New Page 2

Na podlagi 100. člena Zakona o lokalni samoupravi (Ur. list RS, št. 72/93; 6/94- odločba US, RS št. U-I-13/94-95, 45/94- odločba US, RS št. U-I-144/94-18; Ur. list RS št. 57/94, 14/95, 20/95 in 27/97) je Mestni svet mestne občine Maribor na 34. seji, dne 09. julija 1997 sprejel; je Občinski svet občine Duplek na 21. seji, dne 17. julija 1997 sprejel; je Občinski svet občine Rače-Fram na 25. seji, dne 04. julija 1997 sprejel; je Občinski svet občine Starše na 25. seji, dne 15. julija 1997 sprejel

 

DOGOVOR

o delitvi skupnega premoženja občine Maribor

 

I.

Na območju bivše občine Maribor so se v letu 1994 ustanovile, na osnovi Zakona o lokalni samoupravi nove občine, in to: mestna občina Maribor, občina Duplek, občina Starše in občina Rače-Fram.

 

Po določilih 100. člena Zakona o lokalni samoupravi se prejšnje premoženje občine Maribor dogovorno razdeli med vse novonastale občine.

 

Izhodišča za delitev tega, po Zakonu o lokalni samoupravi skupnega premoženja, je premoženjska bilanca občine Maribor, št. 401-20-1/94-0300/10, z dne 09.01.1996, ki so jo kot izhodišče za ugotovitev in delitev skupnega premoženja sprejele vse občine, in to: Mestna občina Maribor s sklepom mestnega sveta, z dne 31.01.1996, občina Duplek s sklepom občinskega sveta, z dne 19.06.1996, občina Starše s sklepom občinskega sveta, z dne 18.03.1996 in občina Rače s sklepom občinskega sveta, z dne 28.02.19*96 in dopolnitve premoženjske bilance občine Maribor.

 

Razdelitev premoženja se opravi po kriterijih, ki so jih sprejeli pristojni organi vseh občin iz tega dogovora ter strokovne podlage, ki so bile usklajene na skupni komisiji istih občin in na skupnem sestanku vseh županov, dne 09.01.1997.

 

II.

Pri delitvi skupnega premoženja se uporabljajo različni ključi, oziroma kriteriji za delitev. Ti ključi oziroma kriteriji v tem dogovoru se opredeljujejo kot sledi:

 

a)

lega nepremičnine;

 

 

b)

kriterij dohodnine oprt na podatke o oblikovanih merilih za zagotovljeno porabo občin za leto 1995 in opredeljene na osnovi podatkov o prilivu dohodnine vseh dogovornih strank v letu 1992, kar da sledeče solastniške deleže:

-

mestni občini Maribor               91,84 %

-

občini Duplek                            2,68 %

-

občini Rače-Fram                       3,55 %

-

občini Starše                             1,93 %

 

 

c)

število prebivalcev po podatkih o oblikovanih merilih za zagotovljeno porabo občin za leto 1995, kar da sledeče solastniške deleže:

-

mestna občina Maribor             89,48 %

-

občina Duplek                           3,92 %

-

občina Rače-Fram                      3,91 %

-

občina Starše                            2,69 %

 

 

d)

splošni delitveni ključ se kot delitveno razmerje za premoženje uporablja v primerih, ko premoženja ni mogoče deliti po drugih kriterijih in se določi na podlagi vrste in ponderjev v naslednjem razmerju':

-

številka prebivalcev                  70 %

-

dohodnina                               20 %

-

površina občine                        10 %

 

Pri upoštevanju teh razmerij se premoženje po splošnem delitvenem ključu deli na:

  -      mestno občino Maribor             87,2 %

  -      občino Duplek                          4,45 %

   -     občino Rače-Fram                    4,94%

   -     občino Starše                           3,29%

 

III.

 

1. Nepremično premoženje se deli po legi nepremičnine

Vse nepremično premoženje, ki leži na območjih novonastalih občin, pripadajo občini po kriteriju lege nepremičnine.

Med nepremičnine spadajo:

- zemljišča (stavbna, kmetijska, gozdovi),

- objekti komunalne infrastrukture kolektivne in individualne komunalne rabe,

- cestna in prometna infrastruktura,

- upravne zgradbe, poslovni prostori,

- kulturni spomeniki,

- športni objekti,

- zaklonišča.

