New Page 2

 

 

Na podlagi prvega odstavka 2. člena Zakona o planiranju in urejanju prostora v prehodnem obdobju (Uradni list RS, št. 48/90), 34. člena Zakona o urejanju naselij in drugih posegov v prostor (Ur. l. SRS, št. 18/84, 37/85, 29/86, 43/89, Ur. L. RS, št. 26/90, 18/93, 47/93, 71/93 in 44/97) in 10. člena Statuta Občine Ruše ( MUV, št. 5/99), sprejme Občinski svet občine Ruše spremenjen in dopolnjen Program priprave sprememb in dopolnitev prostorskih sestavin dolgoročnega plana občine Ruše za obdobje od 1986 do 2000 in srednjeročnega plana občine Ruše za obdobje 1986-1990, dopolnjenega v letu 1997 (prostorski plan občine Ruše) ter program priprave prostorskih ureditvenih pogojev za podeželje na območju občine Ruše.

 

 

Spremenjen in dopolnjen PROGRAM PRIPRAVE

 

 

prostorskih ureditvenih pogojev za podeželje na območju občine Ruše ter sprememb in dopolnitev prostorskih sestavin dolgoročnega plana občine Ruše

 

 

1. člen

 

 

1. PREDMET IN CILJ PROSTORSKIH UREDITVENIH POGOJEV ZA PODEŽELJE NA OBMOČJU OBČINE RUŠE TER SPREMEMB IN DOPOLNITEV PROSTORSKIH SESTAVIN DOLGOROČNEGA PLANA OBČINE RUŠE

 

 

Priprava prostorskih ureditvenih pogojev za podeželje na območju obstoječe občine Ruše (Strokovne podlage in osnutek prostorskih ureditvenih pogojev ter sprememb in dopolnitev prostorskih sestavin bo pripravljen za območje obstoječe občine Ruše, medtem ko bodo predlogi odlokov obravnavani ločeno v občinah Ruše, Selnica ob Dravi in Lovrenc na Pohorju in bodo imeli v fazi predlogov odlokov naziv, ki se bo nanašal le na območja na novo formiranih občin.) (v nadaljevanju prostorski ureditveni pogoji) zahteva predhodno pripravo strokovnih podlag in sočasnih sprememb ter dopolnitev prostorskih sestavin dolgoročnega plana občine Ruše ("Odlok o spremembah in dopolnitvah prostorskih sestavin dolgoročnega plana občine Ruše za obdobje od 1986 do 2000 in srednjeročnega plana občine Ruše za obdobje 1986-1990 v letu 1997" (MUV št. 5/98)) (v nadaljevanju prostorske sestavine). Strokovne podlage bodo služile pripravi prostorskih ureditvenih pogojev in bodo obenem podlaga za izdelavo osnutka sprememb ter dopolnitev prostorskih sestavin. Med spremembe in dopolnitve prostorskih sestavin bodo razen sprememb in dopolnitev, predlaganih v strokovnih podlagah, vključene tudi spremembe in dopolnitve prostorskih sestavin, predlagane pred in do vključno konca javne razgrnitve, v kolikor bo do njih zavzeto pozitivno stališče občinskega sveta in v kolikor bo zanje sprejet sklep Vlade RS o usklajenosti z obveznimi izhodišči dolgoročnega oz. srednjeročnega plana Republike Slovenije (Dolgoročni plan Republike Slovenije za obdobje od leta 1986 do leta 2000 (Uradni list SRS, št. 1/86, 41/87, 12/89 ter Uradni list RS št. 36/90) in srednjeročni družbeni plan Republike Slovenije za obdobje od leta 1986 do 1990 (Uradni list SRS, št. 2/86, 41/87, 2/89)) . Zaradi medsebojne povezanosti obeh postopkov, sta le-ta opisana v skupnem programu priprave.

 

 

Strokovne podlage bodo pripravljene za območje obstoječe občine Ruše, medtem ko bodo gradiva od faze osnutkov dalje pripravljena za območja novo nastalih občin Selnica ob Dravi, Ruše in Lovrenc na Pohorju.

