New Page 2

Na podlagi 34., 35. in 36. člena Zakona o urejanju naselij in drugih posegov v prostor (Uradni list SRS, št. 18/84, 37/85 in 29/86 ter Uradni list RS, št. 26/90, 18/93, 47/93, 71/93 in 44/97) in 7. člena Statuta občine Pesnica (MUV št. 6/99), je Občinski svet občine Pesnica na svoji 8. seji dne 14. oktobra 1999 sprejel

PROGRAM

priprave zazidalnega načrta za poslovno cono v Dobrenjski dolini v občini Pesnica

1. UVOD

Območje v Dobrenjski dolini vzhodno od avtoceste Šentilj - Pesnica je po prostorskih sestavinah planskih aktov, ki veljajo za območje občine Pesnica, namenjeno poslovnim dejavnostim - proizvodnim, obrtniško podjetniškim, transportnim, skladiščnim, storitvenim, trgovskim z možnostjo kompatibilne osnovne oskrbe ter drugim poslovnim dejavnostim.

Obravnavano območje leži zahodno od regionalne ceste R II - 437 Maribor - Šentilj med avtocesto na zahodu, reko Pesnico na jugu ter obstoječim plantažnim sadovnjakom in dostopno cesto v Spodnje Dobrenje na severu in vzhodu. Celotno območje meri cca 10 ha.

Navesti je treba, da je območje dobro dostopno (cesta, možnost povezave tudi z bližnjo železnico); z izboljšano prometno dostopnostjo, povzročeno z avtocesto, pa se je atraktivnost oz. privlačnost tega prostora za poslovne dejavnosti še povečala. Zaradi tega se je eksplicitno izpostavil poslovni interes zainteresiranih investitorjev, da se območje aktivira, t.j. ustrezno uredi in realizira za namen, za katerega je predvideno.

S prostorskimi sestavinami planskih aktov, ki veljajo za območje občine Pesnica in jih je sprejel občinski svet občine Pesnica na svoji seji dne 08.04.1999 (MUV št. 18/99), je v skladu z določili zakona o urejanju naselij in drugih posegov v prostor (Ur. list SRS št. 18/84, 37/85 in 29/86 ter Ur. list RS št. 26/90, 18/93, 47/93, 71/93 in 44/97) za obravnavano območje opredeljena izdelava zazidalnega načrta.

Z zazidalnim načrtom bodo za območje natančneje opredeljeni načrtovani posegi po vrstah dejavnosti, velikosti, oblikovnih in drugih pogojih, lahko tudi po investitorjih, pogoji za komunalno urejanje zemljišč, t.j. potrebne ureditve iz vidika vodnega gospodarstva, komunalne, prometne in energetske infrastrukture ter omrežja zvez, prav tako pa tudi drugi pogoji, pomembni za lociranje dejavnosti v prostor in za ureditev celotnega območja.

Zazidalni načrt mora biti sprejet po za to določenem postopku. Ta postopek predvideva tudi seznanitev javnosti s predvidenimi ureditvami ter ji omogoča vključitev v postopek v obliki možnosti podati pripombe v javni razgrnitvi in na javnih obravnavah. Hkrati zagotavlja, da občinski svet koordinira različne interese in poskrbi za zaščito javnega interesa s tem, ko odloča o posameznih fazah zazidalnega načrta in ga v končni fazi tudi sprejme.

Ta program priprave določa organizacijske in vsebinske okvire za izdelavo, javno verifikacijo in sprejemanje zazidalnega načrta za poslovno cono v Dobrenjski dolini ter predstavlja osnovo, da se pripravi ter ustrezno sprejme operativna podlaga za poseganje v prostor na način, ki bo omogočil racionalno izrabo prostora, njegovo potrebno ureditev ter posledično ustrezno delovanje zainteresiranih gospodarskih družb.

2. OSNOVE ZA PRIPRAVO ZAZIDALNEGA NAČRTA

2.1. Naročnik in izdelovalec zazidalnega načrta

N a r o č n i k zazidalnega načrta je Občina Pesnica, Pesnica pri Mariboru 39/a, 2211 Pesnica pri Mariboru.

I z d e l o v a l e c zazidalnega načrta bo izbran na osnovi pripravljene ponudbe v postopku zbiranja ponudb in izbora izvajalca, ki ga bo izvedla občinska uprava občine Pesnica.

