New Page 2

Na podlagi 125. člena v povezavi s 124. členom Zakona o urejanju prostora - ZUreP-2 (Ur. l. RS, št. 61/17) in 35. člena Statuta Mestne občine Maribor (MUV, št. 10/2011, 8/14 in 12/2019) je Mestni svet Mestne občine Maribor na svoji 21. dopisni seji, ki je potekala med 18. in 23. decembrom 2020 sprejel

 

ODLOK

o spremembah in dopolnitvah Odloka o občinskem podrobnem prostorskem načrtu za del območja Studenci 10 S (območje opuščenega Studenškega pokopališča) v mestni občini Maribor

 

1. člen

V odloku o občinskem podrobnem prostorskem načrtu za del območja Studenci 10 S (območje opuščenega Studenškega pokopališča) (MUV št.17/08) se za 1. členom doda novi 1a. člen, ki se glasi:

 

»1a. člen

(predmet odloka sprememb in dopolnitev)

S tem odlokom se sprejmejo spremembe in dopolnitve Odloka o občinskem podrobnem prostorskem načrtu za del območja Studenci 10 S (območje opuščenega Studenškega pokopališča) zaradi umestitve dodatnega objekta k domu starostnikov, v Mestni občini Maribor – v nadaljevanju SD OPPN.«

 

2. člen

Za 2. členom se doda novi 2a. člen, ki se glasi:

»2a. člen

(sestavni deli – spremembe in dopolnitve)

I. SPLOŠNI DEL – IZJAVA ODGOVORNEGA PROSTORSKEGA NAČRTOVALCA

II. BESEDILO ODLOKA

III. KARTOGRAFSKI DEL:

list 1  Pregledna situacija – prikaz vplivov in povezav s sosednjimi območji 1:5000

list 2  Območje sprememb in dopolnitev    OPPN z obstoječim parcelnim stanjem 1:1000

list 3 Ureditvena situacija   1:1000

list 4 Karakteristični prerezi   1: 500

list 5 Prometna situacija   1:1000

list 6 Komunalna situacija   1:1000

list 7 Načrt parcelacije   1:1000

IV. SPREMLJAJOČE GRADIVO PROSTORKEGA AKTA«

 

3. člen

Za 3. členom se doda novi 3a. člen, ki se glasi:

 

»3a. člen

(načrtovalec prostorskega akta – spremembe in dopolnitve)

Spremembe in dopolnitve Odloka o občinskem podrobnem prostorskem načrtu za del območja Studenci 10 S (območje opuščenega Studenškega pokopališča) je izdelalo podjetje TIURB d.o.o., Jezdarska ulica 3, 2000 Maribor, številka naloge 33/2020.«

 

4. člen

Druga alineja druge točke 4. člena odloka se spremeni tako, da se glasi:

»- gradnja dodatnega objekta k domu za starejše občane«

 

5. člen

Tretji odstavek prve točke 6. člena odloka se spremeni tako, da se glasi:

»Na severu je predviden dodatni objekt k domu za starejše občane. Objekt bo z obstoječim domom za starejše občane povezan preko povezovalnega hodnika« Četrti odstavek 6. člena se spremeni tako, da se glasi:

»Vrste dopustnih objektov

Dom starejših občanov (v njega je možna umestitev zdravstvenih ordinacij, lekarne in podobno), dodatni objekt k domu starejših občanov, objekti z oskrbovalnimi stanovanji, kapela, enostavni objekti, objekti in naprave energetske, komunalne in prometne infrastrukture.«

 

6. člen

V prvem odstavku 7. člena se naslov in besedilo podpoglavja

»Objekti z oskrbovanimi stanovanji« spremeni tako, da se glasi:

»Dodatni objekt k domu starejših občanov

- Tip objekta – stanovanjska stavba za posebne namene; možna je umestitev zdravstvenih ordinacij, lekarne in podobno.

