New Page 1

 

Na podlagi 61. člena Zakona o prostorskem načrtovanju (Uradni list RS, št. 33/07 z dne 13.4.2007) in na podlagi 12. člena Statuta Občine Vojnik (Uradni list RS, št. 59/06 in 67/06) je Občinski svet Občine Vojnik na 14..redni seji dne 29.5.2012. sprejel

 

 

ODLOK

 

 

O OBČINSKEM PODROBNEM PROSTORSKEM NAČRTU NOVA CERKEV 3

 

 

I.       SPLOŠNE DOLOČBE

 

 

1. člen

 

 

(1) S tem odlokom se sprejme »Občinski podrobni prostorski načrt Nova Cerkev 3 (v nadaljevanju OPPN), ki predstavlja del ureditvenega območja naselja Nova Cerkev v Občini Vojnik. Z OPPN se znotraj ureditvenega območja predvidi gradnja novih individualnih stanovanjskih objektov s pripadajočo zunanjo ureditvijo.

 

 

(2) Odlok o občinskem podrobnem prostorskem načrtu Nova Cerkev 3 – v nadaljevanju: odlok – določa ureditveno območje, prostorske ureditve, umestitve načrtovanih ureditev v prostor, pogoje za reševanje javne gospodarske infrastrukture, rešitve v zvezi z varovanjem okolja in narave ter kulturne dediščine, rešitve in ukrepe za obrambo in varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, parcelacije in etapnost izvedbe.

 

 

(3) Vsebine iz prejšnjega odstavka so prikazane tudi v kartografskem delu in so sestavni del tega odloka.

 

 

(4) Občinski podrobni prostorski načrt je izdelal AR projekt d.o.o., planinska cesta 5, 8290 Sevnica, pod št. 38/09 z datumom julij 2011

 

 

2. člen

 

 

OPPN vsebuje naslednje sestavine:

 

 

I.    TEKSTUALNI DEL

 

 

II.   GRAFIČNE PRILOGE

 

 

III. PRILOGE

 

 

IV.  SMERNICE IN MNENJA NOSILCEV UREJANJA PROSTORA

 

 

II.     UREDITVENO OBMOČJE OPPN

 

 

3. člen

 

 

(1) Meja območja urejanja občinskega podrobnega načrta meji na severni in zahodni strani z predvideno individualno stanovanjsko gradnjo (OPPN za stanovanjsko območje Nova Cerkev 2, Ur. list RS št. 33/10), na vzhodni in južni strani z gozdnim robom.

 

 

Velikost območja OPPN znaša cca: 9885m².

 

 

(2) Občinski podrobni prostorski načrt se pripravi za območje, ki sega na zemljišči parc.      št. 615/3, 615/4, 615/5, 615/6, 614/3, 613/2, 613/3 k.o. Strmec pri Vojniku ter delno na zemljišče parcelah št. 614/1, 625/13, 625/14, 889, 626/6, 626/4 k.o. Strmec pri Vojniku.

 

 

(3) Izven območja občinskega podrobnega prostorskega načrta poteka izvedba priključitve območja na elektro omrežje, ki poteka po parcelah št. 613/1 in 614/1 k.o. Strmec pri Vojniku. Izvedba priključka na javni vodovod se izvede iz parcele št. 613/1 k.o. Strmec pri Vojniku. Izvedba priključka na javno fekalno kanalizacijo bo izven OPPN potekala po parcelah št. 627/123, 627/142 in 627/8 k.o. Strmec pri Vojniku. Na območju OPPN Nova Cerkev 3 in na območju OPPN Nova Cerkev 2 poteka neimenovan potok v katerega se bodo iztekale odvečne meteorne vode iz zadrževalnikov meteorne vode, ki so predvideni na parcelah. Priključek na TK in KRS omrežje se izvede iz parcele št. 613/1 k.o. Strmec pri Vojniku. 

 

 

III.    MERILA IN POGOJI ZA IZRABO OBMOČJA IN ZA OBLIKOVANJE POSEGOV V PROSTOR

 

 

4. člen

 

 

Na območju OPPN so dovoljene naslednje vrste dejavnosti:

 

 

- stanovanjska dejavnost

 

 

- storitvena dejavnost (pisarne).

 

 

5. člen

 

 

Na območju OPPN so dovoljene naslednje vrste gradenj, oziroma drugih del:

 

 

- gradnja novega objekta

 

 

- redna investicijska in vzdrževalna dela

 

 

- spremembe namembnosti in sprememba rabe

 

 

- rekonstrukcija objektov

 

 

- rušitve in nadomestne gradnje

 

 

- dozidave in nadzidave

 

 

6. člen

 

 

Na območju OPPN so dovoljene naslednje vrste dopustnih objektov glede na namen:

 

 

- stanovanjski objekti

 

 

- gradbeno inženirski objekti (prometna, komunalna in energetska infrastruktura)

 

 

- gradnja manj zahtevnih in enostavnih objektov skladno z obstoječo zakonodajo

 

 

- zelene površine

 

 

7. člen

 

 

Na območju OPPN pogoji za urbanistično in krajinsko oblikovanje območja ter za arhitektonsko oblikovanje objektov in naprav naslednji:

 

 

Stanovanjski objekti

 

 

- lega objektov: po geodetski zazidalni situaciji; dovoljene so tolerance v smeri sever-jug in vzhod - zahod, pod pogojem, da se ne posega v cono preglednosti, da so zagotovljeni odmiki od sosednjih zemljišč in upravljavcev prometnega omrežja. Odmik od sosednjih zemljiških parcel je lahko tudi manjši kot je prikazano v geodetski zazidalni situaciji s soglasjem lastnika sosednjega zemljišča. V priobalni pas širine 5,00m ni dovoljeno poseganje z gradnjo stanovanjskih objektov ter enostavnih in nezahtevnih objektov.

