New Page 2

Na podlagi 61. člena Zakona o prostorskem načrtovanju (Uradni list RS, št. 33/07, 70/08-ZVO-1B, 108/09, 80/10-ZUPUDPP, 43/11-ZKZ-C, 57/12, 57/12 ZUPUDPP-A, 109/12, 35/13-skl.US, 76/14-odl.US, 14/15-ZUUJFO) in 12. člena Statuta Mestne občine Ptuj (Uradni vestnik Mestne občine Ptuj, št. 9/07), je Mestni svet Mestne občine Ptuj na svoji 6. redni seji, dne 20. 4. 2015, sprejel

 

ODLOK

o občinskem podrobnem prostorskem načrtu za enoto

urejanja prostora P11-R8 Staro ptujsko pokopališče -

spominski park

 

I. UVODNE DOLOČBE

1. člen

(predmet odloka)

S tem odlokom se sprejme občinski podrobni prostorski načrt za enoto urejanja prostora P11-R8 Staro ptujsko pokopališče - spominski park, ki ga je izdelala družba Komunaprojekt, d.d., Maribor, pod številko projekta 303513, v marcu 2015 (v nadaljnjem besedilu: OPPN).

 

2. člen

(sestavni deli podrobnega načrta)

(1) OPPN iz prejšnjega člena obsega besedilo in kartografski del.

Izdelan je v digitalni in analogni obliki.

(2) Sestavljen je iz naslednjih delov:

A) BESEDILO:

1. Obrazložitev odloka

2. Odlok o občinskem podrobnem prostorskem načrtu

3. Smernice in mnenja k občinskemu podrobnemu prostorskemu načrtu

B) KARTOGRAFSKI DEL:

1. Pregledna karta s prikazom območja obdelave

M 1 : 2.000

2. Izsek iz kartografskih sestavin Odloka o spremembah in dopolnitvah prostorskih

sestavin  dolgoročnega in srednjeročnega plana za območje Mestne občine Ptuj

M 1 : 5.000

3. Ureditveno - količbena situacija

M 1 : 500

4/1. Inventarizacija območja kulturne dediščine

M 1 : 250

4/2. Inventarizacija oblikovane narave v sklopu območja

M 1 : 500

4/3. Situacija kulturne dediščine

M 1 : 250

5. Situacija komunalne in energetske infrastrukture

M 1 : 500

6. Situacija prometne ureditve

M 1 : 500

7. Načrt parcelacije

M 1 : 500

C) PRILOGE

Priloge OPPN so:

- izvleček iz strateškega prostorskega akta

- prikaz stanja prostora

- strokovne podlage na katerih temeljijo rešitve prostorskega akta

- povzetek za javnost

- spis postopka

 

II. OPIS MEJE OBMOČJA

 

3. člen

(območje podrobnega načrta)

(1) Ureditveno območje OPPN se nahaja na območju obstoječega Starega ptujskega pokopališča, južno od Volkmerjeve ceste; na zahodni strani sega do Šolskega centra Ptuj. Obstoječa pozidava ob vzhodnem robu območja je pretežno stanovanjska.

(2) V ureditveno območje OPPN so vključene zemljiške parcele št. 171/5, 598, 599, 600, 601, 602 in 603, vse k.o. Ptuj.

(3) Meja obodne parcelacije območja P11-R8 Staro ptujsko pokopališče - spominski park: Izhodišče je v severovzhodnem vogalu parcele št. 599, pri stiku s parcelama št. 168/12 in 3989. Od izhodišča poteka meja v smeri proti jugovzhodu, po severovzhodni meji parcele št. 599, vse do skupnega stičišča parcele št. 599 in 594/7. Od tukaj dalje poteka meja v smeri proti jugozahodu po meji parcel št. 599, 598 in 601, do skupnega stičišča parcel št. 593 in 601. Nato se meja obrne proti severozahodu in poteka po meji parcele št. 601 do skupnega stičišča parcel št. 601 in 598.

