New Page 1

Na podlagi 29. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07-UPB 2, 27/08 Odl. US: Up-2925/07-15, U-I-21/07-18, 76/08, 79/09, 51/10 in 40/12-ZUJF), 95., 97. in 100. člena Zakona o cestah (Uradni list RS, št. 109/10 in 48/12), 17. člena Zakona o prekrških (Uradni list RS, št. 29/11-UPB 8, 43/11 Odl.US: U-I-166/10-8) in 18. člena Statuta Občine Vodice (Uradni list Republike Slovenije, št. 49/1995, 27/96, 31/98, Uradno glasilo Občine Vodice, št. 7/98, 15/04, 6/05 in odločba Ustavnega sodišča RS, št. U-I-250/98) je Občinski svet Občine Vodice, na 33. redni seji, dne 17. 12. 2013, sprejel

ODLOK

o občinskih cestah v Občini Vodice

I. SPLOŠNE DOLOČBE

1. člen

(vsebina odloka)

(1) Ta odlok določa:

– občinske ceste na območju občine Vodice in postopek njihove kategorizacije;

– upravljanje, gradnjo, vzdrževanje in varstvo občinskih cest in prometa na njih;

– ureditev mirujočega prometa;

– način izvajanja vzdrževanja občinskih cest kot obvezne lokalne gospodarske javne službe;

– inšpekcijski nadzor.

2. člen

(smiselna uporaba predpisov in pojmov)

(1) Za vprašanja v zvezi z občinskimi cestami iz prvega člena tega odloka, ki niso posebej urejena s tem odlokom, se uporablja ostala veljavna zakonodaja, ki ureja področje javnih cest in nekategoriziranih cest, ki se uporabljajo za javni cestni promet.

(2) Posamezni izrazi, uporabljeni v tem odloku, imajo naslednji pomen:

– dovolilnica je predpisan obrazec, ki ga izda občinska uprava za potrebe parkiranja na posameznih parkirnih površinah v Občini Vodice;

– elaborat za postavitev objekta za obveščanje in oglaševanje je strokovno-tehnični elaborat, s katerim je določena lokacija, prikaz objekta za obveščanje in oglaševanje, način njegove postavitve, opredeljeno pregledno polje, preglednostni prostor, pregledna berma v območju lokacije objekta ter drugi podatki, ki se nanašajo na objekt, njegovo lokacijo ali vpliv objekta na okolje in prometno varnost;

– parkirnina je občinska taksa za parkiranje na javnih površinah, določenih s tem odlokom;

– parkirni listek je obrazec za označitev časa, za katerega se plača parkirnina.

(3) Drugi izrazi, uporabljeni v tem odloku, imajo enak pomen kot jih določajo predpisi, ki urejajo javne ceste, pravila cestnega prometa, motorna vozila in voznike.

II. UPRAVLJANJE OBČINSKIH CEST

3. člen

(upravljavec občinskih cest)

(1) Z občinskimi cestami v Občini Vodice upravlja občinska uprava Občine Vodice (v nadaljevanju: občinska uprava), v skladu z materialnim pravom, ki pokriva področje javnih cest.

4. člen

(naloge in pristojnosti občinske uprave)

(1) Občinska uprava opravlja strokovno tehnične, razvojne, organizacijske in upravne naloge za graditev, vzdrževanje in varstvo občinskih cest.

(2) Te naloge obsegajo zlasti:

– izdelavo strokovnih podlag za načrtovanje razvoja in vzdrževanja občinskih cest in izdelavo osnutkov teh načrtov;

– naloge v zvezi z rednim vzdrževanjem občinskih cest;

– naloge nadzora nad stanjem občinskih cest;

– izvajanje postopkov za oddajanje vzdrževalnih del na

občinskih cestah, za katere je predpisana izbira izvajalca na podlagi predpisov o javnem naročanju in nadzor nad izvajalci;

– izvajanje postopkov za izbiro izvajalca rednega vzdrževanja občinskih cest;

– naloge v zvezi z investicijami v in na občinskih cestah;

– vodenje predpisanih evidenc o občinskih cestah in zagotavljanje podatkov za potrebe izračuna primerne porabe občine in vodenja združene evidence o javnih cestah;

– organiziranje štetja prometa na občinskih cestah, pridobivanje podatkov o prometnih obremenitvah na občinskih cestah in obdelavo zbranih podatkov;

– izdajanje dovoljenj in soglasij, določenih z ukrepi za varstvo občinskih cest in za zavarovanje prometa na njih;

– priprava programov in organizacija izdelave raziskovalnih in razvojnih nalog za občinske ceste ter sodelovanje z Direkcijo Republike Slovenije za ceste oziroma organom pristojnim za upravljanje z državnimi cestami in drugimi sosednjimi občinami pri pripravi in uresničevanju teh programov;

– izvajanje drugih nalog, določenih s tem odlokom in drugimi veljavnimi predpisi o javnih cestah.

III. KATEGORIZACIJA OBČINSKIH CEST

5. člen

(občinske ceste)

(1) Občinske ceste na območju občine Vodice so vse javne ceste, ki niso kategorizirane kot državne ceste.

6. člen

(kategorije občinskih cest)

(1) Občinske ceste se kategorizirajo na lokalne ceste (z oznako LC), javne poti (z oznako JP) in občinske kolesarske poti (z oznako JK).

(2) Lokalne ceste v naseljih občine Vodice z uvedenim uličnim sistemom se v skladu z merili za kategorizacijo javnih cest razvrstijo v podkategoriji:

– zbirne krajevne ceste (LZ) ter

– krajevne ceste (LK).

7. člen

(postopek kategorizacije občinskih cest)

(1) Občinske ceste določi in kategorizira Občinski svet Občine Vodice (v nadaljevanju: občinski svet) na predlog župana Občine Vodice (v nadaljevanju: župan). Hkrati s kategorizacijo občinskih cest občinski svet določi, kateri vrsti prometa so namenjene.

(2) Predlog kategorizacije občinskih cest mora biti predhodno strokovno usklajen z Direkcijo Republike Slovenije za ceste oziroma organom pristojnim za upravljanje z državnimi cestami po postopku, določenim v predpisu o merilih za kategorizacijo javnih cest.

8. člen

(spremembe kategorizacije občinskih cest)

(1) Spremembe kategorizacije občinskih cest in nadomeščenih delov občinskih cest, ki se ohranjajo kot prometne površine, se določijo po postopku iz sedmega člena tega odloka.

(2) Spremembe kategorizacije občinskih cest predlaga občinskemu svetu župan. Predlogi morajo biti utemeljeni v skladu z merili za kategorizacijo javnih cest.

(3) Občinska cesta, določena s sklepom Vlade Republike Slovenije o prenosu državne ceste med občinske ceste, ima kategorijo, določeno v tem sklepu.

9. člen

(prenos nekategoriziranih cest med občinske ceste)

(1) Za nekategorizirano cesto, po kateri poteka javni promet, lahko lastnik ali upravljavec te ceste predlaga občini njen prenos ter kategorizacijo.