 

 

S tem programom se podrobneje določijo vsebina in obseg posebnih strokovnih podlag in drugih strokovnih nalog, ki jih je potrebno pripraviti v postopku priprave prostorskih ureditvenih pogojev za podeželje na območju občine Ruše in sprememb ter dopolnitev prostorskih sestavin dolgoročnega in srednjeročnega plana občine Ruše (v nadaljevanju prostorske sestavine), subjekti, ki sodelujejo pri pripravi prostorskih ureditvenih pogojev in sprememb ter dopolnitev prostorskih sestavin, način njihovega sodelovanja oz. naloge in obveznosti, ki jih morajo pri tem opraviti, določijo se roki za posamezne faze priprave prostorskih sestavin ter sredstva, potrebna za njihovo pripravo. Ta program določa tudi nosilce strokovnih aktivnosti priprave prostorskih ureditvenih pogojev in sprememb ter dopolnitev prostorskih sestavin ter prostorske sestavine, ki se spreminjajo oz. dopolnjujejo.

 

 

2. člen

 

 

2. OSNOVE ZA PRIPRAVO PROSTORSKIH UREDITVENIH POGOJEV TER SPREMEMB IN DOPOLNITEV PROSTORSKIH SESTAVIN

 

 

2.1. Naročnik in izdelovalec ter soinvestitor prostorskih ureditvenih pogojev in prostorskih sestavin

 

 

N a r o č n i k prostorskih ureditvenih pogojev in prostorskih sestavin je Občina Ruše, Kolodvorska 9, 2343 Ruše.

 

 

I z d e l o v a l e c strokovnih podlag in osnutka prostorskih ureditvenih pogojev ter prostorskih sestavin (razen sprememb in dopolnitev Urbanistične zasnove naselja Lovrenc na Pohorju) je ZUM urbanizem, planiranje, projektiranje d.o.o., Grajska ulica 7, Maribor (v nadaljevanju ZUM), izbran na osnovi javnega razpisa, v skladu z določili Zakona o javnih naročilih (UR l. RS št. 24/97) in z ostalimi podzakonskimi predpisi. Izdelovalec strokovnih podlag in sprememb ter dopolnitev Urbanistične zasnove naselja Lovrenc na Pohorju je Gramar d.o.o., Partizanska 3-5 Maribor in je bil prav tako izbran na osnovi javnega razpisa, v skladu z določili zgoraj citiranega zakona. Glede prostorskih sestavin, ki zadevajo ureditveno območje naselja Lovrenc na Pohorju in bodo obdelane v strokovnih podlagah ter novelirani urbanistični zasnovi naselja Lovrenc na Pohorju, se bosta izvajalca sproti medsebojno usklajevala.

 

 

Občina Ruše je na podlagi povabila Urada za prostorsko planiranje z dne 30/01/1998 podala predlog za sofinanciranje izdelave strokovnih podlag s področja prostorskega načrtovanja v letu 1998. Direktor urada RS za prostorsko planiranje je dne 20/03/1998 izdal sklep, št. 350-01-04/98, s katerim je bil izbran tudi predlog občine Ruše za sofinansiranje strokovnih podlag in prostorskih ureditvenih pogojev za podeželje na območju občine Ruše, vključno s spremembami in dopolnitvami prostorskih sestavin planskih aktov.

 

 

Soinvestitor naloge je Urad RS za prostorsko planiranje iz Ljubljane.

 

 

Med naročnikom in izdelovalcem ter soinvestitorjem je za izdelavo navedene naloge sklenjena pogodba št. 52/98, kateri je dodan aneks št. 1.

 

 

2.2. Sodelujoči organi in organizacije

 

 

Kot nosilec strokovnih aktivnosti priprave strokovnih podlag in drugih strokovnih gradiv se določi: Oddelek za komunalno gospodarstvo občine Ruše.

 

 

Sodelovanje se vzpostavi s pogodbo s strokovno organizacijo iz 69. člena Zakona o urejanju naselij in drugih posegov v prostor (Ur. l. SRS, št. 18/84, 37/85, 29/86, 43/89, Ur. L. RS, št. 26/90, 18/93, 47/93, 71/93 in 44/97).

 

 

Kot koordinator postopka priprave in spreminjanja se določi eden od zaposlenih Oddelka za komunalno gospodarstvo občine Ruše. Od faze osnutkov dalje bodo postopek vodile pristojne službe novo nastalih občin.