Tukaj se meja obrne in poteka v smeri proti jugozahodu po meji parcele št. 603 do skupnega stičišča parcel št. 603 in 605/1. Na tem mestu se meja obrne in poteka v smeri proti severozahodu po meji parcele št. 603 do skupnega stičišča parcel št. 603, 607 in 168/12. Tukaj se meja obrne in poteka v smeri proti severovzhodu po robu parcele št. 603, 598, nato v loku po robu parcele št. 171/5, nato po robu parcele št. 598 in 599 do izhodišča, kjer se meja OPPN tudi zaključi. Vse naštete parcele se nahajajo v k.o.Ptuj.

(4) Velikost ureditvenega območja znotraj opisane meje je cca 1,19 ha.

 

III. FUNKCIJE OBMOČJA S POGOJI ZA IZRABO IN KVALITETO GRADNJE TER URBANISTIČNE OMEJITVE

 

4. člen

(prostorske ureditve, ki se načrtujejo s podrobnim načrtom)

(1) Obravnavano območje je v veljavnih planskih aktih občine (sprejetim z Odlokom o spremembah in dopolnitvah prostorskih sestavin dolgoročnega in srednjeročnega plana za območje Mestne občine Ptuj (Uradni vestnik Mestne občine Ptuj, št. 8/04 in 9/04-popravek)) glede namembnosti opredeljeno kot spominski park. V letu 1994 so bile skupaj s takratnimi spremembami srednjeročnega plana sprejete tudi programske zasnove s pogoji za ureditev spominskega parka (Uradni vestnik občin Ormož in Ptuj, št. 16/94, točka 5.2.16), ki podajajo osnovna določila za izdelavo OPPN. Vse nadaljnje spremembe prostorskih aktov po letu 1994 niso vplivale na programske zasnove za ureditev spominskega parka.

(2) Urbanistična delavnica z naslovom ''Spominski park na Ptuju'' je potekala v času od novembra 2012 do marca 2013 (izvedla jo je Fakulteta za arhitekturo v Ljubljani; mentor delavnice je bil profesor Gabrijelčič). V marcu 2013 je bila predstavitev in razstava rezultatov urbanistične delavnice. Nakazala je štiri variantne rešitve možne ureditve območja, podala pa je tudi sintezno rešitev končne ureditve spominskega parka. Sintezna rešitev je bila uporabljena podloga za pripravo OPPN.

 

5. člen

(pogoji za izrabo območja)

(1) Območje je v celoti namenjeno vzpostavitvi spominskega parka na celotnem območju starega mestnega pokopališča, ki je že od sredine leta 1978 v mirovanju. Posebna pozornost je namenjena umestitvi novih predlaganih ureditev, povzetih po sintezni rešitvi iz urbanistične delavnice, v obstoječo strukturo starega pokopališča, z namenom da se ohrani čim več kvalitetne kulturne in naravne dediščine. Celotno območje s tem dobiva nov značaj in funkcijo ter povečuje zelene površine.

(2) V območju so možni sledeči posegi v prostor:

- gradnja novih poti, naprav in omrežij,

- vzdrževanje poti (redna vzdrževalna dela, investicijska vzdrževalna dela, vzdrževalna dela v javno korist),

- ureditev območja ploščadi z obeležjem narodnemu heroju Jožetu Lacku, ureditev obeležij po območjih v skladu z določili 16. člena odloka in grafično karto št. 4/3 – Situacija kulturne dediščine, in predstavitev spomina na zaslužne Ptujčane,

- ureditev zelenih površin.

6. člen

(urbanistične omejitve)

V območju obdelave veljajo naslednje urbanistične omejitve, ki so prikazane v grafičnem delu OPPN:

- gradbena meja je črta, ki jo novozgrajeni objekti ne smejo presegati, lahko pa se je dotikajo ali so od nje odmaknjeni v notranjost,

- v primeru Spominskega parka so z gradbeno mejo omejena posamezna območja postavitve spomenikov s posebnimi umetnostno zgodovinskimi kvalitetami, namembnost je oznaka z barvno šrafuro območja.