- Etažnost je K+P+2+T

- Tlorisni gabariti – so razvidni iz kartografske priloge št. lista 5: »Ureditvena situacija«.

- Dopustno je odstopanje znotraj gradbene meje. Možna je izvedba manjših ali večjih tlorisnih gabaritov. Pozicija povezovalnega hodnika se določi v dokumentaciji za pridobitev gradbenega dovoljena. Preseganje višinskih gabaritov objektov je možno le za postavitev strojne opreme (klime, prezračevalni sistemi, dimniki, strojnice dvigal, sončni kolektorji…). Dovoljena je izgradnja stavb nižjih višinskih gabaritov.

- Parkiranje: zagotoviti je potrebno najmanj 1 parkirno mesto na 8 postelj. Parkirišča so zagotovljena ob dovozni cesti severno od objekta.«

Za drugim odstavkom 7. člena se doda tretji odstavek, ki se glasi:

»(3) Lega dodatnega objekta k domu starejših občanov na zemljišču:

je prikazana na kartografski prilogi št. 3 »Ureditvena situacija.«

dosedanji tretji odstavek postane četrti.

 

7. člen

Prvi odstavek 10. člena se spremeni tako, da se glasi:

»Nova zazidava bo dostopna iz južne strani.«

 

8. člen

Na koncu devetega odstavka 11. člena odloka se doda besedilo, ki se glasi:

»Investitor je pred pričetkom del za povezovalni hodnik dolžan na lastne stroške pri operaterju distribucijskega sistema naročiti zakoličbo obstoječega plinovodnega priključka, distribucijski nadzor predstavnika Plinarne Maribor d.o.o. in prestavitev obstoječega plinovodnega priključka, kar izvede Plinarna Maribor d.o.o. na stroške investitorja.«

 

9. člen

V prvem odstavku 13. člena:

V podpoglavju Zrak se:

- drugi stavek spremeni tako, da se glasi:

»Ureditveno območje, kjer so koncentracije SO2, NO2 in CO sodijo v II. območje onesnaženosti, medtem ko koncentracije PM10 sodijo v I. območje glede na mejne vrednosti. Iz slednjega je zaščita pred širjenjem delcev PM še posebej pomemba.«

- za drugim odstavkom doda besedilo, ki se glasi:

»V času gradnje je potrebno upoštevati ustrezno zakonodajo s področja ureditve gradbišča in v elaboratu zagotoviti ukrepe za preprečevanje in zmanjšanje emisij delcev iz gradbišča v okolje in s tem zaščititi zdravje ljudi. Gradnja se organizira in izvaja tako, da se prepreči dodatno onesnaževanje zraka, na kar vplivajo izbira delovnih strojev in transportnih vozil ter vremenske razmere med gradnjo. Poskrbi se za:

- vlaženje materiala, nezaščitenih površin in prevoznih poti v vetrovnem in suhem vremenu;

- preprečevanje raznosa materiala z gradbišč;

- čiščenje vozil pri vožnji z gradbišča na javne prometne ceste;

- protiprašno zaščito vseh gradbenih in javnih cest, ki se uporabljajo za prevoz

Pri izvedbi objekta se mora upoštevati zahteve predpisov o prioritetni rabi energentov za ogrevanje stavbe, pripravo sanitarne vode in hlajenje po enem izmed načinov, ki je okolju glede na komunalno opremljenost stavbnega zemljišča sprejemljiv in okolju najbolj prijazen. Zakonodaja s področja varstva okolja in Načrt za kakovost zraka za aglomeracijo Maribor predvidevata izvedbo zelenih elementov (strehe, fasade, …) in s tem nadomestitev izgube zelenih površin za račun gradnje in s tem zmanjšanje vpliva toplotnih otokov. Zaželeno je tudi zasajevanje ob občinskih in državnih prometnicah.«

Za podpoglavjem Zrak se doda novo podpoglavje, ki se glasi:

