New Page 2

Na podlagi 119. člena Zakona o urejanju prostora - ZUreP-2 (Ur. l. RS, št. 61/17) in 14. člena Statuta Občine Mozirje (Uradno glasilo  slovenskih občin št. 58/18) je Občinski svet Občine Mozirje na 6.  redni seji dne 22.10.2019 sprejel

 

ODLOK

O OBČINSKEM PODROBNEM PROSTORSKEM NAČRTU ZA TRGOVSKI CENTER

»JAGER MOZIRJE« - DEL (EUP) MO 51, 13 (OBMOČJE LAVE)

 

I.  Uvodni določbi

 

1. člen

(splošno)

(1)  S tem odlokom se sprejme »Občinski podrobni prostorski načrt za trgovski center »Jager Mozirje« - DEL (EUP) MO 51, 13 (Območje Lave), v nadaljevanju: OPPN.

(2)  OPPN je izdelal URBIS, Urbanizem, arhitektura, projektiranje in storitve d.o.o., Partizanska cesta 3, 2000 Maribor, pod številko projekta 2018/OPPN-030.

 

2. člen

(vsebina odloka)

(1)  Ta odlok določa opis prostorske ureditve, ki se načrtuje z OPPN, območje OPPN, umestitev načrtovane ureditve v prostor, zasnovo projektih rešitev in pogojev glede priključevanja objektov na gospodarsko javno infrastrukturo in grajeno javno dobro, rešitve in ukrepe za celostno ohranjanje kulturne dediščine, rešitve in ukrepe za varovanje okolja, naravnih virov in ohranjanje narave, rešitve in ukrepe za obrambo ter varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, vključno z varstvom pred požarom, etapnost izvedbe prostorske ureditve, velikost dopustnih odstopanj od funkcionalnih, oblikovalskih in tehničnih rešitev ter usmeritve za določitev meril in pogojev po prenehanju veljavnosti OPPN.

(2)  Sestavni del OPPN so poleg tega odloka tudi kartografski del in priloge.

 

II.   Opis prostorske ureditve, ki se načrtuje z občinskim podrobnim prostorskim načrtom

 

3. člen

(načrtovane prostorske ureditve)

(1)  Z OPPN se načrtujejo ureditve povezane z gradnjo novega trgovskega centra v območju EUP MO 51, 13 (Območje Lave), v Občini Mozirje.

(2)  Predvidene ureditve obsegajo:

·    gradnjo trgovskega objekta z ureditvijo zunanjih površin,

·    gradnjo in rekonstrukcijo potrebne prometne infrastrukture ter

·    gradnjo potrebne energetske, komunalne in komunikacijske infrastrukture.

(3)  V OPPN so opisani tudi posegi in ureditve izven območja OPPN, ki so potrebni za izvedbo gospodarske javne infrastrukture.

 

III.  Območje oppn

 

4. člen

(območje OPPN)

(1)  Območje OPPN obsega parcele, na katerih se izvedejo trajni objekti, prometne, energetske, komunalne in druge ureditve, spremljajoči objekti, ki jih zahteva gradnja novega trgovskega centra v delu območja EUP MO 51, 13 (Območje Lave) v k.o. Mozirje.

(2)  Območje OPPN je določeno s tehničnimi elementi, ki omogočajo prenos novih mej parcel v naravo in so priložene prikazu območja OPPN z načrtom parcelacije.

(3) Območje urejanja obsega parcelne številke: del 52/5, del 52/1, 50/5, 40/4, 41/4, 35/2, 40/9, 40/5, del 669/13 vse k.o. 920 – Mozirje.

(4) Velikost območja je 8990 m².

 

IV.  Umestitev načrtovane prostorske ureditve v prostor

 

5. člen

(umestitev načrtovane ureditve v prostor, opis prostorskih ureditev)

(1) Območje OPPN se nahaja v naselju Mozirje, na Orožnovi ulici, to je vzhodno od glavne regionalne ceste R1 odsek 1248, Radmirje-Mozirje, severno od vodotoka Mozirska struga in  Savinja, v bližini starega jedra naselja Mozirje.

(2) Predvidena je izgradnja trgovskega centra z ureditvijo parkirnih površin na zahodni in južni strani objekta ter manipulativnih površin. Vhod za stranke v objekt je iz zahodne strani, dostava je predvidena iz vzhodne strani objekta. Območje je dobro dostopno, direktno z regionalne ceste, preko krožišča in se na južni strani navezuje na Mlinsko pot.

 

6. člen

(pogoji in usmeritve glede vrste dopustih dejavnosti, gradenj in drugih del ter objektov)

(1) Skladno z OPN se obravnavano območje nahaja v delu EUP MO 51.

