New Page 1

Na podlagi 119. člena v zvezi s 115. členom in drugo alinejo četrtega odstavka 289. člena Zakona o urejanju prostora (Uradni list RS, št. 61/17, 199/21 – ZUreP-3 in 20/22 – odl. US) in v zvezi s tretjim odstavkom 338. člena ter tretjim odstavkom 298. člena Zakona o urejanju prostora (Uradni list RS, št. 199/21 in 18/23 – ZDU-1O) ter na podlagi 15. člena Statuta Občine Kidričevo (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 62/2016, 16/2018) je Občinski svet Občine Kidričevo, na 5. redni seji, dne 11.5.2023, sprejel

 

ODLOK

O OBČINSKEM PODROBNEM PROSTORSKEM NAČRTU ZA EUP PL76 – ŠIRITEV GRAMOZNICE PLETERJE ID: 2458

 

I.   Splošne določbe

 

1. člen

(sprejem prostorskega akta)

S tem odlokom se ob upoštevanju Odloka o občinskem prostorskem načrtu Občine Kidričevo (Ur. gl. slov. občin, št. 38/13, 22/16 in 40/19) sprejme Občinski podrobni prostorski načrt za EUP PL76 – širitev gramoznice Pleterje (v nadaljnjem besedilu: OPPN), ki ga je izdelal ZUM urbanizem, planiranje, projektiranje d.o.o., pod št. naloge 21023.

 

2. člen

(opis prostorske ureditve)

V območju OPPN je predvidena postopna odstranitev drevja in vrhnje plasti zemlje ter izkop gramoza v povprečni globini 7 m. Po končanem izkoriščanju se ponovno vzpostavi gozd.

 

3. člen

(vsebina odloka)

(1) Odlok o OPPN določa: območje; funkcionalne, oblikovalske in krajinske rešitve prostorskih ureditev; zasnovo projektnih rešitev in pogojev glede priključevanja objektov na gospodarsko javno infrastrukturo in grajeno javno dobro, povezave s sosednjimi območji, rešitve in ukrepe za celostno ohranjanje kulturne dediščine, varovanje okolja, naravnih virov in ohranjanja narave, rešitve in ukrepe za obrambo ter varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, etapnost izvedbe ter dopustna odstopanja.

(2) Sestavine iz prejšnjega odstavka so razložene in grafično prikazane v OPPN, ki obsega tekstualni in grafični del. Grafični del vsebuje:

 

1   Izsek iz grafičnega načrta kartografskega dela OPN                                        M 1:5.000

2   Območje podrobnega načrta z obstoječim parcelnim stanjem                         M 1:1.000

3   Izkoriščanje in povezave s sosednjimi območji ter prikaz omrežja GJI             M 1:5.000

4   Ureditvena situacija po fazi izkoriščanja s prerezom                                       M 1:1.000

 

II. Območje OPPN

 

4. člen

(območje OPPN)

(1) Območje OPPN leži znotraj ravninskega gozda Dravskega polja, med regionalno cesto R3-711 Rače-Hajdina na severu in glavno cesto G1-2 Bistrica-Ptuj na jugu. Najbližji naselji sta Starošince na zahodu in Kungota pri Ptuju na vzhodu.

(2) Velikost območja OPPN znaša 10 ha.

(3) OPPN je predviden na zemljiščih s parc. št. 401/20, 401/21, 401/22, 401/23, 401/24, 401/25, 401/26, 401/27, 401/28, 401/30, 401/55 in 401/57 vse k.o. Pleterje (427).

(4) Območje OPPN je določeno s tehničnimi elementi, ki omogočajo prikaz meje tega območja v naravi. Koordinate tehničnih elementov so razvidne iz grafičnega dela, karta 7 »Načrt parcelacije«.

 

III.      Funkcionalne, oblikovalske in krajinske rešitve prostorskih ureditev

 

5. člen

(načrtovane dejavnosti in ureditve)

V območju OPPN je dovoljeno pridobivanje in obdelava mineralnih surovin (območje nadzemnega pridobivalnega prostora za gramoznico). Vsi morebitni objekti so na območju lahko izključno začasni in se po koncu izkoriščanja mineralne surovine odstranijo, prav tako dovozne poti in ostala infrastruktura. Gradnja industrijskih objektov, objektov okoljske infrastrukture za predelavo gradbenih odpadkov, silosov in skladišč nenevarnih snovi ter rezervoarjev za zemeljski plin ni dovoljena.

 

6. člen

(pogoji in usmeritve za pripravljalna dela)

Krčenje gozdne in grmovne vegetacije se ne izvaja v času gnezditvenega časa ptic in obdobja poleganja  mladičev, t.j. med 1. marcem in 1. avgustom.

