New Page 2

Na podlagi določb Zakona o financiranju občin (Uradni list RS, št. 80/94, 45/97, 66/97 in 56/98), 29. in 57. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 72/93, 57/94, 14/95, 26/97, 10/98, 74/98) in na osnovi 16. člena Statuta Občine Nazarje (Uradno glasilo zgornjesavinjskih občin, št. 3/99), je občinski svet Občine Nazarje na svoji 11. redni seji, dne 21.12.1999 sprejel

ODLOK

o proračunu občine Nazarje za leto 2000

1. člen

S proračunom Občine Nazarje (v nadaljevanju - proračun) za leto 2000 se zagotavljajo sredstva za financiranje nalog, ki jih v skladu z ustavo, zakoni in predpisi Občine Nazarje opravlja Občina Nazarje.

2. člen

Proračun Občine Nazarje za leto 2000 se določa v naslednjih zneskih:

A) Bilanca prihodkov in odhodkov

v SIT

Skupaj prihodki

466.422.000,00

Skupaj odhodki

462.422.000,00

Proračunski presežek (primanjkljaj)

4.000.000,00

B) Račun finančnih terjatev in naložb

Prejeta vračila danih posojil in prodaja kapitalskih deležev

10.400.000,00

Dana posojila in povečanje kapitalskih deležev

1.400.000,00

Prejeta minus dana posojila in spremembe kapitalskih deležev (IV. -V.)

9.000.000,00

Skupni presežek (primanjkljaj)

13.000.000,00

C) Račun financiranja

 

Zadolževanje proračuna

-

Odplačilo dolga

13.000.000,00

Neto zadolževanje VII I.-IX.

-13.000.000,00

Zmanjšanje (povečanje) sredstev na računih (VII.-X.)

-

STANJE SREDSTEV NA RAČUNIH OB KONCU PRETEKLEGA LETA

-

 

3. člen

Proračun sestavljajo bilanca prihodkov in odhodkov, račun finančnih terjatev in naložb in račun financiranja.

V bilanci prihodkov in odhodkov se izkazujejo prihodki, ki obsegajo tekoče, kapitalske prihodke, prejete donacije in transferne prihodke iz drugih blagajn javnega financiranja, na strani odhodkov pa se izkazujejo vsi odhodki, ki zajemajo tekoče odhodke, tekoče transfere, investicijske odhodke in investicijske transfere.

V računu finančnih terjatev in naložb se oblikujejo prejeta vračila danih posojil in prodaja kapitalskih deležev ter dana posojila in povečanje kapitalskih deležev.

V računu financiranja se izkazuje odplačevanje dolgov in zadolževanje občine.

4. člen

Vsi prihodki po virih in vrstah in odhodki po natančnejših namenih porabe so prikazani v posebnem delu proračuna, ki je sestavni del tega odloka.

5. člen

Med odhodki proračuna se v sredstva obveznih rezerv za naravne in druge nesreče izloči 0,5% skupno doseženih prihodkov iz bilance prihodkov in odhodkov. Izločanje v rezerve se praviloma vrši vsak mesec, vendar najkasneje do 31. decembra tekočega leta.

Izločanje prihodkov v rezerve preneha, ko sredstva rezerv dosežejo 2% letnih prihodkov iz bilance pri­hodkov in odhodkov preteklega proračunskega leta.

O uporabi sredstev rezerv odloči župan na osnovi določb statuta občine. Župan predloži občinskemu svetu poročilo o uporabi sredstev rezerv.

6. člen

Sredstva proračuna se smejo uporabljati le za namene, ki so določeni s proračunom in če so izpolnjeni vsi z zakonom in drugimi akti predpisani pogoji za uporabo sredstev.

V imenu občine smejo uporabniki prevzemati obveznosti le v okviru sredstev, ki so v proračunu predvidena za posamezne namene.

7. člen

Uporabniki proračuna so odgovorni za uporabo proračuna skladno z nameni, ki so izkazani v posebnem delu proračuna.

8. člen

Za izvrševanje proračuna je odgovoren župan Občine Nazarje.