Namenska raba v pretežnem delu območja OPPN je CD-druga območja centralnih dejavnosti, ki so namenjena oskrbnim, storitvenim, družbenim dejavnostim ter bivanju, v manjšem delu na južni strani zajema tudi območje stanovanj (SS) in območje prometnih površin (PC).

(2)  Vrste dopustnih gradenj oziroma drugih del, ki se dopuščajo:

·    novogradnja,

·    vzdrževalna dela na objektih in napravah,

·    prizidava objektov in naprav s ciljem funkcionalne dopolnitve in povečanja zmogljivosti obstoječih objektov,

·    odstranitev objektov, delna odstranitev objektov,

·    rekonstrukcija objektov,

·    gradnja objektov in naprav za potrebe komunale, energetike, prometa in zvez,

·    urejanje in vzdrževanje odprtih površin, zelenic, prometnic,

·    spremembe dejavnosti v okviru dopustnih dejavnosti,

·    postavitve spominskih plošč in drugih obeležij,

·    postavitev oglasnih panojev in zagotovitev razstavnih prostorov,

·    postavitev nezahtevnih in enostavnih objektov.

(3)  Vrste dopustnih objektov, ki se dopuščajo skladno z veljavnimi predpisi ter v okviru določil tega odloka:

·    Nestanovanjske stavbe in drugi gradbeno inženirski objekti:

·    trgovske, poslovne, gostinske in stavbe za storitvene dejavnosti,

·    nezahtevni in enostavni objekti (stavbe za gostinske, trgovske in storitvene dejavnosti, nadstrešnice, smetarniki, ekološki otoki, objekti za oglaševanje in informacijski panoji, urbana oprema, ograje, podporni zidovi, začasni montažni objekti – šotori, nasipi, utrjene površine, utrjene brežine).

·    Objekti transportne infrastrukture.

·    Cevovodi, komunikacijska omrežja in elektroenergetski vodi.

 

7. člen

(pogoji za urbanistično in arhitekturno oblikovanje objektov)

(1)  Predvidena je gradnja sodobnega trgovskega objekta s ponudbo živilskega, tehničnega in tekstilnega blaga (poslovne, gostinske, trgovske, storitvene dejavnosti).

(2)  Trgovski objekt je lociran ob glavni prometnici RC 1248 Radmirje-Mozirje, v neposredno bližino krožišča, od koder je načrtovan dovoz.

(3) V kartografskem delu je zarisan načrtovani tloris objekta približnih dimenzij 53,00 m x 81,00 m. Višinsko je zasnovan kot dvo-etažen objekt, maksimalne etažnosti P+1 (pritličje in nadstropje). Nadstropje je lahko delno in ne pokriva celotne etaže.

(4) Pritličje objekta se izvede min. na koti 333,25 m n.m. oziroma 10 cm nad vzhodnim robom načrtovanega zahodnega parkirišča. Spodnji del sten objekta se naj izvede iz AB oziroma vodo nepropustnih materialov v višini 20 cm nad nivojem zunanjih površin.

(5) Glavni vhod v trgovski objekt je predviden na zahodni strani, na vzhodni strani so predvideni dovozi in dostopi do skladišč.

(6) Strehe so lahko ravne (lahko so tudi pohodne, zelene..), enokapne, dvokapne ali večkapne.

(7)  Zarisani tloris stavbe (velikost, oblika) je načelni in se lahko spreminja v okviru prikazanega tlorisa, ki ga ne sme presegati, tloris je lahko tudi manjši. Smeri in lokacije dostopov in dovozov so prikazane načelno, natančno se določijo v projektni dokumentaciji. Temu se prilagodijo lokacije nadstrešnic.

 

8. člen

(pogoji in usmeritve za gradnjo nezahtevnih in enostavnih objektov)

(1)  Gradnja nezahtevnih in enostavnih objektov se lahko izvaja skladno z veljavnimi predpisi.

(2)  Nezahtevni in enostavni objekti (razen ograj in podpornih zidov) naj bodo odmaknjeni minimalno 1,5 m ali bližje s soglasjem lastnika sosednje parcele. Ograje in podporni zidovi se lahko izvedejo do parcelne meje, na parcelno mejo so lahko postavljeni le s soglasjem lastnika zemljiške parcele, na katero mejijo.

(3)  Postavitev ograj v križiščih ne sme segati v območje preglednega trikotnika ali segati v območje javnih prometnih in zelenih površin.

