New Page 2

Na podlagi 57. člena Zakona o prostorskem načrtovanju (Uradni list RS, št. 33/2007) in 16. člena Statuta občine Sveta Trojica v Slovenskih goricah (MUV, štev. 2/2007) je župan občine Sveta Trojica v Slovenskih goricah dne 19. decembra 2007 sprejel

S K L E P

o začetku priprave občinskega podrobnega prostorskega

načrta za južni del naselja Sveta Trojica

v Slovenskih goricah

1. Ocena stanja, razlogi in pravna podlaga za pripravo

občinskega podrobnega prostorskega načrta za južni del

naselja Sveta Trojica v Slovenskih goricah

Občina Sveta Trojica v Slovenskih goricah je nastala leta 2006 z uveljavitvijo Zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o ustanovitvi občin ter o določitvi njihovih območij (Ur. List RS, štev. 61/06). Ob svojem nastanku je prevzela prostorske akte pravne predhodnice, t.j. občine Lenart, med njimi tudi:

- prostorske sestavine planskih aktov (Prostorske sestavine dolgoročnega plana Občine Lenart za obdobje 1986 - 2000 (Ur. list SRS, št. 42/87 in 24/88 ter Ur. list RS, št. 20/90, 55/92, 60/93, 62/94, 56/97, 71/98, 44/02 in 78/04 ter prostorske sestavine družbenega plana Občine Lenart za obdobje 1986 - 1990 (Ur. list SRS, št. 42/87, 24/88 in 3/90 ter Ur. list RS, št. 60/93, 62/94, 56/97, 71/98, 44/02 in 78/04);

- prostorske ureditvene pogoje (odlok o prostorskih ureditvenih pogojih v občini Lenart (Ur. list RS, štev. 2/01 in 74/04 ter MUV, štev. 24/05).

Zadnje navedeni prostorski izvedbeni akt med drugim eksplicitno določa, da urejanje večjih območij, namenjenih novi pozidavi, ni možno na podlagi sprejetega odloka o prostorskih ureditvenih pogojih v občini Lenart. V takih primerih je treba izdelati prostorski izvedbeni načrt. Akt definira še, da se za večje območje šteje območje, kjer je možno zgraditi več kot deset hiš oziroma je večje kot 1ha.

V južnem delu naselja se vzhodno od lokalne ceste LC 203-110 nahaja večje območje, namenjeno stanovanjskim dejavnostim.

Območje je večje od 1 ha, na njem pa je mogoče zgraditi več kot 10 hiš. To pomeni, da take gradnje ni mogoče realizirati na podlagi odloka o prostorskih ureditvenih pogojih v občini Lenart, ampak je treba za realizacijo gradnje in pridobitev gradbenih dovoljenj zagotoviti primerno pravno podlago.

Občina zaradi tega pristopa k pripravi novega izvedbenega prostorskega akta, t.j. občinskega podrobnega prostorskega načrta za južni del naselja Sveta Trojica v Slovenskih goricah (v nadaljevanju: OPPN)

Pravna podlaga za izdelavo OPPN je:

- Zakon o prostorskem načrtovanju (Uradni list RS, št. 33/2007;

v nadaljevanju ZPNačrt) vključno z ustreznim izvršilnim predpisom, t.j. Pravilnikom o vsebini, obliki in načinu priprave občinskega podrobnega prostorskega načrta (Ur. list RS, štev. 99/2007);

- Odlok o spremembah in dopolnitvah prostorskih sestavin dolgoročnega in srednjeročnega plana občine Lenart za območje nove občine Lenart, v letu 2002 (Ur. list RS, štev. 78/04).

V prostorskih sestavinah veljavnih planskih aktov za območje občine je območje podrobnega načrta opredeljeno kot stavbno zemljišče v ureditvenem območju naselja Sveta Trojica v Slovenskih goricah. Namenjeno je stanovanjskim in z njimi kompatibilnim dejavnostim ter obsega površino cca 4,5 ha.

Okvirno območje podrobnega načrta obsega naslednje parcele ali njihove dele v k.o. Zgornja Senarska: 256/1, 256/2, 256/3, 256/4, 256/5, 255/2, 483, 257, 158/3, 158/2, *25/2, 159, 158/1, 155, 152/2, 152/1, 152/3, 151, 148/1, 148/2, 147/2, 142, 141, 147/3, 147/4, 147/1, 143/1, 143/2, 146, 149, 150, 152/2, 152/3, 154, 160.