(2) Nekategorizirana cesta se lahko prenese med občinske ceste, če izpolnjuje naslednje pogoje:

– je bila v uporabi za javni promet najmanj zadnjih deset let;

– ima širino vozišča najmanj 3 metre

– izpolnjuje kriterije za kategorizacijo;

– so ob predlagani cesti vsaj tri stalno naseljene stavbe;

– lastništvo nepremičnine, po kateri poteka cesta, prosto bremen je in se vpisom v zemljiško knjigo prenese na Občino Vodice brezplačno.

(3) Določba drugega odstavka tega člena ne veljata za prenos gozdnih cest med občinske ceste, ki ga določajo predpisi o gozdovih.

(4) O prenosu nekategoriziranih cest med občinske ceste odloči občinski svet na predlog župana, njena kategorizacija pa se opravi po postopku iz sedmega člena tega odloka.

IV. GRADNJA OBČINSKIH CEST

10. člen

(gradnja občinskih cest)

(1) Gradnja in vzdrževanje občinskih cest je v javnem interesu.

Izvajalec gradnje se izbere na podlagi predpisov, ki urejajo javno naročanje.

(2) V projektni dokumentaciji za gradnjo ali rekonstrukcijo občinske ceste se določijo tudi ureditev občinske ceste in ureditev navezav na obstoječe ceste ter pristopov do objektov in zemljišč ob cesti ter predvidijo površine zunaj vozišča ceste za parkirišča, avtobusna postajališča in druge prometne površine, površine za opravljanje spremljajočih dejavnosti, za gradnjo objektov za vzdrževanje cest in za nadzor cestnega prometa.

(3) Uvrstitev novozgrajene ceste med občinske ceste in kategorizacija se opravita po postopku za kategorizacijo občinskih cest, kot je določen v sedmem členu tega odloka.

(4) Novozgrajeni ali rekonstruirani del občinske ceste, s katerim se nadomesti del te ceste, mora imeti enako kategorijo, kot rekonstruirana občinska cesta.

(5) Novozgrajena občinska cesta pridobi status grajenega javnega dobra lokalnega pomena.

11. člen

(obveznost investitorja zaradi prestavitve

občinske ceste)

(1) Če je potrebno obstoječo občinsko cesto prestaviti zaradi gradnje drugega objekta ali naprave, mora biti prestavljeni del ceste zgrajen z elementi, ki ustrezajo namenu ceste in drugim zahtevam predpisov o javnih cestah. Tako nadomeščeni odsek občinske ceste mora biti zgrajen najmanj z elementi nadomeščene občinske ceste. Za poseg v cestno telo obstoječe občinske ceste si mora investitor objekta ali naprave pridobiti soglasje občinske uprave. Stroške prestavitve občinske ceste krije investitor objekta ali naprave.

(2) Investitor iz prvega odstavka tega člena lahko zahteva povrnitev stroškov prestavitve občinske ceste v obsegu, ki so nastali zaradi zahteve občine za boljše elemente nadomeščenega dela občinske ceste od elementov, določenih v prvem odstavku tega člena.

12. člen

(obveznost usklajenega projektiranja in gradnje

gospodarske javne infrastrukture)

(1) Če se hkrati z gradnjo ali rekonstrukcijo občinske ceste v cestnem svetu predvideva tudi gradnja druge gospodarske javne infrastrukture, ki ne služijo občinski cesti ali njeni uporabi, mora projektna dokumentacija vsebovati tudi rešitve gospodarske javne infrastrukture.

(2) Za usklajenost projektiranja, gradnje ali rekonstrukcije objektov gospodarske javne infrastrukture iz prvega odstavka tega člena je pristojna občinska uprava.

(3) Stroške projektiranja, gradnje ali rekonstrukcije objektov posamezne gospodarske javne infrastrukture iz prvega odstavka tega člena krije njen upravljavec.

13. člen

(opustitev občinske ceste)

(1) Občinska cesta ali njen del se lahko opusti, če se zgradi nova cesta ali del ceste, ki nadomesti prejšnjo.

(2) Opuščena občinska cesta ali njen del se uporabi za parkirišča, počivališča in druge potrebe udeležencev v prometu ali pa se agrotehnično obdela skladno s svojim okoljem.

(3) Ne glede na določbo drugega odstavka tega člena se lahko občinski cesti ali njenemu delu, ki ne služi več namenu za katerega ji je bil dodeljen status oziroma je bila v celoti uničena in je ni mogoče obnoviti ali se je namesto nje zgradil drug objekt z enakim namenom splošne rabe, odvzame status grajenega javnega dobra lokalnega pomena.

(4) O opustitvi in ureditvi opuščene občinske ceste ali njenega dela ter o njenem prenosu med nekategorizirane ceste oziroma prihodnjem ravnanju s to nepremičnino v primerih, ko ni več namenjena prometu, odloči občinski svet na predlog župana.

14. člen

(financiranje občinskih cest)

(1) Sredstva za graditev in vzdrževanje kategoriziranih občinskih cest se zagotavljajo v proračunu občine.

V. VZDRŽEVANJE OBČINSKIH CEST

15. člen

(javna služba rednega vzdrževanja občinskih cest)

(1) Obvezno gospodarsko javno službo rednih vzdrževalnih del na občinskih cestah odda občinska uprava, po postopku in pod pogoji, ki so določeni s predpisi, ki urejajo javno naročanje.

16. člen

(vzdrževanje križišč občinske ceste in križanj)

(1) V območju križišča občinske ceste z nekategorizirano cesto vzdržuje izvajalec rednega vzdrževanja občinskih cest vozišče in prometno signalizacijo občinske ceste do roba njenega cestnega sveta.

17. člen

(omejitve uporabe občinske ceste)

(1) Občinska uprava lahko začasno, vendar največ za dobo enega leta, prepove ali omeji uporabo ceste ali njenega dela (omejitev prometa posameznih vrst vozil, zmanjšanje dovoljene skupne mase, osne obremenitve ali dimenzij vozil,

zmanjšanje dovoljene hitrost vozil in drugi ukrepi), če je občinska cesta ali njen del v takem stanju:

– da promet po njej ni mogoč ali je mogoč samo promet posameznih vrst vozil,

– da bi promet posameznih vrst vozil povzročil pospešeno propadanje te ceste,

– če to terjajo drugi utemeljeni razlogi, ki se nanašajo na zavarovanje ceste in varnost prometa na njej (posebne razmere zaradi snega, poledice, odjuge, močnega vetra, burje, nenadne poškodbe ceste ali ovire na cesti).

(2) Občinska uprava mora o ukrepih, ki jih utemeljujejo razlogi iz prve ali druge alineje prvega odstavka tega člena, po elektronski poti obvestiti ministrstvo, pristojno za promet, policijo, pristojni inšpekcijski organ za ceste in javnost na krajevno običajen način najmanj pet dni pred izvedbo ukrepa na občinski cesti.

(3) Ukrepe, ki jih utemeljujejo razlogi iz tretje alineje prvega odstavka tega člena, lahko sprejme tudi izvajalec rednega vzdrževanja ceste ali vodja intervencije ob prometnih in drugih nezgodah ter izrednih dogodkih. O teh ukrepih morata nemudoma obvestiti občinsko upravo, policijo, pristojno občinsko redarstvo, pristojni inšpekcijski organ za ceste in javnost na krajevno običajen način.

