New Page 1

Na podlagi 7. člena Statutarnega sklepa mestne občine Maribor (Medobčinski uradni vestnik, št. 1/95), je Mestni svet mestne občine Maribor na 12. seji, dne 30. novembra 1995 sprejel

 

O D L O K

o grbu in zastavi mestne občine Maribor

 

I. UVODNA DOLOČBA

 

1. člen

S tem odlokom se določata grb in zastava mestne občine Maribor (v nadaljevanju: grb in zastava) ter njuna uporaba.

 

II. OBLIKA IN BARVE GRBA IN ZASTAVE

2. člen

Grbu je osnova mestni pečatnik iz 14. stoletja.

Grb ima obliko ščita s poljem rdeče barve. Na rdečem polju je vhodni stolp z odprtimi vrata in dvignjeno mrežo, ki se dotika spodnje strani ščita. V stolpu nad vrati sta dve strelni lini. Na vsaki strani vhodnega stolpa je štirioglat stražni stolp s polkrožnim oknom, stranskim prizidkov in izstopajočim zobčastim nadzidkom. Stolpi imajo sedlaste strehe in na vsaki po dva zlata glaviča. Stolpi so med seboj povezani z nazobčanim zidom. Med stražnima stolpoma je srebrni golob z razprtimi krili, ki se spušča v navpičnem letu. Stolpi in obzidja so bele barve. Mreža je zlate barve.

Pri barvni upodobitvi grba se obvezno uporabljajo Evrocolor barvne oznake barv grba, ki so rdeča Ec 090-55-70, zlato - rumena EC 250-80-70, srebrna EC 710-80-00, bela EC 000-98-00 in črna EC 140-25-00.

 

3. člen

Zastava, ki se navpično izobeša, je vzdolžno razdeljena po sredini na dve polji, v razmerju ena proti ena, od katerih je levo polje, gledano od spredaj, bele barve, desno polje pa rdeče barve. Razmerje med širino in višino zastave je ena proti dva. Na zastavi leži na spodnji polovici, pravokotno na širino zastave, grb v barvni upodobitvi. Grb je enako odmaknjen od levega in desnega roba zastave ter enako odmaknjen od spodnjega roba zastave in namišljene središčne črte zastave. Širina grba znaša 48% širine zastave in višina grba znaša 29% višine zastave. Grb je na rdečem barvnem polju zastave obdan s tankim belim robom v velikosti 1% širine zastave.

Zastava, ki se vodoravno izobeša, je prečno razdeljena na dve polji, v razmerju ena proti ena, od katerih je zgornje polje, gledano od spredaj, bele barve, spodnje polje pa rdeče barve. Razmerje med višino in dolžino zastave je ena proti dva. Na zastavi leži na desni polovici, pravokotno na dolžino zastave, grb v barvni upodobitvi. Grb je enako odmaknjen od zgornjega in spodnjega roba zastave ter enako odmaknjen od desnega roba zastave in namišljene središčne čete zastave. Širina grba znaša 24% dolžine zastave in višina grba znaša 58% višine zastave. Grb je na rdečem barvnem polju zastave obdan s tankim belim robom v velikosti 1% dolžine zastave.

Pri barvni upodobitvi zastave se obvezno uporabljata EU-ROCOLOR barvni oznaki barv EC 000-98-00 in rdeča EC 090-55-70.

 

4. člen

Grb se praviloma uporablja v barvni upodobitvi. Izjemoma se uporablja enobarvno v črno-beli upodobitvi ali v reliefni obliki (slepi tisk).

Grb se lahko uporablja tudi v odlitku.

 

5. člen

Zastavo se uporablja samo v barvni obliki.

Zastava za izobešanje se izdeluje iz blaga, ki ne sme biti prosojno.

 

6. člen

 

Grb in zastava se smeta uporabljati le v obliki in z vsebino, ki sta določeni s tem odlokom.

 

7. člen

Črno-beli upodobitvi grba in zastave sta objavljeni v prilogi, ki je sestavni del tega odloka.

Barvni upodobitvi grba in zastave se nahajata pri Mestni upravi mestne občine Maribor.

 

8. člen

Grba in zastave ter njunih sestavnih delov se ne sme zavarovati ali uporabljati kot znamko, model oziroma vzorec ter za označevanje blaga in storitev.

 

III. UPORABA GRBA IN ZASTAVE

 

9. člen

Grb se uporablja:

-

v pečatu, štampiljkah in oznakah dokumentov organov mestne občine Maribor ter Mestne uprave mestne občine Maribor in njenih organov ter četrtnih skupnosti in krajevnih skupnosti,

-

v prostorih in na poslopju, kjer je sedež mestne občine Maribor, v prostorih in na poslopjih, kjer se nahajajo organi mestne uprave ter v prostorih in na zgradbah krajevnih skupnosti in četrtnih skupnosti,

-

na vabilih, čestitkah, vizitkah in podobnih uradnih izkazih, ki jih uporabljajo predsednik mestnega sveta, člani mestnega sveta in nadzornega odbora, župan, podžupan, tajnik ter predstojniki, direktorji in vodje služb organov Mestne uprave mestne občine Maribor,

-

na svečanih sejah mestnega sveta, predvsem ob praznikih in spominskih dnevih mestne občine Maribor,

-

na neprometnih znakih, ki označujejo območje mestne občine Maribor.

