostne količine zdrave pitne vode

-        zagotavlja higiensko neoporečnost pitne vode

-        kontrolira delovanje vodnih naprav in objektov

-        vzdržuje in obnavlja vodovodne objekte in naprave

-        vzdržuje okolico vodovodnih objektov

-        pripravlja sanacijski program vodooskrbe za eventuelni oporečni vodni vir

-        obvešča pristojne organe o nizkem vodostaju

-        izdaja soglasja za priključitev na vodovod s predhodnim soglasjem občine

-        vgrajuje hišne priključke

-        skrbi za redni obračun porabe pitne vode

-        skrbi za zavarovanje in varovanje vodnih virov

-        skrbi za razvod vodovoda in za nove vodne vire

-        vodi podzemni kataster vodovodnega omrežja

-        obvešča uporabnike o redukciji vode

-        opravlja druga dela v zvezi z vodooskrbo

-        sodeluje pri širitvi vodovoda, kjer vodovoda ni

-        izvaja redne preiskave vode v skladu s Pravilnikom o zdravstveni ustreznosti pitne vode.

 

26. člen

Uporabnik ima pri izvajanju oskrbe s pitno vodo zlasti naslednje obveznosti:

 

-        redno vzdrževanje naprave v njegovi lasti, to so naprave za vodomerom

-        omogočiti dostop do vodovodnih objektov in naprav – armatur

-        za posege na vodovodnih naprav in objektih ter za priključitev na vodovodno omrežje pridobiti soglasje upravljalca

-        javljati upravljati morebitne poškodbe na lastnem in tudi na javnem omrežju

 

I.                HIDRANTI

27. člen

Hidranti na javnem vodovodnem omrežju so namenjeni izključno požarni varnosti ter morajo biti vsak čas dostopni in v brezhibnem stanju. Javne hidrante vzdržuje upravljalec vodovoda. Prostovoljna gasilska društva pa enkrat letno pregledujejo hidrante na njihovem področju in sporočijo upravljalcu ter občini, eventuelne okvare in pomanjkljivosti na hidrantnem omrežju.

 

Odvzem vode iz javnih hidrantov brez dovoljenja upravljalca vodovoda ni dopustna. Ta omejitev ne velja za odvzem vode iz javnih hidrantov za gašenje požarov in za odpravo posledic drugih elementarnih nezgod.

 

Uporabnik mora po odvzemu vode pustiti hidrant v brezhibnem stanju, sicer je odgovoren za posledice in nosi stroške, ki bi morebiti nastali.

Interni hidrant so sestavni del instalacije objekta in morajo biti priključeni na vodovodno omrežje za vodomerno napravo. Interne hidrante vzdržuje uporabnik vode.

 

I.                VAROVANJE JAVNEGA VODOVODA

 

28. člen

Širše in ožje območje vodnih virov določi občina z odlokom o zaščiti vodnih virov na območje občine Cerklje.

 

Na vodovodnih napravah se ne sme graditi, postavljati objektov ali nasipati materiala, ki lahko povzroči poškodbe na cevovodu ali ovira njegovo delovanje in vzdrževanje.

 

Sprememba nivelete, terena nad vodovodom je možna le s soglasjem upravljalca vodovoda in pod pogoji, ki jih le-ta določi.

 

Kdor gradi, opravlja vzdrževalna dela, rekonstrukcije in druga dela ob vodovodnem omrežju mora pri opravljanju teh del poskrbeti, da ostanejo vodovodne armature stalno vidne in dostopne.

 

Pri trajni spremembi okolice mora investitor poskrbeti, da se prilagodijo elementi oz. globina vodovodnega omrežja novi niveleti terena.

 

I.                VIRI FINANCIRANJA OSKRBE S PITNO VODO

 

29. člen

Viri financiranja oskrbe s pitno vodo so: 

 

-        cena pitne vode

-        sredstva občinskega proračuna

-        lastna sredstva občanov

-        sredstva državnega proračuna in državnih skladov oz. ministrstev

-        različne dotacije in subvencije

-        priključnine, števnine

-        povračilo stroškov za izgradnjo vodovodnega sistema

-        takse

-        druga sredstva namenjena za izgradnjo in delovanje vodovodnega sistema.

