New Page 2

Številka:

6712-0001/2012-1

Občina:

Zreče

Organ sprejema:

Občinski svet občine Zreče

Predlagatelj:

Drago Šešerko, podžupan občine Zreče

Zakonska podlaga:

7. člen Zakona o športu usmeritve Nacionalnega programa športa v Republiki Sloveniji, 11. člen Pravilnika o merilih za sofinanciranje izvajanja letnega programa športa v Občini Zreče,  16. člen Statuta Občine Zreče

Pripravljalec:

Aleksandra Vidmar Korošec

Datum:

 

Priloge:

Vabilo na 11.redno sejo Občinskega sveta Občine Zreče
  gradivo 1
Sprejeti akt: povezava

Besedilo:

 

Na podlagi 7. člena Zakona o športu (Ur. l. RS, št. 22/1998), v skladu z usmeritvami Nacionalnega programa športa v Republiki Sloveniji (Ur. l. RS, št. 24/2000, 31/2000) ter na podlagi 11. člena Pravilnika o merilih za sofinanciranje izvajanja letnega programa športa v Občini Zreče (Ur. l. RS, št. 1/2010) in 16. člena Statuta Občine Zreče (UPB-1-uradno prečiščeno besedilo; Ur. l. RS, št. 95/2008, 55/2009 in 57/2010) je Občinski svet Občine Zreče na svoji seji, dne ……….. sprejel

LETNI PROGRAM ŠPORTA V OBČINI ZREČE ZA LETO 2012

I. UVOD

V Občini Zreče je šport dosegel stopnjo razvoja, ki zahteva organiziran pristop v smislu izvajanja strokovnih, organizacijskih in upravnih nalog. Z letnim programom športa so določeni programi športa, ki bodo v letu 2012 sofinancirani iz občinskega proračuna, obseg in vrsta dejavnosti potrebnih za uresničevanje tega programa ter obseg sredstev, ki se v ta namen zagotovijo v proračunu občine.

II. IZHODIŠČA IN USMERITVE

Upoštevaje izhodišča nacionalne strategije razvoja športa izpostavljamo v Občini Zreče za leto 2012 naslednje usmeritve:

Posebno pozornost posvetiti tekmovalnim in interesnim programom za otroke in mladine, z namenom spodbujati kakovosten način preživljanja prostega časa in preventivno delovati v smislu preprečevanja socialno – patoloških pojavov.

Poskušali doseči maksimalno dostopnost različnih programov športa čim širšemu krogu občanov, zato bomo posebno pozornost posvetili dostopnosti in maksimalni izkoriščenosti javnih športnih objektov za vse programe športa.

S sofinanciranjem programov za mlade, usmerjene v kakovostni in vrhunski šport ter s posebno podporo kategoriziranim športnikom, bomo skušali doseči, da naši športniki lahko svoj potencial razvijejo tudi v domačem okolju.

Vplivati na izboljšanje sodelovanja med osnovnimi in srednjo šolo ter društvi pri usmerjanju mladih v šport in rekreacijo.

Skrbeti je potrebno za načrtovanje, gradnjo in vzdrževanje javnih športnih objektov, ki naj bodo večnamenski.

Zagotavljati promocijo športa kot zdravega načina preživljanja prostega časa z raznimi aktivnostmi namenjenimi vsem občanom.

Za dvig kvalitete sofinanciranih programov in racionalnosti porabe javnih sredstev bomo povečali nadzor nad izvedbo programov letnega programa športa.

III. OBSEG SREDSTEV

Občina Zreče z Odlokom o proračunu Občine Zreče za leto 2012 zagotavlja proračunska sredstva, ki so namenjena izvajanju športnih programov v Občini Zreče v naslednjih postavkah: POSTAVKA : ŠPORT

F1 Športni klubi 44.500,00 EUR

SKUPAJ: 44.500,00 EUR

Namenska sredstva se delijo po vsebinah Nacionalnega programa športa (NPS), in sicer v naslednjem obsegu:

VSEBINA NPŠ

EUR

%

1. Športna vzgoja otrok, mladine in študentov, ki se prostovoljno ukvarjajo s športom izven obveznega izobraževalnega programa

28.193,25

63,36

2. Športna rekreacija

377,82

0,85

3. Kakovostni šport

8.536,84

19,18

4. Vrhunski šport

1.176,69

2,64

5. Šport invalidov

459,02

1,03

6. Izobraževanje, usposabljanje in spopolnjevanje strokovnih kadrov

2.545,48

5,72

7. Založniška dejavnost

/

/

8. Mednarodne, državne, medobčinske in druge športne prireditve

1.500,00

3,37

9. Informacijski sistem na področju športa

/

/

8. Delovanje društev in zvez Občine Zreče

1.710,90

3,85

SKUPAJ

44.500,00

100

 

