New Page 2

Na podlagi 149. člena Zakona o varstvu okolja (ZVO-1; Uradni list RS, št. 39/06 – uradno prečiščeno besedilo, 49/06 – ZMetD, 66/06 – odl. US, 33/07 – ZPNačrt, 57/08 – ZFO-1A, 70/08, 108/09, 108/09 – ZPNačrt-A, 48/12, 57/12, 92/13, 56/15, 102/15, 30/16, 61/17 – GZ, 21/18 – ZNOrg, 84/18 – ZIURKOE in 158/20),  3., 6. in 7. člena Zakona o gospodarskih javnih službah ( ZGJS; Uradni list RS, št. 32/93, 30/98 – ZZLPPO, 127/06 – ZJZP, 38/10 – ZUKN in 57/11 – ORZGJS40),  2., 21., 29., 61. in 62. člena  Zakona o lokalni samoupravi (ZLS; Uradni list RS, št. 94/07 – uradno prečiščeno besedilo, 76/08, 79/09, 51/10, 40/12 – ZUJF, 14/15 – ZUUJFO, 11/18 – ZSPDSLS-1, 30/18, 61/20 – ZIUZEOP-A in 80/20 – ZIUOOPE),  3. in 17. člena Zakona o prekrških (ZP-1; Uradni list RS, št. 29/11 – uradno prečiščeno besedilo, 21/13, 111/13, 74/14 – odl. US, 92/14 – odl. US, 32/16, 15/17 – odl. US, 73/19 – odl. US, 175/20 – ZIUOPDVE in 5/21 – odl. US),  17. člena Statuta Občine Slovenska Bistrica (Uradni list RS, št. 79/19)  in  3. člena Odloka o gospodarskih javnih službah občine Slovenska Bistrica (Uradni list RS, št. 34/96 in 59/07) je Občinski svet Občine Slovenska Bistrica na 15. redni seji dne 23. 6. 2021 sprejel

 

ODLOK

O JAVNIH POVRŠINAH OBČINE SLOVENSKA BISTRICA

 

I.       Splošne določbe

 

1. člen

(Predmet odloka)

(1) Ta odlok opredeljuje javne površine in določa upravljanje, vzdrževanje in varstvo javnih površin ter pogoje opravljanja javne službe vzdrževanja, urejanja in čiščenja javnih površin na območju občine Slovenska Bistrica (v nadaljevanju občina).

(2) S tem odlokom se opredeljuje:

1.    vrste javnih površin,

2.    vodenje katastra javnih površin,

3.    upravljanje javnih površin,

4.    vzdrževanje, urejanje in čiščenje javnih površin,

5.    pravice in obveznosti uporabnikov javnih površin,

6.    kriterije za uporabo, vzdrževanje in varovanje javnih površin,

7.    opremljenost z urbano opremo in drugo opremo,

8.    obveznosti izvajalcev javne službe,

9.    financiranje javne službe,

10. nadzor nad izvajanjem javne službe.

 

2. člen

(Javne površine)

(1) Javne površine, ki se urejajo s tem odlokom, so:

1.    hodniki za pešce in poti za pešce,

2.    urejene površine trgov in ploščadi,

3.    javna parkirišča in javne površine ob parkiriščih ter spominskih, zgodovinskih, turističnih in drugih javnih objektih,

4.    funkcionalne površine občinskih zgradb in institucij, v kolikor imajo tudi namen javne uporabe izven osnovnega namena dejavnosti institucije,

5.    otroška in športna igrišča,

6.    zelene hortikulturno urejene površine, kot so parki, drevoredi, zelenice, nasadi, zelenice ob javnih cestah in poteh, brežine ob cestah, poteh in potokih,

7.     izjemoma se za javne površine štejejo tudi javne prometne površine v času zapore in namena izvedbe prireditev,

8.    ostale površine v upravljanju, najemu ali lasti Občine, namenjene javni rabi.

