New Page 2

 

Na podlagi 27. člena Zakona o urejanju prostora (ZUreP-1, Uradni list RS, št. 110/02, 8/03-popr., in 58/03-ZZK-1, v nadaljevanju ZureP-1) in 17. člena Statuta Občine Ruše (MUV, št. 5/99, 18/00), je župan Občine Ruše, dne 19. maja 2005, sprejel

 

 

P R O G R A M   P R I P R A V E

 

 

lokacijskega načrta za območje ob Cesti v Log v Bistrici ob Dravi

 

 

I. Ocena stanja, razlogi in pravna podlaga za pripravo

 

 

lokacijskega načrta

 

 

Območje obdelave se nahaja v poselitvenem območju naselja Bistrica ob Dravi. Z Odlokom o spremembah in dopolnitvah prostorskih sestavin dolgoročnega in srednjeročnega plana Občine Ruše, za območje nove Občine Ruše v letu 2004 (MUV, št. 10/04 in popr. 12/04) je predmetno območje opredeljeno kot: gradbene parcele znotraj poselitvenega območja naselja Bistrica ob Dravi.

 

 

Podrobnejša namenska raba območja ni opredeljena, je pa bilo območje opredeljeno v gradbene parcele za namen stanovanjske gradnje.

 

 

Za območje obdelave je v kartografskem delu veljavnih planskih aktov občine (karta št. 13: Zasnova načinov urejanja prostora s prostorskimi izvedbenimi akti) predvidena priprava zazidalnega načrta oz. v skladu z določili ZUreP-1 lokacijskega načrta (v nadaljevanju: LN).

 

 

Do sprejema LN se območje ureja z Odlokom o prostorskih ureditvenih pogojih za podeželje na območju Občine Ruše (MUV št. 18/00).

 

 

S tem programom priprave se opredelijo vsebina in obseg izdelave LN, postopek in roki priprave, seznam pristojnih nosilcev urejanja prostora, ki sodelujejo v postopku načrtovanja predvidene prostorske ureditve, pripravljavci in nosilci upravno-strokovnih aktivnosti ter zagotovitev potrebnih finančnih sredstev za izvedbo naloge.

 

 

Sprejeti LN bo pravna podlaga za načrtovane posege na obravnavanem območju.

 

 

Razlog za sprejem LN je možnost izvedbe organizirane stanovanjske gradnje na območju skupaj s komunalno oz. infrastrukturno opremo območja, s katero bodo skladno z določili ZureP-1 izkoriščene proste površine v naselju.

 

 

Pravna podlaga za pripravo lokacijskega načrta je ZUreP-1. Investitor oz. naročnik LN je Lea Oset, Cesta v Log 8, 2345 Bistrica ob Dravi.

 

 

Pripravljavec LN je Občinska uprava Občine Ruše (v nadaljevanju: pripravljavec).

 

 

Načrtovalec oz. izdelovalec LN je podjetje ZUM d.o.o.; Grajska ulica 7, 2000 Maribor (v nadaljevanju: načrtovalec).

 

 

II. Predmet in programska izhodišča izdelave LN

 

 

Predmet izdelave je nov občinski izvedbeni akt za območje ob Cesti v Log v Bistrici ob Dravi, s katerim bo z vidika prostorskega načrtovanja urejeno območje, namenjeno stanovanjski gradnji, morebitnim storitvenim dejavnostim, ki bodo služile prebivalcem na območju, po potrebi pa bo na obravnavanem območju možno izvesti tudi turistična stanovanja.

 

 

Velikost obravnavanega območje je približno 6500 m2. Naročnik bo moral predati pripravljavcu šest izvodov akta. Obenem je potrebno celoten LN s prilogami predati naročniku in pripravljavcu v digitalni obliki, kot je opredeljeno s 17. členom Pravilnika o vsebini, obliki in načinu priprave državnih in občinskih lokacijskih načrtov ter vrstah njihovih strokovnih podlag (Ur.l. RS, št. 86/2004, v nadaljevanju: Pravilnik).

 

 

Za obravnavan prostorski akt v skladu z odločbo Ministrstva za okolje in prostor št. 354-09-13/2005 z dne 21. 2. 2005 ni potrebno pripraviti celovite presoje vplivov na okolje

 

 

III. Okvirno ureditveno območje

 

 

Ureditveno območje brez skupnega vplivnega območja zajema parcele 660, 661-del, 663/1-del, 675/3-del in 675/7-del, vse v K.O. Bistrica pri Rušah. Končna meja ureditvenega območja bo določena v LN, ko bo opredeljeno skupno vplivno območje.