 

7. člen

(koncept, poimenovanje objektov in lega v prostoru)

(1) V območju se uredijo nove peš povezave, prenovijo se obstoječe ploščadi, pokopališki zidovi in ograje.

(2) Grobna polja se predhodno evidentirajo; upoštevajo se izhodišča Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije (v nadaljnjem besedilu: ZVKDS). V delu območja, kjer se nahaja veliko število kvalitetnih grobnic, se le te varujejo ''in situ'' (na mestu samem) - gre predvsem za območja ob SZ in JZ robu pokopališkega zidu in del območja ob robu evangeličanskega pokopališča do osrednje ploščadi. Pri načrtovanju ureditve spominskega parka je potrebno upoštevati kartografski del, list št. 4/3 - Situacija kulturne dediščine in določila 16. člena odloka.

(3) Prenovijo se sledeči sklopi:

- obstoječa ploščad s spomenikom narodnemu heroju Jožetu Lacku, spomenikom padlim borcem NOB in spomenik borcem jugoslovanske vojske ostaja v izvorni obliki; prenovi se talna ureditev,

- obodni zid,

- zid talcev.

(4) V skladu s karto 4/3 - Situacija kulturne dediščine – območje III. se del območja preuredi v skladu z izhodišči urbanistične delavnice - uredijo nova obeležja - razvidna iz grafične priloge.

(5) Natančna lega in oznaka objektov je razvidna iz grafičnih prilog OPPN.

 

IV. MERILA IN POGOJI ZA UREJANJE SPOMINSKEGA PARKA

 

8. člen

(vrste posegov in dopustnih dejavnosti)

(1) Vrste posegov:

- nove pešpoti,

- umestitev novih obeležij - v skladu z grafično karto št. 4/3 - Situacija kulturne dediščine - območje III.

(2) Vrste dopustnih dejavnosti:

- spominski park.

 

V. FUNKCIONALNA IN OBLIKOVNA MERILA TER POGOJI

 

9. člen

(splošne usmeritve glede ureditve spominskega parka)

(1) Pri oblikovanju spominskega parka je potrebno posvetiti posebno pozornost upoštevanju karte št. 4/3 – Situacija kulturne dediščine in določil 16. člena. V coni III. je predvidena ureditev v skladu z usmeritvami urbanistične delavnice.

(2) Obstoječa ploščad, kjer je umeščen spomenik Jožetu Lacku, spomenik padlim borcem in spomenik borcem jugoslovanske vojske se prenovi v enakem obsegu, vendar z uporabo novih materialov.

(3) V območju pokopališča, kjer so sedaj obstoječe kvalitetne grobnice, se obnovijo peš povezave in zelene površine, v skladu z grafičnimi prilogami OPPN.

(4) Obstoječe drevje je potrebno pregledati in ovrednotiti, nato pa v skladu z grafično karto št. 4/2 -  Inventarizacija oblikovane narave, v sklopu območja ohraniti kvalitetna drevesa in jih ustrezno zaščititi, preostalo nekvalitetno drevje in grmovnice pa je potrebno odstraniti.

(5) Vhodi na pokopališče so določeni v grafičnih prilogah in se delijo na obstoječe in predvidene.

Obstoječi vhodi:

1. vhod z Volkmerjeve ceste - SV,

2. vhod z Volkmerjeve ceste - JV,

3. vhod s Tihe poti –J,

4. vhod s Tihe poti – V (evangeličanski del).

Predvideni vhodi:

5. vhod s parkirišča,

6. vhod z območja Šolskega centra Ptuj,

7. vhod z Remčeve ulice,

8. servisni vhod - ob spomeniku talcem.

