New Page 1

Na podlagi Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/2007 – uradno prečiščeno besedilo, 27/2008, 76/2008, 79/2009, 51/2010, 40/2012), Zakona o javnih financah (Uradni list RS, št. 11/2011-UPB4 (14/2013 popr.), 110/2011-ZDIU12), Zakona o financiranju občin (Uradni list RS, št. 123/2006, 101/2007, 57/2008, 94/2010-ZIU, 36/2011, 40/2012-ZUJF), Zakona o stvarnem premoženju države in samoupravnih lokalnih skupnosti (Uradni list RS, št. 86/2010, 75/2012, 47/2013-ZDU-1G), 6. in 15. člena Statuta Občine Trbovlje (Uradni vestnik Zasavja, št. 29/11 in 21/14) ter 86. člena Poslovnika občinskega sveta (Uradni vestnik Zasavja, št 11/12 - UPB), je Občinski svet Občine Trbovlje na svoji 8. redni seji, dne 21. 12. 2015  sprejel

 

ODLOK
O PRORAČUNU OBČINE TRBOVLJE ZA LETO 2016

 

I. SPLOŠNA DOLOČBA

 

1. člen

(področja, ki jih proračun določa)

S tem odlokom se za proračun Občine Trbovlje za leto 2016 (v nadaljnjem besedilu: proračun) določajo višina, programska struktura proračuna, cilji in načela proračuna, postopki izvrševanja proračuna, posebnosti upravljanja in prodaje stvarnega in finančnega premoženja občine ter obseg zadolževanja in dajanja poroštev.

 

2. člen

(opredelitev prihodkov)

Prihodki, ki pripadajo občini za financiranje javne porabe in drugih nalog, so opredeljeni z Zakonom o lokalni samoupravi in Zakonom o financiranju občin. Vsi prihodki se izkazujejo v  proračunu občine.

 

II. VIŠINA SPLOŠNEGA DELA PRORAČUNA IN STRUKTURA POSEBNEGA DELA PRORAČUNA

 

3. člen

(višina splošnega dela proračuna in struktura posebnega dela proračuna)

V splošnem delu proračuna so prikazani prejemki in izdatki po ekonomski klasifikaciji do ravni štirimestnih kontov.

 

Splošni del proračuna se na ravni podskupin kontov določa v naslednjih zneskih:

 

Bilanca

 

Bilanca prihodkov in odhodkov, račun finančnih terjatev in naložb ter račun financiranja  so sestavni del splošnega dela proračuna občine Trbovlje.

 

Posebni del proračuna sestavljajo finančni načrti neposrednih uporabnikov, ki so razdeljeni na naslednje programske dele:

 

PU        - proračunski uporabnik

PPP       - področje proračunske porabe

GPR      - glavni program

PPR      - podprogram

PP        - proračunska postavka

K6        - podkonto

 

Posebni del proračuna do ravni proračunskih postavk – podkontov, Načrt razvojnih programov, Letni načrt pridobivanja in razpolaganja s stvarnim premoženjem, Kadrovski načrt in Tabela namenskih sredstev se objavijo na spletni strani Občine Trbovlje.

 

Načrt razvojnih programov sestavljajo projekti, kjer pa je to bolj racionalno, ga sestavljajo področja porabe.

 

III. CILJI IN NAČELA PRORAČUNA

 

4. člen

(integralni proračun)

 

Vsi prejemki, izkazani v proračunu služijo za pokrivanje vseh izdatkov, razen če z Zakonom o javnih financah, Zakonom o izvrševanju proračunov RS za leti 2015 in 2016 ali s tem Odlokom ni določeno drugače.

 

5. člen

(poslovanje posrednih proračunskih uporabnikov)

Sredstva, ki po tem odloku pripadajo posameznim posrednim proračunskim uporabnikom so namenska in jih v druge namene ni mogoče uporabi­ti. Uporabniki proračunskih sredstev ne smejo prevzemati na račun občinskega proračuna obveznosti, ki bi presegale zneske, določene z občinskim proračunom za njihovo dejavnost. Posredni uporabniki pri svojem poslovanju ne smejo sklepati poslov, ki pomenijo dolgoročno zadolževanje oziroma morajo upoštevati določila  24. člena tega Odloka.

