New Page 1

Na podlagi 3. in 7. člena Zakona o gospodarskih javnih službah (Uradni list RS, št. 32/1993 in 30/1998), 149. člena Zakona o varstvu okolja (Uradni list RS, št. 39/2006-UPB1), 21. in 29. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 – UPB in 76/08), 3. in 25. člena Zakona o prekrških (Uradni list RS, št. 3/2007), 3. člena Odloka o gospodarskih javnih službah v občini Piran (Uradne objave Primorskih novic, št. 6/1995) in 17. člena Statuta Občine Piran (Uradne objave Primorskih novic, št. 46/2007) je Občinski svet Občine Piran na 26. redni seji dne 13. 4. 2010 sprejel

 

O D L O K

 

o načinu opravljanja obvezne lokalne gospodarske javne službe odvajanja in čiščenja komunalne in padavinske odpadne vode

 

I.                           SPLOŠNE DOLOČBE

1. člen

(javna služba)

 

Ta odlok določa način opravljanja obvezne lokalne gospodarske javne službe odvajanja in čiščenja komunalne in padavinske odpadne vode (v nadaljevanju: javna služba) na območju občine Piran (v nadaljevanju: občina).

2. člen

(vsebina odloka)

 

S tem odlokom se določa način opravljanja javne službe, ki obsega:

1.      organizacijsko in prostorsko zasnovo opravljanja javne službe,

2.      vrsto in obseg storitev javne službe ter njihovo prostorsko razporeditev,

3.      pogoje za zagotavljanje in uporabo javne kanalizacije,

4.      pravice in obveznosti uporabnikov, viri financiranja gospodarske javne službe in način njihovega oblikovanja,

5.      cene storitev javne službe,

6.      nadzor nad izvajanjem javne službe,

7.      druge elemente, pomembne za opravljanje in razvoj gospodarske javne službe.

 

3. člen

(uporaba predpisov)

 

Za vprašanja v zvezi z izvajanjem javne službe iz prvega člena tega odloka, ki niso posebej urejena s tem odlokom, se uporabljajo republiški predpisi s področja varstva okolja.

 

4. člen

(uporaba storitev javne službe)

 

(1) Storitve javne službe po tem odloku se nanašajo na komunalno odpadno vodo, ki nastaja v stavbah zaradi bivanja in opravljanja dejavnosti, in na padavinsko odpadno vodo, ki se odvaja v javno kanalizacijo z javnih površin ali streh..

 

(2) Odvajanje in čiščenje industrijske odpadne vode ter padavinske odpadne vode s površin, ki niso javne, se ne šteje za storitev javne službe ne glede na to, če se takšna voda odvaja v javno kanalizacijo in čisti v komunalni ali skupni čistilni napravi.

 

5. člen

(pomen uporabljenih pojmov)

 

(1) Izrazi, uporabljeni v tem odloku, imajo naslednji pomen:

1. Komunalna odpadna voda je voda, ki nastaja v bivalnem okolju gospodinjstev zaradi rabe vode v sanitarnih prostorih, pri kuhanju, pranju in drugih gospodinjskih opravilih. Komunalna odpadna voda je tudi voda, ki nastaja v stavbah v javni rabi ali pri kakršnikoli dejavnosti, če je po nastanku in sestavi podobna vodi po uporabi v gospodinjstvih. Komunalna odpadna voda je tudi odpadna voda, ki nastaja kot industrijska odpadna voda v proizvodnji ali storitveni ali drugi dejavnosti ali mešanica te odpadne vode s komunalno ali padavinsko odpadno vodo, če je po naravi ali sestavi podobna odpadni vodi po uporabi v gospodinjstvu, njen povprečni dnevni pretok na presega 15 m3/dan, njena letna količina ne presega 4.000 m3, obremenjevanje okolja zaradi njenega odvajanja ne presega 50 PE in pri kateri za nobeno od nevarnih snovi letna količine ne presega količine nevarnih snovi, določene skladno s predpisi o emisiji snovi in toplote pri odvajanju odpadnih vod v vode in javno kanalizacijo.

2. Industrijska odpadna voda je voda, ki nastaja predvsem pri uporabi v industriji, obrti ali obrti podobni ali drugi gospodarski dejavnosti in po nastanku ni podobna komunalni odpadni vodi. Industrijska odpadna voda je tudi voda, ki nastaja pri uporabi v kmetijski dejavnosti. Industrijska odpadna voda je tudi zmes industrijske odpadne vode s komunalno ali padavinsko odpadno vodo ali z obema, če se pomešane vode po skupnem iztoku odvajajo v javno kanalizacijo ali v vode. Industrijska odpadna voda so  tudi hladilne vode in vode, ki se zbirajo in odtekajo iz obratov ali naprav za predelavo, skladiščenje ali odlaganje odpadkov.   

3. Padavinska odpadna voda je voda, ki kot posledica meteorskih padavin odteka onesnažena iz utrjenih, tlakovanih ali z drugim materialom prekritih površin v vode ali se odvaja v javno kanalizacijo.

4. Porabljena voda je pitna ali industrijska voda, ki je osnova za obračun stroškov za odvajanje in čiščenje odpadnih vod in se meri z vodomerom na vodovodnem sistemu.

5. Kanalizacija je omrežje kanalskih vodov, kanalov in jarkov ter z njimi povezanih naprav, ki se povezujejo v kanalizacijsko omrežje in s pomočjo katerega se zagotavlja odvajanje odpadne vode iz stavb ali ločeno od njih oziroma skupaj z njimi tudi padavinske vode s streh in z utrjenih, tlakovanih ali z drugim materialom prekritih  površin. Kanalizacija se deli na javno in interno kanalizacijo.

