New Page 3

Na podlagi 108. člena Poslovnika Mestnega sveta Mestne občine Maribor (MUV, št. 11/2011, 12/2011-popr, 8/2014 in 4/2015) je Mestni svet Mestne občine Maribor na 26. dopisni seji dne 6. aprila 2018 potrdil uradno prečiščeno besedilo Odloka o ustanovitvi javnega socialno varstvenega zavoda Center za pomoč na domu Maribor, ki obsega:

-   Odlok o ustanovitvi javnega socialno varstvenega zavoda Center za pomoč na domu Maribor (MUV št. 30/2001)

-   Sklep o soglasju k spremembi sedeža javnega socialno varstvenega zavoda Center za pomoč na domu Maribor (MUV št. 7/2003)

-   Odlok o spremembah Odloka o ustanovitvi javnega socialno varstvenega zavoda Center za pomoč na domu Maribor (MUV št. 8/2011)

-   Odlok o ustanovitvi javnega socialno varstvenega zavoda Center za pomoč na domu Maribor (MUV št. 15/2011 - uradno prečiščeno besedilo UPB 1)

-   Odlok o spremembah in dopolnitvah Odloka o ustanovitvi javnega socialno varstvenega zavoda Center za pomoč na domu Maribor (MUV št. 1/2018)

 

O D L O K

o ustanovitvi javnega socialno varstvenega zavoda Center za

pomoč na domu Maribor (uradno prečiščeno besedilo št. 2)

 

1. člen

S tem odlokom Mestna občina Maribor (v nadaljevanju besedila: ustanoviteljica) ustanavlja na področju socialnega varstva javni zavod za izvajanje dejavnosti pomoči družini na domu in drugih spremljajočih občinskih socialno varstvenih programov.

 

2. člen

Zavod posluje pod imenom Center za pomoč na domu Maribor.

Skrajšano ime zavoda je: CPND Maribor.

Sedež zavoda je v Mariboru

Poslovni naslov zavoda je: Trubarjeva ulica 27, 2000 Maribor.

Zavod je pravna oseba.

 

3. člen

Zavod je ustanovljen za opravljanje socialno varstvenih storitev na območju Mestne občine Maribor.

Zavod lahko svoje storitve opravlja tudi za druge občine. O izvajanju teh storitev sklene zavod, po predhodnem soglasju pristojnega upravnega organa ustanoviteljice, z drugo občino pogodbo, na osnovi katere prevzame ta občina vse finančne obveznosti, vezane na izvajanje dejavnosti zavoda na njenem območju.

 

4. člen

Zavod opravlja kot javno službo storitev pomoč družini na domu.

Zavod poleg javne službe lahko opravlja tudi naslednje storitve oziroma dejavnosti:

-   storitve socialnega servisa, ki obsega pomoč pri hišnih in drugih opravilih v primeru otrokovega rojstva, bolezni, invalidnosti, starosti, v primeru nesreč ter drugih primerih, ko je ta pomoč potrebna za vključitev osebe v vsakdanje življenje, vključno s storitvami 24-urnega varovanja, ter aktivnosti dnevnega centra in dnevnega varstva ostarelih in invalidnih oseb,

-   izobraževalno dejavnost in usposabljanje izvajalcev socialne oskrbe na domu, v okviru katere zavod izvaja izobraževalni program strokovnega usposabljanja za pridobitev nacionalne poklicne kvalifikacije »socialni oskrbovalec«,

-   strokovno izobraževanje in usposabljanje uporabnikov storitev, njihovih svojcev, prostovoljcev, delavcev zavoda in drugih zavodov, organizacij in posameznikov,

-   druge zdravstvene dejavnosti, med katere sodijo zlasti fizioterapija na domu, delovna terapija na domu in dietetika na domu,

-   socialne, svetovalne, dobrodelne in podobne storitve, ki se nudijo posameznikom in družinam na njihovih domovih ali na drugih lokacijah, kjer se izvajajo posamezne aktivnosti (npr. dejavnosti dnevnega centra, dejavnosti medgeneracijskega centra) ter druge oblike humanitarno – dobrodelnih dejavnosti,

-   informativno – založniško dejavnost,

-   dejavnost raziskovanja trga in javnega mnenja,

-   dejavnost oskrbe stavb in okolice, ki jo zavod izvaja v okviru gospodarjenja s premoženjem v upravljanju, ter za uporabnike v okviru storitev socialnega servisa,

-   izvajanje programov za izboljšanje osebne blaginje uporabnikov na področju zdravja, izobrazbe, kulture, športa, rekreacije, okolja, nastanitve in socialnih storitev,

-   druge dejavnosti za izboljšanje kvalitete življenja na domu.

