New Page 2

MERILA IN POGOJI

ZA VREDNOTENJE LETNEGA PROGRAMA ŠPORTA

 

1.  Splošno

 

Za uresničevanje javnega interesa v športu so z Merili in pogoji (v nadaljevanju: merila) natančneje določena merila in pogoji ter opredeljeni načini vrednotenja naslednjih področij športa:

·       športni programi,

·       razvojne dejavnosti v športu,

·       organiziranost v športu,

·       športne prireditve.

Splošni pogoji:

·       Posameznega udeleženca se sofinancira le v enem programu, in sicer v njegovi primarni športni panogi oziroma vadbeni skupini. Športnik, registriran pri nacionalni panožni športni zvezi (NPŠZ), ki izvaja programe v različnih športnih panogah, se vrednoti le v eni športni panogi.

·       Vsaki vadbeni skupini se sofinancira samo en program.

·       Strokovni kader se v istem terminu upošteva samo v eni vadbeni skupini. V primeru, da strokovni delavec istočasno vodi programa dveh ali več vadbenih skupin, se pri vrednotenju upošteva samo ena vadbena skupina.

·       Obseg programa se vrednoti v urah, za eno uro se upošteva šolska ura (45 minut).

·       Tekmovalni športni programi:

·       V programih športne vzgoje otrok in mladine usmerjene v kakovostni in vrhunski šport, kakovostnega in vrhunskega športa, se vrednotijo le športniki, ki so v skladu s Pogoji, merili in kriteriji za registriranje in kategoriziranje športnikov v RS registrirani pri NPŠZ.

·       Vrednotijo se samo športniki, ki v letu financiranja dopolnijo 12 let.

·       Ekipe in/ali posamezniki morajo dokazati udeležbo na najmanj 3 tekmovanjih v sklopu uradnega tekmovalnega sistema NPZŠ (v obdobju zadnjih 12 mesecev pred objavo javnega razpisa).

 

2.  Športni programi

 

Športni programi so različne pojavne oblike športa, namenjene posameznikom vseh starosti.  Športni programi so najbolj opazen del športa in predstavljajo praviloma strokovno organizirano in vodeno celoletno športno vadbo.

 

2.1  Prostočasna športna vzgoja otrok in mladine (PŠVOM)

 

Prostočasna športna vzgoja otrok in mladine predstavlja širok spekter športnih dejavnosti za populacijo od predšolskega do vključno srednješolskega obdobja. Vrednotijo se organizirane oblike športne vadbe netekmovalnega značaja za otroke in mladino, ki nadgrajujejo šolsko športno vzgojo, so vzgojno naravnani in niso del uradnih tekmovalnih sistemov NPŠZ.

Pri vrednotenju programov PŠVOM se uporablja naslednja merila: cena programa, ki jo plača udeleženec, kompetentnost strokovnega kadra in število vključenih v program.

 

Merilo: Cena športnega programa

Za vrednotenje programov netekmovalne narave (prostočasna športna vzgoja otrok in mladine, športna vzgoja otrok in mladine s posebnimi potrebami, obštudijska športna dejavnost, športna rekreacija in šport starejših) se kot merilo uporablja cena športnega programa iz preglednice št. 1:

Preglednica št. 1

Cena športnega programa

Program je za vadeče

 brezplačen

Vadeči krije do 50% stroškov programa

Vadeči krije 50% in več stroškov programa

Korekcijski faktor

1

0,7

0,5

 

Merilo: Kompetentnost strokovnih delavcev

Za vrednotenje vodenja programa s strani strokovnega kadra z zakonsko predpisano ustrezno izobrazbo oz. usposobljenostjo se uporablja korekcijski faktor iz preglednice št. 2:

 

Preglednica št. 2

Strokovni kader*

Usposobljenost

1. stopnje po ZSpo**

Usposobljenost

1. stopnje

Usposobljenost

2. stopnje

Izobrazba športne smeri

Korekcijski faktor

0,9

1

1,2

1,5

*Opomba: Usposobljenost 2. stopnje po ZSpo ustreza usposobljenosti 1. stopnje po ZŠpo-1, usposobljenost 3. stopnje po ZSpo ustreza usposobljenosti 2 stopnje po ZŠPo-1.

**Opomba: Strokovni delavec s 1. stopnjo usposobljenosti v skladu z ZSpo lahko še v prehodnem obdobju 3 let od uveljavitve ZŠpo-1 opravlja strokovno delo v športu.

 

2.1.1      Promocijski športni programi in šolska športna tekmovanja

 

Promocijski športni programi, katerih cilj je povečanje gibalnih sposobnosti in se pretežno izvajajo v vzgojno-izobraževalnih zavodih so: Mali sonček (MS), Ciciban planinec (CP), Zlati sonček (ZS), Naučimo se plavati (NSP),  Krpan (KRP), Mladi planinec (MP), drugi programi (DP).

Če se ti programi izvajajo v okviru obveznega učnega procesa (kurikuluma) in/ali so financirani s strani MIZŠ ali Zavoda za šport RS Planinca niso predmet sofinanciranja LPŠ občine.

 

Predmet in pogoji sofinanciranja:

Iz sredstev proračuna občine se sofinancira strokovni kader, uporaba/najem športnih objektov in površin za izvajanje programa, nakup športne opreme in pripomočkov. Sredstva za izvajanje vseh programov so namenska in se ne smejo koristiti v druge namene. Za sofinanciranje športnih programov lahko kandidira osnovna šola s sedežem v Občini Prevalje, pod pogojem,

·       da je program vključen v letni delovni načrt šole za posamezno šolsko leto,

·       program izvajata s skupnim poučevanjem športni pedagog in razredna učiteljica oz. športni pedagog samostojno.