 

(6) Maksimalna tlorisna velikost in umestitev obeležij je razvidna iz grafične karte št. 3 (ureditveno - količbena situacija) v digitalni in analogni obliki:

A) - ureditev novih obeležij:

- gradnja obeležij različnih tlorisnih velikost, v skladu z določili 16. člena odloka in v skladu z grafično karto št. 4/3 - Situacija kulturne dediščine, določene z maksimalnim horizontalnim gabaritom, ki je podan v ureditveno – količbeni situaciji,

- talna površina je izvedena iz ustreznih kvalitetnih naravnih materialov, ki morajo biti usklajeni z postavitvijo spomenikov,

- med posameznimi obeležji so urejene travnate površine z elementi parkovne vegetacije.

B) - ureditev obstoječe ploščadi s spomenikom Jožetu Lacku, spomenikom padlim borcem in spomenikom borcem jugoslovanske vojske:

- ploščad se ohranja v izvorni obliki, mikrolokacije posameznih spomenikov se ohranijo,

- potrebno je prenoviti talno površino in zagotoviti tudi ustrezno parkovno vegetacijo, ki bo ustrezno zapolnjevala robni prostor obstoječe ploščadi.

C) - ureditev obodnega zidu:

- obstoječi obodni zid se prenovi skladno s kulturnovarstvenimi smernicami; uporabijo se naravni materiali, podobni obstoječim,

- v predelih, kjer zidu ni možno prenoviti, je možna tudi delna izvedba rekonstrukcije skladno s kulturnovarstvenimi smernicami,

- pri sanaciji obodnega zidu je potrebno upoštevati, da se grobnice in grobna polja, ki so evidentirana, primerno zaščitijo, tako da ne pride do dodatnih poškodb. Hkrati s sanacijo zidu je potrebno izvesti obnovo pomembnejših vzidanih grobnic in grobnih polj,

- sanacija se izvede fazno, enako je z odstranitvijo vegetacije.

Končni izgled notranjega in obodnega zidu mora biti enoten. Stene zidu je potrebno gladko zagladiti, streho - zgornjo stran zidu ni dovoljeno prekrivati s strešniki.

Pokrije se s strešno pločevino ali pa ostane samo ometana ter se primerno zaščiti z vodoodbojnimi premazi,

- na mestih, kjer je ni potrebna obnova zidu, se ohrani obstoječi videz z obnovo opeke in sanacijo opečnih fug,

- sočasno s sanacijo se izvede preboj zidu z namestitvijo kovinskih vrat, ki jih je po vnaprej določenem režimu mogoče zakleniti,

- skladno z upoštevanjem smernic je potrebno predvideti namestitev tabel z navedbo osnovnih podatkov o pokopališču in o pokopanih osebah. Ob glavnih vhodih na pokopališče je potrebno namestiti orientacijsko tablo s prikazom razporeditve grobnih polj in pomembnimi zgodovinskimi podatki.

D) - zid talcev:

- potrebno je ohraniti del zidu, kjer so še vidne luknje krogel,

ki so ostale iz časa NOB (ustreljeni talci). Ta del zidu se nahaja za spomenikom talcem in se preuredi v spominsko obeležje, ki se ogradi z ograjo; za potrebe vzdrževanja se predvidi servisni vhod,

- pred izvedbo ograje in preureditvijo v spominsko obeležje je potrebno pridobiti kulturnovarstvene pogoje in soglasje.

 

VI. ETAPNOST GRADNJE

 

10. člen

(etapnost izvedbe podrobnega načrta)

(1) Posamezne etape zagotavljajo zaključene funkcionalne enote, ki lahko služijo svojemu namenu tudi brez izvedbe ostalih delov prostorske ureditve. Pred izvedbo posameznih etap je potrebno izdelati Načrt prostorsko krajinske ureditve, ki bo služil kot osnova pri vseh nadaljnjih fazah in obsega vsa tri varstvena območja.

(2) Predvidijo se sledeče etape:

1. sanacija obstoječega zidu in ograje z vsemi predvidenimi vhodi in sanacija protestantskega zidu,

2. ureditev glavnih pešpoti z vso pripadajočo komunalno opremo in prenova ploščadi,

3. vzdrževalna dela v varstvenem območju I. in II. in prenova varstvenega območja III. - postopna ureditev novih obeležij - skladno z zagotavljanjem sredstev.