 

V.   Zasnova projektnih rešitev in pogojev glede priključevanja objektov na gospodarsko javno infrastrukturo in grajeno javno dobro

 

9. člen

(skupne določbe glede prometnega urejanja)

(1)  Vse povozne in pohodne površine, parkirne ter manipulativne površine morajo biti izvedene v proti-prašni izvedbi, z ustrezno rešenim odvodnjavanjem padavinskih voda ter dimenzionirane za prevoz s tovornimi vozili.

(2)  Kinematični elementi v križiščih in priključkih morajo zagotavljati prevoznost intervencijskih, dostavnih in komunalnih vozil.

(3)  Vse rešitve glede prometnega urejanja so povzete iz izdelanih strokovnih podlag in prostorskih aktov, ki veljajo na tem območju. Pri nadaljnjem načrtovanju so možne tudi drugačne tehnične rešitve, ki bodo prilagojene rešitvam povezovalnih cest. Vse te prilagoditve se izvedejo v projektni dokumentaciji DGD, PZI ob soglasju upravljavca cest.

 

10. člen

(prometno omrežje, parkiranje)

(1)  Območje urejanja se nahaja v varovalnem pasu regionalne ceste RI-225, odsek 1248 Radmirje-Mozirje. Priključevanje območja je preko obstoječega kraka krožišča v km 10,976. Vsi objekti morajo biti od zunanjega roba državne ceste odmaknjeni najmanj 7,0 m, ureditve pa 5,0 m.

(2)  Na podlagi izdelane strokovne podlage s področja poplavne varnosti (IZVO-R d.o.o., št. projekta L74/19, avgust 2019, dopolnitev oktober 2019) je potrebno prometno ureditev izvesti tako, da so zagotovljeni tudi vsi ukrepi, ki preprečujejo vpliv visokih vod na predvideno ureditev. Zaradi tega je potrebno:

·    Dostopna cesta z območja izvoza iz krožišča se oblikuje s prečnim naklonom min 3% proti jugu. Na odseku, od dela ko takoj za uvozom zavije proti jugu pa vse do priključka na obstoječo Mlinsko pot se dovozna pot oblikuje s prečnim naklonom min. 3 % proti severu. Načrtovan pločnik ob dovozni poti se izvede z dvignjenim robnikom nad nivojem cestišča.

·    Načrtovano parkirišče, ki se nahaja na južnem delu objekta se uredi tako, da lahko vode odtekajo proti vzhodu (blag naklon parkirišča proti vzhodu). Na vzhodnem delu parkirišča je načrtovan podporni zid, ki se ga izvede do kote parkirišča (asfaltne površine). Ograja na zidu naj ne bo polnega prereza – na ta način je omogočeno prosto odtekanje poplavne vode preko zidu in mimo ograje na dovozno pot. Na vzhodnem delu se zunanje ureditve izvede tako, da je omogočeno odtekanje poplavnih vod proti SV – naklon zunanjih površin proti SV, robniki v nivoju terena.

·    Načrtovano parkirišče, ki se nahaja na zahodni strani objekta se uredi tako, da lahko vode odtekajo proti srednjem in severnem delu parkirišča (Slika 4, smer modrih puščic). Severni rob parkirišča se izvede z robnikom v nivoju parkirišča/asfaltne površine (lahko delno L~20 m v najnižjem pasu).

·    Ukrepi so razvidni iz kartografskega dela list 6.5 Ureditvena situacija s predlaganimi ukrepi.

(3)  Priključitev se izvede na obstoječi krak krožišča ob upoštevanju predpisov s področja prometa, ob zagotovitvi ustrezne prometne signalizacije. Priključek mora zagotavljati dostop za obiskovalce, dostavo, interventna vozila, omogočati mora tudi nadaljevanje prometa po lokalni cesti Mlinska pot, JP 767171.

(4)  Prestavljeno JP 767171, Mlinsko pot se izvede v profilu NPP=7,60 m (vozišče 6,00 m, pločnik 1,60 m). Pločnik se izvede po južni strani ceste po celotni dolžini.

(5)  Parkiranje se izvede na lastnem zemljišču. Število parkirnih mest se določi v projektni dokumentaciji, ob upoštevanju veljavnih predpisov in normativov. Zagotoviti je potrebno tudi zadostno število parkirišč za invalide. Na parkirišču je načrtovanih 81 parkirnih mest.

(6)  Dostava se izvede na JV strani, preko rekonstruirane Mlinske poti in manipulativne ploščadi.

(7)  Vse povozne in pohodne površine, parkirne ter manipulativne površine morajo biti izvedene v proti-prašni izvedbi, z ustrezno rešenim odvodnjavanjem padavinskih voda ter dimenzionirane za prevoz s tovornimi vozili.

(8)  Kinematični elementi v križiščih in priključkih morajo zagotavljati prevoznost intervencijskih, dostavnih in komunalnih vozil.