 

10. člen

Grb se lahko uporablja:

-

ob mednarodnih, državnih in medobčinskih srečanjih, športnih, kulturnih in drugih tekmovanjih, humanitarnih in drugih prireditvah ter javnih shodih, na katerih se mestna občina Maribor predstavlja oziroma katerih se udeležuje, v skladu s pravili in običaji takih shodov,

-

na vozilih javnega avtobusnega prometa in drugih javnih prevoznih sredstvih,

-

na službenih oblekah uradnih oseb organov Mestne uprave mestne občine Maribor,

-

na mestni kažipotni signalizaciji v semaforiziranih križiščih,

-

na obvestilno informacijskih mestnih panojih,

-

v drugih podobnih primerih, če uporaba grba ni v nasprotju s tem odlokom.

O uporabi grba v primerih, določenih v prvem odstavku tega člena, odloči župan mestne občine Maribor.

 

11. člen

Zastava je stalno izobešena na poslopju, kjer je sedež mestne občine Maribor.

 

12. člen

Zastavo se izobesi ob prazniku in spominskih dnevih mestne občine Maribor ter ob praznikih Republike Slovenije, skupaj z zastavo Republike Slovenije.

Zastavo se izobesi na poslopjih, v katerih so uradni prostori mestne občine Maribor in prostori četrt in krajevnih skupnosti. Lahko se izobesi tudi na drugih objektih, na stanovanjskih hišah ter na drugih primernih krajih. Zastava je izobešena ves čas praznika.

 

13. člen

Zastavo se izobesi ob obiskih uradnih delegacij in predstavnikov.

Zastavo se v času sklepanja zakonskih zvez izobesi na poslopjih, kjer se zakonske zveze sklepajo.

 

14. člen

Zastava je lahko izobešena:

-

ob mednarodnih, državnih in medobčinskih srečanjih, športnih, kulturnih in drugih tekmovanjih, humanitarnih in drugih prireditvah ter javnih shodih, na katerih se mestna občina Maribor predstavlja, oziroma katerih se udeležuje v skladu s pravili in običaji takih shodov,

-

v drugih podobnih primerih, če uporaba zastave ni v nasprotju s tem odlokom.

O izobešanju zastave v primerih, določenih v prvem odstavku tega člena, odloči župan mestne občine Maribor.

 

IV. POSEBNA UPORABA GRBA IN ZASTAVE

 

15. člen

Grb in zastava skupaj, ali vsakega posebej, lahko uporablja ob mednarodnih državnih in medobčinskih srečanjih, športnih, kulturnih in drugih tekmovanjih, humanitarnih in drugih prireditvah ter javnih shodih:

-

organizator teh prireditev, če mestna občina Maribor prispeva sredstva za njihovo organizacijo ali če je mestna občina Maribor njegov ustanovitelj ali soustanovitelj,

-

udeleženec teh prireditev, če mestna občina Maribor prispeva sredstva za njegovo udeležbo ali če je mestna občina Maribor njegov ustanovitelj ali soustanovitelj.

Grb se v primerih, naštetih v prvem odstavku tega člena, uporabi na predstavitvenih materialih organizatorja oziroma udeleženca.

 

16. člen

Grb in zastava skupaj, ali vsak posebej, se lahko uporabljata tudi v informativno-propagandne namene. Uporabnik mora predložiti osnutek ali vzorec takšne rabe v potrditev tajniku Mestne uprave mestne občine Maribor.

 

17. člen

Prošnji za uporabo grba in zastave, ali vsakega posebej, mora biti priložena dokumentacija, iz katere je razviden značaj prireditve, njena lokacija in trajanje, navedba na kakšnih predstavitvenih materialih, v kolikšni količini, tehniki in upodobitvi oblike grba bi prosilec želel uporabljati grb oziroma zastavo ter dokazila o izpolnjevanju pogojev, naštetih v prvem odstavku 15. člena tega odloka.

 

18. člen

Dovoljenje za posebno uporabo grba in zastave, ali vsakega posebej, oziroma odločbo o njegovi zavrnitvi, izda tajnik Mestne uprave mestne občine Maribor v skladu s svojimi pooblastili.

V dovoljenju iz prvega odstavka tega člena se določijo pogoji, pod katerimi se dovoljuje uporaba grba oziroma zastave in določi rok, do katerega je dovoljena uporaba.

 

19. člen

Izdano dovoljenje za posebno uporabo grba in zastave, ali vsakega posebej, se lahko prekliče, če nastanejo nova dejstva,  ki vplivajo na obstoj priznane pravice, kot so, da uporabnik ne upošteva pogojev, ki so navedeni v dovoljenju, ali ne skrbi za primeren izgled grba ali zastave, ali če s s svojim poslovanjem ali delovanjem škodi ugledu mestne občine Maribor.

 

20. člen

O izdanih dovoljenjih iz 17. člena tega odloka se vodi evidenca, katere vsebino in  način vodenja določi župan Mestne občine Maribor, z navodilom.