6. Javna kanalizacija so infrastrukturni objekti in naprave kanalizacije, namenjeni izvajanju občinske gospodarske javne službe odvajanja in čiščenja komunalne in padavinske odpadne vode.

Pod javno kanalizacijo se šteje tudi kanalizacijsko omrežje in naprave, ki služijo le za ločen sistem za padavinsko odpadno vodo.

Priključki stavb na javno kanalizacijo, greznice in male čistilne naprave z zmogljivostjo, manjšo od 50 PE, niso objekti javne kanalizacije in so v lasti lastnikov objektov stavb, ki jim pripadajo. Lastniki  morajo sami  redno vzdrževati interno kanalizacijo in nepretočne greznice ali male čistine naprave. Lastniki teh objektov lahko za izvajanje teh nalog s pogodbo določijo upravljavca, ki je lahko tudi izvajalec po tem odloku.

7. Interna kanalizacija je sistem kanalov ter z njimi povezanih tehnoloških naprav, ki so namenjene odvajanju odpadne in padavinske vode od mesta nastanka do izpusta v javno kanalizacijsko omrežje.

8. Javna površina je površina objekta ali dela objekta občinske gospodarske javne infrastrukture, ki ima status grajenega javnega dobra po predpisih o graditvi objektov.

9. Kanalizacijski priključek po tem odloku je del interne kanalizacije, ki je v lasti uporabnika in poteka od mesta priključitve na javno kanalizacijo do vključno prvega revizijskega jaška na parceli, na kateri stoji stavba ali več stavb, ki so priključene na javno kanalizacijo, ali do zunanje stene stavbe, če revizijskega jaška ni možno postaviti.

10. Uporabnik javne kanalizacije je fizična ali pravna oseba, ki je lastnik ali solastnik stavbe ali zemljišča, ki je priključena na javno kanalizacijo, oziroma koristi storitve javne službe odvajanja in čiščenja odpadnih komunalnih in padavinskih voda.

11. Greznica je naprava v skladu s predpisom, ki ureja emisijo snovi pri odvajanju odpadne vode iz malih komunalnih čistilnih naprav,

12. Skupna čistilna naprava je čistilna naprava za mešanico komunalne ali padavinske odpadne vode ali obeh z industrijsko odpadno vodo, pri kateri delež obremenitve čistilne naprave, ki jo povzroča industrijska odpadna voda ene ali več naprav, presega 50 %, merjeno s kemijsko potrebo po kisiku.

13. Mala komunalna čistilna naprava je naprava za obdelavo komunalne odpadne vode z zmogljivostjo čiščenja, manjšo od 2.000 PE, v kateri poteka biološka razgradnja na način, določen skladno s predpisi o emisiji snovi pri odvajanju odpadne vode iz komunalnih čistilnih naprav. Za malo komunalno čistilno napravo z zmogljivostjo čiščenja do 50 PE se šteje tudi naprava za čiščenje komunalne odpadne vode, ki je izdelana v skladu s standardi od SIST EN 12566-1 do SIST EN 12566-5 in iz katere se v skladu s temi standardi odvaja očiščena odpadna voda neposredno v površinsko vodo preko filtrirne naprave za predčiščeno komunalno odpadno vodo ali posredno v podzemno vodo preko sistema za infiltracijo v tla.

 

(2) Drugi pojmi, uporabljeni v tem odloku, imajo enak pomen, kot je določeno v zakonih in podzakonskih predpisih, ki so izdani na njihovi podlagi.

 

 

II.                        ORGANIZACIJSKA IN PROSTORSKA ZASNOVA OPRAVLJANJA JAVNE SLUŽBE

6. člen

(oblika zagotavljanja javne službe)

 

(1) Javno službo zagotavlja Občina Piran v obliki javnega podjetja na celotnem območju občine Piran v obsegu in pod pogoji, določenimi s tem odlokom.

 

7. člen

(lastna oskrba s kanalizacijo)

 

Če je več stavb na geografsko zaokroženem območju, na katerem ni predpisano odvajanje komunalne odpadne vode v javno kanalizacijo in je skupna obremenitev zaradi odvajanja te odpadne vode manjša od 50 PE, se lahko komunalna odpadna voda, ki nastaja v teh stavbah:

-        odvaja v kanalizacijo, ki nima statusa javne kanalizacije, in čisti v mali komunalni čistilni napravi, ki je namenjena skupnemu čiščenju in je v lasti in upravljanju lastnikov stavb, ali

-        se komunalna odpadna voda zbira v  greznici in je njeno praznjenje zagotovljeno v okviru storitev javne službe iz 9. člena tega odloka.

 

8. člen

 

(program oskrbe odvajanja in čiščenja komunalne odpadne in padavinske vode)

 

(1) Javna služba se izvaja v skladu s programom odvajanja in čiščenja komunalne odpadne in padavinske vode, ki mora vsebovati podatke, določene z republiškim predpisom, ki ureja odvajanje in čiščenje komunalne in padavinske odpadne vode.

 

(2) Program odvajanja in čiščenja komunalne odpadne in padavinske vode pripravi izvajalec javne službe v tekočem letu za naslednje leto in ga  posreduje občini v uskladitev  najpozneje do 31. 10.  v tekočem letu. Izvajalec javne službe pripravi program v elektronski obliki v skladu z navodili, ki jih na spletnih straneh objavi ministrstvo, pristojno za okolje.  

