New Page 1

Na podlagi 22. člena Zakona o lokalni samoupravi (Ur. l. RS, št. 72/93), 9. člena Zakona o varnosti cestnega prometa (Ur. l. SRS, št. 5/82, 40/84 in 29/86) 3., 25. in 241. člena Zakona o prekrških (Ur. l. SRS, št. 25/83, 42/85, 47/87, 5/90 in Ur. l. RS, št. 10/91, 13/93) in 16. člena Statuta Mestne občine Maribor (MUV, št. 27/95) je Mestni svet Mestne občine Maribor na 20. seji, dne 30. maja 1996 sprejel

 

ODLOK

o ureditvi cestnega prometa v Mestni občini

 Maribor

 

I. UVODNE DOLOČBE

 

1. člen

S tem odlokom se določajo osnove za urejanje cestnega prometa na javnih prometnih površinah v Mestni občini Maribor.

 

2. člen

O postavitvi in odstranitvi prometne signalizacije, s katero se določa prometni režim na javnih cestah, odloča upravni organ Mestne občine Maribor, pristojen za promet (v nadaljevanju: upravni organ).

Postavitev prometne signalizacije na novo zgrajenih ali obnovljenih odsekih javnih cest, se določi v tehnični dokumentaciji, h kateri je potrebno pridobiti soglasje upravnega organa.

Soglasje upravnega organa za priključitev objektov na javne ceste je pred izdajo lokacijskega dovoljenja potrebno pridobiti tudi za gradnjo večstanovanjskih objektov, poslovnih objektov in za spremembe namembnosti objektov v poslovne prostore.

 

3. člen

V tem odloku se uporabljajo pojmi z naslednjim pomenom:

-

Javna cesta je tista javna prometna površina v splošni rabi, ki jo je pristojni organ, v skladu z merili za kategorizacijo javnih cest, razglasil za javno cesto in jo lahko vsak prosto uporablja na način in ob pogojih, določenih  z zakonom in drugimi predpisi.

-

Prometni režim je s prometno signalizacijo določeno vodenje vseh vrst prometa na javnih cestah, z namenom zagotovitve čim večje varnosti in pretočnosti prometa.

-

Oviranje je tako ravnanje udeleženca v prometu, ki je v nasprotju z zakonskimi predpisi o varnosti cestnega prometa, posledica česar je sprememba smeri ali hitrosti drugega, oziroma oteženo gibanje drugega ali drugih udeležencev v cestnem prometu.

-

Ogrožanje je tako ravnanje udeleženca v cestnem prometu, ki je v nasprotju z zakonskimi predpisi o varnosti cestnega prometa, posledica česar je nagla sprememba smeri ali hitrosti drugega ali drugih udeležencev v cestnem prometu za gibanje uporabiti sosednjo prometno površino, ki ni namenjena prometu take vrste udeležencev,

Pojmi uporabljeni v tem odloku, katerih pomen ni določen v prejšnjem odstavku, imajo enak pomen kot ga določajo zakonski predpisi o javnih cestah in o varnosti cestnega prometa.

 

II. OMEJITEV IN PREPOVEDI PROMETA

 

1. Omejitev hitrosti

 

4. člen

V naseljih Mestne občine Maribor, ki so označena s prometnim znakom "ime naseljenega kraja", je hitrost vožnje omejena na 60 km/h.

Na posameznih odsekih javnih cest v naseljih, kjer varnost prometa to omogoča, lahko upravni organ z odločbo določi večje dovoljeno hitrost, oziroma hitrost vožnje omeji pod 60 km/h na območjih, kjer to pogojuje prometna varnost.

 

2. Cone za pešce

 

5. člen

V conah za pešce je prepovedan promet, ustavljanje in parkiranje vozil, razen za dovoljene izjeme.

Promet s kolesi je v conah za pešce dovoljen samo tam, kjer je to določeno s prometno signalizacijo.