 

 

Urbanistična komisija kot strokovno telo občinskega sveta Občine Ruše je skupaj z zgoraj navedenim koordinatorjem odgovorna za predhodno strokovno preverjanje izdelanih elaboratov.

 

 

2.3. Zakonske podlage in obseg priprave prostorskih ureditvenih pogojev ter sprememb in dopolnitev prostorskih sestavin

 

 

Pri izdelavi prostorskih ureditvenih pogojev ter sprememb in dopolnitev prostorskih sestavin bodo upoštevani naslednji predpisi:

 

 

- Zakon o urejanju naselij in drugih posegov v prostor (Ur. list SRS št. 18/84, 37/85 in 29/86 ter Ur. list RS št. 26/90, 18/93, 47/93, 71/93 in 44/97);

 

 

- Zakon o varstvu okolja (Ur. list RS št. 32/93 in 1/96) ter na njegovi osnovi v letih 1994, 1995, 1996 in 1997 sprejeti ustrezni podzakonski predpisi;

 

 

- Navodilo o vsebini in metodologiji izdelave strokovnih podlag in prostorskih sestavin planskih aktov občin (UL, SRS ,20/1985);

 

 

- Navodilo o vsebini posebnih strokovnih podlag in o vsebini prostorskih izvedbenih aktov (Ur. list SRS št. 14/85);

 

 

- drugi predpisi, ki veljajo za obravnavano vsebinsko področje ter predmete poslovanja tangiranih gospodarskih javnih služb.

 

 

Priprava prostorskih ureditvenih pogojev ter sprememb in dopolnitev prostorskih sestavin bo obsegala izdelavo strokovnih podlag, osnutkov in predlogov prostorskih ureditvenih pogojev in sprememb ter dopolnitev prostorskih sestavin, kot je opredeljeno v prvi točki tega programa priprave.

 

 

3. člen

 

 

3. VSEBINA STROKOVNIH PODLAG TER PROSTOR- SKE SESTAVINE, KI SE SPREMINJAJO IN DOPOLNJUJEJO

 

 

Za območje obdelave veljajo prostorske sestavine dolgoročnega in srednjeročnega plana občine Ruše (MUV št. 6/86, 15/86, 1/88, 14/94 ter spremembe in dopolnitve, objavljene v MUV št. 5/98).

 

 

V okviru naloge bodo izdelane strokovne podlage, opredeljene v razpisni dokumentaciji, ki je bila pripravljena za potrebe javnega razpisa za izbor izvajalca. Izvajalec bo ob upoštevanju problematike in trendov, izdelal strokovne podlage v naslednji vsebini:

 

 

- za ureditvena območja naselij: opredelitev in predstavitev naselij v občini, ki imajo formirano ureditveno območje; analiza prostih površin za posamezne dejavnosti v naseljih, ugotovitev njihove kapacitete; analiza razvojnih značilnosti naselij; opredelitev potreb in prostorskih možnosti širitve naselij glede na predhodno analizo;

 

 

- za razpršeno poselitev: nastavitev poselitvene politike ob poprejšnji terenski proučitvi; kriteriji za usmerjanje razpršene poselitve; določitev območij, v katerih je potrebno maksimalno omejevati širjenje stavbnih zemljišč razpršene gradnje (npr. pobočja); proučitev vlog občanov v smislu opredeljevanja stavbnih zemljišč razpršene gradnje, podanih v času pred in med javno razgrnitvijo ter obravnavo osnutka sprememb in dopolnitev prostorskih sestavin oz. proučitev njihove upravičenosti s predlogom oblikovanih stališč do teh pripomb;

 

 

- za smučišča na Pohorju: proučitev naravnogeografskih in ustvarjenih danosti v prostoru; izločitev območij, ki zaradi velike ranljivosti prostora in naravnogeografskih ter ustvarjenih danosti niso primerna za ureditev smučišč (varovalni gozdovi, naravna dediščina, nevarnost erozije...); določitev območij s primernim rekreacijskim potencialom in tistih območij, na katerih bi bilo za ureditev smučišč potrebno v najmanjši možni meri posegati v prostor, predlog ureditve smučišč in počitniških naselij. V strokovne podlage mora biti vključeno tudi Poročilo o vplivih na okolje.