 

11. člen

(skupne določbe glede komunalnega in energetskega urejanja)

(1)  Predvideno pozidavo je možno vezati na obstoječe infrastrukturno omrežje. Podatki o obstoječi infrastrukturi so pridobljeni od posameznih upravljavcev.

(2)  Pred pričetkom nadaljnjih aktivnosti je potrebno pridobiti točne podatke o legi komunalnih vodov. Vse tehnične rešitve prilagoditi zahtevam upravljavca ter upoštevati etapnost izvedbe.

(3)  Predmetni OPPN podaja samo konceptualne rešitve ob upoštevanju mnenj posameznih upravljavcev. Podrobnejše rešitve se opredelijo v projektni dokumentaciji ob upoštevanju mnenj upravljavcev.

 

12. člen

(vodovodno omrežje)

(1)  Predvideni objekt se naveže na obstoječo vodovodno omrežje DN 200 v Mlinski poti. V ta vod je potrebno obstoječi cevovod podaljšati v območju rekonstrukcije Mlinske poti.

(2)  Na predviden vodovod se zgradi ustrezno število hidrantov za potrebe pokrivanja požarne varnosti.

 

13. člen

(kanalizacijsko omrežje)

(1)  Preko območja OPPN poteka obstoječi kanalizacijski vod DN 700, ki odvaja odpadne vode iz Mozirja v smeri proti centralni čistilni napravi Mozirje. V južnem delu območja poteka tudi obstoječi kanalizacijski vod od bližnjega stanovanjskega objekta.

(2)  Obstoječa kanalizacija DN 700 se prestavi in sicer tako, da poteka severno in vzhodno od predvidenih ureditev in se ob Mlinski poti ponovno naveže na obstoječo kanalizacijo.

Prilagodi se tudi obstoječa priključna kanalizacija bližnjega stanovanjskega objekta.

Za predvideni trgovski objekt se zgradi ločen sistem kanalizacije in sicer:

·    Fekalna kanalizacija se zbere v zbirnem fekalnem revizijskem jašku na južni strani objekta in se priključuje direktno na obstoječ kanalizacijski zbiralnik,

·    Strešna meteorna kanalizacija se zbere v zbirnem revizijskem jašku na vzhodni strani in se veže na nov, oziroma prestavljen zadrževalnik na vzhodni strani,

·    Onesnažena meteorna voda s povoznih, manipulativnih površin in parkirišč se zbere v revizijskem jašku na vzhodni strani in se preko lovilca olj vodi v zadrževalnik. Vse vode iz zadrževalnika se priključijo na južni obstoječi kanalizacijski zbiralnik.

(3)  Pri načrtovanju kanalizacijskega omrežja je potrebno upoštevati usmeritve DRSV in sicer:

·    Projektna rešitev odvajanja in čiščenja odpadnih voda mora biti usklajena z »Uredbo o odvajanju in čiščenju komunalne odpadne vode (Uradni list RS, št. 98/15 in spremembe), Uredbo o emisiji snovi in toplote pri odvajanju odpadnih voda v vode in javno kanalizacijo (Uradni list RS, št. 64/12 in spremembe).

·    Odvajanje padavinskih voda z utrjenih površin in strešin je potrebno predvideti v skladu s 92. Čl. ZV-1 in sicer na tak način, da bo v čim večji možni meri zmanjšan odtok padavinskih voda z urbanih površin, kar pomeni, da je potrebno predvideti zadrževanje padavinskih voda pred iztokom v površinske  odvodnike ali kanalizacijo (zatravitev, travne plošče, morebitni suhi zadrževalniki in podobno). Padavinsko odpadno vodo je treba zajeti in mehansko obdelati v ustrezno dimenzioniranem usedalniku in lovilniku olj (SIST EN 858). Da bodo padavinske vode lahko odvedene v smeri proti usedalniku in lovilniku olj, morajo biti utrjene, tlakovane ali z drugim materialom prekrite površine vodo neprepustne, zato pa je treba pod povoznim materialom predvideti folijo ali kak drug vodo neprepustni material.

(4)  Celotna kanalizacija se izvede vodotesno. Dimenzioniranje kanalizacijskih cevi in objektov se izdela v projektni dokumentaciji za pridobitev gradbenega dovoljenja.

 

14. člen

(elektroenergetsko omrežje)

(1)  Preko obravnavanega območja potekajo obstoječi NN nadzemni in podzemni vodi, ki jih je potrebno prestaviti v skladu s pogoji upravljavca, izdelanimi strokovnimi podlagami in pred pričetkom del.

