New Page 1

Na podlagi 26., 27. in 38. člena Zakona o žičniških napravah za prevoz oseb (Ur.l. RS, št. 126/2003, 56/2013 in 33/2014; v nadaljevanju ZŽNPO), 32. člena Zakona o gospodarskih javnih službah /ZGJS/ (Ur. l. RS, št. št. 32/1993, 30/98 – ZZLPPO, 127/06 – ZJZP, 38/2010 - ZUKN in 57/2011 – ORZGJS40), določil Zakona o gospodarskih družbah (Ur. l. RS, št. 65/2009-UPB3, 83/2009 Odl.US: U-I-165/08-10, Up-1772/08-14, Up-379/09-8, 33/2011, 91/2011, 100/2011, Skl.US: U-I-311/11-5), (Ur. l. RS, št. 32/93), 6. čl. Odloka o gospodarskih javnih službah v Mestni občini Maribor (MUV, št. 11/2012-UPB št. 1, 13/2012, 11/2013 in 12/2014) in 23. člena Statuta Mestne občine Maribor (MUV št. 10/2011 in 8/2014) je Mestni svet Mestne občine Maribor, na svoji 20. redni seji, 27. oktobra 2016 sprejel

 

ODLOK

o koncesiji za graditev krožno kabinske žičnice in izvajanju  javne službe javnega prevoza potnikov, koncesiji za graditev obstoječih žičniških naprav za prevoz oseb v Mestni občini  Maribor ter o pravicah in obveznostih koncesionarja glede rabe »Mariborskega Pohorja«

 

1. člen

Ta odlok predstavlja:

-   koncesijski akt za graditev krožno kabinske žičnice na Mariborskem Pohorju, ki je določena ter opredeljena v prilogi tega odloka, ki je njen sestavni del ter

-   akt o izvajanju gospodarske javne službe prevoza potnikov po žičniški napravi v obliki javnega podjetja in

-   koncesijski akt koncesije za graditev žičniških naprav za prevoz oseb, s katero koncesionar pridobi pravico obratovati s preostalimi žičniškimi napravami, ki so predmet koncesije in so določene ter opredeljene v prilogi tega odloka, ki je njen sestavni del.

Javni prevoz potnikov po krožno kabinski žičnici je izbirna gospodarska javna služba, prevoz oseb po preostalih žičniških napravah, ki so predmet koncesije po tem odloku, ni gospodarska javna služba.

Poleg koncesijskih aktov iz 1. odstavka tega člena, s tem odlokom Mestna občina Maribor določa pogoje ter pravice in obveznosti koncesionarja glede rabe »Mariborskega Pohorja«, ki je opredeljeno v 1. odstavku 2. člena tega odloka.

 

2. člen

»Mariborsko Pohorje« predstavlja smiselno zaključeno celoto, povezano z žičniškimi napravami, smučišči in drugimi turističnimi ter športnimi zmogljivostmi in resursi. Pravice in obveznosti koncesionarja glede rabe »Mariborskega Pohorja« in izvajanja dejavnosti, povezanimi z rabo »Mariborskega Pohorja« bodo, poleg tega odloka, natančneje določene v koncesijski pogodbi.

Objekti in naprave krožno kabinske žičnice, ki predstavlja žičniško napravo, ki se navezuje na sistem smučarskih prog in drugih športnih ter turističnih zmogljivosti in dejavnosti na področju »Mariborskega Pohorja«, so infrastruktura javne službe.

 

3. člen

Koncesija za graditev krožno kabinske žičnice na Mariborskem Pohorju ter javna služba prevoza potnikov po žičniški napravi se morata izvajati tako, da se izvajata v javnem interesu, koncesionar pa mora zagotoviti neprekinjeno delovanje žičniške naprave skozi vse leto ter vozne rede in obratovalni čas predložiti v soglasje pristojnemu organu mestne uprave.

Koncesionar mora omogočiti prevoz vsakemu potniku, odkloni pa ga lahko posameznemu potniku če ta ogroža ali ovira varnost obratovanja žičniške naprave, če bi zaradi prevoza lahko prišlo do poškodbe ali okvare žičniške naprave ali če bi prevoz močno motil ali ogrožal druge potnike. Podrobneje se pogoji prevoza določijo v splošnih obratovalnih pogojih.

