New Page 2

 

Na podlagi 27. člena Zakona o urejanju prostora (ZUreP-1, Uradni list RS, št. 110/02, 8/03-popr., in 58/03-ZZK-1, v nadaljevanju ZureP-1) in 17. člena Statuta Občine Ruše (MUV, št. 5/99, 18/00), je župan Občine Ruše dne 17. 2. 2006 sprejel

 

 

Program priprave

 

 

lokacijskega načrta za gradnjo več sedežnice s smučiščem Uršankovo II (zadnja etapa povezave Ruše-Areh s smučiščem)

 

 

I. Ocena stanja, razlogi in pravna podlaga za pripravo lokacijskega načrta

 

 

V skladu z razvojno strategijo Občine Ruše s poudarkom na razvoju medsebojno povezane turistično rekreacijske ponudbe, je Občinski svet Občine Ruše v letu 2004 sprejel Odlok o ureditvenem načrtu za gradnjo večsedežnice s smučiščem Uršankovo I (nadaljevanje smučarske proge Cojzarica), objavljen v MUV št. 18/04. S slednjim je bila sprejeta pravna podlaga za realizacijo prve faze povezave Areh-Ruše z več sedežnico in smučiščem ter storjen eden izmed pomembnejših korakov k dopolnitvi infrastrukture za pasivno in aktivno rekreacijo v naravnem okolju oz. k zaokrožitvi rekreacijskega centra severovzhodnega in Pohorja ter povezave med turistično rekreacijskimi in gostinskimi območji ob glavnih prometnih žilah v Dravski dolini s turističnimi območji v zaledju.

 

 

Tudi za izvedbo druge, zadnje faze povezave Ruše –Areh je v skladu z usmeritvami veljavnih planskih aktov občine potrebno pripraviti lokacijski načrt (v nadaljevanju: LN).

 

 

Ta program priprave določa postopek priprave oz. sprejemanja strokovnih podlag in LN. Program opredeljuje vsebino in obseg izdelave LN, postopek in roke priprave, seznam pristojnih nosilcev urejanja prostora, ki sodelujejo v postopku načrtovanja predvidene prostorske ureditve, pripravljavca in nosilca upravno-strokovnih aktivnosti ter zagotovitev potrebnih finančnih sredstev za izvedbo naloge.

 

 

Sprejeti LN bo pravna podlaga za načrtovane posege na obravnavanem območju.

 

 

Pravna podlaga za pripravo lokacijskega načrta je Zakon o urejanju prostora (ZUreP-1, Uradni list RS, št. 110/02, 8/03-popr., in 58/03-ZZK-1, v nadaljevanju ZureP-1).

 

 

II. Predmet in programska izhodišča izdelave LN

 

 

Osnove za pripravo LN so podane v veljavnih planskih aktih občine (zadnje spremembe sprejete z Odlokom o spremembah in dopolnitvah prostorskih sestavin dolgoročnega in srednjeročnega plana Občine Ruše, za območje nove Občine Ruše v letu 2004 (MUV št. 10/04 in 12/04)), v katerih je obravnavano območje glede namenske rabe opredeljeno večinoma kot drugo območje kmetijskih zemljišč ter na posameznih lokacijah kot gradbene parcele izven naselij in drugih ureditvenih območij. Po zasnovi rabe prostora v kartografskem delu citiranega odloka je območje opredeljeno kot območje smučišč in žičniških naprav, v zasnovi prometnega omrežja kartografskega dela odloka pa je na območju predvidena žičniška povezava.

 

 

Zasnova načinov urejanja prostora s prostorskimi izvedbenimi akti na območju predvideva pripravo ureditvenega načrta, kar pomeni, da je skladno z Zakonom o urejanju prostora (ZUreP-1, Uradni list RS, št. 110/02, 8/03-popr., in 58/03-ZZK-1, v nadaljevanju ZureP-1) potrebno pripraviti LN.

 

 

Do sprejema lokacijskega načrta se območje ureja z Odlokom o prostorskih ureditvenih pogojih za podeželje na območju Občine Ruše (MUV št. 18/00).

