New Page 2

 

Na podlagi 138. in 139. člena Statuta občine Trbovlje (UVZ št. 19/04-UPB in 24/05) in 66., 67. ter 68. člena Poslovnika Občinskega sveta (UVZ št. 11/04-UPB in 24/05), je Občinski svet Občine Trbovlje na svoji 30. redni seji, dne 18.09.2006 sprejel naslednje

 

 

SPREMEMBE IN DOPOLNITVE

 

 

STATUTA OBČINE TRBOVLJE

 

 

1. člen

 

 

37. člen:

 

 

– Spremeni se besedilo 10. alinee tega člena tako, da se le ta glasi:

 

 

»v primeru predčasnega prenehanja mandata župana in, če ima občina več podžupanov ter župan ne določi, kateri podžupan bo začasno opravljal funkcijo župana oziroma, če je župan razrešen, odloči, kateri izmed članov sveta bo opravljal funkcijo župana v času od sprejema sklepa o predčasnem prenehanju mandata in razpisa nadomestnih volitev do izvolitve novega župana«.

 

 

– za 10. alineo se doda nova, 11. alinea, ki se glasi: »odloča o poklicnem opravljanju funkcije podžupana«.

 

 

Spremenjeni člen se glasi:

 

 

Občinski svet sprejema statut občine, poslovnik občinskega sveta, odloke in druge splošne akte.

 

 

V okviru svojih pristojnosti občinski svet predvsem:

 

 

• sprejema prostorske plane in druge plane razvoja občine,

 

 

• sprejema občinski proračun in zaključni račun,

 

 

• ustanavlja organe občinske uprave ter določi njihovo organizacijo in delovno področje,

 

 

• v sodelovanju z občinskimi sveti drugih občin ustanavlja skupne organe občinske uprave ter skupne organe za izvrševanje ustanoviteljskih pravic v javnih zavodih in javnih podjetjih,

 

 

• daje soglasje k prenosu nalog iz državne pristojnosti na občino in odloča o na občino prenesenih zadevah iz državne pristojnosti, če po zakonu o teh zadevah ne odloča drug občinski organ,

 

 

• nadzoruje delo župana, podžupanov in občinske uprave glede izvajanja odločitev občinskega sveta,

 

 

• potrjuje mandate občinskih funkcionarjev ter ugotavlja predčasno prenehanje mandata občinskega funkcionarja,

 

 

• imenuje člane nadzornega odbora in na predlog nadzornega odbora opravi predčasno razrešitev člana nadzornega odbora,

 

 

• imenuje in razrešuje člane komisij in odborov občinskega sveta,

 

 

• v primeru predčasnega prenehanja mandata župana in, če ima občina več podžupanov ter župan ne določi, kateri podžupan bo začasno opravljal funkcijo župana oziroma, če je župan razrešen, odloči, kateri izmed članov sveta bo opravljal funkcijo župana v času od sprejema sklepa o predčasnem prenehanju mandata in razpisa nadomestnih volitev do izvolitve novega župana,

 

 

• odloča o poklicnem opravljanju funkcije podžupana,

 

 

• odloča o odtujitvi in obremenitvi občinskega nepremičnega premoženja,

 

 

• odloča o najemu posojila in dajanju poroštva,

 

 

• razpisuje referendum,

 

 

• s svojim aktom, v skladu z zakonom, določa višino plače ali dela plače občinskih funkcionarjev ter kriterije in merila za nagrade in nadomestila članom organov in delovnih teles, ki jih imenuje občinski svet,

 

 

• določa vrste lokalnih javnih služb in način izvajanja lokalnih javnih služb,

 

 

• ustanavlja javne zavode in javna podjetja ter druge pravne osebe javnega prava v skladu z zakonom,

 

 

• imenuje in razrešuje člane komisije po zakonu o nezdružljivosti opravljanja javnih funkcij s pridobitno dejavnostjo, člane sveta občine za varstvo uporabnikov javnih dobrin ter člane drugih organov občine, ustanovljenih na podlagi zakona,

 

 

• določi organizacijo in način izvajanja varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami za obdobje petih let, katerega sestavni del je tudi program varstva pred požari,

 

 

• sprejme program in letni načrt varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami, sestavni del je tudi letni načrt varstva pred požari,

 

 

• določi organizacijo občinskega sveta ter način njegovega delovanja v vojni,

 

 

• sprejme odlok o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami in določi letni načrt varstva pred požari, ki se opravlja kot javna služba,

 

 

• imenuje predstavnike občinskega sveta v svet interesne zveze občin, katere članica je občina Trbovlje,

 

 

• odloča o drugih zadevah, ki jih določa ta zakon in statut.

 

 

2. člen

 

 

53. člen:

 

 

– Spremeni se besedilo prvega odstavka tega člena tako, da se glasi:

 

 

»Občina ima najmanj enega podžupana. Podžupana imenuje izmed članov sveta župan, ki ga lahko tudi razreši. V primeru predčasnega prenehanja mandata župana, opravlja funkcijo župana v času od sprejema sklepa o predčasnem prenehanju mandata in razpisa nadomestnih volitev do izvolitve novega župana, podžupan.

 

 

Če bo župan imenoval več podžupanov, pa tisti podžupan, ki ga določi župan, razen če je razrešen. Če župan ne bo določil kateri podžupan bo začasno opravljal funkcijo župana oziroma, če je razrešen, odloči svet, kateri izmed članov sveta bo opravljal to funkcijo. Podžupan, ki opravlja funkcijo župana, nima pravice glasovati o odločitvah sveta. Podžupan se lahko odloči, da bo to funkcijo opravljal poklicno, če tako predlaga župan. O poklicnem opravljanju funkcije podžupana odloči svet«.