 

 

III.                      VRSTA IN OBSEG STORITEV JAVNE SLUŽBE TER NJIHOVA PROSTORSKA RAZDELITEV

9. člen

(storitve javne službe)

 

(1) Javna služba po tem odloku v naselju ali delu naselja, ki je opremljeno z javno kanalizacijo, obsega:

-          vzdrževanje in čiščenje objektov javne kanalizacije,

-          odvajanje in čiščenje komunalne in padavinske odpadne vode, ki se odvaja v javno kanalizacijo s streh in javnih površin,

-          prevzem blata iz malih komunalnih čistilnih naprav ter obstoječih greznic pri uporabniku storitev ter njegovo obdelavo najmanj enkrat na štiri leta, če je možen dostop s komunalnim vozilom,

-          prve meritve in obratovalni monitoring za male komunalne čistilne naprave ne glede na to, ali male komunalne čistilne naprave upravlja izvajalec javne službe v okviru storitev javne službe ali jih upravlja druga oseba.

 

(2) V okviru javne službe po tem odloku mora izvajalec javne službe v naselju ali njegovem delu, ki ni opremljeno z javno kanalizacijo, in za stavbo ali za funkcionalno zaokroženo skupino stavb zunaj naselja zagotoviti:

-          redno praznjenje nepretočnih greznic in odvoz ter obdelavo njihove vsebine v komunalni čistilni napravi, in sicer na poziv lastnika oziroma uporabnika, če je možen dostop s komunalnim vozilom ,

-          prevzem blata iz malih komunalnih čistilnih naprav pri uporabniku storitev in njegovo obdelavo najmanj enkrat na štiri leta, če je možen dostop s komunalnim vozilom,

-          prve meritve in obratovalni monitoring oziroma izdelavo ocene obratovanja male komunalne čistilne naprave za male komunalne čistilne naprave iz prejšnje alineje v skladu s predpisom, ki določa emisijo snovi pri odvajanju odpadne vode iz malih komunalnih čistilnih naprav, in

-          izdajo potrdil in strokovnih ocen v skladu s predpisom, ki ureja emisijo snovi pri odvajanju odpadne vode iz malih komunalnih čistilnih naprav.

 

(3) Izvajalec javne službe mora zagotoviti odvajanje in čiščenje padavinske odpadne vode, ki se v javno kanalizacijo odvaja s površin, ki niso javne površine, in industrijske odpadne vode, ki se odvaja v javno kanalizacijo kot posebno storitev zaradi uporabe objektov javne kanalizacije.

10. člen

(uporaba javne kanalizacije)

 

(1) Komunalna odpadna voda, ki nastaja v stavbi, se mora odvajati v javno kanalizacijo ali neposredno v malo komunalno čistilno napravo ali v kanalizacijo iz 7. člena tega odloka. 

 

(2) Komunalna odpadna voda, ki nastaja v stavbi v naselju ali delu naselja, opremljenem z javno kanalizacijo, se mora obvezno neposredno odvajati v javno kanalizacijo.

 

(3) V javno kanalizacijo se mora neposredno odvajati tudi komunalna odpadna voda, ki nastaja v stavbi zunaj območja naselja ali dela naselja, ki je opremljeno z javno kanalizacijo, če je letna obremenitev zaradi nastajanja komunalne odpadne vode, preračunana na 1 m dolžine kanalskega voda, ki ga je treba zagotoviti za priključitev na javno kanalizacijo, večja od 0,02 PE, odvajanje odpadnih vod pa je možno brez naprav za prečrpavanje.

 

(4) Do zagotovitve komunalne opremljenosti območij poselitve, kjer je v skladu s predpisi potrebno odvajati komunalne odpadne vode v javno kanalizacijo, je dovoljeno odvajati komunalno odpadno vodo v obstoječe greznice. 

 

(5) Odvajanje komunalne odpadne vode v nepretočne greznice je dovoljeno na območju poselitve, ki ni opremljeno z javno kanalizacijo in kjer ni predpisano odvajanje  komunalne odpadne vode v javno kanalizacijo, če obremenjevanje okolja zaradi nastajanja odpadne vode v stavbi ne presega 50 PE in je nepretočna greznica zgrajena v skladu s predpisi, ki urejajo gradbene proizvode, upravljavec nepretočne greznice pa zagotavlja njeno praznjenje z uporabo storitev javne službe, izvajalec javne službe pa čiščenje prevzete komunalne odpadne vode in blata v komunalni čistilni napravi.

 

(6) Na območjih iz prejšnjega odstavka lahko lastniki stavb odvajajo komunalno odpadno vodo tudi neposredno v malo komunalno čistilno napravo.

 

11. člen

(infrastruktura javne službe v občini)

 

(1) Odvajanje odpadne vode se izvaja na območju občine Piran po:

-        primarnem kanalizacijskem omrežju javne kanalizacije, ki ga sestavljajo kanali ter z njimi povezani tehnološki sklopi, ki so namenjeni odvajanju komunalne odpadne in padavinske vode iz dveh ali več sekundarnih kanalizacijskih omrežjih na posameznih območjih naselja in ki se zaključi v komunalni ali skupni čistilni napravi;

-        po sekundarnem kanalizacijskem omrežju javne kanalizacije, ki ga sestavlja sistem kanalov in jarkov ter z njimi povezani tehnološki sklopi (npr. peskolovi, lovilci olj in maščob, črpališča za prečrpavanje odpadne vode ipd.), ki so namenjeni odvajanju komunalne odpadne in padavinske vode v naselju ali njegovem delu in ki se zaključi v mali komunalni čistilni napravi ali z navezavo na primarno kanalizacijsko omrežje.

