New Page 2
 

 Na podlagi drugega odstavka 4. člena Zakona o plovbi po celinskih vodah (Uradni list RS, št. 30/02, 110/02 - ZGO-1, 29/17 - ZŠpo-1, 41/17 - PZ-G) in 16. člena Statuta Občine Bled (Uradni list RS, št. 67/09-UPB, 87/12 in UGSO, št. 30/17) je Občinski svet Občine Bled na svoji 9. redni seji 21.04.2016 sprejel

 

 

 

ODLOK

 

O PLOVBNEM REŽIMU PO BLEJSKEM JEZERU

 

 

 

I.          Splošne določbe

 

 

 

1. člen

 

(predmet odloka)

 

Ta odlok ureja plovbni režim po Blejskem jezeru (v nadaljevanju: jezero) zaradi varnosti plovbe ob izvajanju turističnih, športnih in rekreacijskih aktivnosti oziroma dejavnosti ter pospeševanja njihovega razvoja (v nadaljevanju: plovbni režim) skladno z določbami zakona, ki ureja plovbo po celinskih vodah (v nadaljevanju: zakon), in na njegovi podlagi izdanimi predpisi, predpisi o varstvu okolja, ohranjanju narave in voda, sladkovodnem ribištvu in urejanju prostora. Upošteva tudi naravne danosti jezera in druge pogoje, ki zagotavljajo varstvo človeškega življenja in okolja.

 

 

 

2. člen

 

(pojmi)

 

(1) V tem odloku imajo posamezni pojmi naslednji pomen:

·  plovbno območje je del celinske vode, ki je dovolj globok in širok za varno plovbo glede na vrsto plovila;

·  plovilo je stvar, ki je namenjena za plovbo po celinskih vodah;

·  čoln je plovilo, ki meri v dolžino manj kot 24 metrov (kot čoln se šteje tudi splav, vodni skuter in drugo podobno plovilo);

·  športni veslaški čoln je plovilo, ki je namenjeno za športne in rekreacijske aktivnosti;

·  plavajoča naprava je stvar, ki je stalno privezana oziroma usidrana ali položena na dno celinskih voda in ni usposobljena oziroma namenjena za plovbo (bivališča, plavajoči hoteli, restavracije, delavnice, skladišča, pontonski mostovi, kopališčne ploščadi in podobno);

·  pristanišče je vodni in priobalni prostor, namenjen za vplutje in izplutje plovil, vkrcanje in izkrcanje oseb in tovora, skladiščenje, privez in podobno;

·  vstopno izstopno mesto je vodni in priobalni prostor, ki omogoča dostop do vodnega območja za vplutje in izplutje plovil, vkrcanje in izkrcanje oseb ter ni namenjeno za stalni privez;

·  javni prevoz je prevoz s plovilom, ki je pod enakimi pogoji dostopen vsem uporabnikom prevoznih storitev in se izvaja v komercialne namene;

·  oddajanje plovil je poslovna dejavnost oddajanja plovil v kratkoročen najem;

·  zasebni namen, je vsak namen uporabe plovila, ki ni javni prevoz ali oddajanje plovil;

·  pletna ali pletnja je lesen čoln z ravnim dnom, ki ga čolnar stoje poganja z vesli, dolžine do 8 metrov in širine do 2,35 metra in ki je v celoti zgrajen iz masivnega lesa, glavna rebra in prečke na dnu plovila pa so kovinske. V tem odloku se izraza pletnja in pletna uporabljata enakovredno.

 

 

(2)   Ostali izrazi, uporabljeni v tem odloku imajo enak pomen, kot izrazi, ki se uporabljajo v zakonu, ki ureja plovbo po celinskih vodah.

 

 

 

II.        Plovbni režim

 

 

 

3. člen

 

(plovbni režim)

 

Plovbni režim  obsega:

 

·       določitev plovbnega območja in orisni prikaz območja, kjer je dovoljena plovba za gospodarske, turistične, športne in rekreacijske namene, z upoštevanjem nevarnosti naraslih voda ali drugih izjemnih razmer;

 

·       določitev skrbnika plovbnega območja;

 

·       določitev vrste plovil in njihovega pogona;

 

·       določitev in označitev pristanišč ter vstopno izstopnih mest glede na vrsto plovbe;

 

·       določitev upravljavca pristanišča oziroma vstopno izstopnega mesta;

 

·       prikaz območja kopalnih voda;

 

·       določitev časa, v katerem je dovoljena plovba;

 

·       prepoved plovbe zaradi specifičnosti območja, neprimernega časa ali nevarnih razmer;

 

·       druge pogoje, ki zagotavljajo varstvo človeškega življenja in okolja.

 

 

 

 

 

4. člen

 

(določitev plovbnega območja)

 

(1) Plovbno območje je celotno Blejsko jezero z izjemo 20-metrskega pasu od obale jezera oziroma 5-metrskega pasu od meje kopalnih voda, razen v območju na južnem delu jezera, kjer je med koordinatami Y=430320, X=135312 na vzhodni strani in Y=430152, X=135342 na zahodni strani prepovedana plovba v 50-metrskem pasu od obale jezera.