IV. OBSEG IN VRSTA DEJAVNOSTI ZA SOFINANCIRANJE

V okviru vsebin NPS, lahko izvajalci kandidirajo za sredstva lokalne skupnosti s programi v naslednjem maksimalnem obsegu:

1. Športna vzgoja otrok, mladine in študentov, ki se prostovoljno ukvarjajo s športom izven obveznega izobraževalnega programa

1.1 Športna vzgoja predšolskih otrok Predšolsko obdobje obsega čas od otrokovega rojstva do vstopa v šolo. Predmet sofinanciranja na lokalni ravni so programi: Zlati sonček, Naučimo se plavati, Ciciban planinec, športni programi ki jih organizirajo društva in drugi izvajalci kot 60-urne programe za skupino, v kateri je največ 20 in najmanj 8 otrok. Program »Zlati sonček« je program na ravni države, zato se izvajalcu sofinancira razlika, ki jo ne zagotovi država. Za program »Naučimo se plavati« se sofinancira propagandno gradivo, strokovni kader in najem objekta za izvedbo 10-urnega tečaja plavanja na skupino, v kateri je največ 10 in najmanj 5 otrok. Za program »Ciciban planinec« se sofinancira propagandno gradivo, priznanja ter strokovni kader za organizacijo in izvedbo programa. Iz javnih financ na ravni lokalne skupnosti se sofinancira: propagandno gradivo, strokovni kader in objekt. Višina sredstev za posamezne programe se določi na osnovi točkovanja po TABELI 1 in 1.1.

1.2 Interesna športna vzgoja šoloobveznih otrok Interesna športna vzgoja šoloobveznih otrok je dejavnost otrok, ki so prostovoljno vključeni v športne programe za otroke od vstopa v šolo do zaključka osnovnošolske obveznosti. Programi, ki jih sofinancira občina so: Zlati sonček, Krpan, Naučimo se plavati, Mladi planinec, drugi 80-urni programi na skupino, v kateri je največ 20 in najmanj 8 otrok. Programa »Zlati sonček« in »Krpan« sta programa na ravni države, zato se izvajalcu sofinancira razlika, ki jo ne zagotovi država.

Za program »Mladi planinec« in »Naučimo se plavati« se sofinancira propagandno gradivo, priznanja, strokovni kader ter objekt za organizacijo in izvedbo programa, ki ni obvezen del športne vzgoje v 2. ali 3. razredu Osnovne šole. Iz javnih financ na ravni lokalne skupnosti se sofinancira: propagandno gradivo, strokovni kader in 20-ur objekta. Višina sredstev za posamezne programe se določi na osnovi točkovanja po TABELI 1 in 1.1. Iz javnih sredstev se sofinancira tudi organizacija, izvedba in udeležba na šolskih športnih tekmovanjih na občinski, medobčinski, področni in državni ravni – TABELA 1ŠŠT.

1.3 Športna vzgoja otrok, usmerjenih v kakovosti in vrhunski šport V te programe se lahko vključijo otroci ki imajo interes, sposobnosti, ustrezne osebnostne značilnosti in visoko motivacijo, da bi lahko postali vrhunski športniki. Izvajalci teh programov morajo izpolnjevati prostorske, kadrovske in druge zahteve za izpeljavo programov, ki jih določi nacionalna panožna zveza v dogovoru z Ministrstvom za šolstvo, znanost in šport in Olimpijski komite Slovenije. Programi so lahko razdeljeni v tri skupine:

a) cicibani, cicibanke – 240-urni programi, b) mlajši dečki, mlajše deklice – 240 do 400-urni programi, c) starejši dečki, starejše deklice – 300 do 800-urni programi.

Iz javnih financ na lokalni ravni se sofinancira najem objekta, strokovni kader, materialni stroški ter nezgodno zavarovanje. Višina sredstev za posamezne programe se določi na osnovi točkovanja po TAB. 1.

1.4 Športna vzgoja otrok s posebnimi potrebami Iz javnih financ se sofinancira strokovni kader za izvedbo 80-urnih programov na skupino, v kateri je 10 otrok ter objekt. Izvajajo se zlasti programi prilagajanja otrok s posebnimi potrebami na vodo, programi iger z žogo in drugi podobni programi. Višina sredstev za posamezne programe se določi na osnovi točkovanja po TABELI 1.

1.5 Interesna športna vzgoja mladine Interesna športna vzgoja mladine je dejavnost mladih od 15. do 20. leta, ki se prostovoljno vključujejo v športne 80-urne programe za skupine z največ 20 in najmanj 12 mladimi. Za te programe se sofinancira strokovni kader in objekt. Višina sredstev za posamezne programe se določi na osnovi točkovanja po TAB. 1.