 

Stanovanja se delijo po število prebivalstva.

 

Tako ugotovljeni solastniški deleži stanovanj postanejo skupno premoženje vseh občin podpisnic tega dogovora v skupnem stanovanjskem skladu, ki ga ustanovijo podpisnice tega dogovora.

 

2. Premičnine

Premičnine, ki so jih uporabljali bivši občinski upravni organi in medobčinski upravni organi in ki jih od 01.01.1995 uporabljajo državni organi in organi mestne občine Maribor ostanejo premoženje mestne občine Maribor. Novonastale občine postanejo lastniki premičnin, ki so bile v prostorih krajevnih skupnosti in krajevnih uradov na območju, na katerem so nastale in premičnin, ki so jih dobili v uporabo po 1.1.1995.

 

Avtopark se razdeli med podpisnice tega dogovora po splošnem delitvenem ključu.

 

Ob predaji premičnega premoženja do podpisa tega dogovora, se kupnina od prodaje premičnin razdeli po splošnem delitvenem ključu.

 

Občinam se razdeli tudi dokumentacija, kot je prostorski del družbenega plana in prostorski izvedbeni akti, veljavna za območje novonastale občine.

 

3.   Ustanoviteljske pravice

3.1. Ustanoviteljske pravice v podjetjih, ki izvajajo gospodarske javne službe

Podpisnice tega dogovora so ustanoviteljice naslednjih javnih podjetij:

- Javno podjetje Snaga d.o.o., Nasipna 64, Maribor,

- Javno kumunalno podjetje Nigrad d.d., Strma ul. 8, Maribor

- Javno podjetje mariborski vodovod d.d., Jadranska 24, Maribor.

 

Ustanoviteljske pravice, z ozirom na akte o ustanovitvi zgornjih javnih podjetij, podpisnice dogovora izvršujejo preko svojih predstavnikov v njihovih organih, razen tistih ustanoviteljskih pravic, ki jih po zgornjih aktih direktno izvršuje občinski svet ali župan posamezne podpisnice (imenovanje direktorja, določanje cen, imenovanje članov skupščine in nadzornega odbora javnega podjetja).

 

Postopek imenovanja direktorjev zgornjih javnih podjetij vodi Mestna občina Maribor.

 

3.2. Ustanoviteljske pravice v javnih zavodih

Ustanoviteljske pravice v javnih zavodih, ki služijo izključno prebivalcem ene občine, uresničuje ta občina. Ustanoviteljske pravice v osnovnih šolah in vzgojno varstvenih zavodih, ki opravljajo dejavnost samo za potrebe ene občine, prevzame ta občina. Ustanoviteljske pravice prevzame občina na svojem območju in izvrši ustrezne spremembe v organiziranosti teh zavodov.

 

Novonastale občine uresničujejo soustanoviteljske pravice v javnih zavodih, v kolikor premoženje služi zagotavljanju potreb prebivalstva teh občin. Če novonastale občine ne želijo uresničevati ustanoviteljskih pravic v javnih zavodih, kjer premoženje teh zavodov služi zagotavljanju potreb prebivalstva novonastalih občin, prevzame ustanoviteljstvo mestna občina Maribor.

 

Novonastale občine se dogovorijo, da so soustanoviteljice naslednjih javnih zavodov: Zavod za gasilsko in reševalno službo, Mariborska razvojna agencija, Zdravstveni dom dr. Adolfa Drolca, Mariborske lekarne, Mariborska knjižnica.

 

4.   Kapitalski upravljavski deleži na podlagi kriterija dohodnine v novonastalih občinah

4.1. Kapitalski upravljavski deleži v podjetjih, ki opravljajo javne gospodarske službe

V podjetjih, ki opravljajo javne gospodarske službe v novonastalih občinah se delijo kapitalski upravljavski deleži na podlagi kriterija dohodnine.

 

Tako imajo kapitalski upravljavski delež občina Starše, občina Rače-Fram in občina Duplek v naslednjih podjetjih:

- Mariborska tržnica Maribor

- Mariborska plinarna Maribor

- Snaga Maribor

- Nigrad Maribor

- Mariborski vodovod

- Zavod za urbanizem Maribor

 

V vseh ostalih podjetjih prevzame kapitalske upravljavske deleže samo Mestna občina Maribor

 

4.2. Kapitalski deleži oziroma premoženje javnih zavodov

Premoženje oziroma kapital javnih zavodov, ki služi izključno prebivalcem ene občine pripada tej občini.