 

 

IV. Nosilci urejanja prostora, ki dajejo smernice in mnenja

 

 

ter drugi udeleženci, ki bodo sodelovali pri pripravi LN

 

 

Pripravljavec oz. načrtovalec bo po sprejemu programa priprave pozval pristojne nosilce urejanja prostora, da v roku 30 dni podajo smernice za načrtovanje predvidene prostorske ureditve.

 

 

Nosilci urejanja prostora bodo ob pozivu prejeli tudi sprejet program priprave.

 

 

V primeru, da nosilci urejanja prostora v 30 dneh ne bodo podali smernic, se bo v skladu z 29. členom ZUreP-1 štelo, da smernic nimajo. V primeru, da smernice nekaterih nosilcev urejanja prostora ne bodo podane, mora načrtovalec kljub temu upoštevati vse veljavne predpise in druge pravne akte.

 

 

V fazi dopolnjenega predloga LN bo pripravljavec oz. načrtovalec pozval pristojne nosilce k posredovanju mnenj k dopolnjenemu predlogu. V primeru, da le-ti mnenj ne bodo podali v zakonskem roku, to je v 30 dneh od dneva vročitve poziva, se bo štelo, da soglašajo s predvideno ureditvijo na območju.

 

 

Pristojni nosilci urejanja prostora za izdajo smernic in mnenj za izdelavo LN so:

 

 

1. Ministrstvo za zdravje, Zdravstveni inšpektorat Republike Slovenije, Izpostava Maribor;

 

 

2. Ministrstvo za obrambo, Inšpektorat Republike Slovenije za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, Izpostava Maribor;

 

 

3. Ministrstvo za okolje in prostor, Agencija RS za okolje (ARSO), Območna pisarna Maribor;

 

 

4. Zavod za varstvo kulturne dediščine Republike Slovenije, Območna enota Maribor (posredovanje strokovnih zasnov za varstvo kulturne dediščine in kulturnovarstvenega mnenja);

 

 

5. Zavod Republike Slovenije za varstvo narave, Območna enota Maribor (posredovanje naravovarstvenih smernici in naravovarstvenega mnenja);

 

 

6. Elektro Maribor, javno podjetje za distribucijo električne energije, PE Elektro Maribor okolica;

 

 

7. Telekom Slovenije, PE Maribor;

 

 

8. Nigrad, javno komunalno podjetje d.d.;

 

 

9. KRS Selnica-Ruše;

 

 

10. Mariborski vodovod Maribor;

 

 

11. Režijski obrat Občine Ruše (za področje prometa na občinskih cestah).

 

 

V kolikor bi se med postopkom izkazalo, da je potrebno pridobiti smernice in mnenja drugih nosilcev urejanja prostora, se le-te po potrebi vključi v postopek.

 

 

V. Seznam potrebnih strokovnih podlag in način pridobitve

 

 

strokovnih rešitev

 

 

Pred pripravo LN mora izdelovalec pripraviti strokovne podlage.

 

 

Strokovne podlage je potrebno izdelati v vsebini, opredeljeni s Pravilnikom in z ZUreP-1.

 

 

Pred pripravo predloga LN bodo izdelane variantne strokovne rešitve predvidene prostorske ureditve, pripravljene tako, da bodo medsebojno primerljive.

 

 

Upoštevati je potrebno tudi vso ostalo dokumentacijo in predpise, ki veljajo na obravnavanem in bližnjih sosednjih območjih ter dejansko stanje komunalnih vodov na tem območju.

 

 

VI. Pridobitev geodetskih podlag

 

 

Izdelovalec si mora pred pripravo strokovnih podlag zagotoviti geodetske podlage v vsebini, predpisani v Pravilniku o geodetskih načrtih (Ur. l. RS, št. 40/04).

 

 

Le-te je potrebno pridobiti z izdelavo novega geodetskega posnetka,  preostale podlage pa na Geodetski upravi RS, Območna geodetska uprava Maribor, Heroja Tomšiča 2, 2000 Maribor.

 

 

VII. Priprava in sprejemanje LN

 

 

VII.1. Pridobitev smernic za izdelavo predloga LN

 

 

Pripravljavec oz. načrtovalec bo s programom priprave pozval pristojne nosilce urejanja prostora, da v roku 30 dni podajo smernice za načrtovanje za izdelavo strokovnih podlag in predloga LN. V primeru molka nosilcev urejanja prostora se šteje, da smernic nimajo.