 

6. člen

Kadar je v conah za pešce izjemoma dovoljen promet z vozili, je hitrost vožnje omejena na 10 km/uro, prednost pa imajo pešci.

 

7. člen

V conah za pešce je promet ob vsakem času dovoljen za nujne vožnje vozilom Uprave za notranje zadeve, policije, reševalne službe, gasilcev, republiških in lokalnih javnih gospodarskih služb, zdravstvene službe ob obiskih bolnikov, inšpekcijskih služb in vozil invalidov, ki so označena s posebnih zakonom.

 

8. člen

 Promet in ustavljanje za dostavo je v conah za pešce dovoljeno za vozila, ki ne presegajo 5t skupne mase, v času, ki se določi z odredbo (v nadaljevanju dostavni čas).

Do uveljavitve odredbe, je promet in ustavljanje za dostavo dovoljeno v času od 20.30 do 8.30 ure.

 

9. člen

 

Upravni organ lahko v upravičenih primerih dovoli v conah za pešce promet izven dostavnega časa, ali s težjimi vozili od dovoljene in v dovoljenju določi pogoje ter odmeri prevoznino, ki jo je upravičenec dolžan plačati Mestni občini Maribor.

 

10. člen

Kriteriji za upravičenost do posebnega dovoljenja za promet v conah za pešce, višine prevoznine za težja vozila od dovoljene in višina prevoznine za vstop v cone za pešce izven dostavnega časa se določijo z odredbo.

 

3. Omejitev prometa za posamezne vrste vozil

 

11. člen

Na mestnih vpadnicah (Koroški cesti, Partizanski cesti, Meljski cesti, Čufarjevi cesti, Pobreški cesti, Ptujski cesti, Tržaški cesti, Titovi cesti in Limbuški cesti), je v času od 6.00 do 8.00 ure in od 14.00 do 16.00 ure prepovedan promet delovnim strojem in vlačilcem železniških vagonov.

Na območju širšega mestnega središča znotraj ulic (Turnerjeva, Ciril-Metodova, Valvasorjeva, Ulica Moše Pijade, Ljubljanska, Trg revolucije, Pobreška, dvoetažni most, Oreško nabrežje, Ulica kraljeviča Marka, Partizanska, Kopitarjeva, Maistrova, Mladinska in Vrbanska cesta), je v času od 6.00 do 8.00 ure in od 14.00 do 16.00 ure prepovedan promet traktorjem in delovnim strojem, razen ob intervencijah.

 

12. člen

 

Učenje vožnje z vozili je od ponedeljka do petka prepovedano v času od 5.30 do 8.30 ure in od 13.30 do 16.00 ure, znotraj mej naslednjih javnih cesti:

-

na zahodu: Vrbanska cesta od križišča z Mladinsko ulico, del Gosposvetske ceste, Prežihova ulica, del Koroške ceste in Strma ulica;

-

na jugu: Ulica ob bregu, Pristan, Vojašniška ulica, Usnjarska ulica, Loška ulica in del Ulice kneza Koclja do Mlinske ulice;

-

na vzhodu: Mlinska ulica, Partizanska cesta do Tomšičeve ulice;

-

na severu: Tomšičeva ulica, Ulica heroja Staneta, Maistrova ulica, Mladinska ulica.

 

III. USTAVLJANJE IN PARKIRANJE

 

13. člen

Ustavljanje in parkiranje ni dovoljeno:

-

kadar je prepoved izražena s prometnim znakom

-

na kolesarski stezi, kolesarski poti, pločniku ali pešpoti

-

na označenem avtobusnem postajališču ali manj kot 15 m od njega

-

na vseh javnih prometnih površinah, ki niso namenjene prometu vozil.

 

14. člen

Na javnih prometnih površinah, kjer je prepovedano parkiranje in ustavljanje, je izjemoma dovoljeno ustavljanje z vozili, zaradi dostave v času, ki se določi z odredbo.

