New Page 2

Na podlagi 57. člena Zakona o prostorskem načrtovanju - ZPNačrt (Uradni list RS, št. 33/07 in 70/08 ZVO-1B) in 23. člena Statuta Mestne občine Ptuj (Uradni vestnik Mestne občine Ptuj, št. 9/07) je župan Mestne občine Ptuj sprejel

SKLEP

o začetku priprave sprememb in dopolnitev Ureditvenega načrta za Center za ravnanje z odpadki Gajke v Spuhlji

 

1.

S tem sklepom se, skladno s sedmim odstavkom 96. člena ZPNačrt, začne priprava sprememb in dopolnitev Ureditvenega načrta za Center za ravnanje z odpadki Gajke v Spuhlji.

 

2.

Ocena stanja:

V prostorskih sestavinah družbenega plana za območje Mestne občine Ptuj (Uradni vestnik Mestne občine Ptuj, št. 1/02, 8/04, 9/04-popravek, 8/08; Uradni list RS, št. 73/05; 54. člen) je opredeljeno poselitveno območje z oznako P12-D2 Gajke v Spuhlji. Površina celotnega območja meri 18,40 ha; njegova namembnost je center za ravnanje z odpadki.

 

Osnovni ureditveni načrt (po določilih ZPNačrt je sedaj to občinski podrobni prostorski načrt; OPPN) za območje P12-D2 Center za ravnanje z odpadki Gajke v Spuhlji (v nadaljnjem besedilu: CERO Gajke), je bil sprejet v maju 2002, njegove spremembe in dopolnitve pa v juliju 2005 (Uradni vestnik Mestne občine Ptuj, št. 5/02 in 10/05).

 

Zaradi velikih investicijskih vrednosti projekta poteka izgradnja CERO Gajke fazno.

 

Veljavni ureditveni načrt deli območje P12-D2 na dejavnosti, ki so oziroma bodo izvedene v treh zaporednih fazah:

            I. faza: območje sprejema, obdelave in predelave odpadkov, ter območje odlaganja ostanka odpadkov (prvo odlagalno polje),

            II. faza: območje odlaganja (drugo odlagalno polje),

            III. faza: območje odlaganja (tretje odlagalno polje).

 

V letih 2003 do 2005 je investitor zgradil večji del I. faze CERO Gajke, ki obsega vhodni del z vhodno kontrolo in tehtanjem odpadkov, zbirni center za individualni dovoz s sortiranjem odpadkov, objekt balirnice za baliranje ostankov odpadkov, objekt za skladiščenje in demontažo kosovnih odpadkov, kompostarno za 3.000 t/leto vhodnega materiala aktivne faze zorenja in 6.000 t/leto vhodnega materiala za naknadno zorenje, pomožne objekte, vso komunalno infrastrukturo in pretežni del odlagalnih polj I. faze s kompletno ureditvijo odvodnje izcednih vod in ureditvijo okolja.

 

V letu 2005, 2006 in 2007 se je gradnja nadaljevala z dokončanjem obstoječe tehnološke linije v balirnici odpadkov za izločanje težke frakcije iz ostankov odpadkov, hale za sortiranje ločeno zbranih frakcij z ureditvijo kompletne tehnološke linije in z dograditvijo odlagalnih polj I. faze.

 

Prva faza je tako izvedena v predvidenem obsegu (razen prekrivanja telesa odlagališča, sistema odplinjevanja odlagališčnih plinov in rekultivacije), skupaj s potrebno komunalno infrastrukturo in zahtevanimi varovalnimi ukrepi. Druga in tretja faza bosta vezani na postopke pridobivanja zemljišč.

 

Razlogi za pripravo sprememb ureditvenega načrta:

 

Pereče potrebe po odlaganju ostanka odpadkov narekujejo nadvišanje že zgrajenega prvega odlagalnega polja. Samo tako se lahko takoj zagotovi potrebna prostornina za njihovo odlaganje. Nameravano nadvišanje ter izpolnjevanje okoljskih meril zanj določi idejna zasnova.