 

(2) Plovbno območje s prednostjo za športne veslaške čolne v času organizirane vadbe in tekmovanj je pas med Malo in Veliko Zako ter koridor med Veliko Zako in čolnarno pri startu veslaške proge.

 

(3) Plovba do obale je dovoljena na območju pristanišč in vstopno izstopnih mest, ki jih določa ta odlok.

 

(4) Plovbno območje je razvidno iz orisnega prikaza, ki je sestavni del tega odloka.

 

(5) Z globo 600 evrov se kaznuje za prekršek posameznik, ki ravna v nasprotju s prvim, drugim ali tretjim odstavkom tega člena.

(6) Z globo 2000 evrov se kaznuje za prekršek pravna oseba, samostojni podjetnik posameznik ali posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, ki ravna v nasprotju s prvim, drugim ali tretjim odstavkom tega člena.

(7) Z globo 600 evrov se za prekršek kaznuje tudi odgovorna oseba pravne osebe, odgovorna oseba samostojnega podjetnika posameznika, odgovorna oseba posameznika, ki samostojno opravlja dejavnost, ki ravna v nasprotju s prvim, drugim ali tretjim odstavkom tega člena.

 

5. člen

 

(določitev skrbnika plovbnega območja)

 

(1) Skrbnik plovbnega območja je režijski obrat Občine Bled.

 

(2) Skrbnik plovbnega območja z rednimi pregledi skrbi za varnost plovbe na plovbnem območju. V primeru ugotovitve ovire mora poskrbeti za njeno odstranitev, če je to mogoče, v nasprotnem primeru pa nemudoma obvestiti izvajalca gospodarske javne službe, ki je odgovoren za vzdrževanje vodnih in priobalnih zemljišč po zakonu, ki ureja upravljanje z vodami. Če ovira ogroža varnost plovbe, lahko omeji ali prepove plovbo.

 

 

 

6. člen

 

(določitev vrste plovil in njihovega pogona)

 

(1) Na jezeru sta dovoljeni plovba in uporaba naslednjih plovil in naprav:

·  pletenj;

·  lesenih čolnov na vesla dolžine do 6 metrov in širine do 1,5 metra, tipa preklopne ali dotikalne gradnje;

·  lesenih čolnov na električni pogon za prevoz oseb in stvari;

·  športnih veslaških čolnov, kamor spadajo tudi kajaki, kanuji in čolni za ribarjenje, ter spremljajočih plovil na električni pogon v času vadbe ali prireditev;

·  jadrnic dolžine do 5 metrov;

·  drugih plovil na vesla dolžine do 6 metrov in širine do 1,5 metra, kamor štejejo športni rekviziti, kot je deska;

·  splava in plavajočih naprav ter delovnih pontonov za potrebe uradnih kopališč, izvedbe gradbenih in drugih vzdrževalnih del, prireditev ali za razbremenitev pristanišč na otoku v času poletne sezone.

 

(2) Dovoljena so samo plovila s plitvim ugrezom, ki ne morejo poškodovati jezerskega dna.

 

(3) Plovila na motorni pogon z notranjim izgorevanjem niso dovoljena, razen za potrebe izvajanja nalog policije, javnih gospodarskih služb po zakonu o vodah, sladkovodnem ribištvu, zaščite in reševanja, obrambe ter za izvedbo gradbenih in vzdrževalnih del na otoku oziroma ob obali ob predhodnem soglasju skrbnika plovbnega območja.

 

(4) Z globo 600 evrov se kaznuje za prekršek posameznik, ki ravna v nasprotju z določbami tega člena.

(5) Z globo 2000 evrov se kaznuje za prekršek pravna oseba, samostojni podjetnik posameznik ali posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, ki ravna v nasprotju z določbami tega člena.

(6) Z globo 600 evrov se za prekršek kaznuje tudi odgovorna oseba pravne osebe, odgovorna oseba samostojnega podjetnika posameznika, odgovorna oseba posameznika, ki samostojno opravlja dejavnost, ki ravna v nasprotju z določbami tega člena.

 

7. člen

 

(določitev in označitev pristanišč ter vstopno izstopnih mest glede na vrsto plovbe)

 

(1) Na jezeru so pristanišča, čolnarne ter vstopno izstopna mesta dopustni samo na urejenih in za to določenih mestih, ki jih določa vsakokrat veljavni občinski prostorski načrt Občine Bled in so, skupaj z dopustnimi nameni uporabe vsakega od pristanišč, čolnarn in vstopno izstopnih mest ter številom privezov v posameznih pristaniščih in čolnarnah, prikazana v orisnem prikazu in preglednici, ki sta sestavni del tega odloka. Število privezov v posameznih pristaniščih in čolnarnah je prikazano tako, da sta  ločeno prikazana število privezov za plovila, ki se uporabljajo za zasebni namen, ter število privezov za plovila, ki se uporabljajo za javne prevoze in za oddajanje v najem.