(4) Iz razlogov, določenih v prvem odstavku tega člena, lahko župan, odredi prepovedi in omejitve uporabe ceste, katerih trajanje je daljše od enega leta.

(5) Župan, lahko na posameznih občinskih cestah, ki potekajo skozi ali mimo naselja in vzporedno s katerimi potekajo državne ceste enakih ali boljših prometno tehničnih lastnosti, odredi prepovedi in omejitve uporabe občinske ceste za tovorna vozila, katerih največja dovoljena masa presega 7,5 ton, razen za prevoze teh vozil v lokalnem prometu, če je to potrebno zaradi povečanja pretočnosti prometa ali varstva naravnega in bivalnega okolja.

(6) Ukrepe omejitve uporabe občinske ceste mora izvesti izvajalec rednega vzdrževanja ceste v okviru izvajanja te javne službe.

(7) Z globo 500 EUR se kaznuje za prekršek izvajalec rednega vzdrževanja cest, ki ne sprejme ustreznih ukrepov in na predpisan način ne obvešča subjektov po tretjem odstavku tega člena, odgovorna oseba izvajalca rednega vzdrževanja ceste pa z globo 100 EUR.

VI. VARSTVO OBČINSKIH CEST

IN PROMETA NA NJIH

18. člen

(varovalni pas ob občinski cesti)

(1) Varovalni pas občinske ceste se meri od zunanjega roba cestnega sveta v smeri prečne in vzdolžne osi, pri premostitvenih objektih pa od tlorisne projekcije najbolj izpostavljenih robov objektov na zemljišče ter znaša:

– pri lokalnih cestah (LC) 5,5 metrov;

– pri zbirnih krajevnih cestah (LZ) 5,5 metrov;

– pri krajevnih cestah (LK) 5,5 metrov;

– pri javnih poteh (JP) 3 metre;

– pri občinskih kolesarskih poteh (JK) 2 metra.

19. člen

(vloga za izvajanje del v varovalnem pasu

občinske ceste)

(1) Posegi v prostor varovalnega pasu občinske ceste so dovoljeni le s soglasjem občinske uprave.

(2) Vloga za izdajo soglasja za izvajanje del v varovalnem pasu občinske ceste mora vsebovati:

– podatke o lokaciji, vrsti in obsegu del zaradi katerih se predlaga,

– podatke o načinu in času trajanja izvedbe del,

– skico, s katere je razviden poseg.

(3) Občinska uprava izda, po predhodno ugotovljeni skladnosti posega s prostorskimi akti in zakonodajo, soglasje iz prvega odstavka tega člena, če s predlaganim posegom v varovalnem pasu ni prizadeto:

– varovanje občinske ceste in prometa na njej,

– njena širitev zaradi prihodnjega razvoja prometa,

– varovanje njenega videza,

– varovanje preglednost na odsekih uvozov iz funkcionalnih zemljišč,

– vzdrževanje cest (npr. odlaganje snega, ipd.).

(4) Predlagatelj nameravane gradnje v varovalnem pasu občinske ceste nima pravice zahtevati izvedbe ukrepov za zaščito pred vplivi ceste in prometa na njej.

20. člen

(obveznost obveščanja o posegih v občinsko cesto)

(1) Občinska uprava mora v fazi načrtovanja gradnje ali rekonstrukcije občinske ceste obvestiti upravljavce druge gospodarske javne infrastrukture v cestnem telesu ali ob njem najmanj 45 dni pred začetkom del, da ti lahko svoja dela uskladijo z gradnjo oziroma rekonstrukcijo občinske ceste.

(2) Občinska uprava mora dati upravljavcu druge gospodarske javne infrastrukture iz prvega odstavka tega člena na razpolago razpoložljive podatke, potrebne za uskladitev del.

(3) Določbe tega člena veljajo smiselno tudi za upravljavce gospodarske javne infrastrukture v cestnem telesu ali ob njem, kadar nameravajo graditi ali rekonstruirati svoje objekte in naprave v ali na občinski cesti. Upravljavec gospodarske javne infrastrukture mora občino obvestiti o nameravanih posegih najmanj 45 dni pred začetkom del.

(4) Z globo 400 EUR se kaznuje za prekršek pravno osebo, samostojnega podjetnika posameznika in posameznika, ki samostojno opravlja dejavnost, če pred začetkom del iz tretjega odstavka tega člena pravočasno ne obvesti občine o nameravanih posegih, njihovo odgovorno osebo pa z globo 100 EUR.

21. člen

(posegi v občinsko cesto zaradi vzdrževanja

gospodarske javne infrastrukture)

(1) Vzdrževalna in druga dela na obstoječi gospodarski javni infrastrukturi na občinski cesti, se lahko opravljajo le s soglasjem občinske uprave.

(2) V soglasju za izvajanje del iz prvega odstavka tega člena se določijo način, pogoji in nadzor nad opravljanjem teh del.

(3) Soglasje iz prvega odstavka tega člena ni potrebno, če je s poškodbami objektov in naprav gospodarske javne infrastrukture, vgrajenih v občinsko cesto, neposredno ogrožen varen promet oziroma življenje in zdravje ljudi in živali ali bi lahko nastala večja gospodarska škoda. Upravljavec gospodarske javne infrastrukture mora takoj odstraniti neposredno nevarnost in o tem brez odlašanja po elektronski poti obvestiti izvajalca rednega vzdrževanja občinskih cest.

Upravljavec gospodarske javne infrastrukture mora takoj odpraviti poškodbe na njej, vzpostaviti cesto v prvotno stanje in o končanih delih po elektronski poti obvestiti občinsko upravo, pristojni inšpekcijski organ za občinske ceste in izvajalca rednega vzdrževanja občinskih cest.

(4) Če se mora zaradi del iz tretjega odstavka tega člena omejiti uporaba občinske ceste, mora upravljavec gospodarske javne infrastrukture, vgrajene v občinsko cesto, o omejitvi uporabe občinske ceste in o njenem prenehanju po elektronski poti obvestiti pristojno policijsko postajo, občinsko upravo, pristojni inšpekcijski organ za občinske ceste in izvajalca rednega vzdrževanja občinskih cest ter javnost na krajevno običajen način.

(5) Z globo 2.000 EUR se kaznuje za prekršek pravna oseba, samostojni podjetnik posameznik in posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, ki brez soglasja občinske uprave izvaja vzdrževalna in druga dela na gospodarski javni infrastrukturi na občinski cesti ali opravlja ta dela v nasprotju z danim soglasjem, njihova odgovorna oseba pa z globo 200 EUR.

(6) Z globo 1.000 EUR v se kaznuje za prekršek upravljavec gospodarske javne infrastrukture, ki ravna v nasprotju s tretjim ali četrtim odstavkom tega člena, njegova odgovorna oseba pa z globo 200 EUR.

22. člen

(posegi v občinsko cesto zaradi gradnje gospodarske

javne infrastrukture)

(1) Objekte in naprave gospodarske javne infrastrukture, je dovoljeno graditi v območju občinske ceste in njenega varovalnega pasu le pod pogoji in na način, določenimi s soglasjem občinske uprave.

(2) V soglasju za izvajanje del iz prvega odstavka tega člena se določijo način, pogoji in nadzor nad opravljanjem teh del.