 

(2) Čiščenje odpadne vode se izvaja na območju občine Piran v:

-        centralni čistilni napravi Piran za odpadne vode, ki se odvajajo preko primarnega kanalizacijskega omrežja z območij, ki so nanj priključena,

-        malih komunalnih čistilnih napravah v naseljih  za odpadne vode, ki se odvajajo preko sekundarnih kanalizacijskih omrežij z območij, ki so nanj priključena.

 

12. člen

(tehnični pravilnik o javni kanalizaciji)

 

Naprave in objekti javne kanalizacije so last Občine Piran in so dane v najem izvajalcu javne službe, kar se uredi s posebno pogodbo.

Izvajalec javne službe s tehničnim pravilnikom o uporabi javne kanalizacije, na katerega izda župan soglasje, določi primarno in sekundarno omrežje, objekte in naprave skupne ter individualne rabe, način in tehnične pogoje priključitve, pogoje iztoka v javno kanalizacijo ter druge pogoje uporabe teh objektov in naprav. V tehničnem pravilniku so določene smernice za projektiranje nove kanalizacije.

 

IV.                       POGOJI ZA ZAGOTAVLJANJE IN UPORABO JAVNE KANALIZACIJE

 

  1. Priključitev na javno kanalizacijo

 

13. člen

(priključitev na javno kanalizacijo)

 

(1) Na območjih, kjer je zgrajena, se gradi, obnavlja ali preureja javna kanalizacija, je priključitev stavbe ali preureditev obstoječega priključka stavbe na javno kanalizacijo obvezna.

 

(2) Izvajalec javne službe obvesti bodočega uporabnika, da je priključitev njegove stavbe obvezna, in mu posreduje pogoje za priključitev. Priključitev na javno kanalizacijo se mora pod nadzorom izvajalca opraviti v roku šest mesecev od prejema obvestila o obvezni priključitvi.

 

(3) Stavba, iz katere se je do zgraditve javne kanalizacije, ki se zaključi s komunalno ali skupno čistilno napravo, odvajala odpadna voda v greznico ali malo komunalno čistilno napravo, se mora priključiti na javno kanalizacijo tako, da uporabnik na svoje stroške greznico ali malo komunalno čistilno napravo očisti in izključi iz sistema odvajanja odpadne vode obvezno pod nadzorom in po pozitivnem strokovnem mnenju izvajalca javne službe. Stroški nadzora bremenijo uporabnika. 

14. člen

(pogoji za priklop)

 

(1) Priključitev objekta na javno kanalizacijo se opravi na podlagi pisnega soglasja izvajalca javne službe ter ob upoštevanju pogojev iz tega odloka.

 

(2) Vsaka stavba se praviloma priključuje na javno kanalizacijo preko svojega kanalizacijskega priključka. V primerih, ko se pri izdelavi projekta priključka ugotovi, da to ni možno ali racionalno, je dovoljena priključitev več stavb preko skupnega kanalizacijskega priključka, s čimer pa morajo soglašati vsi lastniki takega priključka.

 

(3) Sprememba dimenzije priključka, trase, merskega mesta in izvedba dodatnega priključka se obravnava na enak način, kot da gre za nov kanalizacijski priključek.

 

15. člen

(priključitve starejših objektov na javno kanalizacijo)

 

(1) Za starejše objekte se šteje vse objekte, ki so zgrajeni pred 31.12.1967.

 

(2) Lastniki objektov iz prejšnjega odstavka so dolžni predložiti vlogo za priključitev objekta na javno kanalizacijo.

 

(3)Sestavni del vloge za priključitev na javno kanalizacijo je naslednja dokumentacija:

-        načrt priključka na javno kanalizacijo,

-        izjavo pod materialno in kazensko odgovornostjo, da je objekt zgrajen pred 31.12.1967.

 

(4) Če izvajalec javne službe zavrne izdajo soglasja za priključitev, lahko uporabnik od občinske uprave zahteva izdajo odločbe, s katero naj ta odloči o njegovi pravici do priključitve na javno kanalizacijo in naloži izvajalcu javne službe ustrezno ravnanje. 

 

16. člen

(priključitev na kanalizacijo)

 

(1)  Uporabnik mora izvajalca javne službe pravočasno obvestiti o začetku del za priključitev stavbe na javno kanalizacijo.

 

(2) Pred priključitvijo stavbe na javno kanalizacijo je uporabnik dolžan predložiti upravljavcu z vlogo za priključitev naslednje:

-    gradbeno dovoljenje,

-        posnetek objekta s komunalnimi objekti in napravami,

-        soglasje lastnikov zemljišč, po katerem poteka priključni kanal,

-        dokazilo o plačanem komunalnem prispevku

 

(3) Strokovni pregled  o pravilnem priklopu objekta pri priključitvi na javno kanalizacijo izvede izvajalec javne službe na stroške uporabnika, za kar izda ustrezno strokovno mnenje. Stroške strokovnega pregleda izvajalec javne službe zaračuna na podlagi tarife,  ki ga določi izvajalec javne službe po predhodnem soglasju občine.

 

 (4) Stavba, ki se zaradi neugodne lege v prostoru nahaja pod koto dna odvodnega kanala, se na javno kanalizacijo priključi preko hišnega črpališča, ki ga je dolžan zgraditi in upravljati lastnik stavbe. 

 

(5) Objekti, ki so zgrajeni pred  31.12.1967, ni potrebno prilagati zahtevanih dokazil iz drugega odstavka tega člena.

