New Page 2

Na podlagi 36. člena Zakona o prevozih v cestnem prometu (Uradni list RS, št. 59-3149/2001) in 16. člena Statuta Mestne občine Maribor (MUV, št. 27/95, 13/98, 17/98, 23/98 in 5/2000), je Mestni svet Mestne občine Maribor na 42. seji, dne 1. julija 2002, sprejel

 

O D L O K

o avto-taksi prevozih

 

I. SPLOŠNE DOLOČBE

 

1. člen

 

Ta odlok določa način opravljanja avto-taksi prevozov, postopek pridobitve dovoljenja, zahtevane lastnosti vozil, dodatne pogoje za voznike in osnove za določitev avto-taksi postajališč na območju Mestne občine Maribor (v nadaljevanju: občina).

 

2. člen

 

Pravico za opravljanje avto-taksi prevozov pridobijo avto-taksi prevozniki (v nadaljevanju: taksisti) z dovoljenjem občine.

 

II. DOVOLJENJA ZA OPRAVLJANJE AVTO-TAKSI PREVOZOV

 

3. člen

 

Dovoljenje za opravljanje avto-taksi prevozov na območju občine lahko pridobijo pravne osebe s sedežem v občini ali podjetniki s stalnim prebivališčem v občini, če izpolnijo vse pogoje predpisane z zakonom in tem odlokom.

 

4. člen

 

(1) Dovoljenja za opravljanje avto-taksi prevozov izdaja upravni organ občine pristojen za gospodarske dejavnosti (v nadaljevanju: pristojni organ).

 

(2) Taksist ne sme opravljati avto-taksi prevozov na območju občine z vozili ali vozniki, ki niso navedeni v dovoljenju občine.

 

III. POGOJI ZA AVTO-TAKSI VOZILA IN VOZNIKE

 

5. člen

 

Vozila za opravljanje avto-taksi prevozov morajo, ob izpolnjevanju zakonskih pogojev, imeti tudi polico nezgodnega zavarovanja za potnike.

 

6. člen

 

(1) Vozniki avto - taksi vozil, razen voznikov, ki so pred uveljavitvijo tega odloka opravljali avto-taksi prevoze več kot pet let, morajo imeti opravljen preizkus znanja o poznavanju mesta Maribor z okolico.

 

(2) Vozniki morajo obvladati nemški ali angleški jezik na ravni najmanj srednje poklicne izobrazbe.

 

(3) Voznik mora imeti vsaj tri leta vozniško dovoljenje.

 

7. člen

 

(1) Kot dokazilo o poznavanju Maribora z okolico se upošteva preizkus znanja, ki se opravi po posebnem programu za taksiste v okviru usposabljanja za turistične vodnike, določenem v predpisu o turistični vodniški službi.

 

(2) Kot dokazilo o znanju nemškega ali angleškega jezika se upošteva spričevalo o uspešnem zaključku šolanja na najmanj srednji poklicni šoli, ki ima v učnem programu tudi nemški ali angleški jezik, ali opravljen preizkus znanja nemškega ali angleškega jezika, na ravni srednje poklicne izobrazbe, pri izobraževalnem zavodu, ki je registriran za to dejavnost.

 

8. člen

 

(1) Pravne osebe morajo k vlogi za izdajo dovoljenja priložiti:

 

licenco Gospodarske zbornice Slovenije,

prometno dovoljenje za avto-taksi vozilo,

polico nezgodnega zavarovanja za osebe v avto-taksi vozilu,

vozniško dovoljenje voznika avto-taksi vozila,

dokazilo, da je voznik opravil preizkus znanja o poznavanju Maribora z okolico,

spričevalo voznika o doseženi najmanj srednji poklicni izobrazbi, ki ima v učnem programu tudi nemški ali angleški jezik, ali potrdilo o opravljenem preizkusu znanja iz nemškega ali angleškega jezika za raven najmanj srednje poklicne izobrazbe.

 

(2) Podjetniki predložijo namesto dokazila iz 1. alineje prejšnje točke tega člena:

 

● licenco Obrtne zbornice Slovenije.

 

IV. NAČIN OPRAVLJANJA AVTO-TAKSI PREVOZOV

 

9. člen

 

Avto-taksi prevozi se opravljajo z:

 

● avto-taksi postajališč na prometnih površinah,

● mesta, ki ga določi naročnik in

● ustavitvijo prostega avto-taksi vozila.

 

10. člen

 

(1) Avto-taksi postajališča in njihovo opremljenost določi upravni organ občine pristojen za promet.