 

 

- horizontalni gabariti: okvirni gabariti po geodetski zazidalni situaciji. Ker vsebina posameznih predvidenih stanovanjskih hiš ni natančno definirana, so možna večja odstopanja (v »+2,00m« ali v »-2,00m«) od horizontalnih gabaritov določenih v grafičnih prilogah pod pogojem, da se ne presega faktor zazidanosti in faktor izrabe parcele, ter da je zagotovljena požarna varnost objekta in ustrezno število parkirnih mest. Tloris osnovnega volumna objekta je praviloma podolgovate oblike. Na osnovni volumen je možno dodajati in odvzemati manjše svobodno oblikovane volumne, do skupne max. površine, ki je enaka največ 1/3 osnovnega objekta brez vpliva na bivalne pogoje sosednjih objektov.

 

 

- vertikalni gabarit: dovoljena je izvedba K + P + M z vkopano kletjo ali P + M pri čemer se šteje, da posamezna etaža ne presega višine 3,0m, da je klet v celoti vkopana., kolenčni zid v mansardi pa ne presega višine 1,50m. V primeru izvedbe kletne etaže se le ta mora izvesti skladno z geomehanskim poročilom, ki si ga je potrebno pridobiti za vsako parcelo posebej.

 

 

- konstrukcija: klasična – zidana ali montažna;

 

 

- kota pritličja: se prilagaja koti manipulativnih površin in geološkemu mnenju;

 

 

- kolenčni zid: max 1,50m;

 

 

- streha: v osnovi dvokapnica  s čopi ali brez. Naklon strešine 35º- 45º z minimalnimi napušči, kritina z opečno kritino opečne barve. Streha na garažah je lahko ravna.

 

 

- fasada: dovoljuje se sodoben arhitekturni pristop pri oblikovanju zunanjščine objektov, vendar naj v masah in formi sloni na tradiciji lokalnega stavbarstva, tako, da objekti ne bodo negativno vplivali na kvaliteto prostora. Finalna obdelava fasad je klasični zaglajeni omet v svetlih, pastelnih barvah in v tradicionalnih materialih (kamen, steklo, les). Dovoljena izvedba balkonov in lož.  Pri fasadah je možna kombinacija več barv.

 

 

- oblikovanje odprtin: odprtine v fasadi naj bodo pokončno podolgovate. Lahko tudi vzdolžno podolgovate, tako, da bodo v skladu s celotnim izgledom fasade.

 

 

- osvetlitev mansarde: dopustna so strešna okna ali klasične zidane frčade, ki morajo  biti skladne z rastrom fasadnih osnih linij. Možna je izvedba pravokotnega izzidka v centralni osi daljše stranice, kritega z dvokapnico, ki ima sleme pravokotno na glavno sleme hiše ali sodobno izvedbe in kritega z ravno streho.

 

 

- zunanja ureditev gradbene parcele: dovozni priključki do objektov bodo izvedeni iz javne poti. V OPPN dovozi na parcelo niso točno definirani, ker se bodo prilagajali glede na postavitev objekta na zemljiško parcelo, pod pogojem, da je zagotovljena preglednost na cesti in varnost prometa. Manipulativne površine na gradbeni parceli se asfaltirajo ali  tlakujejo. Ostali del parcele se hortikulturno uredi z avtohtono zasaditvijo. Pri zunanji ureditvi celotnega območja je možna tudi gradnja škarp, podpornih zidov in ograj med posameznimi zemljiškimi parcelami na parcelno mejo, kadar to narekuje konfiguracija terena ali geološko mnenje, razen ob javni cesti, kjer škarpa, podporni zid in ograja ne smejo posegati v polje preglednosti in je za njo potrebno predhodno pridobiti soglasje upravljalca ceste. Pri vseh objektih zunanja ureditev ne sme segati v priobalni pas širine 5,00m.

 

 

8. člen

 

 

Enostavni objekti:

 

 

Znotraj gradbenih parcel stanovanjskega kompleksa je možna gradnja enostavnih in nezahtevnih objektov skladno z obstoječo zakonodajo. Gradijo se lahko kot prizidek k osnovnemu objektu ali samostojno. Oblikovani morajo biti usklajeno z osnovnim objektom. Objekti so lahko lesene, zidane in kovinske konstrukcije. Postavitev pomožnih objektov ne smejo segati v priobalni pas vodotoka širine 5,00m.

 

 

9. člen

 

 

Infrastrukturni objekti:

 

 

Infrastrukturni objekti obsegajo vse objekte in naprave vezane na prometno, komunalno energetsko infrastrukturo (most, cesta, parkirišča, ekološki otok in podobno), postavitev cestne in urbane opreme (ograje, prometna signalizacija, svetilke) ter objekte zvez in telekomunikacij.

 

 

Oblikovanje infrastrukturnih objektov je svobodno, če s tem odlokom ni določeno drugače:

 

 

- Cesta se asfaltira, manipulativne površine in parkirišča se asfaltirajo ali tlakujejo.

 

 

- škarpe in podporni zidovi in ograje se gradijo skladno z gradnjo enostavnih in nezahtevnih objektov.

 

 

10. člen

 

 

Zemljiška parcela:

 

 

Nove parcele so določene v grafični prilogi.

 

 

Mejne točke zemljiških parcel in objektov so razvidni iz grafičnih prilog in sicer na karti št. 10 »predlog parcelacije«. Obodna parcelacija OPPN v naravi ni zamejičena, zato lahko pri parcelaciji pride do odstopanj. Dovoljuje se združitev in delitev zemljiških parcel.

 

 

Zemljiška parcela je lahko pozidana do 40% površine, kar vključuje glavni objekt in pomožne objekte, nepozidane površine je 60%. Pri določanju razmerja se upošteva bruto etažna površina pritličja.