(2) Javne površine, objekti in urbana oprema, kot so klopi, igrala, športna oprema, pitniki vode, cvetlična korita, koši za odpadke, stebrički, jambori, ograje, klančine, stojala za kolesa, kolesarnice, električne polnilne postaje, usmerjevalne table, panoji, spominska obeležja, skulpture in podobno, so javna infrastruktura lokalnega pomena, katere evidenca se uredi in vodi v katastru javnih površin.

 

3. člen

(Kataster javnih površin)

(1) Kataster javnih površin je javna evidenca, ki zraven splošnih geodetskih podatkov vsebuje tudi: lokacijo, namembnost rabe javne površine, podatke o opremljenosti z urbano opremo, zasaditve zelenja in drevnin, podatke o upravljavcih in vzdrževalcih javnih površin.

(2) Kataster javnih površin vodi in vzdržuje pristojni oddelek Občinske uprave. Vodi se v elektronski obliki in je dostopen na spletni strani Občine.

 

4. člen

(Upravljanje in javnih površin)

(1) Z javnimi površinami upravljajo Občina, krajevne skupnosti, javni zavodi in javna podjetja, katerih ustanovitelj je Občina.

(2) Upravljavec lahko za javne površine, s katerimi upravlja, sprejme pravilnik, s katerim podrobneje opredeli način upravljanja javnih površin in njihovega varovanja.

 

II.      Javna služba vzdrževanja, urejanja in čiščenja javnih površin

 

5. člen

(Izvajanje in financiranje javne službe)

(1) Občina zagotavlja izvajanje javne službe vzdrževanja, urejanja in čiščenja javnih površin z neposredno sklenitvijo pogodbe z javnim podjetjem v lasti Občine, javnim zavodom ali krajevno skupnostjo (v nadaljevanju: izvajalec javne službe). Javna  služba se financira iz sredstev občinskega proračuna.

(2) Izvajalec javne službe zagotavlja izvajanje javne službe v skladu s predpisi Republike Slovenije in predpisi Občine Slovenska Bistrica, ki urejajo področje dela javne službe, tega odloka ter skladno s pravili stroke.

 

6. člen

(Območje izvajanja javne službe)

(1) Območje, na katerem posamezni izvajalec izvaja javno službo, se določi s seznamom javnih površin, ki ga pripravi občinska uprava v roku šest mesecev po veljavnosti  tega odloka. Seznam javnih površin se lahko naknadno spreminja in dopolnjuje.

(2) Seznam javnih površin vsebuje:

1.  lokacijo javne površine,

2. parcelno številko in katastrsko občino zemljišča,

3.  velikost javne površine,

4.  namembnost rabe javne površine,

5.  obseg potrebnega vzdrževanja, urejanja in čiščenja javne površine,

6. navedbo o upravljavcu javne površine,

7. navedbo o vzdrževalcu javne površine.

(3) Seznami morajo biti javno dostopni na spletni strani Občine.

 

III.    Pogoji za vzdrževanje, urejanje in čiščenje javnih površin

 

7. člen

(Vzdrževanje, urejanje in čiščenje javnih površin in urbane opreme)

(1) Javne površine je potrebo vzdrževati, urejati, čistiti in varovati tako, da se ohrani zasnova in funkcionalnost javnih površin ter da se zagotavlja ustrezen nivo urejenosti in uporabnosti.

(2) Izjemoma urejanje javnih površin po tem odloku zajema tudi površine v državni ali zasebni lasti, ki mejijo na javne površine in javne ceste, če je to v javnem interesu zagotavljanja urejenosti in varnosti naselja, ter po predhodnem pisnem soglasju z lastniki.

(3) Na javnih površinah se morajo redno in v skladu z namenom in zahtevnostjo teh površin opravljati vsa potrebna dela, zlasti pa:

1. redno čiščenje in vzdrževanje javnih površin,

2. redno vzdrževanje in nameščanje urbane opreme,

3. redno vzdrževanje javnih zelenih površin.

 

8. člen

(Letni program vzdrževanja, urejanja in čiščenja javnih površin)

(1) Podrobnejša vsebina izvajalca storitev javne službe se za posamezno koledarsko leto določi z Letnim programom urejanja in čiščenja javnih površin (v nadaljevanju: letni program), ki ga izdela izvajalec javne službe na podlagi seznama javnih površin, na katerih izvaja storitve javne službe, in ga posreduje občinski upravi najkasneje do 31. oktobra tekočega leta za naslednje leto.