 

 

Po možnosti se pripravijo variante ureditve smučišč, na osnovi katerih bodo pred končno odločitvijo organizirane razprave.

 

 

V primeru, da se s strokovnimi podlagami dokaže upravičenost sprememb in dopolnitev prostorskih sestavin, se poda predlog za spremembe in dopolnitve.

 

 

Osnutki sprememb in dopolnitev prostorskih sestavin bodo vsebovali spremembe in dopolnitve, izhajajoče iz strokovnih podlag in tiste pripombe fizičnih ter pravnih oseb, ki bodo prispele na pristojne občinske službe do vključno zadnjega dne javnih razgrnitev ali bodo podane ustno na zapisnik javnih razprav.

 

 

Strokovne podlage bodo izdelane tudi za področje sprememb in dopolnitev Urbanistične zasnove naselja Ruše (ZUM 1988, 1994) ter Urbanistične zasnove za območje naselja Lovrenc na Pohorju (ZUM 1986).

 

 

4. člen

 

 

4. VSEBINA IN OBSEG PROSTORSKIH UREDITVENIH POGOJEV TER SPREMEMB IN DOPOLNITEV PRO- STORSKIH SESTAVIN

 

 

Spremembe in dopolnitve v vsebinskem smislu se pripravijo tako, da bodo v sestavinah tekstualnega in kartografskega dela upoštevana določila Zakona o urejanju prostora (Uradni list SRS, št. 18/84 in 15/89, v nadaljevanju ZUPr), Navodila o vsebini in metodologiji izdelave strokovnih podlag in prostorskih sestavin planskih aktov občin - v nadaljevanju: NPA (Uradni list SRS, št. 20/85), Navodila o vsebini posebnih strokovnih podlag in o vsebini prostorskih izvedbenih aktov (Ur. list SRS št. 14/85), Zakona o urejanju naselij in drugih posegov v prostor (Ur. l. SRS, št. 18/84, 37/85, 29/86, 43/89, Ur. L. RS, št. 26/90, 18/93, 47/93, 71/93 in 44/97), v nadaljevanju ZUNDPP. Razen navedenih določil se mora ob pripravi prostorskih ureditvenih pogojev ter sprememb in dopolnitev prostorskih sestavin upoštevati tudi dejansko stanje in trendi.

 

 

Spremembe in dopolnitve se nanašajo na področje poselitve, na območja predvidenih smučišč na območju občine (vse to ob predhodno pripravljenih strokovnih podlagah), na individualne pobude, pobude v okviru krajevnih skupnosti, ki bodo posredovane na Oddelek za komunalno gospodarstvo občine Ruše do vključno zadnjega dne javne razgrnitve prostorskih sestavin oz. prostorskih ureditvenih pogojev, na spremembe v planski rabi prostora, ki bodo razvidne iz osnutka prostorskih ureditvenih pogojev za podeželje v občini, na spremembe, predvidene z novelacijo urbanistične zasnove naselja Lovrenc na Pohorju in eventuelno spremembo urbanistične zasnove naselja Ruše, ki jih predlaga izvajalec ter Oddelek za komunalno gospodarstvo občine Ruše.

 

 

5. člen

 

 

5. ORGANIZACIJA PRIPRAVE PROSTORSKIH UREDITVENIH POGOJEV TER SPREMEMB IN DOPOLNITEV PROSTORSKIH SESTAVIN

 

 

5.1. Gradivo za pridobivanje pogojev za pripravo osnutka prostorskih ureditvenih pogojev ter sprememb in dopolnitev prostorskih sestavin

 

 

Na osnovi izdelanih strokovnih podlag bo izdelovalec pripravil ustrezno gradivo in pridobil pogoje organov in organizacij za izdelavo osnutka prostorskih ureditvenih pogojev in sprememb ter dopolnitev prostorskih sestavin.