 

 

IV.    ZASNOVA REŠITEV PROMETNE, ENERGETSKE , KOMUNALNE IN DRUGE GOSPODARSKE INFRASTRUKTURE

 

 

11. člen

 

 

Vsa predvidena križanja posameznih vodov (vodovod, fekalna in meteorna kanalizacija, elektrika, CATV in TK omrežje) z neimenovanim potokom na zahodni strani ureditvenega območja, morajo biti načrtovana tako, da se prevodna sposobnost struge ne bo zmanjšala. Gradnja jaškov v strugi in brežinah vodotoka ni dovoljena. Na odsekih kjer bo trasa potekala po vodnem ali priobalnem zemljišču, je potrebno upoštevati tudi prometno obremenitev in predvideti ustrezno zaščito kanala, za čas uporabe strojne mehanizacije, za potrebe vzdrževanja vodotoka. Pri načrtovanju križanja vodotoka mora projektant upoštevati naslednje usmeritve:

 

 

- teme cevi mora biti na globini min. 1,50m pod dnom vodotoka,

 

 

- na tej globini mora cev potekati na razdalji med spodnjima robovoma brežin in še 5,00m na vsako stran,

 

 

- v primeru posega v brežino vodotoka z izvedbo križanja, morajo biti dno struge in brežine vodotoka ustrezno zavarovana oziroma je potrebno obnoviti obstoječe zavarovanje.

 

 

Križanja vodotoka morajo biti v projektu za pridobitev gradbenega dovoljenja (PGD) jasno označena in obdelana. Projekt mora vsebovati:

 

 

- opis križanja,

 

 

- pregledno situacijo z vrisanim križanjem,

 

 

- geodetski posnetek struge vodotoka v območju križanja z vrisanim kanalom v ustreznem merilu,

 

 

- prečni profil vodotoka na območju križanja z vrisanim kanalom v ustreznem merilu

 

 

- podolžni profil vodotoka na dolžini 50m pri vodotokih širine v dnu manj kot 1,00m (25m gorvodno in 25m dolvodno),

 

 

- prikaz zavarovanja struge v območju križanja, prikaz polaganja cevi na vodnih, oziroma priobalnih zemljiščih.

 

 

Zavarovanje struge pri križanju mora biti ustrezno dimenzionirano, da bo odporno proti erozijskemu delovanju naraslih voda, pri čemer je potrebno upoštevati danes veljavne ekološko naravnane zahteve povezane s posegi v površinske vodotoke. V čim večji možni meri morajo biti uporabljeni naravni materiali, kot so kamen, les in vegetativna zavarovanja. V primeru podvrtanja struge, zavarovanje ni potrebno. Med gradnjo ni dovoljeno odlagati izkopanih materialov na vodno ali priobalno zemljišče vodotoka. Po končani gradnji je potrebno odstraniti vse za potrebe gradnje postavljene provizorije in odstraniti vse ostanke začasnih deponij. Vse z gradnjo prizadete površine je potrebno krajinsko ustrezno urediti.

 

 

12. člen

 

 

Dovozi in dostopi ter parkiranje:

 

 

Za potrebe funkcioniranja nove zazidave je potrebno urediti novo dovozno cesto, ki se prometno navezuje na javno pot št. 964261 (Nova cerkev – Novake). Predvidena dovozna cesta se na južni strani priključi na predvideno javno pot ter nato poteka po vzhodnem robu območja OPPN Nova Cerkev 3 in meji na gozdno površino in se skuša prilagoditi že obstoječi trasi gozdne kolovozne poti. Širina dovozne ceste bo 4,00m in je predvidena kot maloprometna cesta s PLDP<500 vozil/dan s projektno hitrostjo in bo hitrostno omejena na 50 km/h. Povozno pohodne površine bodo obojestransko obrobljene z betonskimi robniki 15/25 cm in bodo izvedene v asfaltni utrditvi, oz. lahko v kombinaciji z betonskimi tlakovci. Na obstoječo javno pot št. 964261 se predvidena dovozna cesta priključuje s priključnim radiem min. R=3,00m, kot priključevanja je 101º. Dovozna cesta omogoča dovoz in dostop do predvidenih stanovanjskih objektov, urgentne dovoze in servisiranje območja. Cesta v prometnem sistemu predstavlja interno napajalno cesto v zazidanem območju.

 

 

Meteorna voda se bo s povoznih - utrjenih površin odvajala s pomočjo prečnih in vzdolžnih sklonov v peskolove in nato dalje v novo predvideno kanalizacijo in preko zadrževalnega bazena neposredno v površinski odvodnik. Lokacija obstoječe kolovozne ceste se ohrani, razširi se na potrebno širino nove ceste. Prav tako se ohrani in razširi obstoječi prepust čez neimenovani potok, katerega propustnost se pri izdelavi projekta za pridobitev gradbenega dovoljenja (PGD) preveri in se zamenja, če izračun prepustnosti to zahteva.

 

 

Površin za mirujoči promet ob sami dovozni cesti ni, tako da morata biti zagotovljeni vsaj dve parkirni mesti ob individualnih stanovanjskih objektih.

 

 

Dovozna cesta se opremi z vertikalno prometno signalizacijo.

 

 

13. člen

 

 

Vodovod:

 

 

Oskrba s pitno vodo, na obravnavanem območju, bo zagotovljena iz vodovodne mreže, predvidene skladno s sprejetim OPPN Nova Cerkev 2. Vodovod je potrebno zgraditi zankasto, brez slepih vodov.

 

 

Na mestu priključitve se izvede prevezava tega priključka na novo predvideno omrežje kompleksa, ki je istočasno tudi hidrantni vod.