 

VII. OBLIKOVANJE ODPRTEGA PROSTORA

 

11. člen

(oblikovanje odprtega prostora)

(1) Odprti prostori se oblikujejo kot širša odprta ureditev z elementi parkovne vegetacije in vmesnimi travnatimi površinami.

Nove poti potekajo do posameznih spominskih obeležij in se smiselno navezujejo na obstoječe poti, ki se prenovijo. Finalne obdelave tlakov, izbor in razporeditev grmovnic, dreves ter mikrourbane opreme na celotnem območju, bodo določene projektni dokumentaciji za ureditev prostih in zelenih površin.

(2) Poti v spominskem parku so javno dostopne in prehodne, potrebno pa je časovno omejiti dostop v spominski park. Le-ta bo dostopen podnevi, ponoči pa naj bi se dostopi zaklepali. Zato je potrebno obnoviti obstoječe vhode s kovanimi vrati; na dostopih, kjer vrat ni, pa predvideti nova, ki bodo omogočala nadzorovani dostop, oblikovno pa morajo biti v sozvočju z obstoječimi. Na predelih kjer ni ograje ali pa so le-te neustrezne je potrebno predvideti postavitev novih ograj, ki so lahko tudi zazelenjene.

(3) Obstoječe peš površine naj bodo pretežno tlakovane iz naravnih materialov, peščene ali (po)tlakovane s kamnitimi ploščami, granitnimi kockami ali betonskimi tlakovci. Tlaki naj bodo položeni v enostavnem paralelnem rastru. Predvidene nove pešpoti, ki bodo potekale po opuščenih grobnih poljih, naj bodo višinsko dvignjene od tal za največ 0,5 m. (Nosilna konstrukcija in način izvedbe je predmet projektne dokumentacije). Povoznih površin v notranjosti spominskega parka ni, vse površine so namenjene peš prometu.

 

12. člen

(ureditev zelenih površin)

(1) V območju je predvidena:

- zasaditev novih dreves med obstoječimi ohranjenimi drevesi, ki se bodo določila na osnovi inventarizacije in na osnovi naravovarstvenih smernic,

- odstranitev obstoječih dotrajanih in neustreznih dreves in grmovnic,

- odstranitev drevesne (in morebitne grmovne) zarasti le pod pogojem, da se izvede izven vegetacijske sezone (izvede naj se pozimi, ko je listopadno drevje golo),

- zatravitev, zazelenitev med novimi spominskimi obeležji,

- ureditev in oprema sprehajalnih poti (klopi, koši, svetilke in ostala mikrourbana oprema).

(2) Za ureditev zelenih površin je predhodno potrebno izdelati načrt krajinske arhitekture, ki bo usklajen s celovito zasnovo Spominskega parka.

 

13. člen

(parcelacija)

Celotno območje spominskega parka je v javni lasti, vse navedene parcele sestavljajo zaključeno celoto, zato ni potrebe po izvajanju nove parcelacije.

 

VIII. MERILA IN POGOJI ZA GRADNJO PROMETNEGA OMREŽJA

 

14. člen

(prometna ureditev - dovozi in glavne notranje povezave)

Motorni promet:

(1) Dostop z motornimi vozili do spominskega parka poteka s križišča Volkmerjeve ceste in Kraigherjeve ulice. Volkmerjeva cesta je sicer glavna napajalna prometnica za dostop do spominskega parka.

(2) Do območja je možno pripeljati tudi po Remčevi ulici in Tihi poti, vendar tukaj ni omogočeno parkiranje motornih vozil.

(3) Vse komunikacije v območju spominskega parka so namenjene izključno peš prometu.