 

Merilo za sofinanciranje:

Promocijski športni programi, ki izpolnjujejo pogoje iz prejšnjega odstavka, se vrednotijo glede na število vadečih, vključenih v program. Vsak udeleženec v programu se vrednoti z eno točko.

Šolska športna tekmovanja se izvajajo izključno v vzgojno izobraževalnih zavodih in predstavljajo udeležbo šolskih ekip na organiziranih športnih tekmovanjih, ki potekajo pod okriljem Zavoda za šport RS Planica. Sredstva za šolska športna tekmovanja se lahko porabijo za strokovni kader, objekt in materialne stroške programa.

Za šolska športna tekmovanja se uporablja naslednje merilo števila vadečih:

 

Preglednica št. 3

 

Št. sodelujočih skupin na tekmovanju

1 do 3 skupin

4 do 6 skupin

več  kot 6 skupin

Št. točk/tekmovanje

5

10

15

 

Višina sofinanciranja:

·       Skupno št. točk za posamezen program, s katerim je izvajalec kandidiral na razpisu, se izračuna na način, da skupno število točk za udeležence programa (oz. št. sodelujočih skupin na tekmovanju za šolska športna tekmovanja) pomnožimo s korekcijskim faktorjem iz preglednice št. 1 in korekcijskim faktorjem preglednice št. 2.

·       Vrednost točke za posamezen športni program se določi kot razmerje med obsegom sredstev, določenih v LPŠ in skupnim številom točk vseh prijavljenih na posamezen program.

·       Višina sofinanciranja posameznega prijavljenega programa na razpis je vrednost točke iz prejšnje alineje pomnožena s številom doseženih točk posameznega prijavljenega programa izvajalca.

 

2.1.2      Celoletni športni programi prostočasne športne vzgoje otrok in mladine

 

2.1.2.1   Obstoječi športni programi prostočasne športne vzgoje otrok in mladine

V ta segment prištevamo športne programe za otroke in mladino do 19. leta starosti, ki so izključno netekmovalne narave in jih pretežno izvajajo športna društva.

 

Predmet in pogoji sofinanciranja:

Iz sredstev proračuna občine se sofinancira strokovni kader in objekt. Za sofinanciranje športnih programov lahko kandidirajo športna društva in klubi s sedežem v Občini Prevalje.

·       Sofinancira se program, ki se izvaja v obsegu 60 ur letno za udeležence do 6 let in v obsegu 80 ur za udeležence starejše od 6 let do 19. leta starosti. V primeru, da izvajalec program, s katerim kandidira na javnem razpisu, izvaja v manjšem obsegu, se pri vrednotenju programa upošteva samo sorazmerni delež točk glede na dejanski obseg izvajanja programa. Večji obseg programa se pri vrednotenju ne upošteva. Programi, ki se izvajajo v obsegu manj kot 30 ur letno niso predmet sofinanciranja.

·       Program izvaja ustrezno strokovno izobražen oz. usposobljen kader.

 

Merila za sofinanciranje:

Obstoječi športni programi prostočasne športne vzgoje otrok in mladine, ki izpolnjujejo pogoje iz prejšnjega odstavka, se vrednotijo glede na število vadečih, vključenih v program, na naslednji način:

 

Preglednica št. 4

Št. vadečih, vključenih v skupino

Manj kot 10

10 do 15

16 do 20

več kot 20

Št. točk za vsakega vadečega v skupini / uro programa

/

1

1,5

2

 

Za vrednotenje programa glede števila vadečih se dodatno uporablja še korekcijski faktor iz preglednice št. 5:

 

Preglednica št. 5

 

 Vadeči

Program za predšolske otroke (do vključno 6 let)

Program za šoloobvezne otroke  (od 6 do 15 let)

Program za mladince

 (od 16 do 19 let)

Korekcijski faktor

0,8

1

1,2

 

Višina sofinanciranja:

·       Skupno št. točk za program posamezne skupine se izračuna na način, da število točk glede na število vadečih, vključenih v skupino, pomnožimo s korekcijskim faktorjem iz preglednice št. 5. Tako dobljeno št. točk pomnožimo s korekcijskim faktorjem iz preglednice št. 1 (cena programa) in korekcijskih faktorjem iz preglednice št. 2 (strokovni kader).

·       Vrednost točke se določi kot razmerje med obsegom sredstev, določenih v LPŠ in skupnim številom točk vseh prijavljenih skupin za sofinanciranje.

·       Višina sofinanciranja posamezne skupine je vrednost točke iz prejšnje alineje pomnožena s številom skupno doseženih točk posameznega prijavljenega programa skupine. Odobrena sredstva se lahko porabijo za sofinanciranje strokovnega kadra in uporabo objekta.

 

2.1.2.2   Program v počitnicah, drugi športni programi

Program je namenjen otrokom in mladim, ki želijo svoj prosti čas preživljati na športnih površinah v družbi vrstnikov. Praviloma gre za organizacijo in izvedbo kratkotrajnejših športnih programov. Za različne dejavnosti v okviru programov preživljanja prostega časa otrok med šolskimi počitnicami (smučanje, plavanje, drsanje, idr.)  se sredstva namenijo direktno pokritju materialnih stroškov - npr. vstopnic (smučanje, bazen, drsanje, idr.) za šoloobvezne otroke, za pokritje prevoznih stroškov, za pokritje stroškov posameznih športnih programov med počitnicami, ki potekajo organizirano in pod ustreznim strokovnim vodstvom in pomenijo aktivno preživljanje prostega časa otrok med počitnicami.

Sredstva se porabljajo na podlagi prejetih računov po dejanski realizaciji posameznega programa.

2.2  Športna vzgoja otrok in mladine s posebnimi potrebami

Športno vzgojo otrok in mladine s posebnimi potrebami predstavljajo športni programi, ki so namenjeni otrokom in mladini z motnjami v razvoju oziroma s prirojenimi in/ali pridobljenimi okvarami, in se izvajajo z namenom ustrezno poskrbeti za uspešno socialno integracijo v vsakdanje življenje.