 

 

V skladu s sprejetim OPPN Nova Cerkev 2, se bo del obstoječega vodovoda PL DN80mm obnovil in povečal profil na PL DN100mm. Za zagotovitev nemotene oskrbe

 

 

s pitno vodo je v skladu s sprejetim OPPN Nova Cerkev 2 predvideno črpališče na predvidenem vodovodnem omrežju.

 

 

Vodovodno omrežje je potrebno situacijsko prilagoditi predvidenemu komunalnemu koridorju, ki bo potekal v cesti znotraj obravnavanega območja. Nadzemne hidrante je potrebno predvideti v skladu s pravilnikom o tehničnih normativih za zunanje in notranje hidrantno omrežje za gašenje požarov.

 

 

Potrebne količine pitne vode in s tem prilagojeno priključevanje na obstoječe vodovodno omrežje bo določeno v nadaljnih fazah načrtovanja obravnavanega območja, ko bodo znane dejanske potrebe po količini pitne vode, načeloma pa je predvidena izvedba vodovodnega omrežja iz PE 100 SDR 11,0 PN 16 bar ø 32mm.

 

 

Za vsak objekt je predvidena priključitev na vodovodno omrežje preko tipskega toplotno izoliranega vodomernega jaška DN20.

 

 

Javni vodovod mora potekati min. 4,00m od predvidenih objektov obravnavanega območja. Pri gradnji vodov infrastrukture je potrebno upoštevati odmike teh vodov od osi javnega vodovoda in zunanje stene javnega kanala, ki znašajo:

 

 

- odmik pri približevanju 1m

 

 

- odmik pri križanju 0,5m

 

 

V primeru prostorske utesnjenosti je potrebno predvideti ustrezno zaščito.

 

 

Pri izvedbi križanja vodovoda z neimenovanim potokom je potrebno upoštevati usmeritve v 11. členu tega odloka.

 

 

14. člen

 

 

Na območju OPPN Nova Cerkev 3 ni obstoječe kanalizacije. Na zahodni strani stanovanjskega kompleksa poteka obstoječi neimenovani potok. Komunalne odpadne vode in meteorne vode je potrebno, v skladu s smernicami upravljalca Vodovod – kanalizacija d.o.o. odvajati ločeno.

 

 

Fekalna kanalizacija:

 

 

Za odvod komunalnih odpadnih vod je potrebno zgraditi novo fekalno kanalizacijo, ki bo priključena na obstoječi javni kanal dimenzije DN300mm, preko obstoječega revizijskega jaška. Preko te kanalizacije se bodo odpadne fekalne vode odvajale do obstoječe čistilne naprave.

 

 

Fekalna kanalizacija poteka po zahodni strani predvidenega stanovanjskega kompleksa, vzporedno ob obstoječem potoku. Na ta kanal se v predvidenih revizijskih jaških navezujejo vsi hišni priključki direktno iz objektov.

 

 

Interna kanalizacija v objektih, ki bo potekala skozi prostore pod nivojem terena, mora biti izvedena brez priključkov in prekenitev, ki bi lahko povzročale povratno zaplavitev objektov.

 

 

Predvidena kanalizacija se bo izvedla iz cevi PEHD DN160 in DN200. Na lomih trase in priključkih, so predvideni revizijski jaški iz prefabriciranih AB cevi DN 1000mnm, z nastavki za plastične cevi. Jaški se opremijo z LTŽ pokrovi (prezračevalnimi).

 

 

Meteorna kanalizacija:

 

 

Čiste padavinske vode s streh in ostalih površin ter s povoznih površin, je potrebno voditi preko peskolovov v meteorno kanalizacijo in preko zadrževalnih bazenov neposredno v površinski odvodnik.

 

 

Za izvedbo meteorne kanalizacije so predvidene PVC cevi od DN200 do DN100 mm pretočno – zadrževalni bazen.

 

 

Zaradi povečanih količin meteornih vod iz obravnavanega območja je le-te potrebno pred izpustom v površinski odvodnik zadržati v pretočno zadrževalnih bazenih.

 

 

V fazi izdelave projektov za pridobitev gradbenega dovoljenja za obravnavano območje, je potrebno izdelati podroben izračun vseh prispevnih površin padavinskih odpadnih voda, morebitnih zalednih in drenažnih voda, na osnovi katerega mora biti razvidno tudi dimenzioniranje zadrževalnega bazena (Zakon v vodah – U.l. RS št. 67/02, Uredba o emesiji snovi in toplote pri odvajanju odpadnih vod v vode in javno kanalizacijo – U.l. RS št. 47/05, 45/07).

 

 

Izpuste padavinskih vod v površinski odvodnik je potrebno izvesti pod naklonom brežine vodotoka in ne smejo segati v svetli profil vodotoka. Na območju iztokov mora biti načrtovano ustrezno zavarovanje struge vodotoka pred vodno erozijo.

 

 

Pri izvedbi križanja fekalne in meteorne kanalizacije z neimenovanim potokom je potrebno upoštevati usmeritve v 11. členu tega odloka.

 

 

15. člen

 

 

Električno omrežje:

 

 

Napajanje z električno energijo

 

 

Na podlagi smernic Elektro Celje d.d. je energija za napajanje predvidenih objektov v obravnavanem območju na razpolago na NN zbiralnicah v obstoječi TP Strmec Šola. Od TP se do razdelilne omarice RO-1+PMO1 se do priključno merilne omarice PMO2 in od tam do PMO3 v novi kabelski kanalizaciji položi kabel E-AY2Y 4x150+1,5mm². Priključno merilne omarice PMO1, PMO2 in PMO3 so predvidene za tri priključno merilna mesta. Od posameznih omaric PMO do predvidenih stanovanjskih stavb je predviden kabel NYY-J 4x10mm². Kabelska kanalizacija se izvede iz cevi DWP ø110mm, na lomih tras in pred omaricami RO-1 ter PMO1-3 se predvidijo kabelski jaški.

