New Page 2

Na podlagi 16. člena Statuta Občine Ormož (Uradni vestnik Občine Ormož, št. 9/15 - uradno prečiščeno besedilo in 11/19) je Občinski svet Občine Ormož na svoji 12. dopisni seji, dne 14.5.2020 sprejel

 

PRAVILNIK

O DOPOLNITVAH PRAVILNIKA

O OHRANJANJU IN SPODBUJANJU RAZVOJA KMETIJSTVA IN PODEŽELJA V OBČINI ORMOŽ

ZA PROGRAMSKO OBDOBJE 2015 – 2020

 

1. člen

V Pravilniku o ohranjanju in spodbujanju razvoja kmetijstva in podeželja v občini Ormož

za programsko obdobje 2015 - 2020 (Uradni vestnik Občine Ormož, št. 10/15) – v nadaljevanju Pravilnik se v drugem odstavku 1. člena za drugo alinejo pika nadomesti z vejico in doda nova tretja alineja, ki se glasi:

»- pomoč de minimis v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 1408/2013 z dne 18. decembra 2013 o uporabi členov 107 in 108 Pogodbe o delovanju Evropske unije pri pomoči de minimis v kmetijskem sektorju (UL L št. 352 z dne 24. 12. 2013, str. 9), zadnjič spremenjeno z Uredbo Komisije (EU) 2019/316 z dne 21. februarja 2019 o spremembi Uredbe (EU) št. 1408/2013 o uporabi členov 107 in 108 Pogodbe o delovanju Evropske unije pri pomoči de minimis v kmetijskem sektorju (UL L št. 51I z dne 22. 2. 2019, str. 1), (v nadaljnjem besedilu: Uredba Komisije (EU) št. 1408/2013).«.

 

2. člen

V 4. členu se za točko (20) pika nadomesti z vejico in doda nova točka, ki se glasi:

«(21) »enotno podjetje« pomeni vsa podjetja, ki so med seboj najmanj v enem od naslednjih razmerij:

a) podjetje ima večino glasovalnih pravic delničarjev ali družbenikov drugega podjetja,

b) podjetje ima pravico imenovati ali odpoklicati večino članov upravnega, poslovnega ali nadzornega organa drugega podjetja,

c) podjetje ima pravico izvrševati prevladujoč vpliv na drugo podjetje na podlagi pogodbe, sklenjene z navedenim podjetjem, ali določbe v njegovi družbeni pogodbi ali statutu,

d) podjetje, ki je delničar ali družbenik drugega podjetja, na podlagi dogovora z drugimi delničarji ali družbeniki navedenega podjetja sámo nadzoruje večino glasovalnih pravic delničarjev ali družbenikov navedenega podjetja.

Podjetja, ki so v katerem koli razmerju iz točk od a) do d) te točke preko enega ali več drugih podjetij, prav tako velja za enotno podjetje.«.

 

3. člen

V Pravilniku se 5. člen spremni tako, da se doda nov Ukrep 7 in se glasi:

»5. člen

(vrste pomoči in ukrepi)

Za uresničevanje ciljev ohranjanja in razvoja kmetijstva in podeželja v občini se finančna sredstva usmerjajo preko pravil za državne pomoči, ki imajo podlago v uredbah komisije EU, navedenih v drugem odstavku 1. člena tega pravilnika in omogočajo izvedbo naslednjih vrst pomoči oz. ukrepov:

 

 

Vrste pomoči

Ukrepi in podlaga v Uredbi EU:

Državne pomoči po skupinskih izjemah v kmetijstvu (na podlagi  Uredbe Komisije (EU) št. 702/2014

UKREP 1: Pomoč za naložbe v opredmetena ali neopredmetena sredstva na kmetijskih gospodarstvih v zvezi s primarno kmetijsko proizvodnjo (14. člen);

UKREP 2: Pomoč za naložbe v zvezi s predelavo in trženjem kmetijskih proizvodov (17. člen);

UKREP 3: Pomoč za dejavnosti prenosa znanja in informiranja (21. člen);

UKREP 4: Pomoč za spodbujevalne ukrepe za kmetijske proizvode (24. člen);

UKREP 5: Pomoč za naložbe za ohranjanje kulturne in naravne dediščine na kmetijskih gospodarstvih (29. člen). 