 

15. člen

Na območju Mestne občine Maribor, so za parkiranje vozil namenjene naslednje javne parkirne površine:

-

parkirne površine, določene s prometno signalizacijo, kot parkirni prostor,

-

modre cone, označene z modro črto in prometno signalizacijo, namenjene za časovno omejeno parkiranje, kjer se plačuje parkirnina,

-

 parkirne površine, določene s prometno signalizacijo, kot parkirni prostor, kjer se plačuje parkirnina,

-

površine ob javnih cestah, kjer po zakonskih predpisih o varnosti cestnega prometa ali s prometno signalizacijo, parkiranje ni prepovedano.

 

16. člen

Upravni organ z odločbo o postavitvi prometne signalizacije določi, katerim vozilom je parkirna površina namenjena, omejitev časa parkiranja in obveznost plačila parkirnine.

Višina parkirnine se določi z odredbo.

 

17. člen

Parkiranje tovornih vozil in avtobusov na javnih prometnih površinah je prepovedano, razen kadar je to dovoljeno s prometno signalizacijo. Znaki za prepoved parkiranja tovornih vozil in avtobusov ter obvestilni znaki o lokacijah parkirišč, ki so namenjena zanje, se namestijo na mestnih vpadnicah.

 

18. člen

Voznik vozila je dolžan pri parkiranju vozila na javni parkirni površini upoštevati prometno ureditev parkirišča. Na parkirnih površinah, kjer je uvedeno plačilo parkirnine in je parkiranje časovno omejeno, mora voznik plačati parkirnino in parkirni listek odložiti na vidnem mestu na armaturni plošči vozila, da je možna zunanja kontrola.

Dovoljeni čas parkiranja in obveznost plačila parkirnine se označita na dopolnilni tabli prometnega znaka.

 

19. člen

Kolesa in kolesa z motorjem je dovoljeno parkirati le na za to določenih parkirnih površinah.

Na javnih prometnih površinah, kjer ni možno ureditve posebnih odstavnih površin, parkirano kolo ali kolo s pomožnim motorjem, ne sme ovirati prometa.

 

20. člen

Kadar voznik zapusti vozilo mora izključiti motor vozila.

 

IV. AVTOBUSNA POSTAJALIŠČA

 

21. člen

Avtobusna postajališča za vstopanje in izstopanje potnikov na javnih cestah zunaj naselja in na magistralnih ter pokrajinskih cestah I. reda v naselju, morajo biti izven vozišča. Zgrajena morajo biti tako, da izpolnjujejo tehnične normative in minimalne pogoje, ki so določeni s pravilnikom republiškega upravnega organa, pristojnega za promet.

Po presoji okoliščin, pomembnih za varnost prometa, lahko upravni organ v soglasju s Prometnim inšpektoratom Republike Slovenije in območno enoto za notranje zadeve, izda dovoljenje za ureditev avtobusnega postajališča na vozišču. Če ugotovi, da za tako postajališče ni več potrebe ali da je postalo prometno nevarno, lahko dovoljenje prekliče.

 

22. člen

Vozne smeri avtobusov na Avtobusno postajo Maribor in iz nje, ki so za avtobusne prevoznike obvezne, se predpišejo z odredbo.

Avtobusna postaja Maribor je dolžna o predpisanih voznih smereh avtobusov, obvestiti avtobusne prevoznike.

 

23. člen

Avtobusna postajališča javnega mestnega potniškega prevoza lahko z dovoljenjem upravnega organa uporabljajo tudi prevozniki, ki opravljajo posebni javni prevoz oseb. Upravni organ v dovoljenju določi pogoje in odmeri uporabnino, ki jo je uporabnik dolžan plačati Mestni občini Maribor.

Višina uporabnine se določi z odredbo.

 

24. člen

Nadstrešnice na avtobusnih postajališčih so dolžni vzdrževati upravljalci javnih prometnih površin. Komunalna inšpekcija lahko izda odločbo o vzdrževanju nadstrešnice na avtobusnih postajališčih, upravljalcu javne prometne površine.