(2)  Predvideni objekt se bo napajal iz predvidene TP Mozirje Hriberšek v skladu s pogoji upravljavca in izdelanimi strokovnimi podlagami (Elektro Celje d.d., številka projekta 133/19-E, marec 2019). Predvideni objekt se bo napajal iz predvidene (nadomestne) TP Hribešek. Napajanje se izvede z NN kablom, ki se položi v obstoječo elektrokanalizacijo do predvidene razdelilne omarice na območju urejanja.

(3)  Prestaviti in preurediti je potrebno obstoječe NN omrežje, ki napaja objekte v širšem območju. Obstoječe omrežje se opusti in nadomesti z izgradnjo novih NN priključkov, ki bodo potekali od predvidene razdelilne omarice na zahodnem delu območja. Predvideni NN priključki se položijo ob rekonstruirano Mlinsko pot v skladu z izdelanimi strokovnimi podlagami.

 

15. člen

(javna razsvetljava)

Na celotnem območju OPPN se predvidi omrežje javne razsvetljave. Uporabljajo se svetilke skladno z veljavno zakonodajo glede svetlobnega onesnaževanja.

 

16. člen

(telekomunikacijsko omrežje in omrežje kabelske TV)

(1)  Na širšem območju OPPN se nahaja obstoječe TK in KTV omrežje, ki omogoča priključitev.

(2)  Za potrebe navezave se izvede ustrezna kabelska kanalizacija in PVC cevi ter ustrezni jaški, ločeni za potrebe TK in KTV omrežja. V kanalizacijo se vstavijo ustrezni kablovodi.

(3)  Za priključevanje objekta se izvede ustrezen priključek skladno s pogoji posameznega upravljavca. 

 

17. člen

(ogrevanje in hlajenje)

Ogrevanje se bo vršilo z ekološko sprejemljivim energentom, biomasa – peleti.

 

18. člen

(posegi in ureditve izven območja OPPN, ki so potrebni za izvedbo gospodarske javne infrastrukture)

(1)  Izven ureditvenega območja OPPN je dovoljeno izvajanje posegov, ki so v skladu s pogoji nosilcev urejanja prostora potrebni za izvedbo priključevanja predvidene soseske na GJI.

(2)  Skladno s pogoji je potrebno izvesti priključek na rondo oziroma na regionalno cesto RI-225, Mozirje Radmirje in rekonstrukcijo obstoječe javne poti Mozirska pot – JP 767171.

 

VI.  Rešitve in ukrepi za celostno ohranjanje kulturne dediščine

 

19. člen

(kulturna dediščina)

(1)  Na območju OPPN ni enot nepremične kulturne dediščine.

(2)  Splošna zakonska določila glede varstva arheoloških ostalin:

·    v kolikor predhodne arheološke raziskave niso opravljene pred začetkom izvedbe zemeljskih del, je zaradi varstva arheoloških ostalin potrebno Zavodu za varstvo kulturne dediščine Slovenije skladno s predpisi s področja varstva kulturne dediščine omogočiti dostop do zemljišč, kjer se bodo izvajala zemeljska dela in opravljanje strokovnega nadzora nad posegi;

·    ob vseh posegih v zemeljske plasti velja obvezujoč splošni varstveni režim, ki najditelja/lastnika zemljišča/investitorja/odgovornega vodjo del ob odkritju dediščine zavezuje, da najdbo zavaruje nepoškodovano na mestu odkritja in o najdbi takoj obvesti pristojno enoto Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije, ki situacijo dokumentira v skladu z določili arheološke stroke.

 

VII. Rešitve in ukrepi za varovanje okolja, naravnih virov in ohranjanja narave

 

20. člen

(varstvo pred onesnaženjem zraka)

(1)  Skladno s podzakonskim aktom o določitvi območij in stopnji onesnaženosti zaradi žveplovega dioksida, dušikovih oksidov, delcev svinca, benzena, ogljikovega monoksida in ozona v zunanjem zraku, se območje OPPN nahaja v območju II. stopnje onesnaženosti.

(2)  Za zmanjšanje negativnih vplivov na zrak na najmanjšo mogočo mero je potrebno upoštevati veljavne predpise.

(3)  Gradnja se organizira in izvaja tako, da se prepreči dodatno onesnaževanje zraka, na kar vplivajo izbira delovnih strojev in transportnih vozil ter vremenske razmere med gradnjo. Poskrbi se za:

·    vlaženje materiala, nezaščitenih površin in prevoznih poti v vetrovnem in suhem vremenu;

·    preprečevanje raznosa materiala z gradbišč;

·    čiščenje vozil pri vožnji z gradbišča na javne prometne ceste;

·    protiprašno zaščito vseh gradbenih in javnih cest, ki se uporabljajo za prevoz.