Ostali ukrepi občine

UKREP 6: Podpora delovanju društev s področja kmetijstva in razvoja podeželja. (podlaga za izvedbo ukrepa je veljavna zakonodaja s področja javnih financ).

 

 

Uredba Komisije (EU) št. 1408/2013 z dne 18.12.2013 o uporabi členov 107 in 108 Pogodbe o delovanju Evropske unije pri pomoči de minimis v kmetijskem sektorju 

UKREP 7: Subvencioniranje  obrestne mere in stroškov odobritve kratkoročnega kredita za nakup repromateriala in financiranje tekočih stroškov primarne kmetijske proizvodnje

 

4. člen

V Pravilniku se za 20. členom doda novo poglavje IV. ter novi 21. do 23. člen, ki se glasijo:

»IV. UKREPI V SKLADU Z UREDBO KOMISIJE (EU) ŠT. 1408/2013

 

21. člen

(splošne določbe o pomoči de minimis v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 1408/2013)

(1) Do de minimis pomoči v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 1408/2013 so upravičena le podjetja, ki so dejavna v primarni proizvodnji kmetijskih proizvodov, razen za:

a) pomoč, katere znesek je določen na podlagi cene ali količine proizvodov, danih na trg,

b) pomoč za dejavnosti, povezane z izvozom v tretje države ali države članice, in sicer pomoč, neposredno povezano z izvoženimi količinami, vzpostavitvijo in delovanjem distribucijske mreže ali drugimi tekočimi izdatki, povezanimi z izvozno dejavnostjo,

c) pomoč, ki se dodeli pod pogojem, da se domačim proizvodom pri uporabi daje prednost pred uvoženimi.

(2) Če je podjetje dejavno v primarni proizvodnji kmetijskih proizvodov in tudi v enem ali več sektorjih oziroma ima druge dejavnosti, ki spadajo na področje uporabe Uredbe Komisije (EU) št. 1407/2013, se navedena uredba uporablja za pomoč, dodeljeno v zvezi s slednjimi sektorji ali dejavnostmi, če je na ustrezen način, na primer z ločitvijo dejavnosti ali stroškov, zagotovljeno, da primarna proizvodnja kmetijskih proizvodov ne prejema pomoči de minimis, dodeljene v skladu z navedeno uredbo.

(3) Če je podjetje dejavno v primarni proizvodnji kmetijskih proizvodov ter v sektorju ribištva in akvakulture, se določbe Uredbe Komisije (EU) št. 717/2014 z dne 27. junija 2014 o uporabi členov 107 in 108 Pogodbe o delovanju Evropske unije pri pomoči de minimis v sektorju ribištva in akvakulture (UL L št. 190 z dne 28. 6. 2014, str. 45; v nadaljevanju: Uredba 717/2014/EU) uporabljajo za pomoč, dodeljeno v zvezi s slednjim sektorjem, če je na ustrezen način, na primer z ločitvijo dejavnosti ali stroškov, zagotovljeno, da primarna proizvodnja kmetijskih proizvodov ne prejema pomoči de minimis, dodeljene v skladu z navedeno uredbo.

(4) Skupni znesek pomoč de minimis v kmetijstvu, dodeljena kateremu koli upravičencu oziroma enotnemu podjetju ne sme presegati zgornjih mej iz 3. člena Uredbe Komisije (EU) št. 1408/2013, in sicer ne glede na to, iz katerih javnih virov so sredstva dodeljena.

(5) Zgornja meja pomoči se izrazi v denarni dotaciji. Dodeljena pomoč predstavlja bruto znesek pomoči, to je pred odbitkom davka ali drugih dajatev.

 

22. člen

(kumulacija de minimis pomoči po Uredbi Komisije (EU) št. 1408/2013)

(1) Pomoči de minimis se ne sme kumulirati z državno pomočjo za isti ukrep za financiranje tveganja, če bi se s takšno kumulacijo presegla največja intenzivnost zadevne pomoči ali znesek pomoči, določen za posebne okoliščine vsakega primera v uredbi o skupinskih izjemah ali sklepu Komisije.