 

V. POSEBNE PROMETNA STORITVE

 

25. člen

Čiščenje in pranje javnih prometnih površin ter odvoz komunalnih in drugih odpadkov morajo izvajalci organizirati tako, da je promet čim manj oviran. Na prometno zelo obremenjenih javnih cestah, lahko upravni organ določi čas, v katerem je izvajanje teh dejavnosti prepovedano.

Pred začetkom čiščenja, odvoza odpadkov, vzdrževalnih del na cesti in opravil zimske službe, lahko izvajalec postavi prometne znake za prepoved parkiranja na odsekih cest, kjer bo izvajal ta dela.

 

VI. ZAČASNA OMEJITEV, PREUSMERITEV ALI PREPOVED PROMETA

 

26. člen

Zaradi izvajanja gradbenih del in za športne, kulturne ali druge prireditve na ali ob javni cesti, lahko upravni organ začasno spremeni prometni režim in v dovoljenju določi pogoje, ki jih mora izpolniti predlagatelj spremembe.

Vlogi za začasno spremembo prometnega režima je potrebno predložiti dokumentacijo, ki mora vsebovati situacijo začasne spremembe prometnega režima, s predlogom postavitve prometne signalizacije in vsa soglasja, ki jih za posamezno začasno spremembo prometnega režima zahteva upravni organ. Predlagatelj mora situacijo začasne spremembe prometnega režima z ustreznim besedilom, objaviti v sredstvih javnega obveščanja.

Predlagatelj mora vložiti zahtevek za začasno spremembo prometnega režima najmanj 15 dni pred pričetkom spremembe.

 Če Komunalna inšpekcija ugotovi, da je bil spremenjen prometni režim brez dovoljenja upravnega organa, z odločbo odredi upravljalcu javne prometne površine takojšnjo vzpostavitev prometnega režima v prvotno stanje, na stroške povzročitelja.

 

27. člen

Upravni organ lahko sam ali na predlog upravljalca javne ceste oziroma izvajalca obnovitvenih del, prepove ali omeji promet vseh ali posameznih vrst vozil, če je javna cesta v takem stanju, da:

-

promet po njej ni mogoč ali je mogoč samo promet posameznih vrst vozil,

-

bi promet posameznih vrst vozil škodoval tej cesti,

-

se rekonstrukcijska, obnovitvena ali vzdrževalna dela drugače ne bi mogla izvesti,

-

to terjajo drugi utemeljeni razlogi, ki se nanašajo na zavarovanje ceste in varnost prometa na njej (posebne razmere zaradi snega, poledice, odjuga, vetra, posledic naravnih in drugih nesreč in podobno).

Ukrepe iz prejšnjega odstavka je potrebno označiti s prometno signalizacijo in o njih obvestiti Območno enoto za notranje zadeve, Prometni inšpektorat Republika Slovenije, Mestni inšpektorat in javnost, po sredstvih javnega obveščanja. Obvestilo je potrebno objaviti najmanj en dan pred izvedbo ukrepa, kadar ne gre za posebne razmere.

 

VII. POSEBNA UPORABA JAVNIH PROMETNIH POVRŠIN

 

28. člen

Javne prometne površine se lahko s soglasjem upravnega organa uporabljajo tudi za postavljanje kioskov, prodajnih stojnic, gostinskih vrtov, telefonskih govorilnic, uličnih avtomatov, panojev, gradbišč, začasnih deponij materiala, ograj, stebrov in podobno, kadar to ne moti prometa.

Predlagatelj mora za posebno uporabo javnih prometnih površin pridobiti soglasje upravnega organa. K vlogi za izdajo soglasja mora priložiti najemno pogodbo z upravljalcem javne prometne površine.

Če Komunalna inšpekcija ugotovi, da je na javni prometni površini postavljen objekt iz prvega odstavka tega člena brez soglasja upravnega organa ali v nasprotju s soglasjem, z odločbo odredi upravljalcu javne prometne površine, takojšnjo odstranitev, na stroške lastnika objekta.