 

 

– Za prvim stavkom tretjega odstavka se doda stavek, ki se glasi: »Če bo imela občina več podžupanov, nadomešča župana tisti podžupan, ki ga določi župan, če ga ne določi, pa najstarejši podžupan«.

 

 

Spremenjeni člen se glasi:

 

 

Občina ima najmanj enega podžupana. Podžupana imenuje izmed članov sveta župan, ki ga lahko tudi razreši. V primeru predčasnega prenehanja mandata župana, opravlja funkcijo župana v času od sprejema sklepa o predčasnem prenehanju mandata in razpisa nadomestnih volitev do izvolitve novega župana, podžupan. Če bo župan imenoval več podžupanov, pa tisti podžupan, ki ga določi župan, razen če je razrešen. Če župan ne bo določil kateri podžupan bo začasno opravljal funkcijo župana oziroma, če je razrešen, odloči svet, kateri izmed članov sveta bo opravljal to funkcijo. Podžupan, ki opravlja funkcijo župana, nima pravice glasovati o odločitvah sveta. Podžupan se lahko odloči, da bo to funkcijo opravljal poklicno, če tako predlaga župan. O poklicnem opravljanju funkcije podžupana odloči svet.

 

 

Podžupan pomaga županu pri njegovem delu ter opravlja posamezne naloge iz pristojnosti župana, za katere ga župan pooblasti.

 

 

Podžupan nadomešča župana v primeru njegove odsotnosti ali zadržanosti. Če bo imela občina več podžupanov, nadomešča župana tisti podžupan, ki ga določi župan, če ga ne določi, pa najstarejši podžupan. V času nadomeščanja opravlja podžupan tekoče naloge iz pristojnosti župana in tiste naloge, za katere ga župan pooblasti.

 

 

V soglasju z županom se lahko tudi podžupan odloči, da bo funkcijo opravljal poklicno. O poklicnem opravljanju funkcije podžupana odloči občinski svet na predlog župana.

 

 

3. člen

 

 

68. člen:

 

 

- Spremeni se drugi odstavek tega člena tako, da se beseda »upravlja« nadomesti z besedo »usmerja«, za besedami »po Zakonu o javnih uslužbencih« pa se doda besedilo: »in ga imenuje in razrešuje župan«.

 

 

Spremenjeni člen se glasi:

 

 

Upravne naloge občine izvaja občinska uprava. Občinsko upravo ustanovi občinski svet, na predlog župana z odlokom, s katerem določi njene naloge in notranjo organizacijo.

 

 

Občinsko upravo usmerja in nadzira župan, delo občinske uprave pa vodi direktor ali direktorica občinske uprave, ki je uradnik po Zakonu o javnih uslužbencih in ga imenuje in razrešuje župan.

 

 

Kadar je v občini ustanovljenih več organov občinske uprave, pooblasti direktor oziroma direktorica občinske uprave za posamezne naloge v zvezi z njihovim vodenjem predstojnike teh organov, katere imenuje in razrešuje župan.

 

 

O sporih o pristojnosti med organi občinske uprave odloča župan.

 

 

Občinski svet Občine Trbovlje lahko na podlagi odloka skupaj z občinskim svetom ene ali več občin ustanovi organ skupne občinske uprave ali skupno službo za opravljanje posameznih nalog občinske uprave. Župani se lahko dogovorijo, da se naloge skupnega organa občinske uprave ali skupne službe, opravljajo v eni od občinskih uprav.

 

 

4. člen

 

 

109. člen

 

 

– Besedilo 109. člena se v celoti spremeni, sedanji 109. člen pa postane 110. člen. Vsi nadaljnji členi se ustrezno preštevilčijo.

 

 

Besedilo 109. člena tako glasi:

 

 

»Premoženje občine sestavljajo nepremične in premične stvari v lasti občine, denarna sredstva in pravice.

 

 

Občina mora s premoženjem gospodariti kot dober gospodar.

 

 

Odsvojitev delov premoženja občine je dopustna le proti plačilu, ki postane del premoženja občine, razen če se del premoženja podari za humanitarne, znanstvenoraziskovalne, izobraževalne ali druge tovrstne namene. Odločitev o odsvojitvi delov premoženja občine sprejme svet, ki lahko za odločanje o pridobitvi in odtujitvi premičnega premoženja ter za pridobitev nepremičnega premoženja, pooblasti župana.

 

 

Če ni z zakonom drugače določeno se za odprodajo ali zamenjavo nepremičnin in premičnin v lasti občine smiselno uporabljajo predpisi, ki veljajo za odprodajo ali zamenjavo državnega premoženja. Vrednost premoženja izkazuje občina v premoženjski bilanci v skladu z zakonom«.

 

 

5. člen

 

 

118. člen

 

 

– Člen se v celoti spremeni, spremenjen pa glasi:

 

 

»Občina sprejme svoj statut.

 

 

Statut občine določa temeljna načela za organizacijo in delovanje občine, oblikovanje in pristojnosti občinskih organov, razen glede organov občinske uprave, način sodelovanja občanov pri sprejemanju odločitev v občini in druga vprašanja skupnega pomena v občini, ki jih določa zakon.

 

 

Statut sprejema svet z dvotretjinsko večino glasov vseh članov sveta. Statut se sprejme po postopku, ki je določen s tem statutom«.

 

 

Številka: 01502-1/2004 - 8

 

 

Datum: ________________

 

 

Župan Občine Trbovlje

 

 

Bogdan BAROVIČ