New Page 1

Na podlagi 16. člena statuta Občine Markovci (Uradni list RS, št. 15/06 in 26/09) je Občinski svet Občine Markovci na  10. seji, dne 11. aprila 2012, sprejel

PRAVILNIK

O DODELJEVANJE POMOČI ZA POSPEŠEVANJE RAZVOJA MALEGA GOSPODARSTVA V OBČINI MARKOVCI

I.       SPLOŠNE DOLOČBE

1. člen

Ta pravilnik podrobneje določa upravičence, ukrepe in pogoje za dodeljevanje sredstev, upravičene stroške in njihovo višino, postopek dodeljevanja in nadzor nad porabo sredstev za pospeševanje razvoja malega gospodarstva v Občini Markovci (v nadaljevanju: občina), kot manj razvitem območju.

2. člen

Za uresničevanje ciljev občine na področju razvoja malega gospodarstva se sredstva po tem pravilniku dodeljujejo po pravilih dodeljevanja pomoči de minimis skladno z Uredbo Komisije (ES) št. 1998/2006 z dne 15. december 2006 o uporabi členov 87 in 88 Pogodbe pri pomoči de minimis.

3. člen

Sredstva za pomoči po tem pravilniku se zagotavljajo v proračunu občine za namene in v višini, ki je določena z odlokom o proračunu občine za posamezno leto.

4. člen

Pomoč za razvoj se lahko dodeli le, če predstavlja spodbudo za izvedbo nameravanega projekta oziroma je zanj nujno potrebna, kar pomeni, da ni možno dodeliti pomoči za projekte, ki so že izvedeni oziroma se izvajajo.

Obrestna mera se lahko sofinancira tudi za investicijo, ki je nastala po najetju kredita za posamezno investicijo do konca trajanja kredita.

5. člen

Upravičenci do pomoči po tem pravilniku so:

- podjetja, ki imajo sedež na območju občine,

- fizične osebe s stalnim bivališčem v občini, kadar gre za sofinanciranje samozaposlitve,

- občani, ki so pri pristojnem upravnem organu vložili zahtevo za izdajo dovoljenja za opravljanje dejavnosti oziroma pri pristojnem sodišču priglasitev za vpis v sodni register in predložili vse predpisane dokumente za ustanovitev podjetja.

6. člen

Za podjetje se po tem pravilniku šteje:

- samostojni podjetnik posameznik,

- majhno podjetje (zaposluje manj kot 50 oseb ter letni promet in/ali bilančna vsota ne presega 10 mio EUR),

- srednje veliko podjetje (zaposluje manj kot 250 oseb ter letni promet ne presega 50 mio EUR in/ali bilančna vsota ne presega 43 mio EUR).

7. člen

Do pomoči po tem pravilniku niso upravičena podjetja, ki:

- so v prisilni poravnavi, stečaju ali likvidaciji,

- so v težavah in dobivajo državno pomoč za reševanje in prestrukturiranje,

- sodijo v sektorje ribištva, ribogojstva in premogovništva,

- sodijo v sektor primarne proizvodnje kmetijskih proizvodov iz seznama v Prilogi I k Pogodbi o ustanovitvi Evropske skupnosti,

- delujejo na področju predelave in trženja kmetijskih proizvodov iz seznama v Prilogi I k Pogodbi o ustanovitvi Evropske skupnosti v naslednjih primerih:

- če je znesek pomoči določen na podlagi cene ali količine zadevnih proizvodov, ki so kupljeni od primarnih proizvajalcev ali jih zadevna podjetja dajo na trg,

- če je pomoč pogojena s tem, da se delno ali v celoti prenese na primarne proizvajalce,

- nimajo poravnanih finančnih obveznosti do občine,

- nimajo plačanih prispevkov in poravnanih obveznosti do delavcev.

8. člen

Pomoči de minimis po tem pravilniku se lahko dodelijo pod pogojem, da upravičenec v izogib morebitni preseženi zgornji meji de minimis pomoči ter intenzivnosti pomoči po drugih predpisih, pred dodelitvijo sredstev poda pisno izjavo o:

- že prejetih de minimis pomočeh, vključno z navedbo pri katerih dajalcih in v kakšnem znesku je v relevantnem obdobju še kandidiral za de minimis pomoč,

- drugih že prejetih (ali zaprošenih) pomočeh za iste upravičene stroške.

Prejemnik de minimis pomoči bo pisno obveščen, da je pomoč dodeljena po pravilu de minimis

Pomoči de minimis ne smejo biti neposredno povezane z izvozno dejavnostjo upravičenca.