 

(2)  Ustavljanje drugih plovil in vkrcavanje oziroma izkrcavanje izven pristanišč in vstopno izstopnih mest je dovoljeno na plavajočih napravah, ki se jih lahko pritrdi na enega od obstoječih infrastrukturnih objektov.

 

(3)   Urejanje čolnarn, pomolov, privezov in drugih objektov, potrebnih za rabo voda, zagotovitev varnosti plovbe in zagotovitev varstva pred utopitvami v naravnih kopališčih se izvaja po enotnem konceptu oblikovanja za celotno območje oziroma za del območja, ki ga potrdi občina.

 

(4)   Na lokacijah kopališč ter čolnarn, pomolov in privezov, ki so navedeni v občinskem prostorskem načrtu, so dopustni vzdrževanje, rekonstrukcije brez povečanja prostornine, odstranitve obstoječih objektov in gradnja novega objekta, in sicer v skladu z enotnim konceptom oblikovanja za celotno območje oziroma za del območja, ki ga potrdi občina.

 

(5)   Pri urejanju pristanišč in vstopno izstopnih mest je potrebno zagotoviti možnost čiščenja zunanjosti plovil, ki preprečuje vnos tujerodnih vrst v jezero. Gradbena dela se morajo izvesti tako, da so pri tem brežine in vodni ekosistem čim manj prizadeti, v primeru utrjevanja brežin pa se te urejajo sonaravno z uporabo lesa in kamna.

 

(6)   Pristanišča in vstopno izstopna mesta so označena po enotnem konceptu, ki ga potrdi občina.

 

(7)  Z globo 600 evrov se kaznuje za prekršek posameznik, ki ravna v nasprotju z določbami tega člena.

(8)  Z globo 2000 evrov se kaznuje za prekršek pravna oseba, samostojni podjetnik posameznik ali posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, ki ravna v nasprotju z določbami tega člena.

(9)  Z globo 600 evrov se za prekršek kaznuje tudi odgovorna oseba pravne osebe, odgovorna oseba samostojnega podjetnika posameznika, odgovorna oseba posameznika, ki samostojno opravlja dejavnost, ki ravna v nasprotju z določbami tega člena.

 

8. člen

 

(določitev upravljavca pristanišča oziroma vstopno izstopnega mesta)

 

(1) Občina določi upravljanje pristanišč in vstopno izstopnih mest za pletnje ter lesene čolne na električni pogon, s katerimi razpolaga na podlagi zemljiškoknjižnega stanja, kot izbirno gospodarsko javno službo, ki jo na podlagi določil zakona, ki ureja gospodarske javne službe, izvaja Čolnarsko združenje Pletna. V primeru prenehanja ali statusnega preoblikovanja Čolnarskega združenja Pletna javno službo prične opravljati režijski obrat občine. Najmanj eno pristanišče ali vstopno izstopno mesto za pletnje mora omogočati vkrcavanje in izkrcavanje gibalno oviranih oseb, ki mora biti ustrezno označeno.

 

(2) Občina določi upravljanje pristanišč in vstopno izstopnih mest za druga plovila, s katerimi razpolaga na podlagi zemljiškoknjižnega stanja, kot izbirno gospodarsko javno službo, ki jo na podlagi določil zakona, ki ureja gospodarske javne službe, izvaja režijski obrat občine.

 

(3) Upravljanje pristanišč in vstopno izstopnih mest, s katerimi občina ne razpolaga, izvajalastnik nepremičnine oziroma zanj vsakokratni posestnik. Vstopno izstopno mesto »Severni del Blejskega otoka«, ki je v souporabi za pletnje in lesene čolne na električni pogon, mora omogočati vkrcavanje in izkrcavanje gibalno oviranih oseb, ki mora biti ustrezno označeno.

 

(4) Financiranje javne službe iz prvega in drugega odstavka tega člena zagotovi občina s proračunom, pri čemer obseg določi glede na zbrane namenske prihodke iz pristojbin po tem odloku, z izvajalci pa sklene posebno pogodbo.

 

 

 

9. člen

 

(prikaz območja kopalnih voda)

 

(1) Kopalne vode ter vrste in način izvajanja nalog upravljanja kakovosti kopalnih voda določi Vlada RS.

 

(2) Kopalno območje je razvidno iz orisnega prikaza, ki je sestavni del tega odloka.

 

 

 

10. člen

 

(določitev časa, v katerem je dovoljena plovba)

 

(1) Plovba je dovoljena celo leto. Od 1. marca do 31. oktobra je dovoljena od 6. do 23. ure, od 1. novembra do zadnjega februarja pa od 8. do 17. ure, razen za plovila za katera zakon ali na njegovi podlagi sprejeti podzakonski predpisi določajo drugače.

