New Page 2

 

Na podlagi 43. člena Zakona o socialnem varstvu (Uradni list RS, št. 54/92, 42/94, 41/99), 6. člena pravilnika o standardih in normativih socialnovarstvenih storitev (Uradni list RS, št. 52/95, 2/98, 19/99), Zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih (Uradni list RS št. 110/02)  in 13. člena statuta občine Šenčur (Ur.vestnik Gorenjske 6/95, 6/96, 36/98 in 21/99 je občinski svet občine Šenčur na 5. seji, dne 16. 4. 2003 sprejel

 

 

O D L O K  o organiziranju pomoči na domu in merilih za oprostitev plačil storitev

 

 

I. SPLOŠNE DOLOČBE

 

 

1. člen

 

 

Ta odlok določa organiziranje pomoči na domu in merila, po katerih se določi višina plačila socialno-varstvenih storitev (v nadaljnjem besedilu: storitev) za pomoč na domu in način izvajanja storitve.

 

 

2. člen

 

 

Javno službo za storitev pomoč družini na domu lahko opravljajo javni socialno-varstveni zavodi na podlagi neposredne pogodbe o izvajanju; druge pravne osebe oziroma zasebniki v skladu s predpisanimi standardi in normativi na podlagi koncesije, ki jo podeli občinski upravni organ;

 

 

3. člen

 

 

Pomoč na domu obsega socialno oskrbo upravičenca v primeru invalidnosti, starosti ter v drugih primerih, ko socialna oskrba na domu lahko nadomesti institucionalno varstvo. Pomoč na domu obsega tudi socialni servis, ki obsega pomoč pri hišnih opravilih v primeru otrokovega rojstva, bolezni, invalidnosti, starosti, v primeru nesreč ter v drugih primerih, ko je ta pomoč potrebna za vključitev osebe v vsakdanje življenje.

 

 

4. člen

 

 

Upravičenci in drugi zavezanci so dolžni plačati storitve, oproščeni so le pod pogoji, ki jih določa ta odlok. Zavezanci za plačilo storitve po tem odloku so poleg upravičenca osebe, ki jih do upravičenca veže preživninska obveznost, ki izhaja iz zakonov ali pogodbenega razmerja.

 

 

II. UPRAVIČENCI DO STORITVE

 

 

5. člen

 

 

Upravičenci do socialne oskrbe na domu so:

 

 

1. osebe, stare nad 65 let, ki so zaradi starosti ali pojavov, ki spremljajo starost, nesposobne za samostojno življenje,

 

 

2. osebe s statusom invalida po zakonu o družbenem varstvu duševno in telesno prizadetih oseb, ki po oceni pristojne komisije ne zmorejo samostojnega življenja, če stopnja in vrsta njihove invalidnosti omogočata občasno oskrbo na domu,

 

 

3. druge invalidne osebe, ki jim je priznana pravica do tuje pomoči in nega za opravljanje večine življenjskih funkcij,

 

 

4. kronično bolne in osebe z dolgotrajnimi okvarami zdravja, ki nimajo priznanega statusa invalida, pa so po oceni pristojnega centra za socialno delo brez občasne pomoči druge osebe nesposobne za samostojno življenje,

 

 

5. hudo bolni otrok ali otrok s težko motnjo v telesnem ali težko in najtežjo motnjo v duševnem razvoju, ki ni vključen v organizirane oblike varstva.

 

 

III. VRSTA IN OBSEG STORITVE

 

 

6. člen

 

 

Socialna oskrba na domu obsega naslednje vrste storitev:
– gospodinjska pomoč,
– pomoč pri vzdrževanju osebne higiene,
– pomoč pri ohranjanju socialnih stikov.

 

 

7. člen

 

 

Kot gospodinjska pomoč se šteje pomoč pri: prinašanju enega pripravljenega obroka hrane, nabava živil in priprava hrane v stanovanju, pomivanje posode, osnovno čiščenje bivalnih prostorov (pometanje, odnašanje smeti), postiljanje in osnovno čiščenje spalnega  prostora, drugo.
Kot pomoč pri vzdrževanju osebne higiene se šteje pomoč pri: vstajanju iz postelje in leganju v posteljo, pri oblačenju in slačenju, pri umivanju in kopanju, pri hranjenju, pri opravljanju osnovnih življenjskih potreb, vzdrževanje, nega in čiščenje ortopedskih pripomočkov, drugo.

 

 

Kot pomoč pri ohranjanju socialnih stikov se šteje: vzpostavljanje osnovne socialne mreže s sosedi, prostovoljci in sorodniki, spremljanje upravičenca pri opravljanju obveznosti (poštar, zdravnik...), informiranje ostalih služb o stanju in potrebah upravičenca, priprava na institucionalno varstvo, drugo.

 

 

IV. DOLOČANJE CEN STORITEV

 

 

8. člen

 

 

Osnova za plačilo je cena storitve socialne oskrbe na domu. Storitev se zaračunava po dejansko opravljenih urah.
Cena storitve pomoči na domu je sestavljena iz naslednjih elementov:
– stroški za plače,
– prispevki delodajalca,
– materialni stroški.
Cena storitve pomoči na domu ne zajema sredstev za investicijsko vzdrževanje in investicije.
Ceno urne postavke določa izvajalec storitve v skladu s Pravilnikom o metodologiji za oblikovanje cen socialno varstvenih storitev, potrdi pa jo občinski svet.