2.2. Zakonske podlage in obseg priprave zazidalnega načrta

Pri izdelavi zazidalnega načrta bodo upoštevani naslednji predpisi:

- Zakon o urejanju naselij in drugih posegov v prostor (Ur. list SRS št. 18/84, 37/85 in 29/86 ter Ur. list RS št. 26/90, 18/93, 47/93, 71/93 in 44/97),

- Navodilo o vsebini posebnih strokovnih podlag in o vsebini prostorskih izvedbenih aktov (Ur. list SRS št. 14/85),

- Zakon o varstvu okolja (Ur. list RS št. 32/93 in 1/96) ter na njegovi osnovi v letih od 1994 do danes sprejeti ustrezni podzakonski predpisi,

- drugi predpisi, ki veljajo za obravnavano vsebinsko področje (za predmete poslovanja tangiranih gospodarskih javnih služb).

Pri pripravi zazidalnega načrta bodo v maksimalni možni meri upoštevani programi in predlogi, ki jih bodo posredovali zainteresirani investitorji.

Priprava zazidalnega načrta bo obsegala izdelavo osnutka in predloga zazidalnega načrta s programom, kot bo natančno opredeljen v začetni fazi priprave osnutka zazidalnega načrta.

2.3. Veljavni planski in prostorski izvedbeni akti

Za območje obdelave veljajo prostorske sestavine dolgoročnih in srednjeročnnih planskih aktov občin Maribor in Maribor - Pesnica za območje današnje občine Pesnica, nazadnje spremenjene in dopolnjene v letu 1998 (ustrezni odlok je bil sprejet na seji občinskega sveta občine Pesnica dne 08.04.1999 in je objavljen v MUV št. 18/99 z dne 26.04.1999).

Po prostorskih sestavinah veljavnih planskih aktov je območje, ki se ureja z zazidalnim načrtom, namenjeno raznim vrstam poslovnih dejavnosti, t.j. proizvodnim, obrtniško podjetniškim, transportnim, skladiščnim, storitvenim, trgovskim z možnostjo kompatibilne osnovne oskrbe ter drugim poslovnim dejavnostim.

Od prostorskih izvedbenih aktov velja v delu območja Odlok o lokacijskem načrtu za avtocesto Šentilj - Pesnica (Ur. list SRS št. 1/90).

Ker so posegi, vezani na izgradnjo avtoceste Šentilj - Pesnica že izvedeni, bo navedeni odlok s predmetnim zazidalnim načrtom ustrezno spremenjen oz. nadomeščen. Za tovrstno potrebno koordinacijo in uskladitev z Ministrstvom za promet in zveze oz. Družbo za avtoceste v RS in eventuelnimi drugimi udeleženci v postopku poskrbi župan občine Pesnica.

3. PRIPRAVA ZAZIDALNEGA NAČRTA

3.1. Strokovne podlage

Za pripravo zazidalnega načrta se izdela topografski načrt v ustreznem merilu (1:1000 ali 1:500) v digitalni obliki s posnetkom obstoječega stanja na območju obdelave. Navedeni načrt bo skupaj z noveliranim katastrskim načrtom predstavljal osnovo za delo.

Pred izdelavo osnutka zazidalnega načrta je potrebno pridobiti tudi ustrezno strokovno podlago, ki bo podala geotehnične pogoje temeljenja za predvidene objekte na območju obdelave.

Kot podlaga za delo se upoštevajo tudi programi in predlogi solventnih zainteresiranih investitorjev na območju obdelave.

Izdelava morebitnih drugih strokovnih podlag zaenkrat ni predvidena.

Potreba po njihovi izdelavi se lahko pojavi na osnovi postavljenih zahtev soglasodajalcev v pogojih za izdelavo osnutka zazidalnega načrta in bo v postopku ustrezno razrešena.

3.2. Gradivo za pridobivanje pogojev za pripravo osnutka zazidalnega načrta

Na osnovi programskih usmeritev naročnika bo izdelovalec zazidalnega načrta pripravil ustrezno gradivo in pridobil pogoje organov in organizacij za izdelavo osnutka zazidalnega načrta.

3.3. Organi in organizacije, ki morajo pred pričetkom izdelave osnutka zazidalnega načrta podati pogoje za njegovo pripravo

Pred pričetkom priprave zazidalnega načrta morajo v skladu s 35. členom zakona o urejanju naselij in drugih posegov v prostor pogoje za njegovo pripravo podati naslednji organi in organizacije:

- Ministrstvo za zdravstvo, Zdravstveni inšpektorat Republike Slovenije, Izpostava Maribor,

- Ministrstvo za obrambo, Inšpektorat Republike Slovenije za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, Izpostava Maribor,

- Ministrstvo za okolje in prostor, Uprava RS za varstvo narave, Izpostava Maribor,

- Ministrstvo za promet in zveze, Direkcija RS za ceste ter po potrebi tudi DARS d.d.,

- Elektro Maribor - javno podjetje za distribucijo električne energije, PE Elektro Maribor okolica

- Telekom Slovenije, PE Maribor,

- Nigrad, javno komunalno podjetje d.d., Maribor,

- Mariborski vodovod Maribor,

- Zavod za varstvo naravne in kulturne dediščine Maribor,

- krajevna skupnost Pesnica pri Mariboru.