 

(2) Ne glede na določbo prejšnjega odstavka tega člena so plavajoče naprave na jezeru dovoljene samo v času poletne turistične sezone, kar pomeni od vključno maja do vključno oktobra.

 

(3) Izjemoma je plovba dovoljena izven predpisanega časa, če gre za javno prireditev, in sicer za plovila, s katerimi se izvaja prireditev, oziroma z dovoljenjem skrbnika plovbnega območja, pri čemer se lahko določi dodatne pogoje za varnost plovbe.

 

(4) Časovne omejitve ne veljajo za plovbo plovil, s katerimi se izvaja gojitev in varstvo rib za ribiške organizacije, s katerimi se izvaja ribiško upravljanje, za plovila, s katerimi se opravlja naloge reševanja na vodi in iz nje ter oskrba Blejskega otoka, vključno s prevozi oseb v času dogodkov.

 

(5) Z globo 600 evrov se kaznuje za prekršek posameznik, ki ravna v nasprotju s prvim ali drugim odstavkom tega člena.

(6) Z globo 2000 evrov se kaznuje za prekršek pravna oseba, samostojni podjetnik posameznik ali posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, ki ravna v nasprotju s prvim ali drugim odstavkom tega člena.

(7) Z globo 600 evrov se za prekršek kaznuje tudi odgovorna oseba pravne osebe, odgovorna oseba samostojnega podjetnika posameznika, odgovorna oseba posameznika, ki samostojno opravlja dejavnost, ki ravna v nasprotju s prvim ali drugim odstavkom tega člena.

 

11. člen

 

(prepoved plovbe)

 

(1) Skrbnik plovbnega območja lahko z namenom zagotovitve varnosti plovbe na celotnem plovbnem območju ali delu plovbnega območja začasno prepove plovbo zaradi specifičnosti območja ali nevarnih razmer.

 

(2) Plovbo lahko prepove tudi zaradi vzdrževanja priobalnega zemljišča, vodotoka, izvedbe tekmovanj ali prireditev in iz drugih utemeljenih razlogov.

 

(3) Začetek in konec ter pogoje začasne prepovedi plovbe določi v izdani odločbi, ki jo objavi tudi na krajevno običajen način.

 

(4) Zaradi neupoštevanja začasne prepovedi plovbe se z globo 600 evrov kaznuje za prekršek posameznik.

(5) Zaradi neupoštevanja začasne prepovedi plovbe se z globo 2000 evrov kaznuje pravna oseba, samostojni podjetnik posameznik ali posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost.

(6) Zaradi neupoštevanja začasne prepovedi plovbe se z globo 600 evrov kaznuje tudi odgovorna oseba pravne osebe, odgovorna oseba samostojnega podjetnika posameznika, odgovorna oseba posameznika, ki samostojno opravlja dejavnost.

 

12. člen

 

(drugi pogoji, ki zagotavljajo varstvo človeškega življenja in okolja)

 

(1) Pravne in fizične osebe, ki opravljajo javne prevoze oziroma dejavnost oddajanja plovil ali drugih storitev na ali v jezeru morajo imeti ustrezno zavarovano odgovornost in udeležence.

 

(2)Oddajanje plovil v samostojno uporabo osebam, mlajšim od 15 let ni dovoljena.

 

(3) Zaradi prisotnosti invazivne školjke potujoče trikotničarke in preprečevanja njenega širjenja se morajo plovila in pripadajoča oprema pred vsakim vstopom v jezero in po vsakem izstopu natančno pregledati, še posebej morebitne zareze na trupu plovila in veslih. Odstraniti je treba blato, vodne rastline in školjke. Po pranju z vročo vodo najmanj 45 stopinj Celzija, jo je z vseh odprtin, kjer bi lahko zastajala, potrebno odstraniti in vse dele dobro osušiti.

 

(4) Plovila so lahko zaščitena samo s sredstvi na bazi organskih topil. Prepovedana je uporaba zaščitnih sredstev na podvodnih delih plovil, ki služijo kot sredstvo proti obraščanju.

 

(5) Z globo 200 evrov se kaznuje za prekršek posameznik, ki ravna v nasprotju z določbami tega člena.

 

(6) Z globo 800 evrov se kaznuje za prekršek pravna oseba, samostojni podjetnik posameznik ali posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, ki ravna v nasprotju z določbami tega člena.

 

(7) Z globo 200 evrov se za prekršek kaznuje tudi odgovorna oseba pravne osebe, odgovorna oseba samostojnega podjetnika posameznika, odgovorna oseba posameznika, ki samostojno opravlja dejavnost, ki ravna v nasprotju z določbami tega člena.