Navedene dejavnosti spadajo po standardni klasifikaciji dejavnosti med naslednje podrazrede:

-   Q 88.109        Drugo socialno varstvo brez nastanitve za starejše in invalidne osebe

-   P 85.590         Drugje nerazvrščeno izobraževanje, izpopolnjevanje in usposabljanje

-   Q 86.909        Druge zdravstvene dejavnosti

-   Q 88.991        Dejavnosti humanitarnih in dobrodelnih organizacij

-   Q 88.999        Drugo drugje nerazvrščeno socialno varstvo brez nastanitve

-   O 84.120        Urejanje zdravstva, izobraževanja, kulturnih in drugih socialnih storitev,  razen obvezne socialne varnosti

-   M 73.200        Raziskovanje trga in javnega mnenja

-   J 58.140         Izdajanje revij in druge periodike

-   J 58.190         Drugo založništvo

-   N 81.210        Splošno čiščenje stavb

-   N 81.300        Urejanje in vzdrževanje zelenih površin in okolice

-   S 95.290         Popravila drugih osebnih ali gospodinjskih izdelkov

-   S 96.010         Dejavnost pralnic in kemičnih čistilnic

-   S 96.021         Frizerska dejavnost

-   S 96.022         Kozmetična in pedikerska dejavnost

-   S 96.090  Druge storitvene dejavnosti, drugje nerazvrščene.

Zavod lahko uvaja nove dejavnosti, s katerimi dopolnjuje dejavnost, za katero je ustanovljen, le po predhodnem soglasju ustanoviteljice.«.

Uveljavljanje novih dejavnosti ne sme vplivati na kvaliteto izvajanja osnovne dejavnosti pomoči na domu. Tržna dejavnost mora biti računovodsko in vsebinsko strogo ločena od osnovne dejavnosti. Tržna dejavnost ne sme količinsko obremenjevati obstoječih kadrov. Vse storitve, ki se bodo izvajale iz naslova evropskih sredstev morajo biti izključno brezplačne za uporabnika.

 

5. člen

Organi zavoda so:

-   svet zavoda,

-   direktor,

-   strokovni svet,

-   drugi organi, ki jih skladno z zakonom določa statut zavoda.

 

6. člen

Zavod upravlja svet zavoda, ki šteje devet članov in ga sestavljajo:

-   trije predstavniki ustanoviteljice,

-   trije predstavniki delavcev zavoda,

-   trije predstavniki zainteresirane javnosti.

Predstavnike ustanoviteljice imenuje in razrešuje mestni svet. Predstavnike zainteresirane javnosti iz vrst strokovnih delavcev drugih zavodov in organizacij, ki skrbijo za stare, bolne in invalidne osebe, imenuje in razrešuje župan. Predstavnike delavcev izvolijo delavci v skladu z zakonom in statutom zavoda.

Mandat članov sveta zavoda traja pet let z možnostjo ponovitve mandata.

Pristojnosti sveta zavoda se v skladu z zakonom in tem odlokom opredelijo v statutu zavoda.

 

7. člen

Direktor zavoda je poslovodni organ in strokovni vodja zavoda. Direktor organizira in vodi delo ter poslovanje zavoda, predstavlja in zastopa zavod, vodi strokovno delo zavoda in opravlja druge z zakonom in statutom zavoda določene naloge. Direktor je odgovoren za zakonitost in strokovnost dela zavoda. Direktor zavoda je odgovoren tudi za izvajanje obveznosti zavoda do ustanoviteljice, določene s tem odlokom in drugimi predpisi.

Direktorja zavoda imenuje in razrešuje ustanoviteljica po predhodnem mnenju sveta zavoda. Postopek imenovanja in razrešitve direktorja ter razpisne pogoje za imenovanje direktorja določa na podlagi zakona statut zavoda.

Mandat direktorja traja pet let z možnostjo ponovitve mandata.

8. člen

Strokovni svet skladno z zakonom in statutom zavoda obravnava vprašanja s področja strokovnega dela zavoda. Strokovni svet šteje pet članov, ki jih v skladu z zakonom in statutom zavoda imenuje svet zavoda. Mandat članov strokovnega sveta traja pet let z možnostjo ponovitve mandata.

 

9. člen

Ustanoviteljica zagotavlja za izvajanje dejavnosti zavoda prostore na Ljubljanski ulici 4 v Mariboru, v katerih se je dejavnost pomoči družini na domu izvajala do ustanovitve zavoda, in druge dodatne prostore, za katere se bosta ustanoviteljica in zavod dogovorila s posebno pogodbo. Za ustanovitev in začetek dela zagotavlja ustanoviteljica zavodu 100.000 SIT.

