New Page 1

 

Na podlagi 12. člena Zakona o varstvu kulturne dediščine (Ur. list RS št.7/99) in 21.člena statuta Občine Šenčur (UVG, št. 6/95, 6/96, 36/98 in 21/99) je občinski svet Občine Šenčur na 10. redni seji, dne  23.12.2003 sprejel

 

 

ODLOK

 

 

o razglasitvi Župnijskega središča Šenčur s cerkvijo, župniščem, mežnarijo in ostanki tabornega obzidja za kulturni in zgodovinski spomenik lokalnega pomena v občini  Šenčur EŠD -14439

 

 

1. člen

 

 

Za kulturni spomenik lokalnega pomena se razglasi naslednja enota dediščine: Župnijsko središče Šenčur z župno cerkvijo sv. Jurija, župniščem, mežnarijo in ostanki tabornega obzidja  (EŠD 14439)

 

 

Enota se razglasi za kulturni spomenik lokalnega pomena z lastnostmi umetnostnih spomenikov (v nadaljevanju spomenik).

 

 

2. člen

 

 

Lastnosti, ki utemeljujejo razglasitev za spomenik lokalnega pomena:

 

 

Župnijsko središče Šenčur z župno cerkvijo sv. Jurija, župniščem, mežnarijo in ostanki tabornega obzidja predstavlja jedro  prvotno gručaste vasi, ki se prvič omenja že leta 1221. Sedanja cerkvena arhitektura je bila na lokaciji starejše predhodnice, prvič  omenjene leta 1238, sezidana v 18.stoletju, po kronogramu na glavnem portalu leta 1747, posvetil pa jo je prvi goriški knez- nadškof Karol Mihael Attems leta 1761.

 

 

3. člen

 

 

Župnijsko središče obsega območje v osrednjem delu Šenčurja okoli cerkve sv. Jurija in v  celoti obsega zemljišča parc. št. 1, 2, 16, 3/1, 17/1, 17/2, 19 in 3/4, vse k.o. Šenčur.

 

 

Strokovne zasnove za razglasitev je pripravil Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Območna enota Kranj in so na vpogled na Občini Šenčur.

 

 

4. člen

 

 

Za spomenik velja varstveni režim, ki določa:

 

 

- varovanje kulturnih, arhitekturnih, likovnih ter krajinskih vrednot v celoti, njihovi izvirnosti in neokrnjenosti ter varovanje vseh vedut na spomenik,

 

 

- prepoved vseh posegov v zaščitene tlorise, gabarite stavb, arhitekturne člene in opremo, razen vzdrževalnih posegov, ki jih s predhodnim kulturno-varstvenim soglasjem odobri Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije (v nadaljnem besedilu pristojni zavod) in za potrebe sakralne namembnosti spomenika.

 

 

- prepoved posegov v odprti prostor in njegove tlorisne značilnosti z razporedi stavb in drevja razen  vzdrževalnih del, ki so odobrena s predhodnim kulturno-varstvenim soglasjem  zavoda

 

 

- v območju spomenika  je prepovedano posegati v prostor s postavljanjem objektov trajnega in začasnega značaja  vključno z nadzemno infrastrukturo ter nosilci reklam, razen  v primerih, ki jih s predhodnim kulturno- varstvenim soglasjem odobri  pristojni zavod.

 

 

Zavarovano območje je namenjeno:

 

 

- trajni ohranitvi dosedanje namembnosti ter ohranitvi kulturnih, arhitekturnih, likovnih in krajinskih vrednot,

 

 

- povečevanju pričevalnosti kulturnega spomenika,

 

 

- prezentaciji kulturnih vrednot

 

 

- učno-demonstracijskemu delu,

 

 

- znanstveno-raziskovalnemu delu.

 

 

5. člen

 

 

Kulturni spomenik ima vplivno območje. To so površine, ki so vidno in funkcionalno povezane s spomenikom. Vplivno območje spomenika je enota dediščine EŠD 14469 Šenčur-Vas.

To območje je že vpisano v zbirni register dediščine, ki vodi Uprava RS za kulturno dediščino pri Ministrstvu za kulturo.

 

 

6. člen

 

 

Na vplivnem območju ni dovoljeno izvajati del in posegov, ki bi lahko imeli neposreden ali posreden negativni vpliv na kulturno funkcijo ter vidno in doživljajsko privlačnost kulturnega spomenika. O obsegu in značaju vpliva presoja pristojni upravni organ na podlagi mnenja pristojne službe za varstvo kulturne dediščine.

 

 

7. člen

 

 

Razvojna usmeritev za spomenike iz 1. člena:

 

 

sakralni spomeniki: ohranitev obstoječe namembnosti, redna vzdrževalna dela, po potrebi prenova in prezentacija spomenika, restavriranje poslikav in opreme,

 

 

profano sakralni in profani spomeniki: ohranitev bivalne namembnosti, prenova na osnovi predhodnih raziskav.

 

 

8. člen

 

 

Občinski svet Občine Šenčur določa in uveljavlja politiko varovanja  spomenikov iz 1. člena.

 

 

V skladu s proračunsko politiko Občine Šenčur, opredeljuje svoje obveznosti, ki izvirajo iz tega odloka.

 

 

9. člen

 

 

Naloge opravljanje javne službe, ki jih Zakon o varstvu kulturne dediščine določa za območje Občine Šenčur, opravlja Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Območna enota Kranj.

 

 

 

 

 

10. člen

 

 

Občinski upravni organ izvede na podlagi tega odloka v 30 dneh od njegove uveljavitve vpis razglašenih umetnostnih, etnoloških in zgodovinsko-kulturnih spomenikov v zemljiško knjigo in po razglasitvi izda obvestilo imetnikom spomenikov, ter jih seznani z režimi varstva, s posameznimi omejitvami in prepovedmi ter razvojnimi usmeritvami glede spomenika in njegove neposredne okolice.

 

 

 

 

 

11. člen

 

 

Odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem vestniku Gorenjske.

 

 

Štev.: 660-00/03-1

Šenčur, dne 23.12.2003

 

 

                                                                                          Občina Šenčur

                                                                                               župan

                                                                                           Miro Kozelj