 

 

Območje obdelave LN zajema predvideno smučišče kot nadaljevanje prve faze podaljška smučišča Cojzarica, dve novi večsedežnici, sistem umetnega zasneževanja, osvetlitve smučišč ter ostalo pripadajočo infrastrukturo.

 

 

Ostali podatki o prostoru:

 

 

- območje se nahaja v vplivnem vodovarstvenem pasu vodnjakov v Rušah, opredeljenim z Odlokom o varstvu zalog pitne vode črpališč Vodnjak I in II v Rušah (MUV št. 10/93);

 

 

- območje se nahaja znotraj predvidenega naravnega (regijskega) parka Pohorje;

 

 

- območje se nahaja znotraj Ekološko pomembnega območja Pohorje (Uredba o ekološko pomembnih območjih, Ur.l. RS, št. 48/2004).

 

 

V skladu z določili Zakona o varstvu okolja (Uradni list RS, št. 41/04) je Ministrstvo za okolje in prostor z odločbo št. 354-09-255/2005 z dne 10. 8. 2005 odločilo, da je pred sprejemom LN potrebno izvesti presojo vplivov na okolje v skladu z zakonom, ki ureja področje varstva okolja.

 

 

Pred sprejemom lokacijskega načrta je torej potrebno izvesti celovito presojo vplivov njegove izvedbe na okolje v skladu z določbami zakona, ki ureja področje varstva okolja.

 

 

Ministrstvo, pristojno za varstvo okolja, z javnim naznanilom v svetovnem spletu in v enem od dnevnih časopisov, ki pokrivajo območje cele države, obvesti javnost, da bo izvedena celovita presoja vplivov na okolje.

 

 

Dne 6. 2. 2006 je Občinska uprava Občine Ruše v skladu z 28. členom Zakona o urejanju prostora sklicala prvo prostorsko konferenco z namenom, da se pridobijo in uskladijo priporočila, usmeritve in legitimni interesi lokalne skupnosti, gospodarstva in interesnih združenj ter organizirane javnosti glede priprave prostorskega akta oziroma predvidene prostorske ureditve.

 

 

Na podlagi priporočil se v postopku priprave lokacijskega načrta prouči: kako trajnosten je projekt oz.posredni vpliv projekta na zaposlitve, razvoj drugih dejavnosti, družbeno okolje; prometno dostopnosti, reševanje križanja cest in proge ter ureditev parkirnih prostorov ob izteku proge; skladnost projekta z vsebino Alpske konvencije; vpliv na območje Nature 2000 ter vpliv na vode.

 

 

Investitor oz. pobudnik LN je Športni center Pohorje.

 

 

Pripravljavec LN je Občinska uprava Občine Ruše (v nadaljevanju: pripravljavec).

 

 

Načrtovalec oz. izdelovalec LN je podjetje Urbis d.o.o. iz Maribora.

 

 

III. Okvirno ureditveno območje

 

 

Ureditveno območje brez skupnega vplivnega območja zajema naslednje parcele oz. dele naslednjih parcel v katastrski občini Smolnik: 341/1, 346/3, 332/1,346/1, 308, 310, 341/2, 346/2, 324/1, 821, 759/2, 333, 334, 324/3, 315/3, 312, 337, 314, 324/2, 335, 318, *31/1, 759/1, 324/2, 311, *31/3, 332/2, 344, 345, 346/2, 330, 329, 286, 336, 317, 329, 286, 336 in 317. končna meja LN bo določena v LN, ko bo opredeljeno skupno vplivno območje.

 

 

IV. Nosilci urejanja prostora, ki dajejo smernice in mnenja ter drugi udeleženci, ki bodo sodelovali pri pripravi LN

 

 

Pripravljavec oz. načrtovalec bo po sprejemu programa priprave pozval pristojne nosilce urejanja prostora, da v roku 30 dni podajo smernice za načrtovanje predvidene prostorske ureditve. Nosilci urejanja prostora bodo ob pozivu prejeli tudi sprejet program priprave.