Mirujoči promet:

(4) Parkiranje motornih vozil za potrebe spominskega parka je zagotovljeno na obstoječem parkirišču med spominskim parkom in ŠC Ptuj - na polovici severnega dela parkirišča, ki sega do Volkmerjeve ceste. Severni del tega parkirišča, ki je sicer ni v lasti občine, zadošča za pokrivanje dnevnih potreb obiskovalcev.

Peš in kolesarski promet:

(5) Pešcem je namenjeno celotno območje spominskega parka.

Uredijo se nove pešpoti, stare se deloma ukinejo ali obnovijo, vse pa v skladu z urbanistično zasnovo.

(6) Kolesarji imajo možnost dostopa do spominskega parka; na obstoječem parkirišču se uredijo odstavna mesta za kolesa, v notranjosti parka pa vožnja s kolesi ni dovoljena.

(7) Dimenzioniranje zgornjega in spodnjega ustroja pešpoti bo podrobno obdelano v projektni dokumentaciji za pridobitev gradbenega dovoljenja.

 

IX. VAROVANJE KULTURNE DEDIŠČINE IN VAROVANJE NARAVE

 

15. člen

(varstvo kulturne dediščine)

V območju, ki ga ureja OPPN, si je v skladu z 28., 29. in 30. členom Zakona o varstvu kulturne dediščine (ZVKD-1) pred vsakim posegom potrebno pridobiti kulturnovarstvene pogoje in kulturnovastveno soglasje pristojne območne enote Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije.

 

16. člen

(opredelitev kulturne dediščine v območju podrobnega načrta)

(1) Enota urejanja prostora Ptuj - Staro pokopališče je v Register kulturne dediščine Slovenije vpisana pod Evidenčno številko dediščine (EŠD) 16163. V skladu s Pravilnikom o seznamih zvrsti dediščine in varstvenih usmeritvah (Uradni list RS, št. 102/10), je enota opredeljena kot stavbna memorialna dediščina.

(2) Območja varovanja:

I. ožje območje varovanja:

- v izvirnosti in neokrnjenosti se ohranja in vzdržuje obstoječi ambient z grobovi; posamezni spomeniki, prednostno tisti, ki so v slabem gradbenem stanju, se restavrirajo po predhodnih kulturnovarstvenih pogojih ZVKDS. Obnovo sme opravljati izvajalec z referencami pod nadzorom ZVKDS;

II. širše območje varovanja:

- valorizirani spomeniki znotraj tega območja se ohranjajo in po potrebi obnovijo; opuščena grobna polja je dovoljeno zatraviti;

III. območje varovanja:

- dovoljeno je postopno opuščanje grobnih polj z zatravitvijo.

(3) Območje P11-R8 se nahaja znotraj arheološkega najdišča Ptuj - Levi breg (EŠD 9155), ki je z Odlokom o razglasitvi nepremičnih kulturnih in zgodovinskih spomenikov na območju občine Ptuj (Uradni vestnik občin Ormož in Ptuj, št. 35/89) razglašen spomenik.

(4) Odlok o razglasitvi Gradu Ptuj za kulturni spomenik državnega pomena (Uradni list RS, št. 81/99, 111/00, 66/01 in 16/08-ZVKD-1) določa meje varovanega in vplivnega območja gradu.

Vplivno območje gradu obsega območje, oddaljeno 300 m od zarisanega območja spomenika ter ves odprti prostor v širši okolici, na katerem bi načrtovali objekte ali uporabo, ki bi s svojo velikostjo, obliko ali funkcijo lahko negativno vplivali na zaščitene funkcionalne ali vizualne elemente spomenika.

 

X. VARSTVO PRED NARAVNIMI IN DRUGIMI NESREČAMI

 

17. člen

(splošne zahteve)

(1) Obravnavano območje leži po karti Potresne nevarnosti Slovenije v območju, kjer znaša projektni pospešek tal 0,125g.

Vsi načrtovani posegi morajo biti grajeni potresno varno.

(2) Območje ni erozivno in plazovito, zato izdelava geomehanskega poročila ni potrebna. Obravnavano območje ni poplavno.