(2) Če je podjetje dejavno v primarni kmetijski proizvodnji kmetijskih proizvodov in je poleg tega dejavno v enem ali več sektorjih ali opravlja dejavnosti, ki spadajo na področje uporabe Uredbe Komisije (EU) št. 1407/2013, se pomoč de minimis, dodeljena za dejavnosti v sektorju kmetijske proizvodnje v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 1408/2013, lahko kumulira s pomočjo de minimis, dodeljeno sektorjem ali dejavnostim v gospodarstvu, do ustrezne zgornje meje, določene v Uredbi Komisije (EU) št. 1407/2013, če je z ločitvijo dejavnosti ali stroškov zagotovljeno, da primarna proizvodnja kmetijskih proizvodov ne prejema pomoči de minimis, dodeljene v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 1407/2013.

(3) Če je podjetje dejavno v primarni kmetijski proizvodnji kmetijskih proizvodov ter v sektorju ribištva in akvakulture, se pomoč de minimis, dodeljena za dejavnosti v sektorju kmetijske proizvodnje v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 1408/2013, lahko kumulira s pomočjo de minimis za dejavnosti v sektorju ribištva in akvakulture v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 717/2014 do zgornje meje, če je z ločitvijo dejavnosti ali stroškov zagotovljeno, da primarna proizvodnja kmetijskih proizvodov ne prejema pomoči de minimis, dodeljene v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 717/2014.

 

23. člen

UKREP 7: Subvencioniranje  obrestne mere in stroškov odobritve kratkoročnega kredita za nakup repromateriala in financiranje tekočih stroškov primarne kmetijske proizvodnje

(1) Namen / Cilj ukrepa

Cilj ukrepa Subvencioniranje  obrestne mere in stroškov odobritve kratkoročnega kredita za nakup repromateriala in financiranje tekočih stroškov primarne kmetijske proizvodnje je ponovno vzpostaviti vzpodbudno podporno okolje za ohranjanje in spodbujanje razvoja kmetijstva in podeželja ter vzpostavitev olajšanega dostopa do ugodnejših virov financiranja pod ugodnejšimi finančnimi pogoji od tržnih.

(2) Subvencija obresti in stroške odobritve kredita se lahko odobri za najetje kredita za naslednje upravičene stroške s področja primarne kmetijske proizvodnje:

1. stroški nakupa repromateriala za primarno proizvodnjo (semena, mineralna gnojila, pesticidi…),

2. obratni stroški vezani na primarno proizvodnjo (stroški elektrike, vode, najemnine…),

3. stroški storitev zunanjih izvajalcev, ki so potrebni za poslovanje kmetijskega gospodarstva v povezavi s primarno kmetijsko proizvodnjo (strojne in knjigovodske storitve,…),

4. davek na dodano vrednost za stroške iz prej navedenih točk tega odstavka, če ni povračljiv.

Intenzivnost pomoči: subvencija obrestne mere in stroškov odobritve kredita v višini 100 %.

Pomoč po tem ukrepu se ustrezno zniža, če bi bila z odobreno pomočjo presežena omejitev iz drugega odstavka 3. člena Uredbe Komisije (EU) št. 1408/2013.

Najvišja dodeljena višina sredstev na upravičenca se določi z javnim razpisom.

(3) Upravičenci do pomoči

Upravičenci do pomoči so pravne in fizične osebe, ki ustrezajo kriterijem za mikro podjetja in so dejavna v primarni kmetijski proizvodnji, so vpisana v register kmetijskih gospodarstev s sedežem na območju občine in imajo v lasti ali zakupu kmetijska zemljišča, ki ležijo na območju občine.

(4) Pogoji za dodelitev pomoči za subvencioniranje obrestne mere in stroškov odobritve kredita:

·   občina Ormož bo podelila subvencijo obrestne mere in stroškov odobritve kredita do 2.000 EUR kredita, pogoji banke in obdobje upravičenosti se določi v javnem razpisu,

·   upravičenec ima poravnane vse obveznosti do Občine Ormož in Republike Slovenije,

·   upravičenec mora v roku treh mesecev od podpisa pogodbe z banko Občini Ormož predložiti dokazila o plačilu računov, ki so bili podlaga za odobritev subvencioniranja obrestne mere in stroškov odobritve kredita.

(5) Sredstva za  subvencioniranje obrestnih mer in stroškov odobritve kredita se zagotavljajo iz sredstev proračuna Občine Ormož.