 

Premoženje osnovnih šol in vzgojno varstvenih zavodov prevzame občina na svojem območju in izvrši ustrezne spremembe v lastninsko pravnih razmerjih teh zavodov.

 

Premoženje javnih zavodov, ki služi zadovoljevanju potreb prebivalstva novonastalih občin (tretji odstavek 3.2. točke) se deli po kriteriju dohodnine.

 

Občine solastnice javnih zavodov bodo prevzele v razmerju solastniških deležev bremena, ki jih nosi premoženje javnih zavodov (zagotavljanje finančnih virov za vzdrževanje nepremičnin, amortizacije, nadomeščanje nepremičnih in premičnih stvari, zagotavljanje dopolnilnih sredstev za delovanje javnih služb) v kolikor oblikovana merila za zagotovljeno porabo občin s strani države ne zagotavljajo vseh potrebnih sredstev.

 

5.   Denarna sredstva, terjatve in dolgoročne finančne naložbe

5.1. Denarna sredstva, terjatve in dolgoročne finančne naložbe proračuna in bivših  

        upravnih organov občine Maribor

Presežki prihodkov nad odhodki na računu proračuna in računih bivših upravnih organov občine Maribor, se delijo ob upoštevanju poslovnih dogodkov v letu 1995, po splošnem delitvenem ključu.

 

Kasnejše izterjane terjatve se delijo med novonastale občine po splošnem delitvenem ključi.

 

Dolgoročne finančne naložbe - dolgoročni depoziti se delijo med novonastale občine po splošnem delitvenem ključu. Po enakem kriteriju se delijo tudi obresti iz dolgoročnih depozitov.

 

Naložbe v domače vrednostne papirje - delnice Probanke se delijo med novonastale občine po splošnem delitvenem ključu.

 

Naložbe v obveznice SKB, ki so namenjene za odplačilo obveznosti iz preteklih let (pokrivanje obveznosti do Sklada stavbnih zemljišč), se ne delijo med novonastale občine.

 

Naložbe v druge pravne osebe se delijo med novonastale občine po splošnem delitvenem ključu.

 

5.2. Denarna sredstva, terjatve in dolgoročne finančne naložbe Sklada stavbnih zemljišč

Presežek prihodkov nad odhodki Sklada stavbnih zemljišč se deli ob upoštevanju poslovnih dogodkov v letu 1995 po splošnem delitvenem ključu.

 

Terjatve Sklada stavbnih zemljišč iz naslova nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča se delijo med novonastale občine po leti nepremičnine oz. zemljišča.

 

Naložbe v vrednostne papirje - delnice Probanke, se delijo med novonastale občine po splošnem delitvenem ključu.

 

5.3. Denarna sredstva, terjatve in dolgoročne finančne naložbe Stanovanjskega sklada

Presežek prihodkov nad odhodki Stanovanjskega sklada se deli ob upoštevanju poslovnih dogodkov v letu 1995 po vrednosti stanovanj na območju novonastalih občin in kriteriju dohodnine.

 

Dolgoročne finančne naložbe - dolgoročni plasmani pri bankah za stanovanjske kredite, se delijo med novonastale občine po kriteriju dohodnine. Po enakem kriteriju se delijo tudi obresti iz dolgoročnih plasmanov.

 

Naložbe v obveznice A banke in Nove kreditne banke s katerimi je bila poravnana kupnina za prodana stanovanja, se delijo med novonastale občine po kriteriju dohodnine.

 

6. Bremena oz. obveznosti za dolgoročne investicijske kredite

Obveznosti, ki bremenijo nepremičnine prevzame občina, ki dobi nepremičnino. Če so bila sredstva uporabljena samo za potrebe ene občine, prevzame bremena ta občina. V kolikor so bila sredstva porabljena za potrebe več občin, se bremena delijo po deležu investicijskih vlaganj v posamezne občine.