 

 

V primeru, da nosilci urejanja prostora v 30 dneh ne bodo podali smernic, se bo v skladu z 29. členom ZUreP-1 štelo, da smernic nimajo. V primeru, da smernice nekaterih nosilcev urejanja prostora ne bodo podane, mora načrtovalec kljub temu upoštevati vse veljavne predpise in druge pravne akte.

 

 

V fazi dopolnjenega predloga LN bo pripravljavec oz. načrtovalec pozval pristojne nosilce k posredovanju mnenj k dopolnjenemu predlogu. V primeru, da le-ti mnenj ne bodo podali v zakonskem roku, to je v 30 dneh od dneva vročitve poziva, se bo štelo, da soglašajo s predvideno ureditvijo na območju.

 

 

Pristojni nosilci urejanja prostora za izdajo smernic in mnenj za izdelavo LN so:

 

 

1. Ministrstvo za zdravje, Zdravstveni inšpektorat Republike Slovenije, Izpostava Maribor;

 

 

2. Ministrstvo za obrambo, Inšpektorat Republike Slovenije za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, Izpostava Maribor;

 

 

3. Ministrstvo za okolje, prostor in energijo, Agencija RS za okolje (ARSO), Območna pisarna Maribor;

 

 

4. Zavod za varstvo kulturne dediščine Republike Slovenije, Območna enota Maribor (posredovanje strokovnih zasnov za varstvo kulturne dediščine in kulturnovarstvenega mnenja);

 

 

5. Zavod Republike Slovenije za varstvo narave, Območna enota Maribor (posredovanje naravovarstvenih smernici in naravovarstvenega mnenja);

 

 

6. Elektro Maribor, javno podjetje za distribucijo električne energije, PE Elektro Maribor okolica;

 

 

7. Telekom Slovenije, PE Maribor;

 

 

8. Nigrad, javno komunalno podjetje d.d.;

 

 

9. KRS Selnica-Ruše;

 

 

10. Mariborski vodovod Maribor;

 

 

11. Režijski obrat Občine Ruše (za področje prometa na občinskih cestah);

 

 

12. zavod za gozdove Slovenije, OE Maribor.

 

 

V kolikor bi se med postopkom izkazalo, da je potrebno pridobiti smernice in mnenja drugih nosilcev urejanja prostora, se le-te po potrebi vključi v postopek.

 

 

V. Način oz. potek pridobitve strokovnih rešitev

 

 

Ob upoštevanju programskih izhodišč, določenih v II. točki tega programa priprave, na podlagi priporočil s prve prostorske konference, analize prostora, pridobljenih smernic in analize le-teh, na podlagi analiz stanja, teženj in razvojnih možnosti v prostoru ter študije ranljivosti, lahko načrtovalec predlaga nove variante ali optimizacije že predlaganih.

 

 

Pripravljavec in investitor potrdita predlagan obseg variant, za katere izdelovalec strokovnih podlag v primerni natančnosti izdela variantne rešitve kot celovite urbanistične, krajinske in arhitekturne oziroma gradbeno tehnične strokovne rešitve.

 

 

Načrtovalec izdela študijo variant, v kateri na podlagi strokovnih podlag presodi in primerja variantne rešitve z vidika prostorskega razvoja (racionalna raba prostora), s funkcionalnega, varstvenega in ekonomskega vidika ter z vidika sprejemljivosti načrtovanih ureditev v lokalnem okolju.

 

 

V zaključku primerjalne študije načrtovalec predlaga in utemelji najustreznejšo variantno rešitev in poda usmeritve za njeno optimizacijo v sklopu izdelave strokovnih podlag in predloga lokacijskega načrta.

 

 

V fazi izdelave študije variant se opravi celovita presoja vplivov izvedbe lokacijskega načrta na okolje. Zagotovi se:

 

 

- okoljsko poročilo, v katerem se opredelijo, opišejo in ovrednotijo vplivi izvedbe lokacijskega načrta na okolje in možne alternative ter navede stopnja upoštevanja okoljskih izhodišč oziroma naravovarstvenih smernic;

 

 

- revizijo okoljskega poročila v skladu s predpisi, ki določajo podrobnejšo vsebino okoljskega poročila.