Pomoči de minimis niso namenjene nabavi vozil za cestni prevoz tovora, dodeljene podjetjem, ki opravljajo cestne prevoze blaga za najem ali plačilo.

9. člen

V zvezi z istimi upravičenimi stroški se pomoč de minimis ne sme kumulirati z drugo državno pomočjo, če bi bila s tako kumulacijo presežena največja dovoljena intenzivnost pomoči, določena v uredbi o skupinskih izjemah ali v odločbi, ki jo je sprejela Komisija (ES).

Zgornja meja intenzivnosti pomoči de minimis dodeljena kateremu koli upravičencu ne sme presegati 200.000 EUR v katerem koli obdobju treh proračunskih let oziroma 100.000 EUR, če gre za podjetja v cestnoprometnem sektorju, in sicer ne glede na to, iz katerih javnih virov so sredstva dodeljena.

Zgornja meja pomoči se izrazi v denarni dotaciji. Dodeljena pomoč predstavlja bruto znesek pomoči, t.j. pred odbitkom davka in drugih dajatev.

10. člen

Pomoči de minimis se dodeljujejo kot nepovratna sredstva v določeni višini za posamezne namene v obliki dotacij ali subvencioniranja obrestne mere.

11. člen

Pomoč, odobrena po pravilu de minimis, lahko pokriva praviloma do 50% upravičenih stroškov, z vsakokratnim razpisom se določi maksimalna višina pokrivanja stroškov za posamezno proračunsko leto.

II.     UKREPI POMOČI

12. člen

Ukrepi pomoči po tem pravilniku:

- sofinanciranje materialnih in nematerialnih investicij,

- sofinanciranje samozaposlovanja in odpiranja novih delovnih mest,

- sofinanciranje stroškov promocije,

- sofinanciranje usposabljanja in izobraževanja podjetnikov in zaposlenih v podjetjih.

13. člen

Sofinanciranje materialnih in nematerialnih investicij

Namen pomoči je pospešitev nastajanja podjetij iz 5. člena tega pravilnika in zagotavljanje pogojev za njihovo hitrejšo rast s sofinanciranjem materialnih in nematerialnih investicij.

Upravičeni stroški za materialne investicije na območju občine so:

- stroški nakupa, urejanja in opremljanja zemljišč na območju občine,

- stroški izdelave investicijskih programov in pridobivanja projektne dokumentacije za gradnjo poslovnih prostorov,

- stroški nakupa, gradnje ali preureditve poslovnih prostorov,

- stroški osnovnih sredstev namenjenih posodobitvi dejavnosti,

- stroški obrestne mere za najete kredite za izvedbo materialne investicije.

Upravičeni stroški za nematerialne investicije so:

- stroški nakupa patentov, licenc, know-how ali nepatentiranega tehničnega znanja ter programske opreme,

- stroški obrestne mere za najete kredite za izvedbo nematerialne investicije.

Upravičenci do pomoči so podjetja iz 5. člena tega pravilnika, ki investirajo v razvoj in razširitev dejavnosti, in podjetja, ki nimajo sedeža v občini, vendar investirajo v dejavnost na območju občine.

Prejemnik pomoči mora zagotoviti vsaj 25% lastnih sredstev za kritje stroškov posamezne investicije. Materialna in/ali nematerialna investicija mora ostati v lasti upravičenca najmanj 3 leta.

14. člen

Sofinanciranje samozaposlovanja in odpiranja novih delovnih mest

Namen pomoči je povečanje števila zaposlenih in ustvarjanje novih delovnih mest ter zmanjševanje brezposelnosti.

Upravičeni stroški so:

- stroški za realizacijo samozaposlitve v višini do 5 oziroma 10 minimalnih mesečnih plač,

- stroški za odpiranje novega delovnega mesta v višini do 10 minimalnih mesečnih plač.

Upravičenci do pomoči v primeru samozaposlitve so fizične osebe, ki imajo stalno prebivališče na območju občine ali registrirano dejavnost na podlagi Zakona o gospodarskih družbah, če jim taka dejavnost pomeni edini in glavni poklic in je tudi poslovni sedež na območju občine, in sicer do 10 minimalnih mesečnih plač za primer samozaposlitve brezposelne osebe, ki je bila najmanj 6 mesecev prijavljena na Zavodu Republike Slovenije za zaposlovanje kot aktivni iskalec zaposlitve in do 5 minimalnih mesečnih plač za primer samozaposlitve predhodno zaposlene osebe.