 

 

Javna razsvetljava

 

 

Zaradi predviden gradnje stanovanjskih objektov se bodo izvedla nova razsvetljava. Nova razsvetljava se bo napajala iz novega priključno merilnega mesta JR, ki se nahaja poleg omarice RO-1.

 

 

Sistem napajanja je TN, zaščitni ukrep pred elektičnim udarom je izveden z nadtokovno zaščito (varovalko).

 

 

Sistem  prižiganja razsvetljave svetilk s sijalkami moči 36W, je celonočen.

 

 

Kabelski razvod javne razsvetljave je izveden s kablom NAYY-J 4x16+1,5mm². Kabel se polaga v kabelski jarek v cevi, ki je obetonirana, ker se polaga v povozne površine.

 

 

Pocinkani valjenec FeZN 25x4mm je položen po celotni trasi razsvetljave in se naveže na kandelabre ter na vse kovinske mase ob trasi razsvetljave. Stojna mesta za kandelabre (nadzemne višine 5,5m) se izdelajo iz betonske cevi premera 0,3m in dolžine 1m. Povezava med priključno omarico in svetilko je izvedena s kablom NYY-J3x2,5mm². Razsvetljava se bo prižgala, ko bo osvetljenost približno 60-80 lx.

 

 

Pri izvedbi križanja elektro omrežja z neimenovanim potokom je potrebno upoštevati usmeritve v 11. členu tega odloka.

 

 

Izvajalec del sme vgraditi le tako opremo, ki bo odgovarjala tehnični smernici TSG-N-002:2009.

 

 

16. člen

 

 

Telefonsko omrežje, kabelski razdelilni sistem:

 

 

Priključitev na TK omrežje

 

 

Na podlagi smernic Telekom Slovenije d.d. na območju predvidenih gradenj stanovanjskih objektov ni javnega TK omrežja.

 

 

Na zahodni strani predvidene gradnje novih stanovanjskih objektov je predvidena pozidava stanovanjskih enot, za katero je izdelan načrt OPPN Nova Cerkev 2, v katerem je predvidena priključitev stanovanjskih objektov iz omarice TK 2, ki je obdelana v načrtu OPPN Nova Cerkev 2. Od omarice TK2 (OPPN Nova cerkev 2) se do TK omarice TK1 (OPPN Nova cerkev 3) položi cev 2xø110mm. Od omarice TK1 do TK2 in TK3 se prav tako polži cev 2xø110mm.

 

 

Priključitev na CATV omrežje

 

 

Na podlagi smernic Elektro Turnšek d.o.o. na območju predvidenih gradenj stanovanjskih objektov ni obstoječega CATV omrežja.

 

 

Na zahodni strani predvidene gradnje novih stanovanjskih objektov je predvidena pozidava stanovanjskih enot, za katero je izdelan načrt OPPN Nova Cerkev 2, v katerem je predvidena priključitev stanovanjskih objektov iz omarice KRS 2, ki je obdelan v načrtu OPPN Nova Cerkev 2. Od omarice KRS 2 (OPPN nova cerkev2) se do KRS omarice KRS1 (OPPN Nova Cerkev3) položi cev 1xø110mm.

 

 

Pri izvedbi križanja TK in CATV omrežja z neimenovanim potokom je potrebno upoštevati usmeritve v 11. členu tega odloka.

 

 

17. člen

 

 

Plinovodno omrežje:

 

 

Na obravnavanem območju OPPN Nova Cerkev 3 in širšem območju naselja Nova cerkev ni zgrajenega plinovodnega omrežja. Ogrevanje objektov bo možno vršiti preko vkopanih plinskih cistern (UNP V = 2800l) na parcelah stanovanjskih objektov ali z lahkim kurilnim oljem preko lastnih kotlovnic v objektu oziroma z alternativnimi možnostmi ogrevanja.

 

 

18. člen

 

 

Odpadki:

 

 

Za vsak stanovanjski objekt je potrebno zagotoviti zbirno mesto za odpadke, to je urejen prostor v ali ob objektu kamor se postavijo zabojniki za mešane komunalne odpadke in odjemno mest, kjer izvajalec javne službe odpadke prevzame. Odjemno mesto je lahko tudi zbirno mesto, če je zagotovljen nemoten dovoz vozilom za odvoz odpadkov. Vsi koristniki odvoza komunalnih odpadkov so dolžni ravnati v skladu z odlokom, veljavnim na območju občine Vojnik.

 

 

19. člen

 

 

Urejanje voda

 

 

Pri načrtovanju območja OPPN so bile upoštevane smernice MOP, Agencija RS za okolje, Urad za upravljanje z vodami, Oddelek območja Savinje. V neposredni bližini poteka neimenovan potok, ki je ob nastopu velikih voda poplavno ogroženo.

 

 

Izdelane so bile Strokovne podlage s stališča upravljanja z vodami, katerih sestavni del je tudi hidrološko-hidravlična presoja vodnega režima neimenovanega potoka in karte poplavne in z njo povezane erozijske nevarnosti, katere je izdelal Svetovanje, projektiranje, posredništvo in študije Matija Bogdan Marinček s.p. Celje pod št. 61/2010.

 

 

Pri Q100 let bi bile poplavljene le manjše površine ob obrežju potoka. Na pretežnem delu poplavne vode nebi segale izven območja priobalnega zemljišča. Predvidena pozidava v OPPN Nova Cerkev 3 pri Q100 let nebi bila poplavljena. Prav tako predvidena pozidava ne sega na območje priobalnega zemljišča. Posebni omilitveni ukrepi niso potrebni, predlaga se le višina terena pri objektih, ki upošteva varnostno višino 30cm nad gladino Q100 let.