Pogoj za prejem sredstev je sklenjena pogodba, sklep Občinskega sveta ali sklep župana.

 

6. člen

(vključitev prejemkov in izdatkov v proračun tekočega leta)

Med prihodke in prejemke tekočega leta se vključujejo vsa sredstva, ki so bila vplačana in razporejena na račune proračuna do 31.12. tekočega leta.

Med odhodke in izdatke proračuna tekočega leta se vključujejo vsa sredstva,  ki so bili nakazani iz proračuna do 31.12. tekočega leta.

 

7. člen

(financiranje posrednih uporabnikov in njihovi lastni prihodki)

Pri razporejanju proračunskih sredstev na uporabnike se le ta zmanjšajo za načrtovane lastne prihodke uporabnikov. Ugotovljeni presežki lastnih prihodkov uporabnikov po zaključnih računih se vplačajo v proračun do konca februarja tekočega leta za preteklo leto, oziroma se skladno s soglasjem županje, namenijo za financiranje dejavnosti posrednega uporabnika.

 

8. člen

(upravljanje s prostimi denarnimi sredstvi)

S prostimi denarnimi sredstvi na računih upravlja županja. Prosta denarna sredstva se lahko nalagajo v banke, Banko Slovenije in državne vrednostne papirje ob upoštevanju načela varnosti, likvidnosti in donosnosti naložb.

Posredni uporabniki morajo na zahtevo za finance pristojnega organa občine prosta denarna sredstva najprej ponuditi proračunu, če je to potrebno za zagotavljanje likvidnosti oziroma za izvrševanje proračuna.

 

 

IV. POSTOPKI IZVRŠEVANJA PRORAČUNA

 

9. člen

(odgovornost župana in raven izvrševanja proračuna)

Za izvrševanje proračuna je odgovorna županja občine Trbovlje, ki o izvrševanju proračuna dvakrat letno poroča občinskemu svetu. Županja pripravi po končanem prvem polletju polletno poročilo o realizaciji proračuna. O doseženih ciljih in rezultatih v preteklem letu pa pripravi letno poročilo o realizaciji proračuna (zaključni račun),  ter o tem poroča občinskemu svetu.

 

Županja lahko za izvrševanje proračuna pooblasti podžupana.

 

Proračun se izvršuje na ravni proračunske postavke-podkonta. V primeru, če v proračunu nastane izdatek, za katerega na sicer ustrezni postavki ni predvidenega podkonta, odpre oddelek za finance, gospodarstvo in družbene dejavnosti ustrezni podkonto, skladno s ekonomsko klasifikacijo javnofinančnih izdatkov. Sredstva za novo odprti podkonto je potrebno zagotoviti iz drugih podkontov v okviru iste proračunske postavke.

 

10. člen

(obveznosti plačevanja v breme občinskega proračuna)

Obveznosti v breme občinskega proračuna se plačujejo v rokih, ki so za posamezne namene določeni v 23. členu Zakona o izvrševanju proračuna RS za leti 2015 in 2016.

Sredstva proračuna se uporabljajo za plačevanje že opravljenih nabav blaga, storitev in gradbenih del. Predplačila so možna le izjemoma, ob primernem zavarovanju predplačil in ob predhodnem soglasju županje.

 

11. člen

(ukrepi za uravnoteženje proračuna med proračunskim letom)

Če se med proračunskim letom povečajo izdatki ali zmanjšajo prejemki proračuna, lahko županja, skladno s 40. členom Zakona o javnih financah, za največ 45 dni zadrži izvrševanje posameznih izdatkov.

Sredstva proračuna se prednostno zagotavljajo za namene, ki so določeni z zakoni oziroma občinskimi odloki in še omogočajo minimalni obseg delovanja uporabnikov.