 

Predmet in pogoji sofinanciranja:

Sofinancira se uporaba športnih objektov za celoletne športne programe, ki potekajo najmanj 30 tednov v letu oziroma 60 do 80 ur letno. V primeru, da izvajalec program, s katerim kandidira na javnem razpisu, izvaja v manjšem obsegu, se pri vrednotenju programa upošteva samo sorazmerni delež točk. Programi, ki se izvajajo v obsegu manj kot 40 ur letno, niso predmet sofinanciranja. Večji obseg programa se pri vrednotenju ne upošteva. Za sofinanciranje športnih programov lahko kandidirajo športna društva in klubi s sedežem v Občini Prevalje.

Merila za sofinanciranje:

Za programe, v katere so vključeni otroci in mladina s posebnimi potrebami,  se smiselno uporabljajo merila za  vrednotenje obstoječih športnih programov prostočasne športne vzgoje otrok in mladine.

2.3  Obštudijske športne dejavnosti

Programi obštudijske športne dejavnosti predstavljajo pomembno dopolnilo intelektualnemu delu in pripomorejo k nevtralizaciji negativnih učinkov sedečega načina življenja.

 

Predmet in pogoji sofinanciranja:

Iz sredstev proračuna občine se sofinancira strokovni kader in uporaba športnih objektov. Za sofinanciranje športnih programov lahko kandidirajo športna društva in klubi s sedežem v Občini Prevalje.

·       Program se izvaja v obsegu 60 do 80 ur letno. V primeru, da izvajalec program, s katerim kandidira na javnem razpisu, izvaja v manjšem obsegu, se pri vrednotenju programa upošteva samo sorazmerni delež točk. Programi, ki se izvajajo v obsegu manj kot 40 ur letno niso predmet sofinanciranja. Večji obseg programa se pri vrednotenju ne upošteva.

·       Program izvaja strokovno izobražen oz. usposobljen kader.

 

Merila za sofinanciranje:

Za obštudijske športne dejavnosti  se smiselno uporabljajo merila za  vrednotenje obstoječih športnih programov prostočasne športne vzgoje otrok in mladine.

 

2.4  Športna vzgoja otrok in mladine, usmerjene v kakovostni in vrhunski šport

Športna vzgoja otrok in mladine, usmerjene v kakovostni in vrhunski šport predstavlja širok spekter programov za otroke in mladino, ki se s športom ukvarjajo zaradi doseganja vrhunskih športnih rezultatov. Programi zajemajo načrtovano vzgojo mladih športnikov, ki so usmerjeni v doseganje vrhunskih rezultatov.

Programi športne vzgoje otrok in mladine, usmerjene v kakovostni in vrhunski šport, so razdeljeni v  kategorije:

 

Preglednica št. 6:

Stopnja

Kategorija

Starostna skupina vadečih

Sofinancira se obseg programa*

I. stopnja

Mlajši dečki / deklice

12 – 13 let

do 300 ur

II. stopnja

Starejši dečki / deklice

14 - 15 let

do 360 ur

III. stopnja

Mlajši mladinci /mladinke

16 – 17 let

do 420 ur

IV. stopnja

Starejši mladinci / mladinke

18 – 19 let

do 500 ur

*Opomba: V okviru obsega programa se upoštevajo ure redne vadbe programa, s katerim izvajalec kandidira na razpisu, brez udeležbe na tekmovanjih. Športne programe se vrednoti v obsegu dejanskega izvajanja programa, vendar največ v obsegu, določenem v preglednici št. 6.

 

Pri vrednotenju programov športnih panog se upošteva število udeležencev, in sicer:

 

Preglednica št. 7:

Kolektivni šport

Odbojka

Nogomet

Drugi športi

Individualni šport

Drugi športi

Število športnikov v skupini *

12

15

12

Št. športnikov

10

*Opomba: Posameznik se registrira kot športnik, če je star najmanj 12 let, je član športnega društva, ki je včlanjeno v Nacionalno panožno športno zvezo in ima s strani OKS – ZŠZ potrjen nastop na tekmovanju uradnega tekmovalnega sistema ter je vpisan v evidenco registriranih in kategoriziranih športnikov.

** Opomba: Pri vrednotenju se upoštevajo aktivni in registrirani člani pri panožni športni zvezi v kategorijah, v katerih se izvaja redni tekmovalni program.

 

Predmet in pogoji sofinanciranja:

Iz sredstev proračuna občine se sofinancira strokovno izobražen oz. usposobljeni kader in uporaba športnih objektov. Za sofinanciranje športnih programov lahko kandidirajo športna društva in klubi s sedežem v Občini Prevalje.

·       Program se izvaja v obsegu kot je predviden v preglednici št. 6.  V primeru, da izvajalec program, s katerim kandidira na javnem razpisu, izvaja v manjšem obsegu, se pri vrednotenju programa upošteva samo sorazmerni delež točk. Programi, ki se izvajajo v obsegu manj kot 180 ur letno, niso predmet sofinanciranja.

·       Program skupine, v katero je vključenih manjše število športnikov kot predvideva preglednica št. 7, ni predmet sofinanciranja.

·       Program izvaja strokovno izobražen oz. usposobljen kader.

·       Izvajalec ima športnike registrirane pri NPŠZ.

·       Izvajalec ima tekmovalce v najmanj 2 starostnih kategorijah uradnega tekmovalnega sistema NPŠZ, potrjenega s strani OKS-ZŠZ.

·       Skupina / posamezniki morajo dokazati udeležbo na najmanj 3 tekmovanjih v sklopu uradnega tekmovalnega sistema NPZŠ (v obdobju zadnjih 12 mesecev pred objavo javnega razpisa).