 

 

5.2. Organi in organizacije, ki morajo pred izdelavo osnutkov prostorskih ureditvenih pogojev in sprememb ter dopolnitev prostorskih sestavin podati predhodne pogoje za pripravo le-teh

 

 

Pred pripravo sprememb ter dopolnitev prostorskih sestavin, morajo v skladu s 35. členom zakona o urejanju naselij in drugih posegov v prostor podati strokovne smernice za njihovo pripravo naslednja ministrstva:

 

 

- za področje kmetijstva in gozdarstva: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano;

 

 

- za področje vodnega gospodarstva: Ministrstvo za okolje in prostor (Uprava RS za varstvo narave);

 

 

- za področje varovanja okolja: Ministrstvo za okolje in prostor (Uprava RS za varstvo narave);

 

 

- za področje varstva kulturne dediščine: Ministrstvo za kulturo oz. Uprava za kulturno dediščino (pooblaščen je Zavod za varstvo naravne in kulturne dediščine Maribor);

 

 

- za področje varstva naravne dediščine Ministrstvo za okolje in prostor-Uprava RS za varstvo narave (pooblaščen je Zavod za varstvo naravne in kulturne dediščine Maribor);

 

 

- za področje rudarstva: Ministrstvo za gospodarske dejavnosti;

 

 

- za področje prometa in zvez: Ministrstvo za promet in zveze;

 

 

- za področje energetike: Ministrstvo za gospodarske dejavnosti za področje prenosa električne energije EGS-RI, Maribor, za področje distribucije električne energije: Elektro Maribor, za področje transporta in skladiščenja zemeljskega plina: GEOPLIN, d.o.o.,Ljubljana;

 

 

- za področje poselitve: Ministrstvo za okolje in prostor;

 

 

- za področje obrambe in zaščite: Ministrstvo za obrambo.

 

 

Pred pripravo prostorskih ureditvenih pogojev, morajo v skladu s 35. členom Zakona o urejanju naselij in drugih posegov v prostor, razen zgoraj navedenih ministrstev in pooblaščenih organov, podati pogoje za njihovo pripravo še naslednji organi in organizacije ter skupnosti:

 

 

- Telekom Slovenije, PE Maribor;

 

 

- Ministrstvo za zdravstvo, zdravstveni inšpektorat RS, Izpostava Maribor;

 

 

- Ministrstvo za obrambo, inšpektorat RS za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, Izpostava Maribor;

 

 

- Zavod za gozdove Slovenije, OE Maribor;

 

 

- Telekom Slovenije, PE Maribor;

 

 

- Podjetje za urejanje hudournikov, Ljubljana;

 

 

- Vodnogospodarsko podjetje Drava Ptuj, Vodnogospodarski sektor Maribor;

 

 

- Nigrad, javno komunalno podjetje d.d., Maribor;

 

 

- Mariborski vodovod Maribor;

 

 

- Če katero od navedenih ministrstev v 30 dneh od prejema vloge ne bo podalo strokovnih smernic, bo usklajevanje v prostoru prevzel Urad RS za prostorsko planiranje. Če kateri od navedenih organov, organizacij ter skupnosti v 30 dneh od prejema vloge ne bi podal pogojev k prostorskim ureditvenim pogojem, se bo štelo, da nima pogojev oz. da s predloženo dokumentacijo soglaša.

 

 

V kolikor se v postopku priprave sprememb in dopolnitev prostorskih ureditvenih pogojev ugotovi, da je potrebno pridobiti predhodna mnenja in pogoje ter soglasja tudi drugih organov, ki niso našteti v prejšnjem odstavku, se le te pridobi v postopku.

 

 

5.3. Izdelava osnutkov prostorskih ureditvenih pogojev ter sprememb in dopolnitev prostorskih sestavin

 

 

Za območje obdelave bo občina Ruše zagotovila ustrezno geodetsko podlago v merilu 1: 5000 oz. 1:25000.

 

 

Na njeni osnovi ter na osnovi pogojev organov oz. organizacij, navedenih v predhodni točki tega programa, bo izdelovalec pripravil osnutke prostorskih ureditvenih pogojev oz. sprememb in dopolnitev prostorskih sestavin.

 

 

Osnutki prostorskih ureditvenih pogojev oz. bodo vsebovali:

 

 

- tekstualni del z vsemi potrebnimi utemeljitvami in opredelitvami izhodišč, opisi območja ter vsebino oz. sestavinami, navedenimi v 26. členu ZUNDPP in v razpisni dokumentaciji;

 

 

- kartografski del s prikazom območja obdelave in ostalih sestavin v merilu 1: 5000 oz. v merilu 1: 25000 in po potrebi tudi večjih oz. manjših merilih.