17. člen

(postavitev revizijskega jaška)

 

(1) Revizijski jašek mora biti praviloma postavljen neposredno ob parcelni meji zasebnega zemljišča in javne lastnine.

 

(2) Če  revizijskega jaška ni mogoče postaviti na zemljišču, ki je v lasti lastnika stavbe, mora lastnik te stavbe za postavitev  revizijskega jaška predložiti izvajalcu javne službe dovoljenje lastnika zemljišča, na katerem je možno postaviti revizijski jašek.

 

(3) V primeru, ko  revizijskega jaška ni mogoče postaviti zunaj stavbe, je lastnik dolžan v stavbi urediti interno kanalizacijo tako, da bo kanalizacijski priključek možno vzdrževati in opravljati kontrolo odpadne vode.

 

(4) Izvajalcu mora biti omogočen dostop do  revizijskega jaška. 

 

  1. Obveznosti izvajalca javne službe

 

18. člen

(splošne obveznosti)

 

Obveznosti izvajalca javne službe po tem odloku so:

1.      zagotavljati redno in nepretrgano odvajanje in čiščenje komunalne odpadne vode,

2.      za naselje ali del naselja, ki je opremljeno z mešano javno kanalizacijo za odvajanje komunalne in padavinske odpadne vode, izvajati ukrepe za zmanjševanje količin padavinske vode, ki se odvajajo v to javno kanalizacijo, zlasti tiste, ki se odvaja s streh,

3.      za naselje ali del naselja, ki je opremljeno z mešano javno kanalizacijo za odvajanje komunalne in padavinske odpadne vode, zagotoviti ustrezno zadrževanje prvega naliva padavinske odpadne vode v napravah za zadrževanje in mehansko čiščenje ter za zajeto padavinsko vodo po končanem nalivu odvajanje v čistilni napravo zagotavljati redno čiščenje javne kanalizacije,

4.      zagotavljati redno čiščenje javne kanalizacije,

5.      načrtovati izvajanje vzdrževanja javne kanalizacije,

6.      izvajanje predpisanih storitev na območjih, kjer ni javne kanalizacije,

7.      izvajati strokovno tehnične, organizacijske in razvojne naloge pri širjenju sistema javne kanalizacije,

8.      obveščanje uporabnikov o načrtovanih prekinitvah odvajanja odpadne vode in času trajanja prekinitve,

9.      vodenje predpisanih evidenc ter vodenje katastra javne kanalizacije,

10.   redno obračunavanje storitev javne službe, okoljskih dajatev in drugih s posebnimi predpisi določenih dajatev,

11.   izvajanje rednih vzdrževalnih del na javni kanalizaciji,

12.   vodenje investicijskih vzdrževalnih del na javni kanalizaciji,

13.   izvajati javna pooblastila,

14.   kontroliranje ustreznosti kanalizacijskega priključka  pred priključitvijo stavbe na javno kanalizacijo na stroške uporabnika v skladu s soglasjem za priključitev in v okviru strokovnega pregleda nad izvedbo priključka,

15.   sistematično pregledovati objekte in naprave javne kanalizacije ter priključne jaške,

16.   izvajanje drugih obveznosti iz tega odloka.

 

19. člen

(obveščanje uporabnikov)

 

(1) Izvajalec javne službe obvešča lastnike greznic in upravljavce malih komunalnih čistilnih naprav z naznanilom v sredstvih javnega obveščanja ali na krajevno običajen način o:

-        centralni čistilni napravi Piran, kjer se obdeluje komunalna odpadna voda in blato,

-        rokih in času praznjenja greznic in prevzemanja blata malih komunalnih čistilnih naprav,

-        načinu predvidene obdelave  prevzetega blata.

 

(2) Izvajalec javne službe redno obvešča upravljavce površin, iz katerih se odvaja padavinska voda v javno kanalizacijo, da naj:

-        na svojih površinah redno čistijo in vzdržujejo utrjene površine in peskolove ter lovilce olj na njih in

-        čistijo in vzdržujejo svoje kanalske vode, rešetke in požiralnike,  namenjene za odvajanje padavinske vode.

20. člen

(čiščenje odpadne vode)

 

(1) Izvajalec javne službe zagotovi, da se komunalna odpadna voda z območij poselitev, kjer se odvaja v javno kanalizacijo, pred odvajanjem posredno ali neposredno v vode očisti tako, da parametri komunalne odpadne vode ne presegajo predpisanih mejnih vrednosti.

 

(2) Ne glede na prejšnji odstavek je za komunalno odpadno vodo, ki se odvaja po javni kanalizaciji z območij poselitve z obremenjenostjo, manjšo od 2.000 PE, zagotovljeno čiščenje v skladu s predpisom, ki ureja emisijo snovi pri odvajanju odpadne vode iz malih komunalnih čistilnih naprav.

21. člen

(prevzem blata iz malih komunalnih čistilnih naprav ter obdelava blata)

 

(1) Izvajalec javne službe zagotovi prevzem blata iz malih komunalnih čistilnih naprav in ga obdela na centralni čistilni napravi Piran, ki je opremljena za obdelavo blata, najmanj enkrat na štiri leta.

22. člen 

(praznjenje greznic)

 

(1) Izvajalec javne službe zagotovi redno praznjenje greznic v naselju ali delu naselja, ki ni opremljeno z javno kanalizacijo, če je možen dostop s komunalnim vozilom.

 

(2) Izvajalec javne službe prevzeto komunalno odpadno in padavinsko vodo iz greznice odvaža na centralno čistilno napravo Piran.