»Podnebne spremembe, samooskrba

V skladu s sprejetim Občinskim programom varstva okolja za MOM ter Trajnostno urbano strategijo TUS se naj na objektih v čim večji meri predvidi izvedba tako imenovanih zelenih streh, zelenih fasad, balkonov.«

V podpoglavju Voda se:

- na koncu prvega odstavka pika spremeni v vejico in se doda besedilo, ki se glasi:

»zato je potrebno pri načrtovanju prostora in posegih na obravnavanem območju upoštevati vsa določila navedena v Uredbi o vodovarstvenem območju. »Izkopi v širšem vodovarstvenem območju so dovoljeni nad srednjo gladino podzemne vode, ozirom v skladu z zgoraj navedeno uredbo o vodovarstvenih območjih«. Pri planiranju posegov v prostor na obravnavanem območju in pri gradnji je potrebno upoštevati tudi Zakon o vodah in vse zakonske ter podzakonske predpise, ki urejajo področje podzemnih in odpadnih voda in prav tako vse občinske predpise s tega področja.«

- za tretjim stavkom doda besedilo, ki se glasi:

»Način odvajanja padavinskih vod mora izhajati iz analize odtočnih razmer, izhajajočih iz načrtovanih novih pozidanih površin ob upoštevanju trenutnega površinskega odtoka (obstoječe stanje). Analiza mora vsebovati hidravlični izračun odtočnih razmer kot posledico povečanja prispevnih površin zaradi načrtovane pozidave in spremembe odtočnih koeficientov, pri čemer je treba vključiti vse novo predvidene pozidane površine za celotno območje. Projektna rešitev odvajanja in čiščenja odpadnih voda iz parkirišč in manipulativnih površin mora biti urejena preko ustrezno dimenzioniranih usedalnikov in lovilca olj (SIST EN 858-2)

Kanalizacijski sistem mora biti v celoti načrtovan vodotesno. Vse odpadne vode morajo biti obvezno priključene na javni kanalizacijski sistem, ki se zaključi na komunalni čistilni napravi.

Investitor je dolžan zagotoviti vse potrebne varnostne ukrepe in tako organizacijo na gradbišču, da bo preprečeno onesnaženje okolja in voda, ki bi nastalo zaradi transporta, skladiščenja in uporabe tekočih goriv in drugih nevarnih snovi oziroma v primeru nezgod zagotoviti takojšnje ukrepanje za to usposobljenih delavcev.

V skladu z zakonom si mora investitor po končanem projektiranju in pred gradnjo objektov na obravnavanem območju pridobiti vodno soglasje.«

V podpoglavju Hrup se:

- v prvem odstavku spremeni območje stopnje varstva pred hrupom iz III. v II. območje.

- na koncu drugega odstavka doda besedilo, ki se glasi:

»Med gradnjo je potrebno upoštevati določbe 11. člena Uredbe o mejnih vrednostih kazalcev hrupa v okolju v delu, ki določa:

- gradnjo v skladu z zadnjim stanjem gradbene tehnike,

- uporabo strojev, skladnih z zahtevami iz predpisa, ki ureja emisijo hrupa strojev, ki se uporabljajo na prostem,

- optimiziranje obratovalnega časa strojev na gradbišču,

- celovito urejanje prevoza za potrebe gradnje,

- uporabo začasnih protihrupnih zaslonov.

Pri izdelavi projektne dokumentacije za dodatni objekt in pri njegovi izvedbi je treba zagotoviti, da obratovanje naprav za ogrevanje, klimatizacijo in prezračevanje objekta ne bo povzročalo čezmernega obremenjevanja okolja s hrupom.«

V podpoglavju Požarna varnost se besedilo spremeni tako, da se glasi:

»Požarna varnost

Območje OPPN se nahaja na področju, kjer je požarna ogroženost naravnega okolja zelo majhna. Možnost za nastanek požara ne obstaja, verjetnost vžiga je minimalna. V kolikor izbruhne požar se zelo počasi širi ali pa ugasne. Zelo malo gorljivega materiala je zajetega v požaru, v glavnem je to zgornji sloj podrasti.