 

 

Pripravljavec pred javno razgrnitvijo predlagane najustreznejše variantne rešitve, okoljskega poročila in njegove revizije, pridobi obvestilo o ustreznosti okoljskega poročila in njegove revizije.

 

 

Pri odločitvi o najustreznejši variantni rešitvi je treba v čim večji meri upoštevati pisna mnenja in pripombe javnosti, podane na predlog najustreznejše variantne rešitve in na okoljsko poročilo, ki sta bila javno razgrnjena.

 

 

V fazi izdelave predloga lokacijskega načrta se na podlagi poročila o vplivih na okolje izvede presoja vplivov na okolje. Zagotovi se:

 

 

- poročilo o vplivih na okolje, ki mora biti izdelano v skladu s predpisi, ki določajo podrobnejšo vsebino - poročila o vplivih na okolje ter

 

 

- revizijo poročila o vplivih na okolje, ki je neodvisen strokovni nadzor nad kakovostjo in ustreznostjo poročila o vplivih na okolje.

 

 

S predlogom lokacijskega načrta se hkrati javno razgrnejo tudi poročilo o vplivih na okolje, pisno mnenje o reviziji ter osnutek odločitve o okoljevarstvenem soglasju.

 

 

Pripravljavec mora pred sprejemom lokacijskega načrta pridobiti okoljevarstveno soglasje.

 

 

VI. Seznam potrebnih strokovnih podlag in način njihove pridobitve

 

 

Pri izdelavi strokovnih podlag in lokacijskega načrta je treba upoštevati vse predhodno izdelane strokovne podlage in vsa druga gradiva, relevantna za izdelavo naloge s področja prostorskega razvoja, varstva okolja, ohranjanja narave in varstva kulturne dediščine. Upošteva in smiselno se povzame tudi vsebino oz. izsledke Študije za celovito presojo vplivov na okolje izgradnje več sedežnice s smučiščem Uršankovo, Oikos, oktober 2002). Le-te se smiselno uporabi pri pripravi gradiv iz naslednjih odstavkov.

 

 

V postopku izdelave študije variant se ob smiselnem upoštevanju že pripravljenega gradiva izdelajo naslednje strokovne podlage:

 

 

- analiza stanja in teženj v prostoru: analiza fizičnih lastnosti in pravnega stanja prostora, problemov, ki izhajajo iz dosedanjega prostorskega razvoja;

 

 

- analiza razvojnih možnosti v prostoru: ugotovitev novih razvojnih potreb, teženj in različnih pobud na obravnavanem območju, analiza možnosti glede načrtovanja prostorske ureditve;

 

 

- študija ranljivosti prostora: analiza pričakovanih vplivov prostorske ureditve na posamezne sestavine prostora, vrednotenje ter priprava predlogov strokovnih rešitev;

 

 

- elaborati, v katerih se variante vrednotijo in primerjajo: razvojno urbanistični, gradbeno tehnični, okoljsko poročilo in po potrebi tudi drugi;

 

 

- morebitne druge strokovne podlage, ki bodo izhajale iz smernic nosilcev urejanja prostora.

 

 

V postopku izdelave predloga lokacijskega načrta se izdelajo naslednje strokovne podlage:

 

 

- idejna zasnova načrtovane prostorske ureditve, izdelana na način, ki vključuje vse funkcionalne, urbanistične, krajinske, arhitekturne in okoljevarstvene rešitve in ureditve z ustreznim poročilom in utemeljitvijo (zasnova objekta in cevovoda);

 

 

- idejna zasnova posameznih elementov prostorske ureditve, izdelana kot posamezni načrti, ki vključuje vse funkcionalne, urbanistične, krajinske, arhitekturne in okoljevarstvene rešitve in ureditve, z ustreznimi poročili in utemeljitvami;

 

 

