New Page 2

Občinski svet Občine Nazarje je na podlagi 68. člena Statuta Občine Nazarje (Uradno glasilo zgornjsavinjskih občin, št. 3/06) na svoji 29. redni seji sveta, dne 10. 7. 2006 sprejel

ODLOK

o organiziranosti in načinu dela odborov krajevnih skupnosti

1. člen

Zaradi zagotovitve sodelovanja krajevnih skupnosti Nazarje, Kokarje in Šmartno ob Dreti pri opravljanju javnih zadev se s tem odlokom na območju Občine Nazarje ustanovijo odbori krajevnih skupnosti kot posvetovalno telo občinskega sveta.

Ustanovljeni so naslednji odbori:

- Odbor krajevne skupnosti Nazarje

- Odbor krajevne skupnosti Kokarje

- Odbor krajevne skupnosti Šmartno ob Dreti.

2. člen

Odbor krajevne skupnosti varuje koristi prebivalcev krajevne skupnosti in pomaga pri uresničevanju njihovih potreb, zlasti pa:

- oblikuje predloge za spremembo prostorskih planskih in izvedbenih aktov, ki obravnavajo njihovo območje,

- sodeluje in daje mnenja pri javnih razgrnitvah prostorskih planskih in izvedbenih aktov, ki obravnavajo njihovo območje,

- daje predloge in sodeluje pri pripravi razvojnih programov občine z njihovega območja,

- sodeluje pri pripravi programov oskrbe s pitno vodo in zaščito vodnih virov pitne vode,

- daje predloge za sanacijo divjih odlagališč komunalnih odpadkov in sodeluje pri njihovi sanaciji,

- daje pobude za ureditev in olepšanje kraja in pri tem sodeluje (ocvetličenje, ureditev in vzdrževanje kolesarskih in sprehajalnih poti),

- daje pobude za prometno ureditev (prometna signalizacija, ureditev dovozov in izvozov, omejevanje hitrosti),

- sodeluje pri organizaciji kulturnih, športnih in drugih prireditev,

- spremlja nevarnosti na svojem območju in o tem obvešča štab za civilno zaščito ter po potrebi prebivalstvo in sodeluje pri ostalih nalogah s področja zaščite in reševanja,

- obravnava vprašanja iz občinske pristojnosti, ki se nanašajo na območje krajevne skupnosti ter oblikuje svoja stališča in mnenja.

Stališča, mnenja, pobude in predlogi članov odborov krajevne skupnosti niso pogoj za izvrševanje nalog občine, za katere so pristojni občinski svet, župan ali občinska uprava in jih ne zavezujejo.

3. člen

Predsednika in člane odbora krajevne skupnosti imenuje občinski svet na predlog komisije za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja.

Število članov odbora krajevne skupnosti je od 7 do 11 in je odvisno od števila prebivalstva v posamezni krajevni skupnosti in organiziranosti občanov v društva ter druge oblike delovanja.

Število članov odbora krajevne skupnosti določi občinski svet na predlog komisije občinskega sveta za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja.

4. člen

Člani odbora krajevne skupnosti so po položaju člani občinskega sveta,ki so izvoljeni v volilni enoti z območja krajevne skupnosti.

Praviloma so člani krajevnega odbora predsedniki društev (društvo, združenje, klub, družina) s sedežem na območju krajevne skupnosti.

V odboru krajevne skupnosti morajo biti zastopana vsa naselja z območja krajevne skupnosti. V kolikor se zastopanost ne zagotovi na način iz prejšnjega odstavka, mora župan občine sklicati zbor občanov za takšno naselje, na katerem občani imenujejo svojega člana odbora krajevne skupnosti. Izvedba zbora občanov mora potekati v skladu z določili statuta občine.

5. člen

Mandat predsednika in članov odbora krajevne skupnosti je vezan na mandat članov občinskega sveta.

Funkcija predsednika in članov odbora krajevne skupnosti je združljiva z funkcijami v organih občine, ni

pa združljiva z delom v občinski upravi.

Funkcija člana odbora krajevne skupnosti je častna.

6. člen

Odbori krajevnih skupnosti se morajo konstituirati v roku dveh mesecev po potrditvi mandatov članom občinskega sveta občine Nazarje.

Prvo sejo odbora krajevne skupnosti skliče župan občine, na kateri člani izmed članov občinskega sveta izvolijo predsednika odbora.

Predsednik odbora krajevne skupnosti sklicuje in vodi seje ter predstavlja krajevno skupnost. Odbor krajevne skupnosti izvoli izmed sebe tudi podpredsednika odbora.

7. člen

Odbor krajevne skupnosti dela in sprejema svoje odločitve na seji, na kateri je navzočih večina članov. Odločitev je sprejeta z večino opredeljenih glasov navzočih članov.

Predsednik odbora krajevne skupnosti skliče sejo odbora praviloma štirikrat letno, mora pa jo sklicati, če to zahteva župan, občinski svet ali najmanj polovica članov odbora.

Župan ima pravico biti navzoč na seji odbora krajevne skupnosti s pravico razpravljati, nima pa pravice glasovati.

Seje odbora krajevne skupnosti so javne. O dogajanju na seji se piše zapisnik. Zapisnik mora vsebovati podatke o prisotnih na seji, dnevnem redu seje ter sprejetih sklepih. Občinski upravi je potrebno dostaviti gradivo za sklic seje.

Za delovanje odbora krajevne skupnosti se smiselno uporabljajo določbe poslovnika občinskega sveta, če odbor ne sprejme svojega poslovnika.

8. člen

Za delovanje in opravljanje nalog krajevne skupnosti se zagotovijo sredstva v proračunu občine.

Za uresničevanje posebnih skupnih potreb in interesov prebivalcev krajevnih skupnosti lahko občina pridobiva sredstva iz prostovoljnih prispevkov njihovih prebivalcev, podjetij, zavodov in drugih organizacij ter samoprispevkov. Tako pridobljena sredstva je občina dolžna posebej evidentirati in porabiti v skladu z njihovim namenom.

Prostore, opremo in materialna sredstva, ki jih potrebuje za svoje delovanje odbor krajevne skupnosti, zagotovi in z njimi upravlja občina.

Izvajanje strokovnih nalog in administrativnih opravil za potrebe krajevne skupnosti in njihovih odborov zagotavlja občinska uprava.

Premoženje krajevnih skupnosti se v knjigovodskih listinah občine vodi ločeno po krajevnih skupnosti.

9. člen

Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem glasilu zgornjesavinjskih občin.

10. člen

Z dnem uveljavitve tega odloka preneha veljati Sklep o ustanovitvi, organiziranosti in načinu dela krajevnih odborov (Informator občine Nazarje, št. 2/2002).

 

Številka: 062-3/06-29

Datum: 10. 7. 2006

ŽUPAN OBČINE NAZARJE

Ivan PURNAT, l.r.