 

V območju tehnoloških naprav (bazen za izcedne vode, zemeljski zadrževalnik odpadnih meteornih vod) se doda objekt za obdelavo izcednih vod s postopkom reverzne osmoze.

 

Spremeni se tudi sistem za odplinjevanje odlagališčnega plina, z vgradnjo vertikalnih odplinjakov. Zasnova odplinjakov naj omogoča nadvišanje odlagalnega polja s sukcesivnim višanjem odplinjevalnih sond.

 

Nadvišan objekt prvega odlagalnega polja bo sicer priključen na naprave in instalacijske cevovode že zgrajene infrastrukture prve faze gradnje CERO Gajke. Le-ta je na gospodarsko javno infrastrukturo priključena v skladu s podanimi pogoji oziroma soglasji posameznih upravljalcev.

 

Pri nadvišanju že zgrajenega odlagališčnega polja se tudi oddaljenost od obstoječih objektov, ki se nahajajo izven območja deponije, ne bo spremenila oziroma zmanjšala.

 

3.

Območje sprememb ureditvenega načrta obsega tiste površine prve faze, ki jo tvorijo zemljišča s parcelnimi številkami:

5/1, 5/2, 5/3, 5/4, 5/5, 5/6, 5/7, 5/8, 5/9, 5/10, 5/11, 5/12, 5/13, 5/14, 5/15, 5/16, 6, 18/3, 18/4, 19/2, 19/3, 21/3, 230, 231, 232/2, vse k. o. Spuhlja

 

Območje sprememb ureditvenega načrta se v fazi izdelave lahko tudi delno spremeni.

 

Spremembe ureditvenega načrta lahko urejajo tudi izgradnjo potrebne javne gospodarske infrastrukture izven območja obdelave. Območje prestavitev, novogradenj oziroma rekonstrukcij javne gospodarske infrastrukture sme obsegati vse tiste površine oziroma zemljišča izven območja sprememb ureditvenega načrta, ki so minimalno zahtevana za potrebne navezave.

 

Del območja P12-D2 Gajke v Spuhlji, ki je tangiran s spremembami prve faze ureditvenega načrta, se nahaja izven zavarovanih območij ali območij, pomembnih za biotsko raznovrstnost. Na obravnavanem območju ni naravnih vrednot.

4.

Pri pripravi osnutka sprememb ureditvenega načrta se upoštevajo prikaz stanja prostora, veljavni ureditveni načrt in njegova sprememba, izražene investicijske namere ter tudi že morebitne pridobljene predhodne smernice in priporočila nosilcev urejanja prostora.

 

Izdelovalec sprememb ureditvenega načrta sme uporabiti obstoječo dokumentacijo za prvo fazo:

geotehnično poročilo (Gprocom, d. o. o., Maribor, št. 206/2001, maj 2001);

hidrogeološke raziskave (Hidroconsulting, d. o. o., Dragomer, »Hidrogeološke razmere na širšem območju predvidenega Centra za ravnanje z odpadki Gajke v Spuhlji«);

idejni projekt »Ureditev CERO Gajke v Spuhlji« (Drava, Vodnogospodarsko podjetje Ptuj, d. d., št. 08/02-ID, januar 2002, s spremembo v maju 2002);

poročilo o vplivih na okolje za ureditev Centra za ravnanje z odpadki Gajke v Spuhlji (E-net, d. o. o., Ljubljana, april 2002);

projekt PID, ki ga je po končani gradnji 1. faze, v letu 2006, pod št. 735/2006 izdelal KO-BIRO, d. o. o., Maribor, z vključenimi načrti:

študija požarne varnosti, faze PGD (IVD projektiva, d. o. o., št. PRO-078/2002, maj 2002);

projekt PZI za zajem in sežig odlagališčnega plina (Flopi, d. o. o., Trzin, št. D0021, maj 2008), oziroma lahko po potrebi zagotovi izdelavo novih strokovnih podlag, na katerih bodo temeljile uporabljene rešitve, kot je

zasnove prometne ureditve v odnosu do obstoječe, vključno z ureditvami mirujočega, servisnega in urgentnega prometa;

idejne zasnove novih energetskih, vodovodnih, komunalnih in drugih infrastrukturnih priključkov in ureditev;

idejne zasnove morebitne zaščite, prestavitve ali ukinitve obstoječih energetskih, vodovodnih, komunalnih in drugih infrastrukturnih priključkov in ureditev.