 

 

Kot ukrep za zmanjšanje odtoka padavinskih voda z urbanih površin je predvidena izvedba cevnih zadrževalnikov padavinskih vod na individualnih zemljiških parcelah, ter izvedba manipulativnih površin iz tlaka (travnate plošče), ki bodo prepuščale padavinske vode v podtalje.

 

 

Izpustna glava odpadnih padavinskih voda mora biti načrtovana pod naklonom brežine vodotoka in ne sme segati v svetli profil vodotoka. Na območju iztoka mora biti načrtovano ustrezno zavarovanje struge vodotoka pod vodno erozijo.

 

 

Pri načrtovanih aktivnostih – posegih v prostor je potrebno upoštevati meje priobalnih zemljišč, 5,00m od meje vodnega zemljišča na vodotokih 2. reda, razen v posebnih primerih, ki jih določa 37. člen Zakona o vodah (ZV-1, U.L. RS, št. 67/02).

 

 

Za obstoječe objekte in naprave, ki se nahajajo na vodnem ali priobalnem zemljišču, ne veljajo določbe 37. člena Zakona o vodah. Če gre za rekonstrukcijo, adaptacijo ali obnovo, ki bistveno ne spreminja namembnosti in velikosti objekta (201. člen ZV-1, U.L. RS, št. 67/02).

 

 

V.      REŠITVE IN UKREPI ZA VAROVANJE OKOLJA, OHRANJANJA NARAVE TER TRAJNOSTNO RABO NARAVNIH DOBRIN

 

 

20. člen

 

 

Varstvo pred hrupom:

 

 

Raven hrupa mora v naselju ostati v mejah dovoljenega.

 

 

Glede na dejansko in namensko rabo prostora se obravnavano območje, skladno s 4. členom Uredbe o mejnih vrednostih kazalcev hrupa v okolju ( Ur. list RS št. 105/2005 ) razvrščeno v III. stopnjo varstva pred hrupom. S predvidenim posegom, menimo, da ne bodo presežene maksimalno dovoljene ravni hrupa. V primeru suma se izvedejo meritve, na podlagi katerih se izvede protihrupna zaščita.

 

 

21. člen

 

 

Varstvo zraka:

 

 

Snovi, ki se izpuščajo v ozračje, ne smejo presegati mejnih količin, določenih z uredbo o mejah, opozorilnih in kritičnih emisijskih vrednostih snovi v zrak (U.l. RS, št. 73/94, 52/02, 8/03, 39/06; ZVO-1-UDB1), Uredbo o emisiji snovi v zrak iz kurilnih naprav (U.l. RS, št. 73/94, 51/98, 83/98, 105/00).

 

 

Dimnovodne naprave morajo biti zgrajene tako, da zagotavljajo varno, zanesljivo in trajno delovanje kurišča, torej ne smejo presegati maksimalne dovoljene emisije določene v navedeni uredbi.

 

 

22. člen

 

 

Varstvo voda:

 

 

Odvajanje odpadnih voda iz območja OPPN mora biti urejeno s pogoji, določenimi v Uredbi o emisiji snovi in toplote pri odvajanju odpadnih voda v vode in javno kanalizacijo (U.l. RS, št. 47/059 in Pravilniku o odvajanju in čiščenju komunalne odpadne in padavinske vode ( U.l. RS št. 105/02, 50/04).

 

 

Izboljšanje okolja oziroma varstvo voda bomo dosegli z:

 

 

- izgradnjo kanalizacijskega sistema območja

 

 

- rednim vzdrževanjem kanalizacijskega sistema

 

 

Končna dispozicija fekalnih vod je čistilna naprava v Novi cerkvi.

 

 

Meteorne vode se preko revizijskih jaškov in peskolovov odvajajo v meteorno kanalizacijo. Zaradi geologije terena ponikovanje meteornih voda ni mogoče, zato se meteorne vode zbirajo preko požiralnikov v meteorno kanalizacijo, pred izpustom v neimenovani potok pa jih je potrebno zadrževati v pretočno zadrževalnem objektu.

 

 

Pri izvedbi meteorne kanalizacije so potrebni ukrepi za zmanjšanje odtoka padavinskih voda z urbanih površin v kanalizacijo oz. v vodotoke (Zakon v vodah – U.l. RS št. 67/02, Uredba o emesiji snovi in toplote pri odvajanju odpadnih vod v vode in javno kanalizacijo – U.l. RS št. 47/05, 45/07).

 

 

23. člen

 

 

Varstvo gozdov:

 

 

Območje OPPN Nova Cerkev 3 se nahaja na robu gozdnega območja. Zaradi nove namenske rabe, ki je predvidena v obravnavanem območju, je potrebno prilagoditi gospodarjenje z gozdovi na robnih površinah tako, da bo vpliv gozdnega drevja na nove čim manjši, obenem pa, da se ne bodo pojavljali negativni vplivi na gozd. V ta namen je pri načrtovanju predvidene prostorske ureditve potrebno upoštevati naslednje smernice:

 

 

- Pri umeščanju novih objektov v prostor je potrebno presoditi sestojno višino gozdnega drevja. V primeru, da je novogradnja načrtovana bližje gozdnemu robu kot je sestojna višina odraslega drevesa ( do 25m) se predlaga, da se z lastniki gozda sklene pisni dogovor o ukrepanju v primeru nastale škode.

 

 

- Pri oblikovanju dovozne ceste je potrebno dostope do gozdnih vlak oblikovati tako, da bo možno vlačenje lesa do začasne deponije.

 

 

- Posek pasu gozdnega drevja ob načrtovani prostorski ureditvi ni sprejemljiv.

 

 

- gradnje so dovoljene samo znotraj meja OPPN. Odlaganje gradbenih odpadkov, začasno deponiranje gradbenega materiala ali viškov odkopane zemlje na sosednjih gozdnih površinah ni dovoljeno.