(2) Letni program izvajalca javne službe mora vsebovati:

1. redno čiščenje in vzdrževanje javnih površin, ki vsebuje seznam javnih površin, na katerih bo opravljeno redno vzdrževanje, in seznam potrebnih opravil ter navedbo višine finančnih sredstev za redno vzdrževanje,

2. investicijsko vzdrževanje javnih površin, ki vsebuje seznam javnih površin, na katerih bo opravljeno investicijsko vzdrževanje, in navedbo višine potrebnih finančnih sredstev za investicijsko vzdrževanje,

3. cene materiala in storitev za vzdrževanje javnih površin v tekočem letu,

4. druge navedbe glede na zahteve, ki jih poda občinska uprava.

(3) Letni program potrdi občinska uprava po sprejemu proračuna in predstavlja osnovo za sklenitev letne pogodbe. Do sklenitve letne pogodbe za tekoče leto, se javna služba izvaja po določilih letne pogodbe za preteklo leto.

(4) Letni program se lahko spreminja in dopolnjuje glede na potrebe in razpoložljiva finančna sredstva v veljavnem občinskem proračunu.

 

9. člen

(Obveznosti izvajalca javne službe)

(1) Izvajalec javne službe ima naslednje obveznosti:

1. redno, trajno, neprekinjeno in strokovno izvajati vse storitve javne službe,

2. v sodelovanju z Občino skrbeti za načrtovanje in razvoj javne službe ter za dobro gospodarjenje z javnimi površinami in objekti,

3. pripraviti letni program izvajanja javne službe,

4. posredovati vse potrebne podatke za  kataster javnih površin,

5. skleniti zavarovanje odgovornosti za škodo iz naslova splošne civilne odgovornosti, ki bi jo pri opravljanju ali v zvezi z opravljanjem javne službe povzročili pri njem zaposleni delavci ali pogodbeni (pod)izvajalci tretjim osebam,

6. pripraviti letno poročilo o izvajanju javne službe do 31. marca tekočega leta za preteklo leto.

 

IV.       Pravice in obveznosti uporabnikov javnih površin in varovanje javnih površin

 

10. člen

(Raba in ravnanja na javnih površinah)

(1) Javne površine se uporabljajo skladno z njihovim namenom uporabe, skladno z veljavnimi zakonskimi predpisi, skladno s področnimi občinskimi odloki in pravilniki ter skladno s tem odlokom.

(2) Vsakdo je dolžan s primernim ravnanjem zagotavljati red in urejenost javnih površin.

(3) Na javnih površinah je prepovedano:

1. odmetavati odpadke, cigaretne ogorke, smeti in druge predmete,

2. ustavljati, parkirati ali voziti z raznimi vozili po javnih površinah, ki niso prometne površine,

3. trositi oziroma lepiti letake in plakate na mesta, ki niso posebej namenjena za plakatiranje,

4. prati motorna vozila, druge stroje in naprave,

5. uporabljati objekte, ki so sestavni del javnih površin, v nasprotju z njihovo namembnostjo,

6. odmetavati odpadke izven košev za odpadke,

7. voditi pse ali druge domače živali brez nagobčnikov, vrvice in pribora za odstranjevanje njihovih iztrebkov, jih puščati brez ustreznega nadzora ter puščati njihove iztrebke na javnih površinah,

8. razsipati po prometni površini sipek material ali kako drugače onesnaževati te površine, razen v primeru vzdrževanja občinskih javnih cest,

9. izvajati športno rekreativne aktivnosti na način, ki lahko poškoduje javne površine in objekte,

10. trgati cvetje, obsekovati, lomiti ali kako drugače poškodovati drevje, grmovje ali druge nasade, žive meje ob javnih poteh, klopi, cvetlične posode, cvetlične ograje in druge objekte na teh površinah,

11. postavljati šotore, bivalne prikolice ali avtodome,

12. zažigati travne površine, suhe veje, odpadke in podobno,

13. puščati kosovne odpadke, razen v času organiziranega prevzemanja kosovnih odpadkov,

14. izlivati komunalno odpadno, padavinsko in tehnološko vodo in izlivati okolju nevarne snovi,

15. deponirati gradbeni material in material od raznih izkopov ter drugih podobnih materialov in drv brez soglasja upravljavca,

16. poškodovati, uničevati ali odstranjevati objekte, nameščene na javnih površinah,

17. parkirati nevozna in neregistrirana vozila,

18 poslikavati z grafiti,

19. posegati v javno površino na kakršen koli način, ki spremeni njen namen, funkcionalnost ali videz.