 

Spremembe ureditvenega načrta se pripravijo skladno z določili ZPNačrt in tudi skladno z določili Pravilnika o vsebini, obliki in načinu priprave občinskega podrobnega prostorskega načrta (Uradni list RS, št. 99/07) ter Uredbo o odlaganju odpadkov (Uradni list RS, št. 32/06, 98/07 in 62/08).

 

Spremembe ureditvenega načrta se izdelajo tudi v digitalni obliki, tako da je možen vnos v geoinformacijski sistem (GIS) mestne občine.

5.

Roki za pripravo prostorskega akta in njegovih posameznih faz:

 

Sklep o začetku priprave prostorskega akta:

            april 2009.

 

Objava sklepa v uradnem glasilu občine in v svetovnem spletu; objavljeni sklep se posreduje Ministrstvu za okolje in prostor, Dunajska cesta 48, Ljubljana (MOP):

            april, maj 2009.

 

Priprava osnutka prostorskega akta:

            15 dni po objavi tega sklepa.

 

Poziv nosilcem urejanja prostora za pridobitev smernic in obvestila Ministrstva za okolje in prostor, ali je potrebno izvesti celovito presojo vplivov na okolje:

            30 dni od prejema poziva.

 

Analiza smernic, izdelava strokovnih podlag in dopolnjenega osnutka prostorskega akta:

            15 dni po prejetju smernic nosilcev urejanja prostora.

 

(Če je za prostorski akt potrebno izvesti celovito presojo vplivov na okolje (v nadaljevanju: CPVO), se za dopolnjen osnutek zagotovi okoljsko poročilo in se ga, skupaj z dopolnjenim osnutkom, pošlje ministrstvu, pristojnemu za varstvo okolja).

 

Javno naznanilo o javni razgrnitvi in javni obravnavi dopolnjenega osnutka prostorskega akta, objavljeno na krajevno običajen način in v svetovnem spletu:

            7 dni pred začetkom javne razgrnitve.

(Če je za prostorski akt potrebno izvesti CPVO, se javnost seznani sočasno in na enak način tudi z okoljskim poročilom).

 

Javna razgrnitev in javna obravnava dopolnjenega osnutka:

            30 dni.

(V času javne razgrnitve se izvede javna razprava o dopolnjenem osnutku. Občani, organi in organizacije, četrtne skupnosti ter drugi zainteresirani oziroma prizadeti lahko dajo pisne pripombe in predloge v času trajanja javne razgrnitve. Rok za dajanje pripomb poteče s potekom javne razgrnitve.)

 

Priprava strokovnih stališč do pripomb in predlogov, podanih v času javne razgrnitve:

            7 dni po zaključku javne razgrnitve.

 

Prva obravnava in sprejem dopolnjenega osnutka prostorskega akta na mestnem svetu ter obravnava in sprejem stališča do pripomb in predlogov:

            do 30 dni po zaključku javne razgrnitve.

 

Objava stališča, zavzetega do pripomb in predlogov, na krajevno običajen način in v svetovnem spletu, ter pisna seznanitev lastnikov zemljišč glede pripomb in predlogov, ki so jih izrazili v okviru javne razgrnitve:

            7 dni po sprejemu stališč na mestnem svetu.

 

Priprava predloga prostorskega akta (dopolnitev s stališči mestnega sveta):

            7 dni po sprejemu stališč na mestnem svetu.

 

Pridobivanje mnenj nosilcev urejanja prostora na predlog prostorskega akta:

            30 dni od prejema poziva.

(Če je za prostorski akt potrebno izvesti CPVO, ministrstvo, pristojno za varstvo okolja, odloči o sprejemljivosti izvedbe sprememb ureditvenega načrta na okolje in izda potrdilo).