Pri izdaji soglasja se uporabljajo izdane tehnične specifikacije in tehnične smernice za javne ceste.

(3) V primeru gradnje gospodarske javne infrastrukture ali njenih priključkov v območju občinskih cest, je vsak posamezni investitor gradnje le-te, dolžan predhodno pridobiti ustrezne služnostne oziroma druge pravice za poseg in uporabo gospodarske javne infrastrukture ali njenih priključkov v območju občinskih cest, s sklenitvijo služnostne oziroma druge ustrezne pogodbe z lastnikom zemljišča.

(4) Občinska uprava lahko zahteva od upravljavca gospodarske javne infrastrukture, da objekte in naprave preuredi ali prestavi, kadar je to potrebno zaradi obnavljanja ali rekonstrukcije občinske ceste ali izvedbe ukrepov za zavarovanje te ceste in prometa na njej. Stroške prestavitve ali preureditve objektov in naprav gospodarske javne infrastrukture krije njihov upravljavec, razen če to ni v nasprotju s pogoji iz soglasja občinske uprave za njihovo napeljavo oziroma gradnjo.

(5) Občinska uprava lahko odkloni izdajo soglasja iz prvega odstavka tega člena, če bi objekti in naprave gospodarske javne infrastrukture ogrožali občinsko cesto, promet ali varnost na njej, bistveno oteževali njeno vzdrževanje ali onemogočali morebitno rekonstrukcijo te ceste.

(6) Z globo 2.000 EUR se kaznuje za prekršek pravna oseba, samostojni podjetnik posameznik in posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, ki ravna v nasprotju s prvim odstavkom tega člena ali gradi v nasprotju z danim soglasjem, njihova odgovorna oseba pa z globo 200 EUR.

23. člen

(zapora ceste zaradi del ali prireditev

na občinski cesti)

(1) Dovoljenje za delno ali popolno zaporo občinske ceste izda občinska uprava in ga vroči predlagatelju zapore. O izdaji dovoljenja občinska uprava obvesti pristojni inšpekcijski organ za občinske ceste in izvajalca rednega vzdrževanja občinskih cest.

(2) Če za predlagano zaporo ni predpisan elaborat zapore ceste v skladu s predpisom, ki ureja označevanje in zavarovanje del na javnih cestah in ovir v cestnem prometu, mora vloga vsebovati podatke o lokaciji, vrsti in obsegu del, zaradi katerih se predlaga zapora ceste, čas trajanja zapore in navedbo tipske sheme začasne prometne ureditve in skico začasne prometne signalizacije.

(3) Občinska uprava lahko spremeni čas in trajanje zapore ceste, zlasti če se ta predlaga med prireditvami, predvidenimi s koledarjem večjih kulturnih ali športnih prireditev občinskega pomena, med turistično sezono ali med povečanimi prometnimi obremenitvami ceste.

(4) Ne glede na določbo prvega odstavka tega člena dovoljenje za delno ali popolno zaporo občinske ceste ni potrebno za redno vzdrževanje občinskih cest.

24. člen

(izdaja dovoljenj za zaporo občinske ceste)

(1) Vloga za izdajo dovoljenja za delno ali popolno zaporo občinske ceste mora vsebovati:

– podatke o lokaciji, vrsti in obsegu del zaradi katerih se predlaga,

– podatke o načinu in času trajanja izvedbe del, – skico, s katere je razviden poseg.

(2) K vlogi mora biti, v primeru priključitve na gospodarsko javno infrastrukturo, priloženo tudi soglasje upravljavca gospodarske javne infrastrukture.

(3) Vse stroške za izvedbo zapore občinske ceste in preusmeritve prometa zaradi zapore ceste krije njen predlagatelj.

(4) Obveščenost javnosti o izvedbi zapore občinske ceste in o preusmeritvi prometa zagotovi izvajalec rednega vzdrževanja občinskih cest na stroške predlagatelja zapore.

(5) Dovoljenje za delno ali popolno zaporo občinske ceste se izda v obliki upravne odločbe.

25. člen

(spremljajoče dejavnosti ob občinski cesti)

(1) Opravljanje spremljajočih dejavnosti na namenskih površinah ob občinskih cestah je dovoljeno samo z in v skladu s soglasjem občinske uprave.

(2) Namenske površine za opravljanje spremljajočih dejavnosti ob občinskih cestah odda občinska uprava, po postopku in pod pogoji, ki so določeni s predpisi, ki urejajo javno naročanje, najugodnejšemu ponudniku za opravljanje teh dejavnosti.

(3) Stvarne pravice in medsebojna razmerja v zvezi z opravljanjem spremljajočih dejavnosti iz prvega odstavka tega člena, vključno s tehničnimi pogoji rabe površin ter postavitve objektov in naprav, se uredijo s pogodbo med občino in ponudnikom. Za uporabo namenske površine mora ponudnik plačati posebno takso, določeno z odlokom, ki ureja občinske takse.

(4) Ne glede na drugi odstavek tega člena lahko občinska uprava na površinah ob občinskih cestah, ki niso namenjene opravljanju spremljajočih dejavnosti, na vlogo prosilca izda za največ dva meseca soglasje za opravljanje dejavnosti (prodaja sezonskega sadja ali zelenjave ter druge hrane, prodaje izdelkov lokalne obrti in podobno), če s tem ni ogrožena prometna varnost in če postavitev dovoljuje občinski (podroben) prostorski načrt. V soglasju se določijo tehnični pogoji glede rabe površine ter pogoji za postavitev objektov in naprav.

(5) Vloga za izdajo soglasja za uporabo namenske površine mora vsebovati podatke o lokaciji s skico, opis oblike ter velikosti zasedbe površine in navedbo časa trajanja zasedbe in namena.

(6) Z globo 200 EUR se kaznuje za prekršek posameznik, ki postavi na površinah ob občinskih cesti, določenih za te namene, objekte in naprave za opravljanje spremljajočih dejavnosti brez ali v nasprotju s soglasjem občinske uprave.

(7) Z globo 2.000 EUR se kaznuje za prekršek pravna oseba, samostojni podjetnik posameznik in posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, ki postavi na površinah ob občinskih cesti, določenih za te namene, objekte in naprave za opravljanje spremljajočih dejavnosti brez ali v nasprotju s soglasjem občinske uprave, njihova odgovorna oseba pa z globo 200 EUR.

26. člen

(obveščanje in oglaševanje ob občinski cesti)

(1) Postavitev objektov za obveščanje in oglaševanje ter oglaševanje v območju občinskih cest je v občini Vodice dovoljeno le v skladu s predpisi, ki urejajo to področje.

(2) Postavitev objektov za obveščanje in oglaševanje ter oglaševanje v območju občinske ceste je dovoljeno le z dovoljenjem in v skladu s pogoji iz dovoljenja občinske uprave.

(3) Postavitev objektov za obveščanje in oglaševanje je v območju občinske ceste zunaj naselja prepovedano.