 

 

 

III.      Pristojbina za uporabo pristanišč in vstopno izstopnih mest

 

 

 

13. člen

 

(letna pristojbina)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(1)  Uporabniki pristanišč in vstopno izstopnih mest, ki izvajajo javni prevoz oziroma dejavnost oddajanja, oziroma zanje njihova združenja, so za uporabo infrastrukture pristanišč in vstopno izstopnih mest ob jezeru dolžni plačati letno pristojbino v višini:

·  5.000,00 evrov letno za pletnjo;

·  200,00 evrov letno za čoln;

·  100,00 evrov letno za drugo plovilo.

(2)  Dovolilnice se izda tudi za plovila, namenjene oskrbi Blejskega otoka. Pristojbina znaša 1.000,00 evrov letno.

(3)  Letno pristojbino, ki velja za obdobje od 1. maja do 30. aprila naslednje leto, občina odmeri v enkratnem znesku do konca marca za tekoče leto po uradni dolžnosti. O možnosti obročnega plačila pristojbine odloči župan na predlog zavezanca s sklepom, v katerem se določijo tudi roki obročnega plačila.

(4)  Potrdilo za plačilo pristojbine je dovolilnica, ki jo prejme plačnik. Dovolilnica mora biti nalepljena na plovilu in jo mora uporabnik plovila na zahtevo pooblaščene osebe pokazati. Brez dovolilnice uporaba priveza in plovba po celinskih vodi ni dovoljena. Oddaja plovil brez dovolilnice ni dovoljena. V kolikor se dovolilnica izgubi, njen imetnik na občino poda pisno vlogo za izdajo nadomestne dovolilnice, v kateri navede podatke o izgubljeni dovolilnici.

(5)  Ne glede na določbo 1. in 2. odstavka 13. člena tega odloka se uporabniku višina letne pristojbine za uporabo pristanišč in vstopno izstopnih mest lahko zniža sorazmerno glede na čas trajanja epidemije razglašene na območju Republike Slovenije. Odmerjena pristojbina se zavezancem zniža na podlagi pisne vloge zavezanca. V primeru že izdane odločbe o odmeri pristojbine, se višina pristojbine zniža z izdajo nove odločbe, s katero se nadomesti že izdana odločba o odmeri letne pristojbine.

(6)  Pristojbina iz tega člena je namenski prihodek proračuna občine za investicijsko in tekoče vzdrževanje pristanišč in vstopno izstopnih mest, obale jezera ter priobalnega pasu.

(7)  Občina Bled najemnikom pristanišč in vstopno izstopnih mest na lokacijah »Čolnarna Grajsko kopališče« in pristanišče »Pod sodniškim stolpom (Velika Zaka)« v lasti občine, poleg pristojbine iz 1. odstavka 13. člena tega odloka, skladno z zakonom, ki ureja ravnanje s stvarnim premoženjem  občine, zaračunava tudi najemnino. Druge čolnarne, pristanišča in vstopno izstopna mesta na Blejskem jezeru niso predmet najema ali izključne rabe.

(8)  Z globo  600 evrov se kaznuje za prekršek posameznik, ki ravna v nasprotju s prvim, drugim in petim četrtim odstavkom tega člena.

(9)  Z globo 2000 evrov se kaznuje za prekršek pravna oseba, samostojni podjetnik posameznik ali posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, ki ravna v nasprotju s prvim, drugim in petim četrtim odstavkom tega člena.

(10)  Z globo 600 evrov se za prekršek kaznuje tudi odgovorna oseba pravne osebe, odgovorna oseba samostojnega podjetnika posameznika, odgovorna oseba posameznika, ki samostojno opravlja dejavnost, ki ravna v nasprotju s prvim, drugim in petim četrtim odstavkom tega člena.

 

   
 

14. člen

 

(enkratna pristojbina)

 

(1) Za izvajanje športnih in rekreativnih aktivnosti s plovili na jezeru za organizirane skupine nad pet oseb se zaračuna enkratna pristojbina v višini 10,00 evrov za posamezno plovilo.

 

(2) Organizatorji aktivnosti iz prejšnjega člena so dolžni vsaj en dan pred izvajanjem pisno obvestiti upravljavca vstopno izstopne točke in Režijski obrat Občine Bled o vstopno izstopni točki, ki jo bodo uporabili, o okvirnem času izvajanja in številu udeležencev ter podatkih o zavezancu za plačilo pristojbine, pri čemer za ustrezno obvestilo šteje tudi elektronska pošta. Pisno obvestilo šteje tudi kot dokaz v primeru redarskega ali inšpekcijskega nadzora.

 

(3) Občina na podlagi podatkov iz obvestila zaračuna predpisano pristojbino, ki jo je zavezanec dolžan poravnati v roku osmih dni.

 

(4) Plačila pristojbine so oproščeni društva in posamezni registrirani tekmovalci, ki so organizirani v okviru nacionalnih športnih panožnih zvez, ki delujejo na področju vodnih in podvodnih športov.

 

(5) Z globo 600 evrov se kaznuje za prekršek posameznik, ki na zahtevo pooblaščene osebe ne pokaže pisnega obvestila iz drugega odstavka.