 

30. člen

Ceno pitne vode na predlog upravljalca in v skladu z veljavnimi predpisi potrjuje občinski svet. Cena mora vsebovati stroške enostavne in razširjene reprodukcije ter stroške upravljanja s sistemi vodooskrbe in morebitne stroške koncesije za uporabo vodnega vira. Cena se določi na podlagi obračuna dejanskih stroškov vodovodnega sistema. Upravljalec mora v predlogu za potrditev cene navesti kvantificirane posamezne elemente cene, med katerimi mora biti tudi ovrednotena morebitna odškodnina za kmete, ki opravljajo svoje dejavnost na območjih varovalnih pasov vodozbirnih območij.

 

31. člen

Pred priključitvijo na javno vodovodno omrežje plača uporabnik priključnino. Priključnina predstavlja povračilo dela stroškov za obnovo in širitev vodovodnega sistema.

 

Višino priključnine na predlog upravljalca potrdi občinski svet.

 

32. člen

Občinski svet lahko z odlokom določi obvezno plačevanje takse, ki se uporabljajo namensko za oskrbo s pitno vodo.

 

V odloku, s katerim se taksa uvede, mora biti določen način pobiranja in višina takse.

 

33. člen

Uporabniki pri gradnji objektov in naprav za oskrbo s pitno vodo, ki niso sodelovali v izgradnji vodovodov, morajo pred priključitvijo investitorju povrniti sorazmerni del stroškov izgradnje vodovoda.

 

I.                UPRAVLJALIC VODOVODA

34. člen

Upravljalec javnega vodovoda in upravljalic lokalnih vodovodov so dolžni gospodariti z vodovodi tako, da ohranijo oz. povečujejo njihovo zmogljivost in kvaliteto vodooskrbe. Gospodarjenje in upravljanje mora biti skladno z določbami tega odloka in ostalih pozitivnih predpisov, ki se nanašajo na preskrbo s pitno vodo.

35. člen

Upravljalec javnega vodovoda je dolžan v roku 8 mesecev od uveljavitve tega odloka izdelati tehnični pravilnik v zvezi z vodooskrbo upravljalca.

 

I.                KAZENSKE DOLOČBE

36. člen

Z denarno kaznijo najmanj 50.000 STI se kaznuje upravljalec vodovoda, odgovorna oseba pa z denarno kaznijo do 10.000 SIT:

 

-        če ne obvesti porabnike o oporečni pitni vodi in se sprejme nujnih ukrepov za sanacijo tega stanja

-        če ne poskrbi za redno  vzdrževanje in delovanje vodovodnih naprav in

-        če ne poskrbi za zdravstveno ustrezno pitno vodo in varno vodooskrbo.

 

37. člen

Z denarno kaznijo do 20.000 SIT se kaznuje za prekršek – fizična oseba ali zasebnik ali gospodarska družba:

 

-        če se kot uporabnik priključi na vodovodno omrežje pred ali mimo vodomera

-        če kot uporabnik ne prijavi okvare na vodovodnem priključku

-        če kot uporabnik onemogoča delavcem upravljalca preglede in odčitavanje vodomera

-        če kot uporabnik brez privolitve upravljalca odstrani plombe na vodomeru in vodovodnih objektih

-        če kot uporabnik koristi vodo iz hidranta brez dovoljenja upravljalca

-       če kot uporabnik v primeru pomanjkanja vode troši vodo v nasprotju z opozorili in navodili o racionalni rabi vode.

 

I.                KONČNE DOLOČBE

38. člen

Nadzor nad izvajanjem tega odloka opravljajo zdravstvena, vodnogospodarska inšpekcija, upravljalec vodovodnih objektov in naprav ter pristojni organ občine Cerklje.

 

39. člen

V roku 6 mesecev po uveljavitvi tega odloka bo sprejel občinski svet Odlok o merilih in kriterijih za plačilo prispevka za priključitev na javni vodovod.

 

40. člen

Ta odlok začne veljati osmi dan po objavi v Uradnem vestniku Gorenjske.

 

Številka: 015-03-1703/97

Datum.   19. 12. 1997

Predsednik občinskega sveta

Miha Zevnik