New Page 1

 

Na podlagi 29. člena Zakona o lokalni samoupravi (Ur.l. RS št. 72/93, 57/94, 14/95, 26/97, 70/97, 10/98, 74/98, 70/00 in 51/02), 29. člena Zakona o javnih financah (Ur. 1. RS št. 79/99, 124/00, 79/01, 30/02 in IlO/02) in 18. člena Statuta občine Vodice (Uradno glasilo Občine Vodice št. 7/98 in odločba US RS, št. U-I-250/98) je Občinski svet Občine Vodice na 10. redni seji dne 22.01. 2004 sprejel

 

 

ODLOK

 

 

O proračunu Občine Vodice za leto 2004

 

 

1. SPOŠNE DOLOČBE

 

 

1. člen

 

 

S tem odlokom se za proračun Občine Vodice za leto 2004 (v nadaljevanju: odlok) določajo višina proračuna, postopki izvrševanja proračuna ter obseg zadolževanja in poroštev občine.

 

 

2. člen

 

 

Za financiranje javne porabe pripadajo občini prihodki iz davkov, taks, pristojbin in drugih dajatev, določenih z Zakonom o financiranju občin, in drugi prejemki v skladu s posebnimi zakoni in občinskimi odloki. Prejemki proračuna obsegajo sredstva za financiranje primerne porabe in financiranje drugih nalog.

 

 

3. člen

 

 

Proračun sestavljajo splošni in posebni del.

 

 

Splošni del proračuna sestavljajo skupna bilanca prihodkov in odhodkov, račun finančnih terjatev in naložb ter račun financiranja.

 

 

Posebni del proračuna sestavlja finančni načrt neposrednega uporabnika.

 

 

II. CILJI PRORAČUNA IN NAČELA ODLOKA

 

 

4. člen

 

 

Sredstva proračuna se uporabljajo za financiranje funkcij občinskih organov, za izvajanje njihovih nalog in druge namene, ki so opredeljeni z ustavo, zakoni ali občinskimi predpisi.

 

 

5. člen

 

 

Pri pripravi in izvrševanju proračuna je treba spoštovati načeli učinkovitosti in gospodarnosti.

 

 

6. člen

 

 

V proračunu se izkazujejo vsi prejemki, ki pripadajo občini oziroma jih ustvari neposredni uporabnik občinskega proračuna, in vsi izdatki občine oziroma neposrednega uporabnika za posamezne namene.

 

 

7. člen

 

 

Vsi prejemki služijo za pokrivanje vseh izdatkov. Izjema so prejemki, ki jih kot namenske določata Zakon o javnih financah, Zakon o izvrševanju proračuna RS in drugi predpisi.

 

 

8. člen

 

 

Uporabniki morajo sredstva, ki so jim zagotovljena v proračunu, uporabljati za namene, za katere so jim bila odobrena in so opredeljeni v bilanci prihodkov in odhodkov, ter v skladu s predpisi o njihovi uporabi oziroma razpolaganju z njimi.

 

 

9. člen

 

 

Občinsko premoženje je po zakonu o javnih financah finančno in stvarno. Finančno premoženje so denarna sredstva, kapitalske naložbe, ovrednoteno premoženje v lasti občine, ki ga upravljajo javni zavodi, javni skladi in agencije in terjatve. Kapitalske naložbe so delnice in deleži v gospodarskih družbah in javnih podjetjih. Stvarno premoženje so premičnine in nepremičnine.

 

 

III. VIŠINA SPLOŠNEGA DELA PRORAČUNA IN STRUKTURA POSEBNEGA DELA PRORAČUNA

 

 

10. člen

 

 

Prihodki in odhodki ter drugi prejemki in izdatki proračuna Občine Vodice so izkazani v bilanci prihodkov in odhodkov, v računu finančnih terjatev in naložb ter v računu financiranja in so prikazani v splošnem delu proračuna.

 

 

 

 

 

11. člen

 

 

Proračun obsega kot nerazporejeni del prejemkov splošno proračunsko rezervacijo do maksimalne višine 1 % celotnih prejemkov, in sicer za financiranje posameznih namenov javne porabe, ki jih ob sprejemanju proračuna ni bilo mogoče predvideti ali zanje ni bilo mogoče predvideti zadostnih sredstev. Znesek splošne proračunske rezervacije za leto 2004 je določen v splošnem delu proračuna.

 

 

12. člen

 

 

O uporabi splošne proračunske rezervacije odloča župan občine do višine 1,0 milijon SIT za posamezen namen in o tem obvešča občinski svet v poročilu o realizaciji proračuna in ob predložitvi odloka o zaključnem računu.

 

 

13. člen

 

 

V proračunu se zagotavljajo tudi sredstva za proračunsko rezervo.