 

23. člen

(prevzem blata iz pretočnih greznic)

 

(1) Izvajalec javne službe za stavbe v naselju ali njegovem delu, ki ni opremljeno z javno kanalizacijo, in za stavbe zunaj naselja zagotovi prevzem blata iz pretočnih greznic ter njegovo obdelavo na centralni čistilni napravi Piran, ki je opremljena za obdelavo blata, najmanj enkrat na štiri leta, če je možen dostop s komunalnim vozilom.

 

 (2) Obveznost izvajalca javne službe iz prvega odstavka tega člena velja do izteka prehodnih rokov za prilagoditev odvajanja komunalne odpadne vode v odvajanje v javno kanalizacijo ali neposredno v malo čistilno napravo ali nepretočno greznico v skladu s predpisom, ki ureja emisijo snovi iz malih komunalnih čistilnih naprav.

 

24. člen

(poročilo o izvajanju javne službe

 

(1) Izvajalec javne službe posreduje ministrstvu, pristojnemu za varstvo okolja, najkasneje do 31. marca tekočega leta letno poročilo o izvajanju javne službe za preteklo leto.

 

(2) V roku iz prejšnjega odstavka izvajalec javne službe posreduje kopijo poročila iz prejšnjega odstavka tudi občini.

 

  1. Javna pooblastila izvajalca javne službe

 

25. člen

(javna pooblastila)

 

(1) Na podlagi tega odloka se izvajalcu javne službe podeljuje javno pooblastilo  za odločanje v upravnih zadevah izdaje  projektnih pogojev in soglasij k priključitvi objekta na javno kanalizacijo v skladu s predpisi, ki urejajo graditev objektov, smernic za načrtovanje prostorskih ureditev in soglasij k posegom v prostor na območjih, kjer se nahaja infrastruktura.

4. Prekinitev odvajanja in čiščenja odpadnih voda

 

26. člen

(prekinitev iz razlogov na strani uporabnika)

 

(1) Izvajalec javne službe lahko na stroške uporabnika, po predhodnem obvestilu, če pa bi bilo nevarno odlašati, tudi brez obvestila, prekine odvajanje odpadne vode, kadar: 

-        uporabnik odvaja v javno kanalizacijo odpadno vodo, ki presega predpisane mejne vrednosti snovi za odvajanje v javno kanalizacijo, če se s tem zaradi posrednega ali neposrednega odvajanja odpadnih vod v vode povzroča nevarnost za vodni vir ali oskrbo s pitno vodo;

-        uporabnik odvaja v javno kanalizacijo odpadno vodo v količinah, ki presegajo pogoje iz soglasja za priključitev na javno kanalizacijo, če je zaradi tega moten proces čiščenja odpadne vode v takšni meri, da obratovanje čistilne naprave ne poteka v skladu s predpisom, ki ureja emisijo snovi in toplote pri odvajanju odpadnih vod v vode in javno kanalizacijo in emisijo snovi pri odvajanju odpadne vode iz komunalnih čistilnih naprav;

-        uporabnik onemogoča izvajalcu javne službe meritve količin in onesnaženosti odpadne vode;

-        ugotovljeno stanje interne kanalizacije ogroža zdravje in premoženje prebivalcev v stavbi,

-        uporabnik ne poravna dveh zaporednih računov za storitve javne službe odvajanja in čiščenja komunalne odpadne in padavinske vode,

-        uporabnik odvaja padavinsko vodo v fekalno kanalizacijo na območjih, kjer obstaja ločen sistem odvajanja komunalnih in padavinskih voda.

 

(2) Odvajanje odpadnih in padavinskih voda se prekine za čas, dokler ni odpravljen vzrok prekinitve. Uporabnik mora poravnati stroške prekinitve in ponovne priključitve.

 

27. člen

(prekinitev iz razlogov na strani izvajalca javne službe in višje sile)

 

(1) Izvajalec javne službe ima pravico, da prekine odvajanje komunalnih odpadnih in padavinskih voda za krajši čas zaradi izvedbe planiranih vzdrževalnih del na objektih in napravah javne kanalizacije ter za čas, ki je potreben, da se odpravijo nepredvidljive okvare na objektih in napravah javne kanalizacije.

 

 (2) Izvajalec javne služb o prekinitvi iz zgornjega odstavka pravočasno obvesti uporabnike o času in trajanju prekinitve.

 

V.                          PRAVICE IN OBVEZNOSTI UPORABNIKOV

 

28. člen

(pravice uporabnikov)

 

Uporabniki imajo pravico do trajnega, nemotenega in kvalitetnega zagotavljanja storitev izvajalca javne službe, ki je enako dostopna vsem uporabnikom na območju občine.

 

29. člen

(pogoji za odvajanje odpadne vode)

 

(1) Uporabniku se dovoljuje v javno kanalizacijo odvajati samo odpadne vode, ki ustrezajo predpisom o emisiji snovi in toplote pri odvajanju odpadnih voda.

 

(2) Če za določeno vrsto odpadne vode niso sprejeti predpisi o mejnih vrednosti koncentracije snovi ali toplote, se uporabljajo predpisi, ki veljajo v Evropski skupnosti.

 

(3) Če izvajalec ugotovi, da je uporabnik odvajal v javno kanalizacijo odpadno vodo v nasprotju s tem členom, obvesti o dogodku pristojno inšpekcijo, opravi preiskave in tehnološke meritve, ugotovi zmanjšanje učinkovitosti čiščenja ter druge posledice, skladno s postopkom, predvidenim za takšne primere.