 

 

- ob vodotoku naj se v izogib kasnejšemu erozijskemu delovanju vode ohranja grmovna in drevesna zarast.

 

 

- v ureditveno območje je potrebno vključiti celotno dostopno prometnico.

 

 

- vsa infrastruktura se naj načrtuje z vstopom z negozdne zahodne strani ureditvenega območja ali po trasi dostopne prometnice.

 

 

- poseganje na parcelo št. 614/3 k.o. Strmec pri Vojniku, ki je po namenski rabi gozd, v naravi pa pvršina v zaraščanju razen za potrebe izgradnje dostopne poti ni dovoljeno.

 

 

24. člen

 

 

Varstvo kulturne dediščine:

 

 

Območje, predvideno za pozidavo individualnih stanovanjskih hiš s prometno in komunalno infrastrukturo se nahaja izven ediventiranih in zavarovanih območij nepremične kulturne dediščine, vendar pa se v njihovi neposredni bližini nahaja varovano trško naselje Nova Cerkev – trško naselje (EŠD 12183) z vplivnim območjem.

 

 

Arhitektura novih objektov naj sledi kontinuiteti obstoječe pozidave na tem območju, tako, da novo nastala gradnja ne bo vplivala negativno na kvaliteto obravnavanega območja. Arhitekturno oblikovanje zunanjščine naj sloni na tradiciji stavbarstva širšega prostora. Ureditev okolice objektov naj upošteva obstoječe kvalitete kulturne krajine, brez večjih umetnih barier in netipične urbane opreme ter z avtohtono zasaditvijo.

 

 

Površine znotraj območja OPPN še niso bile arheološko pregledane. Ob vseh posegih v zemeljske plasti velja, da mora najditelj v primeru odkritja arheološke ostaline, najdbo zavarovati nepoškodovano na mestu odkritja in o najdbi takoj obvestiti pristojno enoto zavoda za varstvo kulturne dediščine, ki nadalje ukrepa v skladu s predpisi s področja varstva kulturne dediščine.

 

 

Investitor mora o začetku del vsaj 10 dni prej obvestiti pristojno enoto zavoda za varstvo kulturne dediščine. Zaradi varstva arheoloških ostalin je potrebno zavodu za varstvo kulturne dediščine omogočiti dostop do zemljišč, kjer se bodo izvajala zemeljska dela in opravljanje strokovnega nadzora nad posegi.

 

 

VI.    REŠITVE IN UKREPI ZA OBRAMBO TER VARSTVO PRED NARAVNIMI IN DRUGIMI NESREČAMI, VKLJUČNO Z VARSTVOM PRED POŽAROM

 

 

25. člen

 

 

Naravne nesreče

 

 

Iz smernic RS, Ministrstva za okolje in prostor, ARSO, Urad za upravljanje z vodami, Oddelek območja Savinje izhaja, da je potrebno izdelati posebne strokovne podlage s stališča upravljanja z vodami. Pridobljene so bile Strokovne podlage s stališča upravljanja z vodami, katerih sestavni del je tudi hidrološko-hidravlična presoja vodnega režima neimenovanega potoka in karte poplavne in z njo povezane erozijske nevarnosti, katere je izdelal Svetovanje, projektiranje, posredništvo in študije Matija Bogdan Marinček s.p. Celje pod št. 61/2010.

 

 

Iz kart je razvidno, da je območje OPPN Nova Cerkev 3 ne sega na poplavno območje Q100 let, zato ni pričakovati poslabšanja vodnega režima.

 

 

Ob upoštevanju teh pogojev, se poplavna varnost širšega območja in okolice predvidene gradnje ne bo poslabšala, območje predvidenega objekta bo izven razredov nevarnosti in bo gradnja skladna z Uredbo mogoča.

 

 

Potres

 

 

Vsi posegi v območju občinskega podrobnega prostorskega načrta morajo biti dimenzionirani, projektirani in izvedeni skladno z izdelanimi geotehničnimi mnenji št.: 37- 42/09, katere je izdelal ANDREJ BLAŽIČ s.p.,   rudarske in gradbene storitve v juniju 2009.

 

 

Pri načrtovanju objektov je potrebno upoštevati določila za potresno odporno gradnjo EC8. Ureditveno območje obravnavanega občinskega podrobnega prostorskega načrta se nahaja na območju, ki je na osnovi Ocene potresne ogroženosti RS, marec 2006 (Ministrstvo za okolje in prostor – ARSO, Vojkova 1b, Ljubljana) uvrščeno v VII stopnjo MCS s pospeškom tal 0,150g, kar mora biti upoštevano v projektni dokumentaciji za pridobitev gradbenega dovoljenja.

 

 

Naselje Nova Cerkev predstavlja primestno naselje pretežno ruralnega značaja z manj kot 5000 prebivalcev. V skladu z Zakonom o graditvi in vzdrževanju zaklonišč (Uradni list RS, št. 57/96) mora biti I. plošča stanovanjske hiše dimenzionirana tako, da vzdrži porušitev objekta.

 

 

Požar 

 

 

Za zagotovitev požarne varnosti bo zgrajeno hidrantno omrežje. Zaščita pred širjenjem požara med objekti, kjer ni možno zagotoviti požarnovarnostnega odmika oziroma med prostori različne namembnosti, se izvede s protipožarnimi zidovi (zidovi brez odprtin), v primeru eventualnih odprtin morajo biti le-te izdelane iz ognjeodpornega materiala. V primeru požara je omogočen dostop gasilskim vozilom neposredno do objektov. Investitorji objektov, za katere bo ob upoštevanju Priloge 1 iz Pravilnika o spremembah in dopolnitvah Pravilnika o študiji požarne varnosti (Ur.I.RS, št. 132/2006) pri pripravi projektne dokumentacije PGD obvezna izdelava študije požarne varnosti, morajo pred vložitvijo vloge za izdajo gradbenega dovoljenja, pridobiti požarno soglasje k projektnim rešitvam od Uprave RS za zaščito in reševanje. Za objekte, za katere študija požarne varnosti ni zahtevana, mora doseganje predpisane ravni požarne varnosti izhajati iz dokumenta zasnova požarne varnosti.