Po potrebi bodo v odvisnosti od vsebine v postopek vključeni tudi drugi organi in organizacije.

Navedeni organi in organizacije morajo pogoje izdati najkasneje v 30 dneh. Če kdo od navedenih organov oz. organizacij v 30 dneh od prejema vloge ne bi podal pogojev, se bo štelo, da nima pogojev oz. da s predloženo dokumentacijo soglaša.

3.4. I zdelava osnutka zazidalnega načrta

Za širše območje obdelave bo v digitalni obliki izdelana ustrezna geodetska podlaga v merilu 1:500 ali 1:1000.

Na njeni osnovi ter na osnovi pogojev organov oz. organizacij, navedenih v predhodni točki tega programa, bo izdelovalec pripravil osnutek zazidalnega načrta.

Osnutek zazidalnega načrta bo vseboval:

1. tekstualni del z vsemi potrebnimi utemeljitvami in opredelitvami izhodišč, opisi rešitev predvidenih posegov in ureditev, opisi rešitev infrastrukturnih omrežij, objektov in naprav ter ureditev, opisi drugih relevantnih rešitev, seznamom in lastniki parcel ter drugimi parcelnimi atributi za parcele, ki se nahajajo znotraj meje obravnavanega območja, etapami izvajanja, oceno stroškov komunalnega opremljanja območja kompleksne graditve in pogoji organov oz. organizacij ter po potrebi drugimi vsebinami, povezani z reševanjem specifičnih problemov na območju obdelave

2. kartografski del s potrebnimi prikazi opredelitev iz planskih aktov občine, veljavnih za območje obdelave, prikazi rešitev po posameznih področjih v ustreznem merilu, po potrebi prikazi detajlov v ustreznem merilu ter potrebno geodetsko dokumentacijo

3. osnutek odloka o zazidalnem načrtu z opisom meje območja obdelave v zazidalnem načrtu po parcelnih mejah, opredelitvijo funkcije območja s pogoji za izrabo in kvaliteto posegov v prostor, pogoji za urbanistično, arhitekturno in krajinsko oblikovanje območja in posegov v prostor na območju obdelave, pogoji glede omrežja zvez ter prometnega, komunalnega in energetskega urejanja območja, drugimi pogoji, pomembnimi za izvedbo predvidenih posegov, etapami izvajanja posegov, režimom in začasno namembnostjo zemljišč, ki se ne uporabijo v prvi etapi, tolerancami pri legi, velikosti in funkciji objektov in naprav ter obveznostmi investitorjev in izvajalcev pri izvajanju zazidalnega načrta.

4. SPREJEMANJE ZAZIDALNEGA NAČRTA

4.1. Predlog sklepa o javni razgrnitvi osnutka zazidalnega načrta

V skladu z opredeljenimi pristojnostmi bo župan občine Pesnica predložil osnutek zazidalnega načrta občinskemu svetu občine Pesnica.

Predlagal mu bo, da ga določi kot osnutek ter posreduje v javno razgrnitev in obravnavo.

4.2. Javna razgrnitev osnutka zazidalnega načrta

V skladu s 37. in 38. členom zakona o urejanju naselij in drugih posegov v prostor bo po določitvi osnutka zazidalnega načrta na občinskem svetu občine Pesnica v uradnem glasilu objavljen sklep o javni razgrnitvi osnutka zazidalnega načrta.

Javna razgrnitev bo trajala en mesec.

V času javne razgrnitve bo občinska uprava organizirala javno obravnavo razgrnjenega osnutka zazidalnega načrta na sedežu krajevne skupnosti Pesnica pri Mariboru.

Občani bodo o javni obravnavi obveščeni na krajevno običajen način.

4.3. Usklajevanje po končani javni razgrnitvi

V času javne razgrnitve in na javni obravnavi bo občinska uprava občine Pesnica zbirala in evidentirala vse pisne in ustne pripombe in predloge posameznikov, organov in organizacij k osnutku zazidalnega načrta ter jih po razgrnitvi posredovala izdelovalcu.

Zbrane pripombe in predloge bo izdelovalec zazidalnega načrta strokovno obdelal in do njih pripravil strokovna stališča.