- idejna zasnova zaščite, prestavitve in ukinitve obstoječih energetskih, vodovodnih in drugih komunalnih priključkov in ureditev;

 

 

- idejna zasnova rešitev in ukrepov za preprečitev negativnih vplivov na okolje, kulturno dediščino in trajnostno rabo naravnih dobrin, za omilitev vplivov na rastlinske in živalske vrste ter njihove habitate, vključno z idejno zasnovo ureditve morebitnih izravnalnih ukrepov;

 

 

- idejna zasnova rešitev in ukrepov za obrambo ter varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami;

 

 

- prikaz vplivnega območja pričakovanih posameznih vrst vplivov načrtovanih objektov na okolico;

 

 

- morebitne druge strokovne podlage, ki bodo izhajale iz smernic nosilcev urejanja prostora, po potrebi tudi strokovne podlage v zvezi z ukrepi v času gradnje.

 

 

Podlaga za izdelavo predloga lokacijskega načrta je geodetski načrt, izdelan v skladu s pravilnikom, ki ureja izdelavo geodetskega načrta. Predlog lokacijskega načrta mora vsebovati tudi podatke o lastnikih in imetnikih drugih stvarnih pravic na zemljiščih in nepremičninah.

 

 

V postopku priprave lokacijskega načrta zavod, pristojen za varstvo kulturne dediščine, zagotovi izdelavo strokovnih zasnov s področja kulturne dediščine v skladu z zakonom, ki ureja področje varstva kulturne dediščine, in jih posreduje pripravljavcu.

 

 

V postopku priprave lokacijskega načrta zavod, pristojen za varstvo narave, izdela naravovarstvene smernice v skladu z zakonom, ki ureja področje ohranjanja narave, in jih posreduje pripravljavcu.   

 

 

VII. Postopek in roki za pripravo lokacijskega načrta

 

 

Pridobitev smernic za načrtovanje

 

 

Načrtovalec in investitor zagotovita gradivo za pridobitev smernic (situativni prikaz prostorske ureditve s tehničnim poročilom).

 

 

Pripravljavec pridobi smernice za načrtovanje ter strokovne podlage s strani nosilcev urejanja prostora iz IV. točke tega programa priprave, ki dajejo smernice in mnenja.

 

 

Nosilci urejanja prostora podajo smernice v 30 dneh po prejemu vloge. V skladu z zakonom, ki ureja ohranjanje narave, se v primeru, da strokovna priprava naravovarstvenih smernic v roku 30 dni ni možna, rok lahko podaljša, vendar na največ 60 dni, o čemer pristojni zavod obvesti pripravljavca. Nosilci urejanja prostora v tem roku posredujejo tudi strokovne podlage, s katerimi razpolagajo in se nanašajo na območje oziroma so predmet načrtovanja.

 

 

Načrtovalec pregleda smernice in jih analizira.

 

 

Izdelava študije variant

 

 

Investitor zagotovi izdelavo strokovnih podlag iz VI. točke tega programa priprave.

 

 

Načrtovalec izdela študijo variant.

 

 

K izdelani in po potrebi dopolnjeni študiji variant in predlogu najustreznejše variantne rešitve pridobi pripravljavec stališča investitorja ter drugih udeležencev iz IV. točke tega programa priprave (ministrstva, pristojna za varstvo okolja, ohranjanje narave, upravljanja z vodami, za področje kmetijstva in gozdarstva, za varstvo kulturne dediščine, za področje prometa in energetike) ter stališča lokalnih skupnosti.

 

 

Pripravljavec po končani izdelavi študije variant organizira drugo prostorsko konferenco z namenom, da se na predlagano najustreznejšo variantno rešitev pridobijo in uskladijo priporočila, usmeritve in legitimni interesi (mnenja) lokalnih skupnosti, gospodarstva in interesnih združenj ter organizirane javnosti.

 

 

O variantni rešitvi, za katero se izdela predlog lokacijskega načrta, odloči pripravljavec z investitorjem.