Koncesionar mora prilagoditi vozni red potrebam uporabnikov in po potrebi zagotoviti nepretrgane vožnje kabine žičniške naprave (v primeru športnih prireditev in podobno), hkrati pa ga mora usklajevati s potniškim prometom v Mestni občini Maribor.

K splošnim pogojem o načinu opravljanja javne službe, voznim redom in obratovalnemu času žičniške naprave, na kateri se opravlja javna služba, daje soglasje Mestni svet.

 

4. člen

Koncesionar mora izpolnjevati naslednje pogoje:

-   da je registriran za opravljanje žičniške dejavnosti in dejavnosti, ki je predmet javne službe;

-   da je organizacijsko, kadrovsko in tehnično usposobljen za izvajanje žičniške dejavnosti ter javne službe;

-   da razpolaga s tehničnimi sredstvi za izvajanje javne službe ter razpolaga s tehničnimi zmogljivostmi za opravljanje koncesije za graditev krožno kabinske žičnice ter preostalih žičniških naprav;

-   da ima ustrezna dovoljenja za izvajanje dejavnosti, če so z zakonom predpisana;

-   da ima poravnane vse davke, prispevke in druge obvezne dajatve;

-   da ni v postopku prisilne poravnave, stečaju ali likvidacijskem postopku.

 

5. člen

Koncesija za graditev krožno kabinske žičnice in koncesija za graditev preostalih žičniških naprav ter pravice in obveznosti koncesionarja glede rabe »Mariborskega Pohorja« se podelijo in določijo za dobo 15 let od sklenitve koncesijske pogodbe, ki se lahko podaljša največ za polovico časa na način in pod pogoji, določenimi v tem odloku in koncesijski pogodbi.

Koncesijo za graditev krožno kabinske žičnice in koncesijo za graditev preostalih žičniških naprav podeli pristojni organ mestne uprave z upravno odločbo. Če koncesijska pogodba ni sklenjena v roku treh mesecev po dokončnosti upravne odločbe ta preneha veljati.

Rok koncesije se podaljša z odločbo, ki jo izda pristojni organ mestne uprave na predlog koncesionarja, ki mora vlogo podati najmanj 6. mesecev pred iztekom roka, za katerega je bila podeljena koncesija. Koncesija se podaljša s sklenitvijo aneksa h koncesijski pogodbi.

Vloga za pridobitev koncesije mora biti vložena v roku 30 dni od uveljavitve tega odloga.

 

6. člen

Koncesija za graditev krožno kabinske žičnice in koncesija za graditev preostalih žičniških naprav se podeli brez javnega razpisa.

Koncesionar, ki pridobi koncesijo za graditev krožno kabinske žičnice, izvaja tudi javno gospodarsko službo prevoza potnikov po krožno kabinski žičnici, ki predstavlja posebno in izključno pravico za izvajanje dejavnosti javne službe

Koncesija za graditev krožno kabinske žičnice in koncesija za graditev preostalih žičniških naprav se brez javnega razpisa podeli pravni osebi pod sledečimi pogoji:

-   da Mestna občina Maribor to pravno osebo obvladuje podobno kot svoje službe in

-   da pravna oseba več kot 80 % svojih dejavnosti izvaja za izpolnitev nalog, ki ji jih je zaupala Mestna občina Maribor ali so ji jih zaupale druge pravne osebe, ki jih obvladuje Mestna občina Maribor;

-   da v pravni osebi ni neposredne udeležbe zasebnega kapitala.

V primeru, da vloga za pridobitev koncesije s strani pravne osebe, ki izpolnjuje pogoje iz 3. odstavka tega člena, ni vložena v roku iz 4. odstavka 5. člena tega odloka ali pravna oseba ne izpolnjuje pogojev iz 3. odstavka tega člena, se koncesija podeli na podlagi javnega razpisa.

Vloge za pridobitev koncesije bo pregledala komisija v sestavi direktor Mestne uprave Mestne občine Maribor, vodja Urada za komunalo, promet in prostor ter vodja Urada za šport, pri čemer bo komisija preverila izpolnjevanje zahtevanih pogojev iz 3. odstavka tega člena oziroma izpolnjevanje pogojev, določenih v javnem razpisu v primeru, da bo slednji izveden.