 

7. Sredstva kupnin od prodanih stanovanj

Sredstva kupnin od prodanih stanovanj se delijo po razmerju pridobljenih sredstev iz naslova kupnin po prodanih stanovanjih na območju novonastalih občin in po kriteriju števila prebivalcev v novonastalih občinah.

 

8. Sredstva skupne porabe

Sredstva skupne porabe predstavljajo nepremičnine - objekti za rekreacijo, na mariborskem Pohorju (ena brunarica) in na Hrvaškem v Monseni pri Rovinju, Pelegrinu pri Umagu, Zaglavu na Cresu in Biogradu na moru.

 

Dogovori se, da objekti skupne porabe ostanejo v lasti mestne občine Maribor. O koriščenju teh objektov pravne naslednice sklenejo poseben dogovor.

 

IV.

Premoženje Javnega pravobranilstva Maribor in Medobčinskega sodnika za prekrške Maribor se ne  deli po tem dogovoru.

 

V.

Na podlagi tega dogovora se izdela delitvena bilanca premoženja bivše občine Maribor.

 

Vsaka od občin iz tega dogovora lahko predlaga na temelju posebne listine - pogodbe o prenosu lastnine - vpis lastnine, oziroma solastnine v smislu tega dogovora. Mestna občina Maribor je takšno listino z odgovarjajočo zemljiško klavzulo dolžna podpisati v roku trideset dni po predložitvi in v obsegu pridobljene lastnine, oziroma solastnine, dovoliti vpis lastninske pravice v korist občine na pridobljenem premoženju v smislu tega dogovora.

 

VI.

Podpisnice tega dogovora soglašajo, da bodo vse potrebne akte, ki se nanašajo na ustanoviteljstva javnih podjetij iz 3.1. točke tega dogovora in ustanovitev skupnega stanovanjskega sklada, uskladile v roku šestih mesecev po njegovi uveljavitvi.

 

Če je direktorja javnega podjetja Mestni svet mestne občine Maribor že imenoval do uskladitve aktov, navedenih v prejšnjem odstavku, občine podpisnice dogovora soglašajo z njegovim imenovanjem.

 

VII.

Podpisnice tega dogovora imajo pravico do koriščenja deponije komunalnih odpadkov na Pobrežju pod enakimi pogoji v kolikor so ali bodo v roku 6 mesecev po podpisu tega dogovora pristopile k izgradnji skupnega odlagališča odpadkov "CEGOR".

 

Podpisnice tega dogovora bodo v skladu s splošnim delitvenim ključem sodelovale pri kritju obveznosti iz naslova koriščenja deponije komunalnih odpadkov Pobrežje.

 

Podpisnice tega dogovora soglašajo, da v času obratovanja odlagališča posebnih odpadkov Metava le-tega koristijo pod enakimi pogoji.

 

VIII.

 

Za premoženje, ki ni obravnavano v tem dogovoru ali se naknadno ugotovi, se uporabi splošni delitveni ključ.

 

IX.

 

Ta dogovor stopi v veljavo z dnem, ko ga je kot zadnja sprejela občina iz tega dogovora, na seji svojega sveta.

 

Po potrditvi tega dogovora na seji občinskega sveta, oziroma mestnega sveta je dolžna občina v roku osem dni po potrditvi tega dogovora obvestiti ostale občine, podpisnice tega dogovora.

 

Potem ko dogovor stopi v veljavo morajo ta dogovor najkasneje v tridesetih dneh podpisati predsedniki občinskih svetov oziroma mestnega sveta, dogovor se objavi v Medobčinskem uradnem vestniku.

 

                                                                                Mestna Občina Maribor

Številka: 033-01-9/95-0600/10                                 Predsednik Mestnega sveta

Datum: 28. julija 1997                                            Borut Ambrožič, dipl. ing., s.r.

 

                                                                                    Občina Duplek

Številka: 401-616                                                   Predsednik Občinskega sveta 

Datum: 28. julija 1997                                               Franc Beber, dipl. ing., s.r.  

 

Številka: 061                                                               Občina Rače-Fram

Datum: 28. julija 1997                                          Predsednik Občinskega sveta, s.r.

 

                                                                                      Občina Starše

Številka: 401/95                                                     Predsednik Občinskega sveta

Datum: 28. julija 1997                                                   Adolf Šerdoner, s.r.