New Page 1

Na podlagi določil 55. in 57. člena Zakona o prostorskem načrtovanju – ZPNačrt (Uradni list RS št. 33/07, 108/09) in 31. člena Statuta Občine Komenda (Uradne objave Glasila Občine Komenda št. 02/09) je Župan Občine Komenda dne 30. junija 2011 sprejel

S K L E P

o začetku priprave občinskega podrobnega prostorskega

načrta območja suhega vodnega zadrževalnika Knežji potok

 

1. OCENA STANJA IN RAZLOGI ZA PRIPRAVO OBČINSKEGA PODROBNEGA PROSTORSKEGA NAČRTA

 

Lokalna skupnost se že dalj časa zaveda, da so na širšem območju Knežjega potoka posamezni deli naselij močno poplavno ogroženi. S parcialnimi protipoplavnimi ureditvami na prizadetih območjih ni možno zagotoviti dovolj velike poplavne varnosti naselij, zato je potrebno predvideti ureditve na katerih bodo omogočene naravne retenzije z možnostjo zadrževanja visokih voda Knežjega potoka.

 

Čeprav samo območje poselitve ob Knežjem potoku ni neposredno ogroženo s strani visokih voda tega potoka, predstavlja Knežji potok pomembno prispevno količino skupnim pretokom v času visokih voda na reki Pšati, ki je glavni vir poplavne nevarnosti na območju občine Komenda.

 

Zadrževanje visokih voda na razpoložljivih poplavnih območjih, kamor spada tudi prepoznano zadrževalno območje predvidenega zadrževalnika Knežji potok, spada v kontekst evropske poplavne direktive in iz nje izhajajočih zakonskih osnov v Republiki Sloveniji (Zakon o vodah, Uredba o pogojih gradnje na poplavnih območjih, Uredba o pripravi načrtov za zmanjšanje poplavne ogroženosti). Izdelava občinskega podrobnega prostorskega načrta (v nadaljevanju: OPPN) območja suhega vodnega zadrževalnika Knežji potok se prične na podlagi izdelanih idejnih zasnov zadrževalnika.

 

Načrtovane prostorske ureditve se nahajajo na neposeljenih območjih, ki so pretežno v kmetijski, deloma (vzhodni rob) tudi gozdni rabi.

 

2. OBMOČJE OPPN

 

Površine na katerih je načrtovan OPPN se nahajajo znotraj meja Občine Komenda. Meja območja urejanja je glede na potrebnost zagotovitve zadostnih retenzijskih površin opredeljena v idejni zasnovi suhega vodnega zadrževalnika Knežji potok ter povzetka v občinskem prostorskem načrtu. Območje OPPN se nahaja severovzhodno od naselja Gora. Okvirna omočena površina suhega vodnega zadrževalnika znaša 13 hektarjev.

 

V območje bodo po potrebi vključene tudi dodatne površine, ki so potrebne za izvedbo in rabo načrtovanih prostorskih ureditev.

 

3. NAČIN PRIDOBITVE STROKOVNIH REŠITEV

 

Strokovne rešitve prostorskih ureditev suhega vodnega zadrževalnika Knežji potok bo izbrani načrtovalec izdelal na podlagi analize stanja in idejnih zasnov vodnega zadrževalnika (strokovne podlage) ter smernic pristojnih nosilcev urejanja prostora (v nadaljevanju: NUP). Strokovne podlage, skupaj z izdelanim geodetskim načrtom, načrtovalcu posreduje pripravljavec.

 

4. POSTOPKI IN ROKI PRIPRAVE POSAMEZNIH FAZ OPPN

 

Postopek priprave OPPN se vodi v skladu z Zakonom o prostorskem načrtovanju (Uradni list RS št. 33/07 in 108/09). S tem sklepom se ob upoštevanju zakonsko predvidenih postopkov določijo naslednji okvirni roki njegove priprave.

