Na podlagi prvega odstavka 140. člena Ustave Republike Slovenije, 3. in 7. člena Zakona o gospodarskih javnih službah (Uradni list RS, št. 32/93), 26. in 105. člena Zakona o varstvu okolja (Uradni list RS št. 32/93 III 1/96), 3. člena Zakona o varstvu pred požarom (Uradni list RS št.71/93) je občinski svet občine Vodice na svoji 21. seji, dne 10.12.1996 sprejel  
 
ODLOK
 
 
o gospodarskih javnih službah v občini Vodice
 
 
I. SPLOŠNE DOLOČBE
 
 
1.člen
 
Ta odlok določa gospodarske javne službe (v nadaljevanju: javne službe) v občini Vodice (v nadaljevanju: občini) in način njihovega opravljanja.
 
2.člen
 
Obvezne javne službe se izvajajo na podlagi predpisanih tehničnih, oskrbovalnih, stroškovnih, organizacijskih in drugih standardov in normativov ministra za varstvo okolja, za neobvezne javne službe pa jih določa občina. Da se gospodarske javne službe opravljajo racionalno, v funkcionalno in prostorsko zaokroženih oskrbovalnih sistemih, je pristojen občinski upravni organ.
 
II. JAVNE SLUŽBE
 
 
3. člen
 
Na območju občine Vodice se kot javne službe opravljajo naslednje dejavnosti:
 
 
1. oskrba s pitno vodo
 
 
2. odvajanje in čiščenje komunalnih odpadnih in padavinskih voda
 
 
3. ravnanje s komunalnimi odpadki
 
 
4. odlaganje ostankov komunalnih odpadkov
 
 
5. javna snaga in čiščenje javnih površin
 
6. urejanje in vzdrževanje javnih poti, površin za pešce in zelenih površin, pešpoti in drugih javnih površin
7. pregledovanje, nadzorovanje in čiščenje kurilnih naprav, dimnih vodov in zračnikov zaradi varstva zraka
 
 
8. gasilska služba
 
9. komunalno opremljanje in gospodarjenje s stavbnimi zemljišči
 
 
10. urejanje in vzdrževanje ulic, trgov in cest, ki niso razvrščene med državne ceste
 
 
11. urejanje in vzdrževanje javne tržnice in parkirišč
 
12. urejanje pokopališč ter pokopališka in pogrebna dejavnost
 
 
13. pregledovanje, nadzorovanje in čiščenje komunalnih naprav
 
 
14.oskrba industrijskih porabnikov z vodo ter oskrba naselij s požarno vodo v javni rabi
 
 
15. upravljanje in vzdrževanje javne razsvetljave v naseljih
 
 
16. plakatiranje, obešanje transparentov in zastav, okrasitev naselij
 
 
17. deratizacija in dezinfikacija
 
 
18. urejanje prometne signalizacije in prometnih režimov
 
 
Javne službe iz prejšnjega odstavka se opravljajo na celotnem območju občine, če s tem odlokom ali odlokom iz 4. člena tega odloka za posamezno javno službo ni določeno drugače.
 
Dejavnosti od 1. do vključno 9. točke prvega odstavka so obvezne lokalne javne službe, dejavnosti od 10. do vključno 18. točke pa so izbirne lokalne javne službe.
 
Uporaba javnih dobrin, ki se zagotavljajo z obveznimi javnimi službami, je obvezna , če zakon ali na njegovi podlagi izdan predpis, ne določa drugače.
 
4. člen
 
Občina z odlokom podrobneje uredi način opravljanja posamezne ali več javnih služb v skladu s 7. členom zakona o gospodarskih javnih službah (Ur. l. RS, št.32/93).
 
5. člen
 
Javne službe se izvajajo na podlagi predpisanih tehničnih, oskrbovalnih, stroškovnih, organizacijskih in drugih standardov ter normativov. V primerih, ko le ti niso predpisani za celotno državo, se predpišejo z odlokom.
 
 
 
 
 
 
 
III. NAČINI IZVAJANJA GOSPODARSKIH JAVNIH SLUŽB
 
 
6. člen
 
Izvajanje gospodarskih javnih služb zagotavlja občina neposredno v občinski upravi, režijskem obratu, v njeni sestavi, javnih zavodov, javnih podjetjih, z dajanjem koncesij in z vlaganjem javnega kapitala v osebe zasebnega prava ter z neposrednim prenosom po čl. 35 Zakona o gospodarskih javnih službah.
 
7. člen
 
 
Režijski obrat se v skladu s 17. členom Zakona o gospodarskih javnih službah lahko ustanovi za opravljanje naslednjih javnih služb:
 
 
  1. urejanje in vzdrževanje javnih poti, površin za pešce, (zelenih površin, pešpoti in drugih javnih površin) ;
 
  1. komunalno opremljanje in gospodarjenje s stavbnimi zemljišči;
 
 
  1. urejanje in vzdrževanje javne tržnice in parkirišč;
 
 
  1. urejanje pokopališč in pogrebne dejavnosti;
 
 
  1. plakatiranje, obešanje transparentov in zastav ter krasitev naselij;
 
 
  1. oskrba s pitno vodo;
 
 
  1. odvajanje in čiščenje komunalnih, odpadnih in padavinskih voda.
 