 

 

V proračunsko rezervo občine se med letom izloča del skupno doseženih letnih prejemkov proračuna, tako da znašajo ob koncu leta največ 1,5 % vseh prejemkov proračuna.

 

 

Proračunska rezerva se v letu 2004 oblikuje v višini 5,0 milijonov SIT.

 

 

Sredstva proračunske rezerve se uporabljajo za:

 

 

- financiranje izdatkov za odpravo posledic naravnih nesreč (poplave, suša, požar, zemeljski plaz, visok sneg, močan veter, žled, pozeba, potres, epidemije, rastlinski škodljivci) in

 

 

- druge nesreče, ki jih povzročajo naravne sile in ekološke nesreče.

 

 

o uporabi proračunske rezerve odloča s sklepom župan do višine LO milijon SIT in o uporabi sredstev obvešča občinski svet s pisnimi poročili.

 

 

IV. POSTOPKI IZVRŠEVANJA PRORAČUNA

 

 

14. člen

 

 

Neposredni proračunski uporabniki so dolžni zagotavljati popolno in pravočasno pobiranje prihodkov in drugih prejemkov proračuna iz svoje pristojnosti.

 

 

Prihodki in drugi prejemki proračuna se pobirajo in vplačujejo v proračun v skladu s predpisi.

 

 

15. člen

 

 

Sredstva proračuna se delijo med letom na podlagi veljavnega proračuna med uporabnike v okviru doseženih prihodkov in v odvisnosti od zapadlosti obveznosti oziroma po dvanajstinah letnega načrta, če ni med občino in uporabnikom drugače določeno. Pri tem se upošteva zapadlost obveznosti uporabnikov in likvidnostno stanje proračuna.

 

 

Za izvrševanje proračuna lahko župan s posebnim navodilom določi postopke in roke ter dokumente za izvrševanje proračuna.

 

 

16. člen

 

 

Uporabniki proračunskih sredstev smejo prevzemati obveznosti le v okviru sredstev, ki so v proračunu predvidena za posamezen namen.

 

 

17. člen

 

 

Obveznosti v breme proračuna se plačujejo v rokih, ki so za posamezne namene porabe določeni z zakonom o izvrševanju državnega in občinskih proračunov. Neposredni uporabniki uporabljajo sredstva za plačevanje že opravljenih nabav blaga, storitev in gradbenih del. Dogovarjanje o predplačilih je mogoče v skladu z določili zakona.

 

 

18. člen

 

 

Če prihodki med letom ne pritekajo v predvideni višini, lahko župan, da bi ohranil proračunsko ravnovesje, s posebnim sklepom začasno zmanjša zneske sredstev, ki so v proračunu razporejeni za posamezne namene ali začasno največ do 45 dni zadrži uporabo teh sredstev.

 

 

Če se med izvajanjem začasnega zadržanja uporabe sredstev proračun ne more uravnovesiti, župan 15 dni pred iztekom veljavnosti sklepa predloži občinskemu svetu rebalans proračuna.

 

 

19. člen

 

 

Postopke oddaje javnih naročil za investicijske projekte, ki so zagotovljeni za izvajanje dejavnosti javnih zavodov, izvede občinska uprava oziroma po pisnem pooblastilu župana vodstvo javnega zavoda.

 

 

V. PRERAZPOREJANJE PRORAČUNSKIH SREDSTEV

 

 

20. člen

 

 

Prerazporejanje proračunskih sredstev je dovoljeno pod pogoji in na način, ki jih določata Zakon o javnih financah in ta odlok.

 

 

Župan lahko v okviru skupnega obsega proračunskih sredstev na podlagi predloga občinske uprave s sklepom o prerazporeditvi spremeni namen in višino sredstev za posamezne namene v okviru posameznega področja proračunske porabe v posebnem delu proračuna.

 

 

Osnova za prerazporejanje pravic porabe je zadnji sprejeti proračun, spremembe proračuna ali rebalans proračuna.

 

 

21. člen

 

 

Župan sme na predlog za finance pristojnega organa občinske uprave prerazporejati proračunska sredstva tudi med posameznimi dejavnostmi, če s tem ni ogroženo izvajanje nalog, za katere so bila sredstva zagotovljena. Obseg prerazporeditev iz prvega odstavka tega člena v primerih zmanjšanja sredstev ne sme presegati 20 % sredstev te dejavnosti ob sprejemu proračuna.

 

 

22. člen

 

 

O sklepih o pre razporejanju sredstev med dejavnostmi župan vsakih šest mesecev poroča občinskemu svetu.

 

 

VI. PREVZEMANJE OBVEZNOSTI V BREME PRORAČUNOV PRIHODNJIH LET

 

 

23. člen

 

 

Občina lahko v letu 2004 prevzame obveznost s pogodbo, ki zahteva plačilo v prihodnjih letih, če so za ta namen že planirana sredstva v proračunu tekočega leta.