 

 

V. VIŠINA PLAČILA STORITEV

 

 

9. člen

 

 

Upravičenec ali njegov zakoniti zastopnik ter zavezanci uveljavljajo pravico do storitve pomoči na domu z vlogo pri izvajalcu javne službe. Vloga mora vsebovati tudi zahtevane dokumente, na podlagi katerih se lahko izračuna višina plačila storitve.

 

 

Upravičenci, ki nimajo lastnih sredstev ali jim le ta ne zadoščajo za plačilo stroškov storitev pomoči na domu in nimajo zavezancev, ki bi jih bili po zakonu ali iz katerega drugega pravnega naslova dolžni preživljati ali za to nimajo dovolj sredstev, lahko vložijo vlogo za delno ali celotno oprostitev plačila. 

 

 

O oprostitvah pri plačilu storitev odloča v okviru javnih pooblastil Center za socialno delo v Kranju.  Za upravičence in za zavezance, ki jim je z odločbo centra za socialno delo priznana oprostitev plačila storitev, zagotavlja plačila ali doplačila občina, v skladu z zakonom.

 

 

10. člen

 

 

Plačila storitve pomoč na domu je v celoti oproščen vsak upravičenec, ki sklene dogovor  o izvajanju storitve in če:

 

 

1. nima družinskih članov ali drugih zavezancev,

 

 

2. nima dohodkov ali če njegov ugotovljeni dohodek ne dosega meje socialne varnosti,

 

 

3. ne prejema dodatka za pomoč in postrežbo ali drugih dodatkov, namenjenih zagotavljanju nege in pomoči druge osebe (dodatek za pomoč in postrežbo).

 

 

11. člen

 

 

Ostali upravičenci so dolžni plačevati stroške izvajanja storitev v višini veljavne cene storitev. Višina prispevka plačila pomoči na domu je odvisna od materialnega stanja upravičenca in zavezancev in je odvisna od ugotovljenega dohodka na družinskega člana v zadnjih treh mesecih pred vložitvijo zahtevka za storitev pomoči na domu.

 

 

Ne glede na določila v prvem in drugem odstavku tega člena se na podlagi mnenja Centra za socialno delo lahko v izjemnih primerih pri določitvi plačila upošteva tudi druga dejstva in okoliščine, ki odražajo dejanski socialni položaj družine in določi:

 

 

1. višje plačilo, če ugotovi, da je dejanski socialni položaj družine boljši kot izhaja iz njenega izkazanega dohodka,

 

 

2. nižje plačilo, če ugotovi, da kljub večjemu izkazanemu dohodku družina živi v težkih socialnih razmerah.

 

 

Na podlagi odločbe o upravičenosti se upravičencu ali drugemu zavezancu izstavi račun.

 

 

12. člen

 

 

Dohodki upravičenca in zavezanca se ugotavljajo tako, da se v dohodek upoštevajo vsi dohodki in osebni prejemki, ugotovljeni na način, ki jih določa zakon. Center za socialno delo vsako leto 1.aprila po uradni dolžnosti preveri, ali upravičenci oziroma zavezanci, ki jim je bila priznana oprostitev, še izpolnjujejo pogoje po merilih te uredbe in na novo odloči o višini oprostitve na podlagi ugotovitve dejanskega stanja po postopku in na način, kot to velja za odločanje o oprostitvi.

 

 

13. člen

 

 

Če se dohodki ali socialne razmere v družini upravičenca ali zavezanca v času nudenja storitve bistveno spremenijo, se plačilo določi na novo, upoštevaje novo stanje.
Vsako spremembo dejstev in okoliščin, ki so bile podlaga za določitev plačila, je upravičenec ali zavezanec dolžan v 15 dneh sporočiti izvajalcu javne službe.

 

 

Upravičencu ali zavezancu, ki ne ravna v skladu z določili drugega odstavka tega člena, se razlika zaradi prenizkega plačila, poračuna od dneva spremembe dejstev in okoliščin skupaj z zakonitimi zamudnimi obrestmi, naslednji mesec po ugotovitvi navedenih dejstev in okoliščin.

 

 

14. člen

 

 

Izvajalec javne službe zbira, obdeluje, shranjuje, posreduje, varuje in uporablja osebne podatke, vsebovane v evidencah, v skladu z zakonom.

 

 

VI. ODGOVORNOST ZA RESNIČNOST PODATKOV

 

 

15. člen

 

 

Vlagatelj je materialno in kazensko odgovoren za resničnost podatkov, ki jih navaja v vlogi.
Če pristojni organ ugotovi neresničnost podatkov, določi polno plačilo storitve za celotno obdobje izvajanja storitve.

 

 

VII. PREHODNA IN KONČNA DOLOČBA

 

 

16. člen

 

 

Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem vestniku Gorenjske,  uporablja pa se z začetkom izvajanja pomoči na domu.

 

 

 

 

 

Št.: 154-05/03

 

 

Šenčur, dne 16. april 2003

 

 

 

 

 

                                                                                                       OBČINA ŠENČUR

 

 

                                                                                                           Miro Kozelj

 

 

                                                                                                              župan