 

 

VII.2. Izdelava predloga LN

 

 

Na osnovi pridobljenih smernic bo načrtovalec izdelal strokovne podlage in variantne rešitve, ki jih bo obravnaval pripravljavec in po potrebi tudi delovno telo Občinskega sveta Občine Ruše (OSOR), Odbor za komunalno gospodarstvo in prostor (OKGP). Po potrditvi strokovnih podlag in variantnih rešitev s strani pripravljavca, bo načrtovalec pripravil predlog LN. Predlog LN mora biti pripravljen v vsebini in obliki, kot je opredeljena v Pravilniku in 73. člen ZUreP-1. Vsebovati mora najmanj:

 

 

- prikaz ureditvenega območja;

 

 

- umestitev načrtovane ureditve v prostor s prikazom vplivov in povezav prostorske ureditve s sosednjimi območji;

 

 

- načrt parcelacije;

 

 

- zasnovo projektnih rešitev prometne, energetske, vodovodne in druge komunalne infrastrukture območja z obveznostmi priključevanja nanjo;

 

 

- morebitno etapnost in posebne pogoje ter zahteve pri izvajanju načrta, če se zanje pokaže potreba;

 

 

- rešitve in ukrepe za varovanje okolja, ohranjanje naravne in

 

 

kulturne dediščine, če je na tem območju evidentirana;

 

 

- rešitve in ukrepe za obrambo ter za varstvo pred naravnimi in

 

 

drugimi nesrečami.

 

 

V LN morajo biti posebej prikazane površine, namenjene javnemu dobru. LN mora vsebovati tudi priloge, ki so natančno definirane v Pravilniku ter v 73., 44., 24. in 139. členu ZUreP-1 .

 

 

Torej bo LN moral vsebovati naslednje obvezne priloge:

 

 

- povzetek za javnost;

 

 

- izvleček iz strateškega prostorskega akta (veljavnih prostorskih sestavin planskih aktov Občine Ruše);

 

 

- obrazložitev in utemeljitev prostorskega akta;

 

 

- strokovne podlage, na katerih temeljijo rešitve predmetnega LN in seznam sektorskih aktov in predpisov, ki so bili pri pripravi LN upoštevani z njihovimi povzetki, ki se nanašajo na vsebino predmetnega LN;

 

 

- pridobljene smernice in mnenja za načrtovanje predvidene prostorske ureditve, ki jih podajo pristojni nosilci urejanja prostora;

 

 

- celoten spis postopka;

 

 

- seznam sprejetih aktov o zavarovanju in oceno stroškov za izvedbo LN.

 

 

Kartografski del bo moral vsebovati:

 

 

- pregledno karto s prikazom območja obdelave v merilu 1:5000;

 

 

- izsek iz prostorskih sestavin planskih aktov Občine Ruše;

 

 

- ureditveno situacijo v merilu 1:1000 s funkcionalnimi rešitvami, krajinskimi, oblikovalskimi, arhitekturnimi, okolje varstvenimi in vodnogospodarskimi; glede na obsežnost tematike bo vsebina po potrebi razdeljena na več tematskih kart;

 

 

- načrt komunalne in energetske infrastrukture ter omrežja zvez v merilu 1:500;

 

 

- načrt prometnih ureditev;

 

 

- načrt gradbenih parcel ter določitev funkcionalnega zemljišča v merilu 1: 500;

 

 

- grafično oznako varstvenega pasu varovanja podzemne vode kot vira pitne vode.

 

 

Obenem je obvezna priloga tudi program opremljanja zemljišč s komunalno infrastrukturo s tem, da se le-ta izdela na podlagi predmetnega LN.

 

 

Načrtovalec bo moral predati pripravljavcu šest izvodov akta. Obenem je potrebno celoten LN s prilogami predati v digitalni obliki, kot je opredeljeno s 17. členom Pravilnika.

 

 

VII.3. Prostorska konferenca

 

 

Najmanj 14 dni pred sprejetjem sklepa o javni razgrnitvi predloga LN, bo pripravljavec sklical drugo prostorsko konferenco. Priporočila obeh konferenc bo pripravljavec priložil gradivu, ki ga bo pripravil za sprejem LN.

 

 

VII.4. Javna obravnava in javna razgrnitev predloga LN

 

 

Župan bo sprejel sklep o javni razgrnitvi LN. Predlog LN s prilogami iz 1. do 4. točke prvega odstavka 24. člena ZUreP-1 bo javno razgrnjen za najmanj 30 dni. V času javne razgrnitve predloga LN bo pripravljavec skupaj z izdelovalcem organiziral javno obravnavo. O razgrnitvi ter o kraju in času obravnave bo pripravljavec javnost obvestil z objavo v uradnem glasilu najmanj 8 dni pred začetkom javne razgrnitve. O času, kraju in mestu javne razgrnitve bo pripravljavec posebej obvestil lastnike nepremičnin na obravnavanem območju.