(3) Za možnost razlitja nevarnih snovi se na manipulativnih utrjenih površinah morajo izvesti ustrezno dimenzionirani lovilci olj s koalescentnimi filtri, ki so priključeni na javno kanalizacijo.

(4) V obravnavanem območju je nična možnost požara v naravnem okolju, zato niso potrebni ukrepi.

 

18. člen

(požarno varstvo)

Z lokacijo posameznih obeležij morajo biti zagotovljeni pogoji za varen umik ljudi - v skladu z 22. členom Zakona o varstvom pred požarom (Uradni list RS, št. 3/07-uradno prečiščeno besedilo, 9/11 in 83/12). Zaradi možnosti intervencije gasilcev morajo biti intervencijske poti izvedene v skladu s SIST DIN 14090, utrjene za nosilnost osne obremenitve 10 ton.

 

XI. VARSTVO OKOLJA

 

19. člen

(varovanje voda)

(1) Odvajanje padavinskih voda iz večjih ureditvenih območij je treba predvideti v skladu z 92. členom Zakona o vodah (ZV-1, Uradni list RS, št. 67/02, 110/02-ZGO-1, 2/04-ZZdrI-A, 10/04-odl.US, 41/04-ZVO-1, 57/08, 57/12, 100/13 in 40/14) in sicer na tak način, da bo v čim večji možni meri zmanjšan hipni odtok padavinskih voda z urbanih površin, kar pomeni, da je potrebno predvideti zadrževanje padavinskih voda pred iztokom v površinske odvodnike (zatravitev, travne plošče in podobno).

(2) Odvodnjavanje padavinskih vod s parkirišča (v primeru prenove obstoječega parkirišča pri Šolskem centru Ptuj) naj se uredi v javno kanalizacijo in sicer preko ustrezno dimenzioniranih lovilcev olj s koalescentnimi filtri, ki naj bodo dimenzionirani ob upoštevanju velikosti prispevnih površin, intenzitete padavin in možne pričakovana količine naftnih derivatov.

(3) Padavinske vode z obravnavanega območja (s spominskih obeležij, travnih površin, pešpoti) je treba prioritetno ponikati;

pri tem morajo ponikovalnice biti locirane izven vpliva povoznih in manipulativnih površin. Če ponikanje ni možno, kar je potrebno računsko dokazati, je treba padavinske vode speljati v bližnji vodotok, če tega ni, pa razpršeno po terenu.

(4) Območje OPPN se, po Uredbi o vodovarstvenem območju za vodno telo vodonosnikov Dravsko - ptujskega polja (Uradni list RS, št. 59/07, 32/11 in 24/13), nahaja v širšem (tretjem) vodovarstvenem pasu. Pri načrtovanju je potrebno dosledno upoštevati omejitve in pogoje iz veljavnega predpisa.

(5) Projektna dokumentacija za pridobitev gradbenega dovoljenja za predvideno gradnjo mora biti usklajena z veljavnimi prostorskimi akti, kar mora biti razvidno iz projektne dokumentacije.

 

20. člen

(varstvo pred hrupom)

Za območje OPPN je v skladu z veljavnimi predpisi s področja varstva pred hrupom določena III. stopnja varstva pred hrupom.

 

21. člen

(ravnanje s komunalnimi odpadki)

Ob Volkmerjevi cesti je obstoječe zbirno mesto za komunalne odpadke. Potrebno ga bo ustrezno prenoviti in obdelati.

 

XII. MERILA IN POGOJI ZA GRADNJO KOMUNALNE INFRASTRUKTURE

 

22. člen

(vodovod)

(1) Obstoječe vodovodno omrežje poteka po obodnih cestah, ki potekajo okoli obravnavanega območja. Za potrebe namakanja zelenic in možnosti odjema vode za zalivanje se zgradi vodovod, ki bo potekal v krožni zanki po glavni obodni pešpoti. Pri priklopu na že izgrajeno vodovodno omrežje je potrebno upoštevati smernicam upravljavca.