 

 

Občina tudi lahko v letu 2004 za odhodke za investicije in investicijske transferje razpiše javno naročilo za celotno vrednost projekta, ki je vključen v NRP, če so za ta namen že načrtovana sredstva v proračunu za leto 2004.

 

 

Skupni obseg prevzetih obveznosti, ki bodo zapadle v plačilo v prihodnjih letih za investicijske odhodke in investicijske transferje, ne sme presegati 80 % pravic porabe v sprejetem proračunu, od tega:

 

 

- v letu 200560 % načrtovanega obsega sredstev v letu 2004 in

 

 

- v ostalih prihodnjih letih 20 % načrtovanega obsega sredstev v letu 2004.

 

 

Skupni obseg prevzetih obveznosti neposrednega uporabnika, ki bodo zapadle v plačilo v prihodnjih letih za blago in storitve in za tekoče transferje, ne sme presegati 25 % pravic porabe v sprejetem finančnem načrtu neposrednega uporabnika.

 

 

Plačila, ki izhajajo iz obveznosti, prevzetih v skladu s tem členom, se vključijo v finančni načrt neposrednega uporabnika v letu, v katerem zapadejo v plačilo.

 

 

VII. POSEBNOSTI UPRAVLJANJA IN PRODAJE STVARNEGA IN FINANČNEGA PREMOŽENJA OBČINE

 

 

24. člen

 

 

Župan lahko dolžniku do višine 150.000,00 SIT odpiše oziroma delno odpiše plačilo dolga, če bi bili stroški postopka izterjave v nesorazmerju z višino terjatve ali če se zaradi nevnovčljivosti premoženja dolžnika ugotovi, da terjatve ni mogoče izterjati.

 

 

VIII. ODGOVORNOST ZA IZVRŠEVANJE PRORAČUNA

 

 

25. člen

 

 

Za izvrševanje proračuna je odgovoren župan. Strokovne službe so odgovorne za porabo sredstev v skladu s predpisi po posameznih namenih.

 

 

26. člen

 

 

Odredbodajalec za sredstva proračuna je župan občine.

 

 

IX. OBSEG ZADOLŽEVANJA IN POROŠTEV OBČINE

 

 

27. člen

 

 

Zadolževanje Občine Vodice je možno na način in v skladu z določbami 85. člena Zakona o javnih financah. Zadolževanje proračuna Občine Vodice v letu 2004 ni načrtovano.

 

 

O likvidnostnih zadolžitvah v okviru proračunskega leta odloča župan.

 

 

28. člen

 

 

Pravne osebe javnega sektorja na ravni občine se v letu 2004 ne smejo zadolževati.

 

 

X. PRORAČUNSKI NADZOR

 

 

29. člen

 

 

Nadzor nad porabo sredstev proračuna opravlja Nadzorni odbor.

 

 

30. člen

 

 

Občinska uprava opravlja pri uporabnikih proračuna proračunski nadzor nad pravilno in smotrno uporabo sredstev za posamezne namene.

 

 

Na zahtevo občinske uprave ali nadzornega odbora so uporabniki proračuna dolžni predložiti potrebne podatke za analizo porabe sredstev.

 

 

Uporabnikom proračunskih sredstev, ki ne ravnajo v skladu z 8. in 16. členom tega odloka ter 2. odstavkom tega člena, lahko župan delno ali v celoti začasno ustavi proračunsko financiranje, dokončno pa na predlog župana občinski svet.

 

 

Župan o tem obvesti občinski svet na prvi naslednji seji.

 

 

XI. POROČANJE O PORABI PRORAČUNSKIH SREDSTEV

 

 

31. člen

 

 

Neposredni uporabniki proračuna občine Vodice morajo pripraviti zaključni račun svojega finančnega načrta in letno poročilo za preteklo leto in ga predložiti županu do 28. februarja tekočega leta.

 

 

32. člen

 

 

Župan predloži predlog zaključnega računa občinskega proračuna v sprejem občinskemu svetu. O sprejemu zaključnega računa župan obvesti ministrstvo za finance v tridesetih dneh po njegovem sprejemu.

 

 

33. člen

 

 

Med letom je župan dolžan o realizaciji proračuna poročati občinskemu svetu po zaključenem 1. polletju.

 

 

XII. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

 

 

34. člen

 

 

V obdobju začasnega financiranja občine Vodice v letu 2005, če bo začasno financiranje potrebno, se uporablja ta odlok in sklep o določitvi začasnega financiranja.

 

 

35. člen

 

 

Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v uradnem glasilu občine Vodice, uporablja pa se od 1. januarja 2004 dalje.

 

 

Številka: 403-03-001/03-050

 

 

Datum: 22/01/2004

 

 

OBČINA VODICE ŽUPAN

 

 

Brane PODBORŠEK, univ. dipl. ekon