 
8. člen
 
Opravljanje javne službe v javnem podjetju se uredi skladno s 4. členom tega odloka in zakonom o gospodarskih javnih službah.
 
9. člen
 
 
Ustanovi se Javno komunalno podjetje Vodice kot družbo z omejeno odgovornostjo v lasti občine Vodice. Ustanoviteljske pravice do javnega podjetja izvršuje občina Vodice.
 
 
Medsebojne pravice in obveznosti se opredelijo v družbeni pogodbi o ustanovitvi Javnega komunalnega podjetja Vodice v skladu z Zakonom o gospodarskih službah
 
 
( Ur.l. RS, št. 30/93) in Statutom družbe.
 
 
Javno komunalno podjetje Vodice se organizira za izvajanje gospodarskih javnih služb iz 3. člena odloka.
 
 
Osnovni kapital Javnega komunalnega podjetja Vodice je osnovni vložek ustanovitelja občine Vodice v družbo, kar je natančneje opredeljeno z družbeno pogodbo.
 
 
Pravice in obveznosti o uporabi infrastrukturnih objektov in naprav uredita Občina Vodice in Javno komunalno podjetje Vodice s posebno pogodbo takoj po začetku obratovanja Javnega komunalnega podjetja Vodice.
 
 
10. člen
 
Opravljanje javne službe v javnem gospodarskem zavodu se uredi v skladu s 4. členom tega odloka in zakonom o gospodarskih javnih službah.
 
11. člen
 
Koncesija se lahko podeli osebi zasebnega prava, ki je registrirana in izpolnjuje pogoje za opravljanje javne službe, ki je predmet koncesije.
 
 
Koncesija se podeli na podlagi odloka o koncesijskem aktu. Za oblikovanje koncesijskega akta se smiselno uporabljajo določbe 33. člena zakona o gospodarskih javnih službah.
 
 
Občina lahko podeli koncesijo za opravljanje javne službe za celotno območje občine ali za del območja občine.
 
12. člen
 
Koncesionarja izbere občinski svet občine na podlagi javnega razpisa (razpis pripravi in objavi občinski upravni organ. Izbor koncesionarja opravi občinski svet na predlog občinskega upravnega organa). Na podlagi odločitve občinskega sveta izda upravni organ občine upravno odločbo o izboru.
 
 
Vsi udeleženci javnega razpisa imajo položaj stranke v upravnem postopku.
 
 
Z izbranim koncesionarjem sklene pogodbo o koncesiji župan občine.
 
 
Ne glede na določbo prvega odstavka tega člena se lahko postopek javnega razpisa in način izbire koncesionarja določi s posebnim aktom občine.
 
13. člen
 
Za sklenitev koncesijske pogodbe, prenehanje koncesijskega razmerja, prenos koncesije, obvezno koncesijo, višjo silo, odgovornost koncesionarja za ravnanje zaposlenih in odgovornost koncedenta za ravnanje koncesionarja se primerno uporabljajo določbe zakona o gospodarskih javnih službah.
 
14. člen
 
Opravljanje določene javne službe lahko občina zagotavlja tudi z vlaganjem javnega kapitala v dejavnost oseb zasebnega prava.
 
 
O tem sprejme občinski svet poseben odlok.
 
 
Za opravljanje določene javne službe se lahko, skladno z zakonom in tem odlokom podeli koncesija tudi tuji pravni osebi. Način zagotavljanja opravljanja te javne službe in pogoje za vlaganje tujega kapitala v to javno službo se uredi s posebnim odlokom.
 
IV. STROKOVNO-TEHNIČNE, ORGANIZACIJSKE IN RAZVOJNE NALOGE
 
 
15. člen
 
Strokovno-tehnične, organizacijske in razvojne naloge na področju gospodarskih javnih služb v občini, se opravlja v okviru občinske uprave.
 
 
Ne glede na določbo prejšnjega odstavka tega člena se lahko posamezna dela iz prvega odstavka tega člena, ki jih opravlja občinska uprava, s pogodbo, ki jo podpiše župan občine, prenesejo na za to dejavnost ustrezno registrirano pravno ali fizično osebo, če je to smiselno z vidika ekonomičnosti in racionalnosti.
 
 
Za opravljanje nalog iz prejšnjega odstavka se primerno uporabljajo določbe 12. člena Zakona o gospodarskih javnih službah.
 
V. VARSTVO UPORABNIKOV
 
 
16.člen
 
Za varstvo uporabnikov javnih dobrin skrbi Svet za varstvo uporabnikov javnih dobrin, ki ga imenuje Svet občine.
 