 

 

- osnutek odloka o prostorskih ureditvenih pogojih z opisom območja, opredelitvijo funkcij območij s pogoji za izrabo in kvaliteto posegov v prostor, pogoji za urbanistično, arhitekturno in krajinsko oblikovanje območij in posegov v prostor na območju obdelave, pogoji glede prometnega, komunalnega in energetskega urejanja območja ter ostalimi sestavinami, predpisanimi s področno zakonodajo.

 

 

Osnutki sprememb in dopolnitev prostorskih sestavin bodo vsebovali:

 

 

- tekstualni del: opis sprememb planske namenske rabe območij, ki bodo rezultat predhodno izdelanih strokovnih podlag in tistih predlogov oz. pripomb, ki bodo na Oddelek za komunalno gospodarstvo občine Ruše prispele do vključno zadnjega dne javne razgrnitve ali bodo podane ustno na zapisnik javnih razprav;

 

 

- kartografski del s prikazi prostorskih sestavin območja občine, z označenimi prostorskimi sestavinami, ki se spreminjajo oz. dopolnjujejo. Prostorske sestavine bodo prikazane v merilu 1: 5000, Zasnova rabe prostora in Zasnova vodnih virov v merilu 1: 25000. Slednja bo prikazana tudi na pregledni karti v merilu 1: 250 000.

 

 

- osnutek odloka o spremembah in dopolnitvah prostorskih sestavin bo vseboval spremembe oz. dopolnitve tistih členov obstoječega odloka (objavljenega v MUV št. 5/98), katerih spremembe bodo rezultat izdelanih strokovnih podlag oz. prostorskih ureditvenih pogojev za podeželje ter ostalih pripomb, prispelih do vključno konca javne razgrnitve.

 

 

6. člen

 

 

6. SPREJEMANJE PROSTORSKIH UREDITVENIH POGOJEV TER SPREMEMB IN DOPOLNITEV PROSTORSKIH SESTAVIN

 

 

6.1. Predlog sklepov o javnih razgrnitvah osnutkov

 

 

Glede na dejstvo, da bosta s 01/01/1999 formirani samostojni občini Selnica ob Dravi in Lovrenc na Pohorju, bodo osnutki izdelani za vsako občino posebej

 

 

Zatem, ko bodo s strani urbanistične komisije verificirane strokovne podlage, bodo izvajalci pripravili osnutke sprememb in dopolnitev prostorskih sestavin ter prostorskih ureditvenih pogojev. V skladu z opredeljenimi pristojnostmi bodo župani občine po predhodni obravnavi in pridobljenem mnenju urbanistične komisije predložili osnutke prostorskih ureditvenih pogojev in sprememb ter dopolnitev prostorskih sestavin v sprejem Občinskim svetom. Občinski sveti bodo na isti seji sprejel tudi sklepe o javni razgrnitvi osnutkov.

 

 

6.2. Javne razgrnitve osnutkov prostorskih ureditvenih pogojev ter sprememb in dopolnitev prostorskih sestavin

 

 

V skladu s 37. in 38. členom zakona o urejanju naselij in drugih posegov v prostor bodo objavljeni sklepi o javnih razgrnitvah osnutkov prostorskih sestavin in osnutkov prostorskih ureditvenih pogojev.

 

 

Javne razgrnitve bodo trajala en mesec.

 

 

V času javnih razgrnitev bodo organizirane javne obravnave na območju vseh treh občin.

 

 

Občani bodo o datumih, mestih in urah javnih obravnav obveščeni na primeren način.

 

 

6.3. Usklajevanje po končani javni razgrnitvi

 

 

V času javnih razgrnitev in javnih obravnav bodo pristojne službe občin zbirale in evidentirale vse pisne in ustne pripombe in predloge posameznikov, organov in organizacij k osnutkom.

 

 

Zbrane pripombe in predloge bo izdelovalec strokovno obdelal in do njih skupaj z občinskimi službami zavzel strokovno stališče.

 

 

O utemeljenosti pripomb in predlogov k osnutkom bodo odločili občinski sveti občin Ruše, Selnica ob Dravi in Lovrenc na Pohorju po predhodni obravnavi in pridobljenem mnenju urbanistične komisije.