 

30. člen

(splošne prepovedi)

 

Uporabnikom je prepovedano:

-      izpuščati v javno kanalizacijo vsebino greznic, malih komunalnih čistilnih naprav in ostankov čiščenja kanalizacijskih priključkov ali internih kanalizacij,

-      odvajati odpadne vode neposredno v podzemne vode, celinske vode ali vode, namenjene pripravi pitne vode ali kopalne vode,

-      komunalno in industrijsko odpadno vodo ali mešanico obeh odvajati v greznico ali jo v njej obdelovati,

-      odvajati industrijsko odpadno vodo ali padavinsko odpadno vodo v malo komunalno čistilno napravo ali v javno kanalizacijo, ki se zaključi z malo komunalno čistilno napravo,

-      izpuščati ali odvajati odpadno komunalno vodo in vsebino iz greznic, gnojišč v okolje (na njive).

31. člen

(odvajanje industrijske odpadne vode)

 

(1) Uporabnik mora na območju poselitve, ki je opremljeno z javno kanalizacijo, industrijsko odpadno vodo odvajati v javno kanalizacijo, če je to tehnično možno in je za čiščenje industrijske odpadne vode zagotovljena zmogljivost komunalne ali skupne čistilne naprave, ki zaključuje javno kanalizacijo.

 

(2) Uporabnik, ki v kanalizacijo odvaja industrijsko odpadno vodo, mora letno poročilo o emisijskem in obratovalnem monitoringu, ki je izdelano skladno s predpisi o monitoringu za industrijsko odpadno vodo, posredovati izvajalcu javne službe v pisni ali elektronski obliki do 25.03. za preteklo leto.

 

(3) Rezultati in poročila obratovalnega ter emisijskega monitoringa odpadne vode, zapisi trajnih meritev, predpisane evidence in podatki, predvideni v dokumentih uporabnika, morajo biti izvajalcu javne službe vedno na razpolago.

 

(4) Uporabnik je dolžan pred vsako spremembo, ki vpliva na lastnosti in količino tehnološke odpadne vode, do katere je prišlo zaradi sprememb tehnoloških postopkov, obsega proizvodnje, načina predčiščenja odpadne vode, prenehanja določene dejavnosti ali zaradi drugih podobnih vzrokov, pridobiti soglasje izvajalca javne službe. 

 

32. člen

(obveznosti uporabnikov)

 

Uporabniki imajo naslednje obveznosti:

-        zgraditi objekte in naprave interne kanalizacije in kanalizacijski priključek skladno s tehnično dokumentacijo in izdanim soglasjem izvajalca,

-        omogočati izvajalcu javne službe pregled stanja priključka na javno kanalizacijo,

-        vzdrževati kanalizacijski priključek in interno kanalizacijo z vsemi objekti in napravami,

-        omogočiti dostop za izvedbo praznjenja greznic in malih komunalnih čistilnih naprav,

-        javljati izvajalcu vse okvare na javni kanalizaciji, kanalizacijskem priključku ter vse pojave, ki bi utegnili imeti vpliv na obratovanje javne kanalizacije,

-        pisno obveščati izvajalca o spremembi naslova, lastništva stavbe in spremembah na stavbi, ki imajo vpliv na odvod odpadne vode in obračun stroškov,

-        plačevati stroške za odvajanje in čiščenje odpadne vode,

-        dolžni so prijaviti upravljavcu vsako spremembo količine in kvalitete odpadne vode,

-        dolžni so spremeniti priključek v primeru spremembe pogojev odvajanja odpadne ali padavinske vode,

-        uporabniki, ki odvajajo v javno kanalizacijo industrijsko odpadno vodo, morajo izvajalcu predložiti letno poročilo o emisijskem monitoringu do 25.03. za preteklo leto,

-        odpadno vodo, ki ni primerna za spuščanje v javno kanalizacijo, ni dovoljeno pred spuščanjem v javno kanalizacijo redčiti z neonesnaženo vodo (pitno, hladilno, drenažno), da bi z redčenjem dosegli zahtevane lastnosti,

-        če naprava za predčiščenje ne dosega predpisanih učinkov, morajo izvajalca pisno obvestiti o spremembah načina obratovanja čistilne naprave ali uvedbi dodatnih tehnoloških postopkov, ki bodo zagotovili doseganje zahtevanih učinkov predčiščenja,

-        uporabniki ne smejo prekiniti odvoda odpadne vode drugemu uporabnik ali ga z nestrokovnim delom onemogočiti,

-        pred pričetkom odvajanja komunalnih in padavinskih voda v javno kanalizacijo si morajo pridobiti strokovno mnenje o pravilnosti priklopa.

 

33. člen

(obveznosti upravljavca stavbe)

 

(1) Na območjih poselitve, ki je opremljeno z javno kanalizacijo, mora upravljavec stavbe, v kateri nastaja komunalna odpadna voda, zagotoviti, da se komunalna odpadna voda odvaja v javno kanalizacijo.

 

(2) Upravljavec stavbe na območju, kjer ni javne kanalizacije, mora pod pogoji, ki jih določajo predpisi o emisiji snovi in toplote pri odvajanju odpadnih vod v vode in javno kanalizacijo, zagotoviti, da se komunalna odpadna voda, ki nastane v stavbi, pred odvajanjem v vode očisti na mali komunalni čistilni napravi oziroma se odvaja v nepretočno greznico.

 

(3) Če stavba nima upravljavca, določenega v skladu s predpisi, ki urejajo stanovanjska razmerja, prevzema obveznosti iz prejšnjih odstavkov tega člena lastnik stavbe oziroma lastniki delov stavbe, iz katerih se odvaja odpadna voda. 