(4) Na javnih zelenih površinah je prepovedano tudi:

1. ustavljati, parkirati ali se voziti z motornimi vozili in delovnimi stroji, razen pri vzdrževanju teh površin,

2. obešati ali pritrjevati kable, žice, obvestilne ali reklamne napise in druge predmete na drevesa in grmovnice, razen če je to posebej začasno dovoljeno z odločbo upravljavca, pri čemer pritrjeni predmeti ne smejo posegati v olesenelo tkivo vegetacije, je poškodovati ali omejevati rasti.

(5) Na javnih površinah, ki so po namembnosti otroška in šolska športna igrišča, je prepovedano tudi kajenje.

 

11. člen

(Varovanje javnih površin med gradnjo)

(1) Investitor oziroma izvajalec gradbenih del, rednih vzdrževalnih del na komunalni infrastrukturi ter drugih posegov na javne površine je dolžan pred posegom v prostor na celotnem območju gradnje varovati javno površino pred poškodbami in onesnaženjem.

(2) Investitor oziroma izvajalec gradbenih del mora preprečiti širjenje prahu z gradbišča, še posebej ob rušenju zgradb ali urejanju fasad, na vozila naložiti material tako, da se pri prevozu material ne stresa po javnih površinah, očistiti vozila pred odhodom z gradbišča tako, da vozilo ne pušča nesnage na javnih površinah.

(3) Investitor oziroma izvajalec gradbenih del je dolžan pred posegom v prostor na celotnem območju gradnje postaviti lovilne odre, zaščitne ograje oziroma prehode, da se prepreči poškodovanje in onesnaženje mimoidočih ljudi in javnih površin.

(4) Investitor oziroma izvajalec posegov na javnih površinah je dolžan pred posegom na celotnem območju posega zavarovati obstoječa drevesa, grmovnice in drugo vrsto hortikulturne zasaditve pred poškodbami ter zaščititi nadzemni del in koreninski sistem dreves in grmovnic.

(5) Investitor oziroma izvajalec gradbenih del mora gradbeni material skladiščiti tako, da le-ta ne more onesnažiti javnih površin.

(6) Investitor oziroma izvajalec gradbenih del, rednih vzdrževalnih del na komunalni infrastrukturi  ter drugih posegov na javne površine je dolžan poskrbeti, da ne povzroči nepotrebne škode na površinah oziroma je dolžan škodo takoj, ko je to mogoče, odpraviti.

(7) Poškodovane površine je izvajalec dolžan obnoviti in povrniti v stanje pred posegom.

 

12. člen

(Prevoz tovora)

(1) Prevozniki morajo pri prevozu tovora preprečiti izpadanje le-tega na javne površine ter zagotoviti, da tovor ne povzroča prahu in smradu.

(2) V primeru, da se onesnaževanja javne površine pri prevozu ne more preprečiti, je prevoznik dolžan poskrbeti za odstranitev nesnage z javne površine v najkrajšem možnem času. Odstraniti je dolžan tudi nesnago, ki nastaja pri nakladanju in razkladanju tovora.

 

13. člen

(Ravnanje ob prireditvah)

(1) Organizatorji prireditev in prodajalci pri stojnicah morajo skrbeti, da javne površine ne onesnažujejo, po uporabi pa so dolžni le-te takoj ali najkasneje v šestih urah po končani prireditvi očistiti in po potrebi površine tudi razkužiti ter vzpostaviti v prvotno stanje.