1.6 Športna vzgoja mladine usmerjene v kakovostni in vrhunski šport Programi zajemajo načrtno vzgojo mladih športnikov, ki so usmerjeni v doseganje vrhunskih rezultatov, primerljivih z dosežki vrstnikov v mednarodnem merilu. Programi, ki jih lahko poimenujemo tudi »panožne športne šole« so razdeljeni v več stopenj: obseg treninga je odvisen od specifične športne zvrsti in je lahko od 400 do 1100 uro. Na ravni lokalne skupnosti se sofinancira strokovni kader in objekt. Višina sredstev za posamezne programe se določi na osnovi točkovanja po TABELI 1.

1.7 Športna vzgoja mladine s posebnimi potrebami Športna vzgoja mladine s posebnimi potrebami je namenjena ustrezni skrbi za vključevanje le-te v vsakdanje življenje. Na lokalni ravni se sofinancira strokovni kader in objekt za 80­urne programe na skupino z največ 10 in najmanj 5 mladimi. Višina sredstev za posamezne programe se določi na osnovi točkovanja po TABE. 1.

1.8 Interesna športna dejavnost študentov Programi na lokalni ravni obsegajo 80-urne programe za katere se sofinancira strokovni kader in objekt. Višina sredstev za posamezne programe se določi na osnovi točkovanja po TABE. 1.

2. Športna rekreacija

Na ravni lokalne skupnosti se sofinancirajo 80-urni programi vadbe za skupino, ki šteje najmanj 20 članov in članic v različnih športnih panogah v obsegu najemnine objekta. Za socialno in zdravstveno ogrožene ter občane, starejše od 65 let pa se lahko sofinancira tudi strokovni kader. Višina sredstev za posamezne programe se določi na osnovi točkovanja po TABELI 3.

3. Kakovostni šport

V kakovostni šport sodijo priprave in športna tekmovanja ekip in odraslih posameznikov, registriranih športnikov in članov nacionalnih panožnih športnih zvez, ki nastopajo v uradnih tekmovalnih sistemih do naslova državnega prvaka.

Na ravni lokalne skupnosti se sofinancira najem objekta za 320 ur programa in dodajo bonus točke za kategorizirane športnike državnega pomena. Pri najemu objekta se upošteva naslednja velikost skupin:

-individualni športi: najmanj 6 vadečih (12 vadečih = 2 skupini), -kolektivni šport: najmanj 12 vadečih (24 vadečih = 2 skupini) Višina sredstev se določi na osnovi točkovanja po TABELI 2 in 2.1.

4. Vrhunski šport

V vrhunski šport sodijo priprave in tekmovanja športnikov, ki imajo status mednarodnega svetovnega in perspektivnega razreda. Na ravni lokalne skupnosti se sofinancira najem objekta za 320 ur programa in dodajo bonus točke za kategorizirane športnike svetovnega, mednarodnega in državnega razreda. Velikost skupin je opredeljena v točki 4. Višina sredstev se določi na osnovi točkovanja po TABELI 2.

5. Šport invalidov

Programi za invalide so namenjeni ohranjanju gibalnih sposobnosti, zdravja, revitalizacije, resocializacije, razvedrilu in tekmovanju invalidov, ki se prostovoljno ukvarjajo s športom. Na ravni lokalne skupnosti se sofinancirajo stroški strokovnega kadra in objekt za 80-urne programe z največ 10 in najmanj 5 invalidi. Višina sredstev se določi na osnovi točkovanja po TABELI 4.

6. Izobraževanje, usposabljanje in izpopolnjevanje strokovnih kadrov v športu

Na ravni lokalne skupnosti se sofinancira izobraževanje, usposabljanje in spopolnjevanje strokovnih kadrov v športu preko Inštituta za šport pri Fakulteti za šport, Olimpijskega komiteja Slovenije-Združenja športnih zvez, nacionalnih panožnih zvez ali preko ostalih izobraževalnih institucij. Posebej se podpirata usposabljanje in spopolnjevanje volonterskih strokovnih kadrov. Na ravni lokalne skupnosti se sofinancira kotizacija za programe izobraževanja, usposabljanja in spopolnjevanja strokovnih delavcev v športu. Višina sredstev se določi na osnovi točkovanja po TABELI 5.

8. Mednarodne, državne, medobčinske, občinske in druge športne prireditve

Lokalna skupnost sofinancira materialne stroške športnih prireditev, ki jih opredeljuje 52. člen Zakona o športu (ZŠpo), medobčinske, občinske in ostale prireditve, ki imajo namen pospeševanja motivacije za šport, športno aktivnost in imajo promocijski učinek za šport, turizem, kulturo in ostalo gospodarstvo.