 

 

Pristojne občinske službe bodo vsem, ki bodo dali pripombe in predloge, pa jih občinski sveti niso sprejeli, poslali obrazložitev razlogov, zaradi katerih pripombe in predlogi niso bili sprejeti.

 

 

6.4. Priprava usklajenih predlogov prostorskih ureditvenih pogojev in usklajenih predlogov sprememb ter dopolnitev prostorskih sestavin

 

 

Na podlagi stališč občinskih svetov občin Ruše, Selnica ob Dravi in Lovrenc na Pohorju do pripomb in predlogov z javnih razgrnitev in z javnih obravnav, bodo osnutki prostorskih ureditvenih pogojev in osnutki sprememb ter dopolnitev prostorskih sestavin, dopolnjeni v predloge odlokov o prostorskih ureditvenih pogojih ter predloge sprememb in dopolnitev prostorskih sestavin dolgoročnih planov občin.

 

 

Predlogi bodo vsebovali enake sestavine kot osnutki s tem, da se bodo poleg vsebinskih sprememb zaradi upoštevanja pripomb od osnutkov razlikovali še po tem, da bodo vsebovali tudi soglasja pristojnih organov in organizacij. Predlogi sprememb in dopolnitev prostorskih sestavin se bodo od osnutkov razlikovali tudi v tem, da bodo v predloge vključene le tiste spremembe in dopolnitve prostorskih sestavin, za katere bo Vlada RS izdala sklep o usklajenosti z obveznimi izhodišči dolgoročnega oz. srednjeročnega plana Republike Slovenije.

 

 

6.5. Organi in organizacije, ki morajo podati soglasja k predlogom prostorskih ureditvenih pogojev in k predlogom sprememb ter dopolnitev prostorskih sestavin

 

 

Na usklajena predloga prostorskih sestavin in prostorskih ureditvenih pogojev bodo pridojenal soglasja naslednjih pristojnih ministrstev:

 

 

- za področje kmetijstva in gozdarstva: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano;

 

 

- za področje vodnega gospodarstva: Ministrstvo za okolje in prostor (Uprava RS za varstvo narave);

 

 

- za področje varovanja okolja: Ministrstvo za okolje in prostor (Uprava RS za varstvo narave);

 

 

- za področje varstva kulturne dediščine: Ministrstvo za kulturo oz. Uprava za kulturno dediščino (pooblaščen je Zavod za varstvo naravne in kulturne dediščine Maribor);

 

 

- za področje varstva naravne dediščine Ministrstvo za okolje in prostor-Uprava RS za varstvo narave (pooblaščen je Zavod za varstvo naravne in kulturne dediščine Maribor);

 

 

- za področje rudarstva: Ministrstvo za gospodarske dejavnosti;

 

 

- za področje prometa in zvez: Ministrstvo za promet in zveze;

 

 

- za področje energetike: Ministrstvo za gospodarske dejavnosti za področje prenosa električne energije EGS-RI, Maribor, za področje distribucije električne energije: Elektro Maribor, za področje transporta in skladiščenja zemeljskega plina: GEOPLIN, d.o.o.,Ljubljana;

 

 

- za področje poselitve: Ministrstvo za okolje in prostor;

 

 

- za področje obrambe in zaščite: Ministrstvo za obrambo.

 

 

Na usklajen predlog prostorskih ureditvenih pogojev morajo razen zgoraj navedenih ministrstev soglasja podati še:

 

 

- Telekom Slovenije, PE Maribor;

 

 

- Ministrstvo za zdravstvo, zdravstveni inšpektorat RS, Izpostava Maribor;

 

 

- Ministrstvo za obrambo, inšpektorat RS za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, Izpostava Maribor;

 

 

- Zavod za gozdove Slovenije, OE Maribor;

 

 

- Telekom Slovenije, PE Maribor;

 

 

- Podjetje za urejanje hudournikov, Ljubljana;

 

 

- Vodnogospodarsko podjetje Drava Ptuj, Vodnogospodarski sektor Maribor;

 

 

- Nigrad, javno komunalno podjetje d.d., Maribor;

 

 

- Mariborski vodovod Maribor;

 

 

- Če katero od navedenih ministrstev oz navedenih organov v 30 dneh od prejema vloge ne bo podalo soglasja, se bo štelo, da s predlogoma prostorskih ureditvenih pogojev in prostorskih sestavin soglaša.