 

Merila za sofinanciranje:

·       Programi športne vzgoje otrok in mladine, usmerjeni v kakovostni in vrhunski šport se vrednotijo na podlagi naslednjih meril: kompetentnost strokovnih delavcev, konkurenčnost športne panoge, lokalni pomen športne panoge, število športnikov oz. razširjenost športne panoge  in uspešnost športne panoge. Programi športne vzgoje otrok in mladine, usmerjene v kakovostni in vrhunski šport, se vrednotijo posamično za vsako prijavljeno skupino.

 

Preglednica št. 8:

Merilo

Število točk

KOMPETENTNOST STROKOVNIH DELAVCEV:

 

Strokovni kader se vrednoti za vsako posamezno prijavljeno skupino, s katero izvajalec kandidira na razpisu (Upošteva se en strokovni delavec na skupino; v primeru, da delo skupine vodita dva strokovna delavca, se pri vrednotenju upošteva strokovni delavec z višjo strokovno usposobljenostjo.). Strokovni kader se vrednoti v višini 10 točk za posamezno uro programa (10 točk x obseg programa). Kompetence strokovnega kadra se dodatno vrednotijo na podlagi kriterijev Preglednice št. 2.

ŠTEVILO ŠPORTNIKOV - RAZŠIRJENOST ŠPORTNE PANOGE:

Upošteva se število registriranih športnikov posameznega izvajalca, vključenih v programe športne vzgoje otrok in mladine, usmerjene v kakovostni in vrhunski šport. Vsak športnik se vrednoti z eno točko.

KONKURENČNOST ŠPORTNE PANOGE:

 

Upošteva se število registriranih športnikov, vključenih v uradne tekmovalne sisteme NPŠZ. Upoštevajo se podatki za športnike, vključene v programe športne vzgoje otrok in mladine, usmerjene v kakovostni in vrhunski šport. Vsak registriran športnik, vključen v tekmovalni sistem olimpijskih športnih panog se vrednoti z eno točko.

POMEN ŠPORTNE PANOGE:

Upošteva se obdobje delovanja izvajalca v občini po merilu iz preglednice št. 9.

USPEŠNOST ŠPORTNE PANOGE:

 

Uspešnost se vrednoti na osnovi števila kategoriziranih športnikov izvajalca na dan objave javnega razpisa. Upoštevajo se podatki za kategorizirane športnike, vključene v programe športne vzgoje otrok in mladine, usmerjene v kakovostni in vrhunski šport. Pri vrednotenju se upošteva merilo iz preglednice št. 10.

 

Preglednica št. 9:

Program se v Občini Prevalje izvaja*

do 20 let

od 21 do 35 let

od 36 do 50 let

nad 50 let

Število točk

10

20

30

40

*Opomba: Upoštevajo se leta od registracije izvajalca (podatek iz Registra društev).

 

Preglednica št. 10:

Razred kategorizacije*

Olimpijski  

Svetovni  

Mednarodni

Perspektivni

Državni

Mladinski

Št. točk/kateg. športnika

30

25

20

15

10

5

*Opomba: Pri uporabi merila »Uspešnost športne panoge« se pri vrednotenju upoštevajo naslednje omejitve:

·       v kategoriji mlajših dečkov in deklic skladno s Pogoji, pravili in kriteriji za registriranje in kategoriziranje športnikov v Republiki Sloveniji ne morejo pridobiti nobenega od predvidenih nazivov preglednice št. 10 (minimalna starost za pridobitev naziva je 14 let);

·       pri kategoriji starejših dečkov in deklic ter mladincev in mladink se upoštevata samo prva dva razreda kategorizacije: mladinski in državni razred;

·       pri Kakovostnem športu izvajalci lahko pridobijo točke za kategorizacijo mladinskega, državnega in perspektivnega razreda.

 

Izračun sofinanciranja:

·       Skupno št. točk za program posamezne skupine se izračuna na način, da obseg programa pomnožimo s številom točk za strokovnega delavca, ki vodi skupino, in pomnožimo s korekcijskim faktorjem iz preglednice št. 2.

·       Skupno število točk za vse prijavljene programe skupin izvajalca je seštevek točk za vse programe, s katerimi kandidira na razpisu, ki mu prištejemo seštevek točk, izračunanih na podlagi meril razširjenosti, pomena, konkurenčnosti in uspešnosti športne panoge.

·       Vrednost točke za te programe se določi kot razmerje med obsegom sredstev, določenih v LPŠ in skupnim številom točk prijavljenih programov vseh izvajalcev.

·       Višina sofinanciranja posamezne skupine prijavljene na razpis je vrednost točke iz prejšnje alineje pomnožena s številom doseženih točk posameznega prijavljenega programa skupine. Odobrena sredstva se lahko porabijo za sofinanciranje strokovnega kadra in uporabo objekta.

 

2.5  Kakovostni šport (KŠ)

V skupino kakovostnega športa uvrščamo športnike in športne ekipe v članskih starostnih kategorijah, ki ne izpolnjujejo pogojev za pridobitev statusa vrhunskega športnika, tekmujejo v tekmovalnih sistemih nacionalnih panožnih športnih zvez do naslova državnega prvaka ter na mednarodnih tekmovanjih in so registrirani skladno s pogoji OKS-ZŠZ.

 

Predmet in pogoji sofinanciranja:

Iz sredstev proračuna občine se sofinancira uporaba športnih objektov. Za sofinanciranje športnih programov lahko kandidirajo športna društva in klubi s sedežem v Občini Prevalje.

·       Sofinancira se programe, v katere so vključeni registrirani športniki v starostni kategoriji člani in članice, v obsegu do 320 ur letno. V primeru, da izvajalec program, s katerim kandidira na javnem razpisu, izvaja v manjšem obsegu, se pri vrednotenju programa upošteva samo sorazmerni delež točk. Programi, ki se izvajajo v obsegu manj kot 240 ur letno niso predmet sofinanciranja.