4.1. Velike mednarodne športne prireditve, ki jih opredeljuje 52. člen ZŠpo se sofinancirajo če izpolnjujejo naslednje pogoje: -prireditev je odmevna v širšem prostoru, -udeležijo se je uveljavljeni mednarodni športniki, -prireditev je navedena v mednarodnem koledarju tekmovanj, -se delno ali v celoti odvija v občini Zreče,

4.2. Športne prireditve na državni ravni se sofinancirajo če izpolnjujejo naslednje pogoje: -prireditev se delno ali v celoti odvija na območju občine Zreče, -prireditev je na programu nacionalne panožne zveze, -na njej nastopajo športniki občine Zreče, 4-3. Medobčinske, občinske in druge športne prireditve se sofinancirajo če izpolnjujejo naslednje pogoje: -prireditev se delno ali v celoti odvija na območju občine Zreče, -prireditev ima tradicijo oziroma je jubilejna, -je odmevna pri občanih in dostopna vsem ter -na njej sodeluje večje število ekip ali posameznikov. Višina sredstev za športne prireditve se določi na osnovi točkovanja po TABELI 6.

4.4. Sofinanciranje udeležbe športnikov iz občine Zreče na večjih mednarodnih tekmovanjih

(52. člen ZŠpo) in sofinanciranje uspešnih nastopov na uradnih državnih tekmovanjih. Pogoji za dodelitev sredstev športnikom za udeležbo na večjih tekmovanjih so naslednji: -vsak športnik oziroma ekipa mora oddati prošnjo na Občino Zreče vsaj en mesec pred pričetkom tekmovanja, -prošnja mora biti potrjena s strani nacionalne panožne zveze in kluba, -vsi športniki, ki dobijo sredstva za mednarodna tekmovanja morajo promovirati občino, -športniki na Občino Zreče po končanem tekmovanju dostavijo uradne rezultate.

Ekipi oziroma posamezniku, ki v kolektivni ali individualni športni panogi tekmuje na tekmovanjih opredeljenih v 52. členu ZŠpo se sofinancira udeležba.

Do sofinanciranja so upravičeni tudi vrhunski športniki v individualnih športnih panogah, ki imajo stalno prebivališče vobčini Zreče in so člani klubov izven občine Zreče –ob upoštevanju korekcijskega faktorja 0,3. Za uspešne nastope športnikov na uradnih državnih tekmovanjih pridobi točke iz tega naslova v individualnih športnih posameznik, v kolektivnih pa ekipa, ki je v predhodnem letu (letu razpisa) pridobila naslov državnega prvaka oziroma drugo ali tretje mesto v svoji športni panogi. Višina sredstev se določi na osnovi točkovanja po TABELI 6.

10. Delovanje društev na lokalni ravni

Športna društva, kot osnovne športne asociacije, se na lokalni ravni lahko združujejo v športne zveze. Društva in zveze za svoje delovanje potrebujejo sredstva za kritje osnovnih materialnih stroškov. Društvo pridobi točke: -za vsakega člana, ki je poravnal članarino za tekoče leto od dneva razpisa, -za vsakega športnika (po ZŠpo), -če s programi nacionalnega programa športa sodeluje tudi izven kraja sedeža. Športna zveza pridobi točke za vsako včlanjeno društvo v zvezo. Športna društva in zveze, ki imajo status društva, ki deluje v javnem interesu imajo pod enakimi pogoji prednost pri pridobitvi točk iz tega naslova. Višina sredstev se določi na osnovi točkovanja po TABELI 7.

I. POSEBNE DOLOČBE

Občina Zreče lahko omeji obseg dodeljenih sredstev za leto 2012 tistim izvajalcem, pri katerih se na osnovi poročila oz. izvedenega nadzora ugotovi, da niso izpolnili vseh obveznosti iz pogodbe o sofinanciranju programov športa v letu 2011.

Sredstva za sofinanciranje programov športa se razdelijo na podlagi izvedenega javnega razpisa ter vrednotenja prispelih programov v skladu z merili in kriteriji določenimi v Pravilniku o merilih za sofinanciranje izvajanja letnega programa športa v Občini Zreče.

Opredeljena namenska sredstva se razdelijo in porabijo za planirane namene. Če sredstev tekom leta ni mogoče porabiti, ker niso izpolnjeni vsi pogoji za porabo, lahko občinski svet ob sprejemanju rebalansa proračuna spremeni znesek namenskih sredstev in sprejme odločitev, da se del sredstev nameni v druge namene. Prerazporeditev teh sredstev predstavlja sočasno tudi spremembo letnega programa športa.

II. VELJAVNOST IN UPORABA

Ta program začne veljati naslednji dan po sprejemu na občinskem svetu in se uporablja za izvedbo razpisa in razdelitev sredstev za sofinanciranje programov športa v Občini Zrečev letu 2012. Letni program športa se objavi na sedežu občine ter spletnih straneh Občine Zreče.

 

Številka: 6712-0001/2012-1

 Zreče, dne

Drago ŠEŠERKO, Podžupan