Prioriteta v izvajanju investicij je dokončanje začetih investicij, za katere so opredeljena tudi lastna sredstva investitorja oziroma so sofinancirana s strani države. Pri tem morajo biti investicije opredeljene v načrtih razvojnih programov za obdobje 2016 do 2019, ki so sestavni del proračuna.

 

12. člen

(splošna proračunska rezervacija in spremembe neposrednih uporabnikov med letom)

V proračunu se del predvidenih proračunskih prejemkov vnaprej ne razporedi, ampak se zadrži kot splošna proračunska rezervacija, ki se v proračunu posebej izkazuje.

Sredstva splošne proračunske rezervacije se uporabljajo za nepredvidene namene, za katere se med letom izkaže, da niso zagotovljena v zadostnem obsegu.

Sredstva splošne proračunske rezervacije  ne smejo presegati 2 % prihodkov iz bilance prihodkov in odhodkov.

O uporabi sredstev splošne proračunske rezervacije odloča županja.

 

Če se med letom ugotovi nov uporabnik proračunskih sredstev, se za njegovo delo začasno zagotovijo sredstva iz splošne proračunske rezervacije, dokončno pa z rebalansom.

Če se uporabnik med letom ukine, se neporabljena sredstva prenesejo v splošno proračunsko rezervacijo ali na uporabnika, ki prevzame njegove naloge.

 

13. člen

(proračunska rezerva)

Občina Trbovlje v letu 2016 ne bo dodatno oblikovala sredstev za proračunsko rezervo. Zakonsko določena višina teh sredstev je največ 1,5 % prejemkov proračuna.

Sredstva proračunske rezerve se porabijo za namene, določene z Zakonom o javnih financah. Županja odloča o uporabi teh sredstev do višine 40.000 EUR z DDV, nad to višino pa občinski svet s posebnim odlokom.

 

Proračunska rezerva deluje kot proračunski sklad, katerega upravitelj je županja.

 

14. člen

(prerazporeditve pravic porabe sredstev)

Prerazporeditve so v posebnem delu proračuna mogoče v okviru enega proračunskega uporabnika (PU), enega področja proračunske porabe (PPP) med proračunskimi postavkami (PP) tega področja oziroma podkonti  in sicer v višini 20% vrednosti sprejetega plana na postavki.

Vrednostno prerazporeditve na postavki ne smejo presegati 20.865 EUR, pri tem pa mora proračun ostati uravnotežen. Temu ustrezno se prilagodi tudi plan na nivoju podkontov.

Prerazporejanje lahko opravi županja največ dvakrat letno: junija pred pripravo polletnega poročila o realizaciji proračuna in decembra. O prerazporeditvah mora županja poročati občinskemu svetu.

Osnova za prerazporejanje pravic porabe je zadnji sprejeti proračun ali rebalans proračuna.

 

15. člen

(sestavni deli proračuna in obvezne priloge)

Načrti razvojnih programov so obvezni sestavni del proračuna.

 

Posebej so priloge k proračunu tudi:

-       Kadrovski načrt za občinsko upravo in za Medobčinski inšpektorat in redarstvo Zasavje,

-       Pregled porabe namenskih sredstev.

 

16. člen

(samostojni dokumenti v okviru proračuna)

Kot samostojni dokument v okviru proračuna je priložen:

-       Letni načrt ravnanja s premoženjem,

 

17. člen

(predobremenitve proračunov prihodnjih let)

Neposredni uporabnik lahko v tekočem letu razpiše javno naročilo za celotno vrednost projekta, ki je vključen v načrt razvojnih programov, če so zanj načrtovane pravice porabe na proračunskih postavkah v sprejetem proračunu.

Občina Trbovlje lahko v tekočem letu podpiše pogodbo za celotno vrednost projekta, če ima v proračunu tekočega leta zagotovljenih na proračunski postavki najmanj 40% pogodbene vrednosti za projekte iz 1. odstavka tega člena. Dinamika plačila razlike do pogodbenega zneska mora biti iz pogodbe razvidna. 