·       Program izvaja ustrezno strokovno izobražen oz. usposobljen kader.

·       Programi, v katere je vključenih manjše število športnikov kot predvideva preglednica št. 7, niso predmet sofinanciranja.

·       Skupina / posamezniki morajo dokazati udeležbo na najmanj 3 tekmovanjih v sklopu uradnega tekmovalnega sistema NPZŠ (v obdobju zadnjih 12 mesecev pred objavo javnega razpisa).

·       Izvajalec mora izvajati programe športne vzgoje otrok in mladine, usmerjene v kakovostni in vrhunski šport, v vsaj dveh starostnih kategorijah.

 

Merila za sofinanciranje:

Za programe kakovostnega športa se uporabljajo merila za vrednotenje športne vzgoje otrok in mladine, usmerjene v kakovostni in vrhunski šport, pri vrednotenju se smiselno upoštevajo podatki za kakovostni šport.

Izračun sofinanciranja:

·       Skupno št. točk za posamezen program (skupino), s katerim izvajalec kandidira na razpisu, se izračuna na način, da obseg programa pomnožimo s korekcijskim faktorjem iz preglednice št. 2 ter prištejemo seštevek točk, izračunanih na podlagi meril razširjenosti, pomena, konkurenčnosti in uspešnosti športne panoge.

·       Vrednost točke se določi kot razmerje med obsegom sredstev, določenih v LPŠ za programe kakovostnega športa in skupnim številom točk prijavljenih programov vseh izvajalcev.

·       Vrednost posameznega programa/skupine prijavljene na razpis je višina točke iz prejšnje alineje pomnožena s številom skupno doseženih točk posameznega prijavljenega programa skupine. Odobrena sredstva se lahko porabijo za sofinanciranje uporabe objekta.

 

2.6  Vrhunski šport (VŠ)

Vrhunski šport predstavlja programe priprav in tekmovanj vrhunskih športnikov. V program vrhunskega športa so uvrščeni kategorizirani športniki, ki jih Zakon o športu opredeljuje kot vrhunske športnike.

 

Predmet in pogoji sofinanciranja:

Iz sredstev proračuna občine se sofinancira uporaba športnih objektov in ustrezno strokovno izobražen oz. usposobljen kader. Za sofinanciranje športnih programov lahko kandidirajo  športna društva in klubi s sedežem v Občini Prevalje.

·       V program vrhunskega športa so uvrščeni aktivni športniki, ki so v zadnji objavi OKS-ZŠZ pred objavo javnega razpisa navedeni kot člani društva in so s svojimi vrhunskimi športnimi dosežki dosegli naziv športnika perspektivnega, mednarodnega ali svetovnega razreda.

·       Sofinancira se program v obsegu do 1.200 ur letno. V primeru, da izvajalec program, s katerim kandidira na javnem razpisu, izvaja v manjšem obsegu, se pri vrednotenju programa upošteva samo sorazmerni delež točk. Programi, ki se izvajajo v obsegu manj kot 500 ur letno niso predmet sofinanciranja.

 

Merila za sofinanciranje:

·       Programi vrhunskega športa se vrednotijo na podlagi naslednjih meril: kompetentnost strokovnih delavcev, konkurenčnost športne panoge, lokalni pomen športne panoge, število športnikov oz. razširjenost športne panoge  in uspešnost športne panoge. 

 

Preglednica št. 11:

Merilo

Število točk

KOMPETENTNOST STROKOVNIH DELAVCEV:

 

Strokovni kader se vrednoti v višini 10 točk za posamezno uro programa (10 točk x obseg programa). Kompetence strokovnega kadra se dodatno vrednotijo na podlagi kriterijev Preglednice št. 2.

ŠTEVILO ŠPORTNIKOV:

Upošteva se število vrhunskih športnikov. Vsak športnik se vrednoti z eno točko.

POMEN ŠPORTNE PANOGE:

Upošteva se obdobje delovanja izvajalca v občini po merilu iz preglednice št. 9.

KONKURENČNOST IN USPEŠNOST ŠP. PANOGE:

 

Uspešnost se vrednoti na osnovi števila kategoriziranih športnikov izvajalca na dan objave javnega razpisa. Upoštevajo se podatki za kategorizirane športnike, vključene v programe vrhunskega športa. Pri vrednotenju se upošteva merilo iz preglednice št. 12.

 

Preglednica št. 12:

Razred kategorizacije

Svetovni  razred

Mednarodni razred

Perspektivni razred

Št. točk/ športnika (skup. šport)

10

20

30

Št. točk/ športnika (individ. šport)

60

80

100

 

Izračun sofinanciranja:

·       Skupno št. točk za posamezen program (skupino), s katerim izvajalec kandidira na razpisu, se izračuna na način, da obseg programa pomnožimo s številom točk za strokovnega delavca, ki vodi skupino, in pomnožimo s korekcijskim faktorjem iz preglednice št. 2 ter prištejemo seštevek vseh točk, izračunanih na podlagi meril razširjenosti, pomena, konkurenčnosti in uspešnosti športne panoge.

·       Vrednost točke se določi kot razmerje med obsegom sredstev, določenih v LPŠ za programe vrhunskega športa in skupnim številom točk prijavljenih programov vseh izvajalcev.

·       Višina sofinanciranja posameznega programa /skupine prijavljene na razpis je vrednost točke iz prejšnje alineje pomnožena s številom skupno doseženih točk posameznega prijavljenega programa skupine. Odobrena sredstva se lahko porabijo za sofinanciranje strokovnega kadra in uporabo objekta.

 

2.7  Šport invalidov (ŠI)

Šport invalidov obsega športne programe, v katere so vključeni invalidi.