(4) Ne glede na določbo tretjega odstavka tega člena lahko občinska uprava izda soglasje za postavitev objektov za obveščanje in oglaševanje, ki so opredeljeni kot enostavni objekti:

– če so obvestila namenjena izboljšanju prometne varnosti,

– če se oglašuje gospodarski subjekt, ki dejavnost izvaja v stavbi zgrajeni v varovalnem pasu občinske ceste,

– če se objekt za obveščanje in oglaševanje postavlja na servisne prometne površine občinske ceste ali druge površine, ki so v lasti fizičnih ali pravnih oseb, pod pogojem da vsebina obvestila oziroma oglasa ni vidna z občinske ceste.

(5) Objekti za obveščanje in oglaševanje se ob občinskih cestah v naselju lahko postavljajo le izven preglednega polja, pregledne berme, preglednostnega prostora, območja priključka in območja vzdolž vozišča ceste, predpisanega za postavitev prometne signalizacije.

(6) Postavljanje elektronskih prikazovalnikov ob občinskih cestah je prepovedano.

(7) Določba prejšnjega odstavka tega člena ne velja za obvestila namenjena izboljšanju prometne varnosti, elektronskim prometnim znakom, štetji in kontroli prometa ipd.

(8) Obvestila za obveščanje in oglaševanje ne smejo vsebovati elementov, ki so po obliki, barvi ali simbolih enaki oziroma podobni prometni opremi ali prometni signalizaciji.

(9) Soglasje za postavitev objektov iz četrtega in petega odstavka tega člena, katerih gradnja je predvidena v območju občinske ceste, izda občinska uprava na podlagi predloženega elaborata za postavitev objekta za obveščanje in oglaševanje, razen v primeru obvestila, namenjenega izboljšanju prometne varnosti, katerega postavitev odredi občinska uprava.

(10) Z globo 200 EUR se kaznuje za prekršek posameznik, ki ravna v nasprotju s tretjim, šestim in osmim odstavkom tega člena ali brez soglasja postavi objekt za obveščanje in oglaševanje v območju občinske ceste ali ga postavi v nasprotju s pogoji iz soglasja.

(11) Z globo 2.000 EUR se kaznuje za prekršek pravna oseba in samostojni podjetnik posameznik in posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, ki ravna v nasprotju s tretjim, šestim in osmim odstavkom tega člena ali brez soglasja postavi objekt za obveščanje in oglaševanje v območju občinske ceste ali ga postavi v nasprotju s pogoji iz soglasja, njihova odgovorna oseba pa z globo 200 EUR.

27. člen

(obveznosti lastnikov nepremičnin ob cestišču

občinske ceste)

(1) Lastniki oziroma uporabniki zemljišč morajo, ob cestišču občinske ceste, imeti na strehah objektov, s katerih se lahko na cestišče občinske ceste vsuje sneg, pritrjene snegolove.

Lastniki oziroma uporabniki zemljišč morajo z objektov ob cestišču občinske ceste odstraniti ledene sveče pravočasno in tako, da ne ogrozijo varnosti udeležencev v prometu.

(2) Lastniki oziroma uporabniki zemljišč morajo ob cestišču občinske ceste redno porezati veje dreves, žive meje, trte ali drugih visokih nasadov ali poljščine, tako, da ne segajo v cestni svet občinske ceste in ne poslabšujejo ali onemogočajo preglednosti ali drugače ovirajo ali ogrožajo promet .

(3) Z globo 200 EUR se kaznuje za prekršek posameznik, ki ravna v nasprotju s prvim in drugim odstavkom tega člena.

(4) Z globo 2.000 EUR se kaznuje za prekršek pravna oseba in samostojni podjetnik posameznik in posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, ki ravna v nasprotju s prvim in drugim odstavkom tega člena, njihova odgovorna oseba pa z globo 200 EUR.

28. člen

(priključek na občinsko cesto)

(1) Vsak lastnik nepremičnine ima lahko samo en priključek

na javno cestno omrežje. Če ima lastnik več zaporednih nepremičnin ob občinskih cesti ali nepremičnine ležijo ena poleg druge, občinska uprava s soglasjem določi en skupni priključek, notranje zasebno cestno omrežje pa mora lastnik zgraditi na lastnih nepremičninah.

(2) Ne glede na določbe prvega odstavka tega člena lahko lastnik nepremičnine zaprosi za dodaten priključek na isto občinsko ali drugo javno cesto, če zato obstajajo tehtni razlogi in dokazi, ki bi z razbremenitvijo prvega priključka bistveno povečalo prometno varnost udeležencev v prometu in kolikor to dopuščajo podrobni prostorski načrti za območje, kjer se nahaja individualni priključek.

(3) Stroške gradnje ali rekonstrukcije priključka na občinsko cesto, vključno s postavitvijo potrebne prometne signalizacije, krije investitor priključka.

(4) Priključek do meje cestnega sveta s pripadajočo prometno signalizacijo je sestavni del občinske ceste.

VII. PROMETNA UREDITEV

29. člen

(prometna ureditev na občinskih cestah in površinah

za mirujoči promet)

(1) Prometno ureditev na občinskih cestah in površinah za mirujoči promet določi občinska uprava.

30. člen

(prometna signalizacija in prometna oprema na

občinskih cestah)

(1) O postavitvi, zamenjavi, dopolnitvi ali odstranitvi prometne signalizacije in prometne opreme na občinskih cestah odloča občinska uprava, z upravno odločbo.

(2) Občinska uprava mora v roku devetih mesecev, od dneva uveljavitve tega odloka, narediti popis prometne signalizacije, vzpostaviti evidenco prometne signalizacije in jo potrditi z odločbo iz prejšnjega odstavka tega člena.

(3) Za prometno signalizacijo, postavljeno skladno s projektno dokumentacijo pri novo zgrajenih in rekonstruiranih cestah, se predpostavi, da je izdana odločba, kot jo določa 1. odstavek tega člena. Občinska uprava je dotično signalizacijo dolžna z ugotovitvenim upravnim aktom vključiti v evidenco, v roku 30 dni od postavitve.

(4) Na občinski cesti se sme postavljati turistična in druga obvestilna signalizacija samo v skladu s predpisi, ki urejajo prometno signalizacijo. O postavitvi turistične in druge obvestilne signalizacije odloča občinska uprava, ki ima pravico do povrnitve stroškov za postavitev, vzdrževanje in odstranitev.

31. člen

(svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu)

(1) Prometno ureditev po tem odloku spremlja, daje predloge in pripombe svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu Občine Vodice, ki ga imenuje občinski svet Občine Vodice.

(2) Svet predvsem ocenjuje stanje varnosti v cestnem prometu na lokalni ravni, predlaga organom lokalne skupnosti programe za varnost cestnega prometa in ustrezne ukrepe za njihovo izvajanje, koordinira izvajanje nalog na podlagi programov za varnost cestnega prometa na lokalni ravni, sodeluje pri izvajanju prometne vzgoje, dodatnem izobraževanju in obveščanju udeležencev cestnega prometa o ukrepih za doseganje prometne varnosti, koordinira izdajanje in razširjanje prometno vzgojnih publikacij in drugih gradiv, pomembnih za preventivo in vzgojo v cestnem prometu na lokalni ravni ter druge naloge s področja prometne varnosti.