O utemeljenosti pripomb in predlogov bo odločil občinski svet občine Pesnica, ki bo do njih zavzel stališče.

Občinska uprava občine Pesnica bo vsem, ki bodo dali pripombe in predloge, pa jih občinski svet ne bo sprejel, poslala obrazložitev razlogov, zaradi katerih pripombe in predlogi niso bili sprejeti.

4.4. Priprava usklajenega predloga zazidalnega načrta

Na podlagi stališč občinskega sveta občine Pesnica do pripomb in predlogov iz javne razgrnitve in obravnav bo osnutek zazidalnega načrta dopolnjen v usklajeni predlog zazidalnega načrta.

Predlog zazidalnega načrta bo vseboval enake sestavine kot osnutek s tem, da se bo poleg vsebinskih sprememb zaradi upoštevanja pripomb od osnutka razlikoval še po tem, da bo vključeval tudi soglasja in mnenja pristojnih organov in organizacij k zazidalnemu načrtu ter tehnične elemente za zakoličenje objektov in naprav, ki jih določa zazidalni načrt.

4.5. Organi in organizacije, ki morajo podati soglasja k predlogu zazidalnega načrta

Na usklajeni predlog zazidalnega načrta bo izdelovalec pridobil soglasja pristojnih organov in organizacij, ki bodo že pred izdelavo osnutka zazidalnega načrta podali pogoje za njegovo izdelavo in za katere je v ustreznih zakonih, ki urejajo njihovo delovanje, določeno, da so soglasodajalci.

Organi in organizacije, ki morajo podati soglasja k predlogu zazidalnega načrta, so navedeni v točki 3.3. tega programa; pri tem poda Zavod za varstvo naravne in kulturne dediščine Maribor mnenje.

Soglasodajalci so dolžni o izdaji soglasja odločiti najkasneje v 30 dneh od prejema vloge. V primeru, da kdo od organov oz. organizacij o izdaji soglasja ne bi odločil v 30 dneh po prejemu zahteve, se bo štelo, da s predlogom zazidalnega načrta soglaša.

4.6. Sprejetje odloka o zazidalnem načrtu

Župan bo usklajeni predlog zazidalnega načrta poslal v sprejetje občinskemu svetu občine Pesnica.

Slednji ga bo sprejel z odlokom in ga po sprejemu objavil v uradnem glasilu.

5. ROKI ZA PRIPRAVO ZAZIDALNEGA NAČRTA

Zazidalni načrt bo pripravljen v naslednjih rokih:

- izdelovalec geodetske podlage ter izdelovalec zazidalnega načrta bosta izbrana do konca septembra 1999,

- geodetska podlaga ter strokovna podlaga za področje geologije bo pripravljena v mesecu oktobru 1999,

- v okviru možnosti bo vzporedno z izdelavo geodetske podlage in geološkimi raziskavami potekalo pridobivanje pogojev organov in organizacij za izdelavo osnutka zazidalnega načrta,

- župan bo občinskemu svetu občine Pesnica predložil osnutek zazidalnega načrta z vsemi potrebnimi pojasnili in obrazložitvami za obravnavo na seji v mesecu decembru 1999,

- občinski svet bo javno razgrnil osnutek zazidalnega načrta v mesecu januarju 2000. Javna razgrnitev bo trajala 30 dni. V času javne razgrnitve bo na sedežu KS Pesnica pri Mariboru izvedena tudi javna obravnava,

- občinski svet bo do zbranih pripomb in predlogov zavzel stališče in odločil o utemeljenosti pripomb in predlogov na seji v marcu 2000,

- na podlagi stališč do pripomb in predlogov iz javne razgrnitve in obravnav bo osnutek zazidalnega načrta dopolnjen v usklajeni predlog v roku 1 meseca od sprejema stališč

- organi in organizacije bodo o izdaji soglasja odločili v 30 dneh po prejemu usklajenega predloga zazidalnega načrta,

- občinski svet občine Pesnica bo sprejel odlok o zazidalnem načrtu po tem, ko bodo na predlog zazidalnega načrta pridobljena vsa potrebna soglasja.

6. SREDSTVA ZA IZDELAVO ZAZIDALNEGA NAČRTA

Sredstva za izdelavo zazidalnega načrta se zagotovijo v proračunu občine Pesnica.

7. VELJAVNOST PROGRAMA

Ta program začne veljati osmi dan po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku Štajerske in Koroške regije.

Župan

Občine Pesnica

Venčeslav Senekovič, ing. agr., s. r.

Številka: 35305-1/99-VF

Pesnica pri Mariboru: 18. oktobra 1999