 

Predmet in pogoji sofinanciranja:

Iz sredstev proračuna občine se sofinancira ustrezno strokovno izobražen oz. usposobljen kader za izpeljavo športnih programov za invalide (najmanj 60 ur letno) in uporaba športnih objektov. Za sofinanciranje športnih programov lahko kandidirajo športna  in invalidska društva s sedežem v Občini Prevalje.

·       Program izvaja strokovno izobražen oz. usposobljen kader in poteka najmanj 30 tednov v letu oz. se izvaja najmanj v obsegu 60 ur letno. Programi, ki se izvajajo v manjšem obsegu, niso predmet sofinanciranja.

·       Program se izvaja v skupinah, v katere je vključenih najmanj 10 udeležencev. Programi skupin z manjšim številom udeležencev niso predmet sofinanciranja.

 

Merila za sofinanciranje:

·       Programi športa invalidov se vrednotijo na podlagi naslednjih meril iz preglednice: kompetentnost strokovnih delavcev, konkurenčnost športne panoge, lokalni pomen športne panoge, število športnikov oz. razširjenost športne panoge  in uspešnost športne panoge. 

 

Preglednica št. 13:

Merilo

Število točk

KOMPETENTNOST STROKOVNIH DELAVCEV:

 

Strokovni kader se vrednoti v višini 10 točk za posamezno uro programa (10 točk x obseg programa). Kompetence strokovnega kadra se dodatno vrednotijo na podlagi kriterijev Preglednice št. 2.

ŠTEVILO ŠPORTNIKOV:

Upošteva se število športnikov invalidov. Vsak športnik se vrednoti z eno točko.

POMEN ŠPORTNE PANOGE:

Upošteva se obdobje delovanja izvajalca v občini po merilu iz preglednice št. 9.

KONKURENČNOST IN USPEŠNOST ŠP. PANOGE:

 

Uspešnost se vrednoti na osnovi števila kategoriziranih športnikov izvajalca na dan objave javnega razpisa. Upoštevajo se podatki za kategorizirane športnike, vključene v programe športa invalidov. Pri vrednotenju se upošteva merilo iz preglednice št. 10.

 

Izračun sofinanciranja:

·       Skupno št. točk za posamezen program (skupino), s katerim izvajalec kandidira na razpisu, se izračuna na način, da obseg programa pomnožimo s številom točk za strokovnega delavca, ki vodi skupino, in pomnožimo s korekcijskim faktorjem iz preglednice št. 2 ter prištejemo seštevek točk, izračunanih na podlagi meril razširjenosti, pomena, konkurenčnosti in uspešnosti športne panoge.

·       Vrednost točke se določi kot razmerje med obsegom sredstev, določenih v LPŠ za programe športa invalidov in skupnim številom točk prijavljenih programov vseh izvajalcev.

·       Višina sofinanciranja posameznega programa/skupine prijavljene na razpis je vrednost točke iz prejšnje alineje pomnožena s številom skupno doseženih točk posameznega prijavljenega programa skupine Odobrena sredstva se lahko porabijo za sofinanciranje strokovnega kadra in uporabo objekta.

 

 

2.8  Športna rekreacija (ŠR)

Športna rekreacija predstavlja smiselno nadaljevanje obvezne in prostočasne športne vzgoje otrok in mladine, obštudijskih dejavnosti in tekmovalnega športa. Celoletni programi športne rekreacije potekajo najmanj v obsegu 80 ur letno ter predstavljajo najširšo in najpestrejšo izbiro organizirane športne vadbe netekmovalnega značaja.

 

Predmet in pogoji sofinanciranja:

·       Iz sredstev proračuna občine se sofinancira ustrezno strokovno izobražen oz. usposobljen kader in uporaba športnih objektov in površin. Za sofinanciranje športnih programov lahko kandidirajo športna društva in klubi s sedežem v Občini Prevalje, pod pogojem, da

·       program športne rekreacije poteka redno organizirano v obsegu 80 ur letno. Programi, ki se izvajajo v manjšem obsegu, niso predmet sofinanciranja.

·       program izvaja strokovno izobražen oz. usposobljen kader,

·       se program izvaja v skupinah, v katere je vključenih najmanj 15 udeležencev. Programi skupin z manjšim številom udeležencev niso predmet sofinanciranja.

 

Merila za sofinanciranje:

Programi športne rekreacije, ki izpolnjujejo pogoje iz prejšnjega odstavka, se vrednotijo po merilu števila vadečih, vključenih v skupino:

 

 Preglednica št. 14

Št. vadečih, vključenih v skupino

do 15 vadečih

15 do 20 vadečih

več kot 20 vadečih

Št. točk za vsakega vadečega v skupini / uro programa

/

1

1,5

 

Višina sofinanciranja:

·       Skupno št. točk za posamezen program (skupino) se izračuna na način, da skupno število točk glede na število vadečih, vključenih v skupino, pomnožimo s korekcijskim faktorjem iz preglednice št. 1 in korekcijskim faktorjem iz preglednice št. 2.

·       Vrednost točke programa  športne rekreacije se določi kot razmerje med obsegom sredstev, določenih v LPŠ in skupnim številom točk vseh prijavljenih na javni razpis za sofinanciranje programov športne rekreacije.

·       Višina sofinanciranja posamezne skupine prijavljene na razpis je vrednost točke iz prejšnje alineje pomnožena s številom skupno doseženih točk posameznega prijavljenega programa skupine. Odobrena sredstva se lahko porabijo za sofinanciranje strokovnega kadra in uporabo objekta.

 

2.9  Šport starejših (ŠSta)

Šport starejših predstavlja športno rekreativno dejavnost odraslih ljudi nad doseženim 65. letom starosti. Celoletni programi športa starejših potekajo 30 tednov v letu oziroma 60 ur letno.

 

Predmet in pogoji sofinanciranja:

Iz sredstev proračuna občine se sofinancira ustrezno strokovno izobražen oz. usposobljen kader in uporaba športnih površin. Za sofinanciranje športnih programov lahko kandidirajo športna društva in društva upokojencev s sedežem v Občini Prevalje.