 

7. člen

Finančni viri za izvajanje javne službe prevoza potnikov po žičniški napravi – krožno kabinski žičnici so:

-   občinski proračun,

-   cena storitev javne službe, -    donacije in dotacije, -    drugi viri.

V kolikor koncesionar s ceno storitve javne službe, morebitnimi donacijami in dotacijami ter drugimi viri ne more pokrivati stroškov izvajanja javne službe, mu je koncedent dolžan zagotoviti nadomestilo.

Višina in način plačila letnega nadomestila iz predhodnega odstavka se, glede na poslovni načrt oz. načrt pridobitve prihodkov iz dejavnosti, ki jo koncesionar izvaja kot javno službo, določi v koncesijski pogodbi oz. se vsakoletno nadomestilo določi v aneksu h koncesijski pogodbi.

K cenam storitve javne službe daje soglasje mestni svet na osnovi Elaborata o oblikovanju cene storitev, ki ga je dolžan koncesionar predložiti letno pred začetkom zimske sezone.

 

8. člen

Koncesionar ima naslednje pravice in obveznosti v zvezi z izvajanjem koncesij ter rabo »Mariborskega Pohorja«:

-   izvajati koncesijo kot dober gospodar v skladu z vsemi veljavnimi zakoni, predpisi in standardi, zakonom o ohranjanju narave, s tem odlokom, koncesijsko pogodbo načrtom rabe Mariborskega Pohorja ter letnimi načrti rabe »Mariborskega Pohorja«,

-   izdelati osnutek načrta rabe »Mariborskega Pohorja«,

-   vsakih pet let Mestni občini Maribor poročati o izvajanju načrta rabe »Mariborskega Pohorja«,

-   vsako leto Mestnemu svetu Mestne občine Maribor poroča o izvajanju načrta rabe »Mariborskega Pohorja«,

-   vsako leto do konca marca tekočega leta mora koncesionar poročati Mestnemu svetu o izvajanju letnega programa (letno poročilo) dela »Mariborskega Pohorja« za preteklo leto,

-   pripraviti letni načrt rabe »Mariborskega Pohorja,

-   poročati pristojnim organom v skladu s predpisi,

-   organizirati in sodelovati pri vseh športnih, turističnih, naravovarstvenih in drugih akcijah na območju »Mariborskega Pohorja«,

-   pridobivati od Mestne občine Maribor posebna navodila za izvajanje koncesij in rabe »Mariborskega Pohorja«,

-   pridobivati od pristojnih organov podatke o dejstvih, ki so pomembni za izvajanje koncesij,

-   skrbeti za tekoče obveščanje javnosti o pomembnih dogodkih na območju »Mariborskega Pohorja«,

-   obveščati pristojne organe o ugotovljenih kršitvah na območju »Mariborskega Pohorja«,

-   pripravljati projekte za pridobivanje finančnih sredstev,

-   zagotavljati administrativne in druge pogoje za delo Odbora Mariborskega Pohorja,

-   sodelovati z izvajalci javne službe, ki skrbi za vzdrževanje komunalne infrastrukture naravnih vodotokov in drugih naravnih zbiralnikov vode ter vodnogospodarskih objektov in naprav v splošni rabi.

Pravice in obveznosti koncesionarja v zvezi z izvajanjem koncesij ter rabo »Mariborskega Pohorja« se natančneje določijo v koncesijski pogodbi, kjer se določijo tudi obveznosti koncedenta namenjene ureditve raba »Mariborskega Pohorja«, kot smiselno zaključene turistične celote ter širitve in razvoja turističnih zmogljivosti na področju Mariborskega Pohorja.

 

9. člen

Rabo »Mariborskega Pohorja« spremlja Odbor Mariborskega Pohorja, ki zagotavlja koordinacijo lokalnih interesov in sodelovanje občine, na območju katere leži »Mariborsko Pohorje«.

Pristojnosti Odbora Mariborsko Pohorje so:

-   spremljanje rabe »Mariborskega Pohorja«,

-   obravnavanje predloga načrta rabe »Mariborskega Pohorja«,

-   obravnavanje letnih načrtov rabe »Mariborskega Pohorja«,

-   obravnavanje in dajanje mnenj in predlogov v zvezi z rabo »Mariborskega Pohorja«.