 

21. člen

(varstvo pred hrupom)

(1)  Območje sodi v III. stopnjo varstva pred hrupom. Zagotoviti je potrebno vse ukrepe, da zakonsko opredeljene vrednosti ne bodo presežene. Pri posameznih virih prekomernega hrupa je potrebno nivo hrupa meriti in po potrebi izvesti ustrezno protihrupno zaščito in sanacijo. Protihrupne ukrepe mora zagotoviti investitor, upravljavec državne ceste ne zagotavlja izvedbo dodatnih protihrupnih ukrepov, ki so posledica prometa na državni cesti.

(2)  Pri načrtovanju morebitnih klimatskih naprav, ki povzročajo hrup, naj se upoštevajo ukrepi in standardi varstva pred hrupom.

 

22. člen

(vodni režim in stanje voda)

(1)  Predvidena ureditev se nahaja v območju vodotoka 2.reda Mozirska struga. V priobalnem zemljišču se nahaja obstoječa javna pot - Mlinska pot, JP 767171, ki je od meje vodnega zemljišča vodotoka 2.reda, oddaljena manj kot 5,0 m. Pri načrtovanih aktivnostih in posegih v prostor po veljavni zakonodaji velja, da na vodnem in priobalnem zemljišču ni dovoljeno posegati v prostor, če te ureditve niso odmaknjene minimalno 5,0 m, razen kadar gre za gradnjo objektov javne infrastrukture in podobno. V predmetnem OPPN  se bo obstoječa javna pot prenovila in razširila na območje severno od obstoječega zemljišča, zato ne bo novih posegov  na priobalno zemljišče. V območju priobalnega zemljišča se izvaja rekonstrukcija obstoječe JP 767171 Mlinska pot. Vsa dela se izvajajo v skladu s pogoji upravljavca.

(2)  Za področje poplavne nevarnosti so izdelane strokovne podlage in karte poplavne nevarnosti (IZVO-R d.o.o., št. projekta L74/19, avgust 2019, dopolnitev oktober 2019). Iz strokovnih podlag izhaja, da je za varno umestitev načrtovanega objekta v prostor potrebno upoštevati usmeritve glede minimalne kote pritličja objekta, naklonov dovozne poti in parkirišča, nivoja robnikov in pločnika, opredeljenih v 7. in 10. členu tega odloka. Z upoštevanjem teh ureditev poplavna voda odteka mimo načrtovanega objekta, načrtovana gradnja pa nima vpliva na vodni režim širšega območja, zato je poseg s hidrotehničnega vidika sprejemljiv.

(3)  Predvidene ureditve ne vplivajo na erozijsko nevarnost obstoječega stanja, zaradi zelo majhnega pretoka poplavne vode, majhnih globin in hitrosti so vlečne sile zanemarljivo majhne.

(4) Pritličje objekta se izvede min. na koti 333,25 m n.m. oziroma 10 cm nad vzhodnim robom načrtovanega zahodnega parkirišča. Spodnji del sten objekta se naj izvede iz AB  oziroma vodo nepropustnih materialov v višini 20 cm nad nivojem zunanjih površin.

(4)  Vsi posegi v prostor, ki bi lahko trajno ali začasno vplivali na vodni režim ali stanje voda se lahko izvedejo samo na podlagi mnenja, ki ga v sklopu postopka za pridobitev gradbenega dovoljenja izda Direkcija RS za vode.

 

23. člen

(ohranjanje narave)

(1)  Ureditveno območje nima posebnega statusa na podlagi predpisov s področja ohranjanja narave. Na obravnavanem območju ni naravnih vrednot, zavarovanih območij ali območij, pomembnih za biotsko raznovrstnost (Natura 2000, EPO).

 

24. člen

(ravnanje z odpadki)

(1)  Na območju načrtovanega objekta je potrebno zagotoviti zadostno število posod za ločeno zbiranje vseh vrst odpadkov v skladu z veljavnimi predpisi o ravnanju z odpadki na območju občine Mozirje.

 

VIII.   Rešitve in ukrepi za obrambo ter varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, vključno z varstvom pred požarom

 

25. člen

(varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami)

(1)  Območje OPPN se nahaja v erozijskem območju – opozorilno območje, kjer veljajo običajni zaščitni ukrepi. Skladno z opozorilno karto poplav sodi območje v razred majhne poplavne nevarnosti.

(2)  Obravnavano območje spada v V. stopnjo potresne nevarnosti. Projektni pospešek tal znaša 0,150 g. Tveganje nastanka plazov zaradi potresa je v tem območju srednje.