·       Program poteka redno organizirano 30 tednov v letu oz. se izvaja v obsegu 60 ur letno (2 uri tedensko). V primeru, da izvajalec program, s katerim kandidira na javnem razpisu, izvaja v manjšem obsegu, se pri vrednotenju programa upošteva samo sorazmerni delež točk. Programi, ki se izvajajo v obsegu manj kot 45 ur letno niso predmet sofinanciranja.

·       Program izvaja strokovno izobražen oz. usposobljen kader.

·       Program se izvaja v skupinah, v katere je vključenih najmanj 15 udeležencev. Programi skupin z manjšim številom udeležencev niso predmet sofinanciranja.

 

Merila za sofinanciranje:

Programi športa starejših, ki izpolnjujejo pogoje iz prejšnjega odstavka, se vrednotijo po merilih za vrednotenje športne rekreacije.

 

3.  Športni objekti in površine za šport v naravi

 

Iz LPŠ se sofinancira posodabljanje in investicijsko vzdrževanje obstoječih športnih objektov in površin za šport v naravi, novogradnja športnih objektov, priprava projektne dokumentacije za investicijske projekte ter redna vzdrževalna dela in obratovanje športnih objektov.

Prednost pri sofinanciranju iz LPŠ imajo vadbeni športni objekti in površine za šport v naravi, ki so brezplačno dostopne vsem.

 

4.  Razvojne dejavnosti v športu

 

4.1  Usposabljanje in izpopolnjevanje strokovnih kadrov v športu

K strokovnemu usposabljanju štejemo udeležbo v veljavnih programih usposabljanja za strokovne delavce v športu. Programi izpopolnjevanja so krajši, namenjeni že usposobljenim kadrom, ki želijo ali morajo (zahteve NPŠZ) nadgraditi svoje strokovno znanje (praviloma so to programi za potrjevanje licenc trenerjev, sodnikov, pomožnih sodnikov…).

 

Predmet in pogoji sofinanciranja:

Iz sredstev proračuna občine se sofinancira pridobitev usposobljenosti, ki omogoča samostojno izvajanje strokovnega dela v programih športa, ter licenciranje in izpopolnjevanje usposobljenih ali izobraženih strokovnih delavcev. Za sofinanciranje lahko kandidirajo športna društva in klubi s sedežem v Občini Prevalje. S sredstvi lokalne skupnosti se lahko sofinancira strošek usposabljanja največ do 50%  dejanske vrednosti usposabljanja za programe oz. največ do 50% višine stroška licenčnega seminarja, ki jo mora posamezni udeleženec plačati izvajalcu programa usposabljanja oz. izpopolnjevanja.

 

Merila za sofinanciranje:

Pri izbiri programov izvajalcev se vrednoti strokovne delavce, ki so vključeni v izbrane športne programe glede na stopnjo usposobljenosti oz. izobrazbo po naslednjih merilih:

 

Preglednica št. 15:

 

Izpopolnjevanje

(licenciranje)

Usposabljanje*

(stopnja 1)

Usposabljanje*

(stopnja 2)

Število točk/ udeleženca

5

10

15

Opomba*:Usposabljanje se sofinancira enemu strokovnemu delavcu izvajalca, ki se uvrsti v letni program športa, izvajalec pa ima s strokovnim delavcem podpisano pogodbo o izvajanju strokovnega dela za obdobje še najmanj treh let po pridobljeni usposobljenosti.

 

Višina sofinanciranja:

·       Vrednost točke se določi kot razmerje med obsegom sredstev, določenih v LPŠ in skupnim številom točk vseh prijavljenih za sofinanciranje usposabljanja kadra.

·       Višina sofinanciranja posameznega prijavljenega izvajalca je vrednost točke iz prejšnje alineje pomnožena s številom doseženih točk posameznega izvajalca.

·       Odobrena sredstva sofinanciranja se izplačajo na podlagi pisnega zahtevka izvajalca po opravljenem usposabljanju na podlagi predloženih dokazil o opravljenem usposabljanju/izobraževanju.

 

4.2  Založništvo v športu

Založništvo v športu predstavlja izdajanje strokovne literature in drugih periodičnih in občasnih športnih publikacij ter propagandnega gradiva na temo športnih dejavnosti. V programu založništva v športu se vrednoti materialni strošek publikacije.

 

Predmet in pogoji sofinanciranja:

Iz sredstev proračuna občine se sofinancira strokovna in znanstvena založniška dejavnost na področju športa. Za sofinanciranje lahko kandidirajo športna društva in  klubi s sedežem v Občini Prevalje.

Upravičene stroške sofinanciranja predstavljajo stroški priprave gradiva, stroški lektoriranja, prevajanja, tiskanja, ipd. Sofinancira se upravičen strošek največ do dejanske vrednosti projekta.

 

Merila za sofinanciranje:

Pri vrednotenju se uporabljajo merila iz preglednice št. 16:

 

Preglednica št. 16:

 

Propagandno gradivo

Periodične/občasne publikacije

Strokovna literatura

Št. točk/

projekt

2

5

15

 

Višina sofinanciranja:

·       Vrednost točke se določi kot razmerje med obsegom sredstev, določenih v LPŠ in skupnim številom točk vseh prijavljenih projektov za sofinanciranje.

·       Višina sofinanciranja posameznega projekta je vrednost točke iz prejšnje alineje pomnožena s številom doseženih točk posameznega prijavljenega projekta.

·       Odobrena sredstva sofinanciranja se izplačajo na podlagi pisnega zahtevka izvajalca po izdaji strokovne literature ali publikacij na podlagi predloženih dokazil o realizaciji.

