New Page 2

Na podlagi določil 49.a člena Zakona o lokalni samoupravi (Ur. l. RS, št. 72/93 in spremembe), 17. člena Statuta Občine Radovljica (DN UO, št. 188/14), 12. člena Statuta Občine Naklo (Ur. l. RS, št. 28/15) sta Občinska sveta Občine Radovljica na 16. seji dne 26.10.2016 in Občine Naklo na 14. seji dne 23.11.2016  sprejela

 

ODLOK

O USTANOVITVI ORGANA SKUPNE OBČINSKE UPRAVE MEDOBČINSKI INŠPEKTORAT IN REDARSTVO OBČIN RADOVLJICA IN NAKLO

 

I.              Splošne določbe

 

1. člen

(1) S tem odlokom se ustanovi organ skupne občinske uprave (v nadaljevanju: skupna uprava), določi njegovo ime in sedež, delovno področje, notranja organizacija, vodenje ter zagotavljanje sredstev in drugih pogojev za njegovo delo.

(2) S tem odlokom so določene pravice in obveznosti občin ustanoviteljic in njihovih organov v razmerju do skupne uprave in v medsebojnih razmerjih.

 

2. člen

(1) Občina Radovljica in Občina Naklo ustanovita skupno upravo z imenom Medobčinski inšpektorat in redarstvo občin Radovljica in Naklo za skupno opravljanje nalog občinske uprave na področju:

·       občinske inšpekcije,

·       občinskega redarstva.

 

3. člen

(1) Sedež skupne uprave je v Občini Radovljica, Gorenjska cesta 19, 4240 Radovljica. Uradni e naslov in uradni podatki organa se objavijo znotraj spletne strani Občine Radovljica.

(2) Skupna uprava uporablja žig okrogle oblike. Ob zunanjem robu žiga je napis: Medobčinski inšpektorat in redarstvo občin. V notranjem krogu je izpisano Radovljica Naklo. Imena občin si sledijo po navedenem zaporedju, brez ločil.

 

II.             Naloge in organizacija dela

 

4. člen

(1) Skupna uprava opravlja upravne, prekrškovne in druge strokovne naloge občinskih uprav občin ustanoviteljic, in sicer:

·       medobčinska inšpekcija: naloge občinske inšpekcije,

·       medobčinsko redarstvo: naloge občinskega redarstva.

(2) Svoje naloge opravlja skupna uprava v skladu z zakonom, podzakonskimi predpisi in predpisi občin ustanoviteljic.

 

5. člen

(1) Skupna uprava deluje neodvisno, samostojno in pri izvrševanju svojih nalog nastopa kot organ tiste občine, v katere krajevno pristojnost spada posamezna zadeva.

(2) Pooblaščene osebe skupne uprave so pristojne za vodenje in odločanje v upravnih zadevah občin ustanoviteljic skupne uprave, na prvi stopnji, skladno s svojimi pristojnostmi. Seznam predpisov, ki vsebujejo pooblastila uradnih oseb skupne uprave, objavi vsaka občina ustanoviteljica na svoji spletni strani.

(3) Pooblaščene uradne osebe skupne uprave vodijo prekrškovni postopek in odločajo o prekrških iz občinske pristojnosti, na podlagi državnih predpisov in predpisov občin ustanoviteljic. Seznam predpisov, ki vsebujejo pooblastila uradnih oseb prekrškovnega organa, objavi vsaka občina ustanoviteljica na svoji spletni strani.

(4) Za škodo, povzročeno z nezakonitim delom zaposlenega v skupni upravi, odgovarjata občini ustanoviteljici solidarno. Občina Radovljica mora imeti sklenjeno ustrezno zavarovanje za škodo, povzročeno z delom zaposlenih v skupni občinski upravi. Strošek zavarovanja se deli v razmerju, določenem v prvem odstavku 11. člena tega odloka.

(5) Plačane globe za prekrške, ki jih izreče medobčinska inšpekcija in medobčinsko redarstvo, so prihodek proračuna občine, na območju katere je bil prekršek storjen oziroma katere predpis je bil kršen.

 

6. člen

(1) Skupno upravo vodi vodja, ki ga imenujeta in razrešujeta župana občin ustanoviteljic soglasno.

(2) Vodja skupne uprave ima status uradnika na položaju.