(6) Z globo 2000 evrov se kaznuje za prekršek pravna oseba, samostojni podjetnik posameznik ali posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, ki ne pokaže pisnega obvestila iz drugega odstavka tega člena.

(7) Z globo 600 evrov se za prekršek kaznuje tudi odgovorna oseba pravne osebe, odgovorna oseba samostojnega podjetnika posameznika, odgovorna oseba posameznika, ki samostojno opravlja dejavnost, ki na zahtevo pooblaščene osebe ne pokaže pisnega obvestila iz drugega odstavka tega člena.

 

IV.       Javni prevoz in oddajanje plovil

 

 

 

15. člen

 

(pogoji izvajanja javnih prevozov oziroma oddajanja plovil)

 

(1) Javni prevoz in oddajanje plovil sta dovoljena samo v pristanišču. Na vidnem mestu morajo biti izobešeni cenik, vozni red ali čas voženj ali oddajanja in navodila za uporabo oddanega plovila ter izvajanje ukrepov varstva pred utopitvami.

 

(2) Vozni red ali čas voženj mora biti objavljen tudi na vstopno izstopnih mestih na Blejskem otoku, pri čemer mora biti obiskovalcem otoka zagotovljeno zadrževanje vsaj eno uro za ogled otoka kot naravne vrednote, zavarovanega območja in kulturnega spomenika državnega pomena, oziroma glede na potrebe obiskovalcev.

 

(3) Javni prevoz v linijski plovbi se izvaja z lesenimi čolni na električni pogon med pristanišči in vstopno izstopnimi mesti, določenimi zanje. Izvajalec javnega prevoza v linijski plovbi mora zagotoviti prilagoditev vsaj enega plovila za prevoz gibalno oviranih oseb, ki mora biti ustrezno označeno. Izvajalci linijskih prevozov so ob povratku dolžni prevzeti vse obiskovalce otoka, ki imajo dokazilo o nakupu katerekoli vozovnice, brezplačno. Pred pričetkom izvajanja linijske plovbe mora izvajalec pridobiti pogoje in soglasje skrbnika plovbnega območja.

 

(4) Zaradi ohranjanja izročila na jezeru se javni prevoz in oddajanje čolnov izvaja s pletnjami, lesenimi čolni na vesla, glede na vremenske pogoje in potrebe oskrbe otoka pa tudi z lesenimi čolni na električni pogon. Javni prevoz se na Blejskem jezeru izvaja z največ 23 pletnjami in 3 lesenimi čolni na električni pogon.Vsa tradicionalna plovila morajo biti v pretežni meri izdelana iz lesa. Zaradi varnostnih pogojev in posebnosti pri plovbi se dovoljuje uporaba kombinacije lesa in kovine ali lesa in plastičnih kompozitov, vendar le za podvodne dele.

 

(5) V pristaniščih in čolnarnah: »Čolnarna pri hotelu Toplice«, »Čolnarna pri Vili Bled«, »Veslaška promenada 8 (Ribiška družina)«, »Nasproti restavracije Pletna (Mlino)« in »Pod sodniškim stolpom (Velika Zaka)« je dovoljeno oddajati v najem tudi do pet drugih plovil iz 6. točke 1. odstavka 6. člena tega odloka in kajakov ali kanujev. V pristanišču »Čolnarna Grajsko kopališče« je dovoljeno oddajanje do dvajset teh plovil (10 v delu Grajska čolnarna, 10 v delu Grajsko kopališče).

 

(6) Plovila, s katerimi se izvaja javni prevoz in dejavnost oddajanja, razen iz predhodnega odstavka tega člena, morajo biti na vidnem mestu označena s tablico, ki vsebuje:

 

 

 

IZDELEK DOMAČE OBRTI – ORIGINAL HISTORICAL CRAFT

TIP ČOLNA:

pletnja z ravnim dnom ali dinghy ali čoln proste gradnje

VRSTA GRADNJE:

preklopna ali dotikalna ali laminacijska gradnja

NAZIV PROIZVAJALCA:

podatek izdelovalca

LETO GRADNJE:

podatek izdelovalca

NOSILNOST:

18+1 pri pletnjah ali število sedežev na plovilu

SERIJSKA ŠTEVILKA:

podatek izdelovalca

OBMOČJE PLOVBE:

Blejsko jezero

 

 

( 7 ) Z globo 200 evrov se kaznuje za prekršek posameznik, ki ravna v nasprotju z določbami tega člena.

 

( 8 ) Z globo 800 evrov se kaznuje za prekršek pravna oseba, samostojni podjetnik posameznik ali posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, ki ravna v nasprotju z določbami tega člena.

 

( 9 ) Z globo 200 evrov se za prekršek kaznuje tudi odgovorna oseba pravne osebe, odgovorna oseba samostojnega podjetnika posameznika, odgovorna oseba posameznika, ki samostojno opravlja dejavnost, ki ravna v nasprotju z določbami tega člena.