 

(2) Avto-taksi postajališča morajo biti urejena ob železniški postaji, avtobusni postaji, bolnišnici in ob jugovzhodnem delu Trga svobode.

 

(3) Po potrebi se ob upoštevanju namembnosti prostora določeni v prostorskih izvedbenih aktih uredijo postajališča tudi na drugih lokacijah, kjer se ugotovi večje povpraševanje po avto-taksi prevozih.

 

11. člen

 

(1) Avto-taksi vozila morajo imeti:

 

● svetlobni napis »TAXI« na strehi vozila,

● taksimeter,

● cenik avto-taksi prevozov.

 

(2) Cenik mora biti nameščen na vidnem mestu.

 

2. člen

 

Voznik mora:

naročeno vožnjo do cilja, ki ga določi naročnik, opraviti po najhitrejši možni poti ali po poti, ki jo določi naročnik,

imeti ves čas vožnje vključen taksimeter, ki ga vključi ob odhodu in izključi ob prihodu na določeno mesto,

izdati račun za opravljeno vožnjo po ceniku iz prejšnjega člena.

 

13. člen

 

Voznik na vožnji mora ustaviti vozilo in sprejeti potnika kadar je prost in z ustavitvijo ne krši predpisov o varnosti cestnega prometa.

 

14. člen

 

Voznik ne sme med delovnim časom, brez opravičenega razloga, odkloniti naročila za prevoz ali sprejema potnikove prtljage, če njena velikost ne presega prtljažnega prostora.

 

15. člen

 

Voznik ni dolžan voziti oseb, ki bi lahko poškodovale vozilo zaradi zaužitega alkohola ali mamil, napadalnih oseb ter oseb, ki bi same ali s svojimi stvarmi, obleko ali na kakšen drug način lahko poškodovale ali onesnažile vozilo, razen v primerih, ko je treba nuditi pomoč osebam, ki so se ponesrečile v prometni nesreči ali kako drugače.

 

16. člen

 

Kadar voznik, zaradi okvare ali drugih okoliščin, ne more dokončati začete vožnje mora v najkrajšem možnem času zagotoviti potnikom nadomestno avto-taksi vozilo.

 

V. NADZOR

 

17. člen

 

Za nadzor nad izvajanjem določil tega odloka je pristojna Mestna redarska služba Mestnega inšpektorata Mestne občine Maribor.

 

VI. KAZENSKE DOLOČBE

 

18. člen

 

(1) Z denarno kaznijo 150.000 tolarjev se kaznuje za prekršek pravna oseba ali podjetnik, odgovorna oseba pravne osebe ali posameznik pa z denarno kaznijo 50.000 tolarjev, če:

 

1. opravlja avto-taksi prevoze na območju občine brez dovoljenja (2. člen),

2. opravljajo avto-taksi prevoze z vozili ali vozniki, ki niso navedeni v dovoljenju (4. odstavek 4. člena).

 

19. člen

 

Z denarno kaznijo 50.000 tolarjev se kaznuje za prekršek pravna oseba ali podjetnik, odgovorna oseba pravne osebe pa z denarno kaznijo 20.000 tolarjev, če ravna v nasprotju z 11. členom tega odloka.

 

VI. PREHODNE IN KONČNA DOLOČBA

 

20. člen

 

(1) Taksisti, ki ob uveljavitvi tega odloka že opravljajo avto - taksi prevoze in izpolnjujejo zakonske pogoje ter pogoje iz tega odloka in želijo to dejavnost opravljati še naprej, morajo pridobiti dovoljenje za opravljanje avto-taksi prevozov na območju občine v roku treh mesecev od uveljavitve tega odloka.

 

(2) Predložitev dokazila o opravljenem preizkusu znanja o poznavanju mesta Maribor z okolico, se kot pogoj za izdajo dovoljenja zahteva po preteku šestih mesecev od dneva, ko bo organizirano opravljanje preizkusov znanja po 2. odstavku 7. člena tega odloka.

 

(3) Taksisti, ki ob uveljavitvi tega odloka že opravljajo avto - taksi prevoze manj kot pet let, morajo izpolniti pogoje iz 6. člena tega odloka v roku petih let od njegove uveljavitve. Dovoljenje iz 1. odstavka tega člena se v teh primerih izda za dobo petih let.

 

21. člen

 

Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku.

 

Številka: 3401 00016/2002 0100 01

Datum: 15. julij 2002

                                                     Župan

                                                    Boris Sovič, univ. dipl. inž. el., s. r.