 

 

Izdelava predloga lokacijskega načrta

 

 

Investitor na podlagi usmeritev ter v skladu s priporočili z druge prostorske konference zagotovi izdelavo strokovnih podlag iz VI. točke tega programa priprave.

 

 

Načrtovalec po prevzemu vseh strokovnih podlag izdela predlog lokacijskega načrta.

 

 

Načrtovalec po posredovanju pripomb s strani pripravljavca dopolni predlog lokacijskega načrta.

 

 

Javna razgrnitev in javne obravnave

 

 

Župan Občine Ruše s sklepom odredi javno razgrnitev predloga lokacijskega načrta na sedežu pripravljavca.

 

 

Javna razgrnitev traja najmanj 30 dni.

 

 

Pripravljavec obvesti javnost o kraju in času javne razgrnitve in javne obravnave z objavo v Medobčinskem uradnem vestniku, v dnevnem časopisu ter na krajevno običajen način, in sicer najmanj en teden pred začetkom javne razgrnitve.

 

 

Pripravljavec v času javne razgrnitve organizira javno obravnavo v Občini Ruše.

 

 

Pripravljavec v času javne razgrnitve in javne obravnave evidentira vse pisne in ustne pripombe in predloge organov, organizacij in posameznikov.

 

 

Načrtovalec v sodelovanju s pripravljavcem, investitorjem, načrtovalcem pripravi predlog stališč glede njihovega upoštevanja.

 

 

Pripravljavec s pripombami in predlogi ter predlogom stališč seznani tudi tiste nosilce urejanja prostora, na katerih delovno področje bi se predlagane spremembe lahko nanašale, ter pridobi njihovo predhodno mnenje.

 

 

O upoštevanju pripomb odloči pripravljavec s sprejemom stališč do pripomb po predhodnem stališču investitorja.

 

 

Izdelava dopolnjenega predloga lokacijskega načrta

 

 

Investitor zagotovi izdelavo potrebnih dopolnitev strokovnih podlag po sprejemu odločitve o upoštevanju pripomb in predlogov.

 

 

Načrtovalec izdela dopolnjen predlog lokacijskega načrta po prevzemu vseh morebitih dopolnjenih strokovnih podlag.

 

 

Načrtovalec po potrebi dopolni in zaključi analizo smernic, ter jo priloži k dopolnjenemu predlogu lokacijskega načrta in h gradivu za pridobitev mnenj.

 

 

Načrtovalec pripravi gradivo za pridobitev mnenj.

 

 

Pripravljavec pridobi mnenja k dopolnjenemu predlogu lokacijskega načrta s strani nosilcev urejanja prostora iz IV. točke tega programa priprave, ki dajejo smernice in mnenja.

 

 

Nosilci urejanja prostora podajo mnenje v 30 dneh po prejemu vloge.

 

 

Pripravljavec posreduje načrtovalcu mnenja nosilcev urejanja prostora z namenom, da načrtovalec izdela usklajen dopolnjen predlog lokacijskega načrta.

 

 

Sprejem lokacijskega načrta

 

 

Pripravljavec posreduje usklajen dopolnjen predlog lokacijskega načrta v sprejem Občinskemu svetu Občine Ruše.

 

 

Sestavni del gradiva so priporočila obeh prostorskih konferenc in stališča do pripomb in predlogov z javne razgrnitve.

 

 

Občinski svet sprejme lokacijski načrt z odlokom, pripravljavec objavi odlok v Medobčinskem uradnem vestniku.   

 

 

Sočasno bo v postopku priprave in sprejema LN kot je navedeno v II. In V. točki tega programa, potekal postopek celovite presoje vplivov na okolje ter presoje vplivov na okolje (slednje v fazi predloga lokacijskega načrta).

 

 

VIII. Objava programa priprave

 

 

Ta program priprave se objavi v Medobčinskem uradnem vestniku in začne veljati dan po objavi.

 

 

Št.:       350-01-002/05 104                                                                  

 

 

Ruše,    17. 2. 2006                                                                                

 

 

ŽUPAN OBČINE RUŠE

 

 

Vili Rezman, prof.