 

 

 

V.         Nadzor nad izvajanjem odloka

 

 

 

16. člen

 

(odstranitev plovil iz jezera, privezovanje in shranjevanje)

 

(1) Na ali ob obali je prepovedano privezovati plovila.

(2) Plovila morajo biti varno privezana na objektih za privezovanje v pristaniščih in vstopno – izstopnih mestih, ki jih določi in označi skrbnik plovbnega območja. Če ni prisotnega lastnika ali uporabnika plovila morajo biti plovila zaklenjena tudi z ustrezno napravo na objektu za privezovanje.

(3) V pristaniščih ni dovoljeno privezovanje plovil brez dovolilnice.

(4) V priobalnem pasu jezera ni dovoljeno:

- oddajanje in shranjevanje plovil;

- vzdrževanje in popravila plovil.

(5) V primeru, da občinski inšpektor ugotovi, da se izvaja javni prevoz s plovili brez dovolilnic ali oddaja plovila brez dovolilnic, lahko začasno prepove nadaljnjo plovbo ali izplutje plovila do odprave pomanjkljivosti.

(6) V primeru, da  občinski inšpektor najde plovilo iz prvega, drugega, tretjega in četrtega  odstavka tega člena, namesti nanj pisno odredbo, s katero naloži skrbniku plovbnega območja odstranitev.

(7) Skrbnik plovbnega območja odstrani plovilo sam ali po pooblaščeni organizaciji na stroške lastnika.

(8) Z globo 600 evrov se kaznuje za prekršek posameznik, ki ravna v nasprotju s prvim, drugim, tretjim ali četrtim odstavkom tega člena.

(9) Z globo 2000 evrov se kaznuje za prekršek pravna oseba, samostojni podjetnik posameznik ali posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, ki ravna v nasprotju s prvim, drugim, tretjim in ali četrtim odstavkom tega člena.

(10)  Z globo 600 evrov se za prekršek kaznuje tudi odgovorna oseba pravne osebe, odgovorna oseba samostojnega podjetnika posameznika, odgovorna oseba posameznika, ki samostojno opravlja dejavnost, ki ravna v nasprotju s prvim, drugim, tretjim ali četrtim odstavkom tega člena.

(11)  Z globo 1000 evrov se kaznuje uporabnik plovila, ki ne spoštuje prepovedi uporabe plovila iz 5. odstavka tega člena.

(12)  Z globo 3000 evrov se kaznuje izvajalec javnega prevoza ali izvajalec dejavnosti oddajanja plovil, ki ne spoštuje prepovedi uporabe plovila iz 5. odstavka tega člena.

 

 

 

 

17. člen

 

Nadzor nad izvajanjem določb tega odloka in ukrepe opravljata občinski inšpektor in občinski redar.

 

 

 

VI.     Prehodne in končne določbe

 

 

 

18. člen

 

Upravljanje pristanišč in vstopno izstopnih mest do sklenitve pogodbe z izvajalci javne službe iz 1. odstavka 8. člena tega odloka izvaja režijski obrat občine.

 

 

 

19. člen

 

Prilagoditve pristanišč in vstopno izstopnih mest ter plovil za vkrcavanje in izkrcavanje gibalno oviranih oseb kot določata 8. in 15. člen mora upravljavec izvesti najkasneje do 30. 4. 2017.

 

 

 

20. člen

 

Ne glede na določila tega odloka je namesto lesenih čolnov na električni pogon dopustna plovba obstoječih hidrobusov na električni pogon, vendar ne dlje kot do 30. 4. 2021.

 

 

 

21. člen

 

(1) Uporabniki privezov na ali ob obali, ki niso določeni z občinskim prostorskim načrtom in tem odlokom, so dolžni v roku enega meseca od uveljavitve tega odloka prenehati uporabljati privez in odstraniti plovilo z jezera. V primeru neizvršitve bo plovila po uradni dolžnosti odstranil skrbnik plovbnega območja.

 

(2) Z globo 500 evrov se kaznuje za prekršek posameznik, ki ravna v nasprotju z določbami tega člena.

 

(3) Z globo 2.000 evrov se kaznuje za prekršek pravna oseba, samostojni podjetnik posameznik ali posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, ki ravna v nasprotju z določbami tega člena.

 

(4) Z globo 500 evrov se za prekršek kaznuje tudi odgovorna oseba pravne osebe, odgovorna oseba samostojnega podjetnika posameznika, odgovorna oseba posameznika, ki samostojno opravlja dejavnost, ki ravna v nasprotju z določbami tega člena.

 

 

 

22. člen

 

Z dnem, ko začne veljati ta odlok, preneha veljati Odlok o določitvi plovbnega režima po Blejskem jezeru (Uradni list RS, št. 35/09, 49/10, 31/11; Ur. glas. slo. občin 7/13).

 

 

 

23. člen

 

Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin, uporablja pa se od 1. 5. 2016 dalje.