 

VIII. ODSTRANITEV IN ZADRŽANJE NEPRAVILNO PARKIRANIH VOZIL

 

29. člen

Kadar je vozilo nepravilno parkirano, odredi Mestna redarska služba namestitev klešč za blokiranje vozila, da ga voznik ali lastnik ne more uporabljati do plačila denarne kazni. Če voznik ali lastnik vozila ne plača denarne kazni do iztega delovnega časa Mestne redarske službe, se za tako vozilo odredi odstranitev in zadržanje do plačila denarne kazni in stroškov odvoza ter hrambe vozila.

Kadar je vozilo nepravilno parkirano tako, da ovira promet, odredi Mestna redarska služba odstranitev in zadržanje vozila, do plačila denarne kazni in stroškov odstranitve ter hrambe vozila.

Kadar je vozilo ali priklopno vozilo, ki ni označeno s predpisanimi registrskimi tablicami ali veljavnimi preizkusnimi tablicami, parkirano na javni prometni površini več kot 3 dni, odredi Komunalna inšpekcija z odločbo odstranitev vozila na stroške lastnika.

Kadar Komunalna inšpekcija ugotovi, da se nahaja zapuščeno vozilo ali priklopno vozilo na javni prometni površini več kot 3 dni, odredi z odločbo odstranitev vozila na stroške lastnika, če lastnika ni možno ugotoviti, pa na stroške proračuna.

Pooblaščena uradna oseba mora fotografirati mesto in vozilo, ki se odstranjuje.

Postopek nameščanja klešč za blokiranje vozil, postopek in višina stroškov za odstranitev in zadržanje vozil ter postopek ravnanja z zapuščenimi vozili, se predpiše z odredbo.

 

IX. SVET ZA PREVENTIVO IN VZGOJO V CESTNEM PROMETU

 

30. člen

Za uveljavljanje ukrepov na področju preventive in vzgoje v cestnem prometu na območju Mestne občine Maribor, se ustanovi Svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu, ki ga imenuje Mestni svet Mestne občine Maribor.

Mestni svet imenuje v Svet za preventivo in vzgojo v prometu predstavnike Medobčinskega sodnika za prekrške, Postajo prometne policije Maribor, Upravne enote - Oddelka za upravne notranje zadeve, Avto moto zveze Slovenije, Ljudske univerze Maribor, Poslovne skupnosti osnovnih pil, Zdravstvenega doma dr. A. Drolca, upravljalcev javnih prometnih površin, Komunalne direkcije in Oddelka za urejanje prostora.

Mestni svet v sklepu o imenovanju članov Sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu, določi tudi njegove naloge.

Sredstva za njegovo delovanje se določijo v proračunu, na podlagi letnega programa dela.

 

X. NADZOR

 

31. člen

Za nadzor, ukrepanje in izrekanje kazni takoj na kraju prekrška je pristojna:

-

Mestna redarska služba in policija ob kršitvah določil 5., 7., 13., 17., 19., 20. in 25. člena tega odloka,

-

policija ob kršitvah določil 4., 11., 12., 22. in 23. člena tega odloka.

-

Mestna redarska služba ob kršitvah določil 18. ter 1. in 2. odstavka 29. člena tega odloka.

Za nadzor, predlaganje uvedbe postopkov o prekrških in odrejanje ukrepov, predpisanih v 24., 26., 28. in 3. ter 4. odstavku 29. člena tega odloka, je pristojna Komunalna inšpekcija.

Pri izvajanju nadzora nad izvajanjem določil tega odloka, ima mestni redar in komunalni inšpektor pravico pregledati listine, s katerimi se ugotovi istovetnost oseb.

 

XI. KAZENSKE DOLOČBE

 

32. člen

Z denarno kaznijo 5.000,00 SIT se kaznuje takoj na kraju prekrška voznik motornega vozila, ki krši določila 5. in 13. člena tega odloka.