 

 

Obramba in zaščita

 

 

Glede na odločbo Uredbe o graditvi in vzdrževanju zaklonišč (Ur.l. RS, št. 57/96) ni potrebno predvideti zaklonišč, zaklonilnikov ali drugih zaščitnih objektov za zaščito pred vojnimi dejstvovanji. Ureditveno območje obravnavanega občinskega podrobnega prostorskega načrta leži v bližini neimenovanega potoka, vendar ni ogroženo s poplavnostjo. Na območju OPPN prav tako ni visoke podtalnice, erozivnosti in plazovitosti terena.

 

 

26. člen

 

 

Način ravnanja s plodno zemljo:

 

 

Ob izkopu gradbene jame je potrebno odstraniti plodno zemljo, je deponirati na primernem mestu, in uporabiti za ureditev zelenic.

 

 

VII.   ETAPNOST  IZVEDBE PROSTORSKE UREDITVE

 

 

27. člen

 

 

I. etapa

 

 

- izgradnja prometne, komunalne in energetske infrastrukture za potrebe načrtovanih objektov (cesta, kanalizacija, vodovod in elektrika)

 

 

II. etapa

 

 

- zgraditi objekte

 

 

- hortikulturna ureditev okolice objekta

 

 

Na območju urejanja se prav tako lahko sočasno gradijo objekti prometne, komunalne in energetske infrastrukture ter stanovanjski objekti v takšnem obsegu, da je zagotovljena funkcija posameznih objektov in naprav in da se s tem ne poslabšujejo razmere na celotnem območju.

 

 

VIII. DOPUSTNA ODSTOPANJA OD FUNKCIONALNIH, OBLIKOVALSKIH IN TEHNIČNIH REŠITEV

 

 

28. člen

 

 

Na območju urejanja so dovoljene naslednje tolerance:

 

 

- za lego objektov: načrtovani objekti se lahko gradijo v sklopu zemljiške parcele z večjim odmikom in odstopanjem kot je določeno v grafičnih prilogah pod pogojem da se upošteva dovoljen odmik ali soglasje soseda od sosednjih gradbenih parcel in cest, upošteva požarna varnost objektov ter da je zagotovljena varnost cestnega prometa.

 

 

Pri vseh objektih je potrebno upoštevati odmik priobalnega pasu širine 5,00m v katerem niso dovoljeni posegi.

 

 

- za horizontalni gabarit: načrtovani objekti se lahko gradijo večjega ali manjšega tlorisnega gabarita kot je določeno v grafičnih prilogah (v »+2,00m« ali v »-2,00m«) od horizontalnih gabaritov določenih v grafičnih prilogah pod pogojem, da se ne presega faktor zazidanosti in faktor izrabe parcele, ter da je zagotovljena požarna varnost objekta in ustrezno število parkirnih mest.

 

 

- za kote kleti in manipulativnih površin so tolerance ± 50cm, vendar kota manipulativnih površin se prilagaja vozišču javne ceste. Kota kleti se prilagaja koti manipulativnih površin in geološkemu mnenju.

 

 

- dovoljena so odstopanja od določitve vhodov v objekt ali uvozov na gradbeno parcelo, pod pogojem, da je zagotovljena preglednost na cesti in varnost prometa,

 

 

- dovoljena je združitev dveh uvozov pod pogojem navedenih v prejšnji alineji,

 

 

- dovoljena je združitev ali delitev gradbenih parcel,

 

 

- pri prometni, komunalni in energetski infrastrukturi je možno odstopanje potekov predvidenih vodov in njihovih naprav, v kolikor se pojavijo utemeljeni razlogi zaradi lastništva zemljišč ali ustrezne projektne dokumentacije, če to pogojujejo primernejši obratovalni parametri in ekonomičnejša invensticijska vlaganja ob pogoju, da prestavitev ne spreminjajo vsebinskega koncepta OPPN.

 

 

IX.    OBVEZNOSTI INVESTITORJA IN IZVAJALCEV PRI IZVAJANJU OPPN

 

 

29. člen

 

 

Pri izvajanju posegov v prostor v ureditvenem območju je izvajalec dolžan zagotoviti dostope do obstoječih objektov in zemljišč v času gradnje, racionalno urediti gradbišča in pri posegih na prometnicah zagotoviti varen promet. Pri urejanju okolice in javnih površin mora investitor in izvajalec:

 

 

- ob izvedbi posega odstraniti plodno zemljo in jo začasno deponirati;

 

 

- po končani gradnji odstraniti začasne objekte, odvečni gradbeni material in urediti okolico ter višino zemljišča na parcelni meji prilagoditi sosednjemu zemljišču.

 

 

- pred pričetkom gradnje mora investitor pravočasno obvestiti upravljavce komunalnih naprav, ki so tangirani pri predmetni gradnji.

 

 

IX.    KONČNE DOLOČBE

 

 

30. člen

 

 

OPPN je stalno na vpogled pri pristojni občinski službi v Občini Vojnik in Upravni enoti Celje, Oddelek za okolje in prostor.

 

 

31. člen

 

 

Nadzor nad izvajanjem OPPN Nova Cerkev 3 izvajajo pristojne inšpekcijske službe in komunalni nadzornik v občini.

 

 

32. člen

 

 

Ta odlok začne veljati osmi dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

 

Datum: 29.5.2012

 

 

Št.: 3055-0005/2009-8

 

 

 

 

 

 

Občina Vojnik

 

Župan Benedikt Podergajs