 

 

 

Številka: 034-2/2016-5

 

Datum: 21.4.2016

 

 

 

 

Občina Bled

 

Janez Fajfar, župan

 

 

Priloga:

   
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lokacije pristanišč, čolnarn in vstopno izstopnih mest za čolne, ki so na jezeru (vsa pristanišča so obenem tudi vstopno izstopna mesta).

 

Kategorija pristanišč in vstopno izstopnih mest

Dejavnost   št. privezov

Zasebno št. privezov

Pristanišča za pletne, ki so namenjene za javni prevoz oseb (PP)

Zdraviliški park

10

-

Mlino

13

-

Pristanišča za čolne na vesla iz pokritih čolnarn (ČČO)

Čolnarna Grajsko kopališče

18

-

Čolnarna na startu veslaške proge

1

-

Čolnarna pri hotelu Toplice

10

-

Čolnarna pri Vili Lastovka (Cesta svobode 14)

-

4

Čolnarna pri Vili Bled

12

-

Čolnarna pri Vili Solnčnica (Velika Zaka)

-

2

Čolnarna pri Vili Zlatorog (Veslaška promenada 9)

-

2

Čolnarna pri Vili Rog (Veslaška promenada 10)

-

2

Pristanišča za lesene čolne na vesla (ČP)

Veslaška promenada 8 (Ribiška družina)

6

-

Nasproti restavracije Pletna (Mlino)

5

-

Pod sodniškim stolpom (Velika Zaka)

4

1

Pristanišče za čolne na električni pogon (EP)

Čolnarna Grajsko kopališče

3

-

Vstopno izstopna mesta za pletne (PVI)

Pod Kazino

6

-

Pod Vilo Bled

2

-

Velika Zaka

2

-

Mala Zaka

4

-

Južni del Blejskega otoka

9

-

Severni del Blejskega otoka

4

-

Vstopno izstopna mesta za čolne na električni pogon (EVI)

Severni del Blejskega otoka (souporaba privezov pleten)

-

-

Pod Kazino (souporaba privezov pleten)

-

-

Zahodni del Blejskega otoka (namenjeno oskrbi otoka)

-

1

Vstopno izstopna mesta za (lesene) čolne na vesla (ČVI)

severni del Blejskega otoka

-

15

pod Kazino

-

3

Veslaška promenada 8 (Ribiška družina)

-

2

Mlino

-

2

 

 

Lokacije vstopno izstopnih točk za čolne, ki so skladiščeni na obali.

 

 

Kategorija vstopno izstopnih mest

Lokacija

Vstopno izstopno mesto za športne čolne

Mala Zaka

Vstopno izstopno mesto za čolne prebivalcev Mlinega

Mlino

Vstopno izstopno mesto za rekreativne čolne dnevnih obiskovalcev

Mala Zaka

Velika Zaka

Vstopno izstopno mesto za potapljaški čoln

Grajsko kopališče

Vstopno izstopno mesto za intervencijski čoln

Zdraviliški park

 


 

 

Odlok o spremembah in dopolnitvah odloka o plovbnem režimu po Blejskem jezeru (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 27/2020) vsebuje naslednjo prehodno in končno določbo:

 

 

10. člen

Ta odlok začne veljati petnajsti  dan po objavi v uradnem glasilu občine.

 

 

 

Odlok o spremembah in dopolnitvah odloka o plovbnem režimu po Blejskem jezeru - 2 (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 33/2020) vsebuje naslednjo prehodno in končno določbo:

 

2. člen

Ta odlok začne veljati naslednji  dan po objavi v uradnem glasilu občine.

 

Odlok o spremembah in dopolnitvah odloka o plovbnem režimu po Blejskem jezeru  (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 14/2022) vsebuje naslednjo prehodno in končno določbo:

 

 

14. člen

Ne glede na 20. člen Odloka o plovbnem režimu po Blejskem jezeru je namesto lesenih čolnov na električni pogon dopustna plovba obstoječih pri Upravni enoti Radovljica registriranih hidrobusov na električni pogon, ki se že uporabljajo za plovbo po Blejskem jezeru, vendar ne dlje kot do 30. 4. 2025.

 

15. člen

Določbe tega Odloka o plovbnem režimu po Blejskem jezeru, ki se nanašajo na uporabo plovil na električni ali drug motorni pogon, se pričnejo uporabljati z dnem uveljavitve uredbe, s katero Vlada Republike Slovenije določi uporabo plovil na motorni pogon na Blejskem jezeru.

 

16. člen

Ta odlok se objavi v uradnem glasilu občine in začne veljati petnajsti dan po objavi.

 

 

 

Odlok o spremembah in dopolnitvah Odloka o plovbnem režimu po Blejskem jezeru - 4 (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 26/2023) vsebuje naslednjo prehodno in končno določbo:

 

2. člen

Ta odlok se objavi v uradnem glasilu občine in začne veljati petnajsti dan po objavi.