Točna meja območja podrobnega načrta bo določena v osnutku OPPN tako, da bo območje obsegalo vse površine, na katerih je načrtovana izgradnja stanovanjskega območja vključno s površinami, potrebnimi za nemoteno delovanje celotnega območja ter površine, ki so potrebne le v času izvajanja del. Poleg tega bo območje obsegalo vplivno območje pričakovanih vplivov na okolico. Območje podrobnega načrta bo v OPPN določeno z mejo območja ter s prikazom lege prostorske ureditve v širšem območju.

Zazidalna zasnova predvideva pozidavo z objekti za stanovanjske dejavnosti in kompatibilne spremljajoče dejavnosti ter ureditev ustreznih prometnih, odprtih in zelenih površin.

2. Način pridobitve strokovnih rešitev

Pri izdelavi OPPN je treba v možnem obsegu upoštevati že izdelane strokovne podlage. Le-te se uporabijo in upoštevajo, v kolikor so ustrezno ažurne, skladne z odlokom o spremembah in dopolnitvah prostorskih sestavin dolgoročnega in srednjeročnega plana občine in veljavnimi predpisi za posamezna področja.

Poleg uporabe razpoložljivih strokovnih podlag se za OPPN zagotovijo naslednje strokovne podlage:

- analiza stanja na obravnavanem območju glede relevantnih naravnih in ustvarjenih danosti v prostoru ter o vplivih načrtovane prostorske ureditve na okolje;

- konceptualna (idejna) zasnova načrtovane prostorske ureditve (po potrebi v variantah);

- idejna zasnova nove prometne ureditve vključno z opredelitvijo odnosa do obstoječe prometne mreže in prometne ureditve;

- idejne zasnove potrebne nove komunalne in energetske infrastrukture ter vodnogospodarskih ureditev vključno z idejnimi zasnovami morebiti potrebnih rekonstrukcij infrastrukturnih vodov oz. drugih posegov na njih;

- podatki iz zemljiške knjige ali zemljiškega katastra ali iz drugega relevantnega vira o lastnikih in imetnikih drugih stvarnih pravic na zemljiščih, ki so vključena v območje podrobnega načrta.

V postopku priprave OPPN se lahko zagotovijo tudi druge strokovne podlage, če to izhaja iz vsebine problematike, ki jo je treba razrešiti v OPPN ali iz smernic nosilcev urejanja prostora, ki bodo pridobljene na osnutek OPPN.

Za izdelavo OPPN se zagotovi ustrezni geodetski načrt, t.j. katastrsko - topografski načrt v digitalni obliki z natančnostjo, ki ustreza merilu 1 : 1000. Načrt mora biti izdelan v skladu s Pravilnikom o geodetskem načrtu (Ur. list RS, štev. 40/2004).

3. Roki za pripravo OPPN

Za pripravo OPPN so opredeljeni naslednji okvirni roki:

Aktivnost

Rok oz. trajanje aktivnosti

Sklep o začetku priprave OPPN

sprejel župan občine Sveta Trojica v Slovenskih goricah dne 19.12. 2007

Objava sklepa v uradnem glasilu

januar 2008

Priprava osnovnih strokovnih podlag

5 mesecev po uveljavitvi sklepa župana

Izdelovalec OPPN izdela osnutek OPPN

3 mesece po pridobitvi in potrditvi strokovnih podlag

Pridobitev smernic nosilcev urejanja prostora in pridobitev obvestila MOP o potrebnosti izvedbe CPVO

30 dni od prejema poziva

Analiza smernic, izdelava dodatnih strokovnih podlag in dopolnitev osnutka OPPN

4 mesece po pridobitvi vseh smernic

Javno naznanilo o javni razgrnitvi in javni obravnavi dopolnjenega osnutka OPPN

7 dni pred pričetkom javne razgrnitve

Javna razgrnitev in obravnava dopolnjenega osnutka OPPN z evidentiranjem vseh pisnih pripomb

30 dni po pričetku javne razgrnitve

Javna obravnava OPPN

se izvede v času javne razgrnitve

Ureditev pripomb in predlogov iz javne razgrnitve in obravnav

po zaključeni javni razgrnitvi

Priprava strokovnih stališč do pripomb in predlogov iz javne razgrnitve in obravnav