Pri tem morajo biti projekti vključeni v razvojni program občine za obdobje 2016 – 2019.

 

Županja lahko spreminja vrednost projektov v načrtu razvojnih programov, pri tem pa mora upoštevati omejitve glede prerazporeditev, skladno s 14. členom tega Odloka.

 

Novi projekti se uvrstijo v načrt razvojnih programov na podlagi odločitve Občinskega sveta.

 

18. člen

(odgovornost uporabnikov proračuna)

Za zakonito, smotrno in učinkovito uporabo sredstev, ki so uporabnikom odobrena v občinskem proračunu, je odgovoren odredbodajalec uporabnika, za formalno pravilnost nalogov pa odgovarjajo odgovorne osebe uporabnikov proračunskih sredstev.

 

19. člen

(obveznosti poročanja uporabnikov proračunskih sredstev)

Uporabniki proračunskih sredstev morajo finančni službi občine pošiljati finančno ovrednotene plane, poročila in podatke o izvajanju svojih nalog in namenski uporabi proračunskih sredstev v skladu z Odredbo o ekonomski klasifikaciji javnofinančnih prihodkov in odhodkov, danih in vrnjenih posojil ter zadolževanja in  plačila dolga, v skladu Pravilnikom o programski klasifikaciji javnofinančnih izdatkov in Navodilom o pripravi finančnih načrtov posrednih uporabnikov državnega in občinskih proračunov.

Plane predložijo uporabniki v skladu z izhodišči in roki, ki jih določi županja. Letna poročila posredni  uporabniki pošljejo do 28. februarja tekočega  leta za preteklo leto.

Namensko uporabo prejetih sredstev morajo dokazovati s poročilom o realizaciji občini predloženega programa.

Občinska uprava opravlja pri uporabnikih  proračuna proračunski nadzor nad pravilno, racionalno, smotrno in namensko porabo proračunskih sredstev.

 

20. člen

(nadzor uporabnikov proračunskih sredstev)

Na zahtevo župana, nadzornega odbora in občinske uprave so uporabniki proračuna dolžni predložiti podatke za analizo porabe sredstev.

Če uporabniki proračunskih sredstev ne ravnajo v skladu z določili tega odloka, jim lahko župan deloma ali v celoti začasno ustavi proračunsko financiranje.

 

21. člen

(namenski prejemki in izdatki proračuna)

Namenske prejemke in izdatke določa 43. člen ZJF. Namenski prihodki in prejemki v proračunu 2016 so:

-          taksa za odvajanje komunalne in padavinske odpadne vode,

-          prihodki od prodaje ali zamenjave občinskega stvarnega premoženja (kapitalski prihodki),

-          donacije, sponzorstva,

-          transferni prihodki s strani državnega in evropskega proračuna,

-          transferni prihodki tekočega in investicijskega značaja od drugih občin,

-          koncesijska dajatev za trajnostno ravnanje z divjadjo,

-          požarna taksa,

-          komunalni prispevek,

-          najemnine od infrastrukture obveznih in izbirnih gospodarskih javnih služb,

-          sredstva po pogodbi o poravnavi obveznosti z Javnim podjetjem Komunala d.o.o. Trbovlje za sredstva v upravljanju.

 

Poraba namenskih prihodkov in prejemkov se za točno določene namene opredeli v Tabeli namenskih sredstev, ki je priloga proračunu.

 

Če je bil v tekočem letu vplačan namenski prejemek, izdatek pa ni bil realiziran, se pravica porabe na proračunski postavki, ki ni bila porabljena v tekočem letu, prenese v naslednje leto za isti namen. 

 

Če se v proračun vplača namenski prejemek, za katerega v sprejetem proračunu še ni odprta posebna postavka, odpre Oddelek finance, gospodarstvo in družbene dejavnosti   novo posebno postavko. Obseg pravic porabe na posamezni postavki se določi v višini dejansko vplačanih namenskih prejemkov proračuna za namenske odhodke proračuna.