Stavbe morajo biti projektirane in grajene tako:

- da je ob požaru na voljo zadostno število ustrezno izvedenih evakuacijskih poti in izhodov na ustreznih lokacijah, ki omogočajo hiter in varen umik,

- da je ob požaru na voljo zadostno število naprav za gašenje in je omogočen dostop gasilcem,

- da imajo zgradbe ustrezno nosilno konstrukcijo in so načrtovane tako, da je onemogočeno širjenje požara po stavbah,

- da se zagotovi potrebni odmik od meje parcel in med objekti ter potrebna protipožarna ločitev z namenom preprečitve širjenja požara na sosednje objekte.

Voda potrebna za gašenje požara v stavbah bo zagotovljena z javnih hidrantnim omrežjem. Upravljavec vodovodnega omrežja zagotavlja zmogljivost hidrantnega omrežja z 10 l/sekundo vode za gašenje.

Za omejitev širjenja požara na sosednje stavbe so zagotovljeni minimalni odmiki od parcelnih mej.

Intervencija in dostava bosta zagotovljeni preko vseh prometnih, manipulativnih in interventnih poti znotraj območja OPPN. Kinematični elementi cestnega priključka morajo zagotavljati prevoznost tipičnim vozilom kot tudi komunalnemu 3 osnemu vozilu, gasilskemu vozilu ipd. Takšnim obremenitvam mora »slediti« tudi dimenzioniranje nosilne konstrukcije.«

V podpoglavju Ravnanje z odpadki se za prvim stavkom doda besedilo, ki se glasi:

»Vse odpadke je potrebno ločevati ter predati v uporabo ustreznim prevzemnikom.

V času gradnje je potrebno zagotoviti ustrezno ravnanje z gradbenimi odpadki, v skladu z veljavno zakonodajo.«

 

10. člen

18. člen se redakcijsko preštevilči v 14. člen. Besedilo 14. člene se spremeni tako, da se glasi:

»Območje OPPN se nahaja izven vseh naravnih omejitev kot so poplavna ogroženost, visoki nivoji podzemnih voda, erozivnost ter plazovitost terena. V širšem ureditvenem območju OPPN so zadostni običajni zaščitni ukrepi pred erozijo.

Obravnavano območje spada v VII. stopnjo potresne nevarnosti. Projektni pospešek tal znaša 0,100 g. Tveganje nastanka plazov zaradi potresa je v tem območju srednje.

Za primere razlitja nevarnih snovi (olja, goriva) je potrebno pripraviti načrt za hitro ukrepanje in voditi evidenco o nevarnih snoveh, ki se uporabljajo na gradbišču. Možnost razlitja nevarnih snovi v času gradnje objekta se zmanjša na minimalno ob upoštevanju sledečega:

- nadzor tehnične usposobljenosti vozil in gradbene mehanizacije,

- nadzor nad uporabo in skladiščenjem goriv ter motornih in strojnih olj,

- nadzor nad ravnanjem z odstranjenimi gradbenimi elementi z obstoječih utrjenih površin in objektov ter

- nadzor nad ravnanjem z odpadno embalažo in ostanki gradbenih in drugih materialov.

V vseh novih objektih je potrebna ojačitev prve plošče skladno z veljavnimi predpisi.«

 

11. člen

21. člen se spremeni tako, da se glasi:

»OPPN in SD OPPN so na vpogled v Mestni občini Maribor, na Sektorju za urejanje prostora, na sedežu Mestne četrti Studenci in na spletnem portalu – i obcina.«

 

12. člen

Ta odlok začne veljati osmi dan po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku.

 

Številka: 3503-10/2020

Datum: januar 2021

 

Župan Mestne občine Maribor

Aleksander Saša Arsenovič, s.r.