(3)  Za primere razlitja nevarnih snovi (olja, goriva) je potrebno pripraviti načrt za hitro ukrepanje in voditi evidenco o nevarnih snoveh, ki se uporabljajo na gradbišču. Možnost razlitja nevarnih snovi v času gradnje objekta se zmanjša na minimalno ob upoštevanju sledečega:

·    nadzor tehnične usposobljenosti vozil in gradbene mehanizacije,

·    nadzor nad uporabo in skladiščenjem goriv ter motornih in strojnih olj,

·    nadzor nad ravnanjem z odstranjenimi gradbenimi elementi z obstoječih utrjenih površin in objektov in

·    nadzor nad ravnanjem z odpadno embalažo in ostanki gradbenih in drugih materialov.

 

26. člen

(varstvo pred požarom)

(1)  Območje OPPN se nahaja na področju, kjer je požarna ogroženost naravnega okolja srednje velika.

(2)  Stavbe morajo biti projektirane in grajene tako:

·    da je ob požaru na voljo zadostno število ustrezno izvedenih evakuacijskih poti in izhodov na ustreznih lokacijah, ki omogočajo hiter in varen umik,

·    da je ob požaru na voljo zadostno število naprav za gašenje in je omogočen dostop gasilcem,

·    da imajo zgradbe ustrezno nosilno konstrukcijo in so načrtovane tako, da je onemogočeno širjenje požara po stavbah,

·    da se zagotovi potrebni odmik od meje parcel in med objekti ter potrebna protipožarna ločitev z namenom preprečitve širjenja požara na sosednje objekte.

(3) Voda potrebna za gašenje požara v stavbah bo zagotovljena z javnih hidrantnim omrežjem. Upravljavec vodovodnega omrežja zagotavlja zmogljivost hidrantnega omrežja z 10 l/sekundo vode za gašenje.

(4) Intervencija in dostava bosta zagotovljeni preko vseh prometnih, manipulativnih in interventnih poti znotraj območja OPPN. Kinematični elementi cestnega priključka morajo zagotavljati prevoznost tipičnim vozilom kot tudi komunalnemu 3 osnemu vozilu, gasilskemu vozilu ipd. Takšnim obremenitvam mora »slediti« tudi dimenzioniranje nosilne konstrukcije.

 

IX.  Etapnost izvedbe prostorske ureditve ter drugi pogoji in zahteve za izvajanje podrobnega načrta

 

27. člen

(etapnost gradnje)

(1)  OPPN se lahko izvaja v več etapah, ki so časovno medsebojno neodvisne. Vsaka etapa mora biti zaključena funkcionalna celota vključno s prometno, komunalno in energetsko infrastrukturno ureditvijo in priključki ter zunanjimi ureditvami.

 

X.   Velikost dopustnih odstopanj od funkcionalnih, oblikovalskih in tehničnih rešitev

 

28. člen

(skupne določbe glede dopustnih odstopanj)

(1)  Pri uresničitvi OPPN so dopustna odstopanja od funkcionalnih, tehničnih rešitev, določenih s tem odlokom, če se pri nadaljnjem podrobnejšem proučevanju prometnih, energetskih, tehnoloških, geoloških, hidroloških, okoljskih, geomehanskih in drugih razmer pridobijo tehnične rešitve, ki so primernejše z oblikovalskega, prometno tehničnega ali okoljevarstvenega vidika, s čimer pa se ne smejo poslabšati prostorske in okoljske razmere.

(2)  Odstopanja od funkcionalnih, tehničnih rešitev iz prejšnjega odstavka ne smejo biti v nasprotju z javnimi interesi, z njimi morajo soglašati organi in organizacije, v delovno področje katerih spadajo ta odstopanja.

(3)  V projektih za pridobitev gradbenega dovoljenja se vse lokacije objektov in naprav natančno določi. Dopustna so odstopanja od podatkov, prikazanih v kartografskih prilogah, ki so posledica natančnejše stopnje obdelave projektov. Večja odstopanja so dopustna skladno z določbami tega odloka.

 

29. člen

(odstopanja pri načrtovanju objektov)

(1)  Dopustno odstopanje oziroma preseganje tlorisnih gabaritov razvidnih iz kartografskih prilog je za +1,0 m od zarisanega tlorisa objekta. Možna je tudi izgradnja objekta manjšega tlorisnega gabarita.

(3)  Preseganje višinskih gabaritov stavb je možno le za postavitev strojne opreme (klime, prezračevalni sistemi, dimniki, sončni kolektorji, sončne elektrarne, fotovoltaika…). Dovoljena je izgradnja stavb nižjih višinskih gabaritov.

 

30. člen

(odstopanja glede prometne ureditve)

(1)  Preoblikovanje parkirnih površin je možno skladno s potrebami gradnje in ob upoštevanju pogojev iz tega odloka.