1 mesec po ureditvi pripomb

Opredelitev župana do pripomb in predlogov iz javne razgrnitve in obravnav

po pripravi strokovnih stališč

Izdelava predloga OPPN na osnovi potrjenih stališč do pripomb

do 2 meseca po opredelitvi župana do pripomb iz javne razgrnitve in obravnav

Pridobitev mnenj nosilcev urejanja prostora

po pripravi gradiva; nosilci izdajo mnenja v 30 dneh po prejemu vloge

Izdelava usklajenega predloga OPPN v skladu z mnenji nosilcev urejanja prostora

do 1 mesec po prejemu vseh mnenj nosilcev urejanja prostora

Sprejem OPPN na občinskem svetu občine Sveta Trojica v Slovenskih goricah

po uskladitvi predloga OPPN

Objava OPPN

po sprejemu OPPN na občinskem svetu občine

V kolikor bo Ministrstvo za okolje in prostor presodilo, da je v postopku priprave in sprejemanja OPPN treba izvesti celovito presojo vplivov na okolje, kot jo določa Zakon o varstvu okolja oz. presojo sprejemljivosti plana, kot jo opredeljuje zakon o ohranjanju narave, bo vzporedno z gornjim postopkom od faze dopolnitve osnutka OPPN potekal tudi postopek celovite presoje vplivov OPPN na okolje.

4. Nosilci urejanja prostora, ki podajo smernice za

načrtovane prostorske ureditve iz svoje pristojnosti, ter

drugi udeleženci, ki bodo sodelovali pri pripravi OPPN

Nosilci urejanja prostora sodelujejo v postopku priprave OPPN s smernicami in mnenji za področje iz svoje pristojnosti, nekateri pa tudi s strokovnimi podlagami za področje iz svoje pristojnosti.

Nosilci urejanja prostora podajo smernice za pripravo dopolnjenega osnutka OPPN in mnenja k dopolnjenemu predlogu OPPN v roku 30 dni od prejema vloge.

V primeru molka nosilca urejanja prostora v fazi pridobivanja smernic se šteje, da nosilec nima smernic za pripravo dopolnjenega osnutka OPPN. V takem primeru se smiselno upoštevajo in uporabijo določila predpisov in morebitnih izdelanih strokovnih podlag za področje iz pristojnosti nosilca urejanja prostora.

V primeru molka nosilca urejanja prostora v fazi pridobivanja mnenj se šteje, da nosilec urejanja prostora na predlog OPPN nima pripomb oz. da se s predlogom OPPN strinja.

V postopku priprave OPPN sodelujejo naslednji nosilci urejanja prostora:

- Ministrstvo za obrambo, Inšpektorat RS za varstvo pred naravnimi

in drugimi nesrečami, Izpostava Maribor;

- Ministrstvo za obrambo, Direktorat za obrambne zadeve,

Sektor za civilno obrambo;

- Ministrstvo za okolje in prostor, Direktorat za okolje;

- Ministrstvo za okolje in prostor, Agencija RS za okolje;

- Ministrstvo za okolje in prostor, Agencija RS za okolje, Urad

za upravljanje z vodami, Sektor za vodno območje Donave,

Oddelek za porečje reke Drave;

- Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Območna enota Maribor;

- Zavod RS za varstvo narave, Območna enota Maribor;

- Telekom Slovenije d.d., PE Maribor;

- Elektro Maribor, d.d., JP za distribucijo električne energije;

- Mariborski vodovod, javno podjetje d.d.;

- Komunalno podjetje Ptuj d.d.;

- Letnik – Saubermacher d.d.;

- Občina Sveta Trojica v Slovenskih goricah (za področje: lokalne ceste; druga komunalna oprema).

MOP, pristojno za varstvo okolja, skupaj s smernicami sporoči tudi, ali je za OPPN potrebno izvesti celovito presojo vplivov na okolje.

V primeru, da se v postopku priprave OPPN ugotovi, da morajo sodelovati tudi drugi subjekti, ki niso navedeni v tem programu, lahko pripravljavec OPPN k sodelovanju povabi tudi druge organe in organizacije.

5. Obveznosti v zvezi s financiranjem priprave OPPN

Pobudnik izdelave OPPN je Občina Sveta Trojica v Slovenskih goricah. Občina izbere tudi prostorskega načrtovalca v skladu s pravili javnega naročanja in financira izdelavo vseh strokovnih podlag in OPPN.

Financiranje se izvede iz proračuna občine za leto 2008 in za leto 2009.

6. Druga določila

Ta sklep se objavi v Medobčinskem uradnem vestniku Štajerske in Koroške regije in na spletni strani občine na naslovu www.sv-trojica.si ter začne veljati naslednji dan po objavi.

Številka: 3505-1/2007

Datum: 19. december 2007

Župan

Občine Sveta Trojica v Slovenskih goricah

Darko Fras, univ. dipl. iur., s. r.