 

22. člen

(likvidnostno zadolževanje občine)

Če pri izvrševanju proračuna pride do likvidnostnih težav se lahko občina likvidnostno zadolži, vendar največ do višine 5 % zadnjega sprejetega proračuna. O tem odloča županja v skladu z zakonom in statutom občine. Obveznosti iz najema kredita za likvidnostno zadolžitev mora občina poravnati do izteka tekočega leta, v katerem se je likvidnostno zadolžila.

 

 

V. POSEBNOSTI UPRAVLJANJA IN PRODAJE STVARNEGA IN FINANČNEGA PREMOŽENJA OBČINE

 

23. člen

(odpis, delni odpis, odlog in obročno plačevanje dolga do občine)

Županja lahko na prošnjo dolžnika ob primernem zavarovanju in obrestovanju odloži plačilo, dovoli obročno plačilo dolga dolžnika ali spremeni predvideno dinamiko plačila dolga, če se s tem bistveno izboljšajo možnosti za plačilo dolga dolžnika, od katerega sicer ne bi bilo mogoče izterjati celotnega dolga.

Županja lahko zahteva takojšnje plačilo celotnega dolga, katerega plačilo je odloženo, če eden izmed obrokov ni pravočasno plačan.

Županja lahko do višine 1.000 EUR odpiše oziroma delno odpiše plačilo dolga, če bi bili stroški postopka izterjave v nesorazmerju z višino terjatve, če dolžnik premoženja nima oziroma le-to ni unovčljivo.

 

O odpisu terjatev nad zneskom določenim v prejšnjem odstavku, odloča Občinski svet.

 

24. člen

(odpust dolgov na podlagi Zakona o pogojih za izvedbo ukrepa odpusta dolgov)

Na podlagi 1. in 6. člena Zakona o pogojih za izvedbo ukrepa odpusta dolgov (Uradni list RS, št. 57/15), lahko:

- Javni zavod Osnovna šola Trbovlje odpusti dolgove v skupni vrednosti 2.658,72 evrov, oziroma do celotne vrednosti dolga posameznega dolžnika,

- Javni zavod Osnovna šola Ivana Cankarja odpusti dolgove v skupni vrednosti 2.859,89 evrov, oziroma do celotne vrednosti dolga posameznega dolžnika,

- Javni zavod Osnovna šola Tončke Čeč odpusti dolgove v skupni vrednosti 4.187,97 evrov, oziroma do celotne vrednosti dolga posameznega dolžnika,

- Javni zavod Vrtec Trbovlje odpusti dolgove v skupni vrednosti 2.503,75 evrov, oziroma do celotne vrednosti dolga posameznega dolžnika.

 

Javni zavodi pokrijejo navedene odpuste iz lastnih sredstev

 

 

VI. OBSEG ZADOLŽEVANJA IN POROŠTEV OBČINE IN JAVNEGA SEKTORJA

 

25. člen

 (obseg zadolževanja občine in izdanih poroštev občine)

Občina Trbovlje se v letu 2016 lahko dolgoročno zadolži z namenom reprogramiranja obstoječih kreditov, do višine največ 3.301.905 EUR v primeru, da bodo stroški novega kredita nižji od stroškov obstoječih kreditov.

 

Občina Trbovlje ne bo dajala poroštev.

 

Posredni proračunski uporabniki v občini Trbovlje, katerih ustanoviteljica je Občina Trbovlje, se v letu 2016 ne smejo dolgoročno zadolževati.

 

VII. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

 

26. člen

(začasno financiranje v letu 2017)

V obdobju začasnega financiranja Občine Trbovlje v letu 2017, če bo začasno financiranje potrebno, se uporablja ta odlok in sklep o določitvi začasnega financiranja.

 

27. člen

(uveljavitev odloka)

Odlok o proračunu Občine Trbovlje za leto 2016 se objavi v Uradnem vestniku Zasavja in začne veljati naslednji dan po objavi, uporablja pa se od 1. januarja 2016.

 

Številka: 410-11/2015-6

Datum: 21. 12. 2015

 

Županja občine Trbovlje

Jasna GABRIČ, mag.