17. člen
 
Svet za varstvo uporabnikov javnih dobrin iz naslova varstva uporabnikov po tem odloku:
 
 
- usklajuje interese občanov in predlaga skupne predloge občinskemu svetu in županu občine
 
 
- zastopa interese občanov v zvezi z načrtovanjem, funkcioniranjem in financiranjem javnih služb in s tem povezanih objektov in naprav v razmerju do občine
 
18. člen
 
V primeru kršitve dolžnosti sklenjene pogodbe s strani izvajalca javnih služb, lahko uporabnik od upravnega organa občine zahteva izdajo odločbe, s katero naj ta odloči o pravici uporabnika do storitve in naloži izvajalcu ustrezno ravnanje.
 
19. člen
 
Občinski svet in župan sta dolžna obravnavati pripombe in predloge sveta za varstvo uporabnikov javnih dobrin iz naslova varstva uporabnikov po tem odloku.
 
 
Občinski svet je dolžan obvestiti svet za varstvo uporabnikov javnih dobrin o svojih stališčih in ukrepih v skladu s poslovnikom o svojem delu, župan pa najkasneje v roku 30. dni od dneva, ko je prejel njegovo pripombo ali predlog.
 
VI. FINANCIRANJE JAVNIH SLUŽB
 
 
20. člen
 
Javne službe se financirajo:
 
 
- s ceno proizvoda ali storitve, ki je lahko tudi v obliki tarife, takse, nadomestila ali povračila
 
 
- iz sredstev proračuna
 
 
- iz davka lokalne skupnosti
 
 
- iz prihodkov izvajalcev javnih služb
 
 
- iz posojil
 
 
- dotacije in subvencije
 
21. člen
 
Dotacije in subvencije iz proračuna občine koncesionarju in osebi zasebnega prava iz 14. člena tega odloka se štejejo za njun prihodek.
 
22. člen
 
Storitve javnih služb, ki so individualno določljive in izmerljive, se financirajo iz cene, ki jo plačujejo njihovi uporabniki glede na količino porabe.
 
 
Predlog cene posamezne storitve izdela izvajalec in ga s potrebno dokumentacijo predloži pristojnemu organu občine.
 
 
Občinski svet lahko določi, da se cene posameznih storitev plačujejo diferencialno glede na posamezne vrste uporabnikov ali za posamezne količine porabljenih storitev.
 
 
Uporabniki, katerim so zagotovljene storitve obveznih gospodarskih javnih služb, morajo te storitve obvezno uporabljati in plačevati.
 
23. člen
 
Storitve gospodarskih javnih služb, pri katerih ni mogoče ugotoviti njihovega uporabnika, ali je to povezano z nesorazmerno velikimi stroški, se financirajo iz proračunskih sredstev, ter iz drugih virov, določenih z zakonom ali občinskim odlokom.
 
24. člen
 
 
Občina Vodice lahko za financiranje lokalnih javnih služb predpiše davke, takse, prispevke in nadomestila v skladu s predpisi, ki urejajo financiranje javne porabe in nalog lokalnih dejavnosti.
 
25. člen
 
Koncesionar in oseba zasebnega prava iz 13. člena tega odloka mora za javno službo, ki jo opravljata voditi po določilih Zakona o gospodarskih družbah. Imeti morata tudi letne računovodske izkaze v skladu z zakonom. Pri reviziji se ugotavlja namenskost, učinkovitost in racionalnost uporabe proračunskih sredstev.
 
26. člen
 
 
Obstoječa javna podjetja, ki niso v lasti občine Vodice in še izvajajo določeno lokalno javno službo v občini Vodice, nadaljujejo z delom do ustanovitve in obratovanja Javnega komunalnega podjetja Vodice.
Njim se lahko podeli koncesija za opravljanje obstoječe javne službe brez javnega razpisa, če do roka iz prejšnjega odstavka sklenejo s koncedentom koncesijsko pogodbo in pogodbo o uporabi infrastrukturnih objektov in naprav za izvajanje javne službe.
 
VII. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
 
 
27. člen
 
Do ustrezne zakonske razmejitve financiranja obveznih lokalnih gospodarskih javnih služb med državo in občino se za proračunsko financiranje obveznih lokalnih javnih služb uporabljajo določbe veljavnih predpisov.
 
28. člen
 
 
Ustanovitev Javnega komunalnega podjetja Vodice v skladu z dopolnjenim 9. členom odloka se izvede takoj, ko so izpolnjeni vsi pogoji.
 
 
29.člen
 
Z dnem uveljavitve tega odloka se v Občini Vodice preneha uporabljati Odlok o komunalnih dejavnostih na območju ljubljanskih občin (Ur. l. SRS 45/82).
 
30.člen
 
Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem glasilu Občine Vodice.
 
 
 
 
 
štev.: 2439-353/AV
datum: 20.12.1996
Predsednik občinskega sveta
občine Vodice
Alojzij KOSEC