(3) Vodja skupne uprave mora imeti najmanj visoko strokovno izobrazbo (prvo stopnjo), v sistemizaciji delovnih mest se lahko določi višja izobrazba, če je ta pogoj za uradniški naziv, v katerem se opravljajo naloge na uradniškem delovnem mestu.

 

7. člen

(1) Vodja skupne uprave predstavlja skupno upravo, organizira opravljanje nalog, odloča v upravnih in prekrškovnih zadevah iz svoje pristojnosti ter izvaja vse druge naloge, ki so potrebne za zagotovitev pravočasnega in strokovnega dela skupne uprave.

(2) Vodja skupne uprave odgovarja za izvrševanje nalog, ki spadajo v krajevno pristojnost posamezne občine ustanoviteljice, županu in direktorju občinske uprave te občine, za delo skupne uprave v celoti pa županoma občin ustanoviteljic.

 

8. člen

(1) Občina, v kateri ima skupna uprava sedež, ima za javne uslužbence skupne uprave status delodajalca. Javni uslužbenci sklenejo delovno razmerje s sedežno občino.

(2) Pravice in dolžnosti delodajalca izvršuje župan sedežne občine.

 

9. člen

(1) Delovna mesta skupne uprave in pogoji za njihovo zasedbo se določijo v aktu o sistemizaciji delovnih mest skupne uprave.

(2) Akt o sistemizaciji delovnih mest skupne uprave sprejme župan sedežne občine na podlagi potrjenega kadrovskega načrta.

 

III.            Sredstva za delo

 

10. člen

(1) Skupna uprava je neposredni uporabnik proračuna občine ustanoviteljice, v kateri ima sedež.

(2) Finančni načrt skupne uprave, ki ga na predlog vodje skupne uprave določita župana občin ustanoviteljic, sedežna občina vključi v predlog proračuna.

(3) Občina soustanoviteljica zagotavlja sredstva za skupno upravo v finančnem načrtu svoje občinske uprave na posebni postavki. Finančni načrt skupne uprave je priloga k njenemu proračunu.

(4) Če finančni načrt med občinama ustanoviteljicama ni usklajen do priprave predloga proračuna sedežne občine, se v proračun vključi finančni načrt, ki ga določi župan sedežne občine.

(5) Finančni načrt mora biti po sprejemu proračuna sedežne občine usklajen s strani obeh občin ustanoviteljic najkasneje v roku treh mesecev od sprejetja proračuna sedežne občine.

 

11. člen

(1) Sredstva za delo skupne uprave in druga materialna sredstva zagotavljata občini ustanoviteljici v svojih proračunih v naslednjem razmerju:

·       Občina Radovljica 87,69 %,

·       Občina Naklo 12,31 %.

(2) Ne glede na prejšnji odstavek posamezna občina ustanoviteljica zagotavlja v celoti sredstva za izvajanje dopolnilnega programa (posebne akcije, projekti ipd.) in kritje stroškov, ki so posebej določeni v pisnem sporazumu iz 15. člena tega odloka.

 

12. člen

(1) Skupna uprava opravlja svoje delo v prostorih občinske uprave občine ustanoviteljice, kjer ima tudi sedež.

(2) Stroške uporabe prostorov in nabave ter uporabe opreme krijeta občini ustanoviteljici v razmerju, določenem v 11. členu tega odloka.

 

13. člen

(1) Župan Občine Radovljica mora skladno s 17. členom Zakona o redarstvu imenovati Komisijo za oceno zakonitosti in strokovnosti uporabe prisilnih sredstev občinskih redarjev, v roku treh mesecev po uveljavitvi tega odloka.

 

14. člen

(1) Tekoče upravne, finančne, pravne, tehnične, informacijske, kadrovske in strokovne naloge za skupno upravo zagotavlja občinska uprava sedežne občine.

(2) Stroške iz prejšnjega odstavka krijeta občini ustanoviteljici v razmerju, določenem v 11. členu tega odloka.

 

IV.           Medsebojne pravice in obveznosti občin ustanoviteljic

 

15. člen

(1) Ustanoviteljske pravice občin, razen sprejema sprememb in dopolnitev tega odloka ter zagotavljanja proračunskih sredstev za delovanje skupne uprave, za kar sta pristojna občinska sveta, izvršujeta župana občin ustanoviteljic.

(2) Župana sprejmeta kadrovski načrt in finančni načrt ter program dela skupne uprave, dajeta skupne usmeritve glede splošnih vprašanj organiziranja in delovanja skupne uprave.