Župan je odredbodajalec za sredstva proračuna. Za izvrševanje proračuna občine lahko župan pooblasti posamezne delavce občinske uprave ali podžupana.

9. člen

Proračunska poraba sme prekoračiti planirano v tem proračunu le za namene, ki jih opredeljuje zakon ali sklep Vlade Republike Slovenije (sredstva za plače in druge osebne prejemke, prispevki iz plač), kar se uskladi z rebalansom proračuna.

10. člen

Sredstva proračuna se uporabnikom med letom zagotavljajo praviloma enakomerno kot mesečne akontacije oz. po sklenjeni pogodbi o uporabi proračunskih sredstev, upoštevajoč zapadlost obveznosti in likvidnostni položaj proračuna.

11. člen

Župan lahko začasno zadrži uporabo sredstev, ki so v posebnem delu razporejena za posamezne namene, če prihodki med letom niso doseženi v predvideni višini. Vrstni red prioritete je:

- plače in drugi osebni prejemki ter prispevki delodajalca,

- socialni izdatki,

- izdatki, za katere je v proračunu predviden izvirni prihodek,

- obveznosti občine iz preteklih let.

O odločitvi iz prejšnjega odstavka župan obvesti občinski svet.

12. člen

Osnova za razporeditev sredstev proračuna so programi dela organa oziroma drugih uporabnikov pro­računa. Če se med proračunskim letom znatno spremeni delovno področje ali pristojnost organa oz. uporabnika proračuna, se mu sorazmerno zmanjša oz. poveča obseg sredstev. Povečanje ali zmanjšanje posamezne postavke proračuna je možno znotraj istega namena oziroma uporabnika.

Če se uporabnik ali posredni uporabnik proračunskih sredstev med letom ukine in njegovih nalog ne prevzame drug uporabnik, se neuporabljena sredstva prenesejo v tekočo rezervo ali prerazporedijo za drugo porabo.

Povečanje posamezne postavke je možno na račun zmanjšanja druge postavke znotraj istega namena oziroma uporabnika.

Župan je dolžan izvajati proračun v vseh postavkah skladno s sprejetim proračunom. V primeru nujnih nalog, ki so nastale tekom leta in v proračunu niso predvidene, mora o tem predhodno sklepati občinski svet.

13. člen

Župan je pooblaščen, da odloča o začasni uporabi tekočih likvidnostnih proračunskih sredstev zaradi ohranitve njihove realne vrednosti.

Župan je pooblaščen, da v primeru, ko zaradi neenakomernega pritekanja prihodkov proračuna, izvrševanje proračuna ne more uravnovesiti, lahko začasno kritje odhodkov uporabi sredstva rezerv občine, ki pa morajo biti vrnjene v rezerve do konca leta, ali pa najame posojilo do 5% sprejetega proračuna, ki pa mora biti odplačano do konca proračunskega leta.

14. člen

Občina se sme zadolževati z izdajo vrednostnih papirjev ali z najetjem posojila, vendar šele potem, ko bo imela s prejšnjo občino urejeno premoženjsko pravno razmerje in sprejeto premoženjsko delitveno bilanco.

15. člen

Občina se lahko dolgoročno zadolžuje za investicije, ki jih potrdi občinski svet.

Pogodbe o zadolževanju sklepa župan na podlagi sprejetega proračuna in ob predhodnem soglasju ministra, pristojnega za finance. Soglasje je sestavni del pogodbe o zadolževanju.

16. člen

Župan je pooblaščen za dajanje soglasja k zadolževanju javnih zavodov, katerih ustanovitelj je občina oziroma za dajanje garancij in poroštev.

Izdana soglasja se štejejo v obseg možnega zadolževanja občine.

17. člen

Ta odlok se objavi v Uradnem glasilu zgornjesavinjskih občin in začne veljati z dnem objave, uporablja pa se od 1. januarja 2000 dalje.

 

Datum: 21.12.1999

Številka: 062-02/98-99-11

ŽUPAN OBČINE NAZARJE

Ivan PURNAT, l.r.