(6) Sredstva se dodelijo na podlagi javnega razpisa, ki mora vsebovati:

·   skupen znesek sredstev namenjenih za subvencioniranje obrestnih mer in stroškov odobritve kredita,

·   namen, za katerega se dodeljujejo sredstva ter upravičene stroške,

·   upravičence, ki lahko zaprosijo za pridobitev sredstev,

·   višino dotacije, ki jo po tem razpisu lahko pridobijo upravičenci,

·   pogoje, ki jih morajo prosilci izpolnjevati,

·   pogoje, pod katerimi se sredstva dodeljujejo,

·   navedbo, kaj mora vloga vsebovati in dokumentacijo, ki jo morajo prosilci priložiti,

·   naslov, na katerega se vloge vložijo,

·   rok za vložitev vlog,

·   rok za sprejetje in posredovanje sklepa o odobritvi sredstev.

(7) Vsi prosilci morajo k vlogi predložiti naslednja dokazila:

a) prijavni obrazec s KMG-MID številko,

b) izjava o izpolnjevanju razpisnih pogojev,

c) fotokopijo zbirne vloge za leto 2019, oddane na Agencijo RS za kmetijske trge in razvoj podeželja (ARSKTRP) (subvencijska vloga),

d) vsebinski, finančni in terminski opis stroškov, ki so predmet vloge,

e) znesek in odplačilno dobo zaprošenega posojila s subvencionirano obrestno mero in stroške odobritve kredita, iz katerega je razvidna obrestna mera in stroški odobritve kredita do 2000 EUR,

f) izjava o vseh drugih pomočeh de minimis, ki so jih  prosilčevo podjetje in podjetja, s katerimi tvori enotno podjetje prejeli na podlagi te ali drugih uredb de minimis v predhodnih dveh in v tekočem proračunskem letu,

g) izjava o drugih že prejetih ali zaprošenih (v kakšni višini in pri katerem dajalcu) pomočeh za iste upravičene stroške,

h) seznam podjetij, s katerimi prosilec tvori enotno podjetje v skladu z Uredbo 1408/2013 oz. izjavo o tem, da ni lastniško povezan z nobenim podjetjem.

(8) Vloge na podlagi razpisa sprejema izbrana banka. Vloge po poteku roka za prijavo pregleda posebna komisija za dodeljevanje subvencije za obrestne mere in stroškov odobritve kredita, ki jo imenuje župan Občine Ormož.

(9) Občina še pred odobritvijo pomoči preveri višino že dodeljene de minimis pomoči za posameznega upravičenca v evidenci pomoči, ki jo vodi pristojno ministrstvo.

(10) Sklep o dodelitvi subvencije obrestne mere in stroška odobritve kredita izda občinska uprava na podlagi predloga komisije.

(11) Občina bo s sklepom pisno obvestila prejemnika, da je pomoč dodeljena po pravilu de minimis v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 1408/2013 s sklicem na njeno uradno objavo in o odobrenem znesku de minimis pomoči.

(12) Upravičenec na podlagi sklepa o dodelitvi subvencije obrestne mere in stroškov odobritve kredita (pomoč de minimis) sklene z izbrano banko pogodbo o subvencioniranju obrestne mere in stroškov odobritve kredita.

(13) Posojila s subvencionirano obrestno mero se upravičencem do pomoči de minimis dodeljujejo preko bank in hranilnic s sedežem v Republiki Sloveniji, ki imajo dovoljenje Banke Slovenije za opravljanje bančnih storitev, s katerimi občina po predhodno izvedenem postopku izbire sklene pogodbo o sodelovanju.«.

 

5. člen

Dosedanje IV., V. in VI. poglavje se ustrezno preštevilčijo in postanejo V., VI. in VII. poglavje. Dosedanji 21. in 22. člen se ustrezno preštevilčita in postaneta 24. in 25. člen Pravilnika.

 

6. člen

Te dopolnitve Pravilnika začnejo veljati naslednji dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin. Uporabljati se prične po potrjeni priglašeni shemi s strani Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.

 

Številka: 007-11/2020 4/20

Datum: 14.5.2020

 

 

Občina Ormož

 

Danijel Vrbnjak, župan