New Page 1

 

Na podlagi 99. člena Zakona o socialnem varstvu (Uradni list RS, št. 36/04 – uradno prečiščeno besedilo, 69/05 – odločba US, 21/06 – odločba US in 105/06), 21. in 29. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 – uradno prečiščeno besedilo, 76/08, 79/09, 51/10, 84/10 – odločba US) in 16. člena Statuta Občine Gorje (Uradni list RS, št. 3/07, 107/10 in 32/12) je Občinski svet Občine Gorje na 13. redni seji dne 30.05.2012 sprejel

 

 

ODLOK

 

 

O DODELJEVANJU DENARNE SOCIALNE POMOČI V OBČINI GORJE

 

 

1. člen

 

 

S tem odlokom se določajo upravičenci do dodelitve denarne socialne pomoči, kriteriji ter postopek uveljavljanja in dodelitve denarne socialne pomoči v Občini Gorje.

 

 

2. člen

 

 

Denarna socialna pomoč v Občini Gorje je enkratna denarna pomoč, ki se upravičencem dodeli v denarni ali v funkcionalni obliki enkrat letno v enkratnem znesku, v izrednih primerih materialne ogroženosti dvakrat v enem koledarskem letu, vendar ne za isti namen.

 

 

Denarno socialno pomoč se upravičencu lahko nakaže na osebni račun vlagatelja ali druge osebe, ki jo vlagatelj navede v vlogi. Enkratna denarna pomoč se lahko dodeljuje tudi v funkcionalni obliki, pri čemer mora vlagatelj soglašati s takim načinom izplačila sredstev.

 

 

3. člen

 

 

Sredstva za denarne socialne pomoči se zagotovijo z vsakoletnim proračunom Občine Gorje in se dodeljujejo do porabe predvidenih proračunskih sredstev po zaporedju vloženih popolnih vlog v tekočem letu.

 

 

4. člen

 

 

Upravičenci do denarne socialne pomoči so občani s stalnim prebivališčem v občini Gorje, ki trenutno nimajo zadostnih sredstev za preživljanje in so se ne po lastni krivdi zaradi spleta neugodnih okoliščin (izguba zaposlitve, dolgotrajna bolezen, invalidnost, smrt v družini, elementarne nesreče, ipd.) znašli v takšnem položaju, da ne morejo poravnati najnujnejših obveznosti in so že uveljavljali vse možne državne pomoči za rešitev socialno materialne stiske.

 

 

5. člen

 

 

Upravičenci oziroma njihovi zakoniti zastopniki vlagajo vloge za dodelitev denarne socialne pomoči na Center za socialno delo Radovljica (v nadaljevanju: CSD Radovljica).

 

 

Obrazec Vloge za dodelitev enkratne socialne pomoči iz občinskih sredstev je dostopen na CSD Radovljica, ki obrazec tudi pripravi.

 

 

6. člen

 

 

Kriterij za določitev višine enkratne denarne pomoči je minimalni dohodek posameznika oziroma družine, povečan za največ 20%, katerega višina se določi po merilih zakonov, ki urejajo področje socialnega varstva in dodeljevanje denarnih socialnih pomoči. Višina pomoči na posameznika oziroma na družino lahko znaša največ toliko, kot znaša denarna socialna pomoč za posameznika oziroma na družino po zakonsko določenih merilih v tekočem letu.

 

 

Višina denarne socialne pomoči se določa za vsak primer posebej glede na stopnjo materialne ogroženosti upravičenca. K problematiki se pristopa individualno, upoštevajoč situacijo in potrebe posameznika in njegove družine.

 

 

Med dohodke družine se upoštevajo vsi (obdavčeni in neobdavčeni) dohodki in prejemki, ki so jih družinski člani prejeli v zadnjih treh mesecih pred vložitvijo vloge, vključno z otroškim dodatkom, preživnino in štipendijo;

 

 

7. člen

 

 

Občinska denarna socialna pomoč je namenjena:

 

 

- premostitvi materialne stiske ob izpadu osebnega dohodka,

 

 

- nakupu ozimnice in nujno potrebnih prehrambnih artiklov,

 

 

- plačilu stroškov uporabe stanovanja (najemnine, ogrevanje, komunalnih stroškov in elektrike),

 

 

- za pomoč pri elementarnih nesrečah, požarih in drugih izrednih situacijah,

 

 

- nakup šolskih potrebščin ter sofinanciranje šolskih aktivnosti,

 

 

- doplačilu zdravstvenih storitev, pripomočkov in dietne prehrane ki so nujno potrebne in niso zagotovljene z obveznim zdravstvenim zavarovanjem,

 

 

- za kritje drugih stroškov in izdatkov za premostitev trenutne materialne ogroženosti.

 

 

8. člen

 

 

V postopku dodelitve denarne socialne pomoči se uporablja zakon, ki ureja splošni upravni postopek.

 

 

9. člen

 

 

Upravičenec je dolžan v roku 30 dni po prejemu denarne socialne pomoči predložiti dokazila o porabi sredstev na CSD Radovljica. Če upravičenec tega ne stori ali pa se iz dokazila ugotovi, da pomoč ni bila porabljena namensko, ni upravičen do denarne socialne pomoči 14 mesecev po mesecu prejema pomoči.

 

 

10. člen

 

 

Občina Gorje daje s tem odlokom Centru za socialno delo Radovljica, Kopališka cesta 10, Radovljica, javno pooblastilo za vodenje in odločanje v upravnem postopku dodelitve denarne socialne pomoči na I. stopnji. Občina Gorje ima pravico nadzorovati izvajanje postopkov, pravico do vpogleda v spise posameznih upravičencev ter pravico do prejema enega izvoda odločbe posameznega upravičenca.

 

 

CSD Radovljica preveri vse podatke iz vloge in dokazil in v skladu z zakonom, ki ureja splošni upravni postopek, izda odločbo o upravičenosti do dodelitve denarne socialne pomoči in o višini denarne socialne pomoči.

 

 

Zoper odločbo CSD Radovljica je možno na Centru za socialno delo Radovljica, Kopališka cesta 10, Radovljica, vložiti pritožbo v roku 15 dni od dneva vročitve odločbe. O pritožbi zoper odločbo odloča župan Občine Gorje.

 

 

11. člen

 

 

Občina Gorje s CSD Radovljica za izvajanje tega odloka sklene ustrezen pravni akt, v katerem se določijo medsebojne pravice in obveznosti.

 

 

12. člen

 

 

Ta odlok začne veljati in se uporabljati osmi dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

 

Številka: 013-9/2012-6

 

 

Datum: 30.05.2012

 

 

Občina Gorje

 

 

Peter Torkar, župan