Upravičenci do pomoči v primeru odpiranja novih delovnih mest so podjetja iz 5. člena tega pravilnika in podjetja, ki imajo poslovni sedež izven občine, če imajo na območju občine poslovni prostor in zaposlujejo za namen opravljanja dejavnosti v poslovnem prostoru na območju občine. Do sredstev je podjetje upravičeno v primeru zaposlitve osebe, ki ima stalno bivališče na območju občine in v kolikor nova zaposlitev pomeni povečanje skupnega števila zaposlenih nad najvišjim stanjem v preteklem letu brez upoštevanja upokojitev.

Vsaka sofinancirana zaposlitev mora trajati najmanj 3 leta.

15. člen

Sofinanciranje stroškov promocije

Namen sofinanciranja stroškov promocije je spodbuditi sodelovanje podjetnikov in obrtnikov na strokovnih sejmih in razstavah doma in v tujini in na ta način promovirati razvoj novih proizvodov in storitev.

Upravičeni stroški so:

- najetje, postavitev in delovanje stojnice na določenem strokovnem sejmu ali razstavi doma ali v tujini.

Upravičenci do pomoči so podjetja iz 5. člena tega pravilnika.

16. člen

Sofinanciranje usposabljanja in izobraževanja podjetnikov in zaposlenih v podjetjih

Namen pomoči je spodbujanje pridobivanja znanja in kompetenc podjetnikov ter zaposlenih na vseh področjih in s tem spodbujanje inovativnosti in konkurenčnosti podjetij.

Upravičeni stroški so:

- stroški inštruktorja,

- stroški svetovanja v povezavi s projektom usposabljanja,

- potni stroški inštruktorjev in tistih, ki se usposabljajo,

- stroški aktivnosti, ki promovirajo podjetništvo, inovativnost in/ali odličnost poslovanja.

Za usposabljanje ne šteje izobraževanje za pridobitev stopnje izobrazbe.

Upravičenci do pomoči so podjetja iz 5. člena tega pravilnika, ki imajo izdelan letni program usposabljanja in izobraževanja zaposlenih delavcev, ki vsebuje vrste programov, število udeležencev in predvidene stroške ter izvajalce programov.

III.    NAČIN DODELJEVANJA

17. člen

Pomoči se bodo dodeljevale na podlagi izvedenega javnega razpisa, objavljenega na spletni strani Občine Markovci in v glasilu občine, skladno s pogoji in po postopku, določenem v veljavnih predpisih.

Javni razpis se lahko objavi za vse ali za posamezne ukrepe.

18. člen

Za izvedbo javnega razpisa je odgovoren Odbor za gospodarske dejavnosti pri Občinskem svetu občine. Odbor pripravi razpisno dokumentacijo in določi dodatne pogoje razpisa, obravnava pravočasno prispele in popolne prijave (vloge), opravlja oglede na terenu in pripravi predlog za razdelitev sredstev.

Na podlagi odobrenih vlog izda občinska uprava odločbo, po postopku določenem v veljavnih predpisih.

Merila in kriteriji za dodeljevanje pomoči de minimis po tem pravilniku se podrobneje določijo v javnem razpisu.

19. člen

Medsebojne obveznosti med upravičencem pomoči in občino se uredijo s pogodbo.

20. člen

Namensko porabo pridobljenih sredstev spremljajo in preverjajo pristojni organi občine za nadzor.

21. člen

V primeru ugotovljene nenamenske porabe sredstev je prejemnik sredstev dolžan takoj vrniti dodeljena sredstva skupaj z zamudnimi obrestmi. Prejemnik izgubi tudi pravico do pridobitve drugih sredstev po tem pravilniku za naslednji dve leti.

V primeru, da je prejemnik sredstev prenehal z dejavnostjo za katero je prejel sredstva po tem pravilniku, ker se je njegovo podjetje znašlo v težavah, je dolžan vrniti sorazmerni del sredstev skupaj z zakonitimi obrestmi.

IV.    KONČNE DOLOČBE

22. člen

Z dnem uveljavitve tega pravilnika preneha veljati Pravilnik o namenih in pogojih za dodeljevanje občinskih – državnih pomoči namenjenih za pospeševanje razvoja malega gospodarstva v Občini Markovci (Uradni list RS, št. 60/02).

23. člen

Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

Številka: 007-0012/2011

Datum: 11. 4. 2012

 

 

Občina Markovci

 

Župan Milan GABROVEC, prof.