 

21. člen

Posebna uporaba grba in zastave brez izdanega dovoljenja ali v nasprotju z izdanim dovoljenjem ni dovoljena.

Če inšpektor Mestnega inšpektorata Mestne uprave mestne občine Maribor, ki opravlja nadzor nad izvajanjem določil tega odloka, ugotovi, da se grb ali zastava uporabljata v nasprotju s prvim odstavkom tega člena, z ureditveno odločbo odredi takojšnjo odstranitev grba ali zastave.

 

V. PRAVILA ZA UPORABO GRBA IN ZASTAVE

 

22. člen

Za uporabo grba in izobešanje zastave se smiselno uporabljajo določbe zakona, ki določajo način uporabe grba Republike Slovenije in način izobešanja zastave Republike Slovenije, vendar le v primeru, da se grb in zastava uporabljata na območju mestne občine Maribor in da se grb ne uporablja skupaj z grbom Republike Slovenije in da se zastava ne izobeša skupaj z zastavo Republike Slovenije.

Če se grb uporablja skupaj z grbom Republike Slovenije in zastava izobeša skupaj z zastavo Republike Slovenije, veljajo za način njune uporabe določila zakona, ki določa način uporabe grba Republike Slovenije in način izobešanja zastave Republike Slovenije.

 

23. člen

Če je zastava, ki se navpično izobeša, izobešena na drogu, morata biti barvi zastave razporejeni tako, da je, gledano od spredaj, bela na levi in rdeča na desni strani zastave in se grb mora nahajati v sredini na spodnji polovici zastave.

Če je zastava, ki se vodoravno izobeša, izobešena na drogu, morata biti barvi zastave razporejeni tako, da je, gledano od spredaj, bela zgoraj in rdeča spodaj, in se grb mora nahajati na sredini desne polovice zastave.

 

24. člen

Zastave ni dovoljeno uporabljati, če je poškodovana ali po zunanjosti neprimerna za uporabo.

Izobešene zastave je potrebno odstraniti najkasneje v 24. urah po prenehanju razloga, zaradi katerega so bile izobešene.

Če inšpektor Mestnega inšpektorata Mestne uprave mestne občine Maribor, ki opravlja nadzor nad izvajanjem določil tega odloka, ugotovi, da se zastava uporablja v nasprotju s prvim in drugim odstavkom tega člena, z ureditveno odločbo odredi takojšnjo odstranitev zastave.

 

VI. KAZENSKA DOLOČBA

 

25. člen

Z denarno kaznijo najmanj 50.000,00 SIT se kaznuje pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik:

1.

če uporablja grb ali zastavo v obliki ali z vsebino, ki je v nasprotju s tem odlokom (6. člen),

2.

če zavaruje ali uporablja kot znamko, mogel oziroma vzorec ter za označevanje blaga in storitev grb  in zastavo ali njune sestavne dele (8. člen),

3.

če uporablja grb ali zastavo brez izdanega dovoljenja ali v nasprotju z izdanim dovoljenjem (20. člen)

4.

če uporablja zastavo, ki je poškodovana ali po zunanjosti neprimerna za uporabo (prvi odstavek 23. člena),

5.

če izobešene zastave niso odstranjene najkasneje v 24 urah po prenehanju razloga, zaradi katerega so bile izobešene (drugi odstavek 23. člena).

Z denarno kaznijo najmanj 15.000,00 SIT se kaznuje odgovorna oseba pravne osebe, ki stori prekršek iz prvega odstavka tega člena.

Z denarno kaznijo najmanj 10.000,00 SIT se kaznuje za prekršek posameznik, ki stori prekršek iz 1., 4. in 5. točke prvega odstavka tega člena.

 

VII. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

 

26. člen

Dovoljenja za uporabo grba, izdana do uveljavitve tega odloka, ostanejo v veljati.

Upravičenci do uporabe grba iz prvega odstavka tega člena so dolžni v roku enega leta od uveljavitve tega odloka pričeti uporabljati podobo grba, kot je določena s tem odlokom.

 

27. člen

Navodilo iz 19. člena tega odloka mora biti izdano v roku treh mesecev od uveljavitve tega odloka.

 

28. člen

Nadzor nad izvajanjem določil tega odloka opravlja Mestni inšpektorat Mestne uprave mestne občine Maribor.

Inšpektorji imajo pri izvajanju inšpekcijskega nadzora pravico izdajati ureditvene odločbe iz 20. in 23. člena tega odloka in izvajati druge inšpekcijske ukrepe.

 

29. člen

Z dnem uveljavitve tega odloka preneha veljati Odlok o grbu in zastavi Mesta Maribor ter njuni uporabi (Medobčinski uradni vestnik, št. 19/83) v delu, ki se nanaša na zastavo in Odlok o grbu občine Maribor (Medobčinski uradni vestnik, št. 13/93).

 

30. člen

Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku.

 

Številka: 013-15-9/95-0600/10                                                Predsednik mestnega sveta

Datum: 30. november 1995                                             Borut Ambrožič, dipl. ing. agr., s.r.