(2) V kolikor povzročitelj onesnaževanja oziroma organizator prireditev na javnih površinah ne izpolni obveznosti iz prejšnjega odstavka, mora to storiti izvajalec javne službe na stroške povzročitelja oziroma organizatorja.

 

14. člen

(Živalski iztrebki)

(1) V primerih onesnaženja javnih površin z živalskimi iztrebki morajo lastniki oziroma vodniki živali iztrebke na primeren način takoj odstraniti.

 

15. člen

(Ravnanje z odpadki)

(1) Na javnih površinah morajo biti nameščeni koši za odpadke in koši za živalske iztrebke. Koše namesti izvajalec javne službe. Njihovo obliko, barvo in mesto postavitve določi Občina v sodelovanju z upravljavcem in izvajalcem javne službe.

(2) Koše prazni in vzdržuje izvajalec javne službe.

 

V.         Javne zelene površine

 

16. člen

(Vrste javnih zelenih površin)

(1) Kot javne zelene površine se štejejo naslednje hortikulturno urejene površine:

1. skupina A: parki, tematski vrtovi, učne poti, nasadi, drevoredi, zelenice, sprehajališča;

2. skupina B: hortikulturno urejene zelene površine ob javnih cestah in poteh, v krožiščih, športnih igriščih, kopališčih in otroških igriščih;

3. skupina C: hortikulturno urejene zelene površine na pokopališčih, ob spomeniških, zgodovinskih in spominskih objektih, če je njihovo urejanje v pristojnosti Občine;

4. skupina D: varstveni ali zaščitni nasadi, posamezna drevesa ali skupina dreves na javnih površinah;

5. skupina E: druge zelene hortikulturno urejene površine na trgih, ulicah, hodnikih za pešce, parkiriščih  in hortikulturno urejena funkcionalna zemljišča objektov v javni rabi.

 

17. člen

(Čiščenje in vzdrževanje javnih zelenih površin)

(1) Storitve urejanja, vzdrževanja in čiščenja javnih zelenih površin se opravljajo redno, kvalitetno, strokovno ter skladno z namembnostjo teh površin, in obsegajo:

1. redno pobiranje smeti in praznjenje košev,

2. vzdrževalna dela in košnjo travnatih površin,

3. spomladansko in jesensko čiščenje in grabljenje listja,

4. vzdrževanje, revitalizacijo in gnojenje zasaditev grmovnic in trajnic ter trat,

5. postavljanje, zasaditev in vzdrževanje korit in podobne opreme za saditev okrasnih rastlin na javnih površinah,

6. zasajanje, vzdrževanje, pregled in obrezovanje dreves, drevoredov in grmovnic,

7. odstranitev odmrlih dreves in grmovnic ter nadomestitev z novimi,

8. zalivanje dreves, nasadov in grmovnic,

9. zatiranje plevela in drugih rastlin, ki ovirajo rast okrasnih rastlin v zasaditvah,

10. zatiranje plevela ob robnikih pločnikov, javnih parkirišč, pešpoti in na drugih grajenih javnih površinah,

11. hortikulturno urejanje zasaditev ob križiščih, v sredinskih otokih krožišč in drugih zelenih otokih,

12. varstvo rastlin pred škodljivimi organizmi,

13. vzdrževanje obstoječe in postavitev nove urbane opreme,

14. odstranjevanje invazivnih in tujerodnih rastlinskih vrst.

 

18. člen

(Plodna zemlja z javnih površin)

(1) Plodna zemlja z javnih površin se mora nameniti za vzdrževanje in obnavljanje obstoječih ter urejanje novih zelenih površin.

(2) Investitorji oziroma izvajalci gradbenih del morajo pri ravnanju s plodno zemljo upoštevati naslednje:

1. pred začetkom zemeljskih del se mora ugotoviti kakovost tal in določiti debelino sloja plodne zemlje,

2. odkop plodne zemlje se mora izvajati v suhem vremenu in na način, ki ohranja njeno prvotno sestavo, strukturo in plodnost zemlje,

3. na območju, kjer se izvajajo gradbena dela, se deponira le tista količina plodne zemlje, ki je potrebna za ureditev zelenih površin v prvotno stanje oziroma po načrtu ureditve zelenih površin. Ostala količina plodne zemlje se deponira na deponiji CERO Pragersko,

4. pri izkopu kanalov za polaganje komunalnih vodov in naprav je obvezno ločiti vrhnjo plodno plast od spodnje plasti zemlje. Enako velja tudi za zasipanje.