 

7. člen

(pogoji in usmeritve za izkop)

(1) Po Uredbi o vodovarstvenem območju za vodno telo vodonosnikov Dravsko-Ptujskega polja (Ur. l. RS, št.: 59/07, 32/11, 24/13 in 79/15) se območje OPPN nahaja na vodovarstvenem območju III, kjer mora biti pri izkopih zaradi izkoriščanja mineralnih surovin dno izkopa vsaj 2 m nad najvišjo gladino podzemne vode glede na povprečje ravni gladin v zadnjih 10 letih. Izkop se izvede do enotne nadmorske višine 238 m.

(2) Pridobivanje gramoza se izvaja strojno (z buldožerjem, bagrom, nakladalnikom) v smeri proti jugu in zajema odvzem gramoza, nakladanje na kamione ter odvoz do separacij in drugih porabnikov v in izven gramoznice. Odkop gramoza se vrši od roba izkopa v delovnem naklonu 1:1.

 

8. člen

(pogoji in usmeritve za sanacijo)

(1) Po končanem izkoriščanju se brežine poravnajo v naklonu 1:2. Brežine ne smejo biti izvedene v terasah. Dokončno se sanirajo z materialom, ki je nastal pri odkrivanju ter zasadijo z drevjem in grmičevjem. Začasno se brežine lahko zasejejo z žiti in deteljo za utrjevanje travne ruše.

(2) Ogozditev se izvede z ustreznimi avtohtonimi drevesnimi in grmovnimi vrstami. Dinamika del pri izkoriščanju mora biti izvedena tako, da je obdobje od odstranitve sestoja do sanacije v gozd čim krajše, vendar ne daljše od 3 let. Gozdno drevje se lahko odstrani največ 8 mesecev pred začetkom izkoriščanja, tla pa morajo biti pripravljena na sanacijo v roku 6 mesecev po prenehanju izkoriščanja. Po zaključku izkoriščanja je treba vsaj 80 % območja rekultivirati s potencialno naravno gozdno združbo, ostale površine se prepustijo naravni sukcesiji.

 

IV. Zasnova projektnih rešitev in pogojev glede priključevanja objektov na gospodarsko javno infrastrukturo in grajeno javno dobro

 

9. člen

(prometna infrastruktura)

(1) V območju OPPN se uredijo začasne poti za transport gramoza iz območja pridobivanja do separacij in betonarne ter do roba gramoznice.

(2) Odvoz gramoza iz gramoznice bo potekal po občinski cesti JP 665531 G2 Gramoznica-Pleterje proti glavni cesti G1 Šikole-Hajdina. Za dostop na JP 665531 se uporabi obstoječ priključek, ki poteka po severnem robu območja OPPN. Priključek se denivelira na koto 238 m.

Fizični posegi v vozišče ceste niso dovoljeni. V primeru onesnaženja je cesto potrebno takoj očistiti.

 

10. člen

(elektroenergetsko omrežje)

Električne naprave v območju OPPN niso načrtovane.

 

11. člen

(oskrba z vodo)

V območju ni potreb po sanitarni ali tehnološki vodi. Pitna voda se bo dovažala.

 

12. člen

(sanitarije)

Za sanitarne potrebe se v območju namestijo suha stranišča z rednim vzdrževanjem, ki se po končanem izkoriščanju odstranijo.

 

13. člen

(odstranjevanje odpadkov)

Odpadna embalaža in drugi odpadki se zbirajo v posebnih posodah in se sproti odvažajo na ustrezna mesta v skladu z načinom ravnanja z odpadki v občini Kidričevo.

 

V.  Povezave s sosednjimi območji

 

14. člen

(povezane ureditve na sosednjih območjih)

(1) Načrtovana prostorska ureditev je širitev obstoječega pridobivalnega prostora na območjih:

·  EUP PL58, PL59 in PL60, ki se ureja z Odlokom o občinskem podrobnem prostorskem načrtu za območja urejanja P15-P1/1 Gramoznica Pleterje – širitev (Ur. gl. slov. občin, št. 28/10),

·  EUP PL04, ki se ureja z Odlokom o občinskem lokacijskem načrtu za del območja P15-P1 – Gramoznica Pleterje (Ur. gl. slov. občin, št. 21/06).

(2) Vse funkcionalno povezane naprave (separacija, betonarna, servisne površine ipd.) načrtovanega pridobivalnega prostora se nahajajo znotraj obstoječega pridobivalnega prostora.

 

VI. Rešitve in ukrepi za celostno ohranjanje kulturne dediščine

 

15. člen

(varstvo kulturne dediščine)

(1) Na območju OPPN ni registriranih enot kulturne dediščine.

(2) V primeru, da bi se arheološke ostaline odkrile ob posegih v prostor, bo potrebno izvesti arheološko raziskavo, v času gradnje pa zagotoviti arheološki nadzor nad vsemi zemeljskimi deli.

 

VII.      Rešitve in ukrepi za varovanje okolja in naravnih virov ter ohranjanje narave

 

16. člen

(varstvo zraka)

S tehnološkimi postopki in delovnim procesom se v čim večji meri preprečuje širjenje prašnih delcev v okolico.