(2)  Mikrolokacije dovozov, število parkirnih mest in obliko parkiranja se opredeli v projektni dokumentaciji.

 

31. člen

(odstopanja glede energetske in komunalne ureditve)

(1)  Dopustna so odstopanja od rešitev opredeljenih v predmetnem OPPN (trase posameznih vodov, mesta, način priključevanja ipd.). Natančne rešitve se opredelijo v projektni dokumentaciji ob upoštevanju usmeritev tega OPPN, upoštevanje veljavne zakonodaje, predpisanih odmikov med posameznimi kanalnimi vodi. Spremembe lege in trase posameznih vodov so dopustne tudi v primeru težav pri pridobivanju zemljišč.

 

XI.  Obveznost investitorjev, lastnikov in izvajalcev

 

32. člen

(pogoji za vzdrževalna in druga dela)

(1)  Za vzdrževalna in investicijska dela, rekonstrukcije, prizidave veljajo enaki pogoji za oblikovanje kot za novogradnje. Prizidave objektov se morajo uskladiti s celotno stavbno maso objekta in morajo biti skladne z oblikovanjem in gradbenimi materiali osnovnega.

(2)  Pri urejanju okolice objektov in javnih površin mora izdelovalec gradbenih del med gradnjo objekta zavarovati vegetacijo pred poškodbami, po končani gradnji pa odstraniti provizorije in odvečni gradbeni material in urediti okolico.

 

33. člen

(obveznost ob pripravi projektne dokumentacije)

(1)  Med pripravo projektne dokumentacije za pridobitev gradbenega dovoljenja za izvedbo gospodarske javne infrastrukture izven območja OPPN mora investitor pridobiti projektne pogoje in soglasje upravljavca obravnavane infrastrukture.

 

34. člen

(obveznost v času gradnje)

(1)  V času gradnje imajo investitor in izvajalci naslednje obveznosti:

·    pred začetkom del morajo izvajalci obvestiti upravljavce prometne, komunalne, energetske in telekomunikacijske infrastrukture ter skupno z njimi zakoličiti in zaščiti obstoječe infrastrukturne vode,

·    zagotoviti stalen nadzor geomehanika pri vseh zemeljskih delih (temeljenje objektov, urejanje komunalne infrastrukture itd.),

·    zagotoviti zavarovanje gradbišča tako, da bosta zagotovljeni varnost in raba bližnjih objektov in zemljišč,

·    promet v času gradnje organizirati tako, da ne bo prihajalo do večjih zastojev na obstoječem cestnem omrežju ter da se prometna varnost zaradi gradnje ne bo poslabšala,

·    sprotno kultivirati območje velikih posegov (nasipi, vkopi),

·    skladno z veljavnimi predpisi opraviti v najkrajšem možnem času prekomerne negativne posledice, ki bi nastale zaradi gradnje,

·    zagotoviti nemoteno komunalno oskrbo preko vseh obstoječih infrastrukturnih vodov in naprav,

·    v času gradnje zagotoviti vse potrebne varnostne ukrepe za preprečitev prekomernega onesnaženja tal, vode in zraka pri transportu, skladiščenju in uporabi škodljivih snovi,

·    v primeru nesreče zagotoviti takojšnje usposobljene službe,

·    zagotoviti sanacijo zaradi gradnje poškodovanih objektov, naprav in območij ter okolico objektov,

·    sanirati oz. povrniti v prvotno stanje vse poti in ceste, ki bodo zaradi uporabe v času gradnje objekta prekinjene ali poškodovane.

(2)  Vsi navedeni ukrepi se morajo izvajati skladno s smernicami za načrtovanje pristojnih nosilcev urejanja prostora, na podlagi gradbenega dovoljenja ter ob upoštevanju veljavne zakonodaje.

 

XII. Končne določbe

 

35. člen

(vpogled v OPPN)

(1)  OPPN s prilogami se hrani na sedežu Občine Mozirje v digitalni in analogni izpisani in izrisani obliki in je na vpogled v času uradnih ur občinske uprave.

(2)  V primeru odstopanja med digitalno in analogno obliko veljajo podatki iz analogne oblike podrobnega načrta.

 

36. člen

(nadzor nad izvajanjem odloka)

Nadzor nad izvajanjem tega odloka opravljajo pristojne inšpekcijske službe za posamezna področja.

 

37. člen

(pričetek veljavnosti)

Ta odlok začne veljati osmi dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

Številka: 3500-0006/2018-14

Datum: 22.10.2019

 

 

Občina Mozirje

 

Ivan Suhoveršnik, župan