VIII. UREDITEV MIRUJOČEGA PROMETA

32. člen

(ustavitev in parkiranje)

(1) Ustavitev in parkiranje je, poleg v zakonu, ki ureja pravila cestnega prometa in v tem odloku naštetih primerih, prepovedano tudi na javnih površinah kot so igrišča, parki, zelenice, rekreacijske površine, zbiralnicah ločenih frakcij (ekoloških otokih) ter na vseh drugih javnih površinah, ki niso namenjene prometu vozil.

(2) Z globo 80 EUR se kaznuje za prekršek voznik, ki parkira vozilo na javni površini iz prvega odstavka tega člena.

33. člen

(ureditev mirujočega prometa)

(1) Javne parkirne površine, ki ležijo na zemljiščih v javni oziroma občinski lasti, v Občini Vodice so:

– parkirne površine, namenjene kratkotrajnemu parkiranju;

– parkirne površine, na katerih ni uvedeno plačilo parkirnine;

– parkirne površine, na katerih je uvedeno plačilo parkirnine;

– parkirne površine, na katerih je uvedeno časovno omejeno parkiranje;

– parkirne površine, namenjene imetnikom dovolilnic;

– ostale parkirne površine.

34. člen

(pogoji za parkiranje na javnih parkirnih površinah)

(1) Parkiranje na javnih parkirnih površinah je dovoljeno le pod pogoji, določenimi s tem odlokom in zakonom, ki ureja pravila cestnega prometa.

(2) Dovoljeni čas parkiranja, način parkiranja in obveznost plačila parkirnine na javnih prometnih površinah morajo biti določeni s predpisano prometno signalizacijo.

35. člen

(parkirne površine, na katerih je uvedeno

plačilo parkirnine)

(1) Občinski svet z odlokom določi parkirne površine, na katerih je uvedeno plačilo parkirnine. V odloku določi tudi višino parkirnine, v skladu z določili zakona, ki določa financiranje občin.

(2) Parkirne površine iz prvega odstavka tega člena so:

– posebej urejena parkirišča izven vozišč javnih cest;

– parkirne površine na in ob voziščih javnih cest.

(3) Na parkirnih površinah, kjer se plačuje parkirnina, mora voznik plačati parkirnino in parkirni listek namestiti na armaturno ploščo za vetrobranskim steklom v vozilu ter vozilo po izteku časa, za katerega je bila plačana parkirnina, odpeljati.

(4) Parkirne površine iz prvega odstavka tega člena morajo biti označene s predpisano prometno signalizacijo.

(5) Z globo 40 EUR se kaznuje za prekršek voznik, ki na parkirni površini, na katerih je uvedeno plačilo parkirnine ne plača parkirnine na predpisan način ali ne namesti parkirnega listka na vidnem mestu v vozilu ali po izteku časa, za katerega je bila plačana parkirnina, ne odpelje vozila.

36. člen

(dovoljenje za brezplačno parkiranje

na parkirnih površinah, na katerih je uvedeno

plačilo parkirnine)

(1) Na parkirnih površinah, na katerih je uvedeno plačilo parkirnine, lahko občinska uprava na podlagi vloge izda dovoljenje za brezplačno uporabo te parkirne površine.

Hkrati z dovoljenjem izda občinska uprava tudi dovolilnico za brezplačno parkiranje. V dovoljenju in na dovolilnici za brezplačno uporabo parkirne površine se jasno določi vozilo, za katerega je izdana, lokacijo, za katero je izdana ter čas veljavnosti izdane dovolilnice.

(2) Do dovolilnice so upravičeni:

– zaposleni na območju določenem z odlokom občinskega sveta iz prejšnjega člena tega odloka;

– stanovalci na območju določenem z odlokom občinskega sveta iz prejšnjega člena tega odloka;

– službena vozila organov lokalne skupnosti;

– osebje javnih zavodov ali javnih podjetij, katerih (so) ustanovitelj je Občina Vodice;

– službena vozila izvajalcev obveznih lokalnih gospodarskih javnih služb;

– izvajalci gospodarskih javnih služb, ki dela opravljajo po naročilu in za Občino Vodice;

– službena vozila pravnih oseb, službena vozila in vozila za službene potrebe samostojnih podjetnikov-posameznikov, posameznikov, ki samostojno opravljajo dejavnost, ki dela opravljajo po naročilu in za Občino Vodice.

(3) Dovolilnico za brezplačno parkiranje je imetnik dolžan namestiti na vidno mesto v vozilu pod vetrobranskim steklom.

(4) Dovolilnico za brezplačno parkiranje sme imetnik uporabiti samo v vozilu, za katerega je izdana.

(5) Dovolilnico za brezplačno parkiranje sme imetnik uporabiti samo na lokaciji, za katero je izdana.

(6) Parkiranje na parkirnih površinah, kjer je uvedeno plačilo parkirnine, je brezplačno tudi za imetnike parkirne karte iz 66. člena Zakona o pravilih cestnega prometa.

(7) Z globo 40 EUR se kaznuje za prekršek voznik, ki ne namesti dovolilnice iz prvega odstavka ali parkirne karte iz šestega odstavka tega člena na vidno mesto v vozilu pod vetrobranskim steklom.

(8) Z globo 80 EUR se kaznuje za prekršek voznik, ki uporabi dovolilnico iz prvega odstavka tega člena v vozilu za katerega ni izdana.

(9) Z globo 80 EUR se kaznuje za prekršek voznik, ki uporabi dovolilnico iz prvega odstavka tega člena na lokaciji, za katero ni izdana.

(10) Z globo 80 EUR se kaznuje za prekršek voznik, ki namesti na vidno mesto v vozilu neveljavno dovolilnico.

(11) Neupravičeno uporabljeno dovolilnico, v nasprotju s četrtim ali petim odstavkom tega člena, občinski redar odvzame in jo pošlje pristojnemu organu. O odvzemu izda potrdilo.

37. člen

(parkirne površine, na katerih je uvedeno časovno

omejeno parkiranje)

(1) Župan s sklepom določi parkirne površine, na katerih je uvedeno časovno omejeno parkiranje.

(2) Parkirne površine iz prvega odstavka tega člena so:

– posebej urejena parkirišča izven vozišč javnih cest;

– parkirne površine na in ob voziščih javnih cest.

(3) Na parkirnih površinah, kjer je uvedeno časovno omejeno parkiranje mora voznik označiti čas prihoda in označbo namestiti na armaturno ploščo za vetrobranskim steklom v vozilu ter vozilo, po izteku dovoljenega časa za parkiranje odpeljati.

(4) Parkirne površine iz prvega odstavka tega člena morajo biti označene s predpisano prometno signalizacijo.

(5) Z globo 40 EUR se kaznuje za prekršek voznik, ki na parkirni površini, kjer je določeno časovno omejeno parkiranje ne označi časa prihoda na vidnem mestu v vozilu ali po izteku dovoljenega časa ne odpelje vozila:

38. člen

(dovoljenje za celodnevno parkiranje na parkirnih

površinah, na katerih je uvedeno časovno

omejeno parkiranje)

(1) Na parkirnih površinah, na katerih je uvedeno časovno omejeno parkiranje lahko občinska uprava na podlagi vloge izda dovoljenje za celodnevno uporabo te parkirne površine.