 

VI.       Izvajanje posegov na javnih površinah

 

19. člen

(Posegi v javne površine)

(1) Posegi v javne površine so dovoljeni le v soglasju s pristojnim oddelkom občinske uprave. Soglasje je potrebno pridobiti pred izvedbo posega.

(2) Dovoljeni posegi izvajalcev javne službe v javne in druge zelene površine brez posebnega soglasja občinske uprave so:

1. redna vzdrževalna dela in ukrepi za varovanje in čiščenje javnih površin,

2. preurejanje javnih površin zaradi spremembe njihove namembnosti,

3. gradnja, vzdrževanje in nujna dela na komunalni, energetski, telekomunikacijski in drugi infrastrukturi,

4. poseganje za potrebe varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami,

5. nameščanje obvestilnih in usmerjevalnih tabel.

(3) Poseg v zelene javne površine je dovoljen le v okviru načrta hortikulturne ureditve javne površine, gradbenih dovoljenj ali soglasja pristojnega občinskega organa in upravljavca javne površine oziroma če je to potrebno zaradi varstva zelenih površin ter javne varnosti ali varnosti v cestnem prometu.

 

20. člen

(Nujna dela na komunalni infrastrukturi)

(1) V primerih poseganja na  javne površine zaradi nujnih del na komunalni infrastrukturi je izvajalec posega dolžan najkasneje v roku 24 ur obvestiti občinsko upravo in izvajalca gospodarske javne službe o izvajanju posega in takoj po končanju del, ko je to mogoče, povrniti javno površino v največji možni meri v prvotno stanje.

 

VII.      Nadzor

 

21. člen

(Nadzor nad izvajanjem odloka)

 (1) Nadzor nad izvajanjem določil tega odloka opravlja Medobčinski inšpektorat in redarstvo občin Slovenska Bistrica, Poljčane in Makole.

(2) Pristojni organi občinske uprave ter druge pooblaščene osebe imajo kadarkoli pravico do vpogleda v evidence, ki jih je dolžan voditi izvajalec javne službe na podlagi letne pogodbe, pri tem pa so dolžni spoštovati varstvo osebnih podatkov.

 

VIII.    Globe

 

22. člen

(Globe za pravne osebe)

(1) Z globo 1.400,00 evrov se kaznuje pravna oseba, samostojni podjetnik posameznik in posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, če ravna v nasprotju s tretjim, četrtim in petim odstavkom 10. člena, drugim, tretjim, četrtim, petim, šestim in sedmim odstavkom 11. člena, 12. členom in prvim odstavkom 13. člena tega odloka.

 

23. člen

(Globe za odgovorne osebe pravne osebe)

(1) Z globo 400,00 evrov se kaznuje odgovorna oseba pravne osebe, če ravna v nasprotju s tretjim, četrtim in petim odstavkom 10. člena, drugim, tretjim, četrtim, petim, šestim in sedmim odstavkom 11. člena, 12. členom in prvim odstavkom 13. člena tega odloka.

 

24. člen

(Globe za fizične osebe)

(1) Z globo 400,00 evrov se kaznuje fizična oseba, če ravna v nasprotju s tretjim, četrtim in petim odstavkom 10. člena, drugim, tretjim, četrtim, petim, šestim in sedmim odstavkom 11. člena, 12. členom in prvim odstavkom 13. člena tega odloka.

 

IX.       Končne določbe

 

25. člen

(Začetek veljavnosti)

(1) Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

(2) Z uveljavitvijo tega odloka preneha veljati Odlok o vzdrževanju čistoče na javnih površinah (Uradni list SRS, št. 1/89, Uradni list RS, št. 3/1994).

 

Številka: 9000-20/2021-0203-5

Datum: 23. 6. 2021

 

Občina Slovenska Bistrica

 

dr. Ivan Žagar, župan