(2) Predvidijo se tri odjemna mesta za vodo (možnost zalivanja).

 

23. člen

(javna razsvetljava)

(1) Za potrebe javne razsvetljave se predvidi postavitev svetilk po celotnem območju spominskega parka. Predvideva se postavitev kandelabrov višine do 3,5 m, z ustreznim svetlobnim telesom, kar bo omogočalo dovolj svetlobe za potek peš prometa in varnost uporabe spominskega parka. Lokacija svetil je locirana ob peš poteh in ob ploščadi. Potrebno je zagotoviti tudi možnost namestitve drugačnih tipov razsvetljave - v skladu s celovito projektno rešitvijo.

(2) Za potrebe javne razsvetljave se v sklopu investicije predvidi novo odjemno mesto, katero je potrebno uskladiti z upravljavcem javne razsvetljave in Elektro Maribor, Območna enota Ptuj. V projektu je potrebno predvideti zamenjavo obstoječih kablov, temeljev in valjanca javne razsvetljave.

(3) Javna razsvetljava mora biti projektirana skladno z Uredbo o mejnih vrednostih svetlobnega onesnaževanja okolja (Uradni list RS, št. 81/07, 109/07, 62/10 in 46/13).

 

XIII. TOLERANCE PRI LEGI, VELIKOSTI IN FUNKCIJI OBJEKTOV IN NAPRAV

 

24. člen

(dopustna odstopanja od načrtovanih rešitev)

(1) Maksimalna tlorisna velikost in gabariti spominskih obeležij in novih pešpoti so podani v Ureditveno - količbeni situaciji z možnimi odstopanji +1 m in - 2,5 m ali več navznoter, pri čemer je potrebno upoštevati gradbeno mejo. Preseganje urbanističnih omejitev (maksimalni horizontalni gabariti, izključna namenska raba) ni dovoljeno.

(2) Pri gradnji ali prenovi komunalne in druge infrastrukture, zunanjih ureditev ter urejanju parkirišč so dovoljene tolerance, v kolikor se pri izdelavi izvedbene dokumentacije ali med gradnjo ugotovi, da je s spremembami mogoče doseči tehnično in ekonomsko ugodnejšo rešitev, vendar pod pogojem, da se ne spreminja urbanistična zasnova.

(3) K predvidenim spremembam, ki bodo izvedene v okviru toleranc, morajo biti pridobljena soglasja tistih soglasodajalcev, na katerih področje se predvidena sprememba nanaša oziroma vanj posega.

 

XIV. OBVEZNOSTI INVESTITORJEV IN IZVAJALCEV

 

25. člen

(obveznosti investitorjev in izvajalcev pri izvajanju podrobnega

načrta)

(1) Zraven obveznosti, navedenih v členih tega odloka, so obveznosti investitorjev in izvajalcev med gradnjo in po njej naslednje:

- promet med gradnjo organizirati tako, da ne bo večjih zastojev na obstoječem prometnem omrežju,

- pred pričetkom gradnje skupaj z upravljavci evidentirati stanje obstoječe infrastrukture,

- omogočiti dostop do vseh objektov in zemljišč med gradnjo in po njej.

(2) Izvajalci so dolžni upoštevati določila občinskega podrobnega prostorskega načrta, projektne dokumentacije za posege ter določila veljavnih predpisov in standardov.

 

XV. KONČNE DOLOČBE

 

26. člen

(dostopnost podrobnega načrta)

Občinski podrobni prostorski načrt je v času uradnih ur na vpogled pri Skupni občinski upravi občin v Spodnjem Podravju, Mestni trg 1, Ptuj.

 

27. člen

(nadzor)

Nadzor nad izvajanjem tega odloka opravljajo pristojne inšpekcijske službe za posamezna področja.

 

28. člen

(pričetek veljavnosti)

Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem vestniku Mestne občine Ptuj.

 

Številka: 3505-2/2013

Datum: 20. 4. 2015

 

Miran SENČAR, s.r.

župan Mestne občine Ptuj