Hkrati z dovoljenjem izda občinska uprava tudi dovolilnico za parkiranje. V dovoljenju in na dovolilnici za celodnevno uporabo parkirne površine se jasno določi vozilo, za katerega je izdana, lokacijo, za katero je izdana ter čas veljavnosti izdane dovolilnice.

(2) Do dovolilnice so upravičeni:

– zaposleni na območju določenem s sklepom župana iz prejšnjega člena tega odloka;

– stanovalci na območju določenem s sklepom župana iz prejšnjega člena tega odloka;

– službena vozila organov lokalne skupnosti,

– osebje javnih zavodov ali javnih podjetij, katerih (so) ustanovitelj je Občina Vodice;

– službena vozila izvajalcev obveznih lokalnih gospodarskih javnih služb;

– izvajalci gospodarskih javnih služb, ki dela opravljajo po naročilu in za Občino Vodice;

– službena vozila pravnih oseb, službena vozila in vozila za službene potrebe samostojnih podjetnikov-posameznikov, posameznikov, ki samostojno opravljajo dejavnost, ki dela opravljajo po naročilu in za Občino Vodice.

(3) Dovolilnico za celodnevno parkiranje je imetnik dolžan namestiti na vidno mesto v vozilu pod vetrobranskim steklom.

(4) Dovolilnico za celodnevno parkiranje sme imetnik uporabiti samo v vozilu, za katerega je izdana.

(5) Dovolilnico za celodnevno parkiranje sme imetnik uporabiti samo na lokaciji, za katero je izdana.

(6) Z globo 40 EUR se kaznuje za prekršek voznik, ki ne namesti dovolilnice iz prvega odstavka tega člena na vidno mesto v vozilu pod vetrobranskim steklom.

(7) Z globo 80 EUR se kaznuje za prekršek voznik, ki uporabi dovolilnico iz prvega odstavka tega člena v vozilu za katerega ni izdana.

(8) Z globo 80 EUR se kaznuje za prekršek voznik, ki uporabi dovolilnico iz prvega odstavka tega člena na lokaciji, za katero ni izdana.

(9) Z globo 80 EUR se kaznuje za prekršek voznik, ki namesti na vidno mesto v vozilu neveljavno dovolilnico.

(10) Neupravičeno uporabljeno dovolilnico, v nasprotju s četrtim ali petim odstavkom tega člena, občinski redar odvzame in jo pošlje pristojnemu organu. O odvzemu izda potrdilo.

39. člen

(parkirne površine, namenjene samo

imetnikom dovolilnic)

(1) Župan s sklepom določi parkirne površine, na katerih je dovoljeno parkirati le imetnikom dovolilnic.

(2) Parkirne površine iz prvega odstavka tega člena so:

– posebej urejena parkirišča izven vozišč javnih cest;

– parkirne površine na in ob voziščih javnih cest.

(3) Parkirne površine iz prvega odstavka tega člena morajo biti označene s predpisano prometno signalizacijo.

(4) Za parkirne površine, na katerih je dovoljeno parkirati le imetnikom dovolilnic, dovoljenje za uporabo te parkirne površine izda občinska uprava na podlagi vloge. Hkrati z dovoljenjem izda občinska uprava tudi dovolilnico za parkiranje.

V dovoljenju in na dovolilnici za uporabo parkirne površine se jasno določi vozilo, za katerega je izdana, lokacijo, za katero je izdana ter čas veljavnosti izdane dovolilnice.

(5) Do dovolilnice so upravičeni:

– zaposleni na območju določenem s sklepom župana iz prejšnjega člena tega odloka;

– stanovalci na območju določenem s sklepom župana iz prejšnjega člena tega odloka;

– službena vozila organov lokalne skupnosti;

– osebje javnih zavodov ali javnih podjetij, katerih (so) ustanovitelj je Občina Vodice;

– službena vozila izvajalcev obveznih lokalnih gospodarskih javnih služb;

– izvajalci gospodarskih javnih služb, ki dela opravljajo po naročilu in za Občino Vodice;

– službena vozila pravnih oseb, službena vozila in vozila za službene potrebe samostojnih podjetnikov-posameznikov, posameznikov, ki samostojno opravljajo dejavnost, ki dela opravljajo po naročilu in za Občino Vodice.

(6) Na parkirnih površinah, namenjenim le imetnikom dovolilnic mora voznik dovolilnico namestiti na armaturno ploščo za vetrobranskim steklom v vozilu.

(7) Dovolilnico za uporabo parkirnih površin, namenjenim le imetnikom dovolilnic, sme imetnik uporabiti samo v vozilu, za katerega je izdana.

(8) Dovolilnico za uporabo parkirnih površin, namenjenim le imetnikom dovolilnic, sme imetnik uporabiti samo na lokaciji, za katero je izdana.

(9) Z globo 40 EUR se kaznuje za prekršek voznik, ki ne namesti dovolilnice iz četrtega odstavka tega člena na vidno mesto v vozilu pod vetrobranskim steklom.

(10) Z globo 80 EUR se kaznuje za prekršek voznik, ki uporabi dovolilnico iz četrtega odstavka tega člena v vozilu za katerega ni izdana.

(11) Z globo 80 EUR se kaznuje za prekršek voznik, ki uporabi dovolilnico iz četrtega odstavka tega člena na lokaciji, za katero ni izdana.

(12) Z globo 80 EUR se kaznuje za prekršek voznik, ki namesti na vidno mesto v vozilu neveljavno dovolilnico.

(13) Neupravičeno uporabljeno dovolilnico, v nasprotju s sedmim ali osmim odstavkom tega člena, občinski redar odvzame in jo pošlje pristojnemu organu. O odvzemu izda potrdilo.

40. člen

(parkiranje tovornih vozil, priklopnih vozil, vozil za

mobilno oglaševanje in avtobusov)

(1) Parkiranje tovornih vozil, priklopnih vozil, vozil za mobilno oglaševanje in avtobusov na javnih parkirnih površinah je prepovedano, razen na javnih parkirnih površinah, kjer je to s predpisano prometno signalizacijo dovoljeno.

(2) Z globo 200 EUR se kaznuje za prekršek voznik, ki ravna v nasprotju s prvim odstavkom tega člena.

41. člen

(parkirna mesta vozil na električni pogon)

(1) Župan lahko določi potrebno število parkirnih mest, namenjenih

izključno uporabi za potrebe parkiranja vozil na

električni pogon, za čas njihovega polnjenja.

(2) Parkirne površine iz prvega odstavka tega člena morajo

biti označene s predpisano prometno signalizacijo, ki lahko

določa tudi pogoje parkiranja.

(3) Z globo 80 EUR se kaznuje za prekršek voznik, ki parkirno

površino iz drugega odstavka tega člena uporabi v nasprotju

z določbami prvega odstavka tega člena.

42. člen

(prehod za vozila)

(1) Kdor si želi zagotoviti nemoteno uporabo priključka za prehod vozil, v primeru, da mora pri tem prečkati javni pločnik ali da ga sicer pri uporabi priključka ovirajo morebiti parkirana vozila na občinski cesti, lahko pridobi dovoljenje pristojnega organa za enotno označitev zakonito urejenega priključka z napisom »prehod za vozila« in ustrezno signalizacijo, ki mu zagotavlja tako nemoteno prečkanje pločnika, kot prepoveduje parkiranje vseh vozil oziroma onemogočanje prehoda vozil na območju priključka.