 

(1)        objava sklepa o pripravi OPPN – julij 2011,

(2)        izdelava osnutka OPPN v roku 30 dni od objave sklepa,

(3)        pridobitev smernic NUP: 30 dni po prejemu osnutka,

(4)        izdelava dopolnjenega osnutka OPPN: 30 dni po pridobitvi smernic oziroma 10 dni po pridobitvi potrebnih strokovnih podlag; če bo treba izvesti postopek celovite presoje vplivov na okolje (v nadaljevanju: CPVO), se za dopolnjen osnutek izdela okoljsko poročilo,

(5)        javna razgrnitev traja 30 dni, med javno razgrnitvijo se izvede javna obravnava; v primeru izvedbe CPVO, se sočasno razgrne in obravnava tudi okoljsko poročilo,

(6)        prva obravnava odloka na Občinskem svetu Občine Komenda med ali po javni razgrnitvi,

(7)        priprava stališč do pripomb in predlogov z javne razgrnitve in javne obravnave ter seznanitev lastnikov zemljišč s stališči do pripomb: 30 dni po javni razgrnitvi,

(8)        priprava predloga OPPN: 30 dni po sprejemu stališč do pripomb,

(9)        pridobitev mnenj NUP k predlogu OPPN: 30 dni po prejemu predloga,

(10)     sprejem usklajenega predloga odloka OPPN (druga obravnava) na Občinskem svetu Občine Komenda: 30 dni po pridobitvi pozitivnih mnenj NUP,

(11)     objava odloka v uradnem glasilu: po sprejemu na Občinskem svetu Občine Komenda.

 

Okvirni predvideni roki se v primeru izvedbe CPVO, zahtev in pogojev ter usklajevanja z NUP in drugimi udeleženci, lahko spremenijo.

 

5. NOSILCI UREJANJA PROSTORA

 

NUP so ministrstva, organi lokalnih skupnosti, izvajalci javnih služb ter nosilci javnih pooblastil, ki sodelujejo v postopku priprave OPPN in so določeni s tem sklepom.

 

Občina Komenda osnutek OPPN pošlje NUP ter jih pozove, da ji v roku 30 dni pošljejo smernice. V smernicah NUP  konkretizirajo določbe predpisov s svojega delovnega področja. Ministrstvo za okolje in prostor v istem roku občini sporoči, če je za OPPN potrebno izvesti CPVO.

 

Če NUP v predpisanem roku ne podajo smernic, se šteje, da smernic nimajo, pri čemer pa mora pripravljavec upoštevati vse zahteve, ki jih za načrtovanje prostorske ureditve določajo veljavni predpisi.

 

Na poziv občine NUP v 30 dneh od prejema vloge dajo mnenje k predlogu OPPN. Če NUP v predpisanem roku ne predložijo mnenja, lahko občina brez teh mnenj nadaljuje s postopkom oziroma s sprejemom dokumenta.

 

NUP, ki v postopku priprave OPPN sodelujejo s posredovanjem smernic, strokovnih podlag in mnenj so:

(1)          Ministrstvo za okolje in prostor, Direktorat za okolje, Dunajska 48, 1000 Ljubljana;

(2)          Ministrstvo za obrambo, Uprava RS za zaščito in reševanje, Vojkova cesta 61, 1000 Ljubljana;

(3)          Ministrstvo za obrambo, Direktorat za logistiko, Sektor za gospodarjenje z nepremičninami, Vojkova cesta 61, 1000 Ljubljana;

(4)          Ministrstvo za okolje in prostor, Agencija RS za okolje, Urad za opravljanje z vodami, Sektor za vodno območje Donave, Vojkova 1b, 1000 Ljubljana;

(5)          Ministrstvo za kulturo, Maistrova 10, 1000 Ljubljana;

(6)          Zavod RS za varstvo narave, Območna enota Kranj, PC Planina 3, 4000 Kranj;

(7)          Komunalno podjetje Kamnik, Cankarjeva cesta 11, 1240 Kamnik;

(8)          Občina Komenda, Zajčeva cesta 23, 1218 Komenda;

(9)          Elektro Ljubljana, podjetje za distribucijo električne energije d.d., Slovenska cesta 58, 1516 Ljubljana;

(10)       Ministrstvo za promet, Direktorat za civilno letalstvo, Langusova 4, 1535 Ljubljana;

(12)       Zavod za gozdove Slovenije, Območna enota Ljubljana, Tržaška cesta 2, 1000 Ljubljana.

(13)       Drugi nosilci urejanja prostora, organi in organizacije, za katere se v postopku priprave OPPN izkaže, da rešitve posegajo v njihovo delovno področje.

 

6. OBVEZNOSTI S FINANCIRANJEM

 

Stroške izdelave OPPN nosi pobudnik izdelave. Postopek sprejema vodi občinska uprava Občine Komenda.

 

7. OBJAVA SKLEPA

 

Sklep se objavi v Uradnih objavah Glasila Občine Komenda ter svetovnem spletu in začne veljati z dnem objave v uradnem glasilu.

 

Št.: 3500-0004/2011

Komenda, 30. junij 2011

ŽUPAN

OBČINE KOMENDA

Tomaž Drolec l.r.