Zavod prevzame v upravljanje opremo, ki so jo ustanoviteljica, država in drugi financerji zagotovili za izvajanje programa „pomoč na domu“ pred ustanovitvijo zavoda ter ostanek finančnih sredstev, ki so bila pred ustanovitvijo zavoda namensko pridobljena za izvajanje navedenega programa s strani uporabnikov, ustanoviteljice in iz drugih virov.

O prevzemu premoženja in delavcev, ki so že doslej izvajali storitve pomoči družini na domu, sklene zavod ustrezne pogodbe.

 

10. člen

Premoženje zavoda je last ustanoviteljice. Zavod samostojno upravlja s premoženjem, vendar lahko vstopa v pravne posle, katerih posledica je odtujitev nepremičnega premoženja ali obremenitev premoženja ustanoviteljice s stvarnimi ali drugimi bremeni, samo s predhodnim soglasjem ustanoviteljice.

Zavod je dolžan upravljati in uporabljati premoženje ustanoviteljice s skrbnostjo dobrega gospodarja. Za upravljanje s premoženjem je zavod odgovoren ustanoviteljici.

 

11. člen

Zavod pridobiva sredstva za delo iz naslednjih virov:

-   iz proračuna ustanoviteljice sredstva za izvajanje javne službe v obsegu, kot ga določa zakon,

-   iz proračuna ustanoviteljice za izvajanje programov, ki ne sodijo v javno službo, so pa v posebnem interesu ustanoviteljice, v obsegu, ki ga zavod in ustanoviteljica dogovorita

s posebnimi pogodbami,

-   iz proračuna ustanoviteljice za investicijsko vzdrževanje prostorov in obnovo opreme, skladno z letnim programom

ustanoviteljice,

-   iz državnega proračuna za sofinanciranje programov, ki jih na osnovi javnih razpisov ali na drugih osnovah vzpodbuja država,

-   s plačili uporabnikov storitev,

-   s prispevki sponzorjev in donatorjev ter iz drugih virov skladno z zakonom.

 

12. člen

Zavod nastopa v pravnem prometu v svojem imenu in za svoj račun v okviru dejavnosti, za katero je ustanovljen in registriran, in v okviru sredstev, s katerimi razpolaga.

V primerih, ko zavod sklepa pogodbe in druge dogovore ali se prijavlja na natečaje, ki lahko posledično povzročijo finančne ali druge obveznosti ustanoviteljice, mora pridobiti predhodno soglasje pristojnega organa ustanoviteljice.

 

13. člen

Presežke prihodkov nad odhodki lahko zavod uporablja za opravljanje in razvoj dejavnosti, za katero je ustanovljen, v druge namene pa samo po predhodnem soglasju ustanoviteljice.

Ustanoviteljica subsidiarno odgovarja za obveznosti zavoda samo do višine sredstev, ki jih je zavodu dolžna zagotavljati za izvajanje javne službe skladno z zakonom in tem odlokom, in do višine sredstev, ki jih je na osnovi posebnih pogodb zavodu dolžna zagotoviti za izvajanje programov, ki niso javna služba.

 

14. člen

Ustanoviteljica ima do zavoda naslednje obveznosti in pravice:

-   imenuje in razrešuje direktorja zavoda in predstavnike ustanoviteljice v svetu zavoda,

-   daje soglasje k cenam storitev zavoda,

-   v mejah zakona odloča o znižanju oziroma oprostitvah plačil uporabnikov za storitve zavoda,

-   redno zagotavlja sredstva za izvajanje dejavnosti zavoda za namene in v obsegu, kot jih v skladu z zakonom in tem odlokom določa njen proračun,

-   v okviru svojih materialnih možnosti zagotavlja sredstva za ohranjanje in izboljševanje prostorskih in drugih pogojev za izvajanje dejavnosti zavoda,

-   sprejema splošne akte iz svoje pristojnosti, potrebne za izvajanje dejavnosti zavoda in v skladu z zakonom daje soglasje k statutu in drugim aktom iz pristojnosti zavoda,

-   daje soglasje k aktu o sistemizaciji delovnih mest in zasedbi delovnih mest na podlagi tega akta,

-   spremlja skladnost uporabe sredstev, ki jih je zagotovila v svojem proračunu, z nameni, za katere so bila sredstva zagotovljena,

-   odloča o statusnih spremembah zavoda,

-   daje soglasje k spremembi ali širitvi dejavnosti zavoda,

-   daje pobude svetu zavoda in direktorju,

-   izvaja druge naloge in obveznosti ustanoviteljice ter opravlja druge zadeve v skladu z zakonom, statutom mestne občine, tem odlokom in drugimi predpisi.