(3) Če je to nujno potrebno za nemoteno delo skupne uprave, lahko začasno rešitev, po načelu dobrega gospodarjenja, sprejme župan sedežne občine.

(4) Župana občin ustanoviteljic s pisnim sporazumom (dogovorom), najkasneje v roku 15 dni od uveljavitve tega odloka, podrobneje uredita način izvrševanja medsebojnih pravic, obveznosti in odgovornosti.

 

16. člen

(1) V primeru, da želi v skupno upravo pristopiti nova občina, se morata s tem strinjati obe občini ustanoviteljici.

 

17. člen

(1) Skupna uprava preneha s sporazumno odločitvijo občin ustanoviteljic o prenehanju skupne uprave ali z izstopom ene od občin ustanoviteljic.

(2) Občina ustanoviteljica lahko izstopi iz skupne uprave z enostransko izjavo v obliki sklepa občinskega sveta, ki ga vroči drugi občini ustanoviteljici. Odpovedni rok je šest mesecev. Sporazumno se občini lahko dogovorita tudi za drugačen odpovedni rok.

(3) Občini ustanoviteljici sta za obdobje do izteka odpovednega roka dolžni zagotavljati sredstva za delovanje skupne uprave v deležu in na način, določen s tem odlokom in pisnim sporazumom iz 15. člena tega odloka, ter pokriti stroške morebitnih presežnih delavcev.

(4) Ob prenehanju skupne uprave mora vsaka občina prevzeti v izvršitev, izterjavo ali izpolnitev tudi pravice in obveznosti, ki izhajajo iz odločitev skupne uprave v upravnih in prekrškovnih postopkih, če posamezna zadeva spada pod njeno krajevno pristojnost.

(5) Ob prenehanju skupne uprave vsaka občina prevzame število javnih uslužbencev po sistemizaciji, ki je veljala na dan pred začetkom delovanja skupne uprave. Glede ostalih javnih uslužbencev se občini ustanoviteljici dogovorita, katera bo prevzela status delodajalca. V nasprotnem primeru se ravna v skladu z delovno zakonodajo.

(6) Ob prenehanju skupne uprave vsaki občini pripadajo stvari, pravice in sredstva, pridobljena v času delovanja skupne uprave v razmerju sofinanciranja posameznega nakupa ter ob upoštevanju knjigovodske vrednosti le teh, razen če se občini sporazumno drugače dogovorita o načinu razdelitve in prevzema posameznih stvari, pravic in sredstev.

 

V.            Prehodne in končne določbe

 

18. člen

(1) Skupna uprava začne z delom z dnem razporeditve javnih uslužbencev na sistemizirana delovna mesta v skupni upravi, in sicer 1. 1. 2017.

 

19. člen

(1) Javni uslužbenci, zaposleni v občinskih upravah občin ustanoviteljic na delovnih mestih, na katerih se opravljajo naloge občinske uprave, ki jih na podlagi tega odloka prevzame skupna uprava, se premestijo na delovna mesta skupne uprave v skladu z aktom o sistemizaciji delovnih mest skupne uprave.

(2) Javnim uslužbencem, zaposlenim v skupni upravi, se ne sme poslabšati delovnopravni položaj glede na položaj, ki so ga imeli v občinski upravi občine ustanoviteljice.

 

20. člen

(1) Odlok se sprejme v enakem besedilu v obeh občinah ustanoviteljicah.

(2) Župana občin ustanoviteljic objavita ta odlok v uradnih glasilih svoje občine najkasneje v petnajstih dneh po sprejemu na seji tistega občinskega sveta, ki je o odloku o ustanovitvi skupne uprave zadnji odločal. Odlok začne veljati petnajsti dan po objavi, uporablja pa se od 1. 1. 2017 dalje.

(3) S sprejetjem tega odloka preneha veljati Odlok o občinskem redarstvu v občini Radovljica (UVG, št. 19/00) in Odlok o ustanovitvi organa skupne občinske uprave »Medobčinski inšpektorat Kranj« (Ur. l. RS, št. 106/09, 101/15) v delu, ki se nanaša na Občino Naklo.

 

Številka: 0610-0001/2016

Datum: 26.10.2016

 

 

Občina Radovljica

 

Ciril Globočnik, župan

 

Številka: 061-0003/2016

Datum: 24.11.2016

 

 

Občina Naklo

 

Marko Mravlja, župan