 

5.  Organiziranost v športu

 

Področje obsega delovanje društev in njihovih zvez na lokalni ravni, kar zaradi ohranjanja osnovne organizacijske infrastrukture športa predstavlja javni interes.

 

Predmet in pogoji sofinanciranja:

Na ravni lokalne skupnosti se sofinancira delovanje športnih društev in občinskih športnih zvez na lokalni ravni. Za sofinanciranje lahko kandidirajo športna društva, klubi in zveze s sedežem v Občini Prevalje.

Merila za sofinanciranje:

Pri vrednotenju se uporabljajo merila iz preglednice št. 17:

 

Preglednica št. 17:

 

Športno društvo

Športna zveza

Člani, vključeni v športne programe LPŠ

1 točka/člana

/

Registrirani športniki

2 točki/reg. športnika

/

Vključenost v nacionalno športno zvezo (največ eno)

10 točk

50 točk

Status delovanja v javnem interesu na področju športa

10 točk

50 točk

 

Preglednica št. 18:

Leta delovanja v občini*

do 10

11 do 19

20 - 29

30 - 39

40 in več

Delež povečanja

5%

10%

15%

20%

25%

*Opomba: Upošteva se podatek od registracije društva (iz Registra društev).

 

Višina sofinanciranja:

·       Skupno št. točk za posameznega izvajalca se izračuna na način, da se seštevek doseženih točk iz preglednice št. 17 poveča glede na  tradicijo delovanja v občini.

·       Vrednost točke se določi kot razmerje med obsegom sredstev, določenih v LPŠ in skupnim številom točk vseh prijavljenih na javni razpis za sofinanciranje delovanja športnih društev oz. zvez.

·       Višina sofinanciranja posameznega izvajalca je vrednost točke iz prejšnje alineje pomnožena s številom skupno doseženih točk posameznega izvajalca.

 

6.  Športne prireditve

 

Športne prireditve so osrednji dogodek organizacijske kulture športa z vplivom na promocijo okolja. Imajo velik vpliv na razvoj turizma, gospodarstva in pomen za razvoj in  negovanje športne kulture.

 

Predmet in pogoji sofinanciranja:

Iz sredstev proračuna občine se sofinancirajo materialni stroški športnih prireditev, ki se odvijajo na območju občine. Za sofinanciranje lahko kandidirajo športna društva in klubi s sedežem v Občini Prevalje.

 

Pogoji sofinanciranja in omejitve:

·       Sofinancirajo se prireditve s športno ali športno-rekreativno vsebino z najmanj 20 udeleženci, ki so ustrezno promovirane in dokumentirane.

·       Športne prireditve, vsebinsko vezane na druge športne programe, s katerimi izvajalec kandidira na razpisu, in športne prireditve, ki so sofinancirane iz katerekoli druge postavke proračuna občine, niso predmet sofinanciranja. Udeležba na uradnih ligaških tekmovanjih in priprave na tekmovanja niso predmet sofinanciranja iz proračuna občine.

·       Organizacija večdnevne športne prireditve z eno vsebino se šteje za eno prireditev, organizacija prireditve, ki zajema več športnih programov v istem terminu se šteje za eno športno prireditev.

·       Vsakemu izvajalcu se sofinancira eno športno prireditev z enako oz. podobno športno vsebino in največ tri športne prireditve različnih športnih vsebin.

·       Sofinancirajo se materialni stroški prireditve največ do višine upravičenih stroškov športne prireditve. Upravičeni stroški prireditve so materialni stroški (stroški priprav, organizacije in izvedbe prireditve, stroški pridobitev dovoljenj, najemnine, stroški oglaševanja, stroški priznanj in pokalov, ipd.), stroški storitev, ipd. Stroški pogostitev so upravičeni največ do višine 25% odobrenih sredstev sofinanciranja.

 

Merila za sofinanciranje:

Pri vrednotenju se uporabljajo merila iz preglednice št. 19:

 

Preglednica št. 19:

Raven športne prireditve

Število aktivnih udeležencev*

20 do 50

51 - 100

101- 150

151 - 200

201 - 250

nad 250

Krajevna

20

30

40

50

60

70

Občinska

40

60

80

100

120

140

Državna**

80

100

200

300

400

500

Mednarodna**

100

150

250

350

450

550

*Opomba: Število udeležencev predstavlja število aktivnih udeležencev na športni prireditvi. V kolikor število udeležencev še ni znano, se upošteva predvideno število udeležencev.

**Opomba: Državna športna prireditev mora biti objavljena v koledarju NPŠZ. Mednarodna športna prireditev mora biti objavljena v mednarodnem koledarju mednarodne športne zveze (upoštevajo se evropska in svetovna prvenstva, evropski in svetovni pokal,..).

 

Preglednica št. 20:

Tradicija delovanja v občini*

do 2 let

3 do 6 let

7 do 10 let

11 do 14 let

15 let in več

Število točk

/

10

20

30

40

*Opomba: Upoštevajo se leta delovanja izvajalca v občini (podatek iz Registra društev).

 

Višina sofinanciranja:

·       Skupno št. točk za posamezno športno prireditev se izračuna na način, da se številu točk iz preglednice št. 19 prištejejo točke za tradicijo iz preglednice št. 20.

·       Vrednost točke se določi kot razmerje med obsegom sredstev, določenih v LPŠ in skupnim številom točk vseh športnih prireditev, ki izpolnjujejo pogoje razpisa.

·       Višina sofinanciranja posamezne športne prireditve je vrednost točke iz prejšnje alineje pomnožena s številom doseženih točk posamezne športne prireditve.

·       Odobrena sredstva sofinanciranja športne prireditve se izplačajo na podlagi pisnega zahtevka izvajalca po realizaciji športne prireditve in predloženih dokazil o nastanku upravičenih stroškov.

 

Številka: 6712-0002/2018

Datum: 1.2.2018

 

 

Občina Prevalje

 

dr. Matija Tasič, župan