 

14. a člen

Ustanoviteljske pravice in obveznosti skladno z zakonom, tem odlokom in drugimi predpisi izvršujeta Mestni svet Mestne občine Maribor in župan.

Mestni svet izvaja v imenu ustanoviteljice naslednje pravice in obveznosti:

-   odloča o statusnih spremembah zavoda,

-   podaja soglasje k spremembi imena in sedeža zavoda,

-   podaja soglasje k spremembi ali razširitvi dejavnosti zavoda,

-   podaja soglasje k statutu zavoda,

-   imenuje in razrešuje direktorja zavoda in predstavnike ustanoviteljice v svetu zavoda,

-   podaja soglasje k cenam storitev zavoda,

-   v mejah zakona odloča o znižanju oziroma oprostitvah plačil uporabnikov za storitve zavoda,

-   odloča o odtujitvi ali pridobitvi nepremičnega premoženja za potrebe delovanja zavoda.

Če ni z zakonom, s tem odlokom, statutom občine ali drugimi predpisi določeno drugače, izvaja vse ostale pravice in obveznosti do zavoda župan.

 

15. člen

Zavod je v skladu z zakonom in tem odlokom v razmerju do ustanoviteljice dolžan:

-   zagotavljati namensko in racionalno koriščenje vseh sredstev ustanoviteljice, ki jih ima zavod v upravljanju, in sredstev, ki jih tekoče pridobiva za izvajanje dejavnosti, za katero je ustanovljen;

-   zagotavljati ustanoviteljici podatke in informacije, potrebne za spremljanje stanja, za izvajanje njenih pristojnosti in obveznosti ter za načrtovanje razvoja zavoda in druge podatke in informacije v skladu z zakonom;

-   na pristojnih organih obravnavati pobude ustanoviteljice in ji poročati o sklepih teh organov;

-   posredovati ustanoviteljici letni program dela in razvoja zavoda ter finančni načrt zavoda;

-   enkrat letno, na zahtevo ustanoviteljice pa tudi med letom, poročati o izvajanju letnega programa, o rezultatih poslovanja zavoda, o uporabi namenskih sredstev ustanoviteljice in o drugih zadevah, ki jih ustanoviteljica potrebuje za spremljanje dejavnosti zavoda;

-   izvajati druge naloge in obveznosti, določene z zakonom, tem odlokom in drugimi predpisi.

 

16. člen

Zavod ureja vprašanja v zvezi z organizacijo in delovanjem s statutom in drugimi splošnimi akti skladno z zakonom in tem odlokom.

 

17. člen

Do imenovanja direktorja zavoda opravlja dolžnosti direktorja vršilec dolžnosti direktorja, ki opravi vsa dejanja, ki so potrebna za začetek dela zavoda in vpis v sodni register. Vršilec dolžnosti direktorja zavoda do konstituiranja sveta zavoda izdaja začasne splošne in druge akte zavoda, ki so nujni za začetek dela in nemoteno izvajanje dejavnosti zavoda.

 

18. člen

Zavod konstituira svet zavoda v roku 60 dni od dneva uveljavitve tega odloka. Za izvedbo volitev predstavnikov delavcev v svetu zavoda izda vršilec dolžnosti direktorja začasni akt, ki bo v skladu z zakonom urejal način in postopke kandidiranja in volitev.

Svet zavoda sprejme statut zavoda in ga predlaga v soglasje ustanovitelju v roku 30 dni od konstituiranja sveta zavoda.

 

19. člen

Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku.

 

Sklep o soglasju k spremembi sedeža javnega socialno varstvenega zavoda Center za pomoč na domu Maribor (MUV št. 7/2003) vsebuje  naslednjo končno določbo:

 

Sklep se objavi v Medobčinskem uradnem vestniku in začne veljati naslednji dan po objavi.

 

Odlok o spremembah Odloka o ustanovitvi javnega socialno varstvenega zavoda Center za pomoč na domu Maribor (MUV št. 8/2011) vsebuje naslednjo končno določbo:

 

2. člen

Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku

 

Odlok o spremembah in dopolnitvah Odloka o ustanovitvi javnega socialno varstvenega zavoda Center za pomoč na domu Maribor (MUV št. 1/2018) vsebuje naslednjo končno določbo:

 

4. člen

Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku.

 

 

Župan

Datum: 6. april 2018

dr. Andrej Fištravec, s.r.