 

 

VII.5. Usklajevanje po končni javni razgrnitvi

 

 

V času javne razgrnitve bo pripravljavec evidentiral vse pisne in ustne pripombe ter predloge. Izdelovalec bo pripravil strokovna stališča do teh pripomb in s pripombami, predlogi ter predlogom  stališč seznanil tudi tiste nosilce urejanja prostora, na katerih delovno področje bi se predlagane spremembe lahko nanašale, ter pridobil njihovo predhodno mnenje. Župan bo zavzel stališča do pripomb in predlogov, podanih v času trajanja javne razgrnitve. Stališča skupaj s pripombami in predlogi bo pripravljavec priložil

 

 

predlogu LN, ki ga bo posredoval v sprejem občinskemu svetu.

 

 

Stališča do morebitnih pripomb oz. predlogov lastnikov nepremičnin na obravnavanem območju bo pripravljavec v gradivu posebej obrazložil in utemeljil.

 

 

Pripravljavec bo pred obravnavo predloga LN na občinskem svetu lastnike nepremičnin na območju pisno seznanil s stališči do morebitnih njihovih pripomb in predlogov z javne razgrnitve.

 

 

VII.6. Izdelava dopolnjenega predloga LN

 

 

Po javni razgrnitvi bo izdelovalec dopolnil predlog v skladu s stališči do pripomb in predlogov, danih v času javne razgrnitve LN.

 

 

VII.7. Prva obravnava na Občinskem svetu Občine Ruše

 

 

Po prejemu predloga LN z besedilom s strani pripravljavca, bo občinski svet obravnaval predlog LN z odlokom v prvi obravnavi. Z gradivom za prvo obravnavo bo pripravljavec občinski svet seznanil tudi s stališči do pripomb in pobud z javne razgrnitve in javne obravnave. V primeru ponovnih predlogov za korekcije predloga LN na občinskem svetu, bo izdelovalec predlog do druge obravnave dopolnil s pripombami, ki jih bosta načrtovalec in pripravljavec ocenila kot smiselne.

 

 

VII.8. Pridobitev mnenj nosilcev urejanja prostora

 

 

Pristojne nosilce urejanja prostora iz IV. točke tega programa bo pripravljavec oz. načrtovalec pozval, da podajo mnenja k dopolnjenemu predlogu LN. Pristojni nosilci urejanja prostora bodo morali podati svoja mnenja v roku 30 dni od dneva vročitve poziva, sicer se bo štelo, da soglašajo s predvideno ureditvijo na območju.

 

 

VII.9. Druga obravnava na Občinskem svetu Občine

 

 

Ruše

 

 

Gradivo za drugo obravnavo bo dopolnjen končni predlog, ki bo vseboval tudi tehnične elemente za zakoličenje objektov in naprav, ki jih določa LN, morebitne dopolnitve, ki jih je sprejel Občinski svet Občine Ruše na prvi obravnavi in eventualne dopolnitve kot posledice mnenj nosilcev urejanja prostora. Dopolnjen končni predlog bo vseboval tudi mnenja nosilcev urejanja prostora iz IV. točke tega programa.

 

 

Po sprejemu bo odlok o LN objavljen v Medobčinskem uradnem vestniku Štajerske in Koroške regije.

 

 

Z dnem uveljavitve LN oz. odloka bo pripravljavec Upravni enoti Ruše in inšpekcijskim službam dostavil po en izvod LN s prilogami.

 

 

VIII. Roki za pripravo lokacijskega načrta

 

 

Predlagani roki se lahko skrajšajo, v primeru posebnih zahtev s strani nosilcev urejanja prostora v postopku pa tudi podaljšajo.

 

 

 

 

IX. Obveznosti v zvezi s financiranjem izdelave lokacijskega

 

 

načrta

 

 

Finančna sredstva za izdelavo lokacijskega načrta zagotovi naročnik oz. investitor.

 

 

X. Objava programa

 

 

Ta program priprave se objavi v Medobčinskem uradnem vestniku Štajerske in Koroške regije in začne veljati naslednji dan po objavi.

 

 

Številka: 350-01-008/2004 104

 

 

Datum: 19. maj 2005

 

 

Župan Občine Ruše

 

 

Vili Rezman, prof., s. r.