(2) Občinska uprava, na podlagi vloge stranke - naročnika, javnemu vzdrževalcu občinskih cest, izda odločbo - odredbo za postavitev prometnega znaka III-119 »prehod za vozila«.

V vlogi mora stranka opredeliti problem. Plačnik nakupa, postavitve in vzdrževanja prometnega znaka je naročnik prometnega znaka. Vzdrževalec javnih prometnih površin stranki na podlagi izdane odredbe - odločbe izda predračun na podlagi katerega naročnik poravna strošek nabave, postavitve in morebitnega vzdrževanja prometnega znaka.

(3) Z globo 200 EUR se kaznuje posameznik, ki označi prehod za vozila, brez dovoljenja občinske uprave.

(4) Z globo 1.000 EUR se kaznuje pravna oseba, samostojni podjetnik ali posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, ki označi prehod za vozila, brez dovoljenja občinske uprave, njihova odgovorna oseba pa z globo 200 EUR.

43. člen

(odgovornost lastnika vozila)

(1) Če je prekršek zoper varnost cestnega prometa po tem odloku storjen z vozilom, pa ni mogoče ugotoviti, kdo je storilec, se kaznuje za prekršek lastnik ali imetnik pravice uporabe vozila, razen če dokaže, da tega prekrška ni storil.

(2) Če je lastnik ali imetnik pravice uporabe vozila, s katerim je storjen prekršek iz prejšnjega odstavka, pravna oseba, državni organ ali samoupravna lokalna skupnost, se kaznuje za prekršek njihova odgovorna oseba.

IX. POOBLASTILA IN UKREPI OBČINSKEGA

REDARSTVA

44. člen

(pooblastila in ukrepi občinskega redarstva)

(1) Nadzor nad določbami 32., 33., 34., 35., 36., 37., 38., 39., 40., 41., 42. in 43. člena tega odloka na občinskih cestah in nekategoriziranih cestah, ki se uporabljajo za javni cestni promet opravljajo občinski redarji pristojne skupne občinske uprave »Medobčinski inšpektorat in redarstvo« s sedežem v Trzinu.

(2) Občinski redarji nadzirajo izvajanje tega odloka v okviru nadzora cestnega prometa.

X. INŠPEKCIJSKI NADZOR

45. člen

(opravljanje inšpekcijskega nadzorstva)

(1) Inšpekcijski nadzor nad izvajanjem določb tega odloka na občinskih cestah in nekategoriziranih cestah, po katerih poteka javni cestni promet, opravljajo inšpektorji pristojne skupne občinske uprave »Medobčinski inšpektorat in redarstvo « s sedežem v Trzinu.

(2) Za inšpektorja za ceste občinskega inšpekcijskega organa je lahko imenovan posameznik, ki izpolnjuje pogoje po zakonu, ki ureja inšpekcijski nadzor.

46. člen

(obseg inšpekcijskega nadzorstva)

(1) Pri opravljanju inšpekcijskega nadzorstva nad izvajanjem določb tega odloka ima občinski inšpektor za ceste pravice in dolžnosti kot jih ima po zakonu o cestah in drugih predpisih, ki urejajo javne ceste.

(2) Pri opravljanju inšpekcijskega nadzorstva občinskih cest ima občinski inšpektor poleg pravic in dolžnosti, ki jih ima po drugih predpisih, še pravico in dolžnost:

– nadzirati ali so izpolnjeni pogoji za postavljanje objektov za obveščanje in oglaševanje v območju občinske ceste po tem odloku;

– odrediti odstranitev objekta za obveščanje in oglaševanje, ki je v območju občinske ceste postavljen brez soglasja ali v nasprotju s pogoji iz izdanega soglasja ali se uporablja v nasprotju s pogoji iz izdanega soglasja.

47. člen

(vodenje inšpekcijskega postopka)

(1) Vodenje inšpekcijskega postopka, izrekanje ukrepov in vročanje inšpekcijskih odločb se izvede po določbah zakona, ki ureja inšpekcijski nadzor.

(2) V primeru nujnih ukrepov v javnem interesu se za kraj vročanja in mesto, na katerem se pusti obvestilo o poskusu vročanja, šteje tudi gradbišče, objekt oziroma kraj izvajanja del, v zvezi s katerim se vodi postopek.

(3) Zoper odločbo inšpektorja za ceste je dovoljena pritožba v osmih dneh od dneva njene vročitve. Pritožba zoper odločbo ne zadrži njene izvršitve.

48. člen

(prisilna izvršba inšpekcijskih ukrepov)

(1) Prisilna izvršba inšpekcijskih ukrepov, izdanih v skladu z določbami tega odloka, se opravlja po določbah zakona, ki ureja splošni upravni postopek.

49. člen

(izvajanje denarnih izvršb)

(1) Vse denarne izvršbe inšpekcijskih ukrepov ter drugih odločb in sklepov, izdanih na podlagi tega odloka v zvezi s plačili kazni na podlagi tega odloka, izvršuje pristojna davčna oziroma carinska uprava, v okviru svojih pristojnosti.

50. člen

(prekrškovni organi in dolžnost upoštevanja znakov,

ukazov in odredb)

(1) Pristojni inšpekcijski organ po tem odloku je prekrškovni organ za vse prekrške iz tega odloka, storjene na cestah, ki jih nadzorujejo v okviru svoje pristojnosti, razen za prekrške iz 32., 33., 34., 35., 36., 37., 38., 39., 40., 41., 42. in 43. člena tega odloka.

(2) Občinsko redarstvo je prekrškovni organ za prekrške iz 32., 33., 34., 35., 36., 37., 38., 39., 40., 41., 42. in 43. člena tega odloka, storjene na cestah, ki jih nadzorujejo v okviru iz svoje pristojnosti.

XI. PREHODNI IN KONČNI DOLOČBI

51. člen

(upravni in inšpekcijski postopki, postopki o prekrških)

(1) Upravni in inšpekcijski postopki, ki so se začeli pred uveljavitvijo tega odloka, se dokončajo po dosedanjih predpisih.

52. člen

(uporaba predpisov)

(1) Z dnem uveljavitve tega odloka, se šteje da je za vso obstoječo prometno signalizacijo in prometno opremo na območju občine Vodice, vzpostavljeno do dne uveljavitve odloka, izdana odločba v smislu 1. odstavka 30. člena tega odloka.

53. člen

(razveljavitev predpisov)

(1) Z dnem uveljavitve tega odloka prenehajo veljati:

– Odlok o občinskih cestah, s spremembami in dopolnitvami (Uradno glasilo Občine Vodice, št. 6/2000, št. 10/2005).

– Sklep o določitvi javnih parkirnih površin, kjer je časovno omejeno parkiranje (Uradno glasilo Občine Vodice, št. 5/2009), ki pa se uporablja do sprejetja novega sklepa, ki bo skladen s tem odlokom.

54. člen

(začetek veljavnosti odloka)

(1) Ta odlok začne veljati 15. dan po objavi v Uradnem glasilu Občine Vodice.

 

Datum: 19.12.2013

Številka: 011-08/2010-174

 

Župan Občine Vodice

Aco Franc Šuštar, l.r.