 

34. člen

(objekti in naprave uporabnikov)

 

(1) Objekti in naprave uporabnikov so:

-        interna kanalizacija,

-        kanalizacijski priključek, do priključnega revizijskega jaška na javni kanalizaciji,

-        greznice,

-        male komunalne čistilne naprave.

 

(2) Objekti in naprave iz zgornjega odstavka niso objekti javne kanalizacije in so v lasti lastnikov stavb, ki jim pripadajo. Z njimi upravlja upravljavec stavbe ali lastniki stavbe.

 

(3) Lastniki ali upravljavci iz prejšnjega odstavka morajo na svoje stroške zagotoviti:

-          redno vzdrževanje in čiščenje interne kanalizacije in kanalizacijskih priključkov,

-          redno vzdrževanje greznic ter malih komunalnih čistilnih naprav,

-          občasno preverjanje tehnične brezhibnosti kanalizacijskih priključkov, greznic ter malih komunalnih čistilnih naprav najmanj enkrat na 20 let.

 

VI.                       FINANCIRANJE JAVNE SLUŽBE IN PLAČEVANJE STORITEV JAVNE SLUŽBE

35. člen

(viri financiranja storitev javne službe)

 

Viri financiranja javne službe so:

         cena storitev javne službe,

         sredstva občinskega proračuna,

         drugi viri, določeni z zakonom ali odlokom občine.

 

36. člen

(viri financiranja komunalne infrastrukture)

 

Sredstva za razvoj infrastrukture se pridobivajo:

-        iz plačil uporabnikov storitev javne službe,

-        iz komunalnega prispevka,

-        iz proračuna občine,

-        iz proračuna države,

-        iz drugih virov, določenih z zakonom ali odlokom občine.

 

VII. CENE STORITEV JAVNE SLUŽBE

 

37. člen

(oblikovanje cen)

 

(1)  Cene storitev javne službe mora izvajalec javne službe oblikovati v skladu z merili iz veljavnega republiškega predpisa o oblikovanju cen storitev obveznih gospodarskih javnih služb varstva okolja.

 

Tarifni sistem odvajanja in čiščenja komunalne odpadne in padavinske vode sprejme  občinski svet s posebnim sklepom, s katerim podrobneje določi elemente obračuna in osnovne tarifne postavke za obračun storitev javne službe ter način sprejema oz. potrditve cen po tem odloku.

 

(2)  Osnova za plačilo odvajanja in čiščenja komunalne odpadne vode je količina porabljene vode iz javnega vodovoda oziroma drugih vodnih virov.

V primerih, ko se porabljena voda iz javnega vodovoda ne odvaja v kanalizacijski sistem na podlagi ločenega števca, se cene storitev te javne službe ne obračunava.

 

Osnova za plačilo odpadne in padavinske vode, ki se odvaja v javno kanalizacijo, je površina streh oz. površin, s katerih se ta voda tudi odvaja v sistem javne kanalizacije.

Do izdelave celovite evidence streh in površin, s katerih se odpadna padavinska voda odvaja v javno kanalizacijo, se cene storitve odvajanja in čiščenja padavinske odpadne vode ne oblikuje in zaračunava.

 

(3) Cenik storitev in njegove spremembe in dopolnitve se objavijo v Uradnih objavah in začnejo veljati naslednji dan po objavi.

 

VIII.               NADZOR

38. člen

(nadzorni organ)

 

(1) Nadzor nad izvajanjem določb tega odloka izvajajo pristojne inšpekcijske službe in pristojni organi lokalne skupnosti, vsak v okviru svojega delovnega področja in zakonskih pooblastil.

 

(2) Organi iz prejšnjega odstavka lahko pri opravljanju nadzora izdajajo odločbe ter odrejajo druge ukrepe, katerih namen je  zagotoviti izvrševanje določb tega odloka.

 

(3) Izvajalec javne službe in uporabniki so dolžni v skladu s tem odlokom kršitelje prijaviti pristojni inšpekciji ali službi občinskega redarstva.

 

 

IX.            KAZENSKE DOLOČBE 

 

39. člen

(prekrški)

 

(1) Z globo 1400 EUR se kaznuje za prekršek izvajalec javne službe, če ravna v nasprotju z 9. in 18. členom tega odloka.

 

(2) Z globo 400 EUR se za prekršek iz prvega odstavka tega člena kaznuje tudi odgovorna oseba izvajalca javne službe.

 

(3) Z globo 1400 EUR se kaznuje za prekršek uporabnik - pravna oseba, samostojni podjetnik posameznik in posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, če:

-          ravna v nasprotju z 29. členom,

-          ravna v nasprotju z 30. členom,

-          ravna v nasprotju z 31. členom,

-          ravna v nasprotju z 32. členom,

-          ravna v nasprotju s 33. členom tega odloka.   

 

(4) Z globo 400 EUR se za prekršek iz tretjega odstavka tega člena kaznuje tudi odgovorna oseba pravne osebe ali odgovorna oseba samostojnega podjetnika posameznika ali odgovorna oseba posameznika, ki samostojno opravlja dejavnost.

 

(5) Z globo 300 EUR se za prekršek iz tretjega odstavka tega člena kaznuje fizična oseba.

 

X. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

 

40. člen

 

Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnih objavah Primorskih novic.

 

Številka: 355–1/2010

Piran, 13. 4. 2010

                                                                                                         Župan Občine Piran

                                                                                                             Tomaž Gantar