Odbor Mariborsko Pohorje na predlog župana imenuje Mestni svet Mestne občine Maribor. Odbor je sestavljen iz 11 članov, izmed katerih so trije člani strokovnih služb Mestne občine Maribor, trije mestni svetniki in pet članov, ki jih imenujejo deležniki, kateri opravljajo svoje gospodarske dejavnosti ter imajo interese na obravnavanem območju. Predsednika odbora imenuje župan izmed predstavnikov strokovnih služb Mestne občine Maribor.

 

10. člen

Medsebojna razmerja med koncedentom in koncesionarjem se podrobneje uredijo s koncesijsko pogodbo.

Koncesijsko pogodbo sklene v imenu koncedenta župan Mestne občine Maribor po predhodnem soglasju Mestnega sveta Mestne občine Maribor.

V primeru neskladja med tem odlokom in koncesijsko pogodbo veljajo določbe odloka.

 

11. člen

Prenos koncesij ter pravic rabe »Mariborskega Pohorja« na drugega koncesionarja je možen le s predhodnim dovoljenjem Mestnega sveta Mestne občine Maribor.

 

12. člen

Koncesijska razmerja med koncedentom in koncesionarjem prenehajo:

-   s prenehanjem koncesijske pogodbe,

-   odvzemom koncesije,

-   v drugih primerih, ki jih določa ta odlok ali zakon.

Koncesionar mora koncedentu ob prenehanju koncesijskega razmerja izročiti v posest vse nepremičnine ter objekte in naprave, ki so sestavni del teh nepremičnin ter druge objekte in naprave, katerih lastnik je koncesionar ter jih je imel koncesionar v posesti z namenom izvajanja teh koncesij.

 

13. člen

Koncesijska pogodba preneha:

1. po preteku časa, za katerega je bila sklenjena, 2. z razdrtjem:

-   če je proti koncesionarju uveden postopek prisilne poravnave, stečaja ali likvidacijski postopek ali je prenehal poslovati na podlagi sodne ali druge prisilne odločbe,

-   če je bila koncesionarju izdana sodna ali upravna odločba zaradi kršitve okoljevarstvenih predpisov, koncesijske pogodbe ali upravnih aktov, izdanih za izvajanje koncesije, na podlagi katere se utemeljeno dvomi v nadaljnje pravilno izvajanje koncesije,

-   če je po sklenitvi koncesijske pogodbe ugotovljeno, da je koncesionar dal zavajajoče in neresnične podatke, ki so vplivali na podelitev koncesije.

3. z odpovedjo.

Razlogi in pogoji za prenehanje koncesijske pogodbe in druge medsebojne pravice in obveznosti se podrobneje določijo v koncesijski pogodbi.

 

14. člen

Koncesije za graditev ter posledično pravice in obveznosti koncesionarja glede rabe »Mariborskega Pohorja« se lahko odvzamejo z upravno odločbo, če koncesionar ravna v nasprotju z določili tega odloka.

Pogoji in način odvzema koncesije se določijo v koncesijski pogodbi.

 

15. člen

Nadzor nad zakonitostjo dela koncesionarja izvršuje pristojna inšpekcijska služba, strokovni nadzor nad ustreznim izvajanjem pa pristojne službe Mestne uprave.

 

KONČNI DOLOČBI

 

16. člen

Z uveljavitvijo tega odloka prenehajo veljati:

- Odlok o koncesiji za gradnjo nadomestne krožno kabinske žičnice in koncesiji za izvajanje javne službe (MUV 22/2009, MUV 25/2014);

-  Odlok o koncesiji za gradnjo sedežnice Poštela (MUV 25/2014, MUV 31/2015);

-  Odlok o koncesiji za graditev obstoječih žičniških naprav za prevoz oseb v Mestni občini Maribor (MUV 16/2010, MUV 25/2014).

 

17. člen

Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku.

 

Številka: 41101-232/2016                                                                                 Župan

Datum: 27. oktober 2016                                                                     dr. Andrej Fištravec, s.r.