 

17. člen

(varstvo podtalnice)

Za kontrolo kakovosti podzemne vode je potrebno izvajati monitoring v skladu s predpisi o obratovalnem monitoringu stanja podzemne vode. Monitoring se izvaja ves čas izkoriščanja predvidoma s tremi piezometri. En se namesti znotraj območja OPPN, dva pa izven.

 

18. člen

(varstvo tal)

(1) Po izvršenem poseku gozda se vrhnja, najmanj 0,3 m debela plast zemlje in humusa, začasno deponira in pri rekultivaciji vrne na isto površino.

(2) Potrebno je zagotoviti gospodarno ravnanje s tlemi. Če bi v času izkopa prišlo do razlitja olja ali goriva iz delovnega stroja na nevodotesno utrjena tla, je kontaminirano zemljino potrebno takoj odstraniti s pomočjo ustreznih sredstev (npr. arbsorbentov), ustrezno embalirati (v sode) in predati pooblaščeni organizaciji za ravnanje s tovrstnimi odpadki.

 

19. člen

(ohranjanje narave)

(1) Območje OPPN se nahaja znotraj ekološko pomembnega območja EPO – Dravsko polje (št. 42500).

(2) V primeru pojavljanja varovanih živalskih vrst se obvesti Zavod RS za varstvo narave – OE Maribor. V primeru, da se v pomladnih mesecih pojavni gnezdenje varovanih živalskih vrst – breguljk v stenah, ki nastajajo pri izkopavanju, se tam zagotavlja mir okoli gnezdišč. Na lokacijah gnezdišč se začasno ne izvaja del in se jih ohranja v obstoječem obsegu vsaj do 30. julija.

 

20. člen

(varstvo pred hrupom)

(1) Na območju OPPN in ožje okolice velja IV. stopnja varstva pred hrupom.

(2) Vsi ukrepi zaščite proti hrupu morajo zagotoviti, da se ne presegajo mejne vrednosti kazalcev hrupa v okolju določene z veljavnimi predpisi.

(3) Pri izvajanju črpanja gramoza se uporabljajo brezhibni in predpisom ustrezni delovni stroji in naprave.

 

VIII.    Rešitve in ukrepi za obrambo ter varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami

 

21. člen

(raba prostora za obrambo in zaščito)

Na območju urejanja ni evidentiranih oziroma predvidenih objektov in naprav za potrebe zaščite in obrambe.

 

22. člen

(varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami)

V primeru razlitja večjih količin goriv, olj in drugih škodljivih tekočin in materialov, je treba z ukrepi preprečiti izlitja nevarnih snovi v podtalnico in takoj obvestiti najbližji center za obveščanje, policijo ali gasilsko enoto.

 

IX. Etapnost izvedbe prostorske ureditve in drugi pogoji

 

23. člen

(etapnost)

Predvidena doba izkoriščanja znaša 10 let, obdobje od odstranitve sestoja do sanacije v gozd pa ne sme biti daljše od 3 let. Glede na navedeno mora izkoriščanje potekati v vsaj 4-ih etapah. Etapno izvedbo določa tehnični vodja gramoznice.

 

X.  Dopustna odstopanja

 

24. člen

(odstopanja glede načrtovanih ureditev)

(1) Odstopanja od načrtovanih ureditev, določenih s tem OPPN, so dopustna, če se v nadaljnjem podrobnejšem proučevanju okoljevarstvenih ali hidroloških ali geoloških ali vodnogospodarskih ali drugih razmer ugotovi, da so z oblikovalskega ali gradbenotehničnega ali okoljevarstvenega vidika možne boljše rešitve, ki pa ne smejo povečevati negativnega vpliva načrtovanega posega na sosednje objekte in parcele, ne smejo poslabšati videza obravnavanega območja, ne smejo poslabšati bivalnih in delovnih pogojev in ne smejo povečati negativnih vplivov na okolje.

(2) Pri vseh večjih odstopanjih morajo biti nove rešitve usklajene s pogoji, ki so jih nosilci urejanja prostora podali k OPPN. V primeru odstopanj od pogojev je treba ponovno pridobiti mnenje pristojnih nosilcev urejanja prostora. Odstopanja ne smejo biti v nasprotju z javnimi interesi.

 

XI. Prehodne in končne določbe

 

25. člen

(prenehanje veljavnosti)

Z dnem uveljavitve tega odloka preneha v območju tega OPPN veljati Odlok o občinskem podrobnem prostorskem načrtu za območja urejanja P15-P1/1 Gramoznica Pleterje – širitev (Ur. gl. slov. občin, št. 28/10).

 

26. člen

(vpogled v OPPN)

OPPN s prilogami se hrani in je dostopen javnosti v prostorih Občine Kidričevo.

 

27. člen

(nadzor)

Nadzor nad izvajanjem tega odloka izvajajo pristojne inšpekcijske službe.

 

28. člen

(uveljavitev)

Ta odlok začne veljati osmi dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

Številka: 3500-11/2021-19

Datum: 15.5.2023

 

 

Občina Kidričevo

 

Anton Leskovar, župan