 

Priprava usklajenega predloga prostorskega akta:

            7 dni po pridobitvi mnenj nosilcev urejanja prostora.

 

Druga obravnava in sprejem usklajenega predloga prostorskega akta na mestnem svetu:

             do 30 dni po pripravljenem usklajenem predlogu.

 

Objava odloka v Uradnem vestniku Mestne občine Ptuj:

            v prvi naslednji številki, ki izide po preteku petnajstdnevnega roka, ki ga določajo predpisi o lokalni samoupravi.

 

Priprava končnega elaborata, ki ga načrtovalec preda Skupni občinski upravi:

            15 dni po objavi odloka.

 

Izdelovalec prostorskega akta mora predati Skupni občinski upravi tri kompletirane izvode sprejetega prostorskega akta (število izvodov za investitorje določa pogodba). Po en izvod bo predan

krajevno pristojni upravni enoti (RS UE Ptuj, Oddelek za okolje in prostor) in

pristojnim inšpekcijskim službam,

en izvod pa bo hranjen na Skupni občinski upravi, kjer bo akt na vpogled dostopen javnosti. Obenem je potrebno celoten prostorski akt s prilogami predati pripravljavcu v digitalni obliki na zgoščenki v dogovorjenem formatu.

6.

Pristojni nosilci urejanja prostora, za izdajo smernic oziroma projektnih pogojev za pripravo sprememb ureditvenega načrta, so:

 

Ministrstvo za okolje in prostor, Agencija RS za okolje, Urad za upravljanje z vodami, Sektor za porečje reke Drave in Mure, Oddelek za porečje reke Drave, Krekova ulica 17, 2000 Maribor (za področje voda);

Ministrstvo za obrambo, Uprava RS za zaščito in reševanje, Vojkova cesta 61, 1000 Ljubljana (za področje obrambe ter varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami, vključno z varstvom pred požarom);

Geoplin plinovodi, d. o. o., Cesta Ljubljanske brigade 11, 1000 Ljubljana (za področje umeščanja transportnih plinovodov);

Elektro Maribor, Vetrinjska ulica 2, 2000 Maribor (za področje oskrbe z električno energijo);

Komunalno podjetje Ptuj, d. d., Puhova ulica 10, 2250 Ptuj (za področji oskrbe z vodo in odvajanja odplak);

Mestna občina Ptuj, Oddelek za gospodarske javne službe, investicije, kakovost in gospodarstvo, Mestni trg 1, 2250 Ptuj (za področje prometa, za občinske ceste);

Četrtna skupnost Spuhlja, Spuhlja 12/a, 2250 Ptuj (za področje, ki ga urejajo predpisi o lokalni samoupravi glede vključitev četrtnih skupnosti v urejanje prostora).

 

Drugi udeleženci:

 

RS, Ministrstvo za okolje in prostor, Direktorat za okolje, Sektor za CPVO, Dunajska cesta 48, 1000 Ljubljana (udeleženec na podlagi 4. odstavka 58. člena ZPNačrt - potrebnost izvedbe postopka CPVO);

Investitor.

 

Če se v postopku priprave sprememb ureditvenega načrta ugotovi, da je potrebno pridobiti smernice in mnenja tudi drugih nosilcev urejanja prostora oziroma udeležencev, se le-te naknadno pridobijo v tem istem postopku.

7.

Pripravo, izdelavo ter stroške soglasij sprememb ureditvenega načrta financira investitor; v te namene sklene pogodbo z izvajalcem, ki izpolnjuje zakonite pogoje za prostorsko načrtovanje. Posamezne obveznosti investitorja se določijo z medsebojnim dogovorom.

 

8.

Ta sklep se objavi v Uradnem vestniku Mestne občine Ptuj in na spletnem naslovu Mestne občine Ptuj (www.ptuj.si).

 

Številka: 3505-9/2009

Datum: 16. 4. 2009

 

Štefan ČELAN, s.r.

župan Mestne občine Ptuj