 

 

6.6. Sprejetje odlokov o prostorskih ureditvenih pogojih in odlokov o spremembah ter dopolnitvah prostorskih sestavin

 

 

Župani bodo usklajene predloge prostorskih ureditvenih pogojev in sprememb ter dopolnitev poslali v sprejetje občinskim svetom. Ti jih bo sprejeli z odloki in jih po sprejemu objavili v uradnem glasilu.

 

 

7. člen

 

 

7. ROKI ZA PRIPRAVO PROSTORSKIH UREDITVENIH POGOJEV TER SPREMEMB IN DOPOLNITEV PROSTORSKIH SESTAVIN

 

 

Prostorski ureditveni pogoji ter spremembe in dopolnitve prostorskih sestavin bodo pripravljeni v naslednjih rokih:

 

 

- župan občine Ruše bo urbanistični komisiji predložil osnutka prostorskih ureditvenih pogojev in sprememb ter dopolnitev prostorskih sestavin z vsemi potrebnimi pojasnili in obrazložitvami v mesecu oktobru 1998;

 

 

- župani občin Selnica ob Dravi, Ruše in Lovrenc na Pohorju bodo občinskim svetom predložili osnutke prostorskih ureditvenih pogojev in sprememb ter dopolnitev prostorskih sestavin v prvi obravnavi z vsemi potrebnimi pojasnili in obrazložitvami do sej v mesecu januarju 1999;

 

 

- občinski sveti občin bodo javno razgrnili osnutke prostorskih ureditvenih pogojev ter sprememb in dopolnitev prostorskih sestavin v mesecu januarju 1999. V času javnih razgrnitev bodo izvedene tudi javne obravnave;

 

 

- občinski sveti: občine Ruše, občine Selnica ob Dravi in občine Lovrenc na Pohorju, bodo do zbranih pripomb in predlogov zavzeli stališča in odločili o utemeljenosti pripomb in predlogov na sejah v maju ali juniju 1999;

 

 

- na podlagi stališč do pripomb in predlogov z javnih razgrnitev in obravnav bodo osnutki prostorskih ureditvenih pogojev in sprememb ter dopolnitev prostorskih sestavin po predhodnih obravnavah in pridobljenih mnenjih urbanistične komisije, dopolnjeni v usklajene predloge v roku 1 meseca od njihovega sprejema. Predlogi odlokov bodo izdelani za občino Ruše, za občino Selnica in za občino Lovrenc na Pohorju.

 

 

- organi in organizacije bodo o izdaji soglasij odločili v 30 dneh po prejemu usklajenih predlogov prostorskih ureditvenih pogojev ter sprememb in dopolnitev prostorskih sestavin.

 

 

- občinski sveti občin Ruše, Selnica ob Dravi in Lovrenc na Pohorju bodo sprejeli odloke o prostorskih ureditvenih pogojih in odloke o spremembah ter dopolnitvah prostorskih sestavin po tem, ko bodo k predlogom pridobljena vsa potrebna soglasja, vključno s pridobljenim sklepom Vlade RS o usklajenosti spremenjenih in dopolnjenih prostorskih sestavin prostorskih planov z obveznimi izhodišči prostorskega plana RS.

 

 

8. člen

 

 

8. SREDSTVA ZA IZDELAVO PROSTORSKIH UREDITVENIH POGOJEV TER SPREMEMB IN DOPOLNITEV PROSTORSKIH SESTAVIN

 

 

Sredstva za izdelavo prostorskih ureditvenih pogojev in sprememb ter dopolnitev prostorskih sestavin se zagotovijo iz proračuna občine Ruše za leto 1998 in znašajo približno 6.000.000,00 SIT, to je šest milijonov tolarjev. Delež teh sredstev sofinancira Urad RS za prostorsko planiranje. Morebitna dodatna sredstva, ki bodo nastala zaradi kopiranja več izvodov zaradi delitve občine, bodo financirana iz proračuna občin Selnica ob Dravi in Lovrenc na Pohorju.

 

 

Župan

 

 

Občine Ruše

 

 

Vili Rezman, prof., s. r.

 

 

Št.: 031-002/98 104

 

 

Datum: 17. junija 1999