Z denarno kaznijo 7.000,00 SIT se kaznuje takoj na kraju prekrška voznik motornega vozila za prekršek iz 1. odstavka tega člena, kadar je bila odrejena namestitev klešč na vozilo.

Z denarno kaznijo 2.000,00 SIT se kaznuje takoj na kraju prekrška voznik kolesa, ki krši določila 5. in 13. člena.

 

33. člen

Z denarno kaznijo 10.000,00 SIT se takoj na kraju prekrška kaznuje voznik, ki z vozilom pri vožnji v coni za pešce preseže 5 t skupne mase in predhodno ne pridobi dovoljenja upravnega organa (7. člen), ali voznik, ki krši določila 17. člena tega odloka.

 

34. člen

Z denarno kaznijo 5.000,00 SIT se takoj na kraju prekrška kaznuje voznik, ki krši določila 20., 22., 23. in 25. člena tega odloka in inštruktor, ki krši določila 12. člena tega odloka.

 

35. člen

Z denarno kaznijo 5.000,00 SIT se takoj na kraju prekrška kaznuje voznik, ki krši določila 18. člena tega odloka.

Z denarno kaznijo 3.000,00 SIT se takoj na kraju prekrška kaznuje voznik, ki je prekoračil dovoljeni čas parkiranja.

Z denarno kaznijo 7.000,00 SIT se takoj na kraju prekrška kaznuje voznik za prekršek iz 1. odstavka tega člena, kadar je bila odrejena namestitev klešč na vozilo.

Z denarno kaznijo 5.000,00 SIT se takoj na kraju prekrška kaznuje voznik, za prekršek iz 2. odstavka tega člena, kadar je bila odrejena namestitev klešč na vozilo.

 

36. člen

Z denarno kaznijo 2.000,00 SIT se takoj na kraju prekrška kaznuje voznik kolesa ali kolesa z motorjem, ki krši določila 19. člena tega odloka.

 

37. člen

Z denarno kaznijo najmanj 100.000,00 SIT se za prekršek kaznuje pravna oseba, civilno pravna oseba ali podjetnik posameznik, ki krši določila 25. in 28. člena tega odloka, odgovorna oseba pa z denarno kaznijo najmanj 10.000,00.

Z denarno kaznijo najmanj 7.000,00 SIT se kaznuje posameznik za prekršek iz 1. odstavka tega člena.

 

38. člen

Z denarno kaznijo najmanj 100.000,00 SIT se za prekršek kaznuje pravna oseba, civilno pravna oseba ali podjetnik posameznik, če povzroči spremembo prometnega režima brez dovoljenja upravnega organa ali ne upošteva v dovoljenju določenih pogojev, odgovorna oseba pa z denarno kaznijo najmanj 10.000,00 SIT (26. člen).

 

39. člen

Kadar voznika, ki je kršil določila tega odloka ni možno ugotoviti, je zavezanec za plačilo denarne kazni lastnik vozila s katerim je bil storjen prekršek.

 

XII. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

 

40. člen

Odredbo, s katero se določijo elementi, navedeni v 8., 10., 14., 16., 22., 23 in 29. členu tega odloka, izda župan Mestne občine Maribor v roku enega meseca od uveljavitve tega odloka.

 

41. člen

Z dnem uveljavitve tega odloka preneha na območju Mestne občine Maribor, veljati Odlok o ureditvi cestnega prometa v občini Maribor (MUV, št. 1/94), Odredba o prepovedi učenja vožnje z motornimi vozili v Mariboru (MUV, št. 2/91) in Odlok o ustanovitvi sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu (MUV, št. 16/90).

 

42. člen

Ta odlok prične veljati osmi dan po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku.

 

 

                                                                                    Predsednik mestnega sveta

Številka: 34100/0095/96 1900 10                                         Mestne občine Maribor

Datum: 